HET LIDTEKEN M Waar bewaart de kameel het water? 'AS PRO' hier moet een ITHO komen HOGERE POLITIEK Apart muziekinstrument in kerk Oud-Ger. Gemeente Oosterland De „Van Maurikken" kwamen bij elkaar Nachtvorst sloeg ongenadig toe en trof vooral de peren ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 23 mei 1967 Nr. 19797 Het wonderlijke schip der woestijn De kameel, het dier dat wij allen zo goed kennen uit onze jeugdver halen en dat wij aanschouwen m de dierentuinen, is een van de merk waardigste schepselen op onze aard- buderu. want niet alleen dat zijn uiterlijk reeds zoveel verschilt van de andere zoogdieren denkt maar eens aan zijn merkwaardige bulten maar bovendien zijn er nog andere interessante bijzonderheden aan dit schip der woestijn, zoals het dier zo vaak genoemd wordt. ADVERTENTIE SPECIALE AANBIEDING: LEUK WOLLEN BRETEL BROEKJE EN FLEURIG GESTREEPTE TINO. VOOR LEEFTIJD 1V2-4 JAAR. DEZE VOORDELIGE COMBINATIE REEDS v.a. 9,75. SEOEL. Twee Amerikaanse solda ten zijn gedood en 18 gewond door landmijnen die door Noordkoreanen drie kilometer ten zuiden van de grens tussen Noord- en Zuid-Korea waren geplaatst. Lahr, baden, een F. 104-G „Star- Griekenland heelt een kroonprins ATHENE, 20-5. Koningin Anne- Maric van Griekenland heef het le ven geschonken aan een jongen, die de troonopvolger zal zün. Koning Konstantijn en zijn Deense vrouw hadden al een dochtertje, Alexia, dat op 10 juli 1965 geboren werd. De jongen krijgt naast de titel van kroonprins die van hertog van Sparta, de titel die ook zijn vader had tot zijn troonbestijging, na het overlijden van koning Paul, op 6 maart 1964. De geboorte van de kroonprins werd in Athene met 101 saluutscho ten begroet. Het kind kwam ter we reld in het zomerpaleis te Tatoe, 25 km van c*e hoofdstad. SPORTBERICHTEN DUIVENSPORT P.V. „Gevleugelde Vrienden" Wedvlucht vanuit Albert; afstand 204 km. Gelost om 7.30 uur. Aan komst 1ste duif 9.44 uur. Hagesteijn-Hoek 1. 3, 7, 12; J. Krijger 2, 18, 22. 24, 26; J. Snijders 4; W. den Boer 5, 8, 19; Feleus-van Westenbrugge 6, 9, 10, 11. 20, 23, 25; J. Kaaijsteker 13, 21; Jan v. Westen- brugge 14, 17; Gebr. Wesdorp 15; C. Stoutjesdijk 16; H. Merle 27. P.V. „De Bruse Trekker" WedvlucJht uit Pont St. Maxence (Fr.). Afstand plm. 282 km. Gelost te 6.15 uur. Aankomst 1ste duif 9.17 uur. Laatste duif 9.34 uur. De uitslag luidt als volgt: T. M. Dalebout 1, 4. 7. 8. 9, 12. 16, 18, 20, 28; P. Steketee 2, 3, 5, 6. 24; C. Zandijk 10, 15,. 17, 27. 30; C. Bolle 11, 29; S. Schuls 13; B. de Ruiter 14; J. Folmer 19, 21; J. Bal 22; B. Schot 23; A. de Koning 25; C. Capelle 26. Juniorenuitslag: L. van Duivendijk 1, 12, 13; J. Jumelet 2; A. Dorst 3, 7, 11, 15; J. Ki'k 4; J. van Boven 5, 6, 8, 9; Chr. Bal 10; W. van Koeten 14. Om te beginnen, hoe komt het aan de bijnaam schip der woestijn"? Dal is vrij eenvoudig te verklaren, want wie op de rug van een kameel zit, ondergaat precies die merkwaar, dige slingerende beweging als een schip op de golven. De kameel is een specifiek woestijndier en daar ook helemaal op ingericht Om te beginnen zijn daar zijn voe ten, die speciaal op het leven in de onmetelijke zandvlakten gebouwd zijn met hun dikke eeltkussens en groot plat oppervlak, waardoor de voet niet zo gemakkelijk in het zand wegzakt. Door deze voeten is de ka meel in staat zich gemakkelijk door het zand te bewegen. Het mysterie van het water Iedereen weetdat een kameel erg lang buiten water kan, precies zoals een woestijndier betaamt. Maar hoe dit mogelijk is, is heel lang een mys terie geweest. Vroeger meende men altijd, dat de