1000 CALTEX weekend-systeem DE ZIERIKZEESCHE COURANT OVERWELDIGEND DEFILé VOOR DE JARIGE VORSTIN Grote ondervoeding in India GULDEN GEWONNEN IN DE GROTE BORON LUCKY STAR GELDWATERVAL (met 160.224 geldprijzen). Minister-president De Jong hield een toespraak op Koninginnedag KAMERBREED „DE MAGNEET" Felle ongeregeldheden in Amsterdam Miljoenenbuit bij roofoverval in Londen Na wegvallen Rijnafvoeren gaat het om water-zoutbeheersing ft ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 mei 1967 123ste jaargang Nr. 19787 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKflE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, iel. 01 110-2255. na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677 Redakteur: M J. Bi) de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave N V Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 ceni per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Gevarieerd Oranjefeest te Zierikzee Nederland slak de vlaggen uit SOESTD1JK. 1-5. Nederland, nog maar nauwelijks bekomen van de festiviteiten rond de geboorte van onze jongste prins, heeft maandag alweer de vlaggen uitgestoken om de verjaardag van zijn grootmoeder te vieren Op het feestprogramma staat natuurlijk het traditionele bloemen- defilé langs het bordes van paleis Scestdijk, waarop koningin Julian a en haar gezin de met veel bloemen, geschenken en muziek „versierde" gelukwensen In ontvangst namen. Het défilé had dit jaar een heel speciaal karakter. Een zeer belang rijk onderdeel ervan was namelijk een groots opgezette manifestatie van de Nederlandse vakopleiding. Een gebeuren, waar wel een zekere sym- beliek in zit, nu Koninginnedag dit jaar op 1 mei - de dag van de arbeid - wordt gevierd. Tussen het gazon en het paleisbor des in, bewoog zich de lange stoet Soestdij kgangers. Steeds meer nar cissen, tulpen en andere voorjaars bloemen dekten de treden van het bordes met een kleurig tapijt. In de entreehal van het paleis stapelden de geschenken zich op; aardbeien uit de miniatuur-reiswieg van twee kinde- Boramelerwaard van een bejaarden centrum in het Gelderse Haaften, een ren uit Maasdam en een doos met koeken uit Verden. om er maar een paar te noemen. Bij de allereerste gelukwensers was het echtpaar Hulskramer uit Tilburg, met zijn tweeling, die op 30 april zes jaar zijn geworden. Har monieën. jeugdbands en trompetters- korpsen uit alle delen van het land - er was zelfs een drumband van een gidsengroep uit Texel bij - zorgden voor feestelijke muziek in de on afzienbare rij georganiseerde groepen en „losse burgers" die langs het bordes trok. Tien Zuid-Koreanen die in Neder land een opleiding velgen voor theo logie, verpleging en sociaal werk, trokken door hun nationale kostuum de bijzondere aandacht. Zij beden de versMn een pep in Koreaanse kleder dracht aan. DEN HAAG. Naar schatting van de Algemene Uederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer (A. N.V.V.) kwamen gedurende het afge lopen 1-mei-weekeinde rond 625.000 buitenlandse toeristen via de 13 be langrijkste grensdoorlaatposten aan de weg ons land binnen NIEUW DELHI, 1-5. Op een con ferentie van werkers op het terrein van de openbare gezondheid te Nieuw Delhi is gezegd, dat ongeveer 82 miljoen kindei-en beneden de leef tijd van zes jaar in India aan onder voeding lijden. Op de conferentie zal een voedings- program voor India worden opge steld. ADVERTENTIE De heer H. J. Koot de Vriesstraat 48 Den Haag In de groepen burgers werden dit jaar opvallend veel spandoeken mee gedragen. De opschriften: „Lang leve opa en oma", en „Putten feliciteert de gelukkige oma", veroorzaakten veel hilariteit op het bordes. De Ko ningin was daarover zelfs zo ver rast, dat zij met beide handen aan de mond deze voor haar unieke erva ring vertelde aan prins Bernhatd, nadat hij even naar binnen was ge weest. Een andere jarige op het bordes, mr. Fieter van Vollenhoven, werd niet vergeten. Een deputatie uit Schiedam, zijn oude woonpLaats. kwam een geschenk en gelukwensen aanbieden. Geschenken voor het nieuwe prinsenkind waren er