Sunbeam Sunbeam Sunbeam Sunbeam Sunbeam Sunbeam Sunbeam HET LIDTEKEN anders dan andere EEN MOHAMMEDAAN LEIDT INDIA t Neem uw guldens mee uit sparen Algemene Bank Nederland Kif M. ELENBAAS BlWWt constante kwaliteit De schooltandarts Foto's van zuidelijke maanpool 8- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diasdag 16 mei 1967 Nr. 19793 India heeft een nieuwe president: dr. Zakir Husain. Eigenlijk mag het geen verw<mdering wekken dat na een reeks hindoes nu ook een isla miet het hoogste ambt in de staat bekleedt. India is tenslotte uitdruk kelijk geen indoestaat, maar een land waarin ieder vrij is in zijn geloof, een keus di ehern noch voornoch ADVERTENTIE iOQ. IMP -IMP SPORT (875CC) CHAMOIS (875CC) CALIFORNIAN (875CC) MINX 11500) HUNTER (1725 CC) VOGUE (1725CC) -^TTV ALPINE (172SCC) GARAGE Telefoon (01113) 267 BRUINISSE AUTHORIZED DEALER CHRYSLER BENELUX nadelen mag bezorgen. Dit is echter voornamelijk theorie. Een groot man in de Congrespartij, kamervoorzitter Kamaraj, bv. heeft wel degelijk zijn misnoegen geuit over Husains kan didatuur. Dat is ook niet onbegrijpelijk wan neer men de bloedbaden over en weer in de herinnering terugroept toen Brits Indi'é verdeeld werd in Pakistan enIndia, waarvan de kwestie Kasjmir nog altijd een bit tere nasleep is. Tot dusver was het altijd zo dat de Congrespartij een kandidaat stel de, die daarmee automatisch gekozen was. Na de laatste verkiezingsdeba cle is dat anders geworden: die over heersende positie van de partij van premier mevrouw Gandhi is sterk afgebrokkeld. Met moeite Toch streed zij voor de kandida tuur van dr. Husain, hoewel die niet alleen de sterke oppositie zou onder vinden van de hindoe-fanatici en vooral van de versterkte Jan Sangh partij, maar ook in de eigen ver zwakte gelederen. Zij heeft maar met moeite haar eigen functie kunnen behouden, o.m. was Kamaraj een tindere aspirant-premier, en haar in zet voor Husain had bij diens neder laag ook haar eig enpositie.onmoge lijk gemaakt. Wat mevrouw Gandhi inzag was dat India zich niet kon permitteren Husain aver te slaan. Juist zoals de goede vice-president Radakrishnan in 19G2 de door overlijden vakant ge raakte presidentszetel besteeg, zo be hoorde nu de goede vice-president Husain weer Radakrishnan op te volgen. Dat niet te doen zou een klap in het gezicht zijn geweest van de vijf tig miljoen moslims in India, die daaruit weinig anders hadden kun nen concluderen dan dat ze tweede rangsburgers zijn. Wellicht heeft mevrouw Gandhi niet alleen overwo gen dat zo een aanleiding tot bur gerlijke onlusten voorkomen kon worden en bovendien in zekere zin ook de morele aanspraak op Kasj- viir versterkt, maar wellicht ook dat wanneer de Congrespartij helemaal de hindoe-kant opgaat, het op den duur moeilijk zal vallen het lands bestuur uit de handen te houden van de fanatieke groepen die zich tegen alle moderne aspecten van de staat keren. Juist in India zou dit voor de toekomst grote misère geven. Gelukkige keuze Dat ondanks sterke oppositie Hu sain toch gekozen ts en wel door dat veel vaker tegen het advies van de partijbesturen stemmen voor hem iverden uitgebracht dan andersom - is zonder meer te zien als een zege voor het democratische systeem in India. Bovendien is de keuze van de man ook nog gelukkig. Husain is als zijn voorganger een geleerde. Maar ter wijl Radakrishnan nog scheen te aarzelen of hij met zijn persoonlijk gezag wel mocht ingrijpen in de loop der politieke dingen of dat hij maar goedsmoeds moest aanzien dat chaos dreigde,, heeft Husain de allure niet te zullen aarzelen en wel degelijk zijn stem verheffen als de zaken niet gaan zoals het zou moeten. Niet als sterke man, maar als een krachtig en overtuigd leider, iets waaraan India sinds Nehroe bijna dagelijks behoefte heeft gevoeld. ADVERTENTIE Rechtzinnig Hervormde vrouwenvereniging te Zierikzee hield de jaarvergadering Zeewaterverontreiniging HAMBURG. 