weekend-systeem 'N PROEFRIT 'N SENSATIE! DE ZIERIKZEESCHE COURANT Voorstel Egypte Veiligheidsraad: Herstel Bestandseommissie Mosje Da jan wordt minister van defensie Helikopters over Atlantische oceaan West- en Oost-Duitsland Wilde Griekse koning vluchten? Het E.E.G.-topoverleg te Rome OOST-NIGERIA ROEPT DE ONAFHANKEiJKHEID UIT KAMERBREED „DE MAGNEET" j DAFFODIL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1 juni 1967 123ste jaargang Nr. 19802 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Alles van en over ivoningbomv te Zierikzee Wens van de Ver. Staten: Gehoor geven aan oproep van secretaris-generaal Oe Thant NliW YORK, 31-5. Egypte heeft woensdagavond de Veiligheidsraad voorgesteld binnen veertien dagen de door Israël sedert 195G geboycotte gemengde bestandsccmmissie weer in het leven te roepen en Israël te gelasten zijn in de Israëlisch-Egyp- tische wapervütilstandsovereenkomst neergelegde verplichtingen na te le ven. Oe Thant zou volgens Egypte met beide partijen in contact moeten treden en de raad binnen twee we ken over de stand van zaken op de hoogte stellen. ADVERTENTIE Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten Even eerder had de Amerikaanse vertegenwoordiger een ontwerpreso lutie ingediend waarin op alle par tijen in de crisis een beroep wordt gedaan gehoor te geven aan de op-- r- o van Oe Thant ..af te zien van het voeren van oorlog" en zich te onthouden van daden die de span ning zouden kunnen doen toenemen. De Amerikanen willen met dit voor stel een atmosfeer scheppen waarin een vreedzame oplossing gevonden zou kunnen worden. De Iraakss minister van buiten landse zaken Pachachi beschuldigde Israël ervan dat het de wereld voer een voldongen feit wil stellen door de territoriale wateren te schenden Op voorstel van Frankrijk werd de zitting vervolgens verdaagd tot vrijdagmiddag om de delegaties ge legenheid te geven de Amerikaanse ,>n Egyptische voorstellen te bestude ren. WASHINGTON. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken hebben ontkend dat Amerika andere zeevarende mo gendheden heeft voorgesteld een zee macht te vormen voor het openhou den van de vaart door de Golf van A ka ba. Israël „gespannen als een veer" TEL AVIV, 31-5. De benoeming van de Israëlische generaal-majoor Mosje Dajan, de bevelhebber van de Israëlische troepen tijdens dc Sinaï- campagne van 1956, tot minister van defensie staat volgens waarnemers in Tel Aviv voor de deur. Meningsver schillen tussen de politieke partijen hierover schijnen uit de weg ge ruimd. Er wordt op het ogenblik druk gewerkt aan een kabinetsreor- ganisatic en mogelijk komt dc Knes set (het parlement) vandaag (don derdag) al bijeen om de wijzigingen goed te keuren. De 52-jarige Dajan trad in 1958 als stafchef af, trok zich terug voor stu die maar werd later in het kabinet opgenomen als minister van land bouw. In 1964 legde hij zijn functie na een geschil met premier Levi Esj- kol neer en het jaar daarop sloot hij zich bij Bengoerion aan toen de oud- premier oen splinterpartij oprichtte na door de socialistische Mapai-par- tij uitgestoten te zijn. Intussen gaan in Israël steeds meer stemmen cp voor een snel zelfstan dig optreden tegen de Arabische druk. Volgens doorgaans betrouwba re kringen heeft de regering de wes telijke mogendheden aangespoord nu iets te gaan ondernemen tegen dc blokkade van de Golf van Akaba. Deze zaak wordt dringender dan ooit geacht, nu Egypte en Jordanië een defensie-overeenkomst hebben gesloten. Niet bekend is hoelang Is raël wil wachten, maar dinsdag ver klaarde minister van buitenlandse zaken Abba Eban dat Israël „als een gespannen veer" was. Opofferingsgezindheid De Israëlische radio roept de hele dag solidariteitsboodschappen uit het buitenland om en vermeldt diverse staaltjes van offeringsgezindheid in het land zelf. Zo was er woensdag het verhaal van een zwerftocht van twee kinderen van negen en elf jaar die naar militaire kampen in de Ne- gev-woestijn waren vertrokken „om hun vader te helpen". Toen ze hem niet konden vinden boden ze andere soldaten hun hulp aan. Bij Tel Aviv hadden studenten in een dag bijna een hele zandheuvel afgegraven om duizenden zandzakken te vullen. Er is een 71-urige werkweek in plaats van de 45-uiüge tot dusver af gekondigd en overwerk wordt niet meer extra