HET LIDTEKEN VIJFTIG JAAR GELEDEN VIELEN BOMMEN OP ZIERIKZEE AARDE EN KOSMOS ZIEIUKZEESCIIE NIEUWSBODE Maandag 1 mei 1967 Nr. 19786 In de nacht van 29 op 30 april 1917 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER „Comité Bommenongeval te Zierikzee" (Door C. Postma, archivaris van Zierikzee) (IV) Op 1 mei was reeds het „comité Bommenongeval te Zierikzee" in het le ven geroepen. Het was een damescomité met als leden mevrouw A. C. Geluk-Snoep, mevrouw J. Mulock Houwer-Bijbau en mevrouw S. G. Stoop- Verschooff 24). Een ieder kon bij dit comité zijn schade opgeven. De Com missie-Fokker kwam in het bijzonder op voor de mindergegoeden. In de oproep om giften werd uitdrukkelijk vermeld, dat „de armste wijken" wa ren getroffen 25). Het bestaan van twee commissies ter plaatse was uiteraard niet bevor derlijk voor een snelle afwikkeling van de zaken Terecht wees mr. J. P. Cau, president van de arrondissementsrechtbank alhier, daarop in een in gezonden stuk in de krant van 7 mei. Volgens de schrijver moesten de Commissie-Foker en het Damescomité worden samengesmolten met het reeds in 1914 alhier in het leven geroepen Plaatselijk Steuncomité. Tezamen zouden ze de schadevergoedingen kunnen regelen met het Koninklijk Steun comité te 's-Gravenhage, dat met deze taak voor het gehele land was belast. Daarop volgde in de krant van 9 mei een reactie van M. F. de Vos en A. Verhage 26), respectievelijk voorzitter en secretaris van het Plaatselijk Steuncomité. Zij deelden mede, dat hun comité, dat in augustus 1914 op ini tiatief van de toenmalige burgemeester mr. D. van der Vliet in het leven was geroepen om geld in te zamelen teneinde „te kunnen steunen daar waar in Zierikzee steun nodig is", na de ramp zijn diensten had aangebo den. Aangezien toen reeds de Commissie-Fokker en het Damescomité hun activiteiten voorbereidden, was dit aanbod niet meer aanvaard. Desniet temin bleven de heren bereid tot hulpverlening. Na vijftig jaar maakt deze situatie een wat verwarde indruk en spreekt hieruit de onmondigheid van de kleine burgerij, die weinig macht toonde (had) om voor haar belangen op te komen. Wie was de dader? Wie had de bommen gegooid? Deze vraag was op ieders lippen. Hierboven is in het kort al hert een en ander erover opgemerkt. De Zierikzeesche Nieuwsbode van 2 mei gaf reeds als algemene opinie, dat de bommen door „een Engelsch vliegenier, die Zierikzee voor Zeebrugge aanzag" waren uit geworpen. De bomscherven waren toen al naar Den Haag gezonden. Twee dagen later berichtte de krant, dat de burgemeester op een ge stelde vraag had geantwoord, dat z.i. het bombardement op een vergissing berustte. Het kon bijna niet anders. Verder werd meegedeeld, dat de Ge nerale Staf intussen had uitgemaakt, dat het Engelse bommen waren. Op enkele scherven waren Britse merktekens gevonden. Bovendien was bij vergelijking met scherven van Engelse bommen, die in de nacht van 8 op 9 augustus 1915 op Cadzand waren gevallen, gebleken van welk type deze weren. Enige dagen later werd meegedeeld, dat volgens een artikel in het Han delsblad, ondertekend met „De Vaderlander", een zekere Wijnmalen, die „deskundige" werd genoemd, had geconcludeerd, dat een uit Engeland ver trekken vlieger uit zijn koers was geraakt. De oorzaak hiervan zou gebrek aan aardrijkskundige kennis zijn geweest! Een schop tegen het „splendid isolation". De stemming was hier niet zo pro-Engels als wij nu zouden veronder stellen. Dit blijkt bijvoorbeeld uit een mededeling kort na de ramp, waaruit wij