ONZE PUZZELRUBRIEK Br 7rm - h w 1 M n Mil MT- Nieuw afzetplan voor tuinbouwprodukten Maar gaat deze vlieger op? STREEKNIEUWS HET PORSELEINEN MASKER ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Vrijdag 19 mei 1967 Nr. 19793, Zomerexcursie „Stad cn Lande" naar Vlaanderen SPORTBERICHTEN De oiute Gracht weg ZIERIKZEE, 18-5. De Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Dui- veland organiseert - gelijk eerder gemeld - een zomerexcursie naar Lissewege en Damme in Vlaanderen op zaterdag 3 juni a.s. Inmiddels is het complete reisprogramma ver schenen, waarin o.m. vermeld een ontvangst door het gemeentebestuur van LLssewege. Aanvullend op het programma heeft de secretaris de heer C. Postma, enkele interessante opmerkingen gemaakt over de histo rische bijzonderheden, die op deze trip aan de crde komen. De abdij van Ter Doest bij Lisse- wege is aan het einde van de 12e eeuw gesticht door de Cisterciënzers, die omstreeks 1275 de nog bestaan de schuur hebben gebouwd. De drie- beukige indeling - aan de korte ge vel zichtbaar door de steunberen - is een voorzetting van prehistorisch voorbeeld. De grondvorm is die van de langsdeelschuur, zoals die in Vlaanderen en Zeeland nog veelvul dig voorkomt. De kerk van Lissewege is een re presentatief voorbeeld van de Schel- degotiek Als materiaal zijn baksteen en Doornikse steen gebruikt. Orna menten ontbreken, behalve de een voudige kapitelen, geheel (Invloed van de Cisterciënzers?). Evenals in Aardenburg en Damme (nu gesloten) is het schip met een eenvoudige hou ten kap overdekt, waardoor de kubieke ruimte nog enigszins een Romaanse sfeer behoudt. Koor een Romaanse sfeer behoudt. Koor en transept zijn overwelid met een voudige bakstenen kruisgewelven. Zoals de meeste kerken van de Schel degotiek heeft deze kerk een buiten- triforium. Merwaardig zijn de bakste nen zuiltjes van dit buitentriforium. Damme is in 1080 gesticht door Fi- lips van de Elzas, als voorhaven van Brugge. Het stadhuis (1464-7) is een eenvoudig voorbeeld van de Bra bantse gotiek. Opvallend is het hoge steile dak, gedragen door een kap constructie. De kerk is, evenals die van Lissewege, een fraai voorbeeld van Scheldegotiek. De toren is slan- LAND- EN TUINBOUW Minister verbiedt zaad- ontsmettingsmiddelen ASSEN, 18-5. „Ik heb de beslis- slng genomen de zaad-ontsmettings middelen Dieldrin, Aldrin en Hepta- chloor te verbieden om te gebruiken, ook al omdat er goede middelen als lendaan voor in de plaats zijn geko men". Ir. P. Lardinois, minister van land bouw en visserij, deelde dit mede in „BeMevue" in Assen tijdens de jaar vergadering van het „Drents land- bouwgenootschap". De minister wees er op, dat niemand beter dan de boer oog heeft voor evenwicht in de na tuur. Hem worden echter middelen gegeven, waarmee dit evenwicht in de natuur kan worden verbroken. Als het dan ook fout gaat, zo zei de minister, is het zo, dat het niet de schuld van de boer is, aldus de mi nister. die onder meer wees op de grote vogelsterfte in Drenthe als ge volg van besmet zaaigraan. ker en sierlijker dan die van Lisse wege. Hier bevond zich het graf van Jacob van MaerLunt, dat dooi de speling van het lot later door ging voor dat van Tijl Uilenspiegel. Van het schip is nog slechts een ru- ine over, de eigenlijke kerk is thans het driebeukig hallenkoor, dat aan dat van Aardenburg