Biologisch-dynamische landbouw ook in Zeeland toegepast Reeds vrijwilligers in Israël I DENK AAN VADER! Intermeubel toonzalen DEURL00 Doden bij gevechten in Aden Mosje Da jan Bekers vielen ten deel aan o.l. en chr. nat. school Zierikzee Gul tuuriuij. „Loverendale" bestaat veertig jaar Sportdag schooljeugd Enige beelden van de gisteren (don derdag) gehouden sportdag voor de lagere scholen. Rechts een jeugdige balwerpster in actie en hieronder niet minder actie bu de behendig heids wedstrijden. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Praktische ervaring gaf goede resultaten ZIF.KIKZEE. 31.5 „De landbouw heeft, in tegenstelling tot de indu strie, die cp de kennis en toepassing van physische en chemische wet ten berust, rekening te houden inet 'iet „leven", waarin hcgere wetten gelden dan in het niet levende ge deelte der natuur. Een diepe kennis dezer hogere wetten is daarom nood zakelijk, om in overeenstemming daarmee het land te kunnen bebou wen en schadelijke invloeden". Deze uitspraak zaL misschien de landbouwers op Schouwen-Duive- land vreemd of op z'n minst geno men .onpraktisch en on_wetenschap- pel ij k" in de oren klinken, maar niet temin zijn er in Nederland - ook in de provincie Zeeland - landbouw- kringen waar men hierover heel an ders denkt. Dat zijn bijv. de mensen van de Nederlandse Vereniging tot Bevordering der Biologisch-Dynami sche Landbouwmethode, waaraan bovenstaand citaat is ontleend. Er bestaat namelijk alle aanleiding om, misschien juist in deze streek, eens te wijzen op het bestaan van deze vereniging. Immers, op zaterdag 17 juni aanstaande bestaat de Cultuur- mij „Loverendale", waar de zoge naamde biologisch-dynamische land bouwmethode wordt toegepast veer tig jaar. „Loverendale" is thans gemakke lijk bereikbaar, gelegen als het is te Serooskerke op Walcheren. Het ju bileum van de Cultuurmij zal op ge noemde datum worden herdacht met o.a. een lopende broodmaaltijd en een rondgang over de bedril'ven „Ter Linde" en „Ter Mee", met bezichti ging van de eigen maalderij en bak kerij. De landbouwers die de biologisch- dynamische landbouwmethode vol gen, houden er bewust rekening mee, dat de aarde met haar, verschillende natuurrijken en de mens, alleen haar leven kan bewaren en ontwikkelen met de krachten, die vanuit de we reldruimte, vanuit de kosmos; tot haar komen. Levende akkerbodem Om deze krachten goed tot wer king te laten komen, is de levende akkerbodem noodzakelijk. Waar de grond dood is, tengevolge van het gebruik van giftige middelen en door struciuurverval, kunnen deze krach ten slechts weinig of niet doordrin gen. In de biologisch-dynamische werkwijze wordt er naar gestreefd cm deze krachten de mogelijkheid te geven door te dringen en dit gebeurt in de eerste plaats door de opbouw van het hele bedrijf. Dit wordt na gestreefd met heel eenvoudige mid delen, die altijd binnen het gebied van het „leven" blijven. Zo wordt bijv. als extra_bodem-activerend« en kosmische - krachten - ontsluitende maatregel de stalmest en de kompost geprepareerd met zes verschillende plantaardige preparaten, die in ster ke mate deze „dynamische" werking hebben. Deze preparaten worden slechts in heel kleine hoeveelheden aan de mest toegevoegd. Het is dui delijk dat het ideaal voor de biolo gisch-dynamische landbouwmethode een gemengd bedrijf is, dat eigen vee en eigen veevoer en eigen mest pro duceert. Het zou uiteraard te ver voeren om op deze plaats in details te schrij ven over de resultaten, de planten ziekten en toegepaste bestrijdings middelen. Daarbij komt: de voorstan- cers van deze werkwijze weten z^vr geed dat zij nog aan het begin staan en dr t neg veel gedaan moet worden, cm alle dcor de biologisch-dynami sche methode geboden mogelijkheden in werkelijkheid te kunnen omzetten. Intussen heeft men op „Loveren dale" met drie gemengde bedrijven reeds een langdurige praktische er varing opgedaan en goede resultaten