„Luchtverontreiniging" belicht voor burgemeesters Schouwen-D. Wat biedt de BEELDBUIS? STREEKNIEUWS Het „kleine plan" restauratie stadhuis maakt goede kansen Bijzondere uitkering vergt verhoging van belastinggebied Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 23 mei 1967 Nr. 19797 Indrukken van een congresbezoeker (Van een medewerker) II en slot ZIERIKZEE, 22-5. In de dezer da gen te Goes gehouden bijeenkomst uitgaande van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten - waar alle ge meenten van Schouwen-Duiveland vertegenwoordigd waren - sprak dr. K. Biersteker, pas gepromoveerd op een proefschrift over de luchtveront reiniging en arts voor wetenschappe lijk onderzoek bij de G.G.D. te Rot terdam, over het onderwerp: „Milieu hygiëne". De causerie werd toege licht met dia's en grafieken. Duidelijk bleek dat naast de ram pen die tamelijk spectaculair zijn als gevolg van de elementen water en vuur (overstromingen en uitbarstin gen van vulkanische aard), die direct zichtbaar en aanwijsbaar zijn, er in de natuur nog andere rampen plaats vinden, die men wel „de dood op kousevoeten" zou kunnen noemen. Want men bemerkt pas dat er een ramp geweest is uit de sterftecijfers, die plotseling op een kwade dag of in een kwade week als een vuurpijl omhoog zijn geschoten, op een daar van bijgehouden grafiek. Slachtof fers, onder lijders aan longaandoe ningen, aan hart- en vaataandoenin- gen. Diverse data in het jongste ver leden staan met zwarte kool aange tekend. En het waren dan meest da gen, waarop het windstil en mistig was. De meeste mensen hebben wel eens gehoord van een Londense mist, de beruchte smog. Maar niet alleen in Londen vielen slachtoffers. Los Angelos, In het zonnige zuiden van Caiifornië, dicht bij het film paradijs Hollywood, wordt meestal afschilderd als een prachtig gebied, waar het goed is om te leven. Maar in de statistieken staan tocfc ook daar de „zwarte dagen" aangetekend, waarin de rook van de fabrieken, de beruchte Los Angelos-smog, bleef hangen in het dal, tussen de heuvels waartegen de stad gebouwd is. Fa- brieksrook, vermengd met giftige gassen, zwavelverbindingen, kool waterstoffen en dergelijke. Gassen, uitgestoten door verschillende fa brieksschoorstenen, die in de hogere luchtlagen samenkomen en soms (ge lukkig niet altijd) een chemische re actie veroorzaken en een gas vor men vele malen giftiger en gevaar lijker dan elk der uitgestoten gassen afzonderlijk. Maatregelen Vorig jaar werd er al iets van ver teld, toen we de Europoort bezoch ten en cok dr. Biersteker, wees er op, al kon hij gelukkig mededelen, dat de verschillende gassen die in de Eu ropoort de lucht ingaan, nog niet die giftige concentratie hebben bereikt, die leidde tot rampen als in Londen. Los Angelos en het Roergebied. En hopenlijk ook niet zullen bereiken, want zoals wordt gewerkt, om ram pen veroorzaakt door de zee in de toekomst te voorkomen, zo wordt ook gewerkt aan het tegengaan van de dood door de industriële ontwikke ling. De vroeger wel voorkomende mening, dat dit nu eenmaal de tol was die men moest betalen, voor een ver doorgevoerde industriële ontwik keling dus voor een deel van de wel vaart, krijgt tegenwoordig weinig voeten meer aan de grond. Er is verschil in aanpak van dit vraagstuk, in Rusland, en in de Ver enigde Staten, maar in beide giganti sche staten en wereldmachten is er aanpak. En die is er ook in Neder land. Een der