Bruse aannemers beraden zieli over ombouw 4?» noodwoningen Het congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten Tweede Kamer over ontslag Van Hall De route van de Olympische vlam Politie-klopjacht op Mens op maan vóór 1970? twee Oostenrijkers STREEKNIEUWS Nabetalingen aan melkveehouders Zendingspredikant J. J. Oranje sprak over het werk in Brazilië Indrukken van een bezoeker (Van een medewerker) EINDHOVEN, 10-5. Het jaarlijk se congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is een hoog tijdag in het leven van vele Neder landse gemeentebestuurders. Immers wat is prettiger, dan in de vertrouw de sfeer van het „onder ons zijn'S oude vrienden en bekenden te ont moeten. Personen de hand te druk ken, met wie men op een secretarie, „ergens in Nederland", op de cnder- ste trede van de maatschappelijke ladder is begonnen, als beginnend ambtenaartje en dan nu, als burge meester of secretaris van een grote gemeente, na diverse omzwervingen door dit zelfde Nederland, weer te ontmoeten? En zo togen weer op dinsdag 9 mei en woensdag 10 mei velen naar Eind hoven, waar de genoemde vereni ging ditmaal zijn tweedaags congres hield. Het werd ons op de pont al dui- edlijk, dat van de zes gemeenten op ons eiland, de eerste dag er vier ver stek lieten gaan, de afwezigen had den ook nu weer ongelijk, want het is ook nu weer een beste dag gewor den. Wie oog heeft voor de natuur ge niet van het prachtige dat op een mooie voorjaarsdag „het land van hertog Jan", het mooie Noord-Bra bantse land, afwisselend te bieden heeft, bekeken uit een langs goede wegen rijdende auto. En wie oog heeft voor stedenschoon kan in Eindhoven terecht, de vijfde plaats in Nederland wat inwonertal betreft (184.000). In 1900 was dit in wonertal nog 5000. Eindhoven is een stad met veel licht, want men maakt er licht. Een stad met druk verkeer, want men maakt er auto's. Een ge zellige stad, want men maakt er si garen. Een muzikale stad, want zelfs trompetten worden er gemaakt. Een artistieké stad, want de Eindhoven- se Academie voor Industriële Vorm geving is beroemd. Een stad met ge leerden, want waar eiders in Europa vindt men zo grote laboratoria waar op zoveel gebieden wordt gewerkt? Een stad die de nieuwe wetenschap pelijke generatie zelf opleidt, want zij beschikt over een Technische Ho geschool. Zo begint de V.V.V.-folder over Eindhoven en wie er komt kan bet zelf ondervinden en beamen. Waar niet direct over gesproken wordt in genoemde „folder", maar waar men toch even stil van wordt, als men het als gemeentebestuurder uit Schouwen-Duiveland allemaal ziet, is de nieuwe stadsschouwburg van Eindhoven, waarin het congres wordt gehouden. Mr. Wytema, de voorzitter van het congres, zou het later een status symbool noemen, maar dan toch een symbool waar men wel even van met de ogen knippert, of om het populair uit te drukken „met de oren 9taat te klapperen" Speurend onder de meer dan 1000 arriverende deelnemers ontmoetten wij weinig bekenden, wel waren er bijna alle burgemeesters van Flak- kee. We drukten er mr. F. Th. Dijck- meester de hand, burgemeester van Haarlemmermeer, ons allen welbe kend en ook de niet minder beken de burgemeester van Valkenisse, de heer H. Koevoets. In zijn meer dan een uur durende toespraak, of openingswoord, stipte mr. Wytema, burgemeester van Alk maar en voorzitter van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, tal van problemen aan die de plaat selijke overheid zorg geven. Allereerst is daar de tweede nota Ruimtelijke Ordening, die dit jaar door de regering in het licht is ge geven, met zijn verdiensten en met zijn tekortkomingen. Daar is het vraagstuk van het verkeer, door de landsoverheid onvoldoende aange pakt. Zullen er in het jaar 2007 vijf keer meer auto's zijn dan vandaag? Daar is het samenvoegingsbeleid, de schaalvergroting, die overal in het bedrijfsleven