VIJFTIG JAAR GELEDEN VIELEN BOMMEN OP ZIERIKZEE keuze uit spaarvormen met NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK I SBU& ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE DM» 2 mei 1%: N». isisi In de nacht van 29 op 30 april 1917 ADVERTENTIE Speenhoff zorgde voor satire (Door C. Pcwtma, archivaris van Zierikzee) <A> Wie is de stoutert? Het bommen-onderzoek Meester: Wie vajullie gooide bommen, Op het stadje Zierikzee? Zeg de waarheid kwaje bengels Ik moet weten wie 't deé! Jongens: Meester, dat is Piet! Meester, wees er zeker van, Dut deed Piet de Engelschman. Piet: Wat 'n groote leugenzakken, Ikke deé 't niet Ik heb netjes rondgevlogen. Ik heb niets gedaan. Ik ben met mijn vliegmachine, Naar Zeebrugge toe gegaan. Al mijn bommen liet ik vallen, Voel maar in mijn zak. Jan, de Duitschei" is de bengel, Die verdient een pak! Jan: Meester, die gemeene dingen, Kunnen van geen Duitseher zijn, Volgens Engelsche berichten. Deen de onze nimmer pijn. In de Engelsche couranten, Wordt toch elke keer verteld: „Duitsche bommen vallen altijd" „Zonder schade aan te richten" „In het vrije veld." Meester: Dan zal 't 'n praatje wezen, Van die lui in Zierikzee. Als geen mensch 't deé Ga ik verder met de lesjes, En bemoei me er niet mee. Jan: Meester, volgens mijn idee, Viel er bij die boerenpummels, Heelemaal niets naar beaieê! J. H. SPEENHOFF. Toen de verwarring rond de geworpen bommen zo groot was, dat niemand er iets meer van begreep, werd in de Groene (oude) een gedicht van J. H. Speenhoff afgedrukt, waarin de stand van zaken op dat ogenblik zeer helder tot uitdrukking werd gebracht. Nederland zal genoten hebben van deze satire. Hoewel we niet durven te veronderstellen, dat onze regering in 1917 ken nis nam van gedichten van Speenhoff, is het toch opmerkelijk dat op 21 mei, kort na de publicatie van het gedicht, de minister van buitenlandse zaken bekend maakte, dat de Britse regering de kapitein-luitenant ter zee Graig in de gelegenheid had gesteld een onderzoek maar de herkomst der bom- menscherven in te stellen. De heer Graig was toen reeds in Den Haag aange komen. Vermoedelijk is zijn voorlopige conclusie van dien aard geweest, dat de Britse regering zich genoodzaakt zag op 4 juli officieel te berichten, dat een nieuw (eind)oncerzoek zou volgen. Op verzoek van de Nederlandse rege ring nam hieraan deel de luitenant-kolonel van de generale staf C. van Tui nen, die hiervoor naar Engeland ging. Gelijkertijd deelde de krant mede, dat de Belgische en de Franse regering hadden bekend gemaakt, dat hun vliegtuigen geen bommen boven Zierikzee hadden uitgeworpen, noch ver loren. Op 23 juli was de zaak rond. Het ministerie van buitenlandse zaken be richtte. dat de Britse admiraliteit had erkend, dat de bommen op Zierikzee door een Britse vlieger, die meende boven het door Duitse troepen bezette deel van België te zijn, waren uitgeworpen. Do regering sprak haar leedwezen over het gebeuren uit en zegde toe maatregelen te nemen om dergelijke onheilen in de toekomst te voorkomen. Het was toch één van de twee bovengenoemde ..marine-aëroplanes" ge weest. die in de buurt van Duinkerken waren gestart. De vliegenier was van zijn doel - Zeebrugge -afgedwaald en had zijn bommen abusievelijk op onze stad laten vallen. Het officiële bericht - de schuldbekentenis - is hierbij in extenso afgedrukt. In overeenstemming met de Nederlandse regering zou de schadevergoeding worden geregeld. De