Nederland kreeg omvangrijke „bollendrukte" te verwerken Verkorting dienst eerste oefening Aardschokken in Limburg Koningin opende het nieuwe Schiphol 2 mei 9 32 vm 2159 nm KAMERBREED „DE MAGNEET" Student overviel winkelbediende Expo '67 in Montreal officieel geopend Non-stop-vlucht rond de wereld Uitgewezen K.L.M.'er terug uit Moskou Stroom van geschenken naar Drakensteyn MORRIS Geboorte-aangifte Oranjetelg waarschijnlijk op 2 mei 4 i ZIERIKZEESCHE™, NIEUWSBODE® Maaiulau 1 mei 1967 123ste jaargang Nr. 19786 WAARIN OPGENOMfcN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, postbus 1, iel. U1110-2253, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN FN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) 1 1,25 per stuk. In dit nummer: Het Oostersclieldecougres te Zierikzee Dit nummer bestaat uit 8 pagina's DEN HAAG, 29—1 De verkorting met twee a drie maanden van de diensttijd voor eerste oefening van dienstplichtigen van de Kon. Land macht gaat in met de lichtingsploeg 1967-V, die in september zal opko men. aldus een bericht van de Leger voorlichtingsdienst. Dit is mogelijk gemaakt, doordal de Kon. Landmacht er in is geslaagd de opleidingsperiode voordat de dienstplichtige bij de parate eenhe den wordt ingedeeld te verkorten en door de indeling van de K.L.-dienst plichtigen op de vele verschillende functies te automatiseren. Wegens deze automatisering, die past in het kader van een enige jaren geleden begonnen omschakeling op computers van de defensie-adminis tratie, ontvangen K.L.-dienstplichti- gen bestemd voor de lichtingsploeg van september dezer dagen al een waarschuwingsoproep. V.V.V.'s hadden handen vol DEN HAAG. 30-4. Was hel za- terdagavond passen en meten om al le toeristen onder dak te krijgen in de Randstad Holland, zondagavond meest herhaaldelijk via de radio en de televisie werden gevraagd cm lo geeradressen bjj particulieren. De grootste nood deed zich voor in Den Haag, Schevcningen en Delft en om geving. Honderden. buitenlanders, voor het allergrootste deel Duitsers, maar ook zeer veel Fransen en opvallend grote groepen Amerikanen uit West-Duits- land kwamen na lang zoeken toch bij de V.V.V.-bureaus terecht, waar eventueel lange tijd werd gewacht tot gemeld werd. dat er alsnog een bed was vrijgekomen of -gemaakt. Het miniatuurstadje Madurodam beleefde een recordd rukte. Zondagmorgen moesten een half uur voor de officiële openingstijd al le toegangen, ook de reservetoegan gen. werden geopend om de drom men vreemdelingen binnen te kun nen laten. VALKENBURG. 28-4. Tal van Zuidlimburgers werden in de nacht van donderdag op vrijdag opge schrikt door twee aardschokken die c'e huizen deden dreunen. De schok ken werden door de seismograaf van het geologisch bureau voor het mijn- gebied te Heerlen geregistreerd. Het geologisch bureau sprak van een on deraardse werking, maar kon niet meedelen of de schokken het gevolg waren van een ondergrondse ont ploffing cf van een aardbeving. Het K.N.M.I. deelde desgevraagd mee. do aardschokken niet te hebben geregistreerd. Jongen schoot zijn ouders en grootvader dood GIMER, 30-4. Een 16-jarige jon gen. die door zijn vader was berispt, heeft in de Mexicaanse plaats Gimer zijn ouders en zijn grootvader dood geschoten Hij begroef hun lijken in de tuin en ging naar school. De stof felijke resten werden zaterdag door buren ontdekt. Bericht in Staatscourant DEN HAAG, 29-4. De buitengewo ne editie van de Nederlandse Staats courant bevat het volgende bericht: „Mijn dcchter Beatrix heeft he denavond het leven geschonken aan een zoon. Ik kondig dat hierbij aan mede namens de ouders van de jong geborene, wier grote dankbaarheid en vreugde wij delen". Getekend Juliana. Het bericht verscheen in kader- vorm met een blauwe omlijsting. ZIÈRIKZEE. 