wordt toegepast, dwingt om der wille van de bestuurskracht, de samenvoeging onbekrompen aan te pakken. Begin 1964 telde Nederland 973 ge meenten, eind 1965 943 gemeenten. Gemiddeld aantal inwoners per ge meente resp. 12506 en 12464. In Zwe den is heit gemiddelde aantal inwo ners per gemeente 7438, in Italië 6342 in Noorwegen 5317, in België 3625, in Denemarken 3400, in Luxemburg 2305, in Zwitserland 1894, in Oosten rijk 1804, in Frankrijk 1276. Daar is ook het vraagstuk van de verwerking en afvoer van de afval stoffen. de tijd is niet ver meer dat jaarlijks 14 miljoen ton afvalstoffen zullen moeten worden afgevoerd. Daar is het vraagstuk van de lucht verontreiniging, van de waterveront reiniging, overal reorganisatie, over al een veranderende mentaliteit, die van het gemeentebestuur een her structurering vraagt van het posi tieve denken. Wanneer komt er een „leer van bet openbaar bestuur op onze universiteiten?" Een vraagstuk apart is het vraag stuk van het gezag. Het gezag ver vult een noodzakelijke functie in on ze samenleving. Maar er is een nu anceverschil tussen het handhaven van de openbare orde er. het hand haven van de bestaande orde. Het is de taak van de gemeentebestuurders de gevestigde orde te toetsen aan het algemeen belang. Experimenten, ver anderingen, proefnemingen zijn hier gewenst ter wille van de speelruim te die de vrijetijdsbesteding eist. Nieuwe ideeën Daarom moeten de bestuurders open staan voor nieuwe ddeeën, zon der dat dit afbreuk doet aan de openbare orde. Het gaat om het be lang van de toekomstige burgers van de eigen staat. Er moet echter geen twijfel aan bestaan, het politioneel op ordehandhaving gerichte optreden heeft recht op begrip en steun. De raad heeft, ofschoon de burgemees ter hoofd van de politie is, recht op meer voorlichting en op een zekere inspraak in het politionele beleid. Demonstratievrijheid is iets anders dan recht op meningsuiting, dit wordt in sommige kringen maar al te graag vergeten. Voor de gekozen burgemeester, het stokpaardje van D 66. had mr. Wy tema weinig goede woorden over. Hij wees op de ervaringen in België en Frankrijk, waar men het stelsel van de gekozen burgemeester kent. Veel veranderde in Eindhoven, maar wat niet veranderde was de Brabantse mentaliteit. Eindhoven bleef een „Brabantse stad" en men demonstreerde dat in het aanbieden van een „Brabantse koffietafel". De diensters getooid met de Brabantse boerenschort, de servetten van Bra bants boerenbont, de ronde koffie- kommen, met desgewenst zwarte Brabantse koffie, de echte Brabantse borrel (brandewijn met nog wat) met de kandijklontjes er in, de Eindho- vense vlaaien, het boerenbrood, de krentebollen en de zult, samen met een keur van andere mogelijkheden van broodbelegging. In wonderland In mijn boekenkast staat een boek. je, plm. 40 jaar oud, getiteld „In Philips Wonderland". Wie de ont wikkeling van het Philips concern kent, weet wat 40 jaar geleden door dit bedrijf werd gepresteerd, in geen verhouding staat tot wat men in 1927 ai „in wonderland" noemde. Een klein stukje van dit wonderland an no 1967 mocht een deel van de con gresbezoekers zien, die in de bussen plaats namen die naar dit bedrijf werden geleid. (Er waren ook ande re mogelijkheden, de DAF-fabrieken enz.). DEN HAAG. 10-5. Over het melkjaar april 1966-april 1967 ont vangen de melkveehouders nog een nabetaling van 33 cent per honderd kg melk plus 9 cent per procent vet per honderd kg melk. Hiervan komt 11 cent per honderd kg melk plus 4 cent per procent vet uit het land- bouwegalisatiefonds (industriemelk- toeslag) en 22 cent per honderd kg melk plus 5 cent per procent vet uit het zuivel fonds. Het grootste deel van de uitkerin gen uit beide fondsen hebben zij in de loop van het melkjaar al bij wij ze van voorschot ontvangen. De to tale uitkeringen - voorschot plus na betaling - bedragen: