PAPENDRECHTBRIJC OVER WATER Flitsen uit het buitenland Voor 30 jaar.... Wat biedt de BEELDBUIS? Twee en negentig van 203 cursisten deden examen te Renesse HET PORSELEINEN MASKER ZIEREKZEESCME NIEUWSBODE vriitu 2» »pni i%7 Nr. is7«5 Enorm transport DEN HAAG, 27-4. Eén der groot ste transporten, die volgens het mi nisterie van verkeer en waterstaat ooit in ons land te water werd uit gevoerd, zal op vrijdag-5 mei a.s. plaatsvinden. Op die dag zal de nieuwe brug, die bij Papendrecht komt te liggen, op elevatorbakken worden gevaren van het montageterreln te Dordrecht in de richting van zijn bestemming. Om zijn bestemming op circa vijf kilo meter afstand van de contructie- werkplaats te bereiken, dient, in ver band met de doorvaartopening van cle spoorbrug te Dordrecht, een onge veer 50 km lange omweg te wor den gemaakt, waarbij de bruggen bij Barendrecht, Spijkenisse, Botlek, de Willemsbrug Ln Rotterdam, alsmede de bruggen bij de Koningshaven, van Brienenoord en AJblasserdam moeten worden gepasseerd, ROME. In Midden-Italië is deze week zoveel sneeuw gevallen, dat er geskied werd op de hellingen van de Vesuvius, de ten zuiden van Na pels gelegen vulkaan. WEST-BERLIJN. Op de „Adenau- erdamm" in West-Berlijn, de naar ex-bondskanselier Adenauer genoem de weg, zijn zes nieuwe straatnaam borden met groene verf besmeurd. Do 'omdoping van Kaiserdam in Adenauerdamm had vele protesten tot gevolg. DJAKARTA. Jonge Indonesiërs hebben in verschillende wijken van Medan, een stad in het noorden van Sumatra, Chinezen aangevallen. Vol gens Antara plunderden zij ook wo ningen en winkels van Chinezen. Er zouden slachtoffers gevallen zijn. Maar het aantal is nog niet bekend. TOKIO. Radio-Peking heeft het Chinese volk voor de eerste keer ingeLicht over de dood van de Rus sische ruimtevaarder Komarov. Me deleven werd echter niet betuigd. DJEDDAH. Bij de gevechten, die in Jemen en wel in het gebied ten noorden van Sanna geleverd zijn, <jijn 420 Egyptische soldaten en of ficieren gesneuveld. WASHINGTON. Het State De partment heeft officieel bevestigd, dat de Sowjetrussische regering ge weigerd heeft stappen te doen bij de Noordvietnamese autoriteiten op dat vertegenwoordigers van het In ternationale Rode Kruis Hanoi en de gevangenkampen kunnen bezoe ken. TOKIO. Bij gevechten tussen troe pen rode gardisten in Lantsjou, de hoofdstad van de Chinese provin cie Kansoe, zouden honderden Chi nezen om het leven zijn gekomen of gewond zijn geraakt BONN. De Westduitse regering heeft later, weten dat zij geen mid delen heeft om druk uit te oefenen op de Westduitse deelstaten in ver band met het huidige geschil met het Vaticaan over de scholen in de bondsrepubliek. DJAKARTA. De Indonesische mi nister van buitenlandse zaken Ja cob Mali'k heeft verklaard dat ve le in Nederland wonende Ambone zen repatriëren willen, maar dat één van de kwesties die hier ver rijzen de regeling van de 'betaling is. PEKING. China heeft het Ameri kaanse voorstel tot vorming van een bufferzone tussen Noord- en Zuid- Vietnam waarbij beide partijen zich 16 km aan weerszijden van de gede militariseerde zone terugtrekken „volkomen bedrog" genoemd. DJAKARTA. Indonesië zal een manier vinden om de wensen van de bevolking van West-Irian betreffen de haar toekomst te leren kennen, zo heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik vandaag in Djakarta op een pers conferentie meegedeeld. PEKING. Vrouwen en kinderen van Indonesische diplomaten in de volksrepubliek China zullen naar huis worden gezonden vanwege de voortdurende anti-Indonesische de monstraties in Peking. WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekendgemaakt, dat anti-Ame rikaanse betogers ernstige schade hebben aangericht aan Amerikaans eigendom in de Yemenitische stad Taiz. LONDEN. Engeland en de Verenig de Staten hebben een overeenkomst - met een looptijd van tenminste 50 jaar - gesloten, op grond waarvan zij gezamenlijk de Chagos-archipel en de eilanden Aldabra, Farquhar en Desroches in de Indische oceaan voor defensiedoeleinden kunnen ge bruiken. DJAKARTA. Veertig rebellen zijn gedood toen zij op 5 januari de stad Manokwari in West-Irian aanvielen, zo is officieel in Djakarta meege deeld. Eerder is bericht, dat 2.000 rebellen het leven zouden hebben verloren. DJAKARTA. De Indonesische re gering heeft een commissie gevormd onder leiding van brigadegeneraal Soenarso, die zich zal bezighouden met vraagstukken betreffende in Indonesië wonende Chinezen. WASHINGTON De 26-jarige Rus sische ingenieur Katsjatrian die een plezierreisje in Japan maakte, is naar de Amerikaanse ambassade in Tokio gegaan en heeft daar politiek asiel in de V.S. gevraagd. NAIROBI (Kenya). Vanaf een drij vend platform voor de kust van Ken ya is vandaag de Italiaanse weten schappelijke satelliet ...San Mnrco II" in de ruimte gebracht. Wind en weder dienende zal de brug een der volgende dagen met hoog water boven zijn pijlers worden gebracht. Met het zakken van het water, wanneer de eb intreedt, wordt de brug dan op zijn pijlers gelegd. INGEZONDEN STIKKEN Zuinig met vogels en nesten Geachte Redaktie. Nu de tijd weer is aangebroken dat de vogels hun nesten gaan bouwen, eieren gaan uitbroeden en hun jonge vogels gaan verzorgen, nu is ook de tijd aangebroken voor allen die onze gevleugelde vrienden een goed hart toedragen, om de vogels in bescher ming te nemen tegen onheil van bui tenaf. Want, zoals wij reeds in uw blad hebben kunnen lezen, er zijn weeral vernielingen en pogingen tot vernie ling van nesten en eieren gedaan door enkele jongens. Men vraagt zich als dierenvriend af, of de kinderen wel genoeg wordt geleerd door ouders en opvoeders, dat men zoiets niet mag doen, maar dat men juist voor deze medeschep selen moet zorgen en met rust moet laten, zodat zij hun vogelkinderen kunnen grootbrengen. De Sophia-Vereeniging tot Be- screrming van Dieren heeft een plaat laten drukken met het volgende versje en ik mag hiervoor wel de speciale aandacht van de jeugdige lezers. JONGENS AFBLIJVEN Jongens, als je soms bij toeval Hier of daar een nestje vindt, 't Zij in aanbouw, 't zij met eitjes, 't Zij met een klein vogelkind, Denk dan even dat het nestje Daar met moeite werd gebouwd, Dat door kleine vogelouders Werd geploeterd en gesjouwd, Dat de moeder aan haar kleintjes Al haar zorgen heeft besteed, Net zo als jou moeder vroeger Voor jou en je zusje deed. Stel je voor zeg, dat jouw moeder Toen jij in je wiegje lag, Daar in enen in de kamer, 'n Reuzen reus aankomen zag, Die met een paar grote stappen Naar haar lieveling toe kwam En hem in zijn reuzen handen Zó maar met zich mede nam Vogeltjes zijn net als moeders Hebben net zo goed verdriet. Flinke, ridderlijke jongens Storen vogelnestjes niet. Ik hoop dat bovenstaand versje er toe mag bijdragen dat er voortaan geen vogelnesten meer zullen wor den vernield, en geen jonge vogels meer zullen worden gedood. Bovenstaande plaat met versje is gratis 'bij ons verkrijgbaar. Meneer de Redakteur, u dankend voor de plaatsruimte teken ik, hoogachtend, P. J. HEIJBOER. Vertegenwoordiger v. d. -Sophia-V-er. tot Bescherming van Dieren, Es doornstraat 33, Nieuwerkerk. Deel V.S.-troepen weg uit Europa? WASHINGTON, 26-4. Senator John Stennis, voorzitter van de commis sie van de Amerikaanse senaat voor paraatheid, -heeft dinsdag verklaard, dat nog vele duizenden aan Ameri kaanse troepen ih de naaste toekomst naar Vietnam gezonden zullen moe ten worden tenzij er onverwacht vre de zou worden gesloten. Deze troe pen zouden eventueel deels aan Eu ropa en Korea onttrokken worden. De senator voorziet, dat tegen het einde van het jaar minstens 500.000 man in Vietnam zal zijn. NIEUWERKERK. Er werd een col lecte gehouden voor „Jong Holland snakt naar Werk" uitgaande van de Centrale