dia's herinnerde mij aan het boek van Ruth Carson „Dode Lente" waarin de schrijfster zoals bekend de dag beschrijft dat er in de natuur geen leven meer zal' zijn, waarin er geen vogel meer zal flui ten, geen insect meer zal leven, geen plant meer zal groeien als gevolg van de vergiften, waarmee de mens in de natuur heeft ingegrepen en die als bestrijdingsmiddelen, in de land- en tuinbouw worden toegepast. En nog een ander plaatje toonde een lugubere statistiek, toen statis tisch het verband werd vastgelegd tussen het roken van sigaretten, het kettingroken en het niet roken, in verband met het voorkomen van be paalde longaandoeningen. Hierover waren alle Schouwen- Duivelandse autoriteiten het wel eens, „industrie", ja in beperkte ma te, maar laten we toch zorgen, dat Schouwen-Duiveland „groen" resp. wit blijft. Een witte vlek op de kaart betekent voor de mensen van de „milieu hygiëne" dat er geen grote luchtverontreinigende industrie voor komt, een dergelijke agrarische sec tor heeft nog het vertrouwde groe ne aanzien. Een mening die we vorig jaar al hadden toen we bij het bezoek aan Europoort, Rozenburg met zijn bouw en weiland zagen verdwijnen onder een dikke laag zand, opgespoten om er fabrieken op te bouwen en de daarbij horende huizen voor de men sen die in die fabrieken moeten wer ken. Uiteraard waren het vooral de burgemeester van Terneuzen en de gemeentesecretaris van Vlissingen, die belangstelling hadden voor de bestrijding van de luchtverontreini ging en voor de schade vergoedings mogelijkheden, als er wat mis is ge gaan. Het gemeentebestuur van 's-Gra- venpolder, had tevoren al eens voor zichtig geïnformeerd naar de moge lijkheid van schadevergoeding, van schade veroorzaakt door brekende of lek geworden tankers. De gemeenten langs de kust, hebben daarover wel een circulaire van de regering ont vangen, maar niet de gemeenten die aan de Westerschelde grenzen en over die Westerschelde varen toch veel tankschepen. In datzelfde min of meer huishou delijke gedeelte van de vergadering werd burgemeester A. A. van Ec- ten van Duiveland, herkozen als be stuurslid van de Zeeuwse afdeling (hjj acclamatie), terwijl onder meer vragen werden gesteld over de hou ding van het ministerie na de bouw van het gymnastieklokaal (eerst de verwachting, dat f 25.000 zuu wor den vergoed daarna het bericht dat de vergoeding voor de exploitatie jaarlijks maar de helft cf ruim f 12.000 zou bedragen). Het waren niet de afgevaardigden v?n Bruinisse, die de vraag stelden en die de toezegging kregen, dat voor de Ver. van Nederl. Gemeenten zal BROUWERSHAVEN, 22-5. In de maandagavond gehouden vergade ring van de raad der gemeente Brou wershaven deelde burgemeester mr. Btersma mede, dat de heer F. Dooge verhinderd was de vergadering bij te wonen. Tevens kon hij de raad mee delen, dat de gemeentesecretaris de heer A. Gunst zijn werkzaamheden weer heeft kunnen hervatten. Na.v. de ingekomen stukken merkte de heer M. Matthijsse (P.v.d.A.) op dat de badhuizen nog steeds met tekor ten werken. Zijn fractie vroeg zich af of het niet beter ware deze bad huizen te sluiten daar ze praktisch onrendabel zijn. De bewoners waren beter met een douche in hun woning. De voorzitter melkte op dat een affectief sluiten der badhuizen eerst dan kan gebeuren wanneer de ge- meentewoningen een douche hebben. Het heeft geen zin om nu ineens af te kappen. Er bestaat een goede rijksregeling welke