JUBILEUM nur die HOUDT GRIEP UIT HUIS [AANBIEDING En let eens op de nieuwe kwaliteit. HET PORSELEINEN MASKER „Zuinig omspringen met land- en tuinbouw op Scli.-DuivelaiuT keuze uit spaarvormen met NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 5 5 BERGMANS j flERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Uwileidat H m« 1967 Nr. 19791 I Niet vergeten! Morgen NUR DIE nylons -r halen bij uw kruidenier. U komt er toch. U zult enthousiast zijn. NUR DIE kwaliteitsnylons voor f 1.95 Voorzitter A. M. Geluk Kring Z.L.M.: Z.V.U. „De schelmenstreken van Scapin" ZIERIKZEE. 10-5. De leerlingen van de scholen van het voortgezet onderwijs hebben dinsdagmiddag kunnen genieten van uitstekend to neel. Onder auspiciën van ae ZVU- gaf de toneelwerkgroep „Proloog" een jeugdvoorstelling van „De schel menstreken van Scapin" (Les Four- beries de Scapin) van Molière. Dit vrolijke spel handelt over een slim me knecht Scapin die zijn meesters en de mensen in z'n omgeving voort durend weet beet te nemen. Twee zoons van rijke vaders komen bij hem om raad vragen omdat zijzelf geen oplossing kunnen vinden voor hun problemen die voor beiden op het terrein van de liefde liggen De ene jongeman Octave is doodsbang om zijn vader, een driftig verwaand heer, van zijn in het geheim gesloten huwelijk te vertellen. De andere jon geman Landrè heeft dringend geld nodig om zijn geliefde los te kopen uit de macht van een troep zigeuners terwijl diens vader Géronte zeer gie rig is. Scapin weet, door intelligent uitgedachte listen en met behulp van de kennis van hun zwakheden, beide vaders om de tuin te leiden. Molière neemt in dit stuk de eigenschappen en de situaties waarin de mensen ko men te verkeren op de korrel: de dweepzucht van jonge verliefden, de gierigheid, de ij delheid en de mens die zich* zo gemakkelijk laat beetne men. Louis Bongers speelde de rol van Scapin en slaagde er volkomen in om deze figuur vrolijk, speels en schelmachtig gestalte te geven. Ook de medespelers wisten onder regie van Jurg Molenaar goed raad met hun rollen. Er is veel gelachen om dit toneelstuk en de jeugd, waarmee de Concertzaal geheel gevuld was, heeft ongetwijfeld een kostelijke to neelmiddag gehad. R. Steekpartij om voorrang HEERLEN, 10-5. De 25-jarige au tomobilist A. C. W. uit Heerlen is door een onbekende autobestuurder drie maal met een mes gestoken tij dens een ruzie over een voorrangs- kwestie. Hoewel zijn' verwondingen er aanvankelijk ernstig uitzagen, kon hij na behandeling in het zie kenhuis naar huis terugkeren. De aanleiding tot de steekpartij was het niet verlenen van voorrang op het station plein in Heerlen. Bei de automobilisten stapten uit en begonnen te bekvechten over de vraag, wie voorrang had. Ze stapten weer in hun auto's, maar driehonderd meter verder laaide de ruzie weer op. Tijdens het handgemeen dat daarna volgde werd W. 3 maal met een mes gestoken. Hoewel voorbij gangers het kenteken van de .auto van de dader hadden opgenomen bleek dit achteraf niet juist te zijn. De politie zoekt nu nog steeds naar de dader. A la mode aan het strand. De foto toont een veelkleurig katoenen set voor het strand. Erbij ontworpen werd een strandjurk in de jongste modelijn (Merk: Roulette). ADVERTENTIE 80. In een ongemakkelijke houding tegen de vensternis aangedrukt bleef hij gespan nen luisteren en met stijgende woede kon hij Wang horen zeggen dat er de volgende dag, tijdens de audiëntie, een aanslag op de keizer gepleegd zou worden. Men zou het doen voorkomen, alsof deze uit het on tevreden volk voortkwam en desnoods zou men er iemand voor laten boeten. Dat was dan meteen een mooie gelegenheid om nog strenger te kunnen optreden. Zodra de kei zer dood was, zouden Wang en Tsjeng de macht in handen nemen en wanneer Tong teruggevonden werd, zou men hem open lijk de troon laten bestijgen. „Met hem spe len wij het wel klaar!" verzekerde