STREEKNIEUWS Mijnontploffing aan Jordaanse grens Westerschouwen's raad koopt „De Zonne" Pokken en cholera in Pakistan Sow jet-Unie wil vrede in Midden-Oosten Leger des Heils viert 80-jarig bestaan Anti-apartheid Koningin bij Nederlanders in Canada Herdenking gesneuvelde Franse soldaten op militaire kerkhof Kapelle (Z.-Bevel.) TOENEMENDE SPANNING IN HET MIDDEN-OOSTEN HET PORSELEINEN MASKER Tang bleef achter na operatie... Plechtigheid In Gravensteen Dr. J. C. Rühner ontving de zilveren Jacobsladder ZIERIKZEE, 19-5. Tüdens een korte - in het Gravensteen gehouden - plechtigheid heelt de hopman Van Waveren, tijdelijk belast met de lei ding van de „Mr. Bakker"-groep te Zierikzee, in opdracht van het hoofd kwartier der N.P.V. de zilveren Ja- cobsstaf uitgereikt aan de voorzitter van de plaatselijke commissie, dr. J. C. Köhner. De uitreiking geschiedde in aanwezigheid van de leden van de plaatselijke commissie en de cuder- commissie, die - zo deelde de hop man mede - in de toekomst één be stuur gaan vermen om mede aan de padvinderszaken leiding te geven. De onderscheiding, die dr. Röhner ten deel is gevallen, is een zeer hoge. Het is op één na de hoogste, die in de wereld van de padvinderij kan worden behaald. „Het is hoger dan goud, zij het minder dan brons", zo legde hopman Van Waveren uit, die de uitreiking verder verrichtte „voor het front van de troep", want pad vinders en welpen waren mede ge tuige van de plechtigheid. Om de aandacht uitsluitend te richten op de prestatie, worden - zo werd toege licht - de metalen in de padvinderij, anders gewaardeerd. ,De onderscheiding is U verleend, omdat U zich een groot aantal jaren op buitengewone wijze hebt inge spannen om het spel van verken nen de nodige ontplooiing te geven. Vooral als er nood was, hetzü het punt van geld, hetzij wat betreft de leiding, dan was IJ er bij", aldus de hopman. Hij herinnerde o.m. aan de samen werking met de toenmalige hopman Gcettsch. De zilveren staf is een her innering aan de langdurige periode, inzonderheid als U straks - zij het nog niet onmiddellijk - de funktie van voorzitter neerlegt". „Beetje Padvinder gebleven" „Ten volle verdiend en van harte gefeliciteerd ei-mee", zo uitte zich de heer M. Doeleman HJ.zn., die even eens (als penningmeester) reeds een respektabel aantal jaren in het be stuur meegaat. „We zijn samen altijd een beetje padvinder gebleven", zo concludeerde de heer Doeleman. die herinnerde aan de bijzonder prettige en gezellige vergaderingen ten huize van de voorzitter, waarop de belan gen van de padvinderij werden door gepraat. Hij bewonderde de opge wektheid en energie waarmede de voorzitter werkzaam is geweest voor de padvinderij, hem dankend voor de in de tijd van samenwerking onder vonden vriendschap. Tevoren had de hopman Van Wa veren bijzonder welkom geheten de nieuwe leden van de P.C. de heren ir. G. S. Kloosterboer en J. Kooiman, waarna hij de bij de funktie beho rende „identiteits"-papieren over handigde. Dr. Röhner ontving - be horend bij de orderscheiding - nog een oorkonde en enkele andere bege leidende stukken, w.o. een brief van de Hoofdcommissaris. Verrassende mededeling Ir. Kloosterboer kwam tot slot met de verrassende mededeling, dat Li- ons International, ter gelegenheid van het gouden jubileum, in samen werking met Rotarians en leden van de Round Table voor de Zierikzeese P.V.-groep een bedrag van f 400,- hadden ingezameld. De hopman dankte voor deze fraaie geste. Het geld zal (noodgedwongen) moeten worden besteed aan herstel van het „Goettschlaer" te Schudde- beurs. De padvinders en welpen begon nen daarna met een spel in de bin nenstad, dat afgesloten werd met een „ijsje", beschikbaar gesteld door één der bestuursleden. V.V.D.