ook. Ze varieerden van een grote teddy beer tct een klein aapje. Een deputatie van de Koninklijke Nederlandse Politiehondenvereni ging dertien man sterk, werd verge zeld door acht honden. Ze trokken blaffend langs het bordes. Ook de werkplaatsen gonsden al gauw van alle bedrijvigheid. In die- van de eonfeclie-indusfrie maakten de meisjes sportbroekjes voor een jeugdelltel, terwijl de leerlingen uan de Stichting Vakopleiding Textiel industrie hun naaimachines lieten zoemen voor de bijpassende shirtjes en voor de vlaggetjes waarmee de -peeltuin zou worden gepavoiseerd. De bankctbakkersleerlingen „creëer den" 250 gebakjes voor de deelne mers aan de manifestatie cn voor de kinderen die later de speeltuin zou den inwijden en die de lekkernijen op het door de jonge stratenmakers gelegd terras geserveerd zouden krii- en door de leerling-koks en -kelners van de horeca-vakopleiding. DEN HAAG, 1-5. De minister-pre sident, de heer I*. J. S. de Jong, heeft vcor de radio een toespraak gehou den. „Vandaag vieren wij de verjaardag van koningin Juliana. De vlaggen hangen uit, het werk ligt stil, de scholen zijn gesloten en ik kan wel zeggen. Nederland viert alweer feest. De vreugde over de geboorte van een kleinzoon was pas geleden en de sfeer van genegenheid, die zich spon taan tegenover de koninklijke fami lie manifesteerde, geeft vandaag een extra warmte aan onze gevoelens te genover koningin Juliana. Bij alle ongewisheid van de toekomst, bij alle wisselvalligheden van het politieke gebeuren, beseffen wij opnieuw de waarde van onze monarchie en be seffen wij hoe onze koningin een rustpunt betekent in de maalstroom van het politieke gebeuren en alle gebeuren op economische en maat schappelijk terrein. Op deze dag is Nederland op zijn mooist, alles groeit en bloeit in volle fleur. Wij vieren feest. De koningin is jarig. Prinses Be'.trix he. ft een zoon. In Nederland i?. het een hoogtijdag van feestelijk gebeuren én bloeiend hout. Dames en heren, na dit korte woerd tot u allen wilde ik eindigen met een rechtstreekse gelukwens tot de koningin. Majesteit: moge het u gegeven zijn nog vele jaren te leven temidden van uw volk en omringd door allen die u lief zijn. Wij hopen dat prinses Beatrix weldra geheel hersteld zal zijn en dat uw kleinzoon zich voorspoedig zal ontwikkelen. Ik wens u namens uw landgenoten heel hartelijk geluk met uw verjaardag. Moge God u behoeden". ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3,00, 3.66, 3.75,3.80,3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIK WEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - lel. (01113)470 AMSTERDAM, 1-5. Na afloop van de 1 mei-optocht in Amsterdam maandagmiddag waaraan 3.000 a 4.000 mensen deelnamen en die, me de dank zij een door leiding goed ge organiseerde eigen ordedienst zonder noemenswaardige incidenten ver liep, is het tegen vijf uur tot felle ongeregeldheden op de Dam geko men. Een deel van de demonstranten, kennelijk op een rel belust, trok naar de Dam en ging er herrie schoppen. Men trachtte een rode vlag op het nationale monument te planten. De mobiele eenheid van de politie wist dit te voorkomen en veegde daarna de omgeving van het Nationale Mo nument schoon waarbij gebruik werd gemaakt van de wapenstok. Er vie len hierbij harde klappen en er wer den yijf arrestanten gemaakt. Een andere groep demonstranten trok naar het Griekse consulaat aan het Rokin en poogde daar de Griekse vlag neer te halen. Ook hier trad de mobiele eenheid op en wist dit te voorkomen. LONDEN, 1-5. Gemaskerde boe ven hebben in noord-Londcn een be stelauto overvallen en 140 goudsta ven butigemaakt met een waarde van ongeveer 7 miljoen gulden. De overvallers waren de drie in zittenden van de bestelauto met knuppels en ammonia te lijf gegaan. Twee van de inzittenden moesten met brandwonden veroorzaakt door de ammonia in een cogkliniek wor den opgenomen, de derde werd met vemvendingen aan hcofd en borst in een ziekenhuis opgenomen. Volgens een woordvoerder van het bankiershuis N. M. Rothschild ver voerde de auto 140 staven goud. die elk