uit het land- bouwegaiiisatiefonds 96 cent per hon derd kg melk en 28 cent per procent vet per honderd kg melk; uit het zuivelfonds f 1,32 per honderd kg melk en 31 cent per procent vet per honderd kg melk. Van de 6.711.566.606 kg melk, die in het genoemde melkjaar aan fa- ZIERIKZEE, 11-5. In het Ned. Herv. verenigingsgebouw hield de Ned. Chr. Vrouwenbond, afdeling Bejaardenwerk, woensdag de laatste middag van het winterseizoen. Deze slotbijeenkomst was georganiseerd in samenwerking met het Produktschap voor Greenten en Fruit, waarvan medewerkers voor een gezellige voorlichtingsmiddag zorgden. Hoewel de Nederlandse groenten- en fruitkwekers met veel produkten aan de markt komen van hoge kwa liteit is het binnenlands verbruik van verse groenten en fruit lager dan in andere Europese landen. Aan de hand van kleurendia's hield een voedseldeskundige een causerie over de voedingswaarde en de verschil lende bereidingswijzen van deze pro dukten. Van de voedingsstoffen ei witten, koolhydraten en vitamines zijn vooral van de laatste groep veel in groente en fruit te vinden. Ook in het Nederlands fruit zitten veel vitaminen. De paprika, waar erg veel vitamine C in voorkomt, is te genwoordig een Nederlands produkt en wordt veel in het Westland ge teeld, evenals de voor Nederland nieuwe vrucht de aubergine. Vita mine A, wat we nodig hebben voor onze ogen tegen o.a. nachtblindiheid, is te vinden in worteltjes en in alle andere felgekleurde groenten. De zouten, onontbeerlijk voor het been- derengestel, nagels, gebiten bloed bevinden zich in alle 'koolsoorten. Mede door de verb eter demetho- den bij het diepvriezen en het con serveren hebben we in groenten een grote keuze gekregen zonder dat de voedingswaarde van de produkten verminderd is. SPORTBERICHTEN SCHAKEN Zierikzee-Europoort 2-8 Zaterdag speelde s.v. „Zierikzee" zijn tweede promotiewedstrijd tegen het Rotterdamse Europoort. Evenals de eerste wedstrijd werd ook deze weer met groot verschil verloren, zodat de promotiekansen voor Zie rikzee verkeken zijn. De persoonlijke uitslagen zijn: dr. J. J Westendorp Boerma-H. G. A. Mesman Vz-Vz\ M. J. Enzlin-B. van Gessen 0-1; C. J. M. Nolet-R. Lee mans ds. J. H. Nawijn-J. Sterk 0-1; A. J. Scheele-R. Roodzant 0-1: A. J. Hendrikse-A. Kouwenho- ven 0-1; O. E. Vleeshouwer-J. P Mahufcte 0-1; S. Boersma-C. v. d. Kleij 1-0; M. C. Berman-N. Hagen- dijk 0-1; J. M. Bevelander-L. J. Grun'd 0-1. Scheepvaartberichten Lelykerk, pass., 9-5 Aden naar Du- bai. Maasdam. 9-5 van Quebec naar Cobh Korataia, 11-5 te Singapore verw. Korenia, 12-5 te Wellington verw. Gulf Swede, pass 9-5 Kaap Verdische eilanden naar Portland. In het oude fabriekje waar Gerard Philips plm. 75 jaar geleden de fa bricage vaoi gloeilampen begon, heb ben de tegenwoordige Philipsmensen c-en permanente tentoonstelling en voorlichtingscentrum ingericht, op het gebied van de verlichtingstech niek. De verlichtingstechniek is een complete wetenschap geworden De bezoekers werden getracteerd op wat we zouden willen noemen een aantal verlichtingsgrapjes, om te doen uitkomen wat er bij verlichting zoal komt kijken en op de onbetrouw baarheid van „wat men meent te zien". Wist u dat veel vrouwen veel minder „kleurenblind" zijn dan man nen. De verhouding is zelfs 1 250. Frapperend was in dit geval wel de rode auto, die in het licht van de TL- natrium verlichting donker beige werd. Na de „verlichtingswetenschap" kregen we een film te zien „Hemels breed", met een voorlichting over de diverse vestigingen van Philips in Nederland en België. Na deze film werd het gezelschap vervoerd naar een andere fabriek waarin een zaal, die geheel aan de geluidstechniek was aangepast en dienstbaar gemaakt. Het verschil tussen een gewone ontvangst van muziek en van stereofonische weer gave en ontvangst, de nagalmtech- niek, waardoor een gewone Philicor- da een perfect