Flatgebouw aan de Calandweg zal dertig woningen omvatten Strijd in Vietnam Herinvoering van investeringsfaciliteiten STREEKNIEUWS Bouw wachthuisjes Elf doden bij busongeluk in Duitsland Vlieger Charles Lindbergh vloog als eerste over de oceaan Nieuw plan „Beter Wonen" „Beter Wonen" heeft het plan een flatgebouw van 30 woningen te bouwen aan de Calandweg, voorzien van centrale verwarming. Misschien zal het mogelijk zijn dit plan eind 1967 te realiseren. ZIERIKZEE, 30-5. - Op de dinsdag j.l. in de Concertzaal-foyer gehouden vergadering van de stedelijke woningbouwvereniging „Beter Wonen", deed de voorzitter, de heer J. Coumou, bovenstaande mededeling. Aanvullend maakte hij gewag van de bouw van een revalidatiewoning, een novum te Zierikzee. Het betreft hier een geheel aangepaste woning. Een ander punt dut „Beter Wonen" gaat aanpakken is de bouw van een nieuw kantoor, annex drie garages. Een eigen kantoor is bepaald geen luxe meer, want na gereedkomen van de 60 woningen met c.v. in Malta, zal het huizenbezit der vereniging zijn gestegen tot 664. Nodig is derhalve een kan toor voor de opzichter en een ruimte voor de administratie en berging van de archieven. Dit kantoor zal in Malta worden gebouwd, want in dit deel van de stadsuitbreiding hgt het zwaartepunt van het „Beter Wonen"-bezit, nl. 390 woningen met een totale bevolking van plm. 2000 personen. De naast het kantoor op te trekken garages kunnen worden verhuurd en kunnen later dienen als uitbreiding, indien zulks noodzakelijk zou blijken. Verder bouwt „Beter Wonen" dan ook de 21 premiewoningen met 17 garages, waarin op de jongste verga dering van de gemeenteraad reeds uitvoerig sprake is geweest. Daar mede wordt de wens vervuld1 betere woningen in de premiesector te bou wen. Woningen Zuidhoek In het 's Heer Lauwendorp werden zes van de 22 woningen afgebroken. Per woning werd plm. f 6000 ver kregen als bijdrage in de watersnood -schade. De voorzitter onderschreef de noodzaak ook de overige wonin gen ter plaatse af te breken, teneinde de plm. f 100.000 voor die huizen te kunnen incasseren, temeer daar het onderhoud van de woningen teveel geld gaat kosten. Zodra er op wo- ninggebied meer armslag komt, gaat de afbraak gebeuren. De termijn voor de uitkering van de watersnood- schade mag „Beter Wonen" niet voorbij laten gaan. De ratiobouw De bouw van 300 woningen op Schouwen-Duiveland (ratiobouw) nadert snel zijn voltooiing. „Beter Wonen" nam 140 woningen voor haar rekening, waarvan 60 met cen trale verwarming. Tot voldoening van het bestuur is een lid van „B.W." (de voorzitter) benoemd in het bouw team dat belast is met de admini stratieve voorbereiding van de ratio bouw. De vereniging toch is de pro motor geweest voor een bouwstroom in Zierikzee, die later is omgezet in een bouwstroom '<voor Schouwen- Duiveland. De bouw van de huizen (N.V. den Hartog) geschiedt snel. Eind augustus zal de laatste wo ning zijn opgeleverd De oplevering heeft in drie delen van elk 20 wo ningen plaats. De btejaardenwoningen Het (reeds genoemde) bouwteam houdt zich thans - bij gebrek aan een tweede bouwstroom - bezig met de bouw van bejaardenwondngen, die zal geschieden door een stichting, waarin diverse gemeenten op Schou wen-Duiveland (w.o. Zierikzee) zit ting hebben. Te Zierikzee worden slechts 8 be jaardenwoningen gebouwd, door ge brek aan grond en op grond van het feit, dat het nieuw te bouwen be jaardencentrum eveneens een aantal bejaarden woningen zal krijgen. Een voorstel is in voorbereiding „Beter Wonen" te laten toetreden als lid vaii de stichting, daar „B.W." waar