HET LIDTEKEN VIJFTIG JAAR GELEDEN VIELEN BOMMEN OP ZIERIKZEE In de nacht van 29 op 30 april 1917 Niet minder indruk dan in 1953 Vergadering oud-leerlingen tuinbouwwintercursus Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maand»! 8 mei IW Nr. 19789 Geslaagde festiviteiten bij Koninginnedag te Renesse Zij zullen hun woordje hebben kunnen doen en kregen dan ook uit han den van de burgemeester briefjes, waarop levensmiddelen e.d. werden ver strekt. Dit geschiedde op voorschot. Daklozen werden verwezen naar het burgerlijk armbestuur, politiebureau of ziekenhuis. Van het uitbetalen van schadevergoeding was geen sprake. Het gemeentebestuur vreesde, dat bij het geven van geldelijke voorschotten niet alleen de getroffen bewoners, maar ook de huiseigenaren hun vorderingen zouden indienen. Alleen de wethouder L. Koopman Czn. achtte het nodig directe steun te verlenen en desnoods geld van het grootboek op te nemen 30). Nakomend douceurtje Daadwerkelijke steun van buiten de gemeente is weinig verleend, hoewel de belangstelling in den lande voor het gebeurde zeer groot was. Dankzij de ruime schadevergoeding door de Britse regering kwam uiteindelijk een ieder aan zijn trek. Vanzelfsprekend trokken de huiseigenaren bij de ver deling van het schadebedrag aan het langste eind. De burgemeester kon in 1927 nog een douceurtje - geheel verantwoord - zijnde het wel wat lang bewaarde kassaldo van een plaatselijk hulpcomité, voor de aankoop van het stadhuiscarillon op tafel leggen, 't Was ter aanvulling van de ontbrekende pecunia. Laten we eraan denken bij het horen van ons welluidend klok kenspel. 30. Not. geh. raadsverg. 2 mei 1917. Mr. A. J. F. Fokker, de toenmalige burgemeester van Zierikzee. (door C. Postma, archivaris van Zierikzee) (slot) Een halve eeuw na „het bommen-onheil" kunnen we niet nalaten zowel de omvang van de ramp als de daarna verleende hulp te vergelijken met de ramp van februari 1953. Het gebeuren van 1917 heeft echter toen niet minder indruk op de bevolking gemaakt dan de watersnood van 1953. De hulp, die dcor de overheid direct ma het vallen van de bommen werd geboden, zal vooral door de jonge lezer vam geen betekenis worden geacht. We kunnen en mogen hier geen kritiek daarop geven. De plaatselijke brand weer, die in de middeleeuwen reeds functioneerde, was ook in 1917 het enige apparaat, dat direct hulp kon bieden. Zonder verwijt aan de mannen van teen herinnert hun houding ten opzichte van de getroffen medemens aan die van een dame in Tolstoj's Oorlog en Vrede, die met een snelle blik naar een troep gewonde soldaten zegt, dat daarvoor de regering maar moet zorgen. Tenslotte was het de minister van buitenlandse zaken, die de Engelse regering aan haar plichten herinnerde. Jammer is evenwel, dat er zo weinig directe hulp werd geboden. Waar schijnlijk was de afstand tussen de verschillende bevolkingsgroepen toen nog te groot om begrip voor eikaars ellende te hebben. De getroffenen vie len in twee groepen uiteen. De meergegoede bewoners vaai de Oude Haven, die niet bij de overheid aanklopten en de mindergegoeden uit de achter liggende buurt. Deze wendden zich direct tot de burgemeester. Speciaal de huismoeders hebben de heer Fokker benauwde ogenblikken bezorgd by het stellen van hun eisen. Het zien van deze vrouwen in hun gesteven witte schorten op de foto's, zegt ons genoeg. GEMEENTE MIDDENSCHOUWEN Burgerlijke stand en loop der bevolking over de maand april Geboren: geen Gehuwd: 7 april Christiaan Hu- brecht Kurvink, 24 jaar (Brouwers haven) en Adriana Pieternella Hui- gens, 20 jaar (Kerkwerve). Overleden: 13 april: Cornelis