bereikt. Uit de eigen produkten wor den o.a. brood, havermout en erwten in de handel gebracht. Degenen die belangstelling hebben voor de toe gepaste methode van werken en „Lo verendale" eventueel zouden willen bezoeken, kunnen zich voor inlich tingen wenden tot mej. C. Gelok, Oude Haven te Zierikzee. TEL AVIV, 1-6. In Israël zijn donderdag verscheidene groepen Eu ropese en ZuidamSrikaanse vrijwil ligers aangekomen, die het land niet- militaire diensten zullen verlenen op door de mobilisatie opengevallen plaatsen. Vrijdag vertrekt een 70- tal Britse burger-vrijwilligers naar Israël. Zes Amerikaanse soldaten geëlektrocuteerd SPRINGFIELD, 2-6. Zes Ameri- kaanse soldaten zijn donderdag om het leven gekomen toen een tien me ter hoge metalen mast, die zij in drassig land hadden geplant, tegen een hoogspanningskabel viel. Alle zees werden onmiddelijk gedood door de schok. ADVERTENTIE lts O Geef hein iets gezelligs 1 Geef hem iets nuttigs.' Geef hem een stoel De grootste sortering Vanaf 80,per stuk Appelmarkt - Zierikzee i Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Belangrijke korfbaltreffen tussen SKNWK en DFS Weinig i krachtsverschil verwacht tussen WIK en Brouwershaven SV a f OWK favoriet tegen NIKO f KORFBAL. In de le klas van de SDKB staat voor morgenavond de belangrijke ontmoeting tussen SK NWK en DFS op hel programma. DFSdat vorige week kans zag om Delta in eigen huis met 7-3 te klop pen, slaagde er in eigen omgeving in om met 3-4 van de Nieuw erkerkers te winnen. Weet DFS ook deze maal beslag op de winst te leggen, dan zal het nog raar moeten lopen als zij dit seizoen de kampioenstitel niet weten te bemachtigen. Daar SKNWK zich zeker zó maar niet zonder meer ge wonnen zal geven mag een spannen de strijd worden verwacht waarin met volle overgave voor de puntjes zal worden gestreden. Delta zal wei nig moeite hebben om thuis over hekkesluiter DBGC de baas te blij ven. WIK en Brouwershaven zullen elkaar te Kerkwerve niet veel toe geven, terwijl DFS II zeker niet ge heel kansloos is op hel sportpark van Zuijen in het treffen mei ZSC. In de 2e klas gaan de WIK-reserves het te Kerkwerve niet gemakkelijk krijgen in de ontmoeting legen DFS III. Te Divksland gaat Thor proberen op Dosko de volle winst te bemachti gen. Velocitas, dat te Dreischor met ruime cijfers van Noad wist te win nen, zou deze maal wel eens op zwaardere tegenstand tegen de blauw-witten kunnen stuiten. In de 3e klas moet ZSC II in staat zijn om te Scharendijke de puntjes op DBGC te bemachtigen. Brouwershaven II heeft te Nieuwerkerk de beste troe ven in handen tegen SKNWK II, ter wijl SDO een goede kans maakt om in eigen omgeving de baas te blijven over Delta II. In de 4e klas is SVO WK te Ouwerkerk favoriet tegen Niko. WIK III moet in staat zijn om baas in eigen huis te blijven tegen Good Luck, terwijl ADO 64 de bes te papieren heeft in de thuiswed strijd tegen Brouwershaven III. In de afdeling A van de adspiranten zullen Brouwershaven en Noad er wel niet in slagen om WIK A en DFS van de winst af te houden. Bij de ontmoeting tussen ZSC en Dosko zou het terreinvaordeel wel eens de doorslag kunnen geven. In de afde ling B heeft SKNWK in eigen omge ving de beste troeven in handen te- genWIK B. SDO en SVOWK zullen elkaar op het terrein van eerst ge noemde niet veel ontlopenBij de pupillen maakt SVOWK het 'tot winst te brengen tegen ZSC B. ZSC A daarentegen moet het tot winst kun nen brengen in de ontmoeting tegen Noad. Koploper WIK zal hel. waar schijnlijk weinig problemen opleve ren om de volle buit bij Brouwers haven B te bemachtigen. Te Seroos kerke slaan wij de kansen van het bezoekende Brouwershaven iets ho ger aan dan van het thuisspelende Velocitas. ARNHEM. Volgens het thans uit gebrachte rapport van de provinciale commissie oeververbindingen zijn er in Gelderland 21 nieuwe of aange paste bruggen nodig om de verkeers- ontwikkeling in goede banen te lei den. ADEN, 