ongeveer 50.000 gulden waard v/aren. De buit is een van de grootste van de af ge lonen jaren en wordt slechts f ver troffen door de roofoverval op de posttrein van Glasgow naar Lon den in 1963. die 25 miljoen gulden opleverde. De onrust op en rond de Dam in Amsterdam duurde tot omstreeks half zeven Nadat de mobiele eenheid van de Amsterdamse gemeentepolitie de omgeving van het Nationaal Mo nument kort na vijf uur had schoon geveegd, verschuilden de relmakers zich' tussen de kramen op het mid- den-Damterrein of tussen de konin- ginnedagvierders voor het paleis. Het gevolg was dat ook onschuldigen klappen hebben opgelopen, onder wie de toneelspeler Henk Molen berg die na repetities in de middag uren even na vijven via de Dam naar huis wilde kecen en hoewel vol komen onschuldig een flink pak slaag met de gummi-knuppel van enkele politieagenten opliep. Het is hard toegegaan op de Dam. De po litie is met stenen bekogeld en trad op haar beurt hardhandig op tegen de relschoppers. De geneeskundige dienst kon echter melden niet te zijn opgeroepen. De eventuele verwon dingen zijn dus nog al meegevallen. Een van de slachtoffers van het politie-optreden was de „penning meester" van provo Hugo Willems, die bij een rel op het Spui betrokken was en bij zijn vlucht voor twee-mo- torrii.-'ers tegen een boom opliep en daar klem. werd gereden. Bij wervelstormen in de Ameri kaanse staten Dakota zijn zondag avond zestien mensen omgekomen en meer dan 150 gewond. Na stoelen de sofa BERNARD CASTLE (Noord- Engelandj, 1-5. Op de adver tentiepagina van het weekblad van Bernard Castle in het noorden van Engeland stond onlangs: Degenedie de twee stoelen uit het taxikantoor van Murton heeft gestolen, wordt verzocht ook de daarbij passende sofa mee te nemen. Dank u wel". Toen Murton de dag daarop zijn kantoor bin nenkwam geloofde hij zijn ogen niet: de sofa was inder daad verdwenen. Droog merk te hij op: „Dat heb ik me zelf op de hals gehaald". FEEST IN ZIERIKZEE. Het Haven plein van de oude stad vormde op Koninginnedag 1967 vanaf het vlag- hijsen door burgemeester Kastelein 's morgens om 9 uur tot in de late avonduren een centrum van feeste lijk vertier met als hoogtepunt een aan het verkeer opgedragen optocht door de jeugd. Zie voor verslagen over deze geslaagde dag elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Deltacongres Zierikzee Uitbreiding tuinbouwareaal te verwachten ZIERIKZEE, 28-4. Op het te Zie rikzee gehouden Deltacongres, geor ganiseerd door het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen, is ook het woord gevoerd door ir. H. Oor ver, inspekteur algemene zaken en planologie bij de C.T.D. van het mi nisterie van landbouw en visserij. Hij leidde het onderwerp in: „Ontwikke lingen in de land- en tuinbouw in bet Zeeuwse Deltagebied". Ir. Corver doelde er op dat de af weging van de belangen bij de watcr- peilbeheersing nog zal moeten plaats vinden, hetgeen tot gevolg heeft dat de wensen van land- en tuinbouw bij het toekomstig beheer van de Delia- wateren in het algemeen en het Oos- terscheldebekken, wellicht niet inte graal kunnen worden gehonoreerd. De Zeeuwse eilanden kennen reeds hoge opbrengsten van land- en tuin bouw, dank zij de grond, het klimaat en de ondernemerskwaliteit van de landbouwers. Te verwachten valt met name een vergroting van de tuinbouwproduktie, want de infra- stiuktuur wordt verbeterd, waardoor het vervoer wordt versneld van be derfelijke en kwetsbare tuinbouw producten, hetgeen een stimulerende werking heeft op de ontwikkeling van de tuinbouw. De uitvoering van het Deltaplan zal in dit opzicht in de komende ja ren versnellend werken. Tegen het jaar 2000 is o.m. een uitbreiding van de glastuinbouw met 2000 a 4000 h.a. te verwachten. Bij verder gaande verplaatsing van tuinbouwbedrijven uit het volle westen, kan daarbij nog opgeteld worden een oppervlakte van 1500 a 2500 ha. verplaatsbare glasopstanden. Ook een belangrijke uitbreiding van het bloembollenareaal kan verwacht tot een totaal van 3000 ha. tegen het jaar 2000. Vervolgens kan worden uitgegaan