1-4. burgemeester D. W. Kastelein hees heden (maandag^mor- oen om negen uur de vlag in top om vervolgens een toespraak le houden bij gelegenheid van de SSste verjaardag van H.M. de Koningin. Zie voor een verslag elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE C 1 I BROUWERSHAVEN: Vorstin op het „rollend tapijt" 2 mei 9.23 v.m. 22.04 n.m. Doodtij: 3 mei. SCHIPHOL, 28-4. Met wapperende vlaggen, verse kleurige bloembakken en hier en daar nog een verloren kruiwagen, heeft het nieuwe centrale Schiphol-areaal zich gepresenteerd aan 1200 genodigden, die staande in de wijde vertrekhal de openings plechtigheid door Hare Majesteit de Koningin meemaakten. Onze 'landsvrouwe, wier komst nog even onzeker was geworden in ver band met de geboorte, kwam om drie uur opgeruimd de hal binnen en nam daar met kennelijk genoegen een enthousiast applaus in ontvangst. ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75,3.80,3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwer kerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 ROTTERDAM, 28-4. Een in finan ciële moeilijkheden geraakte Rotter damse student heeft vrijdagavond in de Maasstad geprobeerd de 17-jarige winkelbediende Alfred van den Ak ker te beroven van f 6.000. een deel van de dagopbrengst van de schoe nenwinkel waar de jongeman werk te. De student overviel de winkel bediende, die op dat moment verge zeld was van een 18-jarige cassière van het schoenenmagazijn, toen deze bezig was het geld in de nachtkluis van de Algemene Bank Nederland aan de Blaak in Rotterdam te deponeren. Met het op een vuurwapen gelij kende voorwerp dwong de jongeman het tweetal naar een naast de bank gelegen straat te lopen, daar eiste hij, nog steeds onder bedreiging van het wapen, de papleren zak op waar in het geid in twee cassettes was opgeborgen. Toen de winkelbedien de zich verzette scheurde de zak open, waardoor de casettes op straat vielen. De student griste daarna de cassettes weg, sprong op een fiets en verdween. Op het hulpgeroep van de overvallenenen reageerde een 44- jarige schipper. Op zijn bromfiets achtervolgde deze de overvaller. Een paar straten verder kon de schipper een patrouillerende agent, waarschu wen voor de vluchteling. De agent spreng achter op de bromfiets en samen met ds schipper zette hij de achtervolging in. Even over de Maas bruggen, in de buurt van het R.T.M.- station aan de Rosestraat, slaagde het tweetal erin de student te pak ken. dat bedoeld was als een spontane fe licitatie. „Mag ik u van harte gelukwensen met de geboorte van uw kleinzoon", 20 voegde a l'im pro viste de presi dent-commissaris van de luchthaven, pref. dr. F. L: van'Muióv/inkel,"'aan zijn officiële toespraak toe. Na de redevoeringen leidden de beide directeuren van de luchthaven, mr. J. C. H. A. van Stapele en de heer S. de Mul, de landsvrouwe door het nieuwe stationsgebouw rond. Zij was het. die het lange tapis roulant. het rollende tapijt, inaugureerde, tot groet enthousiasme van talloze ca- meralieden, die gelijktijdig met haar op relden op het parallel lopende ta pijt er naast. Voer de ingang van een avio-brug, die de verbinding vormt tussen de pier en het vliegtuig', bewonderde zij een ingenieus aangeslagen zin op het elektronisch paneel van „Air Lord", een nieuw „in-check" apparaat, mel dende: Extra vlucht 2704, vertrek tijd 20.05 en dan daaronder: Lang leve de kleine prins. MONTREAL. 29-4. De Canadese wereldtentoonstelling. Expo '67, is officieel geopend .Deze expositie zal een half jaar duren. De tentoonstelling valt samen met het honderdjarig bestaan van Cana da. 62 landen nemen eraan deel. Vrijdag zal zij voor het publiek toe gankelijk zijn. De opening op donderdag geschied de door de gouverneur-generaal, na dat premier Lester Pearson een vlam had enstoken, die zal branden zolang de tentoonstelling duurt. Er waren 3.000 speciale genodigden. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 1-5. Hel K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht trok een depressie over zuid-Noorwegen naar het oosten. Het bijbehorend koufront passeerde ons land in de vroege ochtend, vergezeld van enige regen. Achter het front ruimde de wind van zuidwest naar west tot noordwest en stroomde koudere en enigszins onstabiele lucht onze om geving binnen. Hierin komt een wis selende bewolking voor met plaatse lijk enkele buien. Een randstoring van de depressie lag vanochtend bo ven Schotland en verplaatst zich langzaam naar het zuidoosten. Op de nadering van deze storing krimpt de wind bij ons naar zuidwest en kan de buiigheid tijdelijk geactiveerd worden. In de komende nacht zullen de tempera turen lager zijn dan in de voorafgaande met kans op nachtvorst. De middagtemperaturen zullen morgen ongeveer dezelfde zijn als vandaag. WASHINGTON, 29-4. James Bede. een 34-jarige ingenieur uit Cleve land, is van plan met een éénmotorig vliegtuig een vlucht om de wereld te maken, zonder onderweg te landen of brandstof in te nemen. Bede meent dat dit nog nooit eerder geprobeerd is. De ontwikkelingen van de lucht vaarttechniek, de moderne verbin dingen en de kennis, verkregen door de experimenten van de ruimtevaar ders, maken een dergelijke vlucht volgens hem nu mogelijk. Bede hoopt eind mei te starten. Hij neemt nie mand mee. SCHIPHOL, 30-4. Begroet door K. L M.-directeur J. Luymes is zondag middag de door de Russische rege ring uitgewezen stationsmanager van de K.L.M. te Moskou, de 41-jarige L. C. T. Donker, op Schiphol terugge keerd. Zijn vrouw en beide kinderen zullen hem over enkele dagen vol gen. In het vliegtuig had de heer Don ker zelf een verklaring opgeschre ven. die hij na zijn aankomst in de Kunstmatig noorderlicht MUNCHEN, 30-4. Geleerden VQfii het Max Planck-institunt in Miinch enzijn er in geslaagd kunstmatig noorderlicht op te wekkenDit gebeurde in hel noorden van Zweden, waar zij raketten afschoten, die op 250 km. hoogte barium verspreid den, dat onder invloed van de zonnestraling noorderlicht ver oorzaakte. Het bleef enige uren zichtbaar. perskamer van Schiphol voorlas. Er stond o.a. in dat hij tijdens zijn ar rest van bijna 2 dagen uiterst cor rect is behandeld en dat hij 3V2 jaar met plezier in Rusland gestationeerd is geweest, „Ik kan mijzelf nu wel een soort speelbal noemen, doch laten we nuchter blijven", zo las hij voor. „Ik betreur het gebeurde zeer, maar ik neem ook aan dat het een tegen maatregel was voor de uitwijzing van Glukhov uit. Nederland. Ik per soonlijk kan het do Russische auto- 1 riteiten niet kwalijk nemen, want ik realiseer me dat hier sprake is van een normale procedure. Dat het juist mij trof, komt omdat onze hoofd vertegenwoordiger zelf toevallig in Nederland was. Ik laat in Rusland vele goede vrienden achter. De ge voelens van respect voor hel land. dal de geboortegrond is van mijn moeder, zijn onverminderd geble ven". In het vragenvuur, waaraan hij vervolgens werd onderworpen, ver klaarde de heer Donker onder meer. dat. tijdens de drie verhoren van en kele uren die men hem had afgeno men hel woord spionage niet is ge bruikt. „Ik ben ondervraagd over de contacten 'die ik met buitenlanders onderhield, dat is alles. Een concrete beschuldiging is mij niet voorgelegd" Nadat de televisieuitzendingen wa ren beëindigd, ken bij de Haagse V. V.V. wat ruimer adem worden ge haald. Eenmaal les van dit meubel in de huiskamers, werd in tientallen woningen overlegd om vervolgens de telefoon te grijpen en te melden, dat er neg wel een of een paar logees konden overnachten. Als men ten minste genoegen wilde nemen met een slaapbank cf met een slaapka mer, die gedeeld meest worden met een huisgenoot. Nijver werden de adressen geno teerd, een bezigheid die de in rijen voor de balie staande toeristen met welgevallen gadesloegen. Bij de V.V.V. in Den Haag waren cm kwart over twaalf alle toeristen die zich daar voor onderdak hadden gemeld weg geholpen. Er bleek vol doende aanbod van particuliere adressen tot in Rotterdam, Leiden. Wassenaar en Delft. Men heeft van 1200 noodadressen gebruik moeten maken. LAGE VUURSCIIE, 29-4. Het kasteel Drakensteyn is overstroomd met de meest uiteenlcpende geschen ken. Honderden mensen uit alle pro vincies hebben de wandeling door de kasteeltuin gemaakt. Het secretariaat van prinses Beatrix en prins Claus heeft de hele dag de handen vol ge had om de honderden geschenken, brieven en gelukstelegrammen in ontvangst te