weten dat Leydekers en zijn vrouw bij de aanvang van de Boerenoor log uit Transvaal waren gevlucht en desondanks toch door Engelse bom men waren gedood. Vrij spoedig - op 9 mei - volgde het officieel bericht, waarin werd gezegd, dat de Britse marine-attaché hier ter lande had erkend, dat aan de hand van een onderzoek van de scherven was gebleken, dat het inderdaad Engelse bommen waren geweest Ze zouden afkomstig zijn van een marinevliegtuig. Om niet nader vermelde redenen zou deze herkomst het onderzoek verge makkelijken. Onze regering had direct na deze mededeling haar gezant te Londen op zijn beurt laten vragen of de bommen ook uit een Engels vlieg tuig waren geworpen. Een positief antwoord zou de schuldenaar aanwijzen. Dit moest evenwel nader worden onderzoch. Mr. Patijn had inmiddels direct na de ramp de regering gevraagd een on derzoek in te stellen naar de mogelijke dader.. Hij had daarbij geïnformeerd of de regering voornemens was stappen te ondernemen om de materiële schade vergoed te krijgen. De schuldvraag De schuldvraag bleek evenwel niet zo eenvoudig te beantwoorden als aanvankelijk werd gedacht. De Engelse regering had, volgens een Reuter- bericht, dat in de krant van 16 mei was opgenomen, de schuld in een uitge bracht rapport ontkend. Het was zelfs „buiten kwestie", dat de (Engelse) bommen uit een Engels vliegtuig op Zierikzee waren gegooid. Er waren in de rampnacht slechts twee „marine-aëroplanes" uit de buurt van Duinker ken vertrokken om een aanval te doen op het havenhoofd van Zeebrugge. Tezamen hadden deze vliegtuigen toen 16 bommen uitgeworpen. Daarna waren ze weer op hun basis teruggekeerd. Volgens Reuter was het uitge sloten in de tijdsduur van deze aanval zover uit de koers te geraken, dat onze stad kon worden bereikt. Het zou nog blijken! Verwarder werd de situatie nog toen kort daarna een Engels communi qué meldde, dat in de nacht van 29 op 30 april vijftien bommen waren uit gegooid op schepen bij Zeebrugge. Deze projectielen waren echter alle in het water gevallen. Bovendien had geen der vliegtuigen een zoeklicht aan boord. Zoals hiervoor is meegedeeld, had het vliegtuig, dat boven onze ge meente vloog, wél een zoeklicht. Dominee Gouverneur had immers „het helsch zoeklicht" zien schijnen! Terstond na het laatste Engelse bericht seinde Wolff uit Berlijn, dat het volgens de eerste conclusie Engelse bommen waren geweest. Een vraag bleef voor dit persbureau of in het Engelse vliegtuig wel een Engelse vlie ger had gezeten. Gesprek van de dag Het was het onderwerp van gesprek van de dag. Reuter wees erop, dal de beide toestellen 14 minuten nodig hadden gehad om van Duinkerken de pier van Zeebruge te bereiken. Een lezer van de N.R.C. vroeg hoe het moge lijk was, dat de afstand Duinkerken-Zeebrugge - vice versa 134 km - met een snelheid van 10 km per minuut kon worden afgelegd. Bovendien bleek er grote verwarring te bestaan omtrent de juiste datum van de aanval op Zeebrugge. De Telegraaf had daarvan in de middag van 29 april bericht ontvangen en de Engelsen hadden een aanval op deze plaats reeds op 26 april gemeld. De Duitsers spraken in een officiëel bericht over 28 april, hetgeen klopte met de mededeling in de Telegraaf. In vergelijking met de luchtaanvallen tijdens Wereldoorlog II was toen de frequentie gering. Anna Cornelia Snoep, geb. Middelburg 1869, vertr. nr. Zeist 1939, gehuwd met Jozias Bowinus Geluk, geb. Noordgouwe 1866, kruidenier, overl. Zierikzee 1930; Johanna Bijbau, geb. Zonnemaire 1864; vertr. nr. Leeu