Pad mos, 82 jaar (Eikerzee); 23 april: Adriaan Willem de Glopper, 83 jaar (Ellemeet). Vertrokken: G. F. Tomey en gezin van Scharendijke naar Westerschou- wen (Renesse). C. C. Feijtel van Kerkwerve naar Duiveland (Ooster- land). A. P. Kurvink-Huigens van Kerkwerve naar Heemstede. J. M. Dalebout en echtgenote van Ellemee* naar Westerschouwen (Haamstede). M. Kloet van Kerkwerve naar Brou wershaven (Dreischor). N. C. Fontei- ne en echtgenote van Ellemeet naar Bruinisse. J. Eleveld en gezin van Eikerzee naar Noordoostpolder (Marknesse). G. Zonneveld en gezin van Kerkwerve naar Valkenburg. Ingekomen: J. J. Bil van Zierikzee naar Kerkwerve. L. Simonse-Mat- thijsse van Mariekerke naar Kerk werve. S. Simonse van Valkenisse naar Kerkwerve. J. F. Minnik en ge zin van Brouwershaven naar Scha rendijke. G. Minnik en' echtgenote van Brouwershaven naar Scharen dijke. J. P. van Splunter van Zierik zee naar Ellemeet. WASHINGTON. President John son heeft op een persconferentie ge zegd er niet aan te twijfelen dat zijn militaire adviseurs zullen aanbevelen meer Amerikaanse militairen naar Vietnam te zenden. SCHIEDAM. Bij vlotjevaren op een waterplas nabij de vuilnisstort plaats op het industrieterrein te Schiedam raakten de elfjarige Adri aan Louws met eentienjarig vriend je te water. De jongens kwamen juist in een diepe geul terecht en Adriaan, die niet kon zwemmen, ver dronk. Eén der uitgeworpen bommen maak te een krater in de tuin van een per ceelaan de Oude Haven. ALEPPO. In Syrië zijn 38 dorpen door het water van de Euphraat overstroomd na hevige regenval in het noorden van het land. Drie dis tricten, Euphraat, Rakka en Aleppo, zijn ernstig getroffen. SAIGON. Het Zuidvietnamese ministerie van buitenlandse zaken heeft laten weten dat de Zuidviet namese regeringstroepen en hun bondgenoten op 23 mei een bestand van een volle dag in acht zullen ne men ter herdenking van Boeddha's geboortedag. Het bestand zal 24 uur duren. WASHINGTON. President John son heeft gezegd ernstig bezorgd te zijn over de tijdnood waarin de on derhandelingen over internationale verlagingen van invoerrechten in Genève, de zogenaamde Kennedy- ronde, dreigen te geraken. ORANJESTAD. Een worsteling om een pistool van een politieman, die een schot in de lucht afvuurde, heeft tijdens volksspelen ter gele genheid van Koninginnedag in Santa Cruz, op Aruba, een dode en vijf ge wonden tot gevolg gehad. NICE. Drie met pistolen gewa pende mannen hebben een bank in Nice van 31.000 francs beroofd. Zij zijn nog spoorloos. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin werden te Renesse feestelijkheden georgani seerd. Het programma werd om 8.15 uur geopend met koraalrauziek, ge bracht door leden van het fanfare corps „Luctor et Emergo". School kinderen brachten om 9.00 uur een aubade by bet voormalige gemeente huis, afgenomen door burgemeester H. P. Everwyn, die vervolgens de aanwezigen toesprak. Voor de schooljeugd was ditmaal een prestatie-wandeltocht georgani seerd over afstanden aangepast aan de leeftijd van de kinderen. Na af loop kregen alle deelnemertjes een traktatie en een herinneringsvaantje. Verder was er 's morgens een oriën- tatierit voor bromfietsen. Veel belangstelling trok 's middags de optocht met versierde wagens en fietsen. Het aantal wagens was min der dan vorig jaar maar gelet op de kwaliteit kan het geheel zeker ge slaagd worden genoemd. Met „Luc tor et Emergo" voorop werd een uit gebreide route door Renesse afge legd. Na afloop vonden nabij de Zee- distelweg wielerwedstrijden plaats. Deze wedstrijden konden voor de jeugd bijzonder attractief worden gemaakt