de plaatsing van douches en toiletten subsidieert aldus de voorzitter. Mr. A. Gast (WD) vroeg of die voorzitter geen medede lingen had te doen nu er in de pers een foto van het stadhuis heeft ge staan met onderschrift dat de restau ratie dit jaar te verwachten is. Burgemeester Boersma antwoord de hierop dat de stukken thans gede poneerd zijn in Den Haag en het wachten is op de subsidie door Mo numentenzorg, met welke dienst de twee plannen zijn besproken. Wan neer deze gegevens binnen zijn zal de raad een voorstel bereiken en zal het inderdaad mogelijk zijn, wan neer Monumentenzorg tijdig komt om het kleine plan binnenkort te doen aanvangen. Met realisering van het tweede grote plan zal wel lan gere tijd gemoeid zijn. Misschien was de pers een tikkeltje voorbarig aldus de voorzitter. Wethouder P. de Moor werd m.a.s. gekozen tot vertegenwoordiger Cen trale Werkplaats, in de vakature, ontstaan door het overlijden van de heer J. Dekker. Stichting Woningen en Woongebouwen Bejaarden Aan de Stichting Woningen en Woongebouwen voor Bejaarden op Schouwen-Duiveland te Zierikzee wordt voor de plaatsing van 33 be jaardenwoningen (16 te Brouwers haven. 9 te Noordgouwe en 8 te Zie rikzee) grond verkocht te Brouwers haven 2950 m- (f 20.20 per m-), Noordgouwe 1735 m- (f 25.65) en Zonnemaire 1770 m- (f 21,60). Voor de prijs van f 100.- wordt van de heer A. M. Geluk te Schud- debeurs een 9tukje grond gekocht ter SPORT ZIERIKZEE, 22-5. Dezer dagen is het eerste nummer verschenen van „Korfbalflits", het gecombineerde officiële orgaan van de Schouwen- Duivelandse Korfbalbond (SDKB) en de Korfbal Bond Goeree en Over- flakkee (KBGO). Op Goeree en Overflakkee ver scheen Korfbalflits al enkele seizoe nen, dodh dan onder de naam KBGO -flits en hierin waren uiteraard al leen mededelingen over korfbalzaken op Goeree en Overflakkee opgeno men. Het besluit van deze combina tie is mede een logisch gevolg van de op 6 maart 1965 tot stand geko men samenwerking tussen de beide korfbalbonden. Sedertdien heeft die samenwerking zich verdiept en het gaat er zelfs naar uitzien, dat beide bonden in de toekomst zullen opgaan in de afdeling Zuid-West van de Ko ninklijke Nederlandse Korfbal Bond, waarover in het Nederlands Korfbal blad reeds mededelingen zijn ge daan. Door deze nieuwe combinatie van korfbalorganen zal veel dubbel werk definitief tot hot verleden be- worden getracht, als nog de volle uitkering te krijgen. "Niet alleen in Bruinisse heeft blijkbaar, deze te genvaller, de begroting 1967 ont wricht. De vergadering verliep gesmeerd, want het laatste programmapunt, sluiting om 16 uur, werd precies op tijd bereikt. Op de tweede dag van het congres in Eindhoven vorige week liep dat wel enigszins anders. grootte van 82 m~. De heer J. A. v. d. Bijl (PCG) zou graag van het col lege vernomen wat ze hiermede op het oog hebben. De voorzitter zei dat het de bedoe ling is om deze kleine weg door te trekken voor b.v. fietsers, bromfiet sers en wandelaars. De heer v. d. Bij'l „Onze fractie ziet het nut er niet van in om een doorbraak te force ren". De voorzitter: „Het college heeft een andere mening dan uw fraktie en ziet het als een stukje vei ligstelling, waarmede weinig geld gemoeid is". De heer v. d. Bijl: „We zullen niet tegen stemmen". Eervol ontslag wordt verleend aan mej. L. J. Gillisen Verschage, onder wijzeres aan de o.l.