kerkorgel werd en door het verzetten van enkele knop jes een bioscooporgel. Ja, in Philips' wonderland is nogal wat te beleven brieken werd afgeleverd of tot boe renkaas werd verwerkt, kwam 4.039.828.033 kg in aanmerking voor de industriemelktoeslag van f 3,55 per honderd kg. Voor het landbouw- agaliisatiefonds betekent dat een uit gave van f 143.414.000. Een gedeelte daarvan: een dubbeltje per honderd kg melk cf in totaal f 6.712.000 wordt ingehouden als bijdrage van de boe ren aan de dierziektebestrij ding. Voor uitkering blijft dus over f 136.702.000. Het onder de veehou ders te verdelen saldo uit het zui velfonds over het melkjaar 1966-'67 bedraagt f 168.124.000. Het zuivelfonds had het afgelo pen melkjaar onder zijn uitgaven posten een post van f 4.641.000 voor bijzondere uitkering op consumptie- melk. Tot die uitkering besloot het bestuur van het Produktschap vooy zuivel in december j.l., omdat de uit betalingscapaciteit van, de consump- tiemelkfabrieken achter was geraakt bij die andere verwerkingssector. Bij het bereiden moet men zoveel mogelijk de voedingswaarde en vi tamines weten te behouden De vita mines en voedingszouten verliezen bij aanraking met de lucht en lang durige verhitting veel van hun waar de. Men dient dus groenten en fruit kort voor het gebruik klaar te ma ken .Groenten met weinig water op zetten en nooit langer laten koken dan 25 minuten: groene groenten hebben aan een kooktijd van 8 mi nuten reeds voldoende. Kleine hapjes Leuke tips werden gegeven voor het verzorgen van kleine hapjes, ideetjes waarvoor weinig tijd nodig is en die .toch de maaltijd iets-bij zonders meegeven. In de pauze kregen alle aanwezi gen naast het gebruikelijke kopje koffie of thee een gevuld tomaatje aangeboden. Verder werden zakjes fruit verloot. In de kleurengeluids- films „Weet waarom u eet" en „Mijn liefde -is groen" werd het gesprokene nog eerts onderstreept. De secretaresse, mevrouw J. Z. v. d. Kwa9t-van Overbeeke, dankte de vier dames en heren van het Pro duktschap voor de leerzame middag, die de grote opkomst en belangstel ling rechtvaardigde. 's Avonds werkten de deskundigen van het Produktschap voor Groenten en Fruit hetzelfde programma af, ook in het Verenigingsgebouw, voor de afdeling Schouwen-Duiveland van de C.P.B. DEN HAAG, 10-5. Even voor zeven uur is woensdagavond de vaste com missie voor binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer bijeengekomen, om van minister mr. H. K. Beernink (binnenlandse zaken) een toelichting te horen op het aan burgemeester mr. G. van Hall te geven ontslag als burgemeester van Amsterdam. Deze vergadering werd ook bijge woond door een groot aantal niet- leden van de vaste commissie. De bijeenkomst droeg overigens een ver trouwelijk karakter. Roofoverval op man HEILO, 10-5. Woensdagmorgen om half tien is -in de Colsterlaan te Heilo de 50-jarige heer P. Ursem (een hart patiënt), idoor een jongeman over vallen en de hals dichtgeknepen en beroofd van 400 gulden plus een spaarbankboekje. De dader, een plus minus 19-jarige nam de vlucht op een damesfiets. De politie is nog steeds zoekende. De heer U. is met een taxi naar huis gebracht, waar hij een ^spuitje heeft gekregen. Des morgens was hij naar de bank ge weest om geld te halen. Daarna ging hij geen boswandeling maken, waar bij hij is overvallen. De politie kon nog niets naders zeggen. Voorwaarde: op tijd klaar BRUINISSE, 10-5. In de dins- dagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bruinisse was de heer De Koning wegens werk zaamheden elders afwezig. In de ver gadering was aanwezig, de heer Valk architect en de v(jf plaatselijke aan nemers. In het jaar 1967 zijn te Bruinisse een aantal werkobjecten in de bouw nijverheid. die bij de raad twijfel hadden gewekt, of ze wel alle dooi de plaatselijke aannemers zouden kunnen worden uitgevoerd. Naast de 20 premiewoningen