Woningbouwvereniging „Beter Wonen" OPREIS „Geref. vredesberaad" over A-wapens Algemene vergadering gaf fiat aan belangrijke projekten maagtabletten STREEKNIEUWS Marktmeester L Feijen gehuldigd tijdens drukke paardenmarkt ZTERTKZEESCIÏE NIEUWSBODE Donderdag 1 juni 1967 Nr. 19802 KORTE BERICHTEN zifrikzee UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Een oplettend po litieman heeft omstreeks half vier in de Amsterdamse binnenstad de 17- jat ige classificeerder J S. en de 18- jarige technisch tekenaar h.b.o. aan gehouden, die naar later bleek een ruit bij de fotozaak Solleveld op het Damrak hadden ingegooid en voor ca. f 7.000 aan apparatuur hadden ontvreemd. ROTTERDAM. Vrijdagmiddag zal op de Verolmewerf te Rozenburg de doop worden verricht van de 48.000 ton metende bulkcarries rn.s. „Forth Bridge". Dit schip is in aanbouw voor de Bowring Steamship Com pany (Engeland). AMSTERDAM. De 22-jarige Til burg er Cees Zoontjes heeft Olympia's Toer gewonnen. Hij zegevierde in de laatste etappe van Haaksbergen naar Amsterdam over 200 kilometer in 4.30.37 in de spurt van het grote pe loton. UTRECHT. De gemeente Utrecht heeft van de Amsterdamse beeldhou wer prof. J. Bronner aangekocht het in brons gegoten beeld van groot moeder Kegge, een bekend figuur uit de Camera Obseura van Hilde- brand. ROTTERDAM. In verband met de openstelling van de Benelux!unnel met aansluitende wegen op 5 juni a.s. stellen de Rijkswaterstaat en de N.V. Beneluxtunnel op zaterdag 3 juni a.s. een ieder in de gelegenheid deze tunnel met aansluitende wegen te bezichtigen. AMSTERDAM. Van 2 tot 5 juni zal een klein Frans vlooteskader onder commando van de kapitein ter zee de Castilbajac een niet officieel be zoek brengen aan Amsterdam DEN HAAG. Op het ministerie van 1 'buitenlandse zaken zijn de akten van bekrachtiging uitgewisseld van de vorig jaar in augustus te Belgrado ondertekende culturele overeenkomst tussen Nederland en Zuid-Slavië. AMSTERDAM. Burgemeester G. van Hall van Amsterdam heeft het congres van de unie van hoofdsteden van de Europese gemeenschap met een 'hartelijk welkomstwoord ge opend. AMSTERDAM. In Amsterdam vertoeft een groep van 90 Amerika nen, voor het merendeel bibliothe carissen en verzamelaars van oude boeken, die een trip door Europa ma ken en nu voor een week in ons land zullen verblijven. Hun voornaamste belangstelling gaat uit naar evene menten op antiquarisch gebied. KERKNIEUWS Op de dinsdag gehóuden vergade ring van „Beter Wonen" heeft de voorzitter gewezen op de noodzaak en het nut dat het bestuur de plan nen toetst aan het oordeel van de commissarissen. Hij prees de contac ten met het gemeentebestuur, waar mede de samenwerking uitstekend is te noemen. Hij keerde zich tegen de wel ver nomen mening, dat de vereniging zon optreden als „huisjesmelker", die al leen uit is op eigen voordeel. De zaak ligt heel anders. De huurders geza menlijk kunnen als eigenaar be schouwd worden van het huizenbe- zit. Dit brengt rechten en plichten mee. Tot één der plichten behoort de grenzen te zien, waarin het bestuur is gehouden om te helpen. Zo kan het niet anders of in een bepaalde wijk mogen geen duiven worden gehou den. Op de achterterreinen mogen niet zonder meer hokken en schuren worden gebouwd. De huizen toch zijn gebouwd met geleend geld van de ADVERTENTIE CARBOVIT tegen maag- en darmstoornissen. MUC0L1N (reukloos) I ter voorkoming van hiuggebeten. LONDEN. De Franse filmacteur Claude Rains is overleden. Hij was 77 jaar. IJMUIDEN. Voor de havenmond van IJmuiden heeft zich een lichte aanvaring voorgedaan tussen Hare Majesteits jager „Zeeland" en de Katwijkse vissersboot KW 130, de „Vrouwe Alida". De jager liep daar bij een flauwe deuk op aan de bak boord boeg alsmede enige verfscha- de. „TE ZWAAR" AMSTERDAM. 