-school te Drei- schor op een nader door het college te bepalen datum. De heer J. Stoel, werkman le klas- Koningin in Calgary WINNIPEG, 22-5. Koningin Juli ana is maandag - op Victory day, de Canadese nationale feestdag - naar Calgary in de provincie Alberta ge vlogen. Het toestel, dat de Canadese regering ter beschikking had gesteld, maakte een tussenlanding op het mi litaire vliegveld van Winnipeg. Tijdens een kort oponthoud sprak de vorstin op het vliegveld met een twintigtal Nederlandse immigranten die via de radio hadden vernomen dat het 'toestel een tussenlanding zou maken. Na aankomst in Calgary volgde een rit van meer dan 130 km. door de omgeving. In het kader van deze rit werden verschillende emigrantenge zinnen bezocht. Geweren deden het niet WASHINGTON, 22-5. James Ho ward uit New Yersey heeft maan dag in het Amerikaanse congres stukken voorgelezen uit een brief van een marinier, waarin deze zegt dat bijna al zijn kameraden bij een recent gevecht in Vietnam gesneu veld zijn omdat hun nieuw M-16 ge weer het niet deed. 53 van het 72 man sterke peloton waren gesneuveld. De meeste mari niers vielen met hun geweer naast zich. Het omstreden geweer is in het verleden geprezen door functiona rissen tfan het Pentagon en legerlei ders. Het congreslid James Howard heeft nu van minister van defensie McNamara een verklaring geëist. horen terwijl ook kostenbesparend kan worden gewerkt. In de redactie hebben zitting de heren W. H. Ooms uit Kerkwerve - en G. Poortvliet te Dirksland. ATLETIEK Jopie Stoutjesdijk wint op 80 meter horden te Rotterdam Jopie Stoutjesdijk van de atle tiekvereniging „Delta-Sport" te Zie rikzee heeft een mooi resultaat ge boekt als eerste te eindigen op het nummer «tachtig meter horden, bij op de Rotterdamse Nenijto-baan ge houden wedstrijden. Jopie zegevier de in de mooie tijd van 11.8 sec. De heer Dost, eveneens van „Del ta-Sport" iheeft intussen te Enschedé gezorgd voor een nieuw Zeeuws re cord op de 400 meter, welke hij vol bracht in 50,6 sec. (Het oude record was 50.8 sec.). Eerder liep de heer Dost do 100 meter le Kleef in 51 sec. WOENSDAG 24 MEI. NED. I: De Joegoslavische jeugd- serie „Vakantie in Lipizza" opent de woensdagavond. Julka vindt een af gedankt circuspaard dat ze herkent als een vroeger vriendje van de stoe terij. Het agrarische journaal en So- cuterafilmpje over het Rode Kruis tot acht uur. Na het journaal en tien minuten KVP politiek volgt de hoofdfilm van de week. Het is de vermaarde „Spirit of Saint Louis" van Billy Wilder. James Stewart speelt in deze ruim tien jaar oude rolprent de rol van de piloot Charles ALindbergh, de eerste man die erin slaagde een non-stop vlucht te ma ken over de Atlantische oceaan. De film is een heroïek document. Na het laatste journaal nog vijf minuutjes met Barend Barendse, die ons dage lijks op de hoogte houdt van de ver wikkelingen in Olympia's Tour door Nederland. NED. 11. In het TROS uur zijn vijftig minuten gereserveerd voor de heren van „Seaview". In de serie „Reis naar de bodem van de zee" weer een spannende a/leveriiip die weer wat science fiction-achtig aan doet. Tien minuutjes actualiteiten met ex-Veronica jockey Herman Siezen sluit het TROS-uur af. De KRO gaat dan verder met de omstre den documentaire over de geboorte regelingManus van der Kamp werkte een jaar aan deze documen taire. Toen het eindresultaat bekend werd schrok de KRO-leiding een beetje van de werkelijkheid. Van der Kamp wilde aan couperen niet mee