500 CALTEX DE ZIERIKZEESCHE COURANT Arabische landen brengen strijdkrachten in alarm-toestand Juist op tijd Overstromingen in Syrië Ontwapeningsoverleg te Genève hervat NEDERLAND KRIJGT STEEDS MEER AFVALSTOFFEN Grootste wereld-televisie-uitzending 600 miljoen kijk ers verwacht KAMERBREED „DE MAGNEET" Indonesische Mohammedaanse partij wil betrekkingen met nationalistisch China GULDEN GEWONNEN IN DE GROTE BORON LUCKY STAR GELDWATERVAL [met 160.224 geldprijzen). ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 mei 1967 123ste jaargang Nr. 19795 WAARIN OPGENOMfcN <EDaKI It EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11. Ziarikzee, postbus 1, tol. U1110-2253. na 16.00 uur: tal. 01 tl0-2118. Girorekening 137677 Redakteur: M J. 8ij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlroen, Zierikzeo ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers (5 cent. - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cem per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk In dit nummer Brnse aannemers verbomven de noodwoningen Spanning in liet Midden-Oosten PARIJS, 18-5. De spanning in het Midden-Oosten, waar legers van ver scheidene Arabische landen in aiarmtoestand zijn gebracht stijgt van uur tot uur. Gisteren hoopte men nog dat secretaris-generaal Oe Thant zo dui delijk mogelijk het deksel op de kokende brei zou houden, maar een besluit zijnerzijds in te gaan op een verzoek van Egypte de V.N.-troepen uit het grensgebied weg te halen, maakt de toestand er weinig hoopvoller op. Vrijdag komt de zaak cfficieel aan de orde, maar het bekend worden van Oe Thants mening geeft nu al te denken. Het vertrek van de V.N.-troepen- rr.ucht toch brengt voor het eerst sinds de Suez-crisis van 1956 weer recht streeks tegenover elkaar komen te staan. De Verenigde Staten hebben laten weten dat zij de Volkerenorganisatie volledig steunen bij haar taak de vrede in het Midden-Oosten te bewa ren. Zodra het nieuws bekend werd, dat Egypte de 3400 „blauwhelmen" van do Verenigde Naties weg wilde hebben, haastte Israël zich er bij Oe Thant op aan te dringen overleg te plegen alvorens een besluit te ne men, zeggende dat dit een kwestie van vitaal belang voor Israël is. Beschuldigingen Intussen vliegen de beschuldigin gen over en weer. De Arabische lan den, Egypte, Syrië, Jordanië, Irak en Koeweit zeggen dat Israël een aan val op Syrië voorbereidt en dat zij in een dergelijk geval hun „Arabische broeders" te hulp zuilen komen. Is raël ontkent dit en ziet in de eis, dat de V.N.-troepen uit Egypte moeten verdwijnen, een prelude tot een aan val op zijn gebied. Wapengekletter Intussen gaat het wapengekletter voort. Voor de vierde achtereenvol gende dag verlieten Egyptische een heden Kaïro met bestemming het schiereiland Sinaï. Volgens Egypti sche kranten zouden de V.N.-troepen, die langs de grens plachten te pa trouilleren, zich al in de strook van Gaza hebben teruggetrokken. Dit werd echter door officiële V.N.