kameel, die een herkau wer is en dus net als de koe enkele magen heeftin zakken van een van die magen water bewaarde (enige emmers) die daarin kwamen, wan neer het dier zijn dorst leste met enorme hoeveelheden water, wan neer dat voorhanden was. Kreeg het in dagen niets te drinken; dan teerde het op die watervoorraden. Zo staat het ook in de encyclopedieën. Dit blijkt echter niet het geval te zijn Er is geen sprake van water zakken of watervoorraden. Hoe redt de kameel zich dan? Dit is weer een van die wonderen der natuur, waar over we ons steeds weer verbazen. „Behaaglijk" tot 40° C. De kameel drinkt inderdaad heel wat water, wanneer hij daarvoor de kans krijgt, maar van dal moment af is het lichaam van het dier vrij wel hermetisch gesloten en staat het zeer weinig vocht af. Om te begin nen loost het zeer weinig vocht, ze ker in vergelijking met andere die ren van zijn grootte Ten tweede transpireert de kameel praktisch niet. Zijn fantastische be haring beschut hem voor de inten se zonnestraling, zodat het dier het niet warm krijgt. Wanneer we ver der bedenken, dat de kameel pas be gint te transpireren zo omstreeks de 40 graden C. dan begrijpen we dat er heel ivat moet gebeuren voordat dit dier vocht uit zijn lichaam kwijt raakt. Zo kan het dus heel lang op het ingenomen vocht leven. Krijgt het tenslotte toch behoefte aan vocht, dan zijn er nog vetbulten op de rug, die langzaam interen. Door een ingewikkeld proces wordt het vet in vocht omgezet en de ka meel kan op zijn reserves leven. Een echt woestijndier Dat de kameel een echt woestijn dier is, blijkt voorts nog uit enkele andere dingen. Zo kan het dier bij zandstormen neusgaten en ogen vrij wel hermetisch sluiten. En toch haalt het adem .In de neusgaten, die ove rigens reeds door de neusschelpen zo goed afgedekt worden, bevinden zich zware kransen haar. Bij zo'n zandstorm knijpt de kameel zijn neusgaten bijna dicht, door een klei ne opening haalt hij adem en het nog binnenkomende zand wordt door de zware haarkransen opgevangen. Hezig niezend en proestend raakt de kameel na de storm tenslotte het zand uit deze haartjes weer kwijt. De ogen van de kameel sluiten ook op een speciale wijze, zodat er geen zand in kan komen. Zo zien we hoe de Schepper al zijn schepselen goed toerust voor de strijd om het be staan. Er is echter nog een klein verwon derlijk feit. In het achterdeel van de kameel vinden we twee spletenWe tenschappelijk onderzoek wees uit dat dit uitgangen zijn geweest van stinkklieren, zoals bij het stinkdier (skunk). Het zijn nog overblijfselen uit een ver voorbije tijd, toen de ka meel anders leefde dan nu en waar van wij maar heel weinig weten. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 22-5. Op de paarden markt in Utrecht werden 351 dieren aangevoerd. De prijzen bedroegen: luxe paar den f 1200 tot 1625; werkpaarden f 1100 .tot f 1475; oude paarden f 900 tot f 1575; driejarigen f 800 tot f 1150; tweejarigen f 725 tot f 875; veulens f 300 tot f 600; hitten f 685 tot f 900. Slachtpaarden f 2,80 tot f 3,70 en jonge slachtpaarden f 3,70 tot f 4,10 per kilogram geslacht gewicht. De handel was redelijk. ADVERTENTIE Ontdek 'microfined' 'ASPRO' met dubbele actie: helpt nu werkt nu Hoofdpijn, verkoudheid, griep... 2'ASPRO fit.' Pearl Buck's bezit voor onechte kinderen PHILADELPHIA. 