schijnlijk zal worden belast met het onderhoud van de bejaardenwonin gen. De voorzitter maakte de heren Rouw (opzichter bij de bouw 60 wo ningen) en Folmer (opzichter bij de bouw van 300 woningen op Schou wen-Duiveland) een compliment voor hun werk. De opzichter de heer Den Dekker trad in dienst van het aan nemersbedrijf N.V. den Hartog. Mits dien zal het bestuur zich dienen te beraden over de noodzaak van aan stelling van een tweede opzichter. Ails huur-incasseerder treedt op de heer C. Verkaart. De huren zijn op gelopen tot een bedrag van f 588.000 per jaar. Met de ongeveer 700 huur ders heeft „B.W." geen huurachter stand van enige betekenis. Onderhandelingen worden gevoerd met de speeltuinvereniging over het binnenterrein Mulockstraat-De Huy- berstraat, met enig perspektief De plannen stuiten nog af op een tekort aan geldmiddelen. De zaak wordt echter urgent, daar de voorlopige speelruimte tegen de Rijksweg plaats zal moeten maken voor een tweede kleuterschool. Het bestuur vraagt zich af of cle Malta-bewoners niet bereid zouden zijn een bedrag van bv. f 0,25 per week als huurverhoging te aanvaar den, ter financiering van een goed ingerichte speeltuin, eventueel met toezicht. De voorzitter sprak hierna over de centrale verwarming van de 36 flatwoningen aan de Plevierstraat. Hiermede zijn dit jaar goede ervarin gen opgedaan. Minder evenwel met het centraal antennesysteem, op welk punt het bestuur evenwel at tent is. Cijfers De voorzitter gaf hierna een reeks cijfermatige inlichtingen, een soort „miljoenennota'' van „Beter Wonen", die - zo bleek wel - de dimensies van het prille ver achter zich heeft en een „grote zaak" is geworden. De huuropbrengst bedraagt pl. f 558.000. De rijksbijdrage voor de verschillen de complexen f 89.000. Voor exploi tatie van de woningen is derhalve een bedrag beschikbaar van f 647.000 Hiervan moeten rente, aflossing, be lastingen, verzekeringen, onderhoud e.d. worden betaald. Dank echter zij een zuinig beheer, kan „B.W." zich neg vrij ruim bewegen, maar - aldus de voorzitter - het is noodzakelijk reserves te vormen voor cle toekomst. In de onderhoudskas werd gestort f 67 260,00. terwijl het onderhoud bedrceg f 58.239,54. Beschikbaar voor onderhoud door opgebouwde reser ves, is thans een bedrag van plm. f 155.000. De algemene kosten heb ben f 13.000 bedragen. Per jaar is on geveer f 19.500 beschikbaar. In de reservekas wordt pc-r jaar nog ge stort plm. f 5.000 a f 6.000, een be drag dat met f 2.000 wordit vermin derd i.v.m. de bouw van het kan toor. Per woning is voor onderhoud f 170 beschikbaar en voor algemene kosten f 30,20. Het bedrag aan ver enigingsmiddelen bedraagt plm. f 16.000 en het bedrag aan aandelen kapitaal plm f 29.000. Het reserve fonds bedraagt plm. f 270.000, waar van f 80.000 belegd is in 29 premie woningen in het bouwplan Malta I. De boekwaarde van het woning- bezit bedroeg per 31 december ruim f 10 miljoen, terwijl de verzekerde waarde f 9500 bedroeg. De grond waarde bedraagt f 1.500.000, de over waarde plm. f 1 miljoen. Het aantal leden bedraagt 677, waarvan 583 lid aandeelhouders en 94 gewone leden. Blij weerzien na flinke schrik De Belgische chipper van het mo torschip „Termon.de", dat de nacht in de vluchthaven te Zijpe had door gebracht, meldde woensdagmorgen dat zijn knecht waarschijnlijk ver dronken was. De knecht was woens dagmorgen niet aan boord en naast het schip dreef de loopplank, zodat de gevolgtrekking gemakkelijk maar droevig was. Terwijl men echter nog aan het delibereren was, wat men moest doen, kwam de knecht in eigen persoon