-kamerfractie bezocht Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE: De algemene vergadering van de woningbouwvereniging „Beter Wo nen" zal gehouden worden op dins dag 30 mei a.s. in de foyer van de Concertzaal alhier. Voor het examen ter verkrij ging van het diploma machinezetter, uitgaande van de Centrale Oplei dingscommissie voor het Boekdruk kers- en Rasterdiepdrukbedrijf te Amsterdam, slaagde onze stadgenoot -e h.-er J. L. de Looff. werkzaam bij N.V. Drukkerij v.h. Lakenman Ochtman te Zierikzee. BRUIN1SSE De te Bruinisse gehouden Pink stercollecte voor de zending bracht op f 828,68, te weten in de Ned. Herv. kerk (collecte) f 783,68 en op de zondagsschool f 45. Ambtswoning voor burgemeester WESTENSCHOTJWEN, 19-5. In de raadsvergadering die vrij dag avond werd gehouden kocht de ge meente voor de burgemeester een ambtswoning. Het werd de riante villa „De Zonne" aan de Burghse weg gelegen, momenteel eigendom van de heer J. van Waveren. De te betalen prijs is f 100.000,- waarbij de kesten keper nog bijkomen, in totaal een bedrag van f 106.300,-. Een schattingsrappcrt van dit 725 m:!in- hcud hebbende huis kwam aan een bedrag van rond f 109.000,- waarin alles begrepen was. Zoals bekend werd dit huis vorig jaar januari eveneens ten verkoop de gemeente aangeboden voor een bedrag van f 125.000,- waarbij nog de centrale verwarming en de kos ten kwamen die totaal f 143.000,- be liepen. Ged. Staten wezen toen de in middels door de raad goedgekeurde De politie in Hongkong heeft ook zondag weer charges uitgevoerd en traangasgranaten afgevuurd om dui zenden jonge Chinezen uiteen te ja gen in het hart van de zakenwijk van Hongkong. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Baardwijk: kand. J. J. Koolman, Driebergen; te Winsum- Obergum (toez.): M. J. Gols, Witmar- sum; te Surhuisterveen (2e pred.pl): H. van Dijk, 2e Exloërmond; te Oos terend (Texel) (toez.): mej. dr. C. Rozemond, kand. te Leiden. Aangenomen naar Delft (10e pred. pi.): J. C. Stelwagen, Zvvijndrecht. Bedankt voor Dalfsen (vac. O. S. Cazenmier) (toez.): H. C. van Itterson, Rhoon. Ger. Kerken Beroepen te Eindhoven (vac. D. C. Tiemers): C. Goeman, Utrecht-Oost; te Antwerpen (vac. D. W. Dondorp): C. A. Verhoog, Oude- en Nieuwe Wetering. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Apeldoorn: Z. G. van Oene, Zwolle. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Eemdijk: J. Weste rink, Haamstede-Kerkwerve. RENKUM. De polyether afdeling van de N.V. Rubberfabrieken Hevea in Heveadorp, gemeente Renkum, is geheel uitgebrand. Vermoedelijk is zelfontbranding van het polyether de oorzaak. De Nederlandse dag op de we reldtentoonstelling in Montreal blijkt de tot dusver drukste der landenda- gen te zijn geweest. m De Indonesische minister van ar beid, Awaloeddin, heeft bekend ge maakt, dat het aantal werklozen in Indonesië thans drie miljoen be draagt. a Zondagmorgen heeft zich in Pa rijs een botsing voorgedaan tussen een stadsbus en drie personenauto's. Er waren twintig gewonden. ROTTERDAM. De 66-jarige bor stelmaker M. J. Visser is overleden na een verkeersongeluk op de Gor- delweg in zijn woonplaats Rotter dam. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). aankoop of omdat het bedrag te hoog was. Inmiddels is centrale verwarming aangelegd en er behoeft praktisch niets aan het huis verbouwd te wor den. Deze mededeling kreeg de heer A. J. Goossens, die hier naar infor meerde. Wel moet iets in de garage veranderd en zal buiten om geschil derd moeten worden. De vooratter, burgemeester Everwijn gaf desge vraagd een uiteenzetting van de in deling van het huis. De heer Padmos zou niet tegenstemmen, doch hij zag toch liever nieuwbouw. Hij meende dat „we in het nauw gedreven waren op dit punt". De voorzitter antwoord de dat de huidige nieuwbouw niet zo goed van kwaliteit is als van een huis dat 30 jaar geleden gebouwd werd zoals „De Zonne". De transac tie zal aan het eind van dit jaar ge schieden omdat eerst het nieuwe huis van de heer Van Waveren ge reed moet zijn. De heer Westhoeve was wat angstig over de mening van Ged. Staten, doch de voorzitter kon hem in dit opzicht geruststellen. Geen der raadsleden had bezwaar tegen het voorstel zodat volgend jaar bur gemeester Everwijn zijn intrek kan nemen in een ambtswoning DACCA (Cost-Pakistan), 21-5. In Dost-Pakistan zijn sedert begin april zeker 1500 mensen door pokken om het leven gekomen, aldus onofficiële berichten die door een Pakistaans blad worden aangehaald. In dezelfde periode, aldus deze berichten, stier ven meer dan 460 mensen aan chole ra. HAMBURG, 22-5. De Sowjet-Unie heeft de Verenigde Staten verzekerd dat zij er belang bjj heeft dat de vrede in het Midden-Oosten in stand wordt gehcuden en dat er met name geen oorlog tussen Egypte en Israël uitbreekt. Dit hebben functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken zondag in Washington meegedeeld. De Russische verzekering is gege ven tijdens een reeks van gelegen heden, waarbij de Verenigde Staten met Rusland, Engeland en Frankrijk over de gespannen toestand in het Midden-Oosten van gedachten heb ben gewisseld. AMMAN, 21-5. B(j de Jordaanse grenspest Al-Roemtha zijn zondag 10 personen cm het leven gekomen en 28 gewond teen een mijn ontplofte in een uit Syrië afkomstige auto. De slachtoffers zijn zeven Jorda- niërs, twee Iraanse en een Pakistaan se pelgrim. Van de Jorda iiërs waren vijf lid van de politie of de veilig heidstroepen. Kleuter verdronken WESTZAAAN, 21-5. Zondagmid dag is de 5-jarige Peter van Oudena ren uit Westzaan bij het spelen in de kolk van de sluis te Nauerna geval len. Hoewel enkele omstanders het kind direct nasprongen, kon men het ventje pas met dreggen ophalen. De levensgeesten bleken toen reeds ge weken te zijn. FINANCIEEL NIEUWS 7 lening a pari Stichting „Het Dorp" AMSTERDAM. 22-5. Naar een s.vn- dicaat onder leiding van de Amro- bank meedeelt, wordt overgegaan tot de uitgifte van f 10 min. zeven pet. 25-jarige obligaties 1967 tegen hon derd pet ten laste van de Stichting Het Dorp te Arnhem. De inschrij ving is dinsdag 30 mei, de storting maandag 3 juli. Officiële beursnote ring wordt aangevraagd. De aflos sing geschiedt a pari in 15 jaarlijkse termijnen, waarvan de eerste vervalt op 1 juli 1977. Vervroegde aflossing is toegestaan voor de eerste maal op 1 juli 1977. Extra aflossingen in 1977 t.m. 1981 zullen slechts geschieden tegen 101% pet., daarna a 101 pet. HEESCH. Op rijksweg 55 ter hoogte van de Heesche Barrière on der de gemeente Heesch is een auto- ongeluk gebeurd dat aan een Duitse militair het leven heeft gekost. SAIGON, 20-5. Amerikaanse ge- vechtsbcmmenvverpers hebben don derdag veer de eerste maal een bom bardement uitgevoerd binnen de stadsgrenzen van Hanci. Zij deden een aanval op een elektriciteitscen trale, die 1,7 kilometer van het stads centrum ligt. Dit deelde een militai re woordvoerder in Saigon mee. BREDA. In het St. Ignatiuszieken- huis in Breda is de 17-jarige Breda- naar C. van Rhee overleden aan ver wondingen die hij opliep bij een bot sing. Door een achttal leden van de Ka merfractie van de V.V.D. werd vrij dag een bezoek gebracht aan Schou- wen-Duiveland. De deputatie werd aan de provin ciegrens op de Grevelingendam op