31-5. „Zonde, hij is te zwaar". Eeii briefje met deze verzuchting vond een werkster 's morgens bij de irandkast van hel bioscoop theater Royal op de Nieuwen- dijk in Amsterdam, waar in brekers 's nachts de kasten en bureaus hadden doorzochtEr werd niets vermist. UTRECHT, 31-5. Het „Gerefor meerd Vredesberaad" heeft zich tot de Generale Synode van de Gerefor meerde kerken gewend met de vraag of de synode wil uitspreken dat elke oorlogvoering die het verwoesten van bevolkingscentra en het onleefbaar maken van gehele gebieden inhoudt een misdaad tegen God en tegen de mensheid is en dat het willen instaan voor een zaak van gerechtigheid en vrede op aarde naar Christelijke overtuiging niet met een dergelijke totale oorlogvoering in overeenstem ming valt te brengen. Het „Gereformeerd Vredesberaad" zou daarom' willen, dat de gerefor meerde synode er bij de Nederlandse regering op aandringt, af te zien van het bezitten, van het 'beheren en van het op eigen grondgebied toelaten van kernwapenen. De synode zou dan de regering moeten vragen om een spoedberaad over de vraag, hoe een verdragsherziening van de Navo kan worden benut om onze krijgs macht los te maken van de huidige Navo-kern wapenstrategie. Overwo gen dient te worden, zo voegt het „Gereformeerd Vredesberaad" hier aan toe, op welke wijze onze krijgs macht het meest doeltreffend kan worden omgebouwd tot een politieel en dienstverlenend instrument in de samenleving der volkeren. overheid, die uiteraard niet nalaat hieraan een aantal voorwaarden te verbinden. De thans in aanbouw zijn de woningen hebben als stichlings- kosten plm. f 30.000, een kapitaalbe zit dat de huurder dus in handen heeft. De huur van de woningen be draagt plm. f 27. Een becijfering leert dat men plm. f 54 - het dubbele dus - kwijt zou zijn als men een der gelijke woning zelf zou laten bou wen. Het betekent dus in wezen wo nen vcor de halve prijs. De bespa ring per jaar bedraagt f 1300 en als men nu persé iets wil in zo'n huis, dan kan van dit bedrag echt wel iets worden gedaan. Verlaging aantal woningwetwoningen T/andelijk gaan er genachten dat het aantal te bouwen woningwetwo ningen met 10.000 zal worden ver laagd. „Beter Wonen" vraagt zich af hoe het dan wel moet gaan met de krotopruiming, de nog altijd vele wo ningzoekenden en de doorstroming" en de continuïteit van de woning bouw. Voor 19G7 staat een bedrag van f 2.026.000.000 aan woningbouw- voorschotten op de rijksbegroting. Naar mening van de voorzitter blijft een vermindering van de w.w.-bouw ongewenst, zolang de huurverschillen niet zijn overbrugd tussen woning wetwoning en premiewoning. In te genstelling met de begintijd, wordt de woningwetwoning thans ook be woond door andere groepen in de maatschappij, dan de laagst bezol digden. Een onderzoek heeft uitge wezen dat 25 a 30 °/o van de bewo ners van woningwetwoningen een in komen had, dat thans, in verband met de algemene loonontwikkeling ligt boven een bedrag van f 11.500. De verwachting bestaat dat woning bouw in gemeenschappelijk verband hoe langer hoe meer normaal zal gaan