M tl" ht SLUITING Firma W. Gilijamse Rook'm óók zwaarder is er niet! Jaarverslag 1966 N.V. Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij Wat biedt de BEELDBUIS? vergissing HET PORSELEINEN MASKER Grote auto? Kleinere auto? Zeven gewonden bij ernstig auto-ongeluk De sluiting van de Oosterschei de is onontkoombaar. Dat is één ze kerheid, die het door het Zeemvsch Genootschap der Wetenschappen te Zierikzee gehouden Deltacon gres heeft overgelaten en een twee de zekerheid is, dat Zeeland hier door aan natuurlijke rijkdommen een offer moet brengen, dat niet te schatten, niet te becijferen en zeer wellicht in de toekomst niet ge noeg te betreuren valt. Zo staan de zaken er voor en wie werkelijk begaan is met alles wat in en rond het leefmilieu in deze streek omgaat en toehoorder was op dit congres, zal niet zon der melancholie de zaal hebben verlaten. Op dit congres - de orga nisatie strekt het eerbiedwaardig Zeeuwsch Genootschap tot eer - waren de „sluiters" in de meerder heid, wellicht niet kwantitatief, maar onder de invloed van hun po sitie, geniggesteund door de wet en in de zekere wetenschap, dat er naar de mens gesproken „toch geen weg terug meer is", gepous seerd als het Deltaplan is als een eenheid, die geen tussentijdse ver simpelingen of strukturele tussen- wijzigingen meer gedoogt. Eerlijk gezegd heeft ons dat wel wat gestoken. Wat is er in concre- to overgebleven van de uiterst zin nige, wetenschappelijk verantwoor de en met beschaafde bescheiden heid gelanceerde argumenten van een ir. Tideman („aan een visie op de natuurlijke mogelijkheden is men in het geheel nog niet toege komen"), of van ir. Wiggerts („men moet de Oostersehelde zien als on derdeel van een centrale en open ruimte en juist de behoefte aan openheid in Nederland is groot") of van ir. Loeft' („men zal ons la ken omdat wij dood water gesteld hebben boven kostelijk leven en levend brengend water"). Niet veel, want - om het met de woor den van prof. Korringa te zeggen: „je kunt praten wat je wilt, dicht gaat dc Oostersehelde toch". De verdere teneur van het con gres? „To make the best of it po gen dus er het beste van te maken, wat er van te maken valt, maar dan echt wel zonder de illusie dat er iets adequaats te scheppen zou zijn aan het interessante deltaland schap met zijn door de wisseling van eb en vloed geschapen „image", die Europees gezien vol strekt uniek is. Op het congres heeft uiteraard het veiligheidsmotief geprevaleerd. Er werd gewezen op de kwade kansen, die de stormvloeden - echt niet zeldzaam voorkomend - ople veren, maar ondanks op zich zelf wel knap cijfermatig werk, werden geen bewijzen aangevoerd voor de absolute onmogelijkheid de om ringende dijken op Deltahoogte te brengen. Aangevoerde argumen ten: „in zo iets komt zo snel ver traging" (waarom?) en „de asfalt- glooiingen zijn verre van fraai" (toen ineens wel een estetisch mo tief). Met bewondering voor de tech nische begaafdheden een projekt als het Deltaplan uit te voeren, is op het Zierikzees' congres onze spijt vergroot „dat het er in zijn volle totaliteit van komen moet". Maar men mag met ons van me ning verschillen. Feit echter is dat de „imponderabilia" (sfeer, schoon heid, natuurlijk evenwicht) koste lijke zaken zijn in het leven, maar ze leggen niet voldoende gewicht in de schaal om een fase in de ont wikkelingsgeschiedenis een bepaal de wending te geven. In een bekendmaking van het Amerikaanse opperbevel in Saigon is gezegd dat in Vietnam vorige week 148 Amerikanen sneuvelden en 1031 werden gewond. Aan Noordvietna- mese en Vietcong-zijde vielen, vol gens de opgave 1081 doden. 