gewacht door het bestuur van de Statencentrale Schouwen-Duiveland van de V.V.D. In het nieuwe café- restaurant aldaar werd de koffie ge bruikt. Vervolgens reed het gezel schap via de caissons te Ouwerkerk naar café-restaurant „Mondragon" te Zierikzee. om te komen tot het doel van dit bezoek, oriënterende be- ipjekingen met streekbewoners om de problemen van Schouwen-Duive land nader te leren kennen en dooi de mensen die er dagelijks mee wor stelen te horen toelichten. Gesproken werd door de heer D. de Kon in» van Bruinisse, als vertegen woordiger van de visserij; door de heer M. C. Doeleman te Zierikzee, als vertegenwoordiger van de midden stand terwijl de voorzitter van het waterschap Schouwen-Duiveland, de heer A. M. Geluk, waterschapspro blemen aan de orde stelde. De be sprekingen hielden uiteraard ver band met de uitvoering van de Del tawerken en de gevolgen nu en in de toekomst van de reeds uitgevoerde en nog uit te voeren werken De delegatie stond onder leiding van mr. Geertsema. AMSTERDAM. 20-5. In het kader van de nationale viering van zijn 80- jarig bestaan houdt het Leger des Heils in Nederland woensdagavond 24 mei in het Amsterdamse Concert gebouw een bijeenkomst, waar hel woord zal worden gevoerd door de internationaal leider van het Leger, generaal Frederick Coutls. Deze brengt samen met zijn echtgenote van 24 tot 27 mei een bezoek aan Amsterdam Op het programma o De Finse premier Rafael Poasio is zondag voor een officieel bezoek van een week in Israël aangekomen. EMMEN. Te Emmererfscheiden veen bij Emmen heeft zich zaterdag avond een frontale botsing tussen twee auto's voorgedaan, waarbij twee jongemannen van resp. 16 en 18 jaar om het leven kwamen, terwijl twee andere personen ernstig werden ge wond. DETROIT, 20-5. De 23-jarige ar tiest Arthur Hughes uit New York heeft tijdens een aandeelhouders- bijeenkomst van General Motors in Detroit verklaard dat „hij voor bu na 80.000 dollar ongeveer 280.000 gulden) aan aandelen heeft geschon ken aan het „Degense and Aid Fund zodat een aantal slachtoffers van de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika geholpen kunnen worden". De ar tiest, die naar hij zei de aandelen had geërfd was het niet eens met de ar beidsvoor utaar den van de maat schappij in Zuid-Afrika. General Motors zou de Afrikanen minder be talen dan de blanke arbeiders en in lagere functies plaatsen. (Van een ANP-verslaggever) TORONTO, 20-5. Koningin Juliana heeft zaterdag een bezoek gebracht aan Bundas, een plaats met 13.000 inwoners op ongeveer 70 km van To ronto. De vorstin ging rechtstreeks naar de woning van monteur M. J. van Gendt aan de Pleasant Avenue. Deze kwam in 1955 naar Canada, samen met zijn echtgenote mevr. Ca- tharina van Gendt-Kochen; en hun vier kinderen: Maria, Rosa-Maria, Michel en Rene. In Canada werd hun vijfde kind geboren, Bernadette, die nu elf jaar is. Het oudste is 20 jaar. De heer en mevrouw Van Gendt hebben zich in hun Canadese jaren vrijwillig ingespannen bij de ont vangst en nazorg van immigranten in het gebied van Hamilton, waar een kwart miljoen mensen wonen. Heel wat immigranten hebben bij de fa milie Van Gendt overnacht. De heer en mevrouw Van Gendt zijn lid van de Katholieke Nederlandse organisa tie en zijn uit dien hoofde al jaren lang ingeschakeld bij de hulpverle ning aan immigranten. staan voorts toespraken van prof. mr. 1. A. Diepenhorst er. de voor zitter van he'. Nederlandsch Bijbel genootschap. C J. 11. Sillevis Smiti. Op 24 mei zal in c-en muziektent op de Dam een non-stopprogramma worden gegeven, waaraan o.m. het Haag.e cumbo „The Hallelujah Sound" meewerkt. Om ca. 15 uur zal generaal Coutts