GILIJAMSE DE ZIERIKZEESCHE COURANT EGYPTE VALT ISRAEL AAN MET TANKS EN VLIEGTUIGEN KAMERBREED I „DE MAGNEET" j Koningin Juliana bezocht Wemeldinge Jongen schuldig aan moord op 12 mensen Zwart weekeinde voor Britse luchtvaart: Twee luchtrampen MORRIS Hitte in Bihar eist 29 mensenlevens ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 5 juni 1967 123ste jaargang Nr. 19804 WAARIN OPGENOMfcN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Stad en Landenaar bakermat van Zeeland Hel breekt los ill Midden-Oosten TEL AV1V/CA1RO, 5-6. Sedert vanmorgen woedt langs de Israëlische zuidgrens in de Negev-woestijn een hevige taukslag tussen Israëlische en Egyptische eenheden. Wie de strijd begonnen is, was nog niet geheel duidelijk. De eerste melding kwam uit Tel Aviv, waar de Israëlische radio-omroep berichtte dal de Egyptenaren een aanval op Israëlisch gebied had den gedaan. Vlak daarna meldde Cairo dat Israël „zijn agressie tegen Egypte was begonnen". Egypte heeft inmiddels Jordanië en Syrië verzocht „te helpen de Israëlische aanval af te slaan". „De tijd is aangebroken 0111 ons te wreken", aldus Egypte. Vanochtend om vijf voor acht, toen de meesten naar hun werk gingen, huilden in Tel Aviv de sirenes voor luchtalarm. Zonder paniek zocht het publiek de benedenverdiepingen van de huizen op. Ook in andere Israëli sche steden werd luchtalarm gege ven. In Cairo werden vanochtend se dert negen uur ontploffingen ge hoord, zo meldde de correspondent van het Franse persbureau A.F.P. Er werd geen luchtalarm gegeven. Een later beiïcht meldde luchtalarm voor Cairo. Radio-Damascus heeft de Syrische bevolking opgewekt zich klaar te maken om aan de strijd deel te nemen. TEL AVIV, 5-6. Het Israëlische kabinet is vanmorgen in spoedzitting bijeengekomen. Radio Tel Aviv gaf een uur na de eerste meldingen over de strijd geen nieuwe bijzonderheden. De program ma's zijn gewijzigd. Er wordt mars muziek gespeeld. Wel werd nog ge zegd dat de Israëlische troepen niet verrast waren door de Egyptische aanval. Om 9.45 uur plaatselijke tijd werd in Tel Aviv en Jeruzalem opnieuw luchtalarm gegeven. De Israëlische radio berichtte dat bij het aanbreken van de dag Egyp tische tanks zich in beweging zetten in de richting van de Negev. Gelyk- ADVERTENTIE j naar Wij hebben breedtes voor elke 5 5 kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 5 4.00, 4.57, 5.50 meter, A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 tjjdig toonde de radar dat talrjjke Egyptische vliegtuigen de Israëlische kust naderden en in het zuiden de kant van de Negev op vlogen. CAIRO, 5-6. Het Egypische pers bureau zegt dat 23 Israëlische vlieg tuigen zijn neergeschoten. Een Grieks lijnvliegtuig heeft van ochtend geen toestemming gekregen in Cairo te landen. DAMASCUS, 5-6. Syrië heeft de algemene mobilisatie van de burger verdediging afgekondigd. Alle art sen, verplegers en andere vrijwilli gers dienen zich te melden bij hun posten. AMMAN, 5-6. Jordanië heeft de staat van beleg afgekondigd. TEL AVIV, 5-6. Het Israëlische leger is op verscheidene plaatsen aan het zuidelijke front in opmars. De Egyptische artillerie is tot zwygen gebracht, zo meldt de Israëlische radio. Een-en-twintig Israëlische eenhe den reservisten zijn vanochtend on der de wapenen geroepen. De oproep werd via de radio bekendgemaakt door de vermelding van codenum mers. Bovendien zijn alle voertuigen die voor de defensie van belang zijn, gevorderd. Een dergelijke maatregel is in het verleden alleen genomen tijdens de Sinai-eampagne. Een Israëlische correspondent aan h^t front meldde, dat de Israëlische troepen onmiddellijk tot een tegen aanval waren overgegaan en de Egyptenaren