herinnert. In de korbelen van de houten kap zij a beelden uitgehouwen, zoals ook voor komt in Brouwershaven en Nis se. Door de verzanding van het Zwin is Damme een dode stad geworden en bovendien sterk ingekrompen door de 17e eeuwse vestingwallen, die nog bijna geheel aanwezig zijn. BELGRADO. Maarschalk Tito, die langer dan 14 jaar president van Zuid-Slavie is geweest, is wederom tot staatshoofd gekozen voor een ter mijn van vier jaar. Voor 30 jaar.... BURGH. In de raadsvergadering werd besloten het uurloon van de werklozen met 2 cent te verhogen. DUIVENDIJKE. De raadsvergade ring beschikte afwijzend op een ver zoek van de Vereniging van Neder landse Gemeenten om als lid van die vereniging toe te treden. BURGH. B. en w. in deze gemeen te zijn van mening dat in de nabij heid van Toledo's Gat een eenvou dige bergplaats voor fietsen en auto's moet worden geplaatst voor ten hoogste 10 of 15 wagens. ZIERIKZEE. Voor de Vrijz. De- mocratenbond sprak minister P. J. Oud over zijn financieel beleid. ZIERIKZEE. Het bestuur van het ziekenhuis heeft besloten de ritprijs voor de nieuwe ziekenauto te bepa len op slechts 8 cent per kilometer voor de leden van de bijdragende Groene Kruisverenigingen. BRUINISSE. In het Zijpe daalden drie marine watervliegtuigen en zochten een ligplaats dicht bij de tramweghaven. Dit niet alledaagse schouwspel trok honderden nieuws gierigen. ZIERIKZEE. In de Ambachts school had de eindles plaats van de tweejarige cursus in hoefbeslag waaraan door 12 leerlingen werd deelgenomen. HAAMSTEDE. Op verzoek van de N.V. Zeebad „Nieuw Haamstede" heeft b. en w. besloten medewerking te verlenen bij de aanleg van een verharde weg van „De Schouwse Boer" naar de Verklikker in de vorm van uitvoering van het nodige grond werk in de werkverschaffing. ZIERIKZEEAlhier is opgericht een kapperspatroonsvereniging, zo wel de damesals de herenbranche betreffende ZIERIKZEE. In de Concertzaal bioscoop draaide de film „Om hun kind", een dramatisch gegeven met in de hoofdrol het wonderkind Shir ley Temple. De Pinksterdagen hebben blijkbaar weinig geanimeerd tot het oplossen van onze wekelijkse puzzel want het aantal inzendingen van deze week was belangrijk minder dan te doen gebruikelijk. Toch moest het lot er aan te pas komen om weer twee winnaars aan te wijzen. De eerste prijs gaat deze week naar: de heer W. Gaanderse, Weelweg 3, Eikerzee. De tweede prijs is bestemd voor: de heer J. den Haan, Boerenweg 6, Zierikzee. De oplossing luidt als volgt: Horizontaal: 2. edda; 5. oder; 9. tooi; 10. oever; 12. oase; 13. rem; 14. are; 15. lade; 17. p.s.; 19. ei; 20. mars; 23. enige; 24. fanfare; 28. entente; 32. t.a.; 34. an; 35. lol; 37. r.m.; 38. el; 39. r.k.; 40. tij; 41. pi; 42. st; 43. id; 44. do; 45. aks; 47. en; 49. r.d.; 51. rekenen; 54. tartaar; 57. enter; 58. kast; 61. r.o.; 62. mm; 63. raarm; 65. und; 67. ala; 68. vier; 69. eland; 72. alom; 73. fort; 74. aard. Verticaal: 1. noga; 2. eire; 3. dom per; 4. a.e.; 5. oe; 6. dralen; 7. roem; 8. isar; 11. V.S.; 15. lift; 16. don; 18. snel; 19. egel; 21. aan; 22. stel; 25. aarde; 26. fa; 27. anton; 29. trier; 30. em; 31. tetra; 36. ook; 43. irak; 44. de; 45. anno; 46. stem; 48. n,t.50. drom; 52. kus; 53, eerder; 55. arma da; 56. aga; 59. alie; 60. turf; 63. raad; 64. amor; 66. ja; 70. lt; 71. na. De nieuwe puzzel