plotseling opdagen. Hij had 's avonds laat aan boord willen gaan maar had gezien dat de loopplank, de verbinding tussen steiger en schip weg was. Hij had toen de nacht door gebracht in een auto die op het veer- piein bij de pont Zijpe-Anna Jacoba- polder geparkeerd stond. Een blij weerzien volgde op deze begroeting. SAIGON, 1-6. In het centraal kust gebied van Zuid-Vietnam, 480 km. ten noorden van Saigon, zijn Ameri kaanse soldaten sinds woensdag in strijd verwikkeld met Noordvietna- mese eenheden. Volgens een mili taire woordvoerder in Saigon zijn tot dusver 77 Noordvietnamezen gesneu veld. SPORT KORFBAL „All-Ready" speelde eerste wedstrijd en won met 4—0 DEN HAAG, 1-6. De voorzitter van het Verbond van Protestants- Christelijke Werkgevers in Neder land, de heer H. II. Wcmmers, heeft in de ledenvergadering van zijn ver bond er aan herinnerd dat algemeen de wederinvoering der investerings faciliteiten vverdt bepleit. De regering aarzele niet deze plei dooien te honoreren. In het bedrijfs leven wordt er op gewacht. Uitstel betekent dat kostbare tijd en mogelijkheden verloren, gaan en dat de bouwnijverheid moet missen LANDBOUW EN VEETEELT Limburgse kalversmesters komen voor de rechter ROERMOND, 31-5. Voor de Roer- mondse rechtbank zullen maandag een vijftal Limburgse kalvermesters terecht staan verdacht van het in bezit hebben van dieren die ingespo ten zijn met cestrogene stoffen, die de groei van de dieren sterk bevordc- Het inspuiten met oestrogeen en ook het in bezit hebben van dergelij ke dieren is bij verordening van fret Prcduktschap van Vee en Vlees van 1961 verboden. Ongewenste gevolgen van het gebruik van vlees afkomstig van dieren die met deze groeistoffen ingespoten zijn, zijn onder meer het ZIERIKZEE Gunning Door de Provinciale Waterstaat in Zeeland te Middelburg werd het ver beteren van een gedeelte van de Langeweg te Kortgene van het ter- tair wegenplan ter lengte van circa 1518 meter aanbesteed. Laagste in schrijver werd het Aannemingsbe drijf M. C. van den Dries te Zierik zee met een bedrag van f 225.600. Koninklijke goedkeuring De sportvereniging „Delta-Sport" alhier houdt maandagavond 5 juni a.s. in het „Huis van Nassau" een al gemene vergadering. Er zal een voor stel in behandeling komen dat be helst de koninklijke goedkeuring op de statuten van de vereniging aan te vragen. ZONNEMAÏRE Gunning verbouwing woning Het verbouwen van een bestaande woning te Zonnemaire voor reke ning van mrs. MacQueen uit Schot land werd gegund aan de firma J. v. d. Velde en Zonen te Dreischor. Architect is L. H. A. de Jonge uit Zierikzee. OUWERKERK Auto-show De gehouden auto-show van BMW en Glas-automobielen t.g.v. de her opening van garagebedrijf P A. Re- meeus heeft aan de verwachtingen voldaan. De eigenaar deelt mede, dat hij hoogst tevreden is over het aan tal bezoekers, dat op 400 geschat wordt. OOSTERLAND Record-opbrengst Rode Kruis-collecte Met dank aan de milde gevers- (sters) wordt meegedeeld dat de Rode Kruiscollecte dit jaar, die werd ge houden door de dames mej. A. Boot, mej. Tonny Capelle, mevr. Hoekman- Jumelet, mevr. van 't Hoff-van der Maas, mevr van der Hulle-van 'i Ho ff en mevr. Stoutjesdïjk-van 't Hoff, heeft opgebracht de mooie som van f 1183,70. Dit betekent een re cord. Het opgehaalde bedrag was f 417.51 meer dan in 1966 en f 409,20 meer dan in 1965. Tevens past wel een woord van dank ook aan allen die collecteerden en aan diegenen die dit werk hebben georganiseerd. STUTTGART, 31-5. Een ongeluk weensdag twaalf doden en 31 gc- bahn Stuttgart - München heeft met een Engelse