teruggedrongen hadden. „Onze strijders rukken snel op se dert zij bevel hebben gekregen door te stoten". WEMELDINGE, 3-6. Koningin Juliana bracht zaterdag een bezoek aan het Zeeuwse Wemeldinge. Cen traal in dit bezoek stond „De Schut sluis', het sinds januari in gebruik zjjnde internaat voor schipperskin deren. Dit internaat biedt plaats aan maximaal 80 kinderen en wordt thans bewoond door 62 schipperskin deren. Met de bouw van het nieuwe in ternaat werd in 1965 begonnen. Het kwam tot stand mede dank zij de verkoop van speldjes en lepeltjes. De stichting van het internaat werd voorts mede mogelijk gemaakt door giften van het Nederlands comité voor zomerpostzegels 'en van het ko ningin Julianafonds. Koningin Juliana arriveerde aan boord van de „Piet Hein" om onge veer 10.00 uur in de .binnensluis te Wemeldinge. Aan boord bevonden zich jonkvr. C. E. B. Röell, particu lier secretaresse van de koningin, en kapitein-luitenant ter zee P. J. Dierx adjudant van de vorstin. Na de begroeting en een ballon nen-groet werd koningin Juliana een zanghulde gebracht door de kin deren van het internaat. De vorstin ADVERTENTIE Boer - barman werd bloemen aangeboden door Hannie van de Klooster en Adrie Buitjes. Nadat de koningin een rond gang door het internaat had ge maakt, daarbij rondgeleid door de directrice mej J. Oudeman, volgde in het dorpshuis van Wemeldinge een ontvangst Ouders van kinderen, die het internaat bezoeken en verte genwoordigers van een aantal schip persverenigingen waren daarbij aanwezig. Geschenk Ten huize van burgemeester C. N. F. van Sas van Wemeldinge bood het gemeentebestuur de vorstin een aperitief aan. Daarvoor had koningin Juliana van het gemeentebestuur van Wemeldinge een houten, in fel le kleuren geschilderd hobbelpaard ten geschenke gekregen, bestemd voor prins Willem-Alexander. De aanbieding van dit geschenk ge schiedde in de Dorpsstraat van We meldinge, een bekoorlijk plekje dat als „beschermd dorpsgezicht" valt onder de zorgen van Monumenten zorg. Veel belangstelling voor Benelux-tunnel BOTTERDAM, 4-6. Ruim 100.000 mensen hebben zaterdag een kijkje genomen bij de Beneluxtunnel in Vlaardingen, die heden )maandag)- avond door koningin Juliana offici eel zal worden geopend. Dit aantal is het dubbele van de schattingen waarmee de Rotterdamse en Vlaar- dingse politie aanvankelijk rekening hield. De belangstellenden kenden de tunnel alleen maar te voet ingaan. Na de officiële opening voor het ver keer dat bij Rotterdam de Nieuwe Waterweg moet kruisen, voor de automobilisten worden opengesteld. SCHAR.ENDIJKE3 juni. Voor de eerste maal in de gemeente Middenschou- wen vonden zaterdag te Scharendijke de jaarlijkse brandweerwedstrijden op Schouwen-Duiveland plaats. Dat betekende een dag van actie voor tien tallen vrijwilligers. Foto: de „brandstichter" wordt uit het oefenpand ver wijderd. Meer over deze geslaagde wedstrijden elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). WHITE PLAINS, New York, 3-6. De 18-jarige Thomas Ruppert is te White Plains schuldig bevonden aan moord door brandstichting in een Joods verenigingshuis in de New Yorkse wijk Yonkers in december 1965, waarbij 12 personen om het le ven kwamen. Ruppert was als portier werkzaam in het verenigingshuis. Hij werd schuldig bevonden aan eerstegraads moord in 12 gevallen/ aan moord bij het begaan van een zwaar misdrijf in eveneens 12 gevallen, en aan brandstichting Het vonnis zal later worden uitge- WIJZIGINGEN ZENDTIJD TELEVISIE DEN HAAG, 3-6. De zendtijd op het tweede televisienet zal met in gang van 1 oktober aanstaande wor den uitgebreid met zes uren per week. Het begin van de uitzendingen kan op werkdagen zodoende een uur worden