40.- KOMKOMMER Firma W. Gilijamse 8 DAGEN DOOR NEDERLAND VOOR „De Zoom" n.v. verhoogde zijn levensverzekering en wat het leuke is, het kost hem niets meer... PREMIE SPAARPLAN Wat biedt de BEELDBUIS? 'Dure' auto? Voordelige auto? DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Kleuren t.v. op Firato HET PORSELEINEN MASKER ZIER1KZEESCIIE NIEUWSBODE vrfyug 2 juni 19*7 Nr. mini Op school leerden we dat de kom kommer tot de familie der komkom- merachtigen, de cucurbitaceae, be hoort en dat de vrucht bestaat uit een min of meer harde,vlezige wand waar binnen, in een soort vrucht moes, een groot aantal zaden in rij en geplaatst zijn. Later, toen we ons als huisvrouw gingen verdiepen in de voedingsleer, bemerkten we dat we dagelijks een menu dienen samen te stellen, dat voldoende eiwit, koolhydraten en vet bevat, terwül het daarnaast een ba- senoverschot moet hebben. Een schijnbaar ingewikkelde zaak, die in de praktijk gelukkig wel meevalt. Van de komkommers nu weten we, dat ze maar weinig caloriën bevat ten, dat ze dus niet dit maken en dat ze een basenoverschot hebben. Aantrekkelijke eigenschap dus en daarom zuilen we komkommers vaak willen verwerken. Er zijn veel ma nieren om komkommers te bereiden. Niet te lang laten uitlekken Wie vindt dat een slaatje waarin veel komkommer verwerkt is, zwaar op de maag ligt, moet de oorzaak zoeken in het toebereidenHet is bij voorbeeld niet raadzaam om ge schaalde komkommer te zouten en enige .tijd te laten staan om daarna het sap af te gieten of uit te laten lekken. Afgezien van het feit, dat we met dat afgieten het beste van de komkommer weggooien, zijn uitge lekte komkommerschijfjes inderdaad moeilijker verteerbaar. Ook kan een tekort aan maagzuur de reden zijn waarom komkommer zwaar op de maag ligt. Hieraan kun nen we gemakkelijk tegemoet komen door kleine beetjes tegelijk te eten. Ook is het in dat geval raadzaam komkommer met sla of tomaten te bereiden. Vermijd bittere deel Jammer genoeg is tegen de bittere smaak van sommige komkommers geen kruid gewassenHet beste is om de komkommer van te voren even te proeven, want een paar bittere schijfjes kunnen de hele salade be derven. Het bittere gedeelte bijtyds weggooien is natuurlijk het beste. Een klein trucje is komkommers steeds naar de steel toe te schillen. Het bittere zit namelijk meestal in het onderste deel en schillen we van de steel af, dan is de kans groot, dat we het bittere over de hele kom kommer verdelen. Veel vaker dan vroeger wordt de groene komkommer niet geschild. Enkel en alleen voor het oog, want mét schil zien de plakjes er wat de coratiever uit. Ze zijn alleen iets harder. Daarom geven veel mensen, ondanks het decoratieve uiterlijk van de salade, er de voorkeur aan de komkommer te schillen en fijn te snijden of te schaven. Suiker of citroen Uit Zweden stamt het gebruik een komkommerslaatje te bereiden met suiker, anderen verafschuwen het toevoegen van suiker. Dit is alleen maar een kwestie van smaak, en ieder kan doen zoals hij wil. Om een eenvoudige komkommer sla te maken kunnen we zeker op drie verschillende manieren te iverk gaan. We kunnen de komkommer zeer goed afwassen en met schil en al raspen om daarna met olie en citroen aan te maken ofwel we kunnen de komkommer zeer dun schillen dan tot dunne plakken schaven en aanmaken met citroen en olie. Natuurlijk kunnen we in plaats van citroen ook azijn gebrui ken. We kunnen komkommers ook ko ken. We schillen ze, snijden ze in grote stukken en stoven ze in wei nig water op een zacht vuur in on geveer een half uur gaarVan het afkookwater kunnen we een zure eiersaus maken of een kaassaus en die er bij opdienen. Nog een andere manier van be reiden is het recept gevulde kom kommer met