nemen. Onder de geschenken bevonden zich kolossale kaarten en enkele ka steeltjes Drakensteyn in suikerwerk, waarbij er zelfs één was met 21 lichtjes van chocola. Prins Claus, die enkele ogenblik ken thuis is geweest, w.as zo enthou siast over de cadeaus dat hij enkele taarten en krentebroden meenam naar het academische ziekenhuis in Utrecht om het personeel van het ziekenhuis mee te laten delen in de traktaties. Cnder de vele gevers en geefsters die de reis naar Lage Vuursche heb ben ondernomen, was ook een depu tatie uit Urk die een waarheidsge trouwe kepie van een botter met zich meetorste. Andere goede gevers brachten sokjes, babykleertjes, pak ken luiers en tientallen andere at- ADVERTENTIE QUALITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 tenties zoals een Zwolse meetlat en eer, houten ooievaar. De toevoer van aeschenken, brieven en telegrammen is 70 overstelpend geweest, dat nog met geen mogelijkheid een juist aan tal genoemd kan worden. Er meldde zich ook een deputatie van vier meis jes in klederdracht aan de poort van kasteel Drakensteyn om in fraaie hengselmandjes verpakte produkten uit Markelo aan te bieden. Ook de prins Claus-school uit Winschoten, de eerste school van die naam in ons land, heeft een geschenk aangeboden. Onder leiding van hoofdonderwijzer Bijdens droegen de leerlingen een maquette aan van kasteel Draken steyn en van hun school. De ge- schenkenstroom houdt nog steeds aan. Raad van Europa contra gebeurde in Griekenland STRAATSBURG. 28-4. De voorzit ter van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, de Brit sir Geoffrey de Freitas, heeft op een persconferentie in Straatsburg ver klaard dat Europa het bestaan van een militaire dictatuur in Grieken land niet kan dulden. ,.De onmiddel lijke reactie van de vergadering is een luide waarschuwing dat Europa geen genoegen kan el' zal nemen met iets anders dan een ware parlemen taire democratie", zo zei hij. Sir Geoffrey sprak de heep uit dat „wij op onze volgende bijeenkomst in alle vrijheid gekozen parlementariërs uit Griekenland in de vergadering kun nen begroeten". Prins Claus maakte zelf de eerste foto's van zijn zoon. Wisselend bewolkt Verwachting tot dinsdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien; overwegend matige zuidwestelijke wind; koudere nacht met in het binnenland kans op nacht vorst; morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 2 mei. Zon op 5.10. onder 20.05. Maan op 3.27, onder 12.08. Laatste kwartier: 1 mei te 11 32. LAGE VUURSCHE. 28-4. Reke ning houdend met de wettelijke ter mijn van drie werkdagen na de dag- van de geboorte, zal de aangifte van de geboerte van de baby van prinses Beatrix en prins Claus waarschijn lijk dinsdag plaats vinden. Waar dit zal gebeuren is nog niet bekend. Dit heeft prins Claus via de Rijksvoor lichtingsdienst meegedeeld in ant woord op een reeks vragen van de schrijvende pers. Aanvankelijk was het de bedoeling dat prins Claus deze vragen per soonlijk tegenover de schrijvende pers zou beantwoorden, dcch op het laatste moment bleek zulks niet mo gelijk. Van de vijftien gestelde vra gen bleven er zes onbeantwoord. De prins heeft laten weten, dat hij zich tijdens de bevalling in een ka mer in het ziekenhuis bevond. Ver der 'liet hij weten, dat de jonge prins direct luid en helder huilde. De ba by van prinses Beatrix en prins Claus heeft mooi babyhaar. Prins Claus liet voorts weten, dat zijn vrcuw direct na de bevalling wist, dat ze een zoon ter wereld had ge bracht, waaruit volgens de Rijks voorlichtingsdienst kan werden af- j.leid, dut de narcose niet sterk was. Frins Claus heeft verder geant woord, dat hij in het ziekenhuis blijft logeren tot zijn'vrouw naar „Drakensteyn" mag terugkeren. Het ligt in de bedoeling dat de moeder van prins Claus overkomt naar „Drakensteyn". maar prins Claus heeft er begrip voor, dat ze ru haar aandacht moet verdelen tus sen twee kleinzoons, want de zuster van prins Claus heeft - gelijk be kend - ock een zoon gekregen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1