werken en nam zijn ontslag. Van avond krijgen we het werkstuk wel gecoupeerd te zienTot slot van de avond de laatste les uit de Teleac- cursus „De detaillist als ondernemer'' DONDERDAG 25 MEI NED. IHerman Kuiphof levert se en havenmeester te Zonnemaire krijgt eveneens eervol ontslag per 1 juni a.s. wegens het bereiken der pensioengerechtigde leeftijd. Kasgeldlcning Met de Bank voor Ned. Gemeenten wordt een kasgeldlening aangegaan ad f 250.000,- en een vaste geldle ning van f 25.600,-. Geen bezwaar ondervindt de aan schaffing van ontwikkelingsmateri aal, hulpmiddelen en schoolbehoef- ten it.b.v. de kleuterschool te Zon nemaire tot een bedrag van f 2641,99. Tenslotte gaat de raad akkoord met de 19e wijziging der begroting 1967 betreffende herstel zoutschade en verbeteren woningen Molenstraat 30, 32, 34 en 36 te Brouwershaven. Dit vergt een uitgaaf van f 18.414,-. Het State Department heeft de Amerikanen aangeraden niet naar het midden-oosten te reizen in ver band met de toenemende spanning aldaar. Amerikanen die op het ogen blik in "de V.A.R., Jordanië, Syrië en Israël vertoeven dienen deze landen zo spoedig mogelijk te verlaten. Het Indonesische eiland1 Banka beschikt over rijke uranium voorra den, zo heeft het persbureau „Anta- ra" bekend gemaakt. Een buiten landse deskundige had de voorraden tijdens een geheime exploratie ge vonden. WESTERSCHOUWEN. 19-5. Op de jongste vergadering van de ge meenteraad van Westerschouwen zijn neg verschillende belangrijke onderwerpen aan de orde gekomen w.o. de verhoging van de opcenten. De verhoging der opcenten van 150 tot 200 eenheden werd door de voor zitter toegelicht. Het voorstel is dringend noodzakelijk omdat naar dekkingsmiddelen gezocht moet wor den voor de uitgaven en tevens di verse aanslagen omhoog moeten op dat de gemeente in aanmerking zou kunnen komen voor een bijzondere uitkering. Het ministerie van binnen landse zaken stelt deze verhoging als eerste eis. Momenteel bedraagt het bedrag bij 150 eenheden f 44.000,- en de verho ging tot 200 zal dit op f 58.066,- bren gen. Daar dit belastingjaar niet pa rallel loopt met het gemeentelijk ad ministratiejaar kan in 1967 slechts over f 8.000,- van deze verhoging be schikt worden. Iedereen in de ge meente betaalt aan deze verhoging mee en zal zijn biljet personele be lasting met 10 °/o verhoogd zien. Ver der zullen, in een later stadium ove rigens. de straatbelasting gebouwd, de rioolbelasting en de reinigings rechten omhoog moeten. Uitblijven bijzondere uitkeringen De heer M. J. Steur vroeg of al de ze verhogingen het gevolg waren van het uitblijven der bijzondere uitke ringen. De voorzitter bevestigde dit en zeide er bij dat de betreffende mi nister nooit meedeelde aan welke top men moet zitten cm voor deze uit keringen in aanmerking te kunnen komen. Wel zijn er enkele z.g. verfij ningen uit de bus gekomen o.a. voor rioleringen, gemeenten met monu menten en voor gemeenten met een bijzonder bevolkingsverloop. Verder kon de voorzitter de heer Steur me dedelen dat dit geld nodig is o.a. voor afschrijving ambtswoningen voor een uitkering gymnastieklokaal. Met dit gymnastieklokaal zit de gemeente oen beetje want or is bericht onlvan- het commentaar bij de grote finale van de strijd om de Europacup voor landskampioenen tussen Celtic Glas. gow en Internazionale Milaan. Pipo is naar twintig over zeven verhuisd. Daarna nog het geuiestetgk journaal. Na het nieuws