Wang. Plotseling zag Aram hem opstaan en naar het venster toelopen. „Ik zal u direct vertellen, hoe de keizer gedood moet wor den en wie dit zal doen", beloofde hij on der het lopen. „Maar het is hier zo be nauwd! Ik wil even wat frisse lucht in ademen!" Het angstzweet brak Aram uit. Wanneer hij thans ontdekt werd, was alles verloren! Hij zag de gehate Wang recht op de ven sternis toekomen, terwijl een aantal ande ren opstond om zijn voorbeeld te volgen. Een ogenblik later stapte de generaal uit de nis op het balkonnetje Een lezer zond ons een foto van de molen, die destijds stond bij de Westbrug te Zierikzee. De molen werd gebouwd in 1661 en werd afgebroken in 1898. Bij het zien van het plaatje, is er nog spijt dat Zierikzee deze molen op zo'n fraaie plaats, moest verliezen. ADVERTENTIE 4% 6% De bank waar u zich thuis voelt! Zo wordt het werk van de landar beider over het algemeen zeer posi tief gewaardeerd, maar de landar beid ersvrouwen achten het maat schappelijk aanzien van het beroep* gering. Laatstgenoemde mening speelt een belangrijke rol in de wen sen van de vrouw met betrekking tot b creeps ver an dering door de man; •bijna de helft van alle landarbei ders vrouwen wenst dat haar man een ander beroep kiest. De mannen zelf ziin veel minder veranderingsgezind. Niettemin is er sprake van beïn- KERKNIEUWS Anglicaanse Kerk NIEUWERKERK. Eerste Pinkster dag (zondag 14 mei), 3 uur n.m. com muniedienst (in de Nederlandse .taal) in het voor dat doel beschikbaar ge stelde kerkgebouw der Katih. Apos tolische Gemeente te Ndeuwerkerk. Celebrant: G. A. van Kleef, pr 6 Kleurrijke huishoudpockets voor de vrouw in luxueuze cassette voor 2.95 De serie bestaat uit: Druk. bezochte algemene vergadering in Graanbeurs ZIERIKZEE, 10-5. „WU geloven in een toekomst vcor landbouw en tuin bouw voor Schouwen-Duiveland, afgewisseld met enkele beperkte woon- (foren.-en)gebiedeii. Daarom moet die land- en tuinbouw niet in een keurs lijf gedrongen werden. Zowel de grend als het klimaat maken deze streek tot de beste agrarische gebieden van Europa. Laten we er zuinig mee om springen. Wij vragen voorlichting, medewerking, ook begrip en steun van onze plaatselijke-, regionale- en landelijke overheden. Van groot belang is daarbij dat de vertegenwoordigers van de land- en tuinbouw zich laten gelden bij de besluitvorming". Aldus nam de voorzitter van de krir.g Schouwen-Duiveland van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, de hetr A. M. Geluk, in een rede bij de aanvang van de dinsdagavond in de Graanbeurs gehouden druk bezochte algemene vergadering stelling is het tegenwoordig voor Schouwen-Duive land dikwijls geschetste (vage) toe komstbeeld van een vooral recreatie ve ontwikkeling. „Zeker op dit ter rein is het -zaak dat de agrarische bestuurderen in de gemeenteraden, in Provinciale Staten enz., goed op letten en bü alle plannen makerij met beide benen op de grond blijven staan". De heer Geluk waarschuwde met nadruk voor overschatting en te veel offeren „wat goed is en goed loopt" voor datgene, wat „vaag en onzeker" Ls: „er kunnen niet zoveel mensen een bungalow bouwen als zij daar omheen 5.000 m- grond per woning bij moeten kopen". Vanzelfsprekend zullen echter nieuwe wegen aange legd moeten worden, bijvoorbeeld de weg Repard-Serooskerke-de Punt, met grote op- en afritten. „Het is nodig dat de landbouw overal vertegenwoordigd is en dat we met de kleine groep die werkzaam is in de land- en tuinbouw positie be houden en ons inzetten waar dat kan", aldus de heer Geluk, die hier aan toevoegde dat de landbouw heus niet alles bij het oude wenst te la ten. Immers, de landbouw is in be weging en grote veranderingen vol trekken zich in enkele jaren. Hoge eisen worden gesteld aan de boer als ondernemer, aan het bedrijf en aan de instellingen werkzaam op het ge bied van de landbouw. De boeren verlangen