door de f 150,aan pre mies, die door de middenstand bij eengebracht was. Met medewerking van een aantal instructeurs van de Outward Boundschool wist de heer J. H. Ranft het geheel in goede ba nen te leiden. In verschillende leef tijdsgroepen streed de jeugd met volle overgave om de premies en prijzen. Voor de wedstrijd op race fietsen verschenen slechts drie deel nemers aan de start. Dit onderdeel kwam niet tot zn' recht toen twee van hen „de pijp aan maarten" ga ven. Tot besluit van de festiviteiten vond op het Dorpsplein ringsteken te paard plaats. De houder van de wisselbeker, de heer A. Padmos, moest ditmaal genoegen nemen met de zesde plaats. Winnaar werd Joh. Hoogenboom te Noordwelle, die de meeste ringen wist te bemachtigen. Prijsuitreiking De prijsuitreiking vond 's avonds plaats in het Dorpshuis. De voorzit ter van de Oranjevereniging, de heer J. A. Kouman, bracht hier allen dank die hadden medegewerkt om deze dag weer te doen slagen. Burgemees ter Everwijn overhandigde met een toepasselijk woord de prijzen aan de winnaars. De uitslagen van de verschillende onderdelen zien er als volgt uit: Ringsteken: 1. Joh. Hoogenboom; 2. Klaas Steur; 3. N. Beije; 4. mevr. Beije-Figee; 5. mevr. Voskuilen; 6. A. Padmos. Wielrennen (t m 13 jaar): 1. K. Moelker; 2. S. Hart; 3. A de Meij; 4. W. Janse; 5. J. Tiggelhoven; (14 jaar en ouder): 1. M. Verseput; 2. Kees Hoogerhuis; 3. Daan Duinhou wer. Oriëntatierit: 1. W. Kostense2. J. Everwijn; 3. L. Lemsom; 4. Bakker. Optocht wagens: 2. Meisjesclub met „Onder de Oranjeboom voelen wij ons veilig"; 2. Bona-Fide met „Zwaan kleef aan, zo moet het ook in de Oranjevereniging gaan; 2. Fam. v. d. Hoek en De Feiter met „De gouden roos"; 3. Jongensclub N.H. kerk met „Indianenspel". Kleine wagens: 1. Gebr. v. d. Velde en Tiggelhoven met „Lang leve ons prinsje"; 2. Bert en Leon Verseput met „Bloesemwagen". Versierde fietsen: 1. Leo Verseput; 2. Leo Wandel; 3. Tonny Hanse; 4. Kees v. d. Boogert; 5. Janneke Hart; 6. Ko Kooman en Dick Verboom. Lopende kinderen: 1. Evelijn Beek mans; 2 de kinderen van Jac Lem som. Troostprijs: Mario van Dongen, Aadje Breeman, Johan Tieleman, Loes Goedbloed, Ronny Kooman, Jaap Verboom en Simon Hart. Aan het slot bracht de burgemees ter de Oranjevereniging dank voor het vele werk w.at zij op deze dag had verzet. FINANCIEEL NIEUWS Ontsparing bij R.P.S. i» april DEN HAAG. 5-5. Bij de Rijlcspost- spaarbank is in april 7,5 miljoen gul den meer opgenomen dan ingelegd. In de afgelopen maand werd inge legd 104,2 miljoen (april 1966: 97,9 miljoen) en opgenomen 111,7 miljoen (april 1966: 110 miljoen). Het inleg gerstegoed bedroeg op 30 april j.l. 4.520,5 miljoen tegen 4.241,3 miljoen ultimo april 1966. Een Zweedse arts, dr. Takman, heeft voor het ..Tribunaal" van Ber- trand Russell in Stookholm ver klaard eens te hebben gezien, hoe Amerikaanse vliegtuigen 6.000 tot 8.000 lichte bommen, gevuld met Wz tot 2 min. splinters, op een Noord- vietnamees dorp lieten vallen. ZIERIKZEE, 6-5. Dezer dagen vond in het Huis van Nassau een vergadering plaats van de vereniging van Oudleerlingen van de Tuinbouw wintercursus. Deze vergadering stond in het teken van de afzet en werd bijgewoond door de directeur van de Rotterdamse veiling der Z.H.E. de heer Van Kampen, de voorzitter de heer Roskam en de bestuursleden de heren Van der Valk en Van Herk. Aanwezig waren ook de expediteurs Rademaker uit Haamstede en Hart uit Renesse, die zo efficiënt mogelijk de sneldienst verrichten voor de tuinbouwprodukten van tuinder naar veiling. Voor hun medewerking wer den de heren Rademaker en Hart dank gebracht door