De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. voegwoord; 3. drinkgerei; 5. schaakterm; 7. winter- voertuig; 9. dierenliefkozing; 11. bid (Lat); 12. jong dier; 13. vleeshouwer; 15. vrucht; 17. ontvangdraad; 18. schouwburgplaats; 19. bevel; 20. de dato (afk.); 21. lor; 24. op de wijze van; 26. fcestdrank; 30. rivier in Frankrijk; 34. projectiel; 38. blad groente; 42. aanzien; 43. Engelse ti tel; 44. plaats der oudheid; 45. ons inziens (afk.); 47. zijrivier van de Do- nau; 48. behoeftigheid; 50. eilandje in de Stille Oceaan; 51. uitdagen; 53. deel van de romp; 54. aanzien; 55. elasticiteit; 57. verlaagde toon; 58. zangstem; 59. kloosterzuster; 60. soort onderwijs. VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland J uniorencompetitie Zaterdag 20 mei Groep A I: ingelast: Arnemuiden A I-Vlissingen A II. Zondagcompetitie Zondag 21 mei Uitgesteld: Hoofdplaat I-Patrijzen I Zomeravondcompetitie Rayon Zierikzee Heden (vrij dag) a vond wordt ge speeld: Zeèlandia-V.A.B. (kwart over 7). Het programma voor de volgende week luidt: Maandag 22 mei: P.T.T.-Rijkswa terstaat (scheidsr. J. P. van Wel) en P.Z.E.M.-Stella Boys (te Serooskerke scheidsr. Th. Sies). Dinsdag 23 mei: Velocitas-Van der Wekken (scheidsr. R. v. d. Wateren). Vrijdag 26 meii: Smit Bolnes-P.Z. E.M. (scheidsr. J. Schouls); Neptunus -V.A.B. (scheidsr. Th. Kramer); Zee- la ndia-Stella Boys (te Serooskerke, scheidsr. D. v. d. Wekken). Alle wedstrijden vangen aan om kwart over 7. DUIVENSPORT S.V. „De Reisduif" St. Philipsland Uitslag van de gehouden wed vlucht vanaf Noyon van de P.V. „De Reisduif" te St. Philipsland. In con cours waren 247 duiven. De snelheid van de eerste duif was 1423.07 m/m. Aankomst 10.9.30. De snelheid van de laatste duif was 1229.76 m/m. Aan komst 10.37.32. Jac. Geense Zn. 1, 4, 5, 19, 31 en 37; C. Verwijs 2. 3. 28, 47, 66, 71 en 81; W. v. Dommelen 6. 14, 17, 26, 48, 50 en 70; A. Faasse 7, 22, 27, 30, 44, 52 en 56; A. Verwijs 8 en 35; J. Bak ker 9, 21, 23, 43, 53 en 59; H. Kaas hoek 10, 20, 36. 54, 55, 74 en 83; Kr. Reijngoudt 11, 38, 41 en 45; Joh. Fon- teijne 12 en 34; A. Fonteijne 13, 49 en 80; Abr. Verwijs 15, 33, 51 en 67; J. C, Verwijs 16, 39 en 42; L. Vermeij 18. 61, 72 en 79; A. Kot 24, 29 en 68; M. v. d. Est 25. 32, 46, 60. 75 en 82; Joh. Quist 40, 57, 58, 62 en 77; M. Geuze 63, 69 en 73; J. Zuidweg 64 en 76; W. Neele 65; P. Reijngoudt 78. P.V. „De Bruse Trekker" Wedvlucht vanaf Noyen (Fr.), af stand 244 km, waar aan deelnamen 159 duiven, gelost 7.20 uur, aankomst lsite duif 10.10 uur, laatste duif 10.32 uur. De uitslag luidt als volgt: C. Zan- dijk 1, 8, 22, 28; A. Schults 2; P. S. Steketee 3, 4, 6. 31; Dalebout 5, 9, 10, 13, 14, 15, 16, 17, 23, 25. 32; B. de Ruiter 7; J. Folmer 11, 20, 26, 27, 29; A. de Koning 12; C. Capelle 18, 19, 33; C. Bolle 21; B. Schot 24; A. IJze- lenberg 30. Junioren-uitslag luidt als volgt: J. v. Boven 1, 3, 9; W. v. Kooten 2; J. Jumelet 4, 5, 7, 10; A. Dorst 6, 11, 12, 13; L. v. Duivendijk 8; Ch. Bal 14; J. Kik 15. ATHENE. Het Griekse ministerie van binnenlandse zaken heeft per decreet 480 communisten van hun Griekse staatsburgerschap verval len verklaard. OVERDENKING Toen hief de Geest mij op en nam mij wegen ik kwam tot de weggevoerden in Tel-Abib. (Ez. 3 14). Wij hebben het eigenaardige idee, dat de Gee9t ons in de gemeenschap met God voert. Dat wij door de