volgt eerst Achter het Nieuws" en een „Kronkeltje". Vervolgens de „Sprakelozen", een TV -spel, dat Lodewijk de Boer schreef in opdracht van de VARA. Hoofd personen zijn twee broers en een zuster, die in een vervallen huis pro beren een leven te leiden, zoals zij zich dat denken. Vervolgens een her haling van de documentaire over werk van verpleegsters in een psy chiatrische inrichting. De VARA- avond wordt afgesloten met een kwartiertje gitaarspel door de Co- lumbiaanse gitarist Alfonse Castillo. Na het journaal nog beelden van Olympia's Tour en een herhaling van een Teleacles over automatisering. NED. II. In het NCRV programma eerst een aflevering van de komische Amerikaanse serie „Geen beter leven dan een buitenleven", waarin het echtpaar Douglas het weer te kwaad krijgt met agrarische vraagstukken. „Internationaal Rendez-vous" brengt weer programma's uit verschillende landen met o.m. het Franse zanger esje France Gall en een stukje Rus sisch circus. Vervolgens een interes sante Russische documentaire „Strijd om een leven". De film laat zien hoe. ver de medische wetenschap is ge vorderd. Een kwartier vervolgens nog met de Russische cellist Mstis- lav RostropovitchNa het laatste nieuws nog de kerkelijke rubriek „Dichterbij" waarin vanavond het begrip van de geest aan de orde komt. WOENSDAG 24 MEI. NED. I: 17.00 Kinderprogramma; 18.45 Pipo; 18.50 Journaal18.56 Ster 19.00 Vakantie in Lipizza19.25 Ag rarisch nieuws19.51 Socutera; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Politieke partijen; 20.30 The spirit of St. Louis; 22.40 Journaal; 22.45 Olympia's Tour NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 Ster; 20.05 Voyage to the bottom of the sea; 20.55 Kompas; 21.05 Geboorte regeling en de R.K .Kerk; 22.25 Ster 22.30 Journaal; 22.45 Teleac. DONDERDAG 25 MEI NED. I: 17.25 Finale Europa-Cup; 19.20 Pipo; 19.25 Van gewest tot ge west- 19.53 Toeristische Tips; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Achter het Nieuws; 20.45 Simon Car- miggelt; 20.50 De Sprakelozen; 22.05 Een dankbaar beroep; 22.30 Alfonso Castillo22.45 Journaal; 22.50 Olym pia's Tour23.00 Teleac. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 Ster; 20.05 Geen beter leven dan buiten leven; 20.30 Internationaal Rendez vous; 21.35 Strijd om een leven; 21.55 Russische musici; 22.10 Ster- 22.15 Journaal; 22.30 Dichterbij. Rotary Club Schiedam bezocht Schouwen-Duiveland Een gezelschap leden van de Ro tary Club uit Schiedam bracht vrij dag jl. vergezeld van hun dames per touringcar een bezoek aan Schou wen-Duiveland. Te Zierikzee werd in hotel Concordia de thee gebruikt en onder leiding van mr. W. E. van Vloten, vroeger kantonrechter te Zierikzee, 'thans te Schiedam, een be zoek gebracht aan het fraai geres taureerde kantongerechtsgebouw. Daarna werd een kijkje genomen in het stadhuis. Het gezelschap vertrok vervolgens onder leiding van de voorzitter dr. F. Quispel naar Schou- wens' Westhoek. De tocht werd ge maakt via Noordgouwe. In hotel „De Torenhoeve" te Haamstede vond 's avonds een diner-dansant plaats. Het uitstapje van de Schiedamse gen dat dit meer een sporthal is waardoor de financiële steun die voor een aan de school vastgebouwd gymlokaal f 25.000,- bedraagt, werd teruggebracht op f 12.000,-. De voor zitter noemde dit een discriminatie der kleine gemeenten omdat meer kleine plattelandsgemeenten hier mee zitten. Verder is veel moeite gedaan