Tweede Kamer keert zich tegen het gebeurde in Griekenland Engels meisje (16) Lagerhuis stemt toe in toetreden tot E.E.G. wurgde jongen (11) Duidelijke vooruitgang in Rood-China KAMERBREED „Tragische" wending in Kennedy-ronde „DE MAGNEET IE33533» tilbury ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 inei 1967 122ste jaargang Nr. 19791 WAARIN OPGENOMfcN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jaonewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-22SS, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtcnan, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50) per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 ceni per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. in aw nummer: Diploma-uitreiking aan landbouwschool „De Kluut Verklaring van minister Luns Dit nummer bestaal uit 16 paginas. OQOSC DEN HAAG, 10-5. Minister Luns (buitenlandse zaken) heeft woensdag- mdidag, bij de behandeling van de jongste gebeurtenissen in Grieken land in de Tweede Kamer, een ver klaring voorgelezen waarin hij me dedeelde dat thans nog geen defini tief beeld is te verkrijgen over de ontwikkeling van de situatie na de staatsgreep van 21 april jongstleden. De recente gebeurtenissen in Grie kenland, waar een aantal artikelen van do grondwet buiten werking is gesteld en een aantal politici in hech tenis is genomen, vervult de rege ring met zorg. Minister Luns zei dat de toestand in Griekenland de af gelopen twee jaar labiel te ncomen is. Tal van rageringen zagen volgens minister Luns geen heil in een actie tegen het nieuwe Griekse bewind. Denemarken en Noorwegen waren van plan de kwestie in de NAVO- raad aan de orde te stellen, maar hebben daarvan afgezien. De Nederlandse regering geeft er de voorkeur aan waar mogelijk langs bilaterale weg terugkeer tot de par lementaire demokratie te bevorde ren. Op een brief van da Griekse mi nister van buitenlandse zaken over de gebeurtenissen in Griekenland is van Nederlandse zijde gei*eageerd met een ontvangstbevestiging. Deze impliceerde geen goedkeuring van het nieuwe ragiem. Over de gevoe lens van de Nederlandse regering kan bij de Griekse regering geen twijfel bestaan, aldus minister Luns die de hoop uitsprak dat de terug keer naar da constitutionele demo cratie in Griekenland spoedig een feit zal zijn. Na de verklaring schorste voorzit ter Van Thiel de vergadering voor drie kwartier waarna de discussie over het onderwerp een aanvang zou namen. Schaduw over Europa Mr. Berkhouwer (WD) noemde de gebeurtenissen in Griekenland een schaduw over Europa, want de men selijke vrijheid is ondeelbaar. Uit de berichten, die ons bereikt hebben, is komen vast te staan, dat vele ele mentaire mensenrechten zijn en worden gekrenkt. Mr. Van der Stoel (PvdA1) was niet optimistisch over de mogelijkheid het nieuwe regime in Griekenland tot de democratie terug te brengen. Verder wees mr. Van der Stoel op het asso ciatieverdrag van Griekenland met de E.E.G., dat aan Griekenland de mogelijkheid biedt later lid van de Europese gemeenschap te worden. Mr. Van der Stoel zou het bedenke lijk vinden als de E.E.G. er als lid staat bij zou krijgen, waar het ttoa- litaire systeem bestaat. Volgens c'e heer H. J. Hoekstra (C PN) bestadt er in Griekenland een fascistische dictatuur. Een onmid dellijk optreden van de Nederlandse regering vond hij nodig. Mr. C. A. Bos (CHÜ) zei, dat de regering er op moet letten, dat allie schijn wordt vermeden, dat de Griek se regering voor Nederland accepta bel is. Onvoorstelbaar Mr. dr. N. G. Geelkerken (AR) merkte op, dat de militaire staats