vervroegd. Bovendien houdt deze verruiming van de zendtijd re kening met de wens van de NTS ook op Nederland 2 een volledig nieuws- journaal te brengen, aldus medede lingen gedaan door het ministerie van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk. sproken Ruppert kon tot levenslang gevangenisstraf worden veroordeeld. Verpleegster mishandeld ROTTERDAM, 4-6. Bij de Rotter- damse politie heeft zich dit weekein de de 34-jarige steigermaker H. van A. uit de Maasstad aangegeven, na dat hij kort daarvoor zijn 18-jarige schoonzuster, een leerling-verpleeg ster, tot driemaal toe met een hamer op het hoofd had geslagen. Het meis je moest met zeer ernstige verwon dingen in het ziekenhuis worden op genomen. Van A. bracht de leerling-ver pleegster de slagen toe tijdens een woedeuitbarsting zaterdagavond. Franse zeelieden in Hansweert gearresteerd HANSWEERT. 4-6. In Hanswoerl zijn twee Franse zeelieden aangehou den op verdenking van stropen. Bij hun aanhouding bleken beiden in het bezit te zijn van een vuurwapen en een paar kratten gestolen aardbeien. Zij zijn op het politiebureau van Hans weert voor nader verhoor in gesloten. De zeelieden zijn opvaren den van een Frans schip, dat in de haven van Hansweert ligt. Honderdzestig mensen omgekomen LONDEN, 4-6. Twee luchtram pen in nog geen twaalf uur tijd heb ben dit weekeinde aan bijna 160 Britten het leven gekest. Het betrof in beide gevallen een toeristenvlucht. Een toestel met 83 vakantiegangers en vijf bemanningsleden vloog zater dag in de Pyreneeën tegen de berg Canigcu, 60 km van Perpignan, waarbij alle inzittenden om het le ven kwamen, het andere stortte zon dagochtend neer in het centrum van Stcckpcrt, een zuidelijke voorstad van de Engelse stad Manchester. Var. de 83 inzittenden in dit toestel - 78 passagiers en vjjf bemanningsleden - vonden er 71 de dood. Hot in de Pyreneeën verongelukte toestel was een gecharterde DC-4 van de Britse maatschappij Air Ferry Ltd, op weg van Monston in Kent naar de Ccsta Brava. Volgens oog- ADVERTENTIE Dc Walcherse boerenzoon Ad Wielemaker heeft in een oude arbeiderswoning in de duiven een bar geopend, dic hij naast zijn werk als boer gaal drijven, een combinatie welke volgens hem heel wel mogelijk is. Als ober spaart hel natuurlijk wel een hoop energie, als je tijdens het werk de beschikking hebt over zo'n onverzettelijk stoer boerenpaard! QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosferland Telefoon (01114)495 getuigen mistte hel toestel het vlieg veld van Perpignan, waar het een tussenlanding zou maken. Het vloog er overheen en vervolgens het dal van de rivier de Tet binnen, opge- ringe hoogte. Inwoners van de stad Prades zeggen, dat het de kerktoren bijna scheen te raken. Even latei- verscheen de DC-4 boven het plaats je P.y. De piloot had volgens oog getuigen toen zijn landingslichten ontstoken en willen keren. Daarbij is het toestel tegen de berg gevlogen. Het sloeg op 1200 meter hoogte !e pletter, waarbij het staartstuk in een driehonderd meter diep ravijn ver dween. Drie uur na het ongeluk was de berg nog verlicht door brandende wrakstukken. De resten van de in zittenden lagen over honderden me ters verspreid. Ze werden door dc bergers in plas tic zakken verzameld. Het was het negende vliegtuig dat sinds 1951 te gen dc hellingen van de Canigou is verongelukt. Bergbewoners zeggen dat zich daar een magnetisch veld bevindt dat de boordinstrumenten in de war stuurt, maar deskundigen hechten daar wei nig geloof aan Niettemin had de DC-4 even voor het ongeluk gemeld dat alles wel aan boord was en het zicht uitstekend. Tweede ramp Terwijl de Brits© luchtvaartautori teiten druk bezig waren met het