betaald. Daartoe hebber, de regering en het vakverbond His- tadroeth in gemeenschappelijk over leg besloten. Al eerder had het rab- binaat toestemming gegeven voor het doorwerken op de sabbat. ADVERTENTIE Volgens de functionarissen lopen alle Amerikaanse initiatieven via de .V.N., hoewel andere zeevarende mo gendheden geraadpleegd worden over de mogelijke uitgifte van een verklaring dat de Golf van Akabr. en de Straat van Tiran internatio naal vaarwater zijn. De ontkenning volgt op een bericht van de New York Times dat naar in diplomatieke kringen zou zijn verno men. Nederland. Engeland en Portu gal beloofd hebben steun te verle ren aan „een verenigde poging van de zeevarende mogendheden de Egyptische blokkade van de Golf van Akaba te betwisten". PARIJS, 31-5. Twee Amerikaanse hefschroefvliegtuigen van het type Sikorsky HTI-3-E „Sea King" zijn woensdag om 6.05 uur (plaatselijke tijd) van een helihaven bij New York vertrokken voor de overtocht over de Atlantische oceaan naar Parijs, waar zij donderdag teg ende middag worden verwacht. Het is de eerste maal in de geschiedenis van de luchtvaart dat de Atlantische oce aan door hefschroefvliegtuigen wordt „genomen". De toestellen zullen tij dens de vlucht drie maal door „Her- cules"-vliegtuigen van brandstof worden voorzien BONN, 31-5. De Westduitse rege ring zal voor het eerst in de geschie denis van de Bondsrepubliek schrif telijk contact hebben met het com munistische bewind in oost-Berlijn In een brief zal bondskanselier Kie- singer besprekingen voorstellen om te komen tot een ontspanning tussen de twee delen van Duitsland. Dit zal echter geen erkenning van het be wind in oost-Berlijn inhouden. Daar om zal Bonn dan ook niet ingaan op het voorstel van de Duitse regerings leider, Willi Stoph, voor een ontmoe ting met Riesinger in oost-Berlijn of in Bonn, voor te bereiden door de twee ministers van buitenlandse za ken, resp. Otto Winzer en Willy Brandt. KOPENHAGEN, 1-6. Het Deen se blad Ekstrabladet heeft woensdag verklaard, dat koning Constantijn van Griekenland een mislukte poging heeft gedaan om met een hefschroef- viiegtuig zijn paleis in Athene te ont vluchten, toen op 21 "april j.l. mili tairen een geslaagde staatsgreep uit voerden. Volgens dit verhaal was de vorst van plan uit te wijken naar een Grieks legeronderdeel in het bui tenland, waarvan de officieren hem trouw waren gebleven. De officieren van de staatsgreep hadden dit plan echter verijdeld. De adjudant van de koning had nog wel gewapenderhand getracht de militairen tegen te houden, die hem kwamen arresteren. Maar na een vuurgevecht va neen uur had hij ziel? wegens gebrek aan munitie moeten overgeven, aldus het Deense blad. ADVERTENTIE r~ "JëJllenkd tilbuty Tci'lenka pantalon in moderne ruit. 32.50 Moderne heuppantalon van plooivast Terlenka. 39.75 Klassieke, lichtgrijze Terlenka pantalon. 29.75 Jong! Terlenka pantalon in markante ruit. 35.- Gedistingecrde, grijze Terlenka pantalon. 49.75 y mooier moderner beter Dit nummer bestaat uit 12 pagina's «OOOCCCOOOÖ5CCOCCCCCCOOÖO 0 fi Zelfs een dwaas die zwijgt gaat door voor wijs. WAT ucr Dl 8IL7 ZIERIKZEE1 juni. Bij honderden tegelijk zijn ze vandaag te vinden op de sportterreinen „Bannink"We bedoelen de jeugd van de Zierikzeese lagere scholen en van enige scholen uit andere gemeenten op Schouwen-Duiveland. Het is voor de schooljeugd vandaag immers een grote dag: de jaarlijkse schoolsportdag, die heden (donderdagmorgen) om negen uur in aanwezig heid van burgemeester D. W. Kastelein van start ging. Direct daarna kwam ,1 oe jeugd in actie, o.a. werd fel gekampt om de hoogste eer bij het ver springen (foto). Meer over deze dag elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ROME, 30-5. Tijdens het E.E.G.- topoverleg in Rome is men overeen gekomen dat per 1 juli de commis sies van de drie gemeenschappen in één commissie zullen op gaan. Aangaande de Britse aanvraag om toetreding tot de gemeenschap is men niet onmiddellijk tot resultaten kunnen komen. Besloten werd de mi nisterraad in Brussel opdracht te geven hier verder over te spreken. Het overleg over de politieke unie van de zes is uitgemond in de over weging van de regeringen om voor 't einde van het jaar opnieuw een top conferentie te houden. De ministers van buitenlandse zaken hebben op dracht gekregen om het punt van nauwere politieke banden te bestu deren. ROME, 30-5. De Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken, mr. Luns, beschouwt het als een succes dat de Franse president generaal de Gaulle, ermee heeft ingestemd dat volgende week maandag in de E.E. G.