Gee9t tot God komen. Wij verwachten op getild te worden. Ezechiël was in gezelschap van God en de Geest leidt hem eruit weg. Hij blijkt zich onder de ballingen in Tel Abib te bevinden De Geest is als een bediende, die de gast uit laat. Wij worden niet verheven, maar gezonden. Wij komen door de Geest niet bij God, maar bij de mensen. In Handelingen blijken zij, die de Geest ontvingen op straat te zijn on der de mensen. Zij schijnen ver staanbaar te zijn voor alle talen Een criterium voor de kerk. Niet absolute orthodoxheid, niet absolute eenheid, niet absolute vroomheid, maar verstaanbaarheid voor de men sen. Hoe meer gelijk men heeft hoe onverstaanbaarder het wordt. Alleen wie bij God vandaan komt, kan zich echt onder de mensen bege ven. Openheid naar de mensen is er al leen als Christus' openheid ons ge geven wordt. Het is niet iets van zelfsprekends, neen, iets, dat je zult vinden. Ziocif (Slot). Natuurlijk zijn deze plannen erg aantrekkelijk voor de tuinder. Deze wil graag betere prijzen maken voor zijn produkten en ook fruit telende landbouwers hebben daar niets op legen. Er is maar één bezwaar, na melijk dat op die wijze een kartel gevormd wordt dat de prijzen bijna volledig beheerst! Dat onze regering, de E.E.G. in Brussel plus onze con sumenten.en vakorganisaties, dat zullen toestaan is natuurlijk totaal ondenkbaar. Populair voorgesteld lijkt het op het volgende. Een fietsenmaker mag zijn fietsen naar keuze voor 50, voor 150 of voor 500 gulden trachten te verkopen. Maar zodra alle fietsen makers zich verenigen en besluiten geen enkele fiets meer voor minder dan 500 gulden af te leveren, grijpt de regering in. Ook de wetgeving van de E.E.G. verbiedt dergelijke prijsafspraken. Is het bestuur van het Centraal Bureau zo dom dat het dit niet weet? Natuurlijk niet. Het voert al bespre kingen met de regering om het plan tóch door te voeren. Bovendien: als deze de prijsbinding verbiedt, kan meh nog altijd zeggen dat men voor de tuinder gedaan heeft wat men kon en dat de fout niet bij het C.B. ligt. Het is echter de vraag of dat laat ste waar is. Men moet met reële plannen komen en niet met kartel vorming. Dat zal men spoedig genoeg merken, inderdaad komt het voor, dat inkopers van grootwinkelbedrij ven thans op zes veilingen tegelijk inkopen moeten doen om aan hun trekken te komen. Maar ieder weet dat dit door eenvoudige, technische en administratieve maatregelen te verhelpen is. Wie op één dag duizend ton eerste fcwaliteit tomaten of ap pels zou willen aankopen behoeft daarvoor niet zes of meer veilingen te bezoeken. Hij kan zijn bod wel op deze zes plaatsen kenbaar maken. Natuurlijk kan dat niet als er een klok draait, maar voor zulke grote inkopers kan het systeem van een „bod over de klok heen'' worden in gevoerd. Het verzet ontwaakt Rond de veiling Septer in Tiel (op twee na de grootste fruitveiling van ons land) heeft zich al de vereniging Panta Rhei gevormd, waarbij enige honderden fruittelers zijn aangeslo ten. Ziehier de eerste, grote concur rent. van het C.B.! Veiling en ver eniging werken nauw samen en als de eerste voldoende aanvoerwaar- borgen krijgt, zal een modern pak- en sorteerstation gebouwd worden. Dan kan men inderdaad grote par tijen kwaliteitsfruit aanbieden. Waarom verzetten deze telers zich nu tegen het C.B.? Omdat zij vrezen dat de door het