DE ZIERIKZEESCHE COURANT GROOT WARENHUIS WERD EEN PROOI VAN HET VUUR KAMERBREED „DE MAGNEET" Chinese betoging in Oelan Bator Oe Thant niet naar Israël Vredesoproep van Johnson Incident bij Gaza De haring jacht Man poogde zijn gezin om te brengen en pleegde daarna zelfmoord Gedetineerde (met verlof) verwondde drie Canadese militairen Kwestie-Gibraltar Vader ontvoert zijn zoontje ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ])iiisi)u<>: 23 mei 1967 123ste jaargang Nr. 19797 WAARIN OPGENOMtN REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, iel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: *J.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 6,50; per week iO cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 com per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk In dit nummer: 99. Kleine planrestauratie stadhuis Brouwershaven Dramatische brand in Brussel De race 0111 de haring Twaalf doden geborgen - Ruim 200 vermisten en vele gewonden BRUSSEL, 22-5. De Brusselse binnenstad is maandagmiddag geteis terd deer een entzettende brand, die dinsdagmorgen cm zeven uur de trieste balans toonde van twaalf ge borgen deden, meer dan 200 vermis ten en vele gewonden. In een warenhuis van de „Innova tion" aan de drukke Nieuwstraat brak mstreeks 13 uur brand uit op een ogenblik, dat er circa 1000 men sen in het pand waren - een brand die in angstwekkend korte tijd het gehele pand van vijf verdiepingen in lichterlaaie zette. Het vuur sloeg bo vendien ever naar een aangrenzend warenhuis van de „Priba" en panden aan de achterzijde, w.o. een zijdefa- briek. Terwijl brandweer en politie de grootste moeite hadden om in de drukke, nauwe straten rondom het warenhuis de reddingsladders op te stellen, o.m. gehinderd door talloze geparkeerde auto's, vochten cle hon derden mensen in het warenhuis zich een uitweg uit het inferno van vlam men, belemmerd door een verstik kende rook. Velen slaagden erin de uitgangen te bereiken; velen konden met geïmproviseerde reddingsladders via panden aan de achterzijde uit de ramen van hoger gelegen verdiepin gen worden gered. Verscheidenen hadden hun leven te danken aan enkele brandweer- en politiemannen, die met gevaar voer eigen leven langs de gevel van het pand naar boven klommen, ramen insloegen en mensen naar buiten trekken. Velen echter kwamen om, vechtend voor ramen die niet open gingen, bevangen door de rook, of e.vengen in de vuurzee, ergens bin nen in het pand. De eerste slachtoffers die gebor gen konden worden waren mensen, die in doodsangst uit ramen op ho ger gelegen verdiepingen waren ge sprongen, terwijl beneden de redders machteloos moesten toekijken. ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwcrkerk - tel. (01114) 265 Bruinisse - tel. (01113)470 MOSKOU, 22-5. Chinese betogers zijn zondag in Oelan Bator, de hoofd stad van Mongolië, slaags geweest met Mongoolse politiemannen, van wie er verscheidene werden gewond, zo meldt' het Russische persbureau Tass. Volgens dit bericht was de de monstratie op touw gezet door de Chinese ambassade, als protest te gen de uitwijzing van een groep Chi nese onderwijzers, die zich hadden schuldig gemaakt aan „een. ernstige schending van de openbare orde". De betogers riepen anti-Mongoolse leu zen en zorgden er voor, dat niemand de trein naar Peking kon binnen gaan of verlaten. Volgens Tass heeft het Mongoolse ministerie van buitenlandse zaken bij de Chinese ambassadeur gepro testeerd. NEW YORK. 22-5, Secretaris-ge neraal Oe Thant van de V.N. heeft maandag de mogelijkheid uitgeslo ten van een bezoek aan Israël of enig ander Arabisch land buiten Egypte tijdens de vredesmissie die hij gaat ondernemen. Hij heeft ver slaggevers gezegd, dat hij geen plan nen heeft „op deze reis" zijn bezoek verder dan Egypte uit te strekken. Hij wilde hiermee wellicht te ken nen geven, dat de mogelijkheid be staat. dat hij later naar het midden oosten terug keert als de ontwikke lingen dit zouden vereisen. Oe Thant wordt vrijdag uit Kairo in New York terugverwacht voor een verslag aan de veiligheidsraad. De directie