hier een korte toe spraak houden. Op dezelfde dag is cp de Dam een tentoonstelling te zien van foto's over de arbeid van het Leger des Heils. De viering wordt op zaterdag 27 mei besloten met de jaarlijkse velddag op de Ko ninklijke Domeinen in Baarn Aanvulling agenda raadsvergadering Aan de agenda voor de op dins dagavond a.s. te houden vergade ring van de gemeenteraad Zierikzee zijn nog enkele punten toegevoegd. B. en w. stellen de raad voor over te gaan tot verkoop van ongeveer 1845 nï-\ bouwterrein, gelegen aan de Raamstraat, aan de Stichting Wo ningen en Woongebouwen voor Be jaarden op Schouwen-Duiveland, in verband met de voorgenomen stich ting van acht bejaardenwoningen. Verder wordt voorgesteld een wijzi ging aan te brengen in de plaatse lijke winkelsluitings - verordening naar aanleiding van een verzoek van de kruideniers om de voor hun bran che geldende verplichte halvedag- sluiting op dinsdagmiddag niet te doen gelden in de maanden juni, juli en augustus en eveneens niet voor de dinsdagen vallende in de weken waarin een algemeen christelijke of nationale feestdag of bid- en dank dag wordt gehouden. Verder zouden de schoenwinkeliers graag zien, dat de verplichte hal vedagsl uiting op dinsdag verschoven wordt naar de maandagmorgen. Aan de agenda is verder toege voegd een punt betreffende de re dactie inzake aankoop en verbetering Concertzaal. Tenslotte stellen b. en w. voor om, overeenkomstig haar verzoek, eervol ontslag te verlenen aan mej. M. Frankhuizen als hoofd leidster aan de openbare kleuter school „De Woelwaters", met ingang van een door het college te bepalen datum. KAPELLE, 20-5. Op het centrale militaire kerkhof te Kapelle op Zuid- Beveland zijn zaterdagmorgen de in de meidagen van 1940 in ons land Egypte en Israël mobiliseren KAIRO, 21-5. De Egyptische waarnemende opperbevelhebber en eerste vice-president, veldmaar schalk Abdel Hakim Amer, heeft alle Egyptische reservisten gemobiliseerd. Of de mobilisering cok betekent, dat de reservisten naar het „front" op het schiereiland Sinaï gezonden zul len worden, blijkt niet uit de order van Amer. De reservisten moeten zich cp bepaalde verzamelplaatsen melden. Israël heeft zaterdagavond bekend gemaakt, dat het een beperkt aantal reservisten heeft opgeroepen. De voorzitter van „de Palestijnse bevrijdingsorganisatie". Achmed Sjoekairy, heeft bekendgemaakt, dat hij eenheden van zijn bevrijdingsle ger onder het militaire bevel van verscheidene Arabische landen zal stellen, t.w. Egypte, Syrië en Irak (medio 1966 bestond het bevrijdings leger naar verluidt uit 8000 geoefen de manschappen). Radio-Koeweit heeft gemeld, dat de ministerraad van Koeweit zich beraden heeft over het eventuele re sultaat van vroegere orders, de strijdkrachten van Koeweit ter be schikking van het Verenigde Arabi sche opperbevel te stellen. Zoals reeds is gemeld, zal secreta ris-generaal Oe Thant van de V.N. maahdag naar Kaïro vliegen voor besprekingen met president Nasser van Egypte over de crisis in het Midden-Oosten. Een woordvoerder van de V.N. heeft gezegd, dat de se cretaris-generaal niet (naar enig ani- der Arabisch land en evenmin naar Israël zal gaan. In officiële kringen in Israël is het besluit van Oe Thant, naar Kaïro te gaan om de situatie met president Nasser te bespreken, met instemming begroet. De Israëlische regering zelf heeft echter neg niet officieel op de plannen van de V.N.