centraal bureau vast te stellen prijzen rampzalig voor de export zullen zijn.En misschien ook wel omdat het bijzonder voordelig zal zijn om een kartel als van het C.B. te doorbreken. Werkt de handel van harte mee met het C.B. of doet het dit kwaad schiks, namelijk om niet totaal uit gesloten te worden? Een vraag waar- op nog geen goed antwoord moge lijk is! Een grote fout van het plan is ook, dat het zich weer eens baseert op het eigen land. Maar over enige tijd is iedereen vrij groenten en fruit af te zetten of in te kopen in enige land van de E.E.G., zonder hinder van in voerheffingen en dergelijke zaken. Bovendien zullen de kartelprijzen in Nederland de beste stimulans zijn voor telers en veilingen in de beide buurlanden om ons te onderbieden, en de produktie op te voeren. Laten wij echter eerst eens af wachten hoe Den Haag en Brussel reageren op de plannen. Het kon wel eens zijn, dat pas na de streep die beide stellig door de rekening zullen halen, van een werkelijke moderni sering van het veilingsysteem spra ke kan zijn. Dat verwachten velen eigenlijk wel. ZIERIKZEE: Vrouwenbond P.v.d.A. naar Valkenburg De afdeling Zierikzee van de Vrou wenbond van de Partij van de Ar beid zal op dinsdag 30 mei a.s. een uistapje maken naar Valkenburg in Zuid-Limburg. K.V. „Allready" eerste frainingsavond Voor de eerste trainingsavond van de onlangs in Zierikzee opgerichte korfbalvereniging „Allready'' onder leiding van de heer A. Wurth be stond reeds goede belangstelling. Omstreeks 7 uur hadden zich op het sportpark „Bannink" ongeveer 30 dames en 'heren verzameld, die door de heex1 Wurth meteen flink onder handen werden genomen. SIRJANSLAND Leden bejaardensociëteif op reis De leden van de bejaardensocië teit, bestuur en serveersters zijn woensdag samen met de clubleden van Ouvverkerk een middag uit ge weest. Met drie auto's en een bus van de firma Van Oeveren verliet het gezel schap in een opgewekte stemming Sirjansland, nagewuifd door vele belangstellenden. Via Grevelingendam en de Haring vlietbrug bracht chauffeur v. d. Werf zijn passagiei's op Numansdorp, waar de haven werd bekeken. Vervolgens trok men op naar Den Briel, miert om deze zoals de Spanjaarden in te ne men, maar om de dorst te lessen. Nadat men hier een poosje ver toefd had, zochten de dames en he ren hun plaatsje weer op cn ver volgde men de reis. Voor degenen die het oude Slinger- bos nooit hebben gekend en ook de rijk belsrmmerde Grachtweg niet, moet bovenstaande foto ivel een sen satie zijn. Ze stamt van vóór de twintiger jaren. Lange tijd is de toe stand zo gebleven, tot 1940. Eniger- mate werd de bebossing in deze buurt toen al aangetast door de (ge reguleerde) inundatie, die de bezet tende macht doorvoerde. De genade slag kreeg het oude groen door de stormramp van 1953, die alles ver nielde, In het kader van het herstel werd het bos rechtgetrokken en her- ingeplant. De Grachtweg bleef er kaaltjes bijliggen. Over de Blaaksedijk kwam men tenslotte in Oud-Beijerland, waar wederom gelegenheid was om een en ander te gebruiken. De middag was al ver gevorderd, toen allen weer in goede welstand op Duive- landse bodem uitstapten. Mevrouw De Ronde-Bolijn sprak nog een hartelijk woord van dank tot de chauffeurs, de leden van Ouwer- kerk voor hun prettig gezelschap en de aangeboden traktaties. Mevrouw Bolijn bracht