greep in Griekenland voor zijn frac tie „een gruwel" is. Een terzij des tel ling van de parlementaire democratie is „onvoorstelbaar". Toch zag de heer Geelkerken nog enkele hoopvolle perspectieven, waartoe hij vooral re kende het feit, dat er in Griekenland een koning is en geen president. Mr. J. A. Mommersteeg (KVP) schonk vooral aandacht aan de in ternationale instellingen, waarvan Griekenland lid is. Hij hoopte, dat minister Luns aan deze zaak ..het ge wicht van zijn Europees prestige" zal geven. Mr. dr. M. J. J. A. Imkamp (D 66) was het eens met diegenen, die op het standpunt staan, dat hier gaen sprake is van inmenging Ln de bin nenlandse aangelegenheden van Griekenland. Volgens hem was pro test een plicht en afzijdigheid laak baar. De heer A G. van der Spek (PSP) zei. dnt de minister zich niet nadruk kelijk had gedistantieerd van de ge beurtenissen in Griekenland. Hij wil de dat Nederland zijn invloed zou f aanwenden, opdat de wapenleveran ties aan het huidige regime zouden worden stopgezet. WASHINGTON. Mevr. Wilma Soss, presidente van de Federatie van Vrou welijke Aandeelhouders in New York heeft kennelijk niet door dat de dame achter haar rug het niet met haar eens is. Mevr. Soss hield een rede voor de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van de Communi catie Satelliet Maatschappij. Meur Evelyn Davis is de dame in oppositie. Ondanks de revolutie KANTON, 10-5. De correspondent van het Westduitse persbureau DPA in Kanton schrijft: „De leerstellingen van Mao Tse Toeng wijzen ons de weg om het raadsel van het leven op te lossen", zo luidt een spreuk boven een model van een van de grootste nieuwe verworvenheden van China op bet gebied van de farmacie, een wetenschappelijke prestatie die door geleerden over de hele wereld zon der afgunst wordt erkend. Het model bevindt zich op de vijfde verdieping van het moderne flatgebouw waar ADVERTENTIE dit jaar de voorjaarsbeurs van Kan ton wordt gehouden. Het toont de ongeveer zesduizend buitenlandse zakenlieden die de beurs bezoeken hoe het de Chinese chemici en far maceuten gelukt is voor het eerst langs synthetische weg biologisch werkzame insuline te vervaardigen. Met andere woorden: de Chinese ge leerden zijn in staat medicijnen die voor alle suikerzieken van levensbe lang is en die tot nu toe alleen langs organische weg gewonnen kon wor den in een reageerbuisje te produ ceren. Het middel is reeds in de vorm van tabletten verkrijgbaar maar nog niet voor export beschik baar gesteld. Afgezien van deze wetenschappe lijke prestatie heeft de jaarbeurs van Kanton ook op andere wijze de vooruitgang van de Chinese export- industrie doen uitkomen. Duidelijk is dat de „grote culturele revolute" daaraan geer. afbreuk heeft gedaan Dit blijkt ook wel uit het feit dat zich dit jaar onder de ca. twintig duizend tentoongestelde produkten ongeveer vierduizend nieuwe pro dukten bevinden die tot vrijwel alle sectoren van de export behoren. CAMBRIDGE, 10-5. Voor de kin derrechter in Cambridge heeft een vrouwelijke inspecteur van politie woensdag gezegd, dat een 16-jarig meisje de 11-jarige Barry Robin Da vidson vorige maand heeft gewurgd omdat hij haar uitschold en zij niet kon uitstaan, dat kleine jongetjes haar te na kwamen. De politie, inspectrice, Christine -Willis, heeft verklaard, dat het be wuste 'meisje haar uitvoerig verslag had gedaan van wat er op de avond van de 24ste april gebeurde, nadal zij Barry op een voetbalveld had ont moet en de jongen het meisje op de manier van kleine jongens had „uit gescholden". Hij had haar o.m. „brui ne koe" genoemd. Het