schadevergoeding De Britse regering had in juli 1917 toegezegd de schade te zullen betalen. Dit is binnen korte tijd geschied. Jhr. R. R. L. de Muralt wiens naam nog verbonden is met het systeem-De Muralt voor dijkversterking, heeft zich in november, waarschijnlijk op verzoek van enige bewoners van Zierikzee, in zijn functie van kamerlid nog tot de minister van buitenlandse zaken gewend met de vraag waarom met de uitbetaling der gelden zo lang werd gewacht. Drukte ten departemente was hiervan de oorzaak. Om de gedu peerden spoedig de schade te vergoeden, stelde de heer De Muralt bovendien voor de te vorderen bedragen direct uit 's lands kas te betalen. Aangezien alle buitenlandse regeringen totnogtoe de oorlogsschade hadden vergoed, had dit zeker kunnen geschieden. Bedrag van f 92.000. Eind januari 1918 maakte het ministerie van buitenlandse zaken bekend, dat de Britse regering een bedrag van f 92.976,36 ter beschikking had gesteld als gedeeltelijke vergoeding voor rechtstreekse materiële schade. Een maand later begon de Ned. Bankvereeniging hier ter stede met de uitbetaling tot een bedrag van f 92.000. De indirecte schade was door een Nederlandse des kundige geschat op ruim f 27.000. Een verzoek om schadevergoeding van J. A Leydekkers te VaLkenswaard, wiens enige zoontje bij het bombardement was omgekomen, werd door het gemeentebestuur van Zierikzee van de hand gewezen. Uit een briefwisse ling met de gemeente Goes van later datum blijkt echter, dat de vader f 2027 was uitbetaald voor de aankoop van een levensverzekering -b). Teen in 1927 een nieuw carillon voor het stadhuis werd aangekocht, kon een som van f 48000,- voor de betaling daarvan worden bijgepast uit de kas van het Bommenccmité. dat kort na de ramp in het leven was geroepen. 1 Waarschijnlijk had men door de royale schadevergoeding door de Eingelse regering dit fonds slechts ten dele gebruikt en kon de burgemeester vrij over het resterende saldo beschikken S9). Angst De schrik voor vliegtuigen zat erin. Op de zondag vóór het bombardement had men een vliegtuig boven de stad gezien. Een ieder wist zich dat te her inneren. Was het een verkenningsvlucht geweest? De nationaliteitstekens waren onherkenbaar. De nacht na het bombardement stonden de hier ver toevende Belgische, vluchtelingen op de Nieuwe Haven gepakt en gezakt klaar om te vertrekken. Ook vele Zierikzeeënaars kwamen er kijken en luisteren naar het geschut, dat in de verte hoorbaar was. De strijd was dicht bij en de Belgen konden ervan vertellen! De krant gaf in de loop van het jaar regelmatig berichten over schendin gen van enze neutraliteit. In de nacht van 7 mei vloog even voor 12 uur een Zeppelin laag boven Deventer e.o. Er werd op geschoten. Door het harde geraas der metoren werd „het voeren van gesprekken bemoeilijkt". Dat was hinderlijk in Deventer. Merkwaardig is ook de mededeling, dat één der inzittenden van de Zeppelin op een hoorn blies. Het luchtgevaar was toen neg een vreemd onderwerp om te beschrijven voor de Nederlandse journa listen. Volgens de burgerij van Zierikzee kwam het gevaar altijd iyt het zuiden. Toen op zondagmorgen 26 augustus 1917 tussen zes en half zeven vier ex plosies werden gehoord, ontstond er paniek in de stad en zag in korte tijd de Nieuwe Haven zwart van de mensen. Wellicht gingen zij tevens naar deze kade cm bij dreigend gevaar van daar per boot te vluchten. In het beeld van de tijd is dit te verklaren. Ruim een