de directeur. De leden stemden met de waarderende woorden van de directeur van harte in. Ter sprake /kwamen enige actuele zaken. Daarbij bleek clat de kerst veiling, zoals die andere jaren was, geen doorgang zal kunnen vinden. De oorzaak is hierin gelegen dat vo rig jaar bij het opzetten van deze veiling - waar zeer veel organisa tie aan voorafgaat - te weinig deel name uit deze streek bestond. Als de belangstelling dit jaar niet gro ter is zal de kerstveiling niet kun nen door gaan. De heer Van Kam pen was van mening de kwekers zich meer zouden kunnen toeleggen op een zo groot mogelijke pool. Een pool wil zeggen het bijeenbrengen van partijen appels van uniforme "kwaliteit van de gezamenlijke fruit telers. Voor deze grote partij appels is een deskundige poolcommissie aangesteld waaraan de fruittelers hun zeggenschap over het fruit dele geren. Op deze wijze kan aan aanvragen voor grote uniforme partijen voor 'bijv. groot-winkelbedrijven en het leger direct worden voldaan. Dit sei zoen kwam de veiling Z.H.E. in aan merking, vóór Frankrijk en Italië, voor twee leveranties van zestig ton aan het Amerikaanse leger in Duits land. Door deze en nog andere di recte leveringen lag de gemiddelde prijs van de Golden Delicious én tot twee dubbeltjes hoger dan an dere jaren. Wat dit betreft zijn de verwachtingen dus gunstig. Er zal 'dit jaar weer naar gestreefd worden om de James Grieve in teles coopdozen te verhandelen en aan te bieden. Dit hangt wel af van de vraag of er genoeg geld aanwezig zal zijn om dit fust te bekostigen. De pruimen zullen aangeboden wor den in meermalig fust, met een mooi dekvel er in op dezelfde manier zo als kasdruiven worden aangeboden, Amerikaanse verkoping Bij de Oudleerlingen van de Tuin- bouwver. is het een goede gewoonte om zodra een lid een produkt heeft dat ter veiling gaat hiervan ook een kistje in de vergadering te brengen. Het produkt wordt met punten ge waardeerd door de heren C. Hen- drikse en J. Rentier en deze punten gaan in het archief. Dan volgt een Amerikaanse ver koping. Dit keer waren het asper ges van de heer J. v.d. Velde, to maten van H. ten Haaf en een gro te bloemkool van K. Vermunt. Op 2 juni a.s. wordt een dagex cursie georganiseerd naar de veiling in Venlo. Gegadigden kunnen zich opgeven bij 'de heer J. V.D. Velde (voorzitter) of bij de heer T. Herij- gers, Gouweveerseweg 3. Inmiddels hopen de fruittelers op een goede oogst, ondanks de zware vorstschade die de afgelopen weken ook dit ge bied getroffen heeft. Feuilleton door Maartje Zeldenrijk 38 Met het gas vrijwel constant op de plank reed Map Lakeman in zui delijke richting. Het was toch nog later geworden als ze zich voorge nomen had. Voor alle zekerheid was ze nog even naar de garage gegaan om 'de Daf na te laten kijken. Met een goed uurtje zou hij 'klaar zijn, werd beloofd, en van dat uurtje had ze gebruik gemaakt om Gerdien- tje naar de Beemster te brengen, waar ze tevens van haar plan ver telde om Wieg op te zoeken. Moe^ der Ruizenaar had er maar half open naar: zo ver weg en dan een vrouw alleen. En als je nou es wat krijgt met de auto? Maar Map had haar vrees weggelachen. Ik neem voldoen de geld mee, en als ik pech krijg, ga ik met de trein verder. Hoe ik er kom, kom lik er, maar ik zal Wieg zelf feliciteren met z'n verjaardag. Het was toch nog half elf gewor den, voor ze kon wegrijden. Maar nu had ze dan ook een bepaalde ze kerheid, dat de wagen berekend was op zo'n lange rit. Naast zich lag haar tasje met enkele briefjes van hon derd en wat Belgisch en frans geld, dat ze en passant even op de Bank had 'gewisseld. Plus haar