on- zcek naar deze ramp stortte in een fabriekswijk in het centrum van het Engelse industriestadje Stockport een viermotorige Argonaut van de .,Bri- tisch Midland Airways" neer op een transformatorstation, met in de al lernaaste omgeving een postkantoor, een politiebureau en een ziekenhuis.. Het vliegtuig, met 78 vakantiegan gers die terugkeerden van Majorca, had in het vlakbij gelegen Manches ter moeten landen. De piloot had en kele minuten tevoren gemeld dat al les normaal was aan boord. Moge lijk is het tegen een hoogspannings kabel gevlogen. Bij het neerkomen brak de neus van de romp. Verscheidene passagiers werden naar buiten geslingerd en hebben daaraan hun leven te danken, want direct daarop volgde een explosie die het wrak in lichterlaaie zette. Tot degenen die door toegeschoten voor bijgangers nog tijdig uit dc wrak stukken konden worden gehaald be horen de gezagvoerder en de tweede piloot. In totaal twaalf mensen heb ben de ramp overleefd. Zij zijn met verwondingen opgenomen in het zie kenhuis van Stockport en schijnen buiten levensgevaar. Pas na een uur was men de brand zover meester dat met de berging van de slachtoffers kon worden begonnen. De lijken zijn tijdelijk opgebaard in een tot rouw kapel ingericht Leger des Hieils- k war tier. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het is beter vrede te houden O dan te maken 8 OCOCOCCCCCCOK Veranderlijke bewolking Verwachting tot dinsdagavond: Tijdelijk veel bewolking met in hoofdzaak in de avond en nacht enige regen of motregen; morgen overdag ook opklaringen; matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige, naar zuidwest krimpende wind; de zelfde of iets hogere temperaturen. 6 juni. Zon op 4.23, onder 20.55. Maan op 3.11, onder 19.30. Nieuwe maan: 8 juni te 6.13. HOOGWATERSTANDEN /.IERIKZFE 6 juni 2.03 v.m. 14.31 n.m. BROUWERSHAVEN: 6 juni 1.56 v.m. 14.16 n.rp. Springtij: 10 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 5-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde pas seerde de as van eer. langgerekte zone van hoge luchtdruk onze omge ving. Daardoor werd de wind zondag zuidwestelijk. Met. deze zuidweste- wind drong in de» loop van de dag veel bewolking door tot ons land, waardoor het aan zee niet warmer werd dan 16 graden. In het oosten van het land liep de temperatuur tot 20 a 23 graden op. Na het langzaam zuidwaarts trekken van de zone met hoge luchtdruk kon reeds zondag avond een depressiefront tot ons land doordringen. Dit bracht in de kust streek plaatselijk zeven millimeter regen. Vandaag passeerde een rug van hoge luchtdruk. Als gevolg hier van werd het weer gekenmerkt door zonnige perioden. Daarentegen be reikte een storing vanmorgen de westkust van Ierland. Zij trekt in de richting van Schotland. De regenzone van deze storing kan vanavond en vannacht in ons land met enige re gen of motregen brengen. Blijft de regen uit., dan neemt in elk geval de bewolking toe. Na het passeren van de storing zal het weer morgen ge kenmerkt worden door perioden met zon. De temperatuur zal weinig ver andering ondergaan. NIEUW DELHI, 4-6. Tot de 29 mensen die in de Indiase staat Bihar ten gevolge van de enorme hitte om kwamen behoort een bruidegom die vla'k voor zijn huwelijk aan een zon nesteek overleed. Door de hitte zijn in deze reeds door hongersnood ge troffen staat minstens 5.000 bronnen opgedroogd, waardoor er een acuut watertekort is ontstaan. Hot kwik steeg gisteren tot 47,7 graden. In de staat Andhra Oradesj was het nog warmer. Daar was de temperatuur 50 graden, de hoogste van dc afgelopen 50 jaar. ADVERTENTIE trilt ntt v Renesse, tel. (0t116)-370 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1