week voor het laatste incident wa ren in de morgenuren plotseling 14 vliegtuigen boven Schouwen verschenen en hadden drie bommen uitgeworpen. Gelukkig was er slechts materiële sohade. Eén der bommen kwam dichtbij Moermond terecht. Kort voor Kerst mis 1917 vielen er zes bommen op Goes. Er kwam hierdoor één burger om het leven. Men wilde wel maatregelen nemen tegen de neutraliteitsschendingen, doch wist bij gebrek aan kennis van zaken niet precies welke. Jhr. De Muralt vroeg in november de regering op de grens tussen Zeeland en België ken tekens voor de vliegtuigen te plaatsen. Het was een overbodige vraag. Reeds woeien vlaggen op de kerktorens van alle grensgemeenten in ons land. Uiteraard had dit alleen overdag effect! Een ingezondenstukkenschrijver stel de voor in de Zeeuwse wateren oorlogsschepen te stationeren, die bij het horen naderen van vliegtuigen met lichtbundels - rood, wit* en blauw - moesten seinen. Een ander wilde raketten in nationale kleuren laten af schietenTe Zierikzee werd een deel der gaslantarens, die langs de weg stonden, niet aangestoken. Dit geschiedde „uit voorzorg voor eventuele vlie geraanvallen" én om te bezuinigen! 27. Jhr. Robert Rudolf Lodewijk de Muralt, geb. Utrecht 1871, ir. Waterstaat N.O.I., ir. Waterschap Schouwen, lid gem. raad Zierikzee, lid le en 2e Kamer der St.-Gen., lid gem. raad 's-Gravenhage, burgemeester van Borculo, overl. 's-Gravenhage 1936. 28. Ingek. stukken B. en W. 1918, nr. 447 en 1921, nr. 548. 29. Not. geh. raadsverg. 2 mei 1917 en not. openb. raadsverg. 4 jan. 1927. OFFICIEEL. HET MINISTERIE VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN BERICHT: De Britsche regeering heeft, ander dagteekening van 20 dezer, aan Hr. Ms. gezantschap te Lenden meedegedeeld, dat de Britsche Admi raliteit zich verplicht gevoelt de juistheid te erkennen van 't stand punt der Nederlandsche regeering ten aanzien van de op Zierikzee geworpen bommen. Zij erkent, dat deze zijn geworpen door 'n Britschen vlieger, die meende boven het door de Duitsche troepen bezette gedeelte van België te zijn. Deze vlieger was één van de twee, die volgens het eerste antwoord der Britsche regeering Zeebrugge zouden hebben aangevallen en die. naai" thans blijkt, buiten zijn koers was geraakt. De Britsche staatssecretaris voor buitenlandsche zaken verzocht Hr. Ms. gezant aan de Nederlandsche regeering het ernstig leedwezen der Britsche regeering over deze betreurenswaardige vergissing over te brengen, met de verzekering, dat alle mogelijke voorzorgsmaat regelen steeds zijn en zullen worden genomen om soortgelijke ge beurtenissen te voorkomen. De Britsche regeering verklaart zich bereid om een schadevergoe ding te betalen, die in overeenstemming met de Nederlandsche re geering zal worden vastgesteld. Zierikzeesche Nieuwsbode van 23 juli 1917. Gezicht op het grotendeels vernielde huis van de gezusters Douw in de Molenstraat 7. 4% 6% De bank waar u zich thuis voelt! Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 3 MEI. NED. I. Al voor zeven uur schakelt de NTS over naar Amsterdam, waar een reportage wordt gegeven van de plechtige dodenherdenking op de Dam, waar koningin Juliana en prins Bernhard een krans leggen. Het vooravondprogramma bestaat voorts uit een opname van de uitvoering „Bericht aan de levenden", zoals die in de middag werd gegeven in het Concertgebouw in Amsterdam. Het is een cantate die Hans Henkemans componeerde op tekst van H. M. van Randwijk. Rond acht uur is men weer getuige van de dodenherden king op de Waalsdorper vlakte. Het avondprogramma werd voornamelijk gevuld met de Russische film Soejba Asjelowska, in het Nederlands Het lot van de mens". Deze mens is een eenvoudig man, een Russisch arbei der, die opgroeit, trouwt en betrek kelijk gelukkig leeft met zijn vrouw en kinderen Totdat de oorlog komt. Hij moet naar het front, wordt ge vangen genomen ondergaat alle gru welen van de Duitse wreedheid, neemt de vlucht en gaat naar huis. Zijn vrouw en kinderen zijn echter ten offer gevallen aan de onzinnige oorlog. NED. II. Het tweede net program ma begint pas om half negen, omdat de reportages van de kranslegging, van de uitvoering „Bericht aan de levenden" en de dodenherdenking op de Waalsdorpervlakte ook hier wor den uitgezonden. De VARA maakt er overigens maar een gewoon woens dagavondprogramma van met eerst „Coronation Street" (problemen rond het huwelijk van Annie Walker), dan „Achter het Nieuwsen tenslotte „Uit BellevueIn de kunstrubriek richt Henk de By de schijnwerper op het ensemble „Benedetto Mar- céllo". Tijdens deze uitzending ziet men de repetities voor een plaatop name van het concerto grosso van de Nederlandse componist Pieter Hel- lendaal. Na het laatste nieuws nog een Teleacuitzenindg en wel uit de cursus „De Detaillist als Onderne mer". DONDERDAG 4 MEI. NED. I. Ter gelegenheid van He-1 melvaartsdag is er in de ochtend uren een H. Mis in de kapel van het Vituscollege in Bussum. Na „Pipo" minister Luns. Hij ontvangt vandaag in de kroningszaal van het oude Raadhuis in Aken de Karei de Grote Prijs. Een korte aflevering van „Sport in Beeldmet de sport van deze zondagse donderdag gaat voor af aan het journaal en „AVRO's Te- levizier". Direct aansluitend de top per van de avond nl. een Franse te levisiebewerking van Frangoise Sa- gans' vermaarde boek „Bonjour Tris- tesse". De bestseller verhaalt het le ven van het jonge meisje, dat met haar vader en diens maïtresse Elsa naar de Rivièra gaat. Nog een tweede interessante uitzending, nl. een Ame rikaanse documentaire over Russi sche steden aan de Wolga, zoals Moskou, Kazan en Stalingrad. Boei ende beelden, die het leven van de gewone Rus laten zien, gemaakt on der soms moeilijke omstandigheden. Na het laatste nieuws een herhaling van de Aulomatiseringsles van Te- leac NED. II. In „Cinema", de filmru briek van Jan Blokker, vooral be stemd vöor de fijnproevers van de cinematografie, wordt vooral aan dacht geschonken aan de Franse filmmaker Alian Resnais van o.m. Hiroshima mon amour'» en „La gu erre est fini". Vervolgens een docu mentaire van Lies Westenburg over de schilder Jaap Frenken uit Den BoschFrenken heeft de laatste tijd naam gekregen vanwege zijn pop art, waarvoor hij een vervloedig ge bruik maakt van heiligenbeelden, Tien minuten vervolgens met de cel list Leonard Rose, die begeleid door Jean Antoinetti, musiceertin „Het Leerhuis" wordt van gedachten ge wisseld over een religieus onderwerp Dat gebeurt ook in de CVK-IKOR uitzending „Dichterbij". Het bijbelse begrip, dat hier aan een beschouwing ivordt onderworpen is „Ziel en Za ligheid". WOENSDAG 3 MEI. NED. I: 17.00 Kinderprogramma; 18.45 Pip0; 18.50 Journaal; 18.55 Re portage van de Dam; 19.25 Bericht aan de levenden; 19.52 Waalsdorper vlakte; 20.15 Journaal; 20.30 Het lot van een mens; 22.05 Openbaar kunst bezit- 22.20 Journaal. NED. II: 18.45 Pipo; 18.50 Journaal 18.55 Reportage van de Dam; 19.25 Bericht aan de levenden; 19.52 Waals -dorpervlakte; 20.10 Journaal; 20.30 Coronation street; 21.20 Achter het nieuws; 21.45 Uit Bellevue: 22.35 Journaal; 22.50 Teleac. DONDERDAG 4 MEI. NED. I: 11.00 Kerkdienst; 18.45 Pipo; 18.50 JournaaJ; 18.55 De Ka- rel de Grote prijs; 19.05 Van gewest tot geroest; 19.25 NTS-sporl: 20.00 Journaal; 20.16 Televizier; 20.45 Bon jour Tristessc; 21.55 De Wolga; 22.40 Journaal23.00 Teleac. NED. II: 20.D0 Nieuws; 20.01 Rus sisch circus. 