-secretaris-gene- raal gereageerd. Kaïró heeft een buitengewone bij eenkomst van de verdedigingsraad van de Arabische Liga van de hand gewezen omdat het zijn plannen niet in aanwezigheid van „reactionaire" Arabische vertegenwoordigers wil ontvouwen, zoals het in het Egypti sche dagblad „Al Achram" heet. Volgens Egyptische persberichten heeft Israël inmiddels vijf divisies aan zijn zuidgrens opgesteld. Tegen over de grens met Syrië zouden evenwel slechts een infanterie-devi- sie en een pantserbrigade zijn opge steld. 85. Direct zag Aram aan het gezicht van de man dat hij achterdochtig geworden was en zijn argwaan groeide toen hij Aram daar alleen zag staan. „Hé", bromde hij, „waar is Li gebleven?" Aram deed een stap naar hem toe. „Als ge uw makker bedoelt", begon hij, doch hij maakte de zin niet af. Met een snelle be weging had hij zijn dolk getrokken en voor dat de schildwacht goed en wel besefte wat er gebeurde, voelde hij de scherpe punt in zijn zijde en hoorde zich toebijten: „Eén verdachte beweging'en ge zijt er geweest.' Ga daar binnen!" Aram drong zijn slacht offer naar de deur en wilde deze openen, doch op hetzelfde ogenblik week de deur en de slanke gestalte van Lu Nan werd zichtbaar. Hij was in nachtgewaad en zijn haar hing slordig om zijn hoofd Hij had een kort zwaard in de handen en zei streng: „Wat heeft dit te betkenen?" De schildwacht begon te stamelen, doch een lichte druk op de dolk, waarmee Aram de man nog steeds in bedwang hield, deed hem spoedig zwijgen. Nu herkende Lu Nan de jonge krijger en een trek van verbazing gleed over zijn ge zicht. Doch Aram sprak snel: „Ga naar binnen, hoogheid! Hel is beter dat men ons niet ziet!" Onmiddellijk volgde Lu zijn ver zoek op. Aram volgde hem met zijn gevan gene en deed haastig de deur achter zich dicht. gesneuvelde Franse militairen her dacht. Een plechtigheid die naast tal van Franse en Nederlandse autori teiten ook werd bijgewoond door een 80-tal oud-strijders. Burgemeester H. G. van Suijlekom en de president van de Nederlandse vertegenwoordiging van het comité Le Souvenir Francais, ds. M. Jospin hielden korte toespraken waarbij zij wezen op het grote offer dat werd gebracht. Terwijl de marinierskapel koraal- muziek ten gehore bracht, werden aan de voet van het monument zes tien kransen gelegd. Als vertegen woordiger van hare majesteit de ko ningin werd dat gedaan door kolo nel J. P. van Diepenbrugge en na mens de Franse ambassade door de ambassadeur in ons land, mr. P. Si- raud. De provincie Zeeland was bij de kranslegging vertegenwoordigd door de commissaris der koningin mr. J. van Aartsen. De plechtigheid werd besloten met het spelen van de nationale volksliederen. Voor het gemeentehuis werd door de autori teiten tenslotte een défilé afgenomen. Op de begraafplaats liggen nog ruim 200 militairen begraven. Bij de strijd in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg verloren ruim 600 man het leven. Velen zijn in Frankrijk her begraven. Van hen die op de Zeeuw se bodem een laatste rustplaats von den, zijn velen niet geïdentificeerd, waarschijnlijk zijn het leden van de Franse marine. LONG BEACH, 20-5. In Long Beach in California zijn twee chirur. gen, die bij een patiënt bij vergis sing een tangetje van 23 cm. in de bttik hadden achtergelaten, veroor deeld tot betaling van 70.000 dollar schadevergoeding plus rente. De pa tiënt was in 19G4 geopereerd. Toen hij een jaar later maagfoto's liet ma ken, iverd het vergeten instrument, ontdekt. Rijdende sauna-baden FRANKFORT, 19-5. De Europese spoorwegmaatschappijen gaan op het ogenblik na of in bepaalde interna tionale treinen zoals de Trans-Euro pa-Express (T.E.E.) Saunabaden kunnen worden aangebracht. Naai de Duitse reisbureauvereniging in Frankfort meedeelde wil men hier- rnen de passagiers een nieuwe mo gelijkheid geven de reis nuttig te be steden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4