- kringen ontkend. Israël reageert tot nog toe ijzig kalm cp de Arabische militaire acti viteiten. Voor de eerste maal klonk een officieel geluid, teen de militai re woordvoerder donderdag in Jeru zalem bekendmaakte, dat het Isra ëlische leger alle noodzakelijke maatregelen heeft getroffen. Politieke waarnemers geloven, dat deze bekendmaking in de eerste plaats was bestemd om het eigen volk te verzekeren dat Israël militair cp zijn hoede is. In de Arabische hoofdsteden gaat het niet zo rustig toe. Egyptische troepen zouden al op weg zijn naar Syrië, het leger van Koeweit is of ficieel gemobiliseerd en ter beschik- ALEPPO, 18-5. In de omgeving van Deir-ez-Zor in Syrië zijn talloze dorpen overstroomd door de buiten haar oevers getreden Eufraat. Er zijn maatregelen getroffen om de stad Deirs-ez-Zor tegen het water te beschermen, zo meldt het Syrische persbureau. De Eufraat heeft de- hoogste stand bereikt sinds mensen heugenis. king van het Verenigd Arabisch Op perbevel gesteld, in Damascus, de voornaamste belanghebbende, komen de militaire leiders in vlot tempo bij een, terwijl besprekingen tussen ho ge Arabische functionarissen steeds veelvuldiger worden. In deze explosieve toestand zou elk incident de aanleiding tot het ont branden van de strijd kunnen zijn. Speciale zegels 100 jaar Roode Kruis DEN HAAG, 18-5. De hoofddirec tie van de P.T.T. heeftbesloten dat ter gelegenheid van het honderdja rig bestaan van het Nederlandsche Roode Kruis een serie speciale post zegels met toeslag ten bate van het Roode Kruis zal worden uitgegeven. Deze zegels zullen van 8 augustus tot 30 september verkrijgbaar zijn. In beginsel bevordert de P.T.T. de uitgifte eens in de vijf jaar van een dergelijke serie. Nederlandse vrouwen zamelden geld in voor Suriname HILVERSUM, 18-5. De actie „Ca- d.eau prinses Beatrix", bestemd voor de leniging van noden in Suriname, heeft 16.000 gulen opgebracht. Dit werd vanmorgen in Hilversum be kendgemaakt op de algemene ver gadering van de Nederlandse Vere niging, van Huisvrouwen, de organi satie die het initiatief nam tot deze actie en die haar plan in bredere ba nen zag gebracht door medewerking van de federatie van vrouwelijke vrijwillige hulpverlening. De actie is nog niet afgesloten. W andelexamen voor jeugdigen BLOEMEN DA AL, 18-5. De on- derwij sver keer scommissie in Bloemendaal gaat een wandel- exdmen afnemen aan negen en tienjarige kinderen, leerlin gen van de derde klas van openbare en bijzondere scho len. Voorzover bekend, is deze gemeente de eerste in het land die voor deze leeftijdsgroep een dergelijk examen gaat in voeren. De examens zullen eind mei voor het eerst wor den afgenomen. Tot voor kort werd het wandelexamen alleen gehouden voor kinderen uit de vijfde klas, gelijktijdig met het examen voor wielrijders. In het algemeen werden daarbij voor het wandelexamen wei nig fouten gemaakt. Het leek de commissie daarom wense lijk het praktische wandelexa men in het vervolg te houden voor de kinderen uit de derde klas, omdat zij voornamelijk als voetganger aan het verkeer deelnemen. GENEVE, 18-5. In Genève is don derdag de ontwapeningsconferentie der 17 landen hervat. Het overleg was op 23 maart van dit jaar afge broken. De Amerikaanse hoofdonderhan- delaar William Foster sprak de hoop uit spoedig een Amerikaans-Russisch ontwerp-verdrag tegen de versprei ding van kernwapens te kunnen in dienen. Hij noemde de onderhande lingen met Rusland hierover „zeer ingewikkeld", maar er zou reeds veel vooruitgang zijn geboekt in dit bila teraal overleg. „De Verenigde Staten geloven nog steeds dat er voor de wereld geen belangrijker probleem bestaat dan het stoppen van de verspreiding van kernwapens", aldus Foster. Non -proliferatieverdrag De Russische afgevaardigde Alexei Rosjtsjin maakte duidelijk dat zijn land een non-proliferatieverdrag be schouwt als een belangrijke stap op de weg naar algemene ontwapening. De controle ter naleving van het verdrag moet volgens Rosjtsjin uit gevoerd worden door het interna tionaal bureau voor atoomenergie. West-Duitsland en enige andere NA- Een nijpend probleem UTRECHT, 18-5. De aanvoer van afvalstoffen op de drie bedrijven van de N.V. Vuilafvocrmaatschappij (VA M) in Wijster, Mierlo en Schiedam Steeg van 286.888 ton in 1965 tot 293.780 ton het vorig .jaar. De com- pestpreduktie op de VAM-bedrijvcn ROTTERDAM. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning, ir. W. F. Schut, heeft donder dagmorgen in Rotterdam verklaard dat in de periode 1 april 1966 tot 1 april 1967 de bouwproduktie in Ne derland met 18 procent is toegeno men ten opzichte van het jaar daar voor. ADVERTENTIE was ongeveer 12 procent kleiner dan Ln 1965 (103.750 tegen 116.629 ton). Dit blijkt uit een publikatic in het' orgaan van de Nederlandse Vereni ging tegen Water-, Bodem- en Luchtverontreiniging (water, bodem, lucht". Deze vereniging hield haar jaarvergadering in Utrecht. Dr. ir. D. W. Stolp, directeur van 'le VAM. ziet de toekomst van het verwerken van huisvuil in ons land voor land- en tuiobouwdooieinden optimistisch tegemoet. In het Drent- sa Wijster wordt nu jaarlijks per trein 190.000 ton afval aangevoerd (maar er is hier plaats voor de aam- voer van een miljoen ton vuil per jaar) en in Mierlo circa 50.000 ton per jaar. Per auto worden in deze bedrijven respectievelijk 10.000 en 30.000 ten afvalstoffen jaarlijks aan geveerd. Schiedam ontvangt per jaar circa 1.5.000 ton afval. Sinds de op richting van het bedrijf in Wijster - in 1931 - werd circa 5 miljoen ton vuil aangevoerd. Ons land telt nu negen compostbedrijven. De VAM heeft deze week een nieuwe brochure uitgegeven onder de titel „Waarheen met het afval?" Het werkje is ver lucht met vele foto's en biedt een schat aan gegevens over het wel en wee van de VAM. Volgens deze bro chure is de hogere levensstandaard in Nederland de voornaamste oor- Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wü moeten net zo min ons schip aan één klein anker vastleggen uls ons leven aan één enkele hoop. De heer Meinardis Hz., K.L.M. luchthaven vertegenwoordiger in New York overhandigt een pakje geneesmiddelen aan K.L.M. gezagvoerder Lepoldo Hidalgo (l.). De geneesmiddelen zijn be stemd voor een ernstig zieke jongen in Venezuela. Zij waren door een vliegtuig van de Lufthansa naar New York gebracht en werden meteen meegegeven aan het naar Caracas vertrek kende K.L.M. vliegtuig. De geneesmiddelen kwamen op tijd. KEULEN, 18-5. Op de eerste in ternationale persconferentie, die in Montreal plaatsvond en in zeven an dere steden gelijktijdig op het beeld scherm kon werden gevolgd, is don derdag de tot dusver grootste wereld omvattende televisie-uitzending voorgesteld, die de titel „onze we reld" zal dragen. ADVERTENTIE VO-landen willen dat Euratom ook deel uitmaakt van het controleorgaan - in elk geval in de beginfase van de uitvoering van een non-prolifera tieverdrag. Hoewel Rosjtsjin ook kritiek lever de op het Amerikaanse Vietnam-be- leid en de revanchistische tenden- zen" in west-Duitsland, noemden de Amerikaanse zegslieden zijn opmer kingen hierover de mildste die ooit door een Rus tijdens het ontwape ningsoverleg zijn geuit. Hotelbouw op Aruba ORANJESTAD. 18-5. Er is over eenstemming bereikt over de bouiw van een hotel aan de Palm Beach op Aruba door Swiss Chalet Inc. De An tilliaanse en de Nederlandse regering moeten nog goedkeuring geven aan het plan tot de bouw van dit hotel, waarmee een totale investering van 7.400.000.