autobus op de Auto- wonden tengevolge gehad. Dcor tot dusver onbekende oorzaak sloeg de in de richting Miinchen rijdende bus om. In de bus zaten tweeenveertig mensen - inmiddels zijn elf dodon geborgen en 31 personen met zware verwondingen naar ziekenhuizen ge bracht. Verscheidene passagiers moesten uit de zwaar beschadigde De onlangs opgerichte korfbalver eniging „All Ready" speelde dins dagavond te Nieuwerkerk haar eer ste officiële competitiewedstrijd en het bleek in dit eerste optreden van ae rood-zwarten, dat de meesten hot korfballen nog echt niet verleerd zijn De gasten speelden zeer enthousiast en hoewel beide ploegen elkaar aan vankelijk geen strobreed toegaven, waren de bezoekers toch de gevaar lijke ploeg. Vooral de Zierikzeese verdediging bleek goed op dreef te zijn en het redelijke aanvalsspel van de blauw-2warte thuisclub slaagde er niet in om de korf te doorboren. Toen scheidsrechter S. Flohil de rust aankondigde was de stand nog dub bel blank. Na de hervatting kwam All Ready flink terug. De combina ties waren beter dan in de eerste helft, wat al spoedig tot uitdrukking kwam in een fraaie treffer van Ada Hage. Na enkele afstandschoten van de Nieuwerkerkse aanval, die even wel niets opleverden, bleken de gas ten met de magere voorsprong nog geenszins tevreden te zijn. De gasten liepen verder uit toen B. Simmers een goede doorloopbal met een treffer op de juiste wijze afrondde (0-2). Het volgende aanvalsvuk van de rood zwarten bracht nieuwe troeven en hoewel van der Zande van SKNWK herhaaldelijk met verre schoten pro beerde de Zierikzeese korf te door boren, slaagde hij daar niet in. Het waren weer de gasten die terugkwa men. De hardwerkende Viergever slaagde er in om de stand op 0-3 te brengen. De goed combinerende AU Ready-aanval bleef enthousiast ver der spelen en het was wederom Vier gever. die. de eindstand op 0-4 be paalde Vrijdagavond aanstaande speelt All Ready II op het sportpark Ban- nink te Zierikzee haar eerste compe titiewedstrijd tegen NOAD II uit Dreischor. Veertig jaar geleden activiteit die ze zo goed kan gebrui ken. De handhaving van onze wel vaartspositie zal grote inspanning vergen, zo zei hij verder o.m. het be trekkelijk gemak waarmee die posi tie is bereikt mag niet onze ogen voor dat feit sluiten. Het dringt ook in kringen buiten de ondernemers en hun organisaties door dat de investeringen in het ge drang dreigen te komen en daarmee de toekomstige werkgelegenheid en de welvaartsontwikkeling. vei-vroegen van de puberteit bij kin deren en bemoeilijking bij de bestrij ding van kanker bij mensen. Sinds het bekende strafproces bij de Arn hemse rechtbank op 11 maart j.l. is geconstateerd dat het gebruik van ist.rogeen sterk is verminderd. Ook de gevallen die maandag' voor de Roermondse rechtbank dienen zijj. niet nieuw, maar dateren uit dezelf de tijd als die van de Arnhemse zaak. Het onderzoek naar dergelijke geval len is nog altijd tijdrovend, daar de verdachte dieren minstens vier vijf weken doorgemonsterd moeten wor den. omdat oestrogeen zolang aan wijsbaar is. Veertig jaar geleden maakte Charles A .Lindbergh, een jon ge Amerikaanse postvlieger, als eerste een vlucht - een so lovlucht van New York naar Parijs. Die gedurfde oceaan- vlucht met de „Spirit of St. Louis'' heeft de luchtvaart destijds een groot stuk voor- uitgebracht Voorafgaand aan de internationale lucht vaarttentoonstelling (tot 4 ju ni a.s.) in Parijs werd op de datum van Lindberghs aan komst op Le Bourget een re prise gegeven van het laatste deel van deze historische vlucht. Lindbergh zelf nog steeds