'ZIERIKZEE, 29-4. Verschenen is het jaarverslag ever 1566 van de N.V. Provinciale Zeeuwse Brug .Maatschappij. Een verslag van een' vol „brugjaar" daar het verslag ever 1665 slechts de resultaten kon ver melden van zeventien dagen. Zoals bekend is de tolopbrengst achterge bleven bjj de raming. Het meest van de raming verwijderd is de categorie zware vrachtauto's. Dit aantal was geschat op 140.000 terwijl in werkelijkheid slechts 16.252 zware vrachtauto's de „Zee- landbrug" passeerden, wat neerkomt op een mindering van 88 pet. Ook in de andere categoriën bleef de wer kelijkheid sterk bij de raming ach ter. Bij de lichte vrachtauto's was het geraamd aantal 210.000, de wer kelijkheid 53.409 <75 pet. minder); rijwielen enz. geraamd aantal 200.000 de werkelijkheid 74.730 (68 pet. min der); personenauto's: geraamd aantal 1,050.000, werkelijkheid 911.990 (13 pet. minder); passagiers autobussen: geraamd aantal 600.000. werkelijk heid 532.054 (minder 11 pet.). Het hierdoor ontstane tekort be draagt f 1.961.596. De oorzaken van het achterblijven bij dc ramingen moeten volgens het oordeel van de directie worden gezocht behalve bij de slechte verbindingen ten noorden van de Haringvlietbrug ih het feit dat vele vervoerders slechts de va riabele kosten in aanmerking nemen, wanneer zij kostenvergelij kingen maken. Hieraan zal in de toekomst o.m. aandacht moeten worden gege ven bij de voorlichting omtrent de door de bouw van de „Zeelandbrug" geschapen nieuwe route. De wijzigingen van de tarieven van ce Zeelandbrug schijnen, hoe wel nog slechts gedurende korte tijd ervaring is opgedaan, aan de ver wachtingen te voldoen, enerzijds doordat het vrachtverkeer metter daad is toegenomen, anderzijds door dat de inkomsten uit het personen autoverkeer zijn gestegen. Voor het treffen van verdere maatregelen welke een verdergaande intensive ring van het verkeer beogen zullen voorstellen worden gedaan. DINSDAG 2 MEI. NED. I: De KRO begint het avond programma na Pipo en het journaal met een avontuur van „Batman" en z'n vriendje, Robin, die de Joker weer eens gchterna zitten. Na het journaal een uitzending van de Boe renpartij als de heer Koekoek ten minste de uitzending niet vergeten is. Half negen tijd voor „Witboek",. Henk Neuman en Hans Bik. besteden aandacht aan de figuur van dr. Seyss Inquart, de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandse gebied ge durende de oorlog. Zo rond de derde mei denken velen met afkeer terug aan deze man en de ideeën die hij vertegenwoordigde. Alvorens de epi loog en „Vanavond in Nieuwspoort" de KR.O-avond afsluiten gaan toe eerst nog even kijken naar John Steed en Emma Peel ofwel „The Avengers". „Fatale Mest'> is de titel van deze aflevering. Er valt weer wat te wreken, want een gevaarlijk soort mest heeft een groot stuk bouwland verwoest, waarbij boven dien vele dieren zijn omgekomen. Er blijkt kwade opzet in het spel te zijn. Helemaal aan het eind van de avond de 29ste les van Teleac over Kern fysica. NED. II: Het programma begint met de Amerikaanse serie „The Vir ginian". Een vriend van Trampas wil zijn leven beterenHij heeft daar ook wel reden voor, want wegens diefstal van een lading goud is hij in het gevang terecht gekomen. Maar wie eenmaal in de wereld van de misdadigers verzeild is geraakt, komt daar niet zo gemakkelijk meer uit. In de Empire Ballroom in Wembley in Londen strijden amateur dansers uit vele landen om het wereldkampioen schap ballroomdancing. Op het pro gramma staan Latijns-Amerikaanse dansen, foxtrot, quickstep en forma- tiedansen. Een rej ortage van drie kwartier. Hundred procent English Style. DINSDAG 2 MEI. NED. I: 10.20 Schooltelevisie; 12.00 Teleac; 18.45 Pipo; 18.50 Journaal 18.55 Ster; 19.00 Socutera; 19.05 Hon gaarse muziek en dans19.10 Bat man; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Politieke partijen; 20.30 Wie was Arthur Seyss-lnquart; 21.15 De wrekers; 22.05 Vanavond in Nieuwspoort; 22.35 Epiloog22.40 Journaal; 23.00 Teleac. NED. 11: 20.00 Nieuws; 20.01 Ster; 20.05 The Virginian; 21.15 Wereld kampioenschap dansen amateurs; 22.01 Ster; 22.05 Journaal. Naar gelang de verbeteringen in de verkeerssituatie gereed komen, zal ongetwijfeld de vervoersstroom zich meer op de korte Zeeuwse mid denroute richten, aldus de directie. Overigens mag hier toch ook niet uit het oog worden verloren, dat de veerdienst Zierikzee-Kats in zijn topjaar 1965 met inzet van alle be schikbare mankracht en materieel ongeveer 145.000 auto's kon vervoe ren. Het verkeer per auto tussen Schou- wen-Duiveland en Midden-Zeeland is derhalve in één jaar tijd meer dan Een schip hergen bij