DE ZIERIKZEESCHE COURANT HEVIGE GEVECHTEN OM BUFFERZONE IN VIETNAM Vier jachten in Kielerbocht verdwenen Vredesoproep van het Rode Kruis MORRIS KAMERBREED „DE MAGNEET" Tot nu toe ruim vijf miljoen gulden voor actie „Eten voor India" bijeen WAT De communisten in Indonesië Het Nederlandse gezin en zijn vervoer Koning m naar Wemeldinge ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 22 mei 1967 123ste jaargang Nr. 197% WAARIN OPGENOMfcN 1797 1889 «EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lal. 01110-2255. na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bi) de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochloaan, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesje*" (max. 4 regels) t 1,25 per stuk. In dit nummer: Zeer geslaagde Zebra-sportdag te Zierikzee Dit nummer bestaat uit 8 pagina's SAIGON, 21-5. Bü hevige gevech ten om het zuidelijke gedeelte van de Bufferzone in Vietnam waren tot zondagochtend vijftig Amerikaanse mariniers gedood en 415 gewond. Volgens een Amerikaanse woord voerder sneuvelden 543 Noordvietna- mezen. De verliezen aan Zuidvietnamese regeringszijde worden „licht" ge- nosmd (Zuid-Vietnam maakt geen aantallen bekend). Het was de eerste maal sedert donderdag de Amerika nen en Zuidvietnamezen de zone bin nentrokken dat Amerikaanse verlies cijfers officieel werden bekendge maakt. In het gebied worden drie opera- KIEL, 21-5. De Deense marine zoekt sinds zondag met man en macht naar vier jachten, die het af gelopen weekeinde tijdens een hevi ge storm spoorloos verdwenen. De jachten, die deelnemen aan de zeezeilwedstrijd „Rond om Skagen", waren zondag nog steeds niet aange komen in Kiel, het eindpunt van de race. De Deense marine heeft bij de speurtocht naar de jachten onder meer een aantal hefschroefvliegtui- gen ingezet. Van de 45 jachten, die dinsdag in Helgoland startten, hebben de afge lopen dagen er reeds 22 de strijd we- GENÉVE, 19-5. De drie voorzit ters van het Internationale Rode Kruis in Genève hebben tot alle par tijen in de kwestie-Vietnam een op roep gericht waarin zjj aandringen op een algehele wapenstilstand, om een einde te maken aan het lijden van de burgerbevolking van Noord en Zuid-Vietnam. De drie voorzitters zijn de Zwit ser Samuel Gonard van het Inter nationale Comité, de Mexicaan Jose Barroso-Chavez, voorzitter van de Liga van Rode Kruisverenigingen en lady Limerick, de Britse voorzitter van de huidige Commisise van het Internationale Rode Kruis. ZIERIKZEE, 20-5. Vreugde beleven is vreugde geven". Onder dit motto vond zaterdag jlm in de bi) uitstek ge. schikt gebleken loods van de C.T.V. op het industrieterrein aan de Zuid hoek te Zierikzee de uitstekend ge slaagde jaarlijkse gymnastiekwed- strijd plaats van de Zeeuws-Bra- bantse Turnkring van het K.N.G.V. Op de foto: de winnende groep meisjes van de organiserende stede lijke vereniging „Delta-Sport". Voor een verslag van dit jeugdfestijn: zie elders in dit nummer. gens averij moeten staken. Zondag zijn de meeste, vooral grotere boten Kxl binnengelopen. Als eerste ar riveerde de „Germania VI",die de 350 zeemijlen van Helgoland naar Kiel aflegde in 72 uur en 10 minuten. ADVERTENTIE QUALITY FIRST - Oealer voor Schouwen-Duivetand: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 ties uitgevoerd, waarvan vooral de operatie „Lam Son 54" waaraan Zuidvietnamezen deelnemen leidde zaterdag tot hevige gevechten die de gehele dag voortduurden. Ten zuiden van de zone legden B- 52 bommenwerpers van de Ameri kaanse luchtmacht hun bommenta pijten op vermoede Vietcong-verster kingen en luchtdoelbatterijen van de Vietccng in de omgeving van Hoe-E. In de om/eving van Pleikoe sneu velden elf Amerikanen en werden er vijftig gewond bij een Vietcong-aan- val die was voorafgegaan door een mortier- en raketbeschieting. De aanvaller werd verdreven door „vlie gende mitrailleurnesten" (met een groot aantal mitrailleurs uitgeruste vliegtuigen) en jachtbommenwerpers. In Washington deelden de gene raals McConnell. chef staf van de luchtmacht, en Simler, vice-bevel- hebber van de luchtmachtoperaties mee dat tot nog toe 552 Amerikaan se vliegtuigen door de Noordvietna- mese luchtverdediging zijn neerge haald. „de meest geduchte en meest vervolmaakte luchtverdediging waartegenover de Amerikaanse luchtmacht ooit heeft gestaan". De Amerikaanse verliezen waren sedert 1 januari steeds gestegen tengevolge van de aanvallen in de gebieden van Hanoi en Haiphong waar de