warden 1922, gehuwd met Marinus Cornelis Mulock, geb. Zierikzee 1851, wijnhandelaar, overl. aid. 1922: Sophia Geziena Verschooff, geb. Gronin gen 1877, vertr. nr. Tiel 1919, gehuwd met Jan Adriaan Stoop, inspec- ceur der dir. bel., geb. Bleiswijk 1877, vertr. nr. Tiel 1919. In dit verband wordt hier opgemerkt, dat in het puin van het huis van W. Leydekkers een som van 2000 gld. werd gevonden. Het stadsdeel tussen de Oude- en Nieuwe Haven, waarop de bommen waren gevallen, was een halve eeuw geleden geen buurt van uitsluitend armen! Antonie Verhage, geb. Goes 1867, boekhouder van de Nutsspaarbank, vertr. nr. Middelburg 1919; Marinus Frans de Vps, geb. Zierikzee 1858, winkelier, overl. Zierikzee 1942 Slaapkamer van de kinderen van mr. H. Potvliet in het huis Oude Haven 50. De kamer lag op de achterboven verdieping. Bouw havenmond Hoek van Holland HOEK VAN HOLLAND, 29-4. De bouw van de nieuwe havenmond van Hoek van Holland, die onlangs op beperkte schaal is begonnen, zal ze ven jaar tijd vergen en naar schat ting 500 miljoen gulden kosten, zo heeft het ministerie van verkeer en waterstaat in Hoek van Holland me degedeeld. We hopen 'in 1974 gereed te 'komen, aldus de mannen van wa terstaat, die tijdens een persbijeen komst een stortvloed van gegevens over de belangstellenden uitstortten. Als in een hoek van Duitsland de verering voor ex-groten uit het Der de Rijk nog sterk was, dan was het wel in Sleeswijk-Holstein. Keer op keer heeft men in die geest berichten gekregen: over lesboekjes op scho len, straten vernoemen naar lieden als generaal Christiansen enzovoort. Toch behaalde de neo-nazistische National Demokratisclie Partei Deutschlands daar bij de landdag verkiezingen aanzienlijk minder dan de ruim tien procent die haar waren toegedacht. Voor men daarover gaat juichen, moet men een paar zaken in het oog houden. In de eerste plaats is de C. D.U. in deze contreien ook veel en veel rechtser dan in de rest van Duitsland en daarom alleen al is er voor de kiezers in deze deelstaat minder reden om over te lopen naar. de volgelingen van Von Thadden. In de tweede plaats is de ruzie aan de top van de N.D.P. waar Von Thadden en Thielen elkaar over en weer de laan uitsturen, evenmin een manier om de partij aantrekkelijker te ma ken. En dan was er ten derde het overlijden van Adenauer, wat auto matisch heeft geleid tot lofzangen op zijn persoon en zijn werk, dat nu eenmaal in de C.D.U. werd verricht. Hoezeer de N.P.D. werkelijk zijn successen voort kan zetten zal pas in Nedersaksen blijken, wanneer daar dergelijke verkiezingen worden gehoudenOok de resultaten van de socialisten en de christen-democra ten zeggen niet zo erg veel, noch in Sleeswijk-Holstein, noch in het an dere kiezende land: Rijnland-Palts. De S.P.D. won wat en verloor wat, de C.D.U. verloor wat en won wat - maar in geen van beide gevallen was het wereldschokkend. Ruimtedode Het ongeluk dat eens moest gebeu ren is nu gebeurd: de Rus Wladimir Komarow vond de dood in zijn Sa- joes-capsule toen die aan het eind van de vlucht te snel op aarde stort te. Oorzaak, volgens Tass, de koor den van de parachute waren in el kaar verstrengeld. Misschien eigen lijk net zo'n kleinigheid als waardoor de drie Amerikaanse astronauten in januari levend verbrandden in hun capsule nog voor die van Kaap Ken nedy was opgestegen. Toch zou het fout zijn het verlies van deze vier levens alleen toe te schrijven aan de enorme haast die zowel de V.S. als de U.S.S.R. zetten achter hun ruimtevaartprogram. Het