voor Werklozenzorg tot in standhouding en uitbreiding van grote werkkampen. BRUINISSE. Drie dorpsgenoten hebben deelgenomen aan een 35 km. wandeltocht door Walcheren. Z1ERIKZEE. De gezamenlijke mos selkwekers hebben het Centraal Ver koopkantoor te Bergen op Zoom ver zocht om vergoeding voor het bren gen van de mosselen naar Philippine van 25 ct. per 100 kg. HAAMSTEDE. In de jaarvergade ring van de korfbal- en gymnastiek vereniging S.S.S. werd besloten om in het komend seizoen ook atletiek te gaan beoefenen. NOORDGOUWE. De door de Ver eniging „Ziekenhuis te Noordgouwe" aangeschafte nieuwe ziekenauto is in gebruik genomen. ZIERIKZEE (Adv.). Eierkolen 1,15 per 75 kg. netto; stukkolen f 1,15 per 80 kg. netto. Afgehaald 5 ct. per hl. lager. BRUINISSEDoor de scheepvaart inspectie worden alle mosselvaartui gen gemeten en gekeurd. De eigena ren moeten uitrustingsstukken aan schaffen, waarvan het bezit aan boord vroeger niet verplicht was. ZIERIKZEE. In de vergadering van de Rode Kruis-afdeling is be sloten een transportcolonne op te richten die tevens voor de luchtbe schermingsdienst zal gelden. ZIERIKZEE. Men is begoniienmet het slopen van vier gebouwen op de hoek Manhuisslraat-Poststraat, waar het nieuwe postkantoor gebouwd zal worden. ZIERIKZEE. Het nieuwe gebouw van de Nutsspaarbank te Zierikzee op de Oude Haven is met enige plechtigheid in gebruik genomen. ZONDAG 30 APRIL. NED. I. De eucharistieviering op deze koninginnedag komt uit de Ma- riakerk in Deventer, Monitoris het gebruikelijke zondagmiddagpro gramma. De avond begint met „Op spraak" (een discussie over de apos tolische geloofsbelijdenis) en „Woord voor Woord", gevolgd door de jeugd uitzending „Thierry la Fronde". Na de uitgebreide sportberichten ,JSport in Beeld" eerst een half uurtje „Kunstgrepen" met Pierre Janssen en dan is het tijd voor „Elektra", de tragedie van de Griekse toneelschrij ver Euripedes, voor de televisie be werkt door Jan Retèl. Hij besteedde een half jaar aan de voorbereidingen voor deze uitvoering en kreeg de be schikking over medewerkers van het eerste plan, zoals Sigrid Koetse (in de titelrol), Coen Flink, Myra Ward, Ko van Dijk, Ton van Beek, Henk Rigters, Lies de Wit en Elisabeth Versluys. Dit klassieke treurspel is in klassieke vorm gegoten. Slechts de essentie van het spel is bewaard. De vorm, de taal en de muzikale bege leiding zyn zo eenvoudig mogelijk gehouden om het gegeven zo begrij pelijk mogelijk te maken NED. II. Vanavond de laatste af levering van de serie „De man die God zag'\ Het betekent niet dat „Kil- dareverdwijnt, maar wel, dat we afscheid moeten nemen van de evan gelist Andrew Webb, de voormalige atheïst Justin Post en diens mooie dochter Amy, die verliefd is gewor den op de jonge dokter. Nog een se rie op het tweede net en wel „The Villians". Deze keer is de hoofdper- soon de zoon van een juwelier, wiens vader door boeven is overvallen. Daarna gaan we kijken naar een Duitse opera getiteld Bartleby Een zonderlinge postbode, simpel geworden van het sorteren van on bestelbaar gebleken brieven, die hij later moet verbranden, gaat in dienst bij een notaris waar hem weer uit zichtloos werk te wachten staat. MAANDAG 1 MEI. NED. I. Het ochtendprogramma van de NTS brengt zoals op alle ko ninginnedagen een reportage van het défilé langs paleis Soest dijk, waar het koninklijk gezin de huldeblijken in ontvangst gaat nemen. De repor tage wordt voorafgegaan door een gelukwens uitgesproken door pre mier P. S. J. de Jong. In het avond programma een korte samenvatting van de reportage uit Soestdijk, alvo rens „Vakantie in Lipiza" de aan dacht vraagt. Julka en haar paard beleven een klein avontuur in de prachtige Joegoslavische natuur. Na het journaal is de hele avond ge wijd aan een uitvoering van de „Mi kado", een musical van W: S. Gilbert en Arthur Sullivan in het Neder lands bewerkt door Pieter