21-5. De Ame rikaanse romanschrijfster Pearl Buck, die destijds de Nobelprijs voor letterkunde heeft gekregen, heeft zondag bekend gemaakt, dat zij haat- persoonlijk vermogen zal vermaken aan onechte kinderen, in Azië ge boren uit Amerikaanse ouders. Haar vermogen, dat rond 6 miljoen dollar - bedraagt, en de gelden die haar auteursrechten opleveren, zullen overgedragen worden aan de stich ting die haar naam draagt. Deze stichting houdt zich bezig met mis deelde „oorlogskinderen". Pearl Buck, beroemd geworden door haar vele boeken over China, heeft 10 kinderen die in Azië zijn geboren uit onbekende Amerikaanse vaders. Ne gen van deze tien kinderen zijn door haar aangenomen. De verliezen in Vietnam SAGON, 21-5. Van Amerikaanse militaire zijde is meegedeeld, dat se dert het begin van de Amerikaans- Zuidvietnamese actie in het zuidelijk deel van de gedemilitariseerde zone tn Vietnam 232 Noord-Vietnamezen rijn omgekomen. 28 Amerikaanse mi litairen werden gedood en 175 ge wond.. De verliezen aan Zuid-Viet- r.amese zijde werden licht genoemd. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 22-5. Aangevoerd lotaal 1578 stuks vee, t.w 1151 vette koeien en ossen en 427 varkens. Prijzen per kilogram: vette koeien en ossen: extra kwaliteit f 4,65-4,95, le f 4,20-4,55, 2e f 3,85-4,05, 3e f 3,50 -3,65, stieren f 3,85-4,35, worstkoeien 3,40-3,55; varkens (levend gewicht): extra kwaliteit f 2,00-2,10, le f 1,95- 2.00, 2e f 1.90-1,95, 3e f 1,85-1,90; slachtzeugen f 1,70-1,80, zware var kens f 1,80-1.85. Vette koeien en ossen: aanvoer groter; handel kalm; prijzen even la ger. Varkens: aanvoer ruimer; han del rustig; prijzen iets teruglopend. ADVERTENTIE vanaf: ƒ54.90 VENTILATOREN BLIK DOOR HET WERELD LAHR (Baden). Een F 104-G „Star- righter" van de Canadese luchtmacht is kort na het opstijgen van het vliegveld Lahr bij Baden-Baden neergestort. MOSKOU. De vereniging van rus- sische schrijvers, waarvan het jaar congres maandag in Moskou word geopend, is met de Orde van Lenin onderscheiden. NEW ORLEANS. Jim Garrison, officier van justitie in New Orleans, heeft in een vraaggesprek voor de televisie verklaard dat president Kennedy vermoord is door voorma lige agenten van de Amerikaanse geheime dienst. TOKIO. Opstandige Chinese leger eenheden en anti-Maoïsten hebben na dagen van bittere gevechten de macht over de stad Tsji Hsi in de provincie Heiloengiang in Mantsjoe- rije in handen, zo hebben Japanse correspondenten vandaag gemeld. MUNCHEN. „Simplizissimus", het bekendste satirische blad van Duits land dat in 1896 in München werd opgericht, zal wegens financiële moeilijkheden niet meer verschijnen. De verontrusting over de onwik- keling van de oorlog in Vietnam neemt over de gehele wereld toe. Het blijkt steeds meer, dat de Amerika nen hier niet klaar komen met een beperkte inzet van krachten. De strijd golft heen en weer, maar - of het aan de berichtgeving ligt of niet de nieuwstijdingen uit Vietnam zij bepaald niet hoopgevend voor het Amerikaanse ingrijpen tot nu toe. Als de Vietcong kans ziet om, on danks zware bombarde,inenten op Noord-Vietnam, toch betrekkelijk zware wapens tot in de buurt van Saigon te brengen en daar vliegvel den met succes te bombarderen, dan kan men beslist niet zeggen, dat de Amerikanen vorderingen maken en fie situatie weten rijp le maken voor onderhandelingen. En omdat Amerika zich thans een nederlaag, een onsuccesvol terugtre den, niet (meer) kan permitteren, zal het zich genoodzaakt voelen om de oorlog juist te verhevigen. Maar dat zal aan de andere zijde, van China en Rusland, tot meer hulp aan Viet nam leiden en zo begint, wat in den beginne een binnenlandse, uitslui tend Vietnamese aangelegenheid scheen, uil te groeien tot een kracht meting tussen de grootste staten van de wereld. Dercux-orgel geplaatst OOSTERLAND, 