tornatenragout. De komkommers worden gewassen en geschild, doormidden gesneden en uitgehold met een lepel. Dan vullen we de helften met een tornatenragout leggen Ze in een vuurvaste schaal met boter, strooien er wat paneer meel aver en laten de schotel een half uur in een hete oven staan. Betty Teeling. Onzè wasserij levert een kraak heldere was in enkele dagen uit en thuis Wasserij Zierikzee - Telefoon 2673 38 Franse priesters en nonnen, die uit Guinea zijn uitgewezen krachtens een Afrikaniseringsbesluit, zijn gisteravond per vliegtuig uit Abidjan in Parijs aangekomen. On geveer 100 priesters en religieuzen vertrekken deze week uit Guinea. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 3 en zondag 4 juni Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar' voor de artsen Van Hoorn en Van der Waarden. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119) 280, neemt waar voor de artsen Stenger en Simons. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zuster J. Compagne, Oosterland, tel. (01114) 273, neemt waar voor zuster Castel. Zuster A. K. Werkman, Kerkwerve, tel. (01110) 2309, neemt waar voor de zusters Steutel en Van Beveren. DIERENARTS Dierenarts W. A. M. Kalkman, Re- nesse, tel. (01116) 310, neemt waar voor dierenarts T. van Roon. De weekeindedienst vangt aan op za terdagmorgen om tien uur. ADVERTENTIE En dat kan ook üw man! Wanneer hij nu deelneemt aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,— aan premie betaalt, dan krijgt hij vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kan hij dan weer gebruiken voor het verhogen van zijn levensverzekering. Honderd gulden meer premie betekent een forse stijging van het verzekerd bedrag. (Tenzij u voor die honderd gulden liever een leuk jurkje koopt Praat in ieder geval eens met uw man over dat Premie Spaarplan. Alle levensverzekeringsmaatschappijen en assurantie tussenpersonen zullen hem graag inlichten. Basis voor persoonlijk bezit KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND VENRAY. In de gemeente Venray in het kerkdorp Oilo is het lVz-jarig dochtertje Willy van de familie Classens verdronken in een kinder badje naast de boerderij. DEN HAAG. In de polder Oostelijk Flevoland is de explosieven oprui mingsdienst van de koninklijke luchtmacht onder leiding van majoor- Middelkoop deze week begonnen met het bergen van wrakstukken van een Britse bommenwerper die in de tweede wereldoorlog in het IJssei- meer ten onder is gegaan. HARDERWIJK. In Harderwijk zal eind augustus worden begonnen met de bouw van een nieuw Dolfinarium stadion met overdekte tribunes, dat plaats zal bieden aan 3500 toeschou wers. In het bassin, dat een zeer spe ciale vorm krijgt, zullen demonstra ties worden gegeven met tuimelaars, witzijdedolfijnen, zeeleeuwen en grienden (tandwalvissen). SCHIPHOL. Onder leiding van de minister van economische zaken, mr. L. de Block, is deze week een Ne derlandse economische missie be staande uit een 60-tal top-industri- elen van Schiphol naar Roemenië vertrokken voor een poging de han delsbanden met dit Oosteuropese land nauwer aan te halen. TILBURG. Dc katholieke hoge school te Tilburg bestaat in septem ber 40 jaar. TERBAND. Door tot nu toe onbe kende oorzaak is de boederij van de familie C. Bos in het Schar onder Terband door brand verloren ge gaan. Mevrouw Bos heeft zich met haar beide kinderen van drie en an derhalf jaar via een raam in veilig heid moeten stellen. AMSTERDAM Het comité „Vrij Griekenland", dat in Krasnapolsky te Amsterdam een demonstratieve vergadering hield, zegt in een van daar aan minister Luns verzonden telegram er van overtuigd te zijn dat de huidige machthebbers in Gi'ie- kenland geen herstel van vrijheid en democratie in