13-5. Vertegenwoordi gers van acht landen zijn het donder dag te Hamburg eens geworden over plannen ter bestrijding van de verontreiniging van de Noordzee door olie. Waarschijnlijk zal men in oktober opnieuw bijeenkomen voor de formulering van een officieel ak koord. ZIERIKZEE, 12-5. Op de in het ncd. herv. verenigingsgebouw gehou den 34ste jaarvergadering van de Rechtz. Hervormde Vrouwenvereni ging „Wees een Zegen" kon de presi dente, mevr. G. C. E. Lam-van Djjk, een groot aantal leden, donateurs en andere belangstellenden welkom he ten, nadat zij de vergadering had ge opend met gebed. Een speciaal wcord van welkom richtte zü tct de leden van de Kring van Jong Hervormde vrouwen, de leden van de toneelclub en de orga nist. De presidente deelde mede dat een aantal nieuwe leden was toege treden en memoreerde vervolgens enkele feiten uit het afgelopen ver enigingsjaar, waarbij zij ook herin nerde aan het plotseling overlijden van het trouwe lid der vereniging, mej. A. van den Berg. Hierna volgde een liturgie ver zorgd door de bestuursleden, waarbij door alle aanwezigen enkele gezan gen werden gezongen. Mevr. Lam hield in aansluiting hierop een korte meditatie over het onderwerp „Laat Uw licht schijnen voor de mensen". Uit het jaarverslag van de secr.es- se, mevr. P. Sies-vain Loo, bleek o.m. dat de vereniging thans 49 leden telt. Na het (staande) zingen van het Federatielied werd gepauzeerd, waarin aan ieder der aanwezigen consumpties werden aangeboden. Toneelspel Hierna was het Woord aan de to neelvereniging voor de opvoering van het toneelstuk in drie bedrij ven „De ooievaar heeft zich vergist". Op vlotte .wijze werd dit vrolijke stuk door de vijf dames en vier he ren ten tonele gebracht waarvoor zij na elk bedrijf een dankbaar ap plaus in ontvangst mochten nemen, terwijl tijdens het spel vaak harte lijk gelachen werd om de komische situaties en gezegden Vooral het op treden van de dienstbode (de ver tolkster moest enkele dagen van te voren voor een ziek lid invallen) gaf aanleiding tot veel vrolijkheid. Bij zonder goed was ook de vader, die zijn reputatie, gevestigd bij vorige ge legenheden, weer ten volle bevestig de. Maar ook de andere rollen wa ren goed bezet, al had een enkele dame wel eens iets 'luider kunnen spreken. Al met al was het, mede door het verzorgde décor en de gri me, een geslaagde opvoering, waar op de jonge vereniging met voldoe- ADVERTENTIE 4% Spaarboekje Direct beschikbaar op vertoon f 2.000,per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen 4% Spaarrekening Direct beschikbaar f 2.000,— per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen 4%% 'Spaardeposito Drie maanden opzegging 41/2% Spaardeposito Zes maanden opzegging 5% Spaardeposito Eén jaar Opzegging 51/2% Spaardeposito Achttien maanden vast 6% Spaardeposito Twee jaren vast kunt een spaarrekening of spaardeposito openen bij een A.B.N. kantoor in uw omgeving. U kunt nu ook storten op postgirorekening no. 757800 t.n.v. Spaarrekening Algemene Bank Nederland, Amsterdam, onder vermelding van de gekozen spaarvorm: Spaarrekening (minimumbedrag 10,-) of een der vijf Spaardeposito's (minimumbedrag f 100,-). caballero ning mag terugzien en die moed geeft voor de toekomst. Aan het einde van de avond dank te mevrouw Lam allen, die tot het welslagen ervan hadden bijgedragen, waarbij zij de dames-tonelisten bloe men en de jeugdige organist een boe- kenbon aanbood. Ds. Lam sprak hier na een dankgebed uit, waarna met het zingen van gezang 281 werd be sloten. Nog zij vermeld dat tijdens de pau zes een verloting werd gehouden, die voor vele der aanwezigen een sma kelijke of nuttige prijs opleverde. Gruweldaad in Guatemala GUATEMALASTAD, 13-5. Aan hangers van de onlangs in het leven geroepen .Anticommunistische Raad' in Guatemala hebben het lijk van een gewurgde zeventienjarige stu dent voor de ingang van een school in Chomaltenango gelegd met een briefje aan de directeur, dat hij het- zelfde lot zal