op haar beurt de dank van 'Ouwerkerk over en sprak de hoop uit dat een derge lijke reis nog vele malen herhaald mag worden. BRUINISSE Gunning twintig premiewoningen Namens de Woningbouwvereni ging „Schouwen-Duiveland" werd het bouwen van 20 premiewoningen aan de Acasialaan en de Van Herts- bekelaan te Bruinisse gegund aan de Firma Gebr. Van Oeveren te Brui nisse voer f 430.920,-. LONDEN. Vijf rovers hebben een inval gedaan in het gebouw van het dagblad „Times" in Londen. Zij gooi den ammoniak naar twee bewakers en sloegen daarna met ongeveer 50.000 pond (ongeveer f 500.000) op de vlucht. UTRECHT. In Utrecht is de 4.000ste gemeenteraadsvergadering gehouden sinds de totstandkoming' van de gemeentewet in "1851. De Utrechtse gemeenteraad telde toen nog 29 leden, die door 1918 van de ruim 47.000 inwoners werden geko zen. KERKNIEUWS Pinkstercollecte Herv. zending miljoen gulden? DEN HAAG. 18-5. De Hervormde zending venvacht dat de Pinkster collecte dit jaar de één miljoen gul den ruim zal overschrijden, tegen een opbrengst met Pinksteren 1966 van 900.000 gulden voor de Herv. zending te Oegstgeest en de Gere formeerde Zendingsbond in de Her vormde Kerk. Van 27 over het algemeen vrij grote gemeenten zijn thans in Oegstgeest de eerste tellingen bekend. Deze ge meenten brachten 24 procent meer op dan met Pinksteren 1966. Verticaal: 1. stofmaat; 2. muur holte; 3. lekkernij; 4. overloop; 5. deel v. d. week; 6. soort stof; 7. lok- spijs; 8. koninklijke majesteit (Lat. afk.); 10. droefheid te kennen geven; 12. venten; 14. nauw; 16. Eng. voeg woord; 18. vernis; 22. watering; 23. lidwoord; 25. goud (Fr.); 27. bloei- wijze; 28. rivier in Rusland; 29. eer ste vrouw; 31. oosterse titel; 32. fa milielid; 33. ontkenning; 34. 'li chaamsvocht; 35. leuk; 36. uitroep van pijn; 37. insect; 38. graven; 39. godsdienst (afk.); 40. weekdier; 41. Engelse titel; 44. vaas; 46. meisjes naam; 48. opera; 49. land in Europa; 50. blikken trommel; 52. troefkaart; 53. zangnoot; 56. sportterm. 84. Zij hadden Aram reeds gezien, doch daar hij nog steeds de wapenrusting van de keizerlijke lijfwacht droeg, hadden zïj niet de minste argwaan. Anders zou het worden wanneer Aram probeerde toegang tot de keizer te verkrijgen. Maar de jonge krijger had reeds een besluit genomen. Hij verhaastte zijn pas en toen hij de beide wachters tot op een meter genaderd was. fluisterde hij hen toe: „Ik heb zojuist iemand door de gangen zien sluipen. Het kar een dienaar zijn, doch wij moeten de zaak onderzoeken. Laat één van u die kant opgaan, dan ga ik met de ander terug. De beide wachters hadden niet de min ste argwaan. De oudste van hen verwij derde zich, terwijl de ander zich gereed maakte om Aram te volgen. Zodra de eer ste uit het gezicht verdwenen was, boog Aram zich naar de tweede krijger over. alsof hij hem iets in het oor wilde fluiste ren, doch plotseling schoot zijn arm uit en met alle kracht waarover hij beschikte deed hij zijn vuist in het gelaat van de wachter belanden. Zonder een kik te geven zakte deze in elkaar. Haastig pakte Aram hem onder de armen en sleepte hem door de deur van de keizerlijke vertrekken. Vlak achter de deur liet hij de man liggen en stapte toen weer naar buiten. Juist op tijd, want reeds keerde de andere schildwacht op zijn schreden terug.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3