om een commies A hierheen te krijgen, doch voor het salaris was niemand bereid. „Als we bij willen blijven dan moeten alleen eerst de belastingen naar een zekere top. Op een vraag van de heer Kalkman of deze verho gingen nog dit jaar komen kon de voorzitter antwoorden dat dit pas in de loop van 1968 gaat gebeuren. De heer Steur viel het op dat, nu de inkomsten van een ieder hier gaan dalen het kwalijk wordt dat de belastingen omhoog moeten. Op nieuw bracht hjj het magische woord, „toeristenbelasting" ter tafel. Bljj- ven hameren op dit onderwerp, zei de voorzitter. We zullen trachten om op een andere manier iets van de toe risten los te krjjgcn. Niemand had verder bezwaar te gen de voorgestelde verhoging. In deze vergadering waarin wethouder Vim Waveren afwezig was wegens verblijf in de Verenigde Staten werd een aantal begrotingswijzigingen goedgekeurd, Het voorstel van b. en vv. om het parkeerverbod asfaltrijbaan zoals dit al voor de Noordstraat geldt door te trekken op het Ringgedeelte tot aan de Zuidstraat werd goedgekeurd. Door mr. H. E. Menko wonende te Amsterdam was een bezwaarschrift- ingediend -tegen een hem opgelegde aanslag in dc woonforensenbelasting over 1966 inzake het huisje staande aan de Hoogenboomlaan op het „Ka- vero"-terrein. Mr. Menko brengt naar voren dat hij hel hem toebeho rende huisje heeft gekocht voor geldbelegging en hij tracht dit geld rendabel te maken door het aan ver schillende personen te verhuren. Hij zelf. noch zijn andere gezinsleden zullen gebruik maken van dit huisje. Rotary Club was voorbereid door mr. van Vloten die ter inleiding op dit bezoek een praatje had gehouden over Schouwen-Duiveland en in het bijzonder over Zierikzee. Zeeuwse Stichting voor Revalidatie De Zeeuwse Stichting voor Reva lidatie heeft verslag uitgebracht over het jaar 1966. In dit verslag deelt de geneeskundig leider mee dat in het verslagjaar meer dan in voor gaande jaren tijd en aandacht is be steed aan die taak van de Stichting die zich bezighoudt met het geven van voorlichting. In dit verband weid medewerking verleend aan het organiseren van een door de drie Kruisverenigingen in Zeeland geza menlijk opgezette bijscholingscursus voor wijkverpleegsters, met als on derwerp „revalidatie". In aanslui ting op deze bijscholingscursus werd een tentoonstelling georganiseerd. Uiteraard vonden ook de werk zaamheden, de regionale adviesteams betreffende, voortgang. De bespre king van teamgevallen uit Tholen werd verplaatst naar Zierikzee en wordt nu gehouden direct in aan sluiting op de bespreking van de pa tiënten in het team van Schouwen- Duiveland. In totaal werden 293 pa tiënten besproken, waarvan er 133 nieuw werden ingeschreven, Van dit aantal waren er 27 afkomstig van Schouwen-Duiveland. Van de 133 nieuwe patiënten kwamen er 10 uit dit gebied: 1 uit Brouwershaven, 2 uit Westerschouwen en 7 uit Zierik zee. Vragen aan Ced. Staten inzake redevoering op Oosterscheldecongres Het lid van Prov. Staten van Zee land. de heer P. A. Roels te St. Maar tensdijk heeft aan G.S. een aantal vragen gesteld naar aanleiding van de door ir. P. Santema, hoofd afde ling waterhuishouding Deltadienst van Rijkswaterstaat, uitgesproken rode cp het te Zierikzee onlangs ge houden Oosterscheldecongres. Het statenlid vraagt o.a. of G.S. met hem van mening zijn dat de twee alterna tieven door de heer Santema gege ven m.b.t. de „verkaveling" van het Zeeuwse meer na 