ondergaan als hij blijft bij zijn aoties ten gunste van de op standige beweging en het Castroïs- Fouten brengen geld op FRANKFORT, 11-5. Degenen die een gouden penning ter nagedachtenis van de West- Duitse oud-bondskanselier dr. Konrad Adenauer hebben la ten slaan, zijn dankzij twee fouten in het opschrift verze kerd van goede zaken. In de tekst ,Cujus ut memoria vivat' (Opdat zijn nagedachtenis voortleve) is het eerste woord als „cusus" op de penning ge komenVoorts staat er als jaar van overlijden MCMDXVII hetgeen 2417 is. Dit komt door dat per abuis de letter „D" (500) is gebruikt in plaats van de „L" (50). Zodra verzame laars de fouten hadden ont dekt, werden de penningen te gen zeer hoge prijzen verhan deld. De fabricage van de mis drukken is gestaakt. Toneelspeler en TV-acteur Jules Croiset 25 STUKS f 1.50 - EEN LAURENS PRODUKT DEN HAAG, 11-5. Het aantal kin deren, dat in ons land deelneemt aan enigerlei vorm van georganiseerd tandheelkundige verzorging van de jeugd neemt de laatste jaren gestadig toe en bedraagt nu ruim 786.000 of ongeveer 53 procent van het totaal aantal kinderen dat de lagere scho len, inclusief de b.l.o.-scholen in Ne derland bevolkt. Zo blijkt uit het jaarverslag over 1966 van de centra le raad en Nederlandse vereniging voor sociale tandheelkunde. De tand heelkundige verzorging van de schooljeugd wordt voor het over grote deel uitgevoerd volgens het systeem van de volledige schoolbe- handeiing en voor de rest volgens het z.g. „verwijzingssysteem". In het jaarverslag Wordt gesteld, dat met alle kinderen, die aan een of andere, vorm van tandheelkundige verzor ging via de school deelneemt, als ge saneerd kunnen worden beschouwd, omdat een deel van de aan de ver wijzingsdienst deelnemende kinde ren de verwijzing door de onderzoe kend schooltandarts naar de tandarts niet opvolgt. In het verslagjaar werd ook in een aantal plaatsen in het land de „kieu- tertandzorg" ter hand genomen, waarbij verzorging van het melkge- bit van de kleuter werd toegepast. In een aantal van deze plaatsen zijn de activiteiten echter nog van be perkte omvang en er is slechts spra ke van een proefneming op beschei den schaal. PASADENA, 13-5. De Amerikaan se fotografische maanverkenner „Lunar Orbiter 4" heeft beelden van uitstekende kwaliteit van het maan oppervlak naar de aarde gezonden. De van een afstand van 3500 km. van de zuidelijke maanpool gemaakte foto's tonen een kaal landschap waarin talrijke kraters voorkomen. Het was de eerste maal dat de zuid pool werd gefotografeerd. Met algemene stemmen heeft het Europese parlement donderdag in Straatsburg een resolutie aangeno men, waarin wordt vastgesteld dat de associatieovereenkomst tussen de E.E.G. en Griekenland slechts kan worden uitgevoerd als de democra tie in Griekenland wordt hersteld. „Iiitelligeutiepillen" KOBLENZ, 11-5. Donderdag is in Koblenz een handelsreiziger veroordeeld tot 70 mark boete wegens het verkopen van „in- telligentiepillen" aan ouders van kinderen die op school slecht meekunnenDe man verkocht dozen pillen voor meer dan 100 mark per doos. Hij bezwoer, dat zij een pro baat middel waren tegen dom heid. Maar sommige ouders beklaagden zich bij de politie toen zij bemerkten, dat de pil len niet die uitwerking hadden die zij ervan verhoopt hadden. Feuilleton door Maartje Zeldenrijk In elke man schuilt de wolf, die verscheuren wil. Een andere wijsheid van Rinie, zulks naar aanleiding van het feit, 'dat ze zich bij haar beklaagd had over de hardnekkigheid van De Vlak. De Wolf had bij haar geen kans gehad en zou die nooit krijgen. En vroeger toen ze nog niet getrouwd was met Wieg en wel eens uitging met andere jongens. Ze dacht aan Bram, toen hij die avond vervelend werd. De Wolf, die probeerde of hij haar kon verscheuren. In elke man? Ze begon het nu te geloven. Ze herinnerde zich Pim's eige naardige blikken, als ze eens bij Rinie binnenwipte en hij toevallig met verlof was. Dan bleef