- dollar gemoeid zal zijn. Het eilandgebied Aruba zal hier voor een lening van maximaal 4.000.000 dollar verstrekken. Het is de bedoeling dat dit jaar nog met de bouw zal worden begonnen. Voor het winterseizoen 1969-1970 zal het hotel geopend kunnen worden. zaak dat per inwoner steeds meer huisvuil moet worden weggewerkt. In 1964 gooide iedere Nederlander gemiddeld 1 kubieke meter vast vuil per jaar weg. Voor 1980 wordt deze hoeveelheid op 4V2 kubieke meter geschat. De VAM heeft bovendien een brochure getiteld „Houdt de grend gezond" uitgegeven, die wen ken bevat voor de juiste bemesting van de tuin. naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinissc - tel. (01113)470 Ned. Vereniging van Huisvrouwen en het C.C.O. HILVERSUM, 18-5. Het hoofdbe- stuur van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen kreeg toestemming van de algemene vergadering tot het voeren van onderhandelingen met het Consumenten Contactorgaan die moeten leiden tot aansluiting van de vereniging bij dit orgaan. De deelnemende organisaties van het C.C.O. hebben zich reeds una niem accoord verklaard met een eventuele toetreding van de Neder landse Vereniging van Hiusvrouwen. Als zevende organisatie zal zij dan de enige aangeslotene zijn waarin het vrouwelijk element de boventoon voert. Het urgentievoorstel dat het hoofd bestuur de algemene vergadering voorlegde, is vooral tot stand geko men vanwege het feit dat de Neder landse Huishoudraad binnenkort haar werk als zelfstandige organisatie zal beëindigen. DJAKARTA, 18-5. Een leider van de kleine Indonesische Mohamme daanse partij P.S.I.I., dr. Aboe Hani- fah, wil dat Indonesië betrekkingen aanknoopt met nationalistisch China en een wat minder vriendschappe lijke houding aanneemt jegens dc Arabische landen. Dr. Hamfah zei in een verklaring voor de pers dat de Arabische we reld Indonesië nog geen enkele steun heeft verleend in het conflict met China. Zelfs was Indonesië niet üiït- genodigd voor een recente, door dc Arabische landen georganiseerde in ternationale conferentie, terwijl de organisatoren de Indonesische com munisten die in Peking een toe vluchtsoord hadden gevonden, niet hadden overgeslagen. De Arabische wereld had Indonesië in het conflict met Nederland over West-Irian ge steund. maar dat was nu anders, al dus Hanifah, die verder geen reden zag om geen betrekkingen aan te paan mei Formosa. Hij wees erop dat Indonesië consulaire betrekkingen onderhoudt met Oost-Duitsland en daarnaast diplomatieke banden met c'.e Duitse bondsrepubliek. Op 25 juni zullen vanaf acht uur 's avonds (Ned. tijd) naar schatting zeshonderd miljoen tv-kijkers over de gehele wereld twee uur Lang via het scherm een bezoek aan achttien landen kunnen brengen. Vier kunst maan verbindingen en tienduizend technici zullen voor een goede ont vangst van het programma in der tig landen zorgen. De kosten worden geraamd op achttien miljoen gulden. De uitzending begint met het schrei en van pasgeboren babies in Hok kaido, Warschau. Mexica Stad, Sa- markand en Montreal. Het eerste on derdeel, „de wereld van nu". Iaat aan begin en einde een beeld van de aarde vanuit een kunstmaan zien. Op de vraag, of de Sowj et-Unie de start van een satelliet zal tonen, ant woordde de vertegenwoordiger van de Russische televisie dat over deze mogelijkheid wordt gedacht. „De hongerende wereld" In het tweede onderdeel, „de hon gerende wereld", brengen de elektro nen-camera's een bezoek aan een boerderij in het