van „Innovation" heeft maandagnacht een verklaring uitge geven. waarin vordt gezegd dat de brand schijnt te zijn ontstaan cp de eerste verdieping, in een opslagplaats van de kinderafdeling. Er ontstond onmiddellijk een enrrme rookont wikkeling. Het vuur breidde zich angstwekkend snel uit via de liftko kers naar de derde verdieping, waar in een self service restauriint op dat ogenblik vele mensen aan het eten waren. De lagere verdiepingen van het pand konden snel worden ontruimd. Op de hogere verdiepingen werden de meeste mensen, vnl. leden van het personeel, door de vlammen verrast. Daar moeten de meeste slachtoffers zijn gevallen. Aan het begin van de brand moeten verscheidene ontploffingen zijn ge hoord. Een verkoopster vertelde, dat men daar eerst niet veel aandacht aan besteedde, omdat men dacht dat anti-Amerikaanse demonstranten voetzoekers gooiden uit protest tegen de Amerikaanse weken die in de „In novation" werden gehouden. Beveiligingssysteem faalde Anderen, verklaarden, dat er geen brandalarm was gegeven. Wel was er tweemaal een bel gegaan, doch men had gedacht dat dat het gevolg van kortsluiting was. Anderen spraken hu.n verbazing uit over het falen van het beveiligingssysteem - onlangs nog was een brandje in het waren huis snel gesignaleerd en geblust voor wezenlijke schade kon worden aangericht. De brandweer stond aanvankelijk machteloos tegenover de huizenhoog oplaaiende vlammenzee. De hitte was Twee kistjes diamanten met een gewicht van 1.496 karaat zijn door een kassier van een bank in Afri kaans Guinea gestolen. De man zou naar ivoorkust gevlucht zijn. WASHINGTON. 22-5. President Johnson heeft maandag „namens alle volkeren ter wereld" opnieuw een beroep gedaan op de Noordvietna- mése leiders, aan de conferentietafel plaats te nemen. Een woordvoerder van het Witte Huis deelde mee dat Johnson in een proclamatie ter gele genheid van „Memorial Day", 30 mei a.s„ ,de Amerikanen verzoekt die dag voor de wereldvrede te bidden en er tevens namens het Amerikaanse volk en mede namens alle andere volkeren ter wereld bij Hanoi op aandringt „samen een uitweg te zoe ken uit de bloedige impasse". TEL AVIV. 22-5. Saboteurs uit Ga za hebben getracht de oogst van de Kibboets te Nirim in brand te ste ken. De velden van deze Kibboets liggen aan de grens. De poging is mislukt doordat de wind voor het gelukken van de sabotagepoging on gunstig was Dit is het eerste incident, sinds het vertrek van de V.N.-troepen, in het gebied van Gaza, waar in tien jaar geen sabotage-poging is geweest. zo groot, dat de lak van een der brandweerauto's in brand vloog. Wegens het gevaar voor uitbrei ding van de brand liet men een an der nabijgelegen warenhuis, „Au bon marché". geheel ontruimen, een aan tal winkels in de Nieuwstraat sluiten en panden in de omringende straten van het Innovaticn-blok evacueren. Een hefschrcefvliegtulg van het leger werd van de basis Koksijde aan de kust naar Brussel gedirigeerd om beven de plaats van de ramp le cir kelen en aanwijzingen aan politie en brandweer te geven. Gevel stortte in Na vcrlccp van drie uur zag het el even naar uit. dat men de brand meester bogen to worden. Toen stort te echter een zijgevel in een zijstraat in en sloeg het vuur van de Innova tion ever naar een zijdefabriek, waar het gretig voedsel vond. Dc politie moest de hulp inroepen van de rijkswacht cm de grote groe pen nieuwsgierigen in de normaal reeds overvolle nauwe straten van het centrum in bedwang te houden en ruimte te scheppen voor de zie kenauto's van het Rode Kruis, de be scherming burgebevclking en het le ger, die af en aan reden cm gewon den af te voeren. Snel toenemende werk loosheid in de bouw AMERSFOORT. 