1_6. Bij vuurgevechten, die donderdag de gehele dag voort duurden tussen Britse militairen en Arabische nationalisten, zijn negen doden gevallen. Daaronder bevond zich één Brit. De anderen waren Arabieren. De schietpartijen vonden plaats in Sjeik Othman, een 16 km van Aden gelegen plaats. Een Britse woordvoerder zei dat de nationalis ten probeerden het dorp in handen te krijgen. Israels nieuwe minister van defensie TEL AVIV, 1-6. Generaal Mosje Dayan is tot minister van defensie van Israël benoemd, zo wordt offi cieel meegedeeld. Van verschillende zijden is druk op premier Esjkoi uit geoefend tot deze benoeming over te gaan. Generaal Dayan, 52, is de over winnaar van de campagne tegen Egypte in 1956. Hij staat bekend als een man van dc daad. Zijn benoe ming zal ongetwijfeld het moreel yan hot Israëlische leger versterken. Dayan behoort tot de Rafi-partij van oud-premier David Ben Goerion. Schoolsportdag op „Baniiiiik" VOLLEYBAL Sparta-dames uit Middelharnis werden kampioen in competie te Nieuwerkerk NIEUWERKERK, 1-6. Met het spelen van de achtste ronde werd de volleybalcompetitie voor dames af gesloten. Op overtuigende wijze zijn de dames van Sparta te Middelhar nis erin °cslaagd op de kampioens titel beslag te leggen met 12 punten voorsprong op nummer twee de Plat telandsvrouwen. Intermezzo bracht het geen enkele maal tct een overwinning en eindig de met drie winstpuntjes, uit gelij_ ke spelen, op de onderste plaats. Aan het slot sprak de voorzitter, de heer J. H. v. d. Zande alvorens tot de prijsuitreiking over te gaan, woorden van dank tot de teams voor de bij zonder sportieve en prettige wijze waarop zij elkaar in deze competitie partij hebben gegeven. Woorden van dank richtte de heer v. d. Zande ook t~t r'c arbiters de heren C. Lieven- se, M. C. Helder en M. Ovcrbeeke en de familie W. A. Stoutjesdijk die op de wedsfrijdavonden voor het onmis- ttet Korjoaipioegje van de chr. nar. school te Zierikzee, dat eveneens goed bare kopje koffie zorgden Namens was voor een wisselbeker. alle dairies werd door de aanvoerster van Sparta aan de heren v. d. Zan de en Lievense een rokertje over- handlgd. De meisjes van Intermezzo zorgden voor een leuke geste door alle aanvoersters van de deelnemen de teams bloemen aan te bieden. Met de nieuwe competitie zal er in sep tember worden gestart. De resultaten van dc laatste speelavond waren: Sparta-Intermezzo (15-5; 15-3) 2-0; Sparta II-Mevo (12-15; 15-2) 1-1; Plattelandvrcuwen-Intermezzo (15-6; 15-7) 2_0; Sparta-Sparta II (15-5; 15-8) 2-0; Plaltelandsvrouwcn-Mevo (8-15; 14-16) 0-2; Sparta Il-Intarmez- zo (15-8; 15-6) 2-0; Plattelandsvrou- wcn-Sparta (6-15; 5-15) 0-2; Mevo- Intermezzo (15-10; 15-1) 2-0; Sparla li-Plattelandsvrouwen (15-9; 15-12) 2-0; Spai-ta-Mevo (15-1; 15-7) 2-0. De eindstand: Sparla PlattcLandsvr. Sparta II Mov» Intermezzo 32 21 8 3 50-14 50 32 14 10 8 38-26 38 32 12 II 9 35-29 35 32 13 Hll 31-30 34 32 0 3 29 3-61 3 Estafettewedstrijden le pr. (klassepi'ijs): 5e klasse meis jes openbare lagere school Zierikzee. le pr.: 5e kl.' jongens R.K. lagere school. le pr.: 6e kl. meisjes openbare lagere school Zierikzee. le pr.: 6e kl. jongens openbare lagere school Zierikzee. Voor de andere scholen werden de tijden opgeteld om tot een rangschik king te komen, die als volgt luidt: 2e pr.: chr. nat. school Zierikzee; 3e pr R.K. lagere school Zierikzee; 4e pr.: o.l.-school Bruinisse. Korfballen Bij het korfballen werden de le en 2e prijs gewonnen door strafworpen. De uitslag is: 1. chr. nat. school Zie rikzee; 2. od.-school Bruinisse; 3. R. K. school Zierikzee en 4. chr. nat. school Kerkwerve. In Gaya in de Indiase staat Bi- har zijn donderdag vijf personen overleden aan een zonnesteek, ter wijl vijftig anderen ziek werden dooi de zen. Het kwik was in Gaya tot 46.3 graden celcius gestegen. Een deel van de estafette-ploeg van de o.l.