thans ook meer van hun organisaties en coöperaties dan vroe ger: meer voorlichting, meer service, meer hulp bij het treffen van finan ciële regelingen. Om aan de „vraag" te voldoen moeten meer deskundigen en zelfs specialisten worden aange trokken. Zonder in gezapigheid te Willen vervallen meende de voorzit ter te mogen vaststellen dat het met de contacten en presentatie van de land- en tuinbouw op Schouwen- Duiveland niet slecht gesteld is. De voorspoedige start van de Vereniging voor Bedrijfsverzorging bewijst dat booaalde initiatieven ook aanslaan. Bij de aanvang van zijn openings toespraak memoreerde de voorzitter de geboorte van een jonge Prins en sloot hij zich aan bij de gelukwiensen door het dagelijks bestuur van de Z. L.M. gezonden aan Prinses Beatrix en Prins Glaus. De heer Geluk herin nerde verder aan het. afscheid - na de afgelopen verkiezingen - dat moest worden genomen van de mi nister van landbouw, de heer Bies heuvel en aan de benoeming van mi nister Lardinois als zijn opvolger. Pas op de plaats Wat betreft de economische situa tie - het toekomstbeeld is minder rooskleurig - stelde de heer Geluk cat een pas op de plaats op zichzelf niet erg is. Men gaat dan weer scher per economisch handelen en denken maar voor de zelfstandige - voor de boer - bestaan vaak geen andere mo gelijkheden meer. De concurrentie wordt scherper, de onkosten stijgen ook nu nog steeds, maar de prijzen voer de predukten blijven op het zelfde peil of dalen, b.v. van vlas en erwten. In Europees verband gezien zet de ze tendens zich voort. De enige troost hierbij is dat er nu tenminste een ba sis aanwezig is vcor een aantal pro- dukten als vlees, melk, granen en suiker. Nu bovendien Engeland be sloten heeft cm het lidmaatschap van de E.E.G. aan te vragen, worden er nieuwe perspectieven geopend. Door de Engelse deelname wordt het Europees isolement min of meer doorbroken. De wereldhandel krijgt meer zijn kansen, een zaak welke vcor Nederlanl van enorme beteke nis kan zijn. Dit alles ls ook weer van invloed op de toekomstige ha venontwikkeling m zuid-west-Ne- rierland. Intussen zullen de boer moeilijkheden en teleurstellingen nimmer onthouden worden; inspan ning zal hij zich blijvend moeten ge troosten. „Moge oogsten tenslotte zijn deel zijn", aldus de heer Geluk, die in het bijzonder een woord van wel- ADVERTENTIE Voor moeder een goede zonnebril 5 Geef een 5 Zeiss-Polaroid i 5 Buchmann of 5 5 5 Rodenstock S Nieuwste brilmonturen Pracht brilétui's 5 Brillen op advies van de oog- s arts vlug klaar N "N vako pticiën Havenpark 1 Zierikzee 5 s s J. KLOET - Totem - Burgh 5 N 5 'f*rrw/rirrrrrfrrrrniirrj//rrrrMtrj> Burgerlijke stand Zierikzee Geboren. 3 mei Erik Mels, z. van Jan Jacob Peter Snoek en Petro- nella Cornelia Hendrica Maria Aerts (Zierikzee); 6 mei Pieter, z. van Pie- ter Saman en Sjoukje Stel (Zierik zee). Gehuwd 9 mei Cornelis Johannes Christiaan Quist, 26 jr. en Jeltje de Boer, 26 jr. (beiden Zierikzee). Overleden. 3 mei Elizabeth Bom, 75 jr. (Middenschouwen)7 mei Lucia Meurs, 27 jr., echtg. van Marinus Karei Krijger (Zierikzee). kom had gericht tot de ere-voorzit ter de heer H. C. van de Zande. kring- en hoofdbestuursteden, de di recteur van de lagere land- en tuin bouwschool te Zierikzee. de heer J- A. Kooiman en de heren E. L. de Koeyer en W. Sinke, die na de pauze een praatje met dia's en film ver zorgden getiteld „Reisindrukken uit het Nabije Oosten". Op de agenda voor deze avond stond verder een inleiding te houden door de secreta ris van de Z.L.M., mr. E. Wage, over het onderwerp „Landbouw en Re creatie". Deze bijdrage kon echter geen doorgang vinden wegens geluk kige familie-omstandigheden, om standigheden die aanleiding gaven de vergadering te doen besluiten tot het laten zenden van een fruitmand. Namens de financiële commissie bracht mr. A. Gast verslag uit over boekjaar 1966. Als batig saldo