GALTEX 100 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Prof. Hallstein trekt kandidatuur Europese gemeenschappen in KAMERBREED „DE MAGNEET" MORRIS Anti-Griekse demonstratie in Amsterdam GULDEN GEWONNEN IN DE GROTE BORON LUCKY STAR GELDWATERVAL [met 160.224 geldprijzen). Flinke aanpak paratyfus noodzakelijk Tweede inzameling „Eten voor India" I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 8 mei 1967 123ste jaargang Nr. 19789 WAARIN OPGENOMfcN 1797 1889 ItÜAMlt fcN AL/MlNlS I RA I Ifc Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tol. Ü1110-225a, na 18.00 uur: tol. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uitgave: aJ.V Drukke/ij Wh Lakenman Ochtman, Zierikzeo. AbCNNéMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden btj vooruitbetaling t 6,50; per week 30 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 ceni per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk In dit nummer: Geslaagde wandeltocht Schouwen-Duiveland BRUSSEL, 6-5. De voorzitter van de E.E.G.-commissie, professor W. Hallstein, heeft zijn kandidatuur voor de voorgenomen uniforme com missie van de drie Europese ge meenschappen, de E.E.G., Euratom en de E.G.K.S.. ingetrokken. In een brief aan bondskanselier Kiesinger gezonden, verzoekt HaLl- stein niet voor het voorzitterschap van de commissie in aanmerking te komen. Tevens wees hij elke andere func tie in hot nieuwe orgaan van de hand. ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIK WEERT iVieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinissc - tel. (01113)470 Europese conferentie over de apartheid PARIJS, 7-5. In Parijs is zaterdag een Europese conferentie over de apartheid geopend, waaraan wordt deelgenomen doör afgevaardigden van internationale organisaties als de Verenigde Naties, de Unesco en vakorganisaties uit Frankrijk, Enge land, België, Nederland, west-Duits- •land en Zwitserland. In Keulen heeft een man vrijdag bij een overval op een juwelierswin kel sieraden ter waarde van 600.000 D. mark buitgemaakt. Late tulpen in volle bloei DEN HAAG6-5. Door het wissel vallige weer van de laatste tijd staan nu op de bollenvelden tussen Leiden en Haarlem zowel de vroege als de late tulpen in volle bloei. Late hya- cintenvelden zorgen voor een kleur rijke schakering. Zo meldt de pro vinciale VVV van Zuid-Holland. Ontslagen in stoffenfabriek DEN HAAG, 6-5. Door een ver schuiving in het produktenpakket naar artikelen die zich meer voor au tomatisering lenen, moet de konin klijke AaBe wollenstoffen- en de- kenfabriek N V. te Tilburg vijftig van haar duizend werknemers voor afvloeiing in aanmerking laten ko men. De onderneming, die dit mede deelde, voegde hier aan toe, dat een en ander geschiedt in nauw overleg met ondernemingsraad en vakbon den. In goeclingelichte E. E.G.-kringen gelooft men, dat het voorzitterschap van de nieuwe executieve nu aan een „Beneluxer" zal toevallen en wel aan de Nederlander dr. S. L. Mans- holt of de Belg Jean Rey, die beiden op het ogenblik vice-voorzitter van de E.E.G.-commissie zijn. Afpraak Hallsteins besluit hangt samen met een afspraak van bondskanselier Kiesinger en president De Gaulle, dat Hallstein weliswaar per 1 juli 1967 tot voorzitter van de nieuwe executieve zou worden benoemd, doch op voorwaarde dat hij op 31 december a.s. vrijwillig zou aftreden Hallstein heeft in zijn brief aan Kie singer uiteengezet, dat het half jaar dat hem als leider van de nieuwe commissie is toegedacht, onvoldoende is om de reorganisatie die met de fu- ?ie gepaard zal gaan, te voltooien. Schoten in Den Haag Verdovende middelen DEN HAAG, 7-5. Autodieven en drie brandkastkrakers noopten de Haagse politie ertoe in de nacht van zaterdag op zondag van haar vuur wapens gebruik te maken. Er klonken vier schoten over de residentie. Een van de mannen die in een gestolen auto meereed, werd aan het einde van een wilde achter volging gegrepen. De brandkastkra kers verdwenen in de nacht. Jongetje verdronken ROTTERDAM, 7-5. In het water van de Coolhaven in Rotterdam is zondag de 8-jarige Robert Fe dinger verdronken. Het jongetje was tijdens het spelen van een talud gevallen en te water geraakt. Een Rotterdamse vrouw, twee po litiemensen en acht brandweerman nen, die