Groenland MAASSLUIS, 27-4. Uit Maassluis is de Deense kustvaarder Annette-S. groot 499 bruto registerton, vertrok ken naar Sukkertoppn op Groenland. Het schip vaart in charter voor Van der Taks bergingsbedrijf en is gela den met bergingsmateriaal, nodig voor het bergen van de bij Sukker toppn gezon'ken trawler Martin-S. Een iberging in een zo onherberg zaam oord ais Groenland vergt heel wat voorbereiding voor wat betreft het materieel dat moet worden mee genomen. verzesvoudigd. Wat dit voor de eeo- ocmie en bv. Schouwen-Duiveland betekent laat zich slechts schatten- derujjs benaderen. Doch de brug ligt er niet voor één jaar. Er zullen nog vele jaren vol gen, waarin een toenemend gebruik van de brug een toenemende econo mische ontwikkeling en verder open legging van Zeeland zal begeleiden. Dat is het grote belang van de brug, dat de hopenlijk tijdelijke fi nanciële moeilijkheden uiteindelijk in de schaduw zal stellen. AMSTERDAM. De Ziekenfonds- raa dheeft met algemene stemmen de concept-overeenkomst tussen de Landelijke Huisartsenvereniging en het gemeenschappelijk overleg van ziekenfendserganisaties goedgekeurd In goedingelichte kringen in Brus sel gelooft men, dat het wel Pinkste ren zal worden voor de Kennedy- ronde in Genève de eindstreep be reikt. b De V.S., west-DurtsIand en En geland zijn vrijdag lot overeenstem ming gekomen over de financiering van de legering van Britse troepen in west-Duifcsland, aldus is in Lon den van ambtelijke zijde gezegd. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Ten zuiden van rijks weg 12 {Arnhem-Utrecht) ter hoogte van Jutphaas heeft de bestuurder van een zweefvliegtuig (de PH 327) een geslaagde noodlanding gemaakt in een weiland SLOOTDORP. Op de Molenweg in Slootdorp (gem. Wieringermeer) is het 8-jarig jongetje F. Beers uit die plaats met zijn fiets onder de achter wielen van een passerende vracht wagen gevallen. Het jongetje over leed ter plaatse. DRONTEN. Acht bouwvakkers, zijn gewond geraakt, waarvan vijf ernstig, toen het volkswagcnbusje waarmee zij van hun werk uit Lely stad kwamen op de T-kruising Hout- ribweg-Zeewolderringweg in Ooste lijk Flevoland in een vrij diepe sloot terecht 'kwam. LEMSTERLAND. Op de rijks straatweg Lemmer-Sneek is de 19- jarjge studente mej. W. Rasche uit München met haar auto in botsing gekomen met een tegemoetkomende vrachtauto. In een ziekenhuis in Sneek is zij aan de bij het ongeluk opgelopen verwondingen overleden. BROUWERSHAVEN, 30-4. Zon dagmiddag vond een ernstig ver keersongeval plaats op de kruising Zwaardweg-Delingsdü'k, de voor rangskruising waar in het verleden meer zeer ernstige ongevallen heb ben plaats gehad. By dit ongeluk worden zeven mensen gewond. Uit de richting Serooskerke kwam een lichte Duitse Volkswagen be stuurd door de heer F. Müller uit Düsseldprf, waarin vier volwassenen en een kind. Uit de richting Scharen, dijke kwam eer. DAF vanaf de El- Afschaffing kinderkniptarieven DEN BOSCH, 30-4. Op het jaar- lijkse congres van de Nederlandse Katholieke Kapperspatroonsbond in Den Bosch heeft de voorzitter, de heer H. Doeleman uit Arnhem, ge pleit voor het afschaffen van de kin derkniptarieven. Hij was van mening dat dit economisch niet langer ver antwoord is. De bond is ook bezig om meer vrijheid te krijgen in het verhogen van alle andere tarieven. Hij maakte in dit vei-band melding van besprekingen die met het de partement van economische zaken gevoerd zijn. Men toonde hier alle begrip voor de geringe bedrijfsre sultaten. Wel werd verzocht het een en ander met exacte gegevens aan ,te tonen. De kappers willen dan ook komen tot een centrale boekhouding. b Naar in Londen officieel is be kendgemaakt, is de datum voor de nationalisatie van de Britse staalin dustrie vastgesteld op 28 juli. b Bij Parijs zijn zondag twee Fran se sportvliegtuigjes teg enelkaar ge vlogen en brandend neergestort Zes personen kwamen hierbij om. UTRECHT. Eén dode en één ge wonde zijn te betreuren bij een aan rijding in Barend recht tussen een personenauto en een goederentrein. DEDEMSVAART. Het zesjarig jon getje A. $noeijer Uit Dedemsvaart is vlak bij de