worden. „Beter Wonen" zal dus - behalve woningwetwoningen (gefi nancierd door de overheid), wonin gen met andere financieringsmetho den moeten bouwen. Dan komt ooit de doorstroming tot zijn recht, want ook te Zierikzee wordt de goedkope woning bezet door gezinnen voor wie deze woningen feitelijk te goedkoop zijn. De vereniging onderschrijft dan ook de mening van de N.W.R.: „Huur en subsidievraagstukken kunnen niet worden opgelost, als de subsidie aan de woning niet vervangen wordt door een subsidie aan de bewoner". Vrije toewijzing Met het gemeentebestuur zal in de toekomst overleg moeten worden ge pleegd over een vrije toewijzing van woningen (thans in handen van b. en w.) In sommige gemeenten wordt een onderscheid gemaakt tussen: in aanbouw lijnde woningen, reeds eer der bewoonde woningen en woningen in een huurklasse tot f 15 per week. Van het woningental reserveert het rijk 5 °/o voor toewijzing aan ambte naren en de gemeente 25 °/o voor toe wijzing vit 't huisvestingsbureau. De resterende 70 °/o komt vrij aan de corporatie voor toewijzing aan eigen kandidaten, onder bepaalde voor waarden. Een overweegbaar systeem. De vereniging zal zich binnenkort afvragen of het verantwoord is de huren nog cp te halen en het systeem van weekhuren te handhaven. Op dit punt moeten er moderniseringen ko men. Ook automatisering van de ad ministratie zal - gelet op het stij gend huizenbezit - onvermijdelijk zijn. De voorzitter besLoot met dank woorden aan zijn medebestuursleden. Woningbouwvereniging „Beter Wonen" ZIERIKZEE, 30-5. De uitstekend bezochte vergadering van de woning bouwvereniging „Beter Wonen", heeft zich op de in de Concertzaal-foyer gehouden vergadering met een vijftal bestuursvoorstellen bezig gehouden, die alle de goedkeuring van de vergadering kregen. De behandeling vond plaats na een uitvoerige toelichting van de voorzitter de heer J. Coumou, die hjj gaf in zjjn openingsrede (men zie hiervoor elders in dit nummer). De betrokken projekten zijn: de bouw van een revalidatiewoning, de bouw van een kantoor annex garages, de bouw van 21 middenstandswoningen, de overname van 115 huizen van de gemeente Zierikzee in eigendom en de bouw van een flatgebouw van 30 woningen. Stuk vcor stuk betreft het hier voor Zierikzee belangrijke objecten, die - zo werd wel duidelijk - de „fi nishing touch" geven aan het bouwplan Malta II, de langzamerhand tot „bijstad" geworden nieuwbouwwijk van Zierikzee. De aangepaste woning voor een Zderikzeese familie krijgt een ruime beneden - en een iets kleinere boven verdieping. De bouwprijs gaat f 57.500,- bedragen. De bouw is voor bereid in nauwe samenwerking met een revalidatiecentrum. Het huis krijgt centrale verwarming. Het moet in premiebouw worden gerealiseerd, waartoe „B.W." zelf 10 °/o van de kosten moet opbrengen, zijnde f 5750. De gemeente Zierikzee heeft zich voor het grondbedrag inmiddels ga rant verklaard op het punt van rente en aflossing van een aan te gnne geldlening. Via de bijstandsregeling is voor deze bouw niets te bereiken. Bovengeschetste procedure dient ge volgd. De voorzitter was zeer inge nomen met de toestemming van de vergadering tot deze bouw te beslui ten, gelet op het bijzonder karakter ervan, dat een speciaal licht werpt op de aktiviteiten van de vereniging. Kantoor „Beter Wonen" Het kantoor, de drie garages en de revalidatiewoning zullen in één com plex worden gebouwd. Daarnaast komt nog een huis, dat voor