22-5. Nu ook de Oud-Geref. Gemeente hier ter plaat se er toe is overgegaan een orgel voor de kerkzangbegeleiding aan te schaffen zullen er op Schouwen-Dui- veland wel geen kerken meer z«n waar a capella wordt gezongen. Het orgel werd in een aparte kerkdienst ingebruik gesteld met als voorgan- avond was het voor de laatste maal Goudzwaard senior, die voor het vcorlezersbankje plaats nam. om het psalmgezang „in te zetten". Het was wel eens niet gemakkelijk, vertrouw de hij ons boe, want ze „zakken" meestal bij sommige psalmen. En dan is een orgel beter dan één of twee mannenstemmen om de zaak ger ds. J. van der Poel uit Ede. Dc niet-te veel uit den toon te doen-val- hcer Johannes Goudzwaard (81) be hoeft nu na een 50-jarige trouwe dienstbetrekking als voorzanger en voorlezer, geen dienst meer te doen. De laatste drie jaar ging het op beurten met zijn oudste zoon Krijn, maar of het zo wezen moest, zond a g- len. Wie het betrekkelijk kleine kerkorgel gehoord en gezien heeft komt onder de indruk van de mooie klank. Het is het allernieuwste wat momenteel op dit gebied te verkrij gen is. Het instrument is van Franse makelij en genoemd naar de ontwer- M AU RIK, 19-5. Vele honderden personen die de naam van Maurik'' dragen, waren zaterdag naar het ge lijknamige dorp Betuwegekomen voor een familiereünie. Onder hen waren van Maurikken uit België, Duitsland, Zwitserland, Amerika en de Canarische eilanden. Het werd een stijlvolle reünie, waarbij de his torische figuur, ridder Saffecijn-'Oun Malderick, heer van Maurik, het middepunt vormde. Burgemeester C. Aïberda waardeerde het dat zovelen naar hun geboortegrond waren geko men om familiebanden aan te kno pen of te verstevigen. Het uiteinde lijke doel stak deze burgervader niet onder stoelen of banken. Het ivas de bedoeling de van Maurikken een steentje te laten bijdragen om te ko men tot het stichten van een dorps huis. Een goed verzorgde optocht, waarvan de grondelementen bloesem NASHVILLE. Te Nashville in de Amerikaanse staat Tennessee zijn vijf schoten, gelost op de auto, waar in een man zat die als getuige wordt gezocht in verband met het onder zoek dat Jim Garrison, officier van justitie in New Orleans, instelt naar de moord op president Kennedy. en historie vormden, trok belangstel ling uit het gehele rivierengebied. Diverse stambomen werden met veel interesse bekeken en overgenomen. Tijdens de reünie werd de gedach te geboren onderling contact te hou den en zelfs uit te breiden door het uitgeven van een blad, hetgeen in brede kring enthousiast werd ver welkomd. Een expositie van histori sche voorwerpen uit de streek trok veel bezoek. Een taptoe en een fees telijk samenzijn was het besluit van de reünie. per: ir. Dereux. Leverancier was de bekende firma Rijken en De Lange uit Rotterdam. De dispositie Het Dereux-orgel heeft 28 stem men, verdeeld over 2 klaviex-en en pedaal, met drie koppelingen voor pedaal en klavieren en een instelbare Irimulant en een zweltrede. Twee manualen elk met 60 toetsen (C-b3). Verder 32 pedalen en 28 registers, al les vervat Ln een keurige Slavonisch eiken kast. Het nieuwe van dit in strument is dat door gebxoxik te ma ken van uiterst gepex-fectioneex*de oscillografen, de ontwerper ir. De reux, de trillingsbeweging door pij pen van beroemde orgels voortge bracht, fotografisch kon vastleggen. De aldus verkregen trillingsbeelden werden, door een zeer vernuftig pro cédé, geëtst an twee platen, welke sa men een genei-ator-eenheid vormen, waartussen een aftastschijf vrij ronddraait. Twaalf dezer eenheden vormen de complete