persluchtmaskers hadden meegenomen, hebben tevergeefs ge probeerd het drenkelingetje te vin den. Later haalde de rivierpolitie het lijkje uit het water op. Kleuterschool Prins Willeni-AIexander SOMEREN, 6-5. Als eerste ge meente in Nederland heeft de Bra bantse gemeente Someren zaterdag een Prins Willem-Alexander school gekregen. Het is een vijfklassige kleuterschool, die zaterdagmorgen door burgemeester J. M. Boeren- kamp officieel werd geopendDe burgemeester maakte tevens de prinselijke naam van de school be kend. De kleuterschool staat onder leiding van de zusters Franciscanes sen van Oirschot. QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 AMSTERDAM, 6-5. Met toestem ming van burgemeester Van Hall is zaterdagmiddag in Amsterdam een demonstratieve wandeltocht door de Amsterdamse binnenstad gehouden als protest tegen de staatsgreep in Griekenland. Motorsloep met veel mensen gezonken DACCA (Oost-Pakistan), 5-5. Een overvolle motorsloep is in de avond in de rivier de Megha bij de haven stad Tsjandpoer, gezonken. Volgens eerste berichten zijn vermoedelijk van de 150 opvarenden er 90, hoofd zakelijk vrouwen en kinderen, ver dronken. 60 mensen konden zwem mend de oever bereiken. V.S.-troepen uit Europa niet naar Vietnam WASHINGTON. 6-5. Dc 35.000 Amerikaanse militairen, die uit west-Europa worden teruggetrok ken, zijn niet voor Vietnam bestemd. Dit heeft minister Rusk tegenover de pers verklaard. Zij zullen in Na- vo-verband beschikbaar blijven om zonodig onmiddelijk naar Europa te rug to keren. De gemeentepolitie en marechaus see hadden uitgebreide maatregelen genomen om op alles voorbereid te zijn, maar de demonstratie is zeer rustig verlopen zonder enig incident, ook niet direct na afloop toen groep jes jonge demonstranten naar de Dam trokken. De demonstratieve tocht begon en eindigde bij het standbeeld van de dokwerker op het Jonas Daniël Meijerplein. Aan de tocht namen 400 a 500 voornamelijk jongeren deel. Zij w,a- ren afkomstig uit aanhangers van het comité waakzaamheid, het sinds kort opgerichte comité vrij Grieken land. de jongerenafdelingen van di verse politieke partijen en uit stu dentenorganisaties. In feite was de demonstratie georganiseerd door de A.S.V.A., de Algemene Studentenver eniging Amsterdam. Koe doden in Nepal mag niet KATMANDOE, 6-5. In Katman- doe, de hoofdstad van Nepal, zijn twee Goerkha's tot 12 jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens het do den van een koe, nadat het dier hun kinderen met zijn horens dodelijk had verwond. In Nepal worden koei en als heilig beschouwd. NEW YORK, 7-5. Op het New- Yorkse „John F. Kennedy "-vliegveld heeft de politie zaterdag voor een waarde van meer dan een miljoen gulden aan heroïne in beslag geno men, die was verborgen in de koffer van een Cubaanse vrouw De vrouw en twee landgenoten die tezamen met haar reisden, zijn gearresteerd. ADVERTENTIE Aanvraag exportvergunning duikboten voor Z.-Afrika ROTTERDAM, 6-5. Nederlandse scheepsbouwers hebben thans de re gering om een exportvergunning ge vraagd voor drie duikboten, te bou wen in opdracht van Zuid-Afirka. De aanvraag is vorige week bij de minister van economische zaken, mr. de Block, ingediend door ir. C. J. van der Vorm, namens de Nederlandse Vereniging van Scheepsbouwbureaus (Nevesbu). ADVERTENTIE Mevr. W. M. A. Eegdeman - Balvers Lanxmeersestraat 4 Culembo rg Weer babylijkje gevonden te Vlissingen VLISSINGEN, 6-5. Naar eerst thans bekend is geworden heeft de politie te Vlissingen woensdagmid dag op hét strand van de boulevard Banckert een gedeelte van een ba bylijkje gevonden. Zoals bekend werd nog maar korte tijd geleden op ongeveer dezelfde plaats het Stoffe lijk overschot van een baby aange troffen dat verpakt was in een plas tic zak. Op last van de officier van justitie te Middelburg is het gedeelte van het babylijkje dat woensdag ge vonden werd, door de patholoog-ana toom onderzocht. Het stoffelijk over schot bestond slechts uit twee beent jes, een 'gedeelte van het onder lichaam en een linkerarmpje. De Vlissingse politie 'tracht achter de herkomst van het lijkje te komen dat op het strand aan de laagwater- lijn gevonden werd. Ernstig ongeluk met autobus in Soedan KHARTOEM, 6-5. Nabij de Soe- danse hoofdstad Khartoem zijn 37 mensen om het leven gekomen, door dat een autobus omsloeg en in brand vloog. Zeventien personen liepen zware verwondingen op. De chauf feur, die ongedeerd bleef, is aange houden, omdat hij meer passagiers vervoerde dan het toegestane aantal van 37. Aanhouding brandkastkrakers ROTTERDAM. 