rekening van de aannemer N.V. Den Hartog zal worden gebouwd. Het kantoor complex gaat f 35.750 kosten. Een hypotheek wordt opgenomen van 20.000,-, terwijl de aanvullend no dige f 15.750,- wordt gefourneerd uit het aandelenkapitaal van de vereni ging. dat een vrij statisch karakter heeft. Het ligt in de bedoeling dat de opzichter op bepaalde vaste tij den in het kantoor voor de huurders bereikbaar zal zijn. Ook de archie ven en materialen worden in het nieuw te bouwen complex opgesla gen. DE 21 middenstandswoningen De 21 middenstandswoningen, die ruim van opzet worden (4 slaapka mers), krijgen ook centrale verwar ming. De totale bouwkosten bedra gen f 1.100.000. De financiering ligt vrij moeilijk. „BW" moet voor 10 zorgen van de bouwkosten, zijnde f 110.000. Niet geheel, maar voor cie helft ware te putten uit het z.g.n. „24-C-fonds" (een wettelijk verplicht fonds bij bouwverenigingen), zijnde f 55.000 Voor de andere helft heelt het bestuur gepoogd het Philips-pen- sioensfonds te interesseren, maar dit is toch niet rond gekomen. Intussen is dit achterhaald door de mogelijkheid van het aangaan van een geldlening ad 95 van het kos- tenbedrag van i' 1.100.000. waarna nog rest de f 55.000, die „B.W." dan put uit het „24-C-fonds". De lening is aangegaan leben een rente van G'/a De huur van de huizen wordt, f 183.55 plus f 47,6P. (c.v.) en eventueel f 35,04 (garage). De belangstelling voor deze soort huizen is al vrij groot. Men dient zich echter eerst als huurder te mel den, zodra een oproep van gemeente wege wordt gepubliceerd, want het totale project wacht nog op goed keuring van hogerhand. De overname van 115 woningen in eigendom van de gemeente is een evidente zaak. want administratief i-essorteren zij reeds onder „B.W.". „Het is wel zuiverder als de vereni ging ze in eigendom krijgt", aldus de voorzitter, die nog mededeelde dat de huizen overal verspreid liggen (Zuichcek. Koraalstraat. Molenstraat. Rode Dorp). Rondvraag Bij de rondvraag gaf de voorzitter nog een toelichting op het „24-C- fonds", een risicofonds, dat wordt verkregen door een verplichte 7 "Ai- storting van bouwkosten. Natuurlijk kwamen weer de Zuidhoekwoningen ter sprake. De resterende Zuidhoek woningen worden zo snel mogelijk afgebroken, omdat reparatie „goed geld naar kwaad geld gooien" zou zijn. Bovendien wil „B.W." - zoals d.e voorzitter eerder mededeelde - graag de watersnoodgelden touche ren, die hieraan nog verbonden zijn. Klacht van huurder Een klacht kwam uit de vergade ring over een woning, die een hoge re huur doet, dan een vergelijkbare Destijds werd de hogere huur ge vraagd, gelet op het vrije uitzicht, dat echter thans - aldus de bewoner - geheel is weggenomen door de bouw van een school. Hiernaar zal een onderzoek worden ingesteld, maar de voorzitter achtte het moei lijk hieraan iets te doen. Wel zal be pleit worden door beplanting de om geving wal te verfraaien (Kanter laan). Een andere zaalc die de aan dacht krijgt is de aanleg van centrale verwarming in huurwoningen. Be taalt de huurder de aanleg zelf, dai\ zal „B.W." overwegen bij eventu eel vertrek, een bepaald percentage in de aanlegkosten te restitueren. Hierna sloot de voorzitter de ge-ani meerde vergadering. Aan één dei- wanden van de zaal waren grote te keningen geprikt, waarop de ver schillende projekten stonden „afge beeld". Zij trokken uiteraard nodige belangstelling op deze „cijfer-en-hui- zen"-avond in optima forma. ADVERTENTIE Do echte Amerikaanse, yrfjuÉaTcïJu ïn het rode busJ® ft(\\ met gele opdruk. 