een man van grote be tekenis voor de luchtvaart - was er niet bij. Hij houdt nog steeds niet van publiciteit De beide wachthuisjes voor de R. T.M. die, in verband met de busrou te-omlegging door het dorp Ooster- land, zullen verrijzen in de Burge meester van der Havestraat en in de Oud Heiligeweg, zullen worden ge bouwd door het bouw- en aanne mingsbedrijf L. W. Boogert alhier. Schoorsteenbrand geblust Woensdagmiddag werd de plaatse lijke brandweer gealarmeerd voor een schoorsteenbrand die was ont staan bij de heer J. C. de Jonge Lz. in de Ooststraat alhier. De brand weer was spoedig ter plaatse en kon het vuur bedwingen eer het erger was geworden. De leiding berustte ditmaal bij de ondercommandant de heer C. Goudzwaard Johz., daar de commandant van de brandweer, de heer M. Dane, uitstedig was. BRUINISSE Auto reed in op geparkeerde tankwagen Toen de heer W. van O. uit Zierik zee dinsdagavond door Bruinisse reed met zijn Volkswagen liet hij in de auto gezeten zijn sigaret vallen. Hij bukte zich om deze op te rapen en zag daardoor niet dat onder het licht van een straatlantaarn in de bocht langs de hervormde kerk, een tank auto geparkeerd stond. De Volkswa gen schoot onder de tankauto en werd zwaar beschadigd, de heer van O. bekwam slechts lichte kwetsuren. Autobotsing Twee onderwijzers, de heren V. (o.l.-school) en H. (chr huishoud school), botsten met hun auto's op elkaar op de hoek Molenstraat- Noordstraat toen een geparkeerde auto hun het uitzicht belemmerde. Blikschade was het gevolg. Conceit harmonie-gezelschap uit Schiedam Zaterdag 3 juni opent de V.V.V. afd. Bruinisse het toeristenseizoen. In de muziektent zal het harmonie gezelschap „Oefening baart Kunst" uit Schiedam dan een uitvoering ge ven. Dit korps brengt ook de drum band mee, terwijl ook de 'kwieke majoretten kleur en levendigheid aan de mars door het 'dorp zullen ge ven. Het wachten is nu alleen maar op mooi weer. (I). 20 mei 1927. In de mistige morgen staat een handvol mensen gespannen toe te kijken hoe een klein, zilver kleurig vliegtuig langzaam vooruit- rolt over de natte startbaan van het vliegveld Roosevelt op Long Island. Het gaat traag, zal het met benzine overbelaste vliegtuig eigenlijk wel veilig loskomen van de grond? Heel langzaam neemt de snelheid toe. De jonge vlieger achter het in strumentenbord wikt en weegt zijn kansen. Zal de startbaan lang ge noeg zijn, zal hij straks over de tele foondraden aan het eind van het veld heen kunnen komen? Twee keer komt hij even los, twee 'keer raken de smalle wielen opnieuw de drassige grond. Dan, bijna aan het eind van de startbaan, verheft de „Spirit of St. Louis" zich definitief van de New Yorkse bodem en zet koers naar het noordoosten - op weg naar Parijs Vliegende dwaas De /vliegende dwaas" noemen de kranten Charles Lindbergh. Later, als hij door de president van Ame rika wordt ontvangen en in een re gen van papiersnippers door de stra ten van een méér dan enthousiast New York wordt rondgereden, schrijven dezelfde journalisten ly risch over de „Lone Eagle" - de een zame adelaar. Het „dwaze" van de riskante tocht met een eenmotoi-ig vliegtuigje is dan achtei-haald dooi de feiten. Want Chai-Ies Lindbergh is geen kwajongen, hij weet waar hij aan begonnen is. Hij beseft dat een tocht van continent naar continent gx-ote risico's in zich bergt, vooral in een vliegtuigje dat zo'n vracht aan ben zine dx'aagt als het zijne .Maar hij néémt het ï'isico, omdat hij gelóóft in zijn zaak. Het is nog geen jaar geleden, dat hjj op een maanlichte nachlpost- vlucht het plan opvatte om als