Griekenland te ver wachten is. VALKENBURG. Brand brak uit in het noviciaat van de paters Mont- fortanen te Houthem in de gemeente Valkenburg-Houthem, De brand ont stond tijdens het afbranden van de verflaag op de dakkapellen achter het oude gebouw. In minimum van tijd stond de gehele zoldering inlich- terlaaie. De zoldering en een deel van de tweede etage brandden ge heel uit. ROTTERDAM. Het goederenver keer over zee van en naar Rotterdam was in de maanden januari t.m. maart van dit jaar zeven procent ho ger 'dan in het eerste 'kwartaal van 1966. De invoer steeg met drie pro cent, de uitvoer met zes procent. Op vallend was 'de stijging van de door voer (geladen) nl. met 66 procent. ARNHEM. Een gedetineerde heeft kans gezien uit het Arnhems ge meenteziekenhuis te ontvluchten. Het is de 27-jarige Rodi K. uit Marl (Duitsland), die in het huis van be waring in Arnhem was gedetineerd en wegens een acute blindedarmont steking in het ziekenhuis moest wor den opgenomen. Zijn vrijheid is ech ter maar van korte duur geweest, want hij kon worden gearresteerd te Winterswijk, de plaats waar 'hij een inbraak had gepleegd in een juwe lierszaak. SCHIPHOL. 24 leden van de vlieg club uit het Engelse Blackpool zullen a.s. zaterdag in 6 privé-vliegtuigjes een tegenbezoek brengen aan hun Nederlandse vrienden van de vlieg club Schiphol. De 6 vliegtuigjes wor den omstreeks 12 uur op de luchtha ven Schiphol verwacht, waar ze, naar gehoopt wordt, vlak achter elkaar zullen kunnen landen. UTRECHT. De heer A. Groene velt districtshoofd van de Algemene Ne derlandse Bedrijfsbond voor de Me taalnijverheid en de Elektronische Industrie (A.N.M.B.) in Utrgpht, maakt zich ernstige zorgen over de werkgelegenheidssituatie in de stad Utrecht. DEN HAAG. De minister van de fensie, de heer W. den Toom, heeft in een idagorder een beroep gedaan op allen die tot de krijgsmacht be horen om een zo groot mogelijke vei ligheid -in het verkeer na te streven. DEN HAAG. Vrijdag 2 juni a.s. zullen drie Vietnamese kinderen, die op instigatie van de Stichting Terre des Hommes Nederland n Neder landse ziekenhuizen verpleegd wer den, genezen naar hun land terug. ZONDAG 4 JUNI. NED. I. In de middag een recht streekse reportage van de autoraces om de Grote Prijs van Zandvoort, waaraan alle grote mannen van de autoracerij meedoen en waarin Ford met zijn nieuwe formule 1 renwa- gen debuteert. Bovendien beelden van de Expo in Montreal en van de geweldige vliegtuigtentoonstelling op Le Bourget in Frankrijk. Het avond programma begint met een kerkelij ke uitzending, getiteld Generaal Si- matupang. De man van die naam leidde tijdens de eerste politionele actie van Nederland in Indonesië de troepen van de republiekAanslui tend Woord voor Woord' en Thier ry la Frontfe'. Sport in Beeld' neemt een uur in beslag. Vervolgens een Duits televisiespel „Onze vriend Ar- mand" waarmee de NCRV haar aan deel in de zondagavond opent. Hoofd persoon is een jonge vrouw, die door haar vriend in de steek is gelaten. Hoofdschotel van de avond is na dit eenactertje een Russische documen taire over de beroemde componist Tsjaikofsky. De documentaire bevat enkele werken van Tsjaikofsky. Veel muziek en ballet dus. „Wonen is een Daad" is de titel van de volgende documentaire waarin onze woning bouw wordt bekeken in het perspek- tief van de toekomst. NED. II. De zaak van leven en dood over de kunstnier uit het Blair. ziekenhuis van Dr. Kildare is nog steeds niet ten einde. Het tweede programma-onderdeel van deze NTS avond is een aflevering in de inter nationale produktie over het bevol kingsvraagstuk. Vanavond wordt de schijnwerper gericht op Japan. Ver volgens een nieuwe serie „Dr. Wo- jeck" genaamd. Het is een Canadese feuilleton over