meisje had vervolgens, naar haar zeggen, de jon gen vastgepakt en in een rivier ge duwd. De jongen trachtte emit te komen, hetgeen hem tenslotte ge lukte. Het meisje had hem toen met een koord gewurgd. Toen het meisje het koord aantrok en zei, dat zij hem dood ging maken, begon het jonge tje te bidden. „Arm ventje", aldus het meisje tegen de inspectrice, "hel heeft hem toch niet veel geholpen, is het wel?" Het meisje zou later tegen de in spectrice gezegd hebben, niet te kun nen begrijpen waarom er zo'n druk'e van de zaak gemaakt werd. LONDEN, 10-5. Het Britse Lager huis heeft woensdagavond met 488 tegen 62 stemmen zjjn steun gegeven aan het besluit van de Labourrege- ring ender premier Wilson om een tweede pc.ging tot toelating tot de E. E.G. te doen. Niettegenstaande strikte orders om het partijstandpunt -te steunen, stem den 36 labourleden tegen de resolu tie, waarin het besluit van de rege ring werd bekrachtigd. Officieel had den zowel Labour, als de conserva tieve en de liberale partij hun steun r.an deze resolutie toegezegd. r. .De officiële aanvraag van Enge land van het lidmaatscnap der E.G. zal hedenmorgen te 09.00 uur Neder- Bomaanslagen in Milaan MILAAN, 10-5. In Milaan zijn twee bomaanslagen gepleegd. Een bom ontplofte voor de woning van Enrico Remondina, verbonden aan de persdienst van een chemische maat schappij. Enkele ruiten werden ver brijzeld. Niemand werd gewond. De tweede ontplofte voor het kantoor van de zakenman Gaiseppe Aliotta. Een muur scheurde. Op beide man nen, die veel op elkaaf lijken, zijn al eerder aanslagen gepleegd. Zij hebben elkaar voor de aanslagen nooit ontmoet. landse tijd te Brussel worden inge diend. Wilson had de betrokken do cumenten reeds bij vorbaat gete kend in de overtuiging, dat hij de goedkeuring van het Lagerhuis zou krijgen. ADVERTENTIE i» 3 BRUSSEL, 10-5. Minister Lardi- nois meent, dat de Verenigde Staten de Kennedy-ronde in Genève op het laatste ogenblik een teleurstellende wending hebben gegeven, die voor de E.E.G.-commissie - en voor dr. Mansholt in het bijzonder - bijna tragisch genoemd moest worden. ADVERTENTIE Na vier jaar onderhandelen heb ben de amerikanen de E.E.G.-con- ceptie voor een wereldgraanakkoord, dat de weg zou openen voor sane ring van de wereldmarkt voor la-nd- bouwprodukten, van de tafel ge veegd zij zijn teruggekeerd tot een zuiver commerciële benadering, waarbij van Europa alleen maar een akkoord wordt verlangd over maxi mum- en minimumprijzen voor tar we en een E.E.G.-aandeel in de kos ten van de Amerikaanse voedsel hulp aan de hongerende landen in de wereld. j Wij hebben breedtes voor elke 5 kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, S 4.00. 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Niemvcrkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 De „Fellowship" vloog SCHIPHOL, 10-5 Fokkers nieuw ste tweemotorige straalvliegtuig de F 28 .Fellowship' heeft onder prach tige weersgesteldheid zijn eerste proefvlucht van Schiphol gemaakt. Met invlieger A. P. Moll aan de stuurknuppel met daarnaast diens collega A. van der Schraaf steeg de machine na een korte aanloop van ochtend omstreeks half zes op. Na een voorspoedige proefvlucht, die circa een uur duurde, maakte het 'toestel een perfecte landing. Benoeming staatssecretarissen DEN HAAG, 8-5. Mr. C. van der Veen, gemeentesecretaris te Gro ningen, en dr. F. H. M. Grapper- haus, belastingconsulent te Amster dam, zijn benoemd tot resp. staats secretaris van binnenlandse zaken en staatssecretaris van financiën, al dus heeft de rijksvoorlichtingsdienst