DE ZIERIKZEESCHE COURANT FRANKRIJK WIL VIERMOCENDHEDENBESPREKINGEN Syrië tegen internationale politiemacht De W.H.O. en de geboorteregeling teken van veiligheid KAMERBREED 5 Aantal kruidenierszaken loopt terug j „DE MAGNEET" ^jj GILIJAMSE Trieste balans van de Brusselse brand ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 mei 1967 123ste jaargang Nr. 19798 WAARIN OPGENOMEN 1797 1889 «EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, poilbuj 1, lel. 01110-225$, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Kedakleur: M. J. Bij de Vaale, Ie). 01)10-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochlaan, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) t 1,25 per stuk. In dit nummer Zierikzee gaat 21 middenstandswoningen bouwen De spanning in hel Midden-Oosten NEW YORK, 24-5. De Amerikaanse gedelegeerde Arthur Goldberg heeft woensdag in de Veiligheids raad meegedeeld, dat zijn regering bereid was zowel binnen als huiten de Verenigde Naties samen met Rus land, Engeland en Frankrijk te streven naar herstel en behoud van de vrede in het Midden-Oosten. Dit was kennelijk Amerika's officiële reactie op een suggestie van presi dent De Gaulle om de „Grote vier" een oplossing te laten zoeken voor de crisis. Goldberg zei: „De grote mogendheden hebben in deze kwestie zowel belangen als verantwoordelijkheden en hoe groter de mogendheid des te groter de verantwoordelijkheid". Engeland en Rusland hebben nog niet op het Franse voorstel gerea geerd. Wel deelden functionarissen in Londen mee dat het denkbeeld zorgvuldig wordt overwogen. De kwestie kwam ook ter sprake bij een onderhoud dat de Israëlische minis ter van buitenlandse zaken, Abba Eban, woensdagavond met de Britse premier Wilson had. In Tel Aviv heeft een woordvoer der van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken verklaard, dat „wij alleen maar met het Franse voorstel kunnen instemmen". De re gering was steeds voorstander ge weest van contacten op het hoogste niveau tussen de grote mogendheden voor het behoud van stabiliteit en vrede in het gebied. De Franse suggestie wordt in po litieke kringen te Tel Aviv unaniem als realistisch beschouwd. Ook daar meent men dat zender Russische me dewerking niet veel kan worden on dernemen. In Libanon is de Franse suggestie mpt onverhulde blijdschap ontvan gen. Men ziet er het eerste construc tieve voorstel in om een gevaarlijk gewapend conflict te vermijden. De Franse reactie op de gebeurtenissen van de laatste dagen was met span ning afgewacht. De laatste in 1959 De laatste conferentie van de „gro te vier" was die van 1959 in Genève over de kwestie-Duitsland. In I960 elng een topbijeenkomst van de vier mogendheden, dat in Parijs zou wor den gehouden (opnieuw over het Duitse vraagstuk), op het laatste mo ment niet door nadat boven Rusland een Amerikaans verkenningsvlieg tuig van het type U-2 was neerge schoten. Eisenhouwer, Chroesjtsiov en MacMiUan bevonden zich toen al in de Franse hoofdstad. ADVERTENTIE Canadees voorstel De Canadese woordvoerder in de Veiligheidsraad heeft voorgesteld, dat de raad zijn steun betuigd aan het optreden van Oe Thant en alle betrokken landen uitnodigt zich te gnthcuden van elke actie die dit op treden kan schaden of de situatie nog kan. verergeren. Namens Denemar ken sprak ook de afgevaardigde Hans Taber zich hiervoor uit. De vertegenwoordigers van Mali. Bulgarije, India, Ethiopië en Nigeria achtten het twijfelachtig, of deze spcedbijeenkomst tot een verminde ring van de spanning zou kunnen bijdragen. De Sowjet-Unie maakte bij monde van Nikolai Fedorenko bezwaar te gen de haast waarmee de bijeen komst Van de raad was belegd, zon der dal één van de rechtstreeks be trokken landen hierom had gevraagd Hij sorak van „een kunstmatig dra matisch klimaat, geschapen door eni ge westelijke mogendheden", en hij achtte het