toongenerators van het Dereux-orgel. Alle grave ringen kunnen zowel afzonderlijk als in combinatie 4ot klinken worden gebracht, waarbij elk register zijn ei gen karakter en volheid van klank behoudt. Al met al een uiterst door dacht instrument, waarvan de Oud- Geref. Gemeente nog veel pi-ofijt zal kunnen hebben. Het Vietnamees geschil begint angstig veel te lijken op de burger oorlog in Spanje in l936-'37. Ook dal strijdtoneel werd door enkele gro tere mogenheden benut om hun mo dernste vliegtuigen en wapens te toetsen en terwille daarvan party te kiezen en zich in de strijd te mengen. We zien thans China en Rusland en natuurlijk ook Amerika, een zelfde gedragslijn volgen in Vietnam. Dat maakt de situatie daar hoe langer hoe onbehaaglijker. Hoe meer reo pens en manschappen er in de strijd worden geworpen, hoe moeilijker het wordt om nog terug te treden, om compromissen, laat staan een neder laag le aanvaarden. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft recenle- lijk ook een ernstige, hernieuwde waarschuwing in deze richting laten horen. Het is begrijpelijk, dat Oe Thant tot deze conclusie komt, beter dan wie ook zal hij de door de oorlog inVietnam ontstane geiiaren onder kennen. De vraag is wel of iemand in zijn positie daarvan zo openlijk blijk moet geven. Oe Thant toch heeft als boeddhist een andere visie op het wereldgebeuren en op het le ven clan waarvan de internationale politiek uitgaat, zeker ook dan men in het westen, Rusland inbegrepen, denkt. In de huidige situatie komt zijn mening, ook al bedoelt hij dat niet zo, neer op een zekere veroordeling van Amerika. En nu kan men van oordeel zijn, dat Amerika zich niet in deze strijd had dienen te mengen, dat laten we in het midden, maar dat de secretaris-generaal van de Ver- enigde Naties dit oordeel uitspreekt, kan voor zijn rol als algemeen be middelaar in de wereld, aeer. goed doen. We zijn er van overtuigd, dat wanneer Rusland meende zich dit ook te moeten aantrekken wat Oe Thant misschien even zo goed be doelt - Moskou onmiddellijk een campagne zou beginnen om Oe Thant te desavoueren, hem in een kwaad daglicht te stellen. Washington zal in dit opzicht waarschijnlijk wat tole ranter zijn. Een en ander doet echter weinig af aan Oe Thant's waarschuwing. Jammer is alleen, dat hij er geen op lossing bij aan weet te geven Nog altijd wordt wel beweerd, dat wanneer de bombardementen op Noord-Vietnam gestaakt worden de bereidheid tot onderhandelen hier van het gevolg zou zijn. Maar dat is nog nimmer bewezen, integendeel, toen dat een maal gebeurde, was die bereidheid niet zo groot om daar snel gebruik van te maken voor het aanknopen van onderhandelingen door de Noordvielnamese regering. Het lijkt wel alsom men nu in een vicieuze cirkel terecht is gekomen, waar men beiderzijds hoopt de te genstander te kunnen dwingen tot onderhandelen, hetgeen echter nau welijks meer verwacht kan worden. Zo begint de oorlog in Vietnam een steeds donkerder aspect te krij gen. Het gaat om hogere politiek en dat is een kwaad ding. Feuilleton door Maartje Zeldenrijk Kwekers zitten met „uitzondering" WESTENSCHOTJWEN. 