eerste vlieger de oversteek naar Europa te wagen. Hij heeft ervaring in het vliegen 's nachts en tijdens slecht weer. Als hij en zijn collega's-postvliegei-s voor elke moeilijkheid opzij gingen, zou de kleine maatschappij waarvoor ze vliegen zéker over de kop gaan Waai-om zou hij die ervax-ing in het vliegen onder alle weersomstandig heden niet toepassen bij een oceaan- vlucht? Als hij maar een toestel had dat bruikbaar is voor een zo lange afstand! En nu hééft hij dat toestel. De Whirlwind motor dreunt in zijn oren, het voetenroer gehoorzaamt aan de druk van zijn voeten en tussen zijn handen trilt de stuurknuppel. De stuurhut is nauw, maar vertrouwd. Hij kent het toestel waarmee hij de oceaan wil oversteken. Een roekeloze waaghals is de blon de emigrantenzoon Charles Lind bergh - zijn grootouders waren af komstig uit zuid-Zweden - zeker niet. Toen hij eenmaal mensen ge wonnen had voor zijn stoutmoedig plan - notabelen uit St. Louis, vrien den uit de vliegwereld - toen de li- nanciering was geregeld en hij na herhaalde tegenslag een bekwame vliegtuigbouwer had gevonden in San Diego aan de Californische kust had hij alles gedaan wat in zijn ver mogen lag cm de vlucht naar Parijs zo goed mogelijk voor te bereiden. Pralen en cverleggen Dat betekende praten en overleg gen met de bouwers (in de Openbare Leeszaal van San Diego maakten Lindbergh en zijn ingenieur een ru we schatting van de af te leggen af stand door.een touwtje te leggen om een globe!). Het betekende studie maken van navigatiepi-oblemen, be palen waaruit de allei-noodzakelijk- ste uitrusting van het vliegtuig en vlieger zou bestaan. Had het meene men van een parachute wel zin? Zou er eer. heel lichte rubberboot te koop zijn? Slagen of falen kon afhangen van een paar kg. lading meer of min der. En daarom offerde hij een radio op aan meer benzine - i-adio's wei- gerden te vaak op kritieke momenten Een sextant schi-apte hij van zijn lijstje, omdat hij verwachtte die zonder een tweede man toch niet te kunnen hantei'en Zelfs de vlieglaar- zen gingen op de weegschaal, en werden door lichtere, zelfgemaakte laaiden vervangen Gegist bestek Op kompassen en kaarten zou hij vliegenvolgens gegist bestek. En om zichzelf en andei-en te bewijzen dat zijn voorgenomen lange-afstands vlucht niet tot de onmogelijkheden behoorde, vloog hij zijn vliegtuig binnen 22 uur over van San Diego aan de westkust naar New York in het oosten, met alleen een tussenlan ding in zijn woonplaats St. Louis. Op die tocht leerde hij de eigenaardig heden van zijn vliegtuig kennen vóór dij aan de eigenlijke oceaan vlucht begon - en brak en passant het snel- heidsrecox-d voor een tocht van kust- tot-kust. Pas tóén begon men hem t,e zien als een serieuze kandidaat voor de grote Raymond Orteig-prijs van 25.000 dollar, uitgeloofd voor de eer ste vlieger die de tocht New York- Parijs (of omgekeerd) zou volbren gen. Charles Lindbergh bij zijn toestel, kort voor zijn vlucht over de Atlan tische OceaanDe pose met de hand op de propeller was op verzoek van de fotografen. bus worden gezaagd. Volgens een ooggetuige was de bus bij een in- haalmenoeuvre geslipt en omgesla gen. Met de wielen omhoog gleed hij nog een flink eind over het natte wegdek door om vervolgens tegen, een aantal bomen tot stilstand te ko men. Op 25 juli van het voi'ige jaar stortte een Belgische bus met kinde ren op de autobahn Fi-ankfort-Keu- len bij Lirpburg van een viaduct. Daai'bij kwamen 28 kinderen en vijf volwassenen, die op vakantiereis waren, om het leven. I I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2