niet toevallig dat twee NAVO-landen - Denemarken en Ca nada - die ver van het bewuste ge bied iin .'degen, het initiatief had den genomen. Hongaars gezin gevlucht WENEN, 24-5. Een Oostenrijkse piloot heeft met een gehuurd vlieg tuig zijn Hongaarse zwager met diens vrouw en twee kinderen op een afgesproken plaats in Hongarije op gehaald en naar Oostenrijks gebied gebracht. Daar vroeg het Hongaarse gezin politiek asiel. De vlucht ver liep zonder incidenten. SCHIPHOL, 24-5. Opnieuw is de geboorteregeling een van (le belang rijkste onderwerpen van bespreking geweest cp de jaarlijkse vergadering van de W.H.O., de Wereldgezond heidsorganisatie, die in Genève werdt gehouden en die vrijdag a.s. na drie weken ten einde loopt. Voor het eerst heeft de Nederland se delegatie, geleid door de staats secretaris van sociale zaken en - volksgezondheid, dr. R. J. H. Krui- singa, op deze vergadering als haar mening verkondigd, dat zij de ver antwoorde gezinsvorming, zoals Ne derland het uit pleegt te drukken, als sen van de belangrijkste programma punten voor de W.H.O. beschouwt, ADVERTENTIE nr\ en tevens als een der kernpunten van de ontwikkelingshulp. Uit Genève terugkerend herinner de dr. Kruisinga er op Schiphol aan, dat de wereldopinie over dit omstre den onderwerp al even verdeeld is als in Nederland, of zelfs nog meer. Het vorig jaar, zo releveerde hij, heeft een meerderheid van de 126 lidstaten een voorstel verworpen om de W.H.O. toe te staan op het gebied van de geboorteregeling directe hulp te verlenen aan de ontwikkelings landen. Men ging alleen akkoord met het verlenen van, advies door de W. H.O. op het terrein van de voorlich tingsvraagstukken. DAMASCUS, 24-5. De Syrische ministerraad gaat niet akkoord met de eventuele vorming van een in ternationale politiemacht voor het Midden-Oosten en zal zich verzetten tegen elke peging van de imperialis ten, ook al wordt deze via de veilig heidsraad gedaan, om de Golf van Akaba met geweld open te stellen voor de Israëlische scheepvaart. Dit wordt gezegd in een communiqué, woensdagavond in Damascus uitge geven. A'oban Eban, Israels minister van buitenlandse zaken, heeft woensdag avond in een vraaggesprek voor de Britse televisie verklaard, dat de huidige crisis in het Midden-Oosten ontstaan is door het optreden van de velkerenorgansatie. Toen de internationale vredes macht van de V.N. werd opgericht, aldus Eban. had men Israël de ver zekering gegeven dat er eerst inter nationaal overleg zou worden ge pleegd als men deze strijdmacht aan de grens tussen Israël en de V.A.R. zou willen terugtrekken. Maar dat was nu niet gebeurd. De troepen van de V.N. waren op zeer korte termijn vertrokken en daarom was er weer spanning in de wereld. Het terug trekken van deze troepen was een prcte diplomatieke blunder. ADVERTENTIE Tijdens het verblijf van Oe Thant in Cairo heeft een grote mengite in de straten gedemonstreerd. De demon stranten eisten dat een aanval op Israël zal worden ingezet. Dit nummer beslaat uit 12 pagina's WCOO95CO6CCCOCCO0OOSO0OOO Wie timmert aan de weg O 8 8 v Hoort allemans gezeg. O s h sccccccccccccccccccccccccrz WAT K6T VI BILT MERCEDES-BENZ Renesse - Telef. (01116) 370 ZEIST, 24-5. Bij het sanerings- fends voor de middenstand zijn mo menteel 3000 aanvragen van kruide niers binnen, die via dit fonds hun bedrijf willen beëindigen. Het is te verwachten, dat in de komende vijf jaren het aantal zelfbedieningszaken en supermarkets zal stijgen tot in totaal een 10.000. Op dat ogenblik zullen er waar schijnlijk nog een 5000 bedieningsza ken resteren. Voor de komende vijf jaren valt derhalve te verwachten, dat 3500 huidige bedieningsonderne mers hun bedrijfsvorm zullen omzet ten. terwijl zo'n 5000 collega's hun matten zullen oprollen. Dit zei de voorzitter van het hoofd bestuur van de Algemene Nederland se Kruideniersbond, de heer J. Lin- delcc. op de in Zeist gehouden jaar vergadering van deze bond. Volgens een schatting worden de levensmiddelen momenteel gedistri bueerd door 6000 zelfbedieningsbe- drijven met daarnaast nog een 600 supermarkets. Bij een totaal aantal vestigings- punten van omstreeks 20.000 bete kent dat. dat er nog zo'n 13.400 be dieningszaken zijn. Het is volgens spreker moeilijk te schatten, welk omzetaandeel cp dit ogenblik nog gereserveerd is voor de bedienings zaken. doch zeker is, dat hun markt- aa-dsel met de dag terugloopt. Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIK WEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 Voorlopig 321 doden en vermisten ADVERTENTIE BRUSSEL, 24-5, De directie van het Innovation heeft woensdagmid dag medegedeeld, dat volgens haar gegevens na de ramp van maandag middag in totaal 321 doden en ver misten zijn. Onder de vermisten be vinden zich 123 leden van het perso neel. Dinsdag zijn in totaal 26 lijken ge borgen en woensdagochtend vijf - al dus deze verklaring. Slechts twee er van konden worden geïdentificeerd: het waren twee vrouwelijke leden van de directie. Er is nog een derde directielid omgekomen, de heer Del- ei pee, van wie bekend is dat hij aan het begin van de brand verscheidene mensen naar de uitgangen had ge leid. Uit de eerste onderzoekingen van de lijken blijkt voorts, dat de slacht offers veelal do or verstikking zijn omgekomen alvorens te verbranden. De oorzaak van de brand en vooral de ongelooflijk snelle uitbreiding van het vuur door het gehele gebouw bljjft echter een raadsel, aldus de heer Bolle. Uit het verhoor van geredde perso neelsleden was reeds gebleken, dat de brand op de eerste verdieping is ontstaan en zich vrijwel gelijktijdig manifesteerde op het andere uiteinde van de derde verdieping. Het raadsel is nog groter geworden door perti nente verklaringen van een verkoop ster, die zegt het vuur op de derde verdieping bij het restaurant uit de zoldering te hebben zien komen - hetgeen zou wijzen op een brand haard op de vierde verdieping. De financiële gevolgen van de ramp zullen in heel wat landen merkbaar zijn, aangezien de Innova tion was verzekerd bij drie grote en een 200 kleine maatschappijen, die veelal hun risico weer elders hadder? dcorverzekerd. In Brusselse ziekenhuizen worden, volgens verklaringen van de politie van woensdagmiddag, nog 66 gewon den verpleegd. Onbestendig Verwachting tot vrijdagavond: Overwegend zwaai; bewolkt met tij delijk regen; matige wind uit uiteen lopende richtingen; weinig yerande- ring van temperatuur. 26 mei. Zon op 4.32, onder 20.42. Maan op onder 6.04. Laatste kwartier: 31 mei te 2.52. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 26 mei 4.51 v.m. 17.19 n.m. BROUWERSHAVEN: 26 mei 4.33 v.m. 17.03 n.m. Springtij: 26 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Bij Schotland bevindt zich de kern van een diepe depressed, die zich geleidelijk in noordwestelijke richting verplaatst. Aan de zuidflank ervan trekt een in diepte toenemende storing over noord-Frankrijk in de richting van ons land en noord- Duitsland. Deze storing zal ons land vooral in de avond en nacht opnieuw regen brengen, waarna na het voor bijtrekken koele en onstabiele lucht vanuit Engeland zal worden aange voerd. De middagtempera turen zul len hierbij niet veel verschillend met die van vandaag, zodat het vrij koud zal blijven. Ook in de rest van Euro pa zal blijven. Ook in de rest van Europa zijn de temperaturen nog niet normaal. Al leen in de landen rond de Adriati- sche kust worden temperaturen be reikt van 20 tot 25 graden, bij vrij zonnig weer, dal veroorzaakt wordt door een vlak gebied van hoge lucht druk. ADVERTENTIE per beugelfles 58 ct. Vs liter. in Bier van de Brouwerij..De Drie Hoefijzers" Sinds 1628 - uit de Bierstad Breda 1 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1