'n blijvende uitkomst! Importeur Rietbergen C.v. Rotterdam Tol. 0 10-2311 62 DEN HAAG. H.K.H. Prinses Bea trix en Z.K.H. Prins Claus zullen vrijdag 16 juni de nieuwe haven van Roermond, die de Prins Willem- Alexanderhaven zal worden genoemd officieel openen. Scheepvaartberichten Esso Den Haag, 30-5 te Rotterdam. Koratia, 30-5 t.a. Chulai. Vergadering Provinciale Staten Op vrijdag 16 juni as., wordt in da Statenzaal (Abdij) te Middelburg, een vergadering gehouden van Provin ciale Staten van Zeeland. De agenda voor deze vergadering moet nog wor den vastgesteld. Spaarbanken gaan nauwer samenwerken Een grote groep Bondsspaarban ken in zuidwest Nederland gaat hecht samenwerken. Dit in verband met het feit. dat een sterk toenemend aantal bedrijven en instellingen er toe overgaat salarissen en pensioenen via de spaarbanken te laten uitbeta len. De spaarbanken, die tot de sa menwerking hebben besloten, zijn die te Rotterdam, Schiedam, Vlaar- dingen, Maassluis, Delft, Dordrecht, Gorinchem, Alblasserdam, Middel burg, Vlissingen, Tholen, Zierikzee en Middelharnis. Zij hebben geza menlijk 108 vaste kantoren en 84 standplaatsen van rijdende kantoren. Het bedrag van het totale spaar te goed is rond één miljard gulden. Dank zij de inschakeling van de mo dernste apparatuur op dit gebied is de groep in staat de nieuwe ontwik keling in het betalingsverkeer uiterst paraat tegemoet te treden. Aldus een gemeenschappelijk communiqué. ZIERIKZEE Bouw 30 flatwoningen! Op de jongste vergadering van „Beter Wonen" is langdurig gespro ken over een bestaand plan tot de bouw van 30 flatwoningen, die het laatste stukje Malta in 'beslag zouden nemen, na de bouw van de 21 mid denstandswoningen. Aanleiding tot het plan is de toe wijzing aan Zierikzee van acht wo ningwetwoningen voor 1967, een te gering aantal om op gemakkelijke en goedkope wijze te kunnen bou wen. Aan de verspreide bouw van deze acht huizen valt helemaal niet te denken. Vandaar het plan tot op neming van die acht in een plan van 30 flatwoningen, speculerend op dé mogelijkheid dat Zierikzee nog dit jaar aanvullend de ontbrekende 22 volumes kan verkrijgen van andere gemeenten, dan wel als voorschot op de toewijzing voor 1968. Het bestuur kreeg machtiging „een gokje te wa gen", om zodoende de 30 flatwonin gen te realiseren. Openluchtuitvoering „Rust Roest" De langzamerhand tot traditie ge worden openluchtuitvoering van de gymnastiekvereniging „Rust Roest" zal - zo vernemen wij - plaats heb ben op zaterdag 10 juni a.s. Voor het begin van de uitvoering (19.45 uur) zal een kleine rondmars door de stad worden gemaakt. ZIERIKZEE, 31-5. Tijdens de flinke drukte die ondanks het frisse weer cp deze laatste dag van de mei maand de jaarlijkse Zierikzeese „Paardenmarkt" toch weer tot een gezellig en bedrijvig gebeuren maak te vond omstreeks het middaguur een te Zierikzee nog niet eerder ver toonde min cf meer „officiële" plech tigheid plaats. We kunnen spreken van „officieel" omdat op het drukste mement van de markt het dagelijks bestuur van de gemeente verscheen: burgemeester Kastelein, de wethou ders mr. Keuning en Bü de Vaate en gemeentesecretaris Van Ommeren. PLaats van handeling: de Balie. Re den van verschijning der stedelijke autoriteiten: huldiging van een be kend Zierikzeeënaar. Een man die bijna twintig jaar lang altijd ten