22-5. Toen de nachtvorst, ongeveer drie weken geleden midden in de bloei der fruit bomen, zich over de boomgaarden van de Westhoek voltrok kon nog geen enkele kweker een oordeel vel len ever eventuele schade. In vroe gere jaren met nachtvorst omstreeks de bloeitijd waren altijd de fruit- streken in dc Betuwe, Utrecht, de Lijmers het slachtoffer. In het bin nenland lag de minimum-tempera tuur dan een paar graden lager dan in de boomgaarden vlak aan zee, om dat het Noordzeewater een zekere in vloed uit zcu oefenen. Nu is geble ken dat zelfs de kuststrook van Schouwen tot het binnenland gaat behoren, want de schade is vrij groot in de Westhoek en er zijn zelfs bedrijven die een maar zeer matige cogst zullen te verwerken krijgen. Het zijn speciaal de peren die de grootste klappen kregen, ofschoon hier toch weer zonderlinge contras ten zijn waar te nemen. Het ras Ale xandre Lucas b.v. is voor 99 n/n be- vi-oren. Aleen op een bedrijf ten zuid westen van Burgh hangen deze peertjes aan de bomen alsof er niets gebeurd is. De Legipont kan afge schreven worden. Louise Bonne va rieert van zeer matig tot nihil. Ook .net de Precose liggen de verschillen zeer ver uiteen; bij de ene kweker zal er nog gedund moeten worden, (hoewel dit slechts één enkele uit zondering betx^eft) en bij de anderen is het een trieste zaak. Clapp's is wisselvallig evenals de rijkmaker Doyenné du Comcie. Hier zitten voor velen rampzalige gevolgen in omdat deze toch meestal verkocht worden in een prijs tussen 80 cent en een gulden. Indien men dan deze inkomst moet missen is het logisch dat een kweker bij de pakken neer dreigt te gaan zitten. Hardy heeft de nacht vorst nog het best doorstaan en zal een vrij redelijke oogst kunnen ge ven. Doch daar des kraaiewachters avond nog niet is aangebroken kan er nog van alles gebeuren. Voor veel pruimen zal men dit jaar niet in de Westhoek moeten zijn, be halve het ras Czar dat net als altijd zwaar gedund zal moeten worden. Een Reine Victoria en een Early Lax- ton hebben nauwelijks vruchtjes ge noeg om straks van een normale oogst te kunnen spreken. De hoofdinkomsten van de fruit kweker. de appelen die eveneens een flinke schade te zien gaven in de eer ste week. zuilen misschien wat mee vallen. Indien de juni-rui geheel wegblijft, kan er nog een redelijke oogst te plukken zijn, hoewel bijv. een Stark Earliest geen niveau zal bei'eiken. De appels hadden een wat langere bloei, zodat de laatste bloempjes nog voor een flinke vruchtzetling konden zorgdragen. Dit was vooral het geval bij de Cox's Orange. Golden Delicious, Goudrei- netten en James Griove hebben van de vorst geleden, doch de overtolli ge aanwezigheid van bloemen doel er het beste van hopen. Inmiddels is het al zeker dat het oogstjaar 1967 geen top meer zal worden. Daar in andere streken van ons land de vorst zo te zien en te ho ren, is meegevallen, kan nu wel ge zegd worden dat wal peren en prui men betreft, de Westhoek en tevens de streek rond Zierikzee tot de zwaarst getroffen gebieden behoren. 9. De zomer begon vroeg en heet. Zelfs Gei'dientje had er last van. In de sta'd 'kocht Map een groot plastic bad en vulde dat met water. Ze hulde haar dochtertje in een badpakje en zette haar in het wa ter. Het badje was ondiep, er kon niets gebeuren. Tei'ug in de keuken, keek ze af en toe naar buiten en zag, dat het kind naar hartelust plaste en plezier had Van de Argonaut kwamen met de regelmaat van een klok kaarten en brieven. ïn de eerste dagen na haar reis naar Le Havre opende ze de brieven en las ze. Na de eer-ste brief wist ze: Niemand heeft be merkt, dat ik die avond en nacht in Le Havi'e was. Hij schrijft ge woon, alsof er niets aan de hand is. Maar nu weet ik, dat elke letter, die hij op papier zet, bedrog inhoudt. De derde brief opende ze niet eens meer. Ze schreef hem evenmin te- rug. Zodra ze de lichtblauwe lucht postcouvert op de mat zag, keek ze alleen naar het poststempel en leg de hem vervolgens in de achterka mer op de stapel. Ze wist, dat hij weer op de thuisreis