sterk ste luchtverdediging is. Tweeduizend k.m. in huurauto zonder rijbewijs DEN HAAG, 20-5. De 25-jarige barkeeper J. H. uit Den Haag heeft een pleziertocht door West-Europa gemaakt in een gehuurde auto, zon der dat hij in het bezit van een rijbe wijs is. Een zwager van de man, de 29- jarige slager P. T. huurde de auto een maand geleden bij een garagebe drijf in de Haagse binnenstad, voor de duur van drie dagen. De Slager reed weg. honderd meter verder stapte hij uit en de barkeeper kroop achter het stuur. Deze reed geduren de een maand door Europa. Via Bel gië. Frankrijk en Spanje kwam hij in Portugal. De barkeeper reed terug naar Duitsland. De garage had inmiddels alai*m ge slagen, omdat de auto niet terug kwam. Toen een politieman door de Laan van Poot in Den Haag naar zijn werk fietste, zag hij de gesignaleerde auto staan. De barkeeper lag te sla pen op de achterbank. De agent Rhodesië overweegt Amerika troepen beschikbaar te stellen voor de strijd in Vietnam, zo heeft pre- mdlr Ian Smith vrijdag het parlement in Salisbury meegedeeld. In februari vorig jaar had hij Amerika al een zelfde aanbod gedaan, maar dat was toen verworpen. maakte de jongeman voorzichtig wakker en nam hem mee naar het bureau. In het dashberrdkastje van ue wagen werd een pistool gevonden, dat in april gestolen was in een ca fé, door de barkeeper. Dc jongeman is gearresteerd. De slagc-r. die de auto huurde, krijgt een proces-verbaal. Het garagebedrijf heeft op de barkeeper een vordering van f 2.000,-. ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75,3.80,3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkcrk - tel. (01114) 265 Bruinisse - tel. (01113)470 Een voorbeeld van een tnammoethotel, zoals het te München verrijst. Hei is een bijzonder groot projekt .Reeds de maquette geeft een indruk van het pompeuse geheel. DEN IIAAG, 20-5. Op de giro rekening 100200 heeft de Stichting „Eten voor India" tot heden ontvan gen f 732.000,-, zodat met de gemelde ontvangsten ad f 3. 720.000,- in ker- .vC-i en gemeentehuizen van zaterdag 13 mei de stand van de actie thans f 4.450.000,- is. Jaarvergadering Bond „Heemschut''' AMSTERDAM, 20-5. „De hoop op een. zij het langzame maar toch ken nelijk voortdurend opgaande lijn in de bescherming van onze monumen ten heeft het afgelopen jaar een ste vige opdoffer gehad, toen bleek, hoe weinig waterdicht de beschermende maatregelen zijn, die dit deel van ons cultuurgoed omgeven. Dit betreft niet alleen de ontduikingen van de wet, die onbevredigend bestraft wer den, maar ook vooral de nieuwbouw met bestemmingswijziging, schaal vergroting, silhoue,t- en maatversto- ring enz. Kortom onvoldoende be scherming en zorg voor stads- en dorpsschoon. Dit zei de secretaris van de Bond Heemschut, de heer Ten Koot, op de 56ste jaarvergade ring van de bond in het congrescen trum R.A.I., waar hij het jaarverslag uitbracht. De Brandpunt-uitzending van 3 maart bracht f 710.000,- op de giro rekening en in totaal kan de Stich ting dus op dit moment beschikken over f 5.160.000,- Dit is nog geen eindbedrag, omdat nog correcties in opwaartse richting worden verwacht op de meldingen van 13 mei van ker ken en gemeentehuizen, terwijl ook de giro nog belangrijke bedragen „in de pijpleiding" heeft. Het vrachtschip „A. J. Prya" van een Indische rederij te Calcutta, zo- juist op een werf in Embden afge bouwd. nam zaterdag ligplaats in Rotterdam om 7.000 ton tarwe te la den met bestemming Madras Dit is de eerste voedselzending, gefinan cierd uit de opbrengst van de actie „Eten voor India" van zaterdag 13 mei. De „Prya", die reeds enige we ken geleden door de Stichting was gecharterd, maakt met deze zending zijn maidentrip Zoals bekend is reeds in maart, in anticipatie op de acti^, 220 ton rijst en 300 ton tarwe met een totale waarde van f 1.500.000,-, naar India verscheept. ADVERTENTIE Jong vrouw in Rijswijk vermoord RIJSWIJK, 20-5. In Rijswijk in (Z.H.) is vrijdag een jonge vrouw, de 24-jarige Y. L. K„ door een kost ganger vermoord. De moordenaar, de 29-jarige A. L. de R.. werd in samen werking met de Delftse politie aan gehouden. Hij heeft een bekentenis afgelegd. De man is in hechtenis ge nomen. Nadat door de broer van het slacht offer vrijdagmiddag bij de recherche te Rijswijk was gemeld dat zijn zus ter met achterlating van haar 3-jarig dochtertje, spoorloos was verdwenen, werd onmiddellijk een uitgebreid orderdzoek ingesteld. Toen het onderzoek in de kamers van de woning van de vrouw aan vankelijk weinig resultaat opleverde, werd het speuren in de kamer, be woond door een kostganger, voort gezet. Na forceren van een kast deur in die kamer werd het lijk van de vrouw aangetroffen. Het was ver pakt in een militaire plunjezak. Q Wantrouwen is een zware wapenrusting, die meer be- X leinmert dan beschermt door q haar gewicht. mr Dl BILT Weinig verandering Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien; matige tot krach tige wind tussen zuid en zuidwest; dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 23 mei. Zon op 4.36, onder 20.38. Maan op 20.45, onder 4.06. Volle maan: 23 mei te 21.22. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 23 mei 2.27 v.m. 14.59 n.m. BROUWERSHAVEN 23 mei 2.14 v.m. 14.38 n.m. Springtij: 26 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Zondagavond nam de bewol king boven ons land toe op de nade ring van een frontensysteem uil het zuidwesten. Deze fronten behoren bij een depressie, die zich thans ten noordwesten van Ierland bevindt en in noordoostelijke richting trekt. Zij veroorzaakten maandag boven ons land een veranderlijke bewolking, waaruit plaatselijk enkele buien vie len. Dinsdag zal Nederland zich in onstabiele lucht aan de achterzijde van het frontensysteem bevinden, waarin naast opklaringen plaatselijk ook buien zullen voorkomen. De wind blijft waaien uit richtingen tus sen zui'd en zuidwest en zal matig tot krachtig zijn. In het temperatuurver- loop komen geen belangrijke veran deringen. De raad van de Arabische Liga heeft besloten, dat agressie tegen een Arabische staat zou worden be schouwd als een aanval tegen alle Arabische staten. DJAKARTA. 19-5. In Indonesië bevinden zich 90.000 communisten in hechtenis sinds de mislukte staats greep van oktober 1965 en er be st.an plannen om de helft van hen vrij te laten. Dit heeft de minister van arbeidskrachten, brigadegeneraal Awaloedin. op oen persconferentie meegedeeld. DEN HAAG, 19-5. Hare majes teit de koningin heeft het voornemen op vrijdag 2 juni aanstaande met de „Fiet Hein" een bezoek te brengen aan do Biesbosch. Dit bezoek houdt verband met de veranderingen die dit gebied als gevolg van de Delta werken zal ondergaan. In aansluiting hierop zal de konin gin op zaterdag 3 juni een bezoek brengen aan Wemeldinge dat voor namelijk in het kader van haar be langstelling voor de binnenvaart zal staan. Tijdens haar bezoek zal de ko ningin o.a. het nieuwe internaat voor schipperskindoren bezichtigen. DEN HAAG, 20-5. Het gemiddelde Nederlandse gezin besteedt bij vergelijking met Duitsers, Fransen, Italianen, Belgen en Luxembur gers, de hccgste bedragen per jaar aan zijn bromfiets en fiets, bezit cok naar verhouding de meeste twecwiclers, komt bij het autobezit cp de 5e plaats na Italië en bij het aan benzine bestede bedrag on de 5c plaats na Duitsland. Dit zijn enkele uitkomsten van het in 19G3 en 1964 gehouden E.E.G.-budgctondcrzock, die we nog op 1967 menen te mogen toepassen. Aldus staat in het officieel orgaan van dc Ncdcrlandsche Vere niging „De Rijwiel- en automobielindustrie". Reeds eerder heeft het blad gewaarschuwd voor het feit, dat dc inkomensstijging en dc toenemende massamolorisering vooral voor de autc en dc bromfiets in hoge mate achterhaald zijn, We geven door dat te herhalen, die waarschuwing nu weer. Zo mag men nog wel vasthouden aan de uitkomst, dat het Nederlandse arbeidersgezin het minst aan het o-penbaar vervoer besteedt van alle arbeidersgezinnen in dc E.E.G. Dc Nederlandse arbeider geeft namelijk ook nu nog hol meest aan zijn gemotoriseerde tweewiclcr of aan zijn fiels uit. Wat dc motortweewiclers betreft staat dc Franse arbeider op dc tweede plaats - cok veel „brommende" gezinnen - terwijl tevens dc Franse arbcidcrsfamilie na de Nederlander het geringste bedrag per jaar voor het openbaar vervoer uittrekt. Dc Nederlandse plattelandsbevolking daarentegen besteedt relatief bet nicest van alle Europese agrariërs aan liet openbaar vervoer, het geen van een voorname betekenis van ons streekvervoer getuigt. Niettemin zijn dc Nederlandse boeren en landarbeiders ferventer bromfietsers dan wie in dc E.E.G. ook, waartegenover de boeren bevolking In Frankrijk, het land met dc nicest vergevorderde auto bezit van de Euroniarkt, hel minst besteedt aan liet openbaar ver veer, doch nog altijd op dc tweede, plaats staat bij de uitgaven voor dc bromfiets. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1