moet in 1967 nog gereedkomen, het ver bouwen van 48 stenen noodwoningen tot even zoveel zomerwoningen voor de recreatie, het bouwen van een hoofdenkamer voor de Chr. school en het zoutschadeherstel aan 48 wo ningwetwoningen. Dit laatste kan echter wel komen te vervallen. Maar de 48 noodwoningen moeten wel op kerte teimijn tot zomerwo ningen worden omgebouwd. En ook» de hoofdenkamer moet zo spoedig mogelijk gereed komen. TEHERAN, 10-5. Het organisatie comité van de Olympische Spelen in Mexico heeft dinsdag tijdens het congres van het l.O.C. in Teheran de route bekend gemaakt, die de Olym pische vlam in 1968 zal afleggen. Op 8 axigustus wordt de vlam ont stoken op de Olympus in Grieken land, waar destijds de eerste klas sieke spelen werden gehouden. Griekse atleten brengen hem ver volgens naar Piraeus, de haven van Athene. Vandaar gaat de reis mei een schip naar Genua, de vermoede lijke geboorteplaats van de Amerika ontdekker Christoffel Columbus. In Genua gaat de Olympische fak kel aan boord van een zeilsloep van de Italiaanse marine met bestem ming Barcelo7ie. Spaanse atleten vervoeren vervolgens de vlam in een estafette naar Palos de Moguer, de kleine Spaanse havenstad, vanwaar Columbus de reis begon, die hem naar het latere Amerika zou voeren. Een Spaans oorlogsschip volgt de route van Columbus vlaggeschip, de Santa Maria, tot de Bahama eilan den, waar een standbeeld van de ontdekkingsreiziger onthuld zal wor den. Hierna neemt de Mexicaanse marine de taak op zich de fakkel naar Vera Cruz te brengen, de stad die werd gesticht door de -óeroveraar van Mexico Hernando Cortes. Daar worden met de fakkel vijf flambou wen aangestoken, die naar de grens gebieden van Mexico worden ge bracht. Op 11 oktober worden de flambou wen weer verenigd in de Azteken- tempel van Tecultacan, waarna de fakkel op 12 oktober in het Olym pisch stadion zal arriveren, de dag waarop Columbus 476 jaar geleden Amerika ontdekte en de openings dag van de Olympische Spelen van 1968. ZIERIKZEE, 10-5. „Het Brazili aanse volk is een smeltkroes van rassen. Men vindt er alles vertegen woordigd, behalve misschien de Es kimo's. Oorzaken zijn de vermen ging van de Portugezen, die het land veroveren met de Indianenstammen, de transmigratie van Afrikaanse ne gers naar dit land om er te werken cp de plantages en de komst van vele volkeren naar dit land, dat 260 maal zo groot is als Nederland, d.w. z. groter dan Europa". Ds. J. J. Oranje, zendingspredikant te Sao Paulo (Brazilië) gaf deze bij zonderheden in een „nutshell" op de woensdag in een redelijk gevuld ge reformeerd kerkgebouw aan de St. Domusstraat gehouden classicale zen dingsavond, die - bij wijze van ex periment - de met Pinksteren tra ditioneel te hcuden zendingsdag ver ving. Met name het overbrengen van negers naar dit land, betekent een schandvlek in de geschiedenis, zo vervolgde ds. Oranje, die opmerkte hoe dit element zowel in het volk als in de benadeling door de zen ding nog meespeelt, hoewel de sla vernij „al" ds afgeschaft in 1880. Er zijn 10 miljoen negers en 30 pet. van de bevolking heeft negroïde trekken, hetgeen op een sterke vermenging wijst. De hulp van de gereformeerde zending dn Nederland werd destijds gevraagd door kleine emigranten- kerkjes (4), die het visioen van gro- ite materiële en geestelijke nood in dit werelddeel hadden onderkend. Er waren echter ook kansen, wegen en mogelijkheden en Nederland diende betrokken te worden in. het grote (historische ontwikkelingspro ces, waarvan Brazilië inzet is. „Het zou wel eens kunnen zijn dat Brazilië in het spel om het evenwicht in de wereld van beslissende beteke nis blijkt te zijn", aldus de predikant die als dokumentatie doorgaf dat 90 pet. van de 85 miljoen inwoners no minaal Rooms katholiek is, maar over de geestelijke constitutie van de mensen zegt dit niets. De Indianen houden het op hun