1978. perspectieven openen voor geheel Noord-, Midden- en Oost-Zeeland, met name ook voor het eiland Tholen. De heer Roels vraagt verder de mening van G.S. inzake de door de heer Santema gegeven alternatieven dat de zoet watervoorziening van de zich de laatste jaren sterk uitbreidende (tuin bouw en glascultures, en de nog te verwachten snelle uitbreiding van deze cultures op Tholen ten zeerste gebaat zouden zijn. ZIERIKZEE Gunning asfaltglooiing Door het 'dagelijks bestuur van het Waterschap „Schouwen-Duiveland" te Zierikzee werd het .herstellen van de asfaltglooiing van de Nieuwe Zeedijk van de polder Vier Bannen van Duiveland, met 'bijkomende werkzaamheden gegund aan de Aan- nemings Combinatie Zinkwerken te Gorinchem. Mr. F. Th. Dijckmeester haalt vliegbrevet De vorige burgemeester van Zie rikzee mr. F. Th. Dijckmeester, be haalde op Schiphol het vliegbrevet A (sportvlieger). Gelijk bekend ligt Schiphol op het grondgebied van Haarlemmermeer, de huidige stand plaats van burgemeester Dijckmees ter. Wat de persoonlijke vliegerij be treft, heeft het kennelijk inspirerend gewerkt. Bij een botsing tussen twee goe derentreinen op Manhaltan zijn ze ker zeven mensen om het leven ge komen en twaalf gewond Mr. Menko meent dat de tekst van art. I van de Verordening op de hef fing van een woonforensenbelasting in de gemeente Westerschouwen niet goed geformuleerd is. Daar in deze gemeente een directe belasting wordt geheven van de natuurlijke personen die zonder in de gemeente hoofd verblijf te hebben, er tijdens meer dan 90 dagen van het belastingjaar voor zich of hun gezin een gemeubi leerde woning beschikbaar houden, stelt het college voor dit bezwaar schrift af te wijzen waarmede de raadsleden zich konden verenigen. Terreinen rond kerken De raad kon geen bezwaren vinden tegen het voorstel om de terreinen rond de Ned. Hervormde kerken van Bürgh en Serooskerke nu door de ge meente te gaan onderhouden. Voor heen geschiedde die door de kerk voogdij. De heer P. Hanse te Serooskerke verzocht de door hen bewoonde wo ningwetwoning Schoolstraat 12 te mogen kopen. De overdrachtsprijs, waarmede dé heer Hanse akkoord ging werd vastgesteld bedraagt f 12.264,-. De raad ging hiermede ak koord. Een wijziging in de Intercommu nale I.Z.A.-regeling werd eveneens aangenomen. De gemeente verkocht verder een perceel bouwgrond, gele gen aan de W. G. Bootlaan, groot 1195 m". veer f 25,- per m- aan de heer C. M. L. Koole te Woerden. Aan de Zeelelieweg in Renesse werd de heer M. Mol wonende te Renesse, ei genaar van een stuk bouwgrond. De grootte is 765 m-, de prijs eveneens f 25,- per m-. Door de deelneming van de ge meente in het Borgstellingsfonds voor de Zeeuwse Eilanden moet een lid van het algemeen bestuur aange wezen worden. Uit de opgemaakte aanbeveling werd de heer L. C. Hbo- gerhuis gekozen. Tot slot deelde de voorzitter mode dat mej. Vertregt met ingang van 16 juni de secretarie gaat verlaten. In haar plaats werd tot adj.-commies do heer J. in 't Void benoemd. Gecombineerd korfbalorgaan Schouwen-Duivelandse Korfbalbond/Korfbalbond Goeree-Overflakkee De gemeenteraad van Westerschouwen besloot opnieuw tot aankoop van de fraai gelegen villa „De Zonne", die tot ambtswoning van de burgemeester zal worden bestemd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Gemeenteraad Brouwershaven Gemeenteraad Westerschouwen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3