een arts uit Toronto die een onderzoek instelt naar de dood van een Indiaan, die zelfmoord pleegde, nadat hij door zijn omge ving was verstoten. De avond wordt afgesloten met de reportage, die een NTS filmteam maakte van de reis van het Concertgebouworkest door Amerika en Canada. MAANDAG 5 JUNI. NED. I. Pipo is met vakantie: van avond de eerste aflevering van de vervangende serie „Manége enchan- té", waarin poppen optreden. Het avondprogramma start met de ker kelijke rubriek „Kenmerk" en om half acht is het tijd voor „Omsin geld", een showprogramma rond „The Motions", een van de beste beatgroepen van ons land. Na het journaal van acht uur vervolgt de VPRO haar programma met de auto rubriek van Fred van der Vlugt „We reld op Wielen" en met nog een vast programmaonderdeel, nl. „Ja, neen, geen mening'' waarin Lucas van der Land weer twee sprekers aan het woord laat over één onderwerp. Met veel belangstelling wordt uitgekeken naar de derde show van Adèle Bloe- mendaal „Aaah Dèle", waarin als speciale gasten de Engelse groep „The Kinks". Zij krijgt verder assis tentie van Albert Mol, Ton van Duin hoven en het danspaar Tomorrow's people. Daarna nog een kort filmpje van Herman Wuyts. NED. II. Het KRO programma van het tweede net bestaat slechts uit twee onderdelen, een hoofdfilm en een korte natuurfilm als voorgerecht In de reeks Survival van de BBC deze keer Karamoja. De hoofdfilm is een oudje. De KRO heeft nl. het plan om onder de verzameltitel „Bios coopsuccessen van roeleer" dit zo merseizoen weer enkele beroemde rolprenten uit de begintijd van de cinmatografie terug te brengen. De eerste in de reeks is „Halleluja'' van King Vidor. Het was de eerste Ame rikaanse muziekfilm van betekenis en er traden uitsluitend negers in op. De film is gemaakt in 1929. ZONDAG 4 JUNI. NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 15.15 Grand Prix te Zandvoort; 16.30 Expo '67 en vliegfeest le Bourget; 18.40 Generaal Simatupang; 19.05 Woord voor woord; 19.10 Thierry la Fronde; 19.35 Sportjournaal20.25 Journaal; 20.30 Onze vriend Armand 20.55 Tsjaikofsky; 22.00 Wonen is een daad; 22.25 Journaal. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.05 Dok ter Kildare; 20.30 Het bevolkings vraagstuk; 20.55 Wojeck21.45 Con certgebouworkest in de V.S.; 22.25 Journaal. MAANDAG 5 JUNI. NED. I: 18.45 De mini-molen; 1S.50 Journaal; 18.56 Ster; 19.00 Kenmerk 19.30 Omsingeld; 19.56 Ster; 20.00 Journaal. 20.16 Ster; 20.20 Wereld op wielen; 20.50 Ja, nee, geen mening; 21.40 Aaah... Dèle; 22.20 De over kant; 22.30 Journaal. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 Ster; 20.05 Karamoia; 21.00 Halleluja22.40 Ster; 22.45 Journaal; 23.00 Teleac. ADVERTENTIE (Waarom niet allebei tegelijk?!) Waarom niet een Simca 1301/1501? Dan hebt u de nieuwste Simca, auto-couture uit Parijs. De wagen met de dure snit en met het dure zitcomfort. En alles wat u verder zoekt. Bagageruimte? Makkelijk zicht? Makkelijk sturen? Makkelijk schakelen? Makkelijk optrekken en remmen? Stuk voor stuk karaktertrek ken! En voor de caravanbezitter: ook de trekkracht is geweidigi Daarom een auto die technisch en praktisch duidelijk 'duurder' is dan hij kost. Proefrit kost u niets en verplicht u tot niets. SIMCA 1301-1501 VANAF f 7795.- SIMCA NEDERLAND NV. Automobielbedrijf Lange Reke 2 Tel. (01116) 370 - Renesse Ned. Hcrv. Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur ds. Kloosterman, Goes". Gasthuiskerk: 10 uur ds. Assendorp (Doop), 7 uur ds. Kloosterman. Kerkwerve: 11 uur ds. Hemstede. Vlissingen, 9.30 uur zon dagsschool. Scrcoskerke: 9.30 uur ds. Hemstede, 11 uur zondagsschool. Burgh: 11 uur ds. G. E. Huizing. Haamstede: 9.30 en 7 uur ds. Huizing. Renesse: 11 uur ds. Van Liere. Noordwelle: 8.30 uur ds. Van Liere. Scharendijkc: 10 uur ds. Roodenburg. Brouwershaven: 11 uur ds. Feunekes Zcnnemaire: 9.30 uur ds. Feunekes. 