DE ZIERIKZEESCHE COURANT Brute haat-taai van leider van het Palestijnse Bevrijdingsfront Landbouw is eerste sector van een volledige economische unie Tuinman Zoon Leeuwen verslinden neger Naar 1.000 bedden voor langdurige zieken Bonn en liet Midden-Oosten Hoofdkwartier A F CENT werd officieel in gebruik genomen KAMERBREED „DE MAGNEET" GILIJAMSE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 2 juni 1007 123ste jaargang Nr. 198U3 WAARIN OPGENOMfcN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Geslaagde schoolsportdag op Batmink Dr toestand in het Midden-Oosten CAIRO, 1-6. Ahmed Al-Sjoekei- ry, de leider van het Palestijnse be- vrUdingsfront heeft donderdag ge zegd dat het Jordaanse leger of zijn Palestijnse bevrijdingsfront mogelijk het eerste schot tegen Israël zou los sen. „Waarom niet, het ziet ernaar uit", zo zei hij. Op een vraag wat er met de Israë. li's zou gebeuren als de Arabieren in hun opzet zouden slagen, ant woordde Sjoekeiry: „We zullen hun verscheping naar hun geboortelanden vergemakkelijken". Over de in Israël geboren Israëli's zei hij: „Iedereen die nog in leven is zal in Palestina blijven. Het is mijn mening dat geen van hen nog zal leven". De militaire ring rond Israël werd inmiddels donderdag verder ver sterkt met „onbekende bestemming" uit Irak van militaire vliegtuigen en met Libische troepenbewegingen naar de Egyptische grens. Het Amerikaanse vliegdekschip „Entrepid" kreeg op zijn weg door het Suez-kanaal naar de Rode Zee een escorte van twee Egyptische onderzeeboten. De Verenigde Staten hebben gezegd dat de oorlogsbodem op weg is naar het Verre Oosten. Syrië en Hoessein Na de verzoening tussen Sjoekeiry en president Nasser enerzijds en ko ning Hoessein anderzijds blijft een verzoenende houding van Syrië te genover Hoessein nog een open vraag Radio-Damascus heeft nog 9teeds geen melding gemaakt van het Jor- claans-Egyptische defensieverdrag en zette vandaag de aanvallen op de Jordaanse autoriteiten voort. Jorda nië werd ervan beschuldigd ruim 170 Amerikanen te huisvesten die sabo teurs, spionnen en moordenaars op leiden. In Irak hielden duizenden vak bondsleden een demonstratieve op tocht, waarbij zij verbreking van de betrekkingen met de Verenigde Sta ten eisten. Het gezaghebbende Egyptische blad ..Al Achram" meldde dat het internationale monetaire fonds de Egyptische regering telegrafisch had laten weten met het oog op de toe stand geen gehoor te kunnen geven aan een verzoek om 60 miljoen dol lar. Half mei hadden ingelichte kringen in Washington nog gezegd dat een overeenkomst tussen het fonds en de Verenigde Arabische Republiek zeer spoedig verwacht werd. Ceylon schenkt Indonesië menselijke ogen DJAKARTA, 1-6. De Indonesische minister van volksgezondheid, dr, Gerrit Alwabessy, heeft symbolisch vier menselijke ogen in ontvangst genomen van de Ceylonese zaakge lastigde in Indonesië, Soesanta de Al wis. Tijdens de plechtigheid zei de mi nister, dat één percent van de 110 miljoen Indonesiërs blind is. Soesanta de Alwis noemde de gift een teken van goodioill en van de sympathie van het volk van Ceylon voor het volk van Indonesië. Kort nadat de vier ogen zondag per vliegtuig in Indonesië waren aangekomen, loerden zij getransplan teerd op een zesjarig meisje en twee jongemannen van 20 en 22. In Washington brachten vice-pre sident Humphrey, minister van bui tenlandse zaken Rusk en minister van defensie MeNamara de Senaats commissie voor de buitenlandse be trekkingen verslag uit over de ont wikkelingen in het Midden-Oosten. ENSCHEDE. Donderdagmorgen hebben inbrekers een etalageruit vernield van de juweliersfirma M. van Loosbreek aan het van Loens- hof in het centrum van Enschede. In twee minuten tijd pakten zij een hoeveelheid ringen en colliers met gezamenlijke waarde van f 20.000. Mijnwerker vond goud MOSKOU, 1-6. Tass meldt dat een mijnwerker in het Verre Oosten van de Sovjet-Unie twee klompen goud heeft gevonden die elk 2,7 kilo we gen. De goudklompen zouden nu sa men 19.000 gulden waard zijn. President Nasser heeft het hele Zweedse V.N.