is nu eenmaal een ontzaglijk inge wikkeld mechanisme waarmee de ruimtevaarders opstijgen, dat nooit een garantie te geven zal zijn dat beslist helemaal niets mis kan gaan. Er is trouwens al menigmaal iets misgegaan, maar tot dusver hebben de bemanningen van de capsule het. toch klaargespeeld de moeilijkheden op te heffen of te ondervangen. Het wachten was slechts op het foutje van mensen of materiaal dat nu net wèl een fatale afloop zou geven aan het avontuur van de ruimtevluchten. De Russen hebben bijna twee jaar gewacht sinds hun laatste bemande ruimtevluchtIntussen hebben de Amerikanen allerhande records ge vestigd door capsules aan elkaar te koppelen, door lange tijden banen om de aarde te maken, door allerlei experimenten met los in de ruimte wandelingen makende astronauten. Twee jaar wachten moest wel bete kenen dat de Russen weer iets groots hadden voorbereid en alleen al door de omvang van de Sojoez hebben ze dat ook al verricht. Ruimtebasis? Dit najaar bestaat de Sow jet-Unie een halve eeuw en het ligt in de lijn van de Sow jet-traditie dat zoiets ge vierd wordt met een machtige ruim tevaartprestatie. Vermoedelijk is Ko- marow ook voortijdig teruggeroepen, want het enorme apparaat waarmee hij de ruimte inging was wel bela chelijk groot voor één man. Het lijkt dan ook niet uitgesloten dat inder daad nog een lancering had moeten plaatsvinden om in de ruimte een overstapje uit te voeren en wellicht iets als een ruimtelaboratorium, of een satellietbasis, rond te laten cir kelen. En tenslotte is er nog zoiets als een wedloop naar de maan. De Amerikanen spreken vrij open over hun successen zowel als hun tegen vallers, daarvan weet men vrijwel alles. Het lijkt er op of de Russen nu op hun beurt te kampen hebben met behoorlijke tegenslagen. Het slachtoffer van die tegensla gen is dan Komarow, die postuum nog een tweede hoge onderscheiding heeft gekregen en als een held van de Sowjet-Unie bij de muur van het Kremlin zal worden bijgezet, ver eeuwigd door een beeldje. De ruim tevaarders zijn nu eenmaal de hel den van deze tijd, waarbij men het nut van hun ondernemingen net zo in het midden laat als bij degenen die de hoogste bergen beklimmen of in een klein zeilbootje om de wereld varen. Het verschil is echter dat de ruim tevaart zulke enorme bedragen ver slindt groter dan het staatsbudget van menig land dat het een beetje onzin ivordt dat alles dubbel gebeurt, alle enmaar opdat de een de ander even voor kan zijn bij het betreden van de maan. En zoals N.A.S.A.-di recteur Webb temidden van het of ficiële rouwbeklag opmerkt: als er samenwerking was geweest, wie weet of Komarew en Grissom, White en Chaffee dan misschien nog leef den. Het eerst op de maan te zijn is natuurlijk een enorme eer, maar als door samenwerking en het delen van de eer kan worden voorkomen dat de weg naar de maan over lijken gaat, is dat misschien toch wel een men selijker idee. Gelukwensen uit België BRUSSEL, 29-4. Koning Boudewijn en koningin Fabiola van België heb ben de Nederlandse koninklijke fa milie telegrafisch hun gelukwensen aangeboden. Zij zonden telegrammen aan koningin Juliana en prins Bern- hard, en aan prinses Beatrix en prins Claus, zo deelde vrijdagochtend een woordvoerder van het paleis in Brussel mede Feestvreugde in Hitzacker HITZACKER, 28-4. Hitzacker heeft zowel de geboorte van de Nederlandse troonopvolger als die van de zoon van prins Claus' zuster Thcda Alex ander gevierd. Op het marktplein werd een con cert gegeven waaraan alle verenigin gen