was. In het begin riep de gedachte, dat hij een maal weer voor haar zou staan in deze kamei-, verschrikkingen op. Doch ze wist nu, dat ze zich niet meer zou laten ompraten. Hij heeft alles in me vernietigd, wat ik nog aan genegenheid voor hem bezat. Hij betekent totaal niets meer voor me. Dat zal hij wel merken, als het zover is. In de Beemster kwam ze minder vaak als vroeger. Cor, haar oudste broer zei dat een keer, toen hij een avond binnenwipte met zijn meisje. Map gaf een vrij aannemelijke ver klaring: de 'hitte. Ik mis de moed om er uit te gaan. En Gerdienlje ver maakt zich wel achter het huis in het badje. Ook Bi'am kwam nog een paar maal. „Als ik wat voor je kan doen. Nee,niemand kon meer wat voor haar doen Ruim vijf jaar ben dk ge trouwd. Vijf mislukte jai'en. Wat een geluk, dat we maar één kind hebben. Nu is het probleem niet zo groot. Nu ben ik vader en grootva der dankbaar, dat ze me wat nage laten hebben. Ik ben niet van hem afhankelijk. Ik heb mijn eigen be scheiden kapitaaltje. Begin juli wist ze van de post stempel op zijn brieven, dat hij nu spoedig zou komen. Zo erg ze er in het begin tegenop had gezien, zo wei nig interesseerde het haar nu. Ik ben volkomen apathisch geworden. Op een regenachtige moi-gen, vlak voor het eten, trad hij binnen en wilde haar omhelzen, doch ze deed enkele passen terug en weex*de hem af. WiecheiT Lakeman duwde de deur achter zich dicht, haar vei-wonderd aankijkend. „Wat is er? Wat doe je vreemd? Waarom heb je me niet afgehaald in Rotterdam? Ik heb je toch ge schreven, dal ik vanmorgen vroeg zou mex*en?" Ze draaide zich om en liep naar de kamer. „Kom maar verder." Hij volgde haar, nog immer ver wonderd kijkend. „Is er iets? Is er soms wat met Gerdientje?" In de kamer wees ze naar de box. Het kind kwam overeind en kraaide van blijdschap bij het weerzien van haar vader. „Pappie! Dootje?" Ze zag hem met een blij gezicht naar de box lopen. Het volgende moment had hij haar opgetild en op de arm genomen. „Mijn heerlijke kleine prinsesje, wat ben je alweer groot gewoi-den. Geef pappie eens een lekkere pakkei'deen héééé- le dikke. Map stond toe te zien met een steek in haar hart Maar nu moet ik sterk zijn en blijven, wist ze. Een weg terug bestaat er niet meer voor ons. Met het kind op de arm kwam hij naar haar toe. „Wat een meid wordt ze, he? Zeg, ben je niet lekker? Je ziet er zo afgetx'okken uit. Ben je soms. Ze schudde haar hoofd. „Goddank niet. dat mankeerde er nog net aan." Langzaam groeide er iets van een vermoeden in hem. Langzaam zonder zijn blik van haar af te laten, zette hij het kind neex*, en naderde haar. Doch Map liep om de tafel heen en wees naar zijn stoel. „Ga zitten, dan kunnen we praten." Hij fronste zijn wenkbrauwen. „Zeg eens eventjesMaar Map viel hem hard in de ï-ede en herhaal de: „Ik zeg: ga zitten." Iets in haar blik dwong hem te gehooi'zamen. Vi*agend keek hij haar aan, toen ze begon: „Op de vier en twintigste april van dit jaar was ik in Le Havre. Wat ik daar gezien heb. bij de haven, bij het café „Le per- roquèt jaune" en tenslotte in de rue Suif hoef ik je zeker niet te ver tellen, „monsieur le second"? Je was zelf een der hoofdpersonen. Nu ja, misschien zijn bepaalde details je ontgaan, omdatenfin, laten we het netjes houden.omdat je lich telijk boven je theewater was. Moet ik nog meer zeggen?" Hij was niet eens geschrokken. Misschien had hij hall' en half iets dei'gelijks al verwacht: Hij reageer de maar met: „Zo, dus mijn vrouw is me aan het bespioneren geweest." (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 7