20.30 Cinema; 21.15 Re naissance van de santé kraam; 21.35 Leonard Rose; 21.55 In het leerhuis; 22.15 Journaal; 22.30 Dichterbij. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ZAANDAM. Een autobusje met vier militairen is op de provinciale weg in de Wijde Wormer tegen een boom gereden. De dienstplichtig kor poraal D. C. Haan uit Wieringer- waard verloor hierbij het leven. AMSTERDAM. De Ford Motor Company en de Mobil Oil Corpora tion hebben het plan bekend ge maakt een gezamenlijk research pro- jekt te ondernemen voor de ontwik keling van benzine voertuigen, die praktsch geen uitlaatgassen produ ceren. SCHOORL. Een felle brand heeft in anderhalf uur tijd het bekende va kantiecentrum ,,'t Zeepaard" te Schoorl volkomen in de as gelegd. DEN HAAG. De ambassadeur van Zuid-Slavië, de heer Dr. Djura Nin- cic, heeft een drietal onderscheidin gen uitgereikt aan vertegenwoordi gers van organisaties die zich bij zonder verdienstelijk hebben ge maakt bij de hulpverlening aan de in 1963 door de grote aardbevings ramp getroffen stad Skopje. APELDOORN. Op de algemene vergadering van de Christelijk His torische Unie in Apeldoorn heeft mr. H. K. J. Beernink verklaard dat veranderingen in het kiesstelsel die een verbetering inhouden hem „bij zonder welkom" zijn. UTRECHT. In 1964 telde ons land nog 11.608 11.608 schilderbedrijven, maar twee jaar later was dit aantal verminderd tot 8.798. De omzet van de bedrijven steeg echter wel. BRESKENS. De twee-en-een-half jarige E. Noordhoek uit Apeldoorn is bij het spelen in de Veerhaven te Breskens geraakt. Het kind logeerde met zijn ouders bij zijn grootouders in het bungalowpark van Breskens. In een onbewaakt ogenblik moet het kind de woning verlaten hebben. LEEUWARDERADEEL. Op de weg Leeuwarden-Stiens is de 71-jarige heer G. Tamminga, toen hij bij een bushalte te voet de weg overstak, door een personenauto aangereden en ter plaatse overleden. HAARLEM. Tussen tien uur en half een 's ïiachts is de Haarlemse politie enige malen in actie geweest in de binnenstad van Haarlem, waar enige honderden jongeren tot balda digheden overgingen. TILBURG. Bij een autobotsing in Bitberg in het Eifelgebied (west- Duitsland) zijn maandagmiddag de 46-jarige mevrouw P. Verschuren- van Rijsewijk en haar 24-jarige stief zoon Rinni Jansen, beiden afkomstig uit Tilburg op slag gedood. DEIL. Maandagmiddag is de 150 jaar oude boerderij van de familie Bos aan de Wiel in Deil langs rijks weg 26, de weg Utrecht-Den Bosch over Culemborg uitgebrand. ADVERTENTIE Wanneer U iets bijzonders ivilt hebben •i voor Moederdag Z b. v. bloemvaas kandelaar servctband jampothouder S slaagt U zeker in onze Keltum-corner naast 's-Gravenstecn Zierikzee Telefoon (01110)24 43 In luchtgevechten zijn zondag volgens Amerikaanse piloten vier Noordvietnamese Mig-straaljagers neergeschoten, of cr Amerikaanse vliegtuigen verloren zijn gegaan werd niet vermeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3