22-5. Eind april had 30 procent van de werklozen in ons land een bouwberoep tegen 14 procent op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders is op het ogenblik vijf a zesmaal zo groot als in 1966. Dit deerde de heer A. Buys, voor zitter van de bijna 87.000 leden tel lende Algemene Bond voor de Bouw nijverheid (A.N.B.) vanmorgen mee bij de opening van de bondsraadver gadering, die gisteren en vandaag in Amersfoort wordt gehouden. Hij pleitte voor een slagvaardig econo misch beleid, dat een verder oplopen van de werkloosheid een halt toe roept. AAN BOORD „MARGARETHA" (Sch. 307), 22-5. Bij rustig, maar wat regenachtig weer is maandagmorgen en -middag de haringvloot naar zee vertrokken voor de jaarlijkse haring- jacht. Veertien drijfnetschepen ver trokken even na zeven uur. De trei- lers gingen van start na het mid daguur. In totaal zijn maandag veer tien drijfnetschepen en 52 treiters naar de visgronden op weg gegaan. Man overvalt bejaarde vrouw UTRECHT, 22-5. Maandagmor- gen omstreeks kwart over elf is de 72-jarige weduwe Sandrina Verwer- van Beek, die een kruidénierswin- keltje drijft aan de Ferdinand Bol straat in Utrecht, door een man over vallen. Zij zat in een kamertje achter de winkel toen de man de winkel bin nenkwam en om koffie vroeg. Hij liep echter direkt door naar achte ren en gooide de bejaarde vrouw op een bed. Hij sloeg haar op het hoofd, maar de winkelierster verweerde zich zo dat de man haar verder met rust liet en de benen nam. De vrouw liep een bloeduitstorting aan het hoofd op. Tijdens haai* ver hoor vertelde mevrouw Verwer in het ziekenhuis dat zij is overvallen door de 21-jariige G. P. uit Nij kerk. De man is enkele jaren geleden bij haar in de kost geweest. De politie heeft nog niet kunnen vaststellen of hij geld heeft meegenomen. De over valler is voortvluchtig. Drama te Heemstede HEEMSTEDE, 22-5. De 44-jarige G. J. S. uit Heemstede, chef van de technische dienst bü de „Shell" in Amsterdam, heeft maandagmorgen gepoogd alle leden van zijn gezin te doden. Hij slaagde hierin wat zijn vierjarig dochtertje betreft. Zijn vrouw (43) werd levensgevaarlijk ge wond. Zij is in het „St. Elisabeth Gast huis" in Haarlem opgenomen, even als haar twintigjarige zcon, die niet- levensgevaarlijk werd gewond. Een zestienjarige zoon zag kans het huis uit te vluchten. Hij waarschuwde de buren; die de politie te hulp riepen. S. pleegde zelfmoord. Teen de politie om half zeven in het huis kwam, vond ze het hoofd van het gezin dood bij de ingang van de slaapkamer op de eerste verdie ping. In het bed lag de zwaar ge wonde vrouw. Boven trof de politie het levenloze vierjarige dochtertje en de gewonde twintigjarige zoon. Hoe het drama zich precies heeft afgespeeld, kon de politie nog niet meedelen, omdat de zestienjarige jongen geheel overstuur was en de gewonden neg niet konden worden gehoord. De man, die sinds kort on der behandeling Was van een zenuw arts, heeft vermoedelijk zijn daden verricht in een vlaag van overspan nenheid. Men neemt aan, dat de man eerst zijn vrouw heeft aangevallen met een scherp voorwerp. Mogelijk eing hij daarna naar het vierjarige meisje. Daarna is er vermoedelijk een fel gevecht geleverd tussen de vader en de stevige twintigjarige zoon, die student is. Mogelijk is de jongen onverwacht aangevallen, waardoor hij gewond raakte. Alle slachtoffers vertoonden verwondin gen aan de keel. NIJMEGEN, 22-5. Een gedeti neerde uit de Hoornse strafgevange nis heeft in het afgelopen weekeinde Nijmegen op stelten gezet en drie Ca nadese militairen zodanig verwond, dat ze naar een ziekenhuis meest worden gebracht. De gedetineerde, een 35-jarige koopman uit Venlo, had toestemming gekregen om in vrijheid zijn Nij meegse verloofde in Hoorn te ont moeten. Teen het meisje niet op de afgesproken plaats verscheen, stal de koopman een auto en reed naar Nij megen. Met een feilloos gevoel voor de stand van zaken ging hij recht streeks naar een bar, waar veel bui tenlandse militairen komen. Zijn verwachting bleek terecht te zijn. De verloofde zat te pronk in een kring' van feestènde Canadezen en was kennelijk zelfs niet in gedachten bij haar vriend in Hoorn. De koopman bestormde met een slagersmes in de hand het geallieerde bolwerk. Drie Carta dezen liepen hierbij steekwon den op; een van hen in de hartstreek. Achtervolgd door de inmiddels ge alarmeerde politie, ramde de koop man tijdens zijn vlucht eerst een ge- MADRID, 22-5. Spanje heeft En geland in een nota laten