-school, met de veroverde beker. SPORT ZIERIKZEE, 1-6. Donderdagmid dag rond vier uur vond de zo ge slaagde sportdag van lagere scholen te Zierikzee cp het sportpark „Ban- nink" zijn slotapotheose met het uit reiken van de prijzen, bestaande uit bekers en medailles. De vertegen woordigers en vertegenwoordigsters van de verschillende scholen namen - omstuwd dcor luidruchtige vriend, jes en vriendinnetjes - de prijzen in ontvangst uit handen van de heer M. Reks, leraar lichamelijke opvoeding, die samen met de o.l.-school-onder- wijzer de heer J. Goedhart deze bij zonder goed geslaagde sportdag (ook het weer hielp mee, zij het dat het aan de koude kant bleef) voorbereid de. De wisselbekers vielen ten deel aan de o.l. school (estafette-wedstrij den) en de Chr. nat. school (korf bal) te Zierikzee. Tevoren had de heer Roks opge merkt dat de jongelui op sportieve wijze hebben gespeeld, om tot een zo goed mogelijk resultaat te komen. Hij bracht dank hiervoor en aan de leerkrachten, zonder wier hulp het allemaal niet had gekund Ook het terreinpersoneel en de heer L. Paret aan de „soep- en koffiebar" werden in de dank betrokken. Hieronder volgen de uitslagen: De bijeenkomst van dc Veilig heidsraad, die op vrijdagmiddag was gesteld, is verschoven naar zater dagmiddag. Het Amerikaanse vliegdekschip „Intrepid", dat donderdag zonder in cidenten door het Suezkanaal is ge varen, is nu op weg naar Vietnam. Dit is meegedeeld door het pentagon. WONDER Geen politiek in ,:t cursief". Dat is bijna een beetje een heilige jour nalistieke wet. maar wat heeft men aan regels zonder uitzondering. Het gaat mij er om dat de pioniers in de kibboetsen, later aangevuld met de schamele resten aan mensen, die - maar vraag niet hoe ontsnapten aan de verbrandingsovens van Auschwitz en andere helle-oorden, nu worden uitgekreten voor de erg ste soort imperialisten, een fijnzin nige gedachte die in het Kremlin of in Mao's burcht moet zijn ontsproten en nu dapper wordt nagewauweld door de Arabische haters. Dat is pas goed smerig, want het gaat blijkbaar om de puurste Jodenhaat, die de massa's in de straten van Cairo en Amman om oorlog doet brullen. En wij iedere avond Amsterdam bellen of er al lange optochten zijn met borden. In die stad is men daar zo sterk in, maar het hout en de inkt zijn op, zullen we maar denken. Maar wat willen we. Een gerenom meerd blad schrijft dat „Israël ook schuldig is". Alweer een fijnzinnige mededeling als het mes van de vij and op de keel staat. Een grandioos staal van partij kiezen of - vertaald in neo-politieke termen een subtiel voorbeeld van schipperen en de kool en de geit sparen. Haat intussen in hei Midden-Oos ten. Maar ook jalouzie. Want, hoe ook, de Israëlische economie is ge zonder, de mannen z{jn er doortas tender de vrouwen pittiger en spor tiever en mitsdien het leger strijd vaardiger. Dat zijn tere zaken voor de Nasserianen, die hun voor-het- slapen-gaan-trauma niet kwijt kun nen raken en nog altjjd met de Is raëlische angel in het idees 's mor gens vermoeid wakker worden. ,,We zullen ze, w& zullen ze". Wal een doffe ellende want er is geen macht ter wereld blijkbaar, die de Arabi sche massa bevrijden kan van der gelijke leiders. Historici .bestrijden altijd heftig dat de geschiedenis zich herhaalt. Ze be doelen dat in theoretische zin. Maar praktisch ligt hel niet zo duidelijk. Het. boek van Ahasveros heeft teveel hoofdstukken, die op elkaar gelijken. Moet het dus toch vechten worden in de verschroeiende Ncgcb, rond het meer van Tiberias, bij Gaza, bij Jaffa, bij Tel Aviv? Het lijkt cr he laas op, maar dc Palestijnse grond- is heel oud en heel wijs en gewend aan wonderen. Pure wonderen, die ook nu nog kunnen gebeuren. AUbs kan daar (nog), ook al is de 'tijd van het Oude Testament voorbij, Dc Israëli's verwachten van derden niet veel. Ze vertrouwen op Jawelx, op zichzelf en op het wonder. Dat is heel wijs van ze. SCH1EREI LANDMAN i i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2