pas en de autopapieren. Gelukkig, dat het niet 20 druk op de weg was. Ze 'keek naar de snelheidsmeter, die net over de hon derd wees. Zo hard had ze misschien nog nooit gereden en zeker niet zo'n lange afstand. Meestal deed ze het kalm aan, als ze Wieg naar de boot had gebracht. Ze had immers de tijd voor zichzelf? En Gerdientje was thuis goed verzorgd, dat wist ze. Oma en de ooms en tantes waren alle maal even gdk op de 'kleine meid. Misschien verwenden ze haar wel te veel, maar dat moest ze maar op de koop toe nemen. Wieg ging nu vooi*, want hij was vandaag jarig. Happy birth day, mij darling Toch maar fijn, dat ik met m'n achttiende jaar al kon rijden. Nu beschik ik over de nodige routine en vaardigheid, die komt me vandaag prachtig van pas. In *de boekwinkel in de stad had ze in de gauwigheid nog een toeris ten kaart gekocht. Die lag onder haar tasje, opengevouwen. Ze wist nu, hoe ze moest rijden. Eerst naar Ant werpen, daar de tunnel door en dan richting Gent. Tot zover wist ze het nu; Tegen de tijd, dat ze daar was, ging ze vlug ergens eten en dan vooruit, de laatste tweehonderd ki lometer. Maar zover was ze nog niet. De wagen snorde over de autoweg. Het geluid van de motor klonk haar als muziek in de oren. Ze naderde een file wagens op de i*echtse rij baan en 'keek in de spiegel, of de weg vrij was om te gaan inhalen. O ja, laat ik van nu af aan m'n richtingwijzer niet vergeten, want dat is in België en Frankrijk ver plicht, als ik ga inhalen. Nee, er kwam niets aan, dus ging ze naar de inhaalbaan over. In de verte zag ze Rotterdam al. Daar kon ze nu om heen rijden, scheelde alweer. Als ze naar de haven ging om Wieg weg te 'brengen, moest ze altijd dwars dooi de stad. Die kon ze nu laten liggen. De verschillende circuits gaven haar geen moeilijkheden. Ze tuurde alleen maar naar de borden als Dor drecht en Antwerpen. De rest in teresseerde haar niet. Voor twaalven had ze Rotterdam al achter zich en bevond zc zich op de brede weg weg naar Breda. Ook Dordrecht ging ze langsheen, had ze op de kaart, gezien, doch bij Breda moest ze rechtsaf in de richting Zun- dert. Daar was de grens. De snelheidsmeter wees constant hondervijf. Snel genoeg, dacht ze. Ik schiet lekker op. Als ik geen tegen slag heb met files of wegomleggin- gen, ben ik binnen het uur bij de grens. Dwars over de Moerdijkbrug stond een stevige bries. Ze voelde het aan het stuur en matigde even haar snel heid. toen ze de wagen voelde weg trekken. Brokken maken heeft ook geen zin. En ginds is de afrit alweer. Over de brug verhoogde ze haar vaart weer; zo gaat het lekker. Links van 'de weg zag ze de lange trein gaan voor België. Dat had ik ook kunnen doen, dacht ze, maar ik ben niet zo sterk in Frans en wie weet, welke moeilijkheden ze gehad zou hebben ibij het overstappen. Wieg sprak wel tamelijk goed Frans, die kende van alle talen voldoende om zioh verstaanbaar te maken. Zelfs sprak hij een mondje Japans. Nou, wat dat voor apetaal was. Ze her innerde zich uit haar eerste huwe- lijkstijd, dat hij eens een demon stratie had gegeven, hoe een Japan se opzichter commandeert. Ze had krom gelegen van de slappe lach. Wieg kon toch zo kostelijk verschil lende mensen imiteren. Mij dunkt, aan boord zullen ze ook wel eens om hem lachen. De weg naar de grens was smal ler en telkens zat ze achter lange, hoog opgeladen, trailers, terwijl van de andere kant ook een druk ver keer was. Daar heb ik op gerekend, dacht ze. Ik ben een klein half uur tje voor op m'n tijdschema, dat ik nog gauw even heb uitgerekend. (Wordt vervolgd) k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3