meegedeeld. Enorme kunstzwendel Koningin ZIERIKZEE. HAVENPIEIN 11. TEL 01110-2890 NEW YORK, 10-5. Een oliemil jonair in Texas heeft meer dan een miljoen dollar betaald (meer dan 3,5 miljoen guiden( voor 44 waardeloze aquarellen en schilderijen. De Ame rikaanse vereniging van kunsthan delaren deelde na onderzoek van de uit 58 stuks bestaande collectie kunstwerken die werden toegeschre ven aan Modigliana, Pieasso, Dufy, Degas, Chagall, Bonnard, Derain en anderen mee dat de verzameling op 14 stuks na uit vervalsingen bestaat. opende politie-academie APELDOORN, 8-5. Het Rijksin stituut voor de opleiding van hoge re politie-ambtenaren, een instelling die te Apeldoorn is gevestigd, heeft een nieuwe behuizing gekregen en tevens een andere naam. Het insti tuut zal voortaan heten: „De Neder landse Politie-academie". De officiële ingebruikneming van het nieuwe ge bouw geschiedde door koningin Ju liana, die een werkbezoek aan Apel doorn bracht. Verwachting tot vrijdagavond: Onweersachtig Vrij warm met plaatselijk een regen- of onweersbui, gevolgd door enige afkoeling; zwakke tot matige wind tussen oost en noordoost. HOOGWATERSTANDEN 12 mei. Zon op 4.52, onder 20.22. Maan op 5.59, onder Eerste kwartier: 17 mei te 6.18. ZIERIKZEE 12 mei 4.55 v.m. 17.17 n.m. BROUWERSHAVEN: 12 mei 4.37 v.m. 17.01 n.m. Springtij: 11 mei. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 11-5. Het K.N.M.I. deelt mede: De temperaturen komen langza merhand op een zomers niveau. Zij liepen woensdag in ons land op tot 24 graden, terwijl in België, Frank rijk en Duitsland waarden van 25 tot 26 graden werden bereikt. Ook van daag zullen de temperaturen in onze omgeving tot omstreeks 25 graden oplopen. Intussen breidt een ondiep lage drukgebied ,dat ten westen van Por tugal ligt, zich langzaam naar hef noorden uit. De atmosfeer boven onze omgeving wordt geleidelijk onstabieler, hetgeen zal resulteren in een toenemende on weersactiviteit. Het heeft vandaag in de vroege ochtend reeds geonweerd boven Frankrijk en de Ardennen. De kans op verstoring van het zo merweer door een toenemende on- tend onweer voor. Ook in zuid-Limburg kwam vanoch- weersactiviteit wordt geleidelijk gro ter. Eisenhower gaat vooruit WASHINGTON, 11-5. De toestand van ex-president Dwight D. Eisen hower van de Verenigde Staten, die het afgelopen weekeinde wegens in gewandsontsteking in het Walter Reed-ziekenhuis werd opgenomen, „gaat naar tevredenheid vooruit". In een medisch bulletin wordt gezegd dat de 76-jarige generaól b.d. de meeste tijd nog in bed ligt en nog vloeibaar voedsel via de aderen toe gediend krijgt. Hij mag slechts zijn naaste familie ontvangen. Bloedige gevechten in Vietnam SAIGON, 10-5. Bij gevechten tus sen Amerikaanse en Noordvietna- mese troepen in de omgeving van „Heuvel 881", dicht bü de grens met Laos 'en de gedemilitariseerde zone, zijn 24 Amerikaanse mariniers ge sneuveld. Op het slagveld is het stoffelijk overschot van 31 Noordvietnamese militairen gevonden. In hetzelfde gebied heeft een com pagnie Amerikaanse mariniers enige massagraven gevonden, waarin 203 lijken van Noordvietnamezen lagen. Hiermee is het aantal Noordvietna mezen. dat van 24 april tot 6 mei in de strijd om heuvel 881 is gesneu veld. op 764 gekomen, aldus een me dedeling van het Amerikaanse mili taire hoofdkwartier. mooier moderner beter ADVERTENTIE per flesje 39 ct. Dioien licht gewicht kostuum, gedessineerd of uiii. Ideaal in lente en zomer. 159.- Bier van de Brouwerij „De Drie Hoefijzers" Sinds 1628 - uit de Bierstad Breda i I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1