van een verdubbeling van het fruit- areaal. Ook de tuinbouw in de volle grond zal zich sterk uitbreiden en wel tot 10.000 a 15000 ha., zodat al les bijeengenomen omstreeks 50.000 ha. tuinbouw een goede zoetwater voorziening moet hebben. Het water en het zout De kwaliteit van het water voor gebruik in de tuinbouw is essenti eel. Als maatstaf kan worden ge steld, 'dat water met meer dan 300 mg. chloor/liter ongeschikt is voor de tuinbouw. Als gevolg van de zoutbronnen in het toekomstige Zeeuwse Meer zal een gehalte van maximaal 150 mg chloor/liter - zo als nu bij de Rijnafvoeren - niet te handhaven zijn, zodat naar effici ent. inrichtings- en beheersbeleid zal moeten worden gestreefd. Hel Zeeuwse Meer, met de noodzakelijke beperking en bestrijding van de zoutbelasting zijn essentiëeel voor de ontwikkeling van de tuinbouw in zuid-west-Nederland. Gebleken is dat gemiddeld 2 mm per etmaal no dig is voor het doorspoelen ter ver wijdering van het zout uit de boven ste en diepere bodemlagen. Voor de reeds genoemde 100.000 ha. tuin- bouwgrond, betekent dit een water behoefte van ongeveer 2 miljoen m" per etmaal. Op grond van gemaakte prognoses dan blijkt er in het groei seizoen een behoefte aan water tc bestaan van 1 miljoen m3 per et maal. Het water zal in tjjden van hoge rivierafvoeren zo mogelijk moeten worden opgeslagen cm dan in het groeiseizoen te kunnen worden ge bruikt vcor doorspoeling en supple tie. In een droge zomer is gedurende het groeiseizoen van 100 dagen op deze wijze 300 miljoen m;: water no dig. Arrestaties bij relletjes in Den Haag DEN HAAG.- 1-5. Koninginnedag is in de residentie niet zonder inci denten verlopen. De politie moest in de namiddag in de binnenstad rond het regeringscentrum herhaaldelijk charges met de gummiknuppel uit voeren om provo's te verspreiden. Er werden in -totaal tien personen gear resteerd, die allen later op de avond naar huis konden gaan. Uit een oogpunt van waterkwali teit. aldus ir. Corver, tenslotte, moet getracht worden de inlaat van water in de polders te doen geschieden uit de Deltawateren, doch de uilslag van verzilt water moei - waar mogelijk - elders plaats vinden. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's SOSCOSCCCOSOSCOCOSCCCCOCOS' <5 8 8 Men kan beter afgunst clan O medelijden opwekken. o 8 8 HET WEEKOVERZICHT DE BILt. 2-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die vanmorgen boven de Noordzee lag verandert maar weinig van plaats. Dit lage drukgebied is tot grote hoogte gevuld met koude en onstabiele lucht. Daar de drukverschillen in de omgeving van de depressie gering zijn, zijn de winden in het algemeen zwak, in onze omgeving tussen west en noord. In do lucht, die met deze winden over ons land gevoerd wordt, ont wikkelen zich stapelwolken, waaruit plaatselijk enkele buien vallen, die hier er. daar vergezeld kunnen gaan van onweer, hagel, of natte sneeuw. In deze situatie komt maar weinig verandering, zodat het ook morgen koud en buiig weer zal zijn. In de komende nacht moet weer met nachtvorst rekening worden gehou den. De middagtemperaturen zullen morgen ongeveer dezelfde zijn als vandaag. ADVERTENTIE Enkele buien Verwachting tot woensdagavond: Wisselend bewolkt met enkele lokale buien; zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen; koud weer met plaatselijk nachtvorst. 3 mei. Zon op 5.08, onder 20.07. Maan op 3.43, onder 13.22. 4 mei. Zon op 5.06. onder 20.09. Maan op 3.55, onder 14.34. Nieuwe maan: 9 mei te 15.55. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 3 mei 10.50 v.m. 23.18 n.m. 4 mei 12.07 n.m. n.m. Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten 1 BROUWERSHAVEN: 3 mei 10.42 v.m. 23.24 n.m. 4 mei 11.58 v.m. n.m. Doodtij: 3 mei. Namen van nieuwe prins UTRECHT. 2-5. Dc namen van tie jonge prins, wiens ge boorte vanmorgen door Z.K.H. prins Claus is aangegeven op het gemeentehuis van Utrecht, zijn: Willem. Alexander, Claus, George. Ferdinand. Prins Claus deelde mede, dat het prinsje Alexander zal wor den genoemd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1