6-5. Met de arres tatie van drie Rotterdammers heeft de recherche in de Maasstad een serie van 40 inbraken opgelost, die dit drietal de afgelopen acht maanden overal in Nederland heeft gepleegd. In die periode stalen de mannen, die over enige dagen voor de offioier van justitie in Rotterdam zuilen worden geleid, een bedrag van ruim f 100.000 bijeen. Van dit geld is niets meer TIEL. Burgemeester J. A. Houtkoper en echtgenote hebben dinsdagavond t wee vlaggen gehesenwaardoor de openbare lagere school de naam „Prins Alexanderkreeg. Er ivas nog verwarring geweest of de naam nu Willem- Alexander" moest zijn. Volgens de burgemeester had het secretariaat van het prinselijk gezin medegedeeld, dat bij 'naamgeving prijs werd gesteld op Prins Alexander". Adviesaanvraag wet Zware geneeskundige risico's DEN HAAG, 6-5. In de regerings verklaring is medegedeeld, dat, in afwachting van de parlementaire be handeling, over de invoering van de algemene wet Zware^ geneeskundige risico's, thans reeds adviesaanvragen zouden uitgaan. Dit heeft de bedoe ling de inwerkingtreding van de wet zoveel mogelijk te bespoedigen. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Rool- vink, en de staatssecretaris van so ciale zaken en volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruizinga, hebben voor de daarvoor in aanmerking komende ge vallen thans twaalf adviesaanvragen Twaalfjarig meisje <loor jongens aangerand DEN HAAG. 6-5. Een 12-jarig Haags meisje is aangerand in een van de straten van het Zuiderpark- kwartier te Den Haag. H'et meisje was op bezoek geweest bij kennis sen. Zij ging lopend naar huis. In de buurt van haar woning werd zij beetgepakt door twee jongens, die haar een portiek binnentrokken. Zij sloegen haar en betastten haar op wrede wijze. Het meisje kreeg geen kans te gillen want een van de jon gens hield steeds zijn hand op haar mond. Hiet meisje kende de knapen niet, maar wel wist zij dat een van hen een bepaalde bijnaam had. De rechercheur van de zedenpolitie wist dat deze toebehoorde aan een 14-ja- riige scholier. Donderdag Werd de jongen aangehouden, evenals de an dere aanrander, een 16-jarige mon>-. teur. Beiden zijn goede bekenden van de kinderpolitie. Het meisje is onder doktersbehandeling gesteld. verzonden. De adviesaanvragen zijn in hoofdzaak gericht tot de Zieken fondsraad, daarnaast ook tot de Cen trale Raad voor de Volksgezondheid. Zij hebben onder meer betrekking op de samenstelling van de Zieken fondsraad in verband met de uitvoe ring van de A.W.Z., de commissie van advies over de erkenning van inrichtingen, de controlemaatregelen en andere aangelegenheden betref fende de administratieve uitvoering van de wet Zware geneeskundige ri sico's. Balkon afgeknapt INNSBRUCK, 6-5. In het stadje Telfs in Tyrol zijn vrijdag 23 scho lieren en twee kloosterzusters ge wond geraakt doordat een balkon van het gemeentehuis afknapte en vier meter lager op straat viel. De slachtoffers schepten een luchtje op het balkon na een toneelvoorstelling. De steunbalken bleken vermolmd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's iCOCCCCOSCCCOCOCOOCCOCCCCO tloe groter dc mond is des O te breder moet de rug zijn. O Vrij zonnig Verwachting tot dinsdagavond: Flinke zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer; zwakke tot matige zuidelijke wind; in het algemeen iets hogere middagtempe ra turen. 