ze nooit lang. Jullie zullen mij nu wel kun nen missen. Welnee, kind, blijf rus tig een paar uurtjes, hoor. Wij zijn al zo lang getrouwd, nietwaar, Pim? Ja, Pim vond het ook en keek en passant naar de gast, de jonge vróuw van stuurman Lakeman. De wolf, die er wel zin in heeft. In het begin had ze altijd hoog tegen Pim opgezien. Omdat hij toen al eerste was, een rang hoger dan Wieg. En omdat hij een kalme, rustige, bovendien hele maal niet onknappe kerel was. Die haar hoffelijk de hand kuste, waar door ze iedere 'keer weer verlegen werd. Die haar hielp in haar man tel met bedaarde bewegingen en al tijd belangstellend vroeg, hoe het ging. Allemaal show. Allemaal met bepaalde bijbedoelingen. De Vlak had wel gelijk, toen hij tijdens zijn laatste bezoek aan haar zei: Zal ik u zeggen wat u bent, me vrouw. U bent ondanks alles maar een groentje U denkt veel te weten, maar u weet niets. Hij had gelijk. Ze was volkomen onnozel geweest, al die jaren. Met een blindvertrouwen in haar man, die ze had aanbeden en met wie ze talloze malen het hoogste genot had doorleefd. De schobbejak, die haar waarschijnlijk al die jaren van hun huwelijk had bedrogen, alsof het de vanzelfsprekendste zaak van de we reld was. Hoe kon een man zo ge meen zijn De hele dag pijnigde ze zichzelf door allerlei kleine voorvallen in de herinnering terug te roepen. In elke kleinigheid, tijdens bezoeken bij vrouwen van collega's, op het reders- kantoor, als ze er een enkele maal moest zijn en ook tijdens de verlof dagen van Wiechert, zag ze nu een schakel in de lange keten van het algemene bedrog. Dat moest toch een keer spaak lopen? Snapte Wieg dan zelf niet, dat ze op een gegeven moment toch achter al deze zwijne rij zou komen? Of had hij haar wer kelijk voor zo naief aangezien, dat ze tot. in hot oneindige dit alles voor zoete koek zou slikken? Wat zie je er slecht uit? Dat is me de vorige keer ook al opgevallen? Ben je soms ziek geweest? Welnee, meid, de ene reis valt wat zwaarder uit dan de andere. We hadden nogal met slecht weer 'te kampen. Dat gaat je niet in je kleren zitten. Nee, smeerlap, dat boemelen, drinken en je afgeven met de eerste de beste straatmadelief al evenmin. En zij zich maar laten liefkozen en betas ten door dezelfde handen, die het misschien enige dagen tevoren bij andere vrouwen hadden gedaan. Vrouwen, die een vreselijke ziekte konden hebben. Ze voelde zich plotseling onuit sprekelijk vies. Ik walg van mezelf, nu ik alles weet. Als in een impuls kwam ze overeind en rende naar bo ven. Bijna een uur stond ze onder de douche en boende zich zo hard, dat ze rood en pijnlijk onder het water vandaan kwam. Daarna kleede ze zich weer aan. Het langdurige bad had haar enigszins opgefrist en de moeheid uit haar leden gespoeld. Beneden maakte ze wat eten voor zich klaar, dat haar nu weer een beetje smaakte. Tot laat in de avond zat ze te roken, haar gedachten de vrije loop latend. Tenslotte nam ze een paar hoofdpijntabletten en ging naar bed, pas vroeg in de morgen in een lichte sluimering gerakend. Toen ze de volgende dag naar de Beemster reed om Gerdientje op te halen, had ze zichzelf vrijwel geheel weer onder controle. Voorlopig wil ik het nog voor me houden. Dit is een aangelegenheid tussen Wieg en mij. Te zijner tijd zullen ze het toch wel te weten komen. Gerdientje was met tante Annie naar de Jisperweg. Moe Lakeman was al een paar dagen niet lekker. Ans zou dagelijks enkele uren ko men om het nodige werk te ver richten. Omdat ze Map nog niet te rugverwachtte, had haar zus de klei ne meid meegenomen. „Hoe is het met Wieg?" Mevrouw Ruizenaar keek haar dochter onder zoekend aan. „O, best," antwoordde Map rustig. „Nog wel gefeliciteerd. Was hij niet verrast, toen hij je zag? Hebben jullie het leuk gehad?" Map knikte. „Reuze. Maar erg kort. Hij heeft nu eenmaal zijn werk aan boord." Hoe verzin ik het alle maal, dacht 'ze. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3