-bataljon uit de strook van Gaza uitgenodigd voor een rond rit door Caïro en omgeving. Naar de correspondent in Caïro van het Zweedse blad Expressen donderdag meldde'wil Egypte op deze wijze de militairen bedanken voor hun dien sten. Bij een bombardement op een dorp in Jemen door Egyptische vlieg tuigen zouden zestig doden zijn ge vallen, zo meidden donderdag in Aden ontvangen berichten. Dode en vier gewonden hij ernstige hotsing MAASLAND, 1-6. Donderdagmid dag omstreeks half drie is een per sonenauto met vijf inzittenden zon- ^•der voorrang te verlenen Rijksweg 20 ter hoogte van Maasland opgere den en in botsing gekomen met een op de voorrangsweg rijdende vracht auto. De bestuurder van de perso nenauto, een inwoner uit Rotterdam, was op slag dood. De vier passagiers, drie vrouwen uit Rotterdam en een vrouw uit Maassluis, werden ernstig gewond. Zij zijn opgenomen in het Holyziekenhuis in Vlaardingen. Naar de politie meedeelde reed de personenauto de voorrangsweg op zonder het hier rijdende verkeer voorrang te verlenen. De bestuurder van de auto, die om het leven is gekomen, was de 55-ja- rige heer J. Berger uit Rotterdam. Zijn echtgenote behoort tot de zwaar gewonden. De E.E.G. DEN HAAG, 1-6. De landbouw is de eerste sector waarin gespro ken kan worden van een volledige economische unie. Minister Lardinois zei dit in Den Haag. HU gaf er een toelichting op het akkoord, dat de E.E.G.-ministers van landbouw in hun marathon-zitting in de nacht van 31 mei op 1 juni bereikt hebben ever de regelingen voor de gemeen schappelijke markt, die volgens eer der ge nomen besluiten op 1 juli a.s. vcor 'n aantal belangrijke landbouw- produkten zal ingaan. Drie politieke klippen hebben de ministers moeten omzeilen. De eer ste, die een maand geleden al op doemde, was het Franse voorstel tot vorming van een verbindingscom missie tussen de nationale admini straties en de Europese commissie. Zoals bekend heeft men die kwestie kunnen oplcsen door, in plaats van een nieuwe commissie te vormen, de taak van het bestaande speciale co mité voor de landbouw wat uit te breiden. De tweede klip was het sa menvallen van deze marathon met de besprekingen in Rome ter gele genheid van de tiende verjaardag van het E.E.G.-verdrag. Als die be spreking verkeerd was uitgepakt, zou de landbouwmarathon erdoor gele- ADVERTENTIE elke vowing kuwwew wij cowifouriabel Indekten Voor grote keus en vak kundige voorlichting |naar: Woninginrichters Mol 19 - Tel. 2887 - Zierikzee den hebben, dacht minister Lardi nois. Franse bezwaren De derde klip kwam donderdag morgen om vier uur pas in zicht, toen de ministers al overeenstem ming hadden bereikt over het „pak ket". De Franse minister van land bouw vertelde toen in een „beperkte zitting" (de ministers met een mini maal aantal ambtenaren) dat hij in eigen land grote politieke moeilijk heden 7.ou krijgen als men zou be sluiten. bij wijzigingen van de prijzen van granen en varkensvlees eerst het Europees Parlement te horen. De Fransman zei dat zo'n bepaling in vorige nroduktenverordeningen ook niet voorkwam en vroeg zijn colle- PRETORIA, 30-5. Vijf leeuwen hebben een neger, die liep te wan delen in het Krugerpark, aangevallen en vrijwel volledig verslonden. Een opzichter vond slechts de te nen van de neger. Hij schoot twee van de vijf leeuwen dood. Geen spoor in Utrechtse moordzaak UTRECHT. 