nauwste betrokken is geweest bij de oi-ganisatie van de „Paardenmarkt", een bekende per soonlijkheid bij de talloos vele „am bulante handelaars" die niet alleen op de jaarmarkt hun vaste klantjes van geheel Schouwen-Duiveland trekken. maar niet minder de weke lijkse donderdagmarkt met hun ac tiviteiten tot een trekpleister voor velen weten te maken. En op deze Paardenmarkt was gis teren om precies twaalf uur het mo ment aangebroken om marktmeester De marktmeester temidden van twee leden van het spontaan gevormde huldigingscomité: de heer P. Jacobs (links) en standwerker v. d. Poel. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). L. Feijen te huldigen voor zijn aan deel geleverd in de iedere week te rugkerende strijd cm alles wat met de markt - en daarbij komende ker missen en de Paardenmarkt - in goe de banen te leiden. De functie van marktmeester is bepaald geen gemakkelijke. Dat bleei^ wel uit de woorden van de heer M. A. Donker, hoofdbestuurslid van de Centrale van Ambulante Handel te Bergen op Zoom, die namens zijn or ganisatie en in 't bijzonder sprekend voor de jaarrrïarktkooplui, de heer Feijen dank bracht voor de wijze waarop hij zijn taak 'heeft vervuld. „Uw baantje is bepaald geen sine cure", aldus een vlot van de tong riem gesneden heer Donker, die her innerde aan de tijd - al weer heel wat jaartjes geleden - toen de Zie rikzeese marktmeester soms heel wat te stellen had met „opstandige koop lui". Ruzietjes waren toen aan de „orde van de markt". Maar deze tijd behoort nu al weer lang tot het ver leden. Dankzij vooral de aanpak van de heer Feijen kon alles in ordelij ke banen worden geleid. Geschenk De heer Donker dankte hiervoor met de woorden „de situatie op de markt is bijzonder veel verbeterd". Namens de jaarkooplui bood hij te midden van een inmiddels tot een grote menigte belangstellende marktbezoekers de heer Feijen een met kussens „belegde" stoel aan. waarin het ongetwijfeld goed rusten moet zijn. De stoel werd „onthuld" door het wegnemen van een zeil en De glazen hoog. Dit spontane ge baar werd gisteren gemaakt ter ere van het afscheid van marktmeester Feijen. Direct achter de heer Feijen: de heer Donker uit Bergen op Zoom, links standwerker „Jopie" v_ d. Poel uit Utrecht. uit dit simpele gebaar blijkt wel dat het huldigingscomité van handelaren deze huldiging terdege hadden voor bereid. Het werk van de heer Feijen werd ook geroemd door de heer J. van de Poel - „zeg maar Jopie" - bekend standwerker te Utrecht, die namens deze speciale categorie van markt- vaklui de scheidende marktmeester een kist sigaren aanbood. De heer P. Jacobs uit Halsteren, handelaar van de weekmarkt sloot zich aan bij de woorden van lof die de heer Feijen in ontvangst mocht nemen. Overigens heeft de heer Feijen zijn taak wat betreft de weekmarkt er nog niet definitief opzitten. Met de jaarmarkt is het voor hem „gedaan" maar vcor de weekmarkt blijft hij nog in funktie tot ook voor die taak het ogenblik van afscheid nemen zal zijn aangebroken. En ook dat mo ment is dicht genaderd: de laatste donderdagmarkt van juni. Nadat alle bij de huldiging betrok kenen voorzien waren van een wel gevuld glas dankte burgemeester Kastelein voor de waardering waar van op zo'n spontane wijze was bl(jk gegeven vcor het werk van de marktmeester. „Wjj delen ïn deze hulde en stellen dit zeer op prijs", aldus de burgemeester.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3