-ministerraad in Brussel de Britse aanvraag om toetreding tot de ge meenschap aan de orde wordt ge steld. De Gaulle en Engeland PARIJS. 31-5. In Parijs verwacht men dat president de Gaulle bij zijn overleg met premier Wilson van En geland op 19 juni bij Parijs Engeland een „overgangslidmaatschap" - een vorm van associatie - van de E.E.G. zal aanbieden. Verwachting tot vrijdagavond: Hogere temperaturen Gp de meeste plaatsen droog weer; vannacht hier en daar mist; morgen overdag zonnige perioden met op nieuw hogere temperaturen: over wegend zwakke wind. 2 juni. Zon op 4.26. onder 20.51. Maan op 2.24. onder 14.41. Nieuwe maan: 8 juni te 6.13. HOOGWATERSTANDEN 7.1ERIKZFF 2 juni 11.04 v.m. 23.22 n.m. BROUWERSHAVEN: 2 juni 10.57 v.m. 23.27 n.m. Doodtij: 2 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 1-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een front, dat gisteren, ver gezeld van enige regen, in zuidwes telijke richting over ons land trok, lag vanmorgen boven België. De activiteit van het front is intussen afgenomen De luchtdrukverschillen in onze omgeving zijn gering, zodat er maar weinig wind is. In het ko mende etmaal komt in deze toestand maar weinig verandering. Door druk- stijgingen neemt de invloed van het front nog verder af. Er zullen ge leidelijk wat meer opklaringen ko men. terwijl de kans op neerslag niet groot is. In opklaringsgebieden kan do komende nacht plaatselijk mist gevormd worden. De temperaturen zullen morgen weer wat hoger zijn dan vandaag. Radio-Peking maakt vandaag melding van record-graanoogsten in de provincie Kweitsjow in zuidwest China en in Sjansi in noord-China. De zomer-graanoogst is Kweitsjow steeg met ongeveer 20 a 100 procent. n De jeugdorganisatie van de Indo nesische mohammedaanse partij P.S. I.I. heeft naar verluidt vrijwilligeis aangeboden aan dc Arabische landen voor „de heilige oorlog" tegen Israël. ENOEGOE, 31-5. Oost-Nigeria heeft zich van de zeven jaar oude Nigeriaansc federatie afgescheiden en zich onafhankelijk verklaard on der de naam republiek Biafra. De bekendmaking hiervan volgde op een gespannen weekeinde, waarin het parlement van de oostelijke deel staat een beroep deed op de militaire gouverneur van het gebied, luite nant-kolonel Ojoekwoe, de onafhan kelijkheid uit te roepen, en het fede rale staatshoofd, luitenant-kolonel Gewon, voor het gehele land de noodtoestand afkondigde. Gouverneur Ojoekwoe verklaarde dat de nieuwste staat trouw zou blij ven aan hel Britse Gemenebest en de organisatie van Afrikaanse een heid. De bevolking viert er feest. ADVERTENTIE naar 5 Wij hebben breedtes voor elke J kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 5 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIK WEERT Nieuwerkerk - tel. (01114) 265 5 Bruinisse - tel. (01113)470 De 33-jarige gebaarde Ojoekwoe zei, voor de radio dat de republiek Biafra, genoemd naar een baai aan de kust, alle politieke banden met de federale regering in Lagos verbreekt. Hij gaf met langzame en duidelijke stem een uitvoerige uiteenzetting van de politieke ontwikkeling in Nigera. Het overwegend Mohammedaanse noorden had volgens hem gestreefd naar onderwerpng van de bewoners van het Christelijke oosten, voorna melijk behorend tot de Ibo-stam. Di rect na de toespraak zond de radio het nieuwe volkslied uit waarna de omroeper zei: „Dit is radio Biafra". De nieuwe nationale vlag die op het legeringsgebouw in de hoofdstad Encegoe werd gehesen, is rood. zwart en groen, met een gele rijzende zon op het zwarte veld. LAGOS, 30-5. Het Nigeriaanse staatshoofd, luitenant-kolonel Yakoe- bo Gowon, heeft de algemene mobi lisatie afgekondigd. Enkele uren nadat het oostelijk gebied van de federatie zich af scheidde en zich onafhankelijk ver klaarde. Alle militaire verloven zijn ingetrokken. In een verklaring over de Nigeriaansc radio werd de af scheiding betiteld als „een rebellie, die zal worden neergeslagen". ADVERTENTIE volautomatisch en een vol jaar garantie!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1