1-6. De politie in Utrecht beschikt op dit moment over nog geen enkel concreet spoor of een aanwüzin? die tot aanhouding zou kunnen leiden van de dader van de moord op de 80-jarige winkelier J. J. A. Donse, die woensdag is ge pleegd. Uit het voorlopig onderzoek is vast komen te staan dat het de dader om geld le doen is geweest. In de chaos die hij in de kamer achter het win keltje achterliet zijn twee geldkist jes gevonden, die op wat klein geld na, helemaal leeg waren. De politie weet niet exact hoeveel geld er is verdwenen. Familieleden van het slachtoffer ramen het gesto len bedrag op f 15.000 a f 20.000. De man stond in de buurt bekend als „ouwe cupido", een benaming die was afgeleid van de naam die zijn winkeltje (in snoepgoed en feestar tikelen) droeg. ga's, geen precedent te scheppen. Dezen hielden echter voet bij stuk. Na drie uur praten was men in een impasse en pas na ruggespraak met Parijs gaf de Franse minister toe, zodat het voorstel der commissie kon worden aanvaard. Italië vroeg en kreeg in deze ma rathonzitting enige steun van de partnerlanden bij de oplossing van de zuivelcrisis, waarmee het op het ogenblik te kampen heeft. Plannen „Het Zonnehuis' UTRECHT, 1-6. De Vereniging „Het Zonnehuis", de Christelijke Vereniging tot Verpleging van Lang durig Zieken, heeft haar tienjarig plan waarmee in 1961 werd begon nen ruimschoots voor de helft af gewerkt. Er is in de tehuizen in Beekbergen. Vlaardingen, Doorn en Zuidhor n thans een opnamecapaciteit van 570 BONN, 1-6. De Westduitse rege ring zal strikte neutraliteit in acht nemen in het conflict tussen de Ara bische landen en Israël. In een ver klaring wees minister van buiten- lnadse zaken Brandt woensdag op de bijzondere verantwoording van de grote mogendheden in het conflict en herinnerde tevens aan de verklaring van 16 december van het vorige jaar waarin de Westduitse Bondsrepu bliek zegt zich niet te zullen men gen in aangelegenheden van derde landen of in regionale conflicten. patiënten. De plannen gaan uit van 1.000 bedden in tien jaar. Als de bouwplannen in Amstelveen kunnen worden gerealiseerd komen er weer 300 bedden bij, maar de besprekingen met de regering over dit pro jokt zijn nog niet afgerond. Dit blijkt uit het jaarverslag van „Het Zonnehuis" (44.000 leden en be gunstigers), waarin voorts wordt aangekondigd dat er plannen bestaan het tehuis in Doorn door een nieuw te vervangen. De capaciteit van dil nieuwe tehuis werd voorlopig vast gesteld op 160 bedden, namelijk 100 voor somatisch zieken en 60 voor de mente bejaarden. De capaciteit van het huis in Zuid hom werd vergroot tot 192 bedden. Er is nu cok plaats voor 56 demen te bejaarden. Sinds het. uitbreken van de cri sis in het Midden-Oosten hebben ruim 9.000 Amerikanen dat gebied verlaten, aldus het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken. Voor de crisis verbleven ongeveer 15.700 Amerikanen in het Midden- Oosten. Plechtigheid te Brunssnm BRUNSSUM, 1-6. In het Zuid limburgse stadje Brunssum hingen donderdag de vlaggen uit: donder dagmiddag werd het hoofdkwartier van Afcent (Allied Forces Central Europe) cf, zoals het officieel heet, „Het complex Hendrik van'Nassau- Ouwerkerk" officieel in gebruik ge nomen. Dit betekent dat het plaatsje met zijn 4500 inwoners versterkt zal wor den met zo'n 1200 gezinnen van NA VO_milit.airen, waaraan thans nog 74 gezinnen ontbreken, omdat de kin deren van deze families hun school- De 26-jarige Klaus Lehnert heeft donderdag na dag enlang te zijn on dervraagd bekend in februari 1964 in Wiesbaden de zevenjarige Timo Rin- nelt te hebben vermoord. ADVERTENTIE paar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIK WEERT Nicuwcrkerk - tel. (01114)265 5 Bruinisse - tel. (01113)470 tijd in het vorige hoofdkwartier Fontainebleau moeten afmaken Wanneer ook deze families in juli in Brunssum zullen zijn gearriveerd, is de bevolking met 6000 personen toe genomen. Zij zullen allen