ouderlijke woning aan de Zestiendewijk in Dedemsvaart (ge meente Avereest) door c-en personen auto aangereden, toen het met zijn fiets plotseling keerde en voor de auto terecht kwam. Op weg naar een ziekenhuis is het jongetje aan zijn bij het ongeluk opgelopen verwondingen overleden. BOXTEL. Een felle brand heeft gewoed in „Campina", een natuur reservaat van de Nederlandse Ver eniging tot behoud van Natuurmo numenten tussen Boxtel en Oost er- wijk. 12 ha. heide ging verloren. DEN HAAG. Nederland draagt in totaal f 150.000 bij aan de uitvoe ring van twee particuliere land bouwprojecten ln Oost-Nigeria, waar jonge boeren in coöperatief verband zullen leren de traditionele land bouwmethoden te verbeteren. AMSTERDAM. De 17-jarige Ulo scholier J. A. Ouwerkerk is bij een ontploffing in zijn ouderlijke wo ning in de Willem Nuyenstraat in Amsterdam-West ernstig aan han den en hoofd gewond. kerzeese weg richting Zwaardweg Laatstgenoemde auto verleende geen voorrang op de kruising aan de Volkswagen, waardoor deze zich met een enorme klap in de DAF boorde. Deze werd bestuurd door de heer L. A. P. uit Oude Tonge. Drie personen werden zeer ernstig gewond, drie anderen minder zwaar en 1 lichtge wond. Eerste hulp werd verleend door de doktoren Vogelaar uit Zie rikzee en Simons uit Renesse, Zes personen werden opgenomen in het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee. b De Russen hebben donderdag weer een kosmossateliiet gelanceerd, kennelijk om gegevens over het weer te verzamelen. SPAKENBURG. Omstreeks twaalf uur is het tweejarig zoontje uit het gezin D. Kok in Spakenburg spelen derwijs nabij de ouderlijke woning in een vijver gevallen en verdron ken. BUENOS AIRES, 29-4. De Ar gentijn Alejandro Novoa eist van zijn regering ruim een miljoen pesos (meer dan S0 duizend gulden) omdat hij 30 jaar „bij vergissingis gevan gen gehouden. Novoa werd in 1936 verdacht van anarchie en gevangen gezet. Enige tijd la ter achtte men hem geestelijk ziekHij bleef ingesloten tot in 1966 een nieuwe directeur bij de inrichting werd benoemd. Deze liet een onderzoek instel, len en Novoa werd in vrijheid gesteld. 75. En terwijl de troep naar het paleis terugmarcheerde, zaten Pi Tai en zijn vrienden rustig in het huisje van de klui zenaar aan het andere einde van de stad. De slimme grijsaard, die wel verwacht had, dat men na het gebeurde een onder zoek zou instellen, had het raadzaam ge vonden, direct na het vertrek van Aram, het huisje van Meng te verlaten. Hij had de boodschapper overgehaald, zolang bij hem zijn intrek te nemen en de drie sa menzweerders waren druk bezig, de ver dere plannen voor te bereiden. En in het keizerlijk paleis zatten twee andere sa menzweerders tot diep in de nacht bij el kaar. „Ik vraag me af," merkte Wang peinzend op, „of de man, die zich thans achter het porseleinen masker verschuilt, werkelijk nog Töng Woh is!". Tsjeng lachte verachtelijk. „Natuurlijk! Wie zou het anders zijn?" vroeg hij spot tend. „Lu Nan!" antwoordde de generaal. „Ik vertrouw die geschiedenis met het vuur werk niet! De soldaten hebben niets en niemand gevonden in dc steeg!" De minister wilde opnieuw een spottende opmerking maken, doch Wang was plotse ling blijven staan. ,Ik heb het, riep hij uit „We moeten zekerheid zien te krijgen, zonder dat ons vermoeden bekend wordt! We züllen de keizer op de proef stellen!" advertentie (tPaarom niet allebei tegelijk?!) Waarom niet een Simca 1000? Rijprestatie, zitcom fort en vering van de ,dure' wagen, maar de wend baarheid en prijs en ruimtewinst bij het parkeren van het kleine type auto! Let op de felle acceleratie, op 't makkelijke sturen, op 't schakelgemak, op de verbluffende lage nieuwprijs, op de hoge inruil- waarde. Waarom niet een échte auto, een ruime 4-deurs(!) Simca 1000 voor een kleine prijsl Proefrit kost u niets en verplicht u tot niets. SIMCA 1000 VANAF f S395.- SIMCA NEDERLAND N.V. Automobielbedrijf Lange Reke 2 - Tel. (01116) 370 - Renesse Weer op Scliouwse Delingsdijk (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode). advertentie I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 6