van de stad deelnamen. Er i^ ?ck nog gebeden vcor het Nederland se prinsenkind, nadat de volksliede ren op het marktplein gespeeld wa ren, werd de hemel door een groot vuurwerk verlicht. Voor dit vuur werk was eerder een geldinzameling gehouden. Na het vuurwerk zochten de be woners van Hitzacker de café's weer op waar gedanst werd. De inwoners van Hitzacker konden hun hart op halen omdat het sluitingsuur taboe was verklaard. Vrijdag in alle vroegte werd aan de moeder van prins Claus, mevrouw Goesta von Amsberg. een aubade ge bracht door een tamboer- en pijper korps. Minister over gebeurde in C.S. Amsterdam DEN* HAAG, 28-4. Minister Bccr- nink acht het schadelijk voor de gc- zagshandhaving als groepen burgers of militairen overgaan tot eigen rich ting. De bewindsman zegt dit in ant woord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamer-leden de heren Geertsema en Vonhoff (beiden VVD) over het optreden van personeel van de koninklijke marine in het centraal station in Amsterdam op 4 april jl. De minister is echter van mening, dot gezien de onverwachte en zeer korte actie van het marinepersoneel het incident op zichzelf niet kon worden voorkomen. Minister Beer- nink is van oordeel, dat het .bevoegd gezag ter plaatse aan de overlast ven de kant van een aantal jongelui in het C.S. een einde behoort te ma ken. De bewindsman zegt het te be treuren. dat een dergelijke situatie heeft kunnen ontstaan en voortbe staan totdat na het gebeurde op 4 opril de verantwoordelijke instanties mot elkaar in overleg zijn getreden. Provo-felicitatie voor prinses Beatrix AMSTERDAM, 29-4, Een woord voerder van do Amsterdamse provo's heeft bekend gemaakt dat met als adressering kasteel Drakensteyn het volgende telegram aan prinses Bea trix is verzonden: ..Ondanks extreme verschillen de len ook wij in de vreugde rond uw eerstgeborene. Wij wensen u en fa milieleden proficiat. Wij hopen in de toekomst ocle bij u>v zoon begrip te voelen voer ens niet te verklaren be wegen. Provo Amsterdam". Feuilleton door Maartje Zeldenrijk Thuisgekomen liet het haar niet met rust. Ze kleedde Gerdientje uit en waste haar, om het kind ten slotte naar boven te dragen en onder te stoppen in haar 'bedje. Maar be neden, toen ze een kop koffie voor zich had ingeschonken en ze een si garet rookte, piekerde ze er verder over. Tenslotte begreep ze, dat er op Jamaica indertijd wel wat meer voor gevallen zou zijn. Iets, wat hij liever wilde verzwijgen. Nu ja, het was voor haar huwelijk gebeurd en een zeeman haalt misschien wel eens gekke dingen uit op. zijn reizen en als hij aan de wal is. Toch houd ik krankzinnig veel van hem, wist ze. Onverschillig, wat hij daar uitgehaald heeft. Wat geeft het ook! Ik laat toch zeker m'n gemoeds rust niet verstoren door die lamme ling, die De Vlak. Hij moet nog eens het hart hebben om hier te komen. Dan ga ik naar de politie me bekla gen en wil ik wel eens zien, waar hij blijft. En dat hij Wieg op een olie boot kan overplaatsen, is allemaal lef, opschepperij. Daar geloof ik niets meer van. En zeker niet, nu Wieg eerste is Allemaal geklets in de ruimte. Sinterklaas vierde ze in de huise lijke kring. Nieuwsgierig nam ze de vrijer van haar jongste zus op: een lange tuin der uit de Wormer. Freek bleek bleek een rustige jongen te zijn. met gevoel vcor humor en bizonder gevat. Af en toe schaterde de hele familie, als hij zo eens droog uit de hoek kwam met opmerkingen en commen taar. Annie keek dan met een ver heerlijkt gezicht naar haar jongen. Ook Cor had