hun bijdrage leve ren aan het huishoudboekje van deze gemeente. Alleen al de 500 lokaal aangenomen krachten zullen 200.000 gulden per maand opstrijken en uit geven. De burgemeester van Fontaine bleau, die bij zijn regering had ge pleit voor behoud van het hoofd kwartier, becijferde in zijn pleitnota dat zijn middenstand een verlies aan inkomsten zou lijden, variërend van 10 tot 45 procent. De grootste ver liezen kwamen voor rekening van de dameskappersin geld uitge drukt: Fontainebleau derft jaarlijks 50 miljoen dollar, alles inbegrepen. Situatie kan plotseling veranderen Dat er vandaag de dag in centraal Europa vrede en rust heersen moet ons niet doen vergeten, dat zo'n si tuatie plotseling en bij verrassing veranderen kan. Enkele jaren gele den Cuba, en nu de crisis in het Miiöden-Oosten zijn daar voorbeelden van. Dit zei de militaire opperbevel hebber van de geallieerde troepen in Europa, de Duitse generaal Johann Adolf graaf von Kielmansegg, bij de officiële opening van zijn hoofdkwar tier in Brunssum. Eerder op de dag verklaarde hij tijdens een persconferentie dat min der troepen in Europa minder veilig heid betekent, dit in antwoord op een vraag hoe hij stond tegenover dc nei ging bij westerse landen om hun de fensiebudgetten tc besnoeien. Vanuit de hoogste schoorsteen ter wereld, het 210 meter hoge gevaarte op de raffinaderij van de Shell te Rotterdam, maakte een fotograaf dit fraaie overzicht van het bedrijf in de richting van de Eerste Petroleum haven. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's JCOSOSOCCOOCCCOCOSCOCCOOSO In minder dan vijf maanden heeft de verplaatsing van het hoofdkwar tier plaatsgevonden; hetgeen de ge neraal een grote prestatie noemde. Dit is gebeurd zonder dat de opera tionele capaciteit een minuut werd onderbroken. De commissaris der ko ningin in de provincie Limburg, mr. dr. Ch. van Rooy, zei dat de werke lijke waarde van de opening van het hoofdkwartier gezien moet worden tegen de achtergrond van de weten schap dat nauwere, economische ban den, culturele uitwisseling en vruchtbare politieke consultaties in de huidige politieke wereldsituatie slechts mogelijk zijn als men zich zelf militair veilig voelt. ADVERTENTIE Tijd heeft vleugels En geen teugels. Opklaringen Verwachting tot zaterdagavond: Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer; zwakke wind; iets hogere middagtemperaturen. 3 juni. Zon op 4.25. onder 20.52. Maan op 2.34, onder 15.50. 4 juni. Zon op 4.24. onder 20.53. Maan op 2.44, onder 17.01. 5 juni. Zon op 4.23, onder 20.54. Maan op 2.56, onder 18.14. Nieuwe maan: 8 juni te 6.13. HOOGWATERSTANDEN /.II.RIKZFE 3 juni 4 juni 5 juni 12.05 n.m. 0.26 v.m. 1.16 v.m. BROUWERSHAVEN: 3 juni 4 juni 5 juni Doodtij: 2 juni. 11.58 v.m. 0.27 v.m. 1.14 v.m. n.m. 13.01 n.m. 13.47 n.m, n.m. 12.51 n.m. 13.35 n.jn. Renesse - Telef. (01116) 370 HET WEEROVERZTCHT DE BILT, 2-6. Een klein lagedruk gebied, waarvan de kern vanochtend boven het oosten van ons land lag, veroorzaakte vandaag vrij veel be wolking, die met zwakke noordelij ke winden vanuit de Noordzee werd aangevoerd .Dit druksysteem vult geleidelijk op. zodat er morgen weer zonnige perioden zullen voorkomen met op de meeste plaatsen droog weer. De temperaturen zullen in het algemeen hoger zijn dan vandaag. Dc wind blijft zwak. Een rug van hogedruk, die zich uitstrekt van de Azoren via de Britse eilanden naar Scandinavië, zorgt er voor. dat de pressies boven de oceaan hun in vloed niet naar onze omgeving kun nen uitbreiden. DEN HAAG. De Westduitse mi- nisier van landbouw heeft woensdag een verordening getekend, waarbij de invoer van levende varkens, scha pen. geiten en runderen uit Neder land in de Bondsrepubliek weer mo gelijk wordt gemaakt. i i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1