11 uur zondagsschool. Noordgouwe: 11 uur ds. Schoneveld (Doopdienst). Dreischor: 9.30 uur ds. Schoneveld (Doopdienst). Ouwerkerk: 10 uur ds. Faber. Nieuwerkerk: 9.30 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur de heer Maliepaard, IJssëlmonde. Sirjansland: 10 en 6.30 uur ds. Rebel, Waspik. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Jagersma. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Nawijn. Haamstede: 10 en 5 uur ds. C. W. de Vries, Eindhoven. Scharendtfke: 9.30 en 2.30 uur ds. Scholing. Brou wershaven: 10 en 2.30 uur ds. B. Wentsel, De Lier. Zonnemaire: 9 uur ds. Van Til, Middelburg, 2.30 uur dr. Becker. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 uur lees- dienst. 2.30 uur ds. P. Torenbeek, Arana Jacoba Polder. Bruinisse: 10.30 en 3 uur ds. Van Til, Middelburg. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei zer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 uur ds. Leen- dei-se, Zwijndrecht, 6 uur ds. Weste rink. Haamstede: 10 uur ds. Weste- r.inkj 3 uur ds. Leenderse. Nieuwer- AHSTERDAM, 1-6Dc Firato 67, 15e internationale tentoon stelling van elektronica, wordt van 21 september tot 1 oktober in het nieuwe RAl-gebouw in Amsterdam gehouden. Er zul len ruim 140 exposanten zijn die alles wat nieuw is op het gebied van radio, televisie, vastleggen en weergeven van geluid en elektronische mu ziekinstrumenten zullen lonen. De kleurentelevisie zal open baar geïntroduceerd worden met medewerking van de N.T.S. kerk: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 11 en 6 uur ds. Ka rens (in de Herv. kerk). Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gercf. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Geref. Gemeente Sommelsdijk: 10 uur ds. L. Schenck Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistieviering op za terdagavond om 7.00 uur, zondag morgen 8.00 en 10.00 uur. Haamstede: Eucharistievieringen, zaterdagavond 7 urn-, zondag 8.30. 10.00 en 19.00 uur. ADVERTENTIE Acht dagen lang onbeperkt reizen door het gehele land. Met een 8-daags Algemeen Abonnement.Voor een verrassend lage prijs: slechts f 40.- (eerste klas f 60.-). Kinderen van 4 t/m 9 jaar half geld. 92. Tsjeng bereikte Aram het eerst. Met opgeheven zwaard stormde de verrader op hem af, doch Aram ontweek de eerste slag, maakte een beweging alsof hij zich liet vallen en greep zijn tegenstanders bij de enkels Als een stormram zwaaide hij het kleine mannetje in het rond en veegde de verhoging om de troon op die manier schoon. Toen liet hij hem gaan en met een smak belandde de minister tussen de aan stormende krijgers. Hij had zijn zwaard laten vallen, doch met con bliksemsnelle beweging had Aram er zich meester van gemaakt. Hij sprong boven op dc troon zetel en deed een felle uitval naar twee krijgers die inmiddels de troon bereikt hadden. Eén van hen stortte getroffen neer en de ander liet zijn zwaard vallen en greep met een pijnlijk gezicht naar zijn schouder. Doch nu drongen ook van dc achterkant zijn belagers op en in de zaal begon het volk, tierend en scheldend, met alles te gooien wat zij maar konden grijpen. Zij begrepen wel niet wat er gebeurde, maar hielden Aram voor de bedrieger, die dc schuld was van alle harde, maatregelen welke hen dc laatste lijd opgelegd waren. Vechtend met de moed der wanhoop trok Aram zich achter de troon terug. Met elke slag van zijn zwaard stelde hij een aan valler buiten gevecht, doch anderen namen dc opengevallen plaatsen in en hij besefte dat hij niet lang meer stand zou kunnen houden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3