weten, dat het bereid is te praten over het ver bod voor Britse vliegtuigen om bo ven het gebied van Algeciras te vlie gen. Hieraan voegde de Spaanse re- gering echter toe, dat de verboden zone niet zal warden gewijzigd, aldus is maandagavond in welingelichte kringen te Madrid, vernomen. In Ma drid zou men genegen zijn het ge sprek over de kwestie-Gibraltar te heropenen, dat door de regering in Londen zou zijn afgebroken. Ongeluk met ontvreemde auto WIERINOEN, 21-5. Op de Afsluit- dijk bij Wieringen is een uit de richting Friesland komende perso nenauto in de berm geraakt en ver volgens slippend dwars over de rij weg gereden. De wagen sloeg twee maal over' de kop en kwam tenslot te onderaan de dijk terecht. De be stuurder, de 24-jarigè J. J. van V. uit Urk, werd zwaar gewond naar het ziekenhuis in Den Helder overge bracht, waar hij is overleden. De auto ibleek in Urk te zijn ont vreemd, de bestuurder had geen rij bewijs bij zich. Drie oude boerderijen verbrand OIRSCHOT. 22-5. Te Oirschot zijn drie oude boerderijen, gelegen aan de Gildeweg te Oirschot, bewoond door C. van de Pol, C. van Haren en H. Linmans door brand vernield. Daarbij kwamen 20 slachtvarkens, 23 biggen en éém mestkalf om De bedrijf sin ventarissen gingen geheel verloren, alsmede grotendeels de in boedels. De schade wordt geraamd op ongeveer twee ton. De oorzaak van de brand is het spelen met. vuur door kinderen bij een hooiberg. Jongens vonden geraamte HEEZE, 21-5. Bij het invallen dei- duisternis ontdekten twee jongens op de Strabechlseheide een mense lijke geraamte in het zogenaamde Maasven. Dit ven komt bij laag wa ter droog te staan. Bij een onder zoek dat zondagmorgen werd inge steld bleek aan de hand van kle- dingnummers dat. het de sedert 7 april 1966 vermiste 49-jarige patient. J. S. van huize „Providentia" te •Sterksel was. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's «ÖSOOOOMCCOOSCOCCOOOOCCfO ZQn tong wel te kunnen dwingen Is beter dan heel mooi te zingen. SCOCOMOOCCOOOCOÖMOOCCOK WAT UQT DE BIL t De haringrace is weer begonnen. Nagewuifd door familieleden van de be manning, verlaat de Scheveningen 4 als eerste de haven voor de reis naar de haringgronden. parkeerde auto, waarna hij tegen het één-richtingsverkeer in trachtte te ontkomen. Buiten de stad kon hij worden ingerekend. Samen met de drie Canadezen moest hij zich in een ziekenhuis laten behandelen. De sol daat die in de borst was gestoken, verkeert niet in levensgevaar. DEN HAAG. De minister van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk, dr. M. A. M. Klompé, heeft maandagochtend in de Rolzaal in Den Haag het symposium over monumen tenzorg en ruimtelijke ordening ge opend. T.v. mensen beleefden hachelijk avontuur LONDEN, 22-5. Acht journalisten en technici van de Britse commerci ële televisie hebben een hachelijk avontuur achter de rug. Aan boord van het 140 ton metende motorjacht „Braemar" waren zij zaterdag jl. uit de haven van Falmouth in Cornwall vertrokken om sir Francis Chicester tegemoet te varen, die met zijn zeil boot „Gipsy Moth 4" bezig is aan de laatste etappe van zijn reis om de wereld. Maandagochtend geraakte de „Braemar" ten zuiden van de Scilly- eilanden in ernstige moeilijkheden. De machinekamer liep als gevolg Van een storm onder, waardoor de motor uitviel. Terwijl het Britse vrachtschip „Trader" in de nabijheid bleef, kwam een reddingsboot uit St. Mary op de Scilly-eilanden te hulp. Maandagmiddag kon zij de „Brae mar" op sleeptouw nemen naar New- lyn in Cornwall. Sir Francis Chi chester bevindt zich op het ogenblik bij de Azoren, ter hoogte van de Portugese kust. Hij wordt aan het eind van deze maand in Plymouth verwacht. Nederlandse kustvaarder vaart Deen de grond in HARBOOERE (Denemarken), 22-5. De Deense kustvaarder „Chr. Kyn- de" is zaterdag ten westen van de Deense :haven Hanstholm na een aanvaring met de 499 ton metende Nederlandse kustvaarder „Staaten- laan", van de maatschappij Hannah N.V. te Rotterdam, gezonken. De drie opvarenden van de „Chr. Kynde" zijn aan 'boord van de Deense kotter „Elan" gegaan. De „Staatenlaan" heeft zijn reis naar Great Yarmouth (Engeland) voortgezet. Hoofdkwartier ontdekt in Vietnam-bufferzöne SAIGON, 22-5. De Amerikaanse legerleiding in Saigon heeft meege deeld dat op 7 km. ten noordwesten van Con Thier., in het zuidelijk deel van de neutrale bufferzone tussen de twee Vietnams, ondergrondse instal laties zijn ontdekt die als hoofdkwar. tier voor een divisie kunnen hebben gediend. Amerikaanse troepen die de zone eind vorige week binnenvielen hebben op de bewuste plek zeven geheel uit staal opgetrokken bunkers aangetroffen. Ze waren door onder grondse gangen met elkaar verbon den. Enkele tunnels kwamen uit bij de rivier de Ben Hai, die de natuur lijke grens vormt tussen Noord- en Zuidvietnam. De bunkers waren verlaten. Men vond er slechts twaalf wapens, fi Opklaringen Verwachting tot woensdagavond: Opklaringen maar aanvankelijk nog hier en daar een bui; morgen later op de dag weer toenemende bewol king mogelijk gevolgd door enige re gen; overwegend matige wind, aan vankelijk tussen west en zuidwest, later krimpend naar zuid; dezelfde temperaturen als vandaag of iets ho gere. 24 mei. Zon op 4.35, onder 20.39. Maan op 22.14, onder 4.32. 25 mei. Zon op 4.34. onder 20.41. Maan op 23.29. onder 5.10. Volle maan: 23 mei te 21.22. HOOGWATERSTANDEN /IERIKZFK 24 mei 3.17 v.m. 15.45 n.m. 25 mei 4.03 v.m. 16.33 n.m. BROUWERSHAVEN 24 mei 3.01 v.m. 15.24 n.m. 25 mei 3.45 v.m. 16.14 n.m. Springtij: 26 mei. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 23-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Om een. depressie nabij Schot land voeren zuidwestelijke winden onstabiele lucht naar enze omgeving. Hierin komen naast verspreide op klaringen ook enkele buien voor. Een front van deze depressie veroorzaak te dinsdagochtend in het oosten van het land nog enige tijd reden, maar het trekt nu langzaam in oostelijke richting weg van ons land. De depressie bij Schotland vult op^ maar een nieuwe depressie trekt van de oceaan naar het oosten in de rich ting van de Britse eilanden. Op de nadering van een zwakke rug aan de voorzijde van de depressie zullen woensdag aanvankelijk de buiigheid, en de bewolking afnemen, mgar la ter op de dag zal een front van de depressie de bewolking weer doen toenemen, vanuit 't westen mogelijk gevolgd door enige regen. De wind zal overwegend matig zijn, aanvan kelijk zuidwestelijk, later krimpend naar zuid. De temperaturen zullen woensdag dezelfde waarden bereiken als dinsdag of iets hogere. DEN HAAG, 22-5. De 26-jarige Italiaanse kapper M. F. R. heeft een week geleden zijn anderhalf jaar ou de zoontje Mauro ontvoerd uit de woning van zjjn vrouw (van wie hij gescheiden leeft) aan de Lombok straat in Den Haag. Het kind is per auto naar Milaan in Italië gebracht en wordt daar verzorgd door de moe der van de kapper, zo is eerst van daag bekend geworden. De kapper is getrouwd met een 23-jarige Haagse vrouw. Daar hij niet kon wennen aan de positie die een Nederlandse vrouw in het hu welijk bekleedt kwamen er al gauw moeilijkheden. Een paar maanden geleden werd de scheiding tussen'ta fel en bed een feit. Het kind werd toegewezen aan de moeder. De rech ter verbood R. verder in de woning van de vrouw te komen. De kapper kon dit niet verkroppen. In de nachl van zondag op maandag, een week geleden, klom hij via een gootpijp r.aar de tweede etage van het huis aan de Lombokstraat, waar de vrouw woont. Hij forceerde een deur op het balken en drong de slaapkamer bin nen. De kapper pakte zijn zoontje en ging via de voordeur naar buiten. De moeder bleef slapen, totdat de hond begon te blaffen. De vrouw ontwaak te en rende achter de Italiaan aan. Bij de deur greep zij de man bij diens jas. Toen struikelde zij en ze moest hem daarom loslaten. •Voor de deur stond de auto van de kapper. Hierin zat zijn 18-jarige vriendin A. J. T„ een kapster uil Den. Haag. Het tweetal reed, met het kind, naar de Italiaanse stad Milaan. Mauro werd ondergebracht bij de moeder van R„ waarna de kapper en het meisje terugreden naar Neder land. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1