Amerikaanse Wis consin. een kreeftenfokkerij in Ja pan en hofsteden in Hongarije en Australië. De „overbevolkte wereld" wordt uitgebeeld met een blik van een wentelwiek uit op New York en de wereldtentoonstelling in Montreal. Daarna volgt een overzicht van ver scheidene takken van sport in een onderdeel getiteld „lichaamsvaardig heid". Op het gebied van kunst, thea ter en film toont de Westduitse om roep een scène uit de opera „Lohen grin", terwijl deze in Bayreuth wordt opgevoerd. Dit gedeelte wordt dooi de „Beatles" afgesloten. „Onze we reld" eindigt met een blik op de „we- relud van morgen" in Kaap Kenne dy en het Russische ruimtevaartcen trum. De verliezen in Vietnam SAIGON, 18-5. Vorige week zjjn 253 Amerikaanse militairen bij ge vechtsacties in Vietnam gesneuveld - 21 minder dan het record-aantal van 274 in de voorafgaande week. Er werden 1.319 Amerikanen gewond, aldus een Amerikaanse militaire woordvoerder. De verliezen aan Zuidvtetnamese zijde bedroegen 257 doden, aan de zijde van de Vietcong en de Noord- vielmamezen 1,942 doden - iets min der dan in de voorafgaande week. Volgens schattingen van de Ame rikanen heeft de vijand vorige week 6.000 nieuwe militairen gekregen, waardoor zijn totale sterkte op 292.000 gekomen zou zijn. De Amerikanen ontvingen 7.000 militairen, waarmee het aantal Ame rikaanse militairen in Zuid-Vietnam op 449.000 is gekomen Prototype Mirage F-l verongelukt PARIJS, 18-5. Het enige prototype van Frankrijks modernste gevechts vliegtuig, de Mirage F-l is donderdag in zuid-Frankrijk verongelukt. De vlieger is omgekomen Dit is meege deeld door de vliegtuigfabrieken Avions Marcel Dassault. Het toestel maakte zijn 24ste proefvlucht. n.m. 13.17 n.m. 14.09 n.m. Verwachting lot zaterdagavond: aanvankelijk zwaar bewolkt met lij delijk regen, later ook enkele opkla ringen; matige tot krachtige, aan de kust aanvankelijk harde zuidweste lijke wind; minder koude nacht, morgen overdag in het algemeen iets hogere temperaturen. 20 mei. Zon op 4.40, onder 20.34. Maan op 16:07, onder 3.18. 21 mei. Zon op 4.39, onder 20.35. Maan op 17.38, onder 3.32. 22 mei. Zon op 4.37, onder 20.37. Maan op 19.11, onder 3.47. Volle maan: 23 mei te 21.22. HOOGWATERSTANDEN ZiERIKZEE 20 mei 12.21 n.m. 21 mei 0.41 v.m. 22 mei 1.36 v.m. BROUWERSHAVEN: 20 mei 12.07 n.m. n.m. 21 mei 0.36 v.m. 13.00 n.m. 22 mei 127 v.m. 13.49 n.m. Doodtij: 19 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 1.9-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het voorbij trekken van een rug van hoge luchtdruk daalde in de afgeloper nacht de temperatuur aan de grond op vele plaatsen tot even ondo- het vries punt. Dank zij hoge bewolking, die in het begin van de nacht binnen dreef zette de temperatuurdaling niet verder door. Deze bewolking hing samen met een frontensj'sleem van een depres sie ten zuiden van IJsland, dat met tamelijk grote snelheid van het mid den van de oceaan naar de Britse eilanden trok. De depressie koerst naar het zeegebied tussen IJsland en Schotland, terwijl de fronten met re gen in het komende etmaal ons land zullen passeren. Na de frontpassage zijn enkele opklaringen te verwach ten. Aangezien de lucht, die dan aan gevoerd wordt, van gematigde breedten komt. zullen de temperatu ren in hel algemeen iets hoger wor den. De wind blijft matig tot krach tig uit het zuidwesten waaien. ADVERTENTIE De heer J. Drent Paulu6 Potterstraat 11 Hoogezand 6

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1