over het verslagjaar kon melding worden gemaakt van een bedrag groot f 312.34. Een samenvatting van de vervolgens door de heer Kooiman ge- ïouden korte inleiding over het land en tuinbr-u wonder wijs is elders in dit nummer opgenomen. Prins Bernhard opende conferentie BREUKELEN, 10-5. Z.K.H. Prins Bernhard heeft woensdagmorgen in de Nederlands Hervormde kerk te Breukelen de vierde lustrum-confe rentie van de Stichting Nijenrode, Nederlands opleidingsinstituut voor het buitenland (NOIB) officieel ge opend. Hij deed dit, in zijn hoeda nigheid van erevoorzitter van de Raad van Toezicht, met het uitspre ken van een rede, waarin hij in het licht stelde, dat de communicatie in en van de onderneming - het thema van de conferentie - in onverbreke lijk verband staat met andere com municatiesystemen, die een heel wat wijder bereik hebben. Journalist Van Hasselt terug uit Griekenland SCHIPHOL, 10-5. De Nederlandse journalist van Hasselt, die door de Griekse regering is uitgewezen, is in ons land teruggekeerd. Hij is met een Grieks vliegtuig van de Olympic Airways op Schiphol aangekomen. Het toestel had twee uur vertraging Op de luchthaven werd de heer van Hasselt opgewacht door zijn moeder en zijn zuster. De heer -van Hasselt vertelde dat hij op straat was aan gehouden. Hij werd gearresteerd, zei hij, nadat de posterijen zijn brieven hadden opengemaakt. Hierin had men een brief van Nederlandse ken nissen gevonden waarin hem werd gevraagd aan te dringen op de vrij lating van de zanger Theodorakis. Volgens de heer van Hasselt bevindt deze zioh op vrije voeten. „De landarbeidersvrouwen in de zeekleigebieden" ADVERTENTIE Verdrijf griep met Togal. U voelt direkt verlichting. Een griepje, een kou, reumatische pijnen, hoofdpijn, migraine, spit en ischias worden door Togal tabletten gauw en goed bestreden. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. bloemen cn planten in huis en tuin wetten der etiquette apart en lekker praktisch wonen slank cn clii.. ii'.snt O handig huishouden Verkrijgbaar bij elke kruidenier DEN HAAG. 10-5. Als laatste van een drietal deelstudies over de land- arbeidsr in de zeekleigebieden is thans gepubliceerd „De landarbei- dersvrcuwcn in de zeekleigebieden". In het onderzoek als1 geheel is veel aandacht besteed aan do oorzaken van het afvloeiingsproces uit het landbouw. Het is voor het eerst dat het Landbouw-Economisch Instituut in zijn onderzoekingen met betrek king tot de landarbeiders in Neder land. aandacht heeft besteed aan de mening van de vrouwen van landar beiders over het beroep van 'haai man. Hierbij is verondersteld dat deze mening medebepalend is voor de houding die de landarbeider ten opzichte van zijn beroep inneemt. Er zijn bijna 700 vrouwen geënquêteerd. Aan de Landarbeidersvrouwen is ook haar mening gevraagd over de ligging, de grootte, de toestand en het comfort en gerief van de wening: twee van de drie landarbeidersvrou wen hebben een positief oordeel over de woning; bijna een op de drie vrouwen zou van woning willen rui len. Het oordeel van het beroep en werk van de landarbeider is een van de centrale gegevens uit deze studie. De verkregen resultaten zijn zeer in teressant. vloeding van de afvloeiing door de vrouw. Tenslotte geeft de studio weer wel- lce beroepen de landarbeiders-vrou wen voor haar man en kinderen meer of minder gewenst achten. Op-, merkelijk is daarbij dat het beroep landarbeider heel laag gewaardeerd staat en dat meer dan 40 pet. niet concreet kan aangeven welk beroep men voor de echtgenoot wenst, ook al wil men dat hij van beroep ver andert ADVERTENTIE RENESSE, 10-5. Dezer dagen werd alhier het geheel verbouwde slagers- bedrijf van de heer M. Ossewaarde officieel in gebruik genomen. De nieuwe zaak werd geopend door de Rijksmiddenstandsconsulent voor Zeeland. (Foto: Ziierikzeesohe Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 11