eigen ideeën en opvattingen en ook de negers brachten hun eigen voor stellingen mee. Daarenboven - de Braziliaanse volksziel is daar kenne lijk gevoelig voor - is er een grote beïnvloeding door het spiritisme, die Van de zijde van het gemeentebe stuur werd dear :r. Valk toelichting gegeven De aannemers weid op het hart gebonden, het werk liever te weigeren, dan het aan te nemen en den het werk te laten traineren. Ze lopen indien het werk niet op tijd klaar is in elk geval het gevaar van een fikse boete voor iedere dag dat het werk te laat wordt opgele verd. De aanwezige aannemers zei den bereid te zijn, over enkele dagen te beslissen, nadat ze hadden opgeno men, hoe omvangrijk de werkzaam heden waren. werden de besprekingen met archi tect Valk nog enige lijd voortgezet, waarna de rondvraag aan de orde kwam. die in de vergadering van 6 mei niet meer aan de orde kwam. De heer C. Kik vroeg inlichtingen over het komende bejaardenzorggebouw. De brandweer Als oud-brandweerman interes seert de heer Kik zich in het bijzon zender voor de brandweer en hij spreekt er zijn afkeuring over uit, dat de chauffeur van de brandweer auto zelden of nooit de oefeningen UTRECHT. 9-5. In Doom en Leersum is een verwoede, maar te- vergeefse klopjacht gehouden op twee Oostenrijkers, De mannen braken de vorgie nacht in in een huis aan de Bergweg in Doom. Behalve een bandrecorder, een radio en een postzegelverzame ling namen zij ook de auto van de bewoners mee. Toen zij om half ze ven in de vroege ochtend in het bos tussen Doom en Leersum bezig wa ren met het verwisselen van de Ne derlandse kentekenplaten voor - ge stolen - Duitse exemplaren, werden zij toevallig gesnapt door een twee rn a asp a troille van de rijkspolitie. De mannen 'lieten desgevraagd hun pa pieren en paspoorten zien, maar na men. zonder dat de agenten daarop verdacht waren, plotseling de benen. Een van hen rukte voor die tijd zelfs zijn paspoort nog uit de handen van de politiemannen, die achterbleven met de auto, waarin, behalve de ge stolen voorwerpen, ook 77 patronen lagen. Er werd ogenblikkalijk grootalarm WASHINGTON. 10-5. De eerste bemande ApoHo-ruimtevlucht zal vanwege de ramp in januari waarbij drie ruimtevaarders omkwamen een jaar later plaats hebben dan oor spronkelijk was vastgesteld. De nieuwe bemanning voor de eerste Apcllo-ruimtevluoht bestaat uit Wal ter Shirra (commandant), Walter Cunningham en majoor Don Eisele. Dit iis 'dinsdag meegedeeld door Ja mes Webb, leider van het Ameri kaanse ruimteprogramma. Webb zei dat ondanks de tegenslag de mogelijkheid nog steeds bestaat dat de Verenigde Staten vóór 1970 een mens op de maan brengen. de arme, onwetende bevolking voert op een doodlopende weg. Geen won der dat met name paus Joannes Bra zilië het zorgenkind van de kerk ge noemd heeft. Slechts 8 pet. van het kerkvolk leeft mee en dat „meele ven" bestaat dan alleen in het be zoeken van de Paasdienst. De oorzaken De oorzaak ds dat de oorspronke lijke geest van het volk nooit in de dialoog betrokken is geweest, ge dwongen als men destijds was lid van de kerk te worden. „En dat is nu juist het tegendeel van zending", aldus ds. Oranje, die daarna uitvoe rig sprak over de onvoorstelbare rijkdom, maar ook van de onvoor stelbare armoede van het Braziliaan se volk, grote percentages waarvan te gronde dreigen te gaan door on wetendheid. Bv. in het noord-oosten is de grond zeer vruchtbaar, maar de „boeren" missen kennis, inzicht en geld er 'iets van te maken. Gevolg is een trek naar de grote steden; de industrie echter kan ook geen men sen gebruiken, die niets kunnen. Ar moede en honger van velen is het gevolg, terwijl het land een voor raadschuur zou kunnen zijn. Eeigen vertrouwensmannen Ds. Oranje gaf tenslotte een in- mee maakt. Ook vroeg hij naar de schade aan de alarminstallatie toe gebracht op 1 april. De heer L. Bal bracht