9 mei. Zon op 4.57, onder 20.17, Maan op 4.49, onder 20.29. Nieuwe maan: 9 mei te 15.55. HOOGWATERSTANDEN 7.TFRIKZEE 9 mei 3.18 v.m. 15.41 n.m. BROUWERSHAVEN: 9 mei 3.05 v.m. 15.20 n.m. Springtij: II mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde be vond zich ten westen van Ierland een depressie. Na de passage van een front van deze depressie stroomde zaterdag onstabiele lucht ons land binnen, zodat zaterdag en zondag de maximumtemperaturen varieerden lussen 13 en 16 graden, nadat vrijdag temperaturen van 18 a 22 graden waren 'bereikt. Gedurende het week einde viel op de meeste plaatsen en kele millimeters neerslag in de vorm van buien. Doordat de depressie na bij Ierland opvult, en de luchtdruk boven Duitsland stijgt, zal de buiig heid geleidelijk verder afnemen. Morgen zullen dan ook flinke zonni ge perioden voorkomen, bij een overwegend matige zuidelijke wind, en de temperaturen zullen iets hoger worden dan vandaag. Een kleine depressie, die zich thans tussen de Azoren en de Golf van Biscaje bevindt, verplaatst zich in noordoostelijke richting, maar zal dinsdag nog geen invloed uitoefenen op het weer in ons land. DEN HAAG. Het hoofdbestuur van ..Kerk en Vrede" heeft minister- preiiident P. J. S. de Jong geschre ven. dat Nederland el'ke steun aan het totalitaire bewind in Griekenland meet onthouden. Aan korting Con- stantijn is een brief verzonden met het verzoek niet langer samen te werken met de nieuwe regering. Ziekte kan gevaarlijk zijn UTRECHT, 6-5. Miljoenen men sen over de hele wereld worden ie der jaar het slachtoffer van para tyfus, of - zoals de wetenschappelij ke naam voor deze ziekte luidt - Sal- moncllose. In Nederland worden jaarlijks zes- tot zevenduizend ge vallen gemeld by de volksgezond- heidsautoriteiten. DEN HAAG, 6-5. Op 13 mei, Pinksterzaterdag, houdt de Stichting „Eten voor India" haar tweede inza meling, waarvan de opbrengst in het bijzonder zal zijn bestemd voor noord-India waar dit jaar door on voldoende regenval de graanoogst ver onder het streefcijfer is geble ven. De staat Bihar is het zwaarst ge troffen. De oogst wordt hier geschat op 2,2 miljoen ton tegen 7,3 miljoen ton normaal. Dit betekent een ver mindering van 70 procent. In som mige gedeelten van Bihar is de oogst zelfs totaal mislukt terwijl door de slechte oogst van vorig jaar reserve- voorraden ontbreken. Ramp Het volk van Bihar, in welke staat de .staat van hongersnood" is afge kondigd, ziet zich geplaatst voor een ramp zoals er in zijn geschiedenis nog niet is voorgekomen. Van de 78.000 dorpen in Bihar worden er 48.000 - met in totaal ruim 30 mil joen inwoners - door hongersnood bedreigd en 18.000 dorpen hebben in het geheel geen water meer. .Eten voor India", drs. H. A. Kort- De voorzitter van de Stichting hals, deelde op een persconferentie in Den Haag mee dat de stichting al 2.200 ton rijst en 300 ton tarwe heeft gezonden, terwijl ook hulp wordt ge boden vanuit de Verenigde Staten, Rusland, Australië, Canada en van de zijde van het Rode Kruis. Radio en televisie zullen in dc week voor Pinksteren in een serie speciale uitzendingen aandacht voor het vraagstuk van honger en dorst in India en voor dc actie van 13 mei vragen. Binnenkort zal de N.T.S. haar plannen bekendmaken betref fende het speciale programma van zaterdagochtend 13 mei, dat tussen 11 en 13.00 uur zal worden uitgezon den. In werkelijkheid maakt deze ziek te, die vaak voor een eenvoudig buikgriepje of een ,kou op de maag" wordt versleten, tien tot twintig maal zoveel slachtoffers. Iedereen herinnert zich nog de paratyfusuit- barstingen in de warme zomers van 1959 en 1961 die duizenden Neder landers besmetten. Hoewel het aantal mensen dat een aanval van salmonellose niet over leeft relatief gering is, kan deze ziek te heel gevaarlijk zijn, in het bijzon der voor kinderen, bejaarden en pa tiënten die al aan andere ziekten lij den en daardoor minder weerstand hebben. Internationaal probleem Een groot deel van de salmonello- segevallen wordt veroorzaakt' door voedsel van dierlijke oorsprong. Dat betekent, dat het paratyfusprobleem steeds meer een internationaal pro bleem wordt, al naar gelang de uit wisseling van voedselmiddelen tus sen verschillende landen en wereld delen in omvang toeneemt. „Kopstukken" uit de hele wereld op het gebied van de salmonellose- bcst rijding hebben deze week in het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid in Bilithoven een rond e-tafel- r-r-o-veniie gehouden waarop zij tot f3* r-wlusie zijn gekomen, dat de ziekte op het ogenblik nog niet kan worden uitgeroeid. Ze hebben de we reld gezondheids» en de wereld land bouworganisatie gevraagd, samen een commissie in te stellen om het probleem van de paratyfus te bestu deren en zo mogelijk op te lossen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1