nu stevig verkering. Met een boerendochter helemaal uit Wervershcof. Ze had Ka-trien al eens onmoet. Een beetje nuffig en erg modern gekleed. Maar op haar ma nier was ze nogal verliefd op haar oudste broer, dus dat zou weldra wol op een bruiloft uitlopen. En het zag er wel naar uit, dat Cor ging ver huizen naar het bedrijf van zijn schoonvader, want die had maar één dochter en geen zoons, zodat Cor's nestje min of meer toebereid was. En Gerrit, zijn broer, wel aan gewezen zou zijn in de tuinderij van zijn vader op te volgen. Waar tegen, volgens Map, geen enkel be zwaar was. want Gerrit was in hart en nieren tuinder. Misschien nog meer als Cor. Met de Kerstdagen was ze bij haar schoonmoeder en Bram. Gelei delijk aan kreeg ze sympathie voor haar zwager, die op zijn beurt met twee knechts hard werkte om het bedrijf draaiende te houden. Moeder Lakeman had al verschillende ma len er cp gezinspeeld, dat zi.i ging vertrekken naar Purmerend, als Bram eindelijk eens met een aardig meisje zou thuiskomen, die uitein delijk zou blijven als zijn vrouw. Dan bromde Bram wat'in zichzelf, zodat niemand er wijzer van werd. Op tweede Kerstdag, toen Moe La keman een middagdutje deed en ze samen door de tuin liepen om een luchtje te scheppen, durfde Map het hoge woord uit te spreken: „Bram, waarom ga jc niet trouwen? Je hebt de leeftijd, je bent helemaal niet le lijk en jullie bedrijf ziet er uitste kend uit. Mij dunkt, er zal toch wel een of ahder aardig, vlot meisje zijn, dat jou wel wil." Bram grinnikte. „Jawel, zus, die zijn er wel. En 't. is net, zoals je zegt, ons bedrijf ziet er gelukkig goed uit. Financieel staan we sterk. Ze welen, dat moeder een slordige cent bezit, en dat is 't 'm juist, he? Over die snoet van mij heen zien ze de tuin derij. En de bankrekening, snap je? Dat heb ik meestal na twee of drie keer door. Dusde zoveelste te leurstelling." Map dacht enige tijd na. „Ik vind het ellendig voor je." „Dank je. Map. Maar vat het niei te tragisch op, wil je? Laat mij m'n eigen weg maar gaan. Ik heb vroe ger een keer misgegokt. Dat gaat je niet in je kleren zitten." Zijn schoonzuster kreeg een kleur. „Begin jc daar nu weer over? Dat vind ik niet prettig." „Hola, dame, jij begint er over, niet ik. Als jij niets zegt, zul je mij evenmin «horen. Hetgeen ik zei, is een feit.'' „Je moet oppassen, dat het geen waanidee wordt, Bram. Overigens, wat heeft het nog voor zin voor je?" Hij hield zijn hoofd scheef. „Je kunt het nooit weten," zei hij droog „Dat is al evenmin aardig, en ze ker niet voor je broer." „Hij is er niet. Maar het hindert allemaal niet. Voor mij is de hoofd zaak, dat jij gelukkig bent- En dat ben je, dal kan men iedere dag op nieuw aan je zien." Ze legde haar hand op zijn arm. „Daarom zou ik jou ook zo graag gelukkig zien, zwager,'* zei ze zacht. „Lieve zus, ik heb m'n werk. En cp z'n tijd ga ik wel eens een avon dje uit. Dat is mijn geluk. Een mens krijgt niet altijd alles in het leven." Na de feestdagen dacht ze thuis nog na over dit gesprek. Ik heb wel zo ongeveer alles in het leven gekre gen, wat ik graag wilde. Ik heb een man, waarop ik dol ben en die van mehoudt. Ik heb een schat van een dochter, een aardig huisje, een wa gentje, geen financiële zorgen. Mis schien is het enige, wat minder pret tig is het feit, dat ik Wieg niet al tijd bij me heb. Aan de «andere kant is zijn thuiskomst iedere keer op nieuw een groot feest voor ons drietjes. Ik moet tevreden zijn en dat ben ik. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 5