diverse klachten over van bewoners van woningwetwoningen, wier huizen moeten worden gerepareerd, maar waarvan de reparatie steeds uit blijft. Gok vraagt de heer Bal aan dacht voor de afrastering en de be planting rend de speeltuin, voor de plantsoenen, de verkeersborden en de bloembakken bij de muziektent. De verzorging van deze laatste zal worden opgedragen aan bloemisterij Van den Bos. Bruinisse. De laatste vraag van de heer Bal geldt het centraal antennesysteem dat bij de nieuw .te bouwen woningen zal worden toegepast De heer M. J. van de Velde komt nog r-ens terug op zijn vraag van de vorige keer over het verschil in vierkante meter prijs tussen de twee uit te voeren bestra- tingskarweien. De lieer Becu vestigt de aandacht op een vermolmde boom langs de rein waterinrichting, die kan omvallen, en schade .toebrengen aan de kassen van bloemisterij Van dfcn geslagen, waarna een speurtocht dooi de bassen volgde. Daaraan namen ook ongeveer 25 léden van rijkspo li liegroepen uit andere gemeenten deel. Het zoeken bleef zonder resul taat. SIRJANSLAND De Emmabloem-collecte De door de dames Nelleke en Ina op 't Hof gehouden Emmabloemcol- lecte heeft het ronde bedrag van f 100 opgeleverd. Een prachtig resul taat NOORDWELLE Uitstapje plattelandsvrouwen De afdeling Noordwelle en omstre ken van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen maakte een excursie naar de toonzalen en het démonstra tiecentrum van Philips in Eindhoven, 's Morgens om half zeven werd de tocht aanvaard Het weer was aan vankelijk niet erg prettig maar het klaarde toch wat op. De ochtendkof fie werd gebruikt in het motel Breda. Eindhoven werd bereikt via Gilze- Tilburg en Oisterwijk. Nadat enige 'tijd gelegenheid was gegeven tot het verkennen van de stad werden de dames ontvangen bij Philips in de conferentiezaal. Er werd een uiteen zetting over het bedrijf gegeven en een film vertoond. In de toonzalen werden de verschillende artikelen en apparaten getoond die door Philips worden gemaakt. De terugreis werd gemaakt via Hilvarenbeek. Te Breda werd in restaurant „Markendael" de warme maaltijd gebruikt. Na het passeren van het veer om ongeveer half elf dankte de president mevr. Elenbaas allen die hadden bijgedra gen tot het wélslagen van de dag, in 't bijzonder de chauffeur. zicht in de zendingstechniek, die dui delijk praktisch is gericht. Daar de historische kerken (ze werken on geveer 100 jaar 'in Brazilië), geen op lossing hebben voor de sociale vra gen, wordt met name van katholieke zijde de zaak modern opgezet. Veer tienhonderd mensen, ter dege onder legd, zijn daar ingezet. De gerefor meerde kerk zoekt - waar mogelijk - samenwerking met de evangelische gemeenten en zet zich achter de op leiding van eigen, autochtone evan gelisten, 'die „alles" moeten kunnen en weten. Zij worden tot de vertrou wensmannen, die de zending achter- laait in de verschillende gebieden. Zeer belangrijk is ook de radio-evan gelisatie (er zijn 125 zenders). De zending heeft een eigen station maar ook wordt zendtijd gehuurd van Braziliaanse stations. „Er kan en moet in Brazilië iets groots gebeu ren; de 'geest van materialisme en duivelse begoocheling dient doorbro ken met de Blijde Boodschap, die de kerk van het westen nog altijd kan en mag doorgeven", zo besloot hij. Ter inleiding mediteerde ds. J. II. Nawijn over Psalm 87. Het kerkkoor, o.Lv. de heer T .Faber zong verschil lende liederen; een blokfiuitensem- ble liet zich horen. De heer P. C. Verpeorten ondersteunde het orgel met trompetspel. Een overzichtsfoto van Sao Paulo, een stad van zes miljoen inwoners. Het leven bruist er; de industrie is er in ontwikkeling, maar vele kinderen lijden er honger. LANDBOUW EN VEETEELT Produktschap voor Groenten en Fruit verzorgde voorlichtingsbijeenkomsten Classicale zemlingsavoiul 4 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4