Goemans De Engelse operettemet een inge wikkeld verhaal, speelt in Japan van het midden van de vijftiende eeuw. Harry de Groot zorgt voor de mu ziek, Jack Bow studeerde de „bewe gingen" in en behalve koor en ballet werken als solisten mee Jeroen Krabbé, Simone Rooskens en Pieter Lutz. NEDII. Het tweede net program ma. van de VARA is een echt 1 mei programma, dat begint met protest songs van de vermaarde Amerikaan se zangeres Joan Baez. Hoofdschotel is hte Engelse TV-spel „Cathy come homevan Jeremy Sandford. Het is een schokkend spel dat de woning nood als onderwerp heeft. Er werken meer dan vijftig acteurs en actrices mee in dit sociodrama, dat schrij nend de onmacht van, de mens schetst om de problemen de baas te blijven. Tot slot van de avond de tiende les in de cursus automatise ring van Teleac. ZONDAG 30 APRIL. NED. I: 11.00 Kerkdienst; 15.30 Monitor; 18.40 Opspraak; 19.05 Woord voor woord19.10 Thierry la Fronde; 19.35 NTS-sport; 20.25 Jour naal; 20.30 Kunstgrepen; 21.00 Elec- tra; 22-45 Journaal. NED. II: 20.00 Journaal; 20.05 Dok ter Kildare; 20.30 The Villians; 21.15 Bartleby; 22.05 Journaal. MAANDAG 1 MEI. NED. I: 10.20 Gelukwens; 10.25 Défilé paleis Soestdijk; 18.45 Pipo; 18.50 Journaal; 18.55 Ster; 19.00 Dé filé paleis Soestdijk; 19.30 Vakantie in Lipiza; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster20.20 De Mikado; 22.30 Journaal. NED. 11: 20.00 Nieuws; 20.01 Ster; 20.05 Joan Baez; 20.35 Cathy; 21.56 Ster; 22.00 Journaal; 22.30 Teleac. Verboud voor Veilig Verkeer RENESSE, 26-4. Op de jongsteV vergadering van de afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer, heeft de voorzitter de heer Z. Rooseboom, in het vervclg van zijn openingstoe spraak nog enkele opmerkingen ge maakt. Hü deelde mede dat vorig jaar de oriënteringsrit is komen te vervallen, omdat de verkeersveilig heid door dergelijke ritten niet wordt bevorderd. Getracht zal worden dit najaar een rit te organiseren. Het jaarverslag van de secretaris de heer J. Lindhout maakte melding van het grote aantal mensenlevens welke in het afgelopen jaar viel te betreuren. Voor de afdeling was het een uitstekend jaar daar het ledental groeide tot rond de 900 leden. Uit stekende samenwerking was er met de gemeentebesturen en de school hoofden. Op de scholen werd door 156 leerlingen deelgenomen aan het jeugdverkeersexamen waarvan er 109 slaagden waarvan 3 met lof. De openbare lagere school te Noordwel- le kwam in het bezit van de wissel- prijs. In totaal bezochten 180 scho lieren da mobiele verkeersschool twee maal, die te Renesse was ge stationeerd. Honderdtwintig automo bilisten 'lieten hun verlichting con troleren. Het blad ,.Weg Wijs" werd in het afgelopen jaar zes maal bij de leden aan huis bezorgd. De afdeling is er zich van bewust dat het nog veel meer zou willen deen, maar geld, tijd en middelen ontbreken hiervoor. Uit het jaarverslag van de pen- ningmeesteresse mevr. A, Borg- meijer-Mater bleek dat het boekjaar met een batig saldo kon worden af gesloten. Namens de kascommissie adviseerde de heer A. Jonker tot goedkeuring over te gaan waarna onder dankzegging voor haar beheer de permingmeesteresse door de voor zitter décharge werd verleend. In plaats van de heer L. F. v. Wijck werd de heer J. v. Tiggelen te Elle- meet als lid van de kascommissie benoemd. De periodiek aftredende bestuursleden mevrouw A. Borg- meijer-Mater en de heer Joh. Slui ters werden herbenoemd. In plaats van de heer L. F. v. Wijck werd de heer B. A. Kïviet te Ellemeet be noemd. De heer W. H. Goms te Kerkwerve bracht het bestuur dank voor de activiteiten welke zij in het afgelopen jaar heeft ontwikkeld. Speciaal de secretaris de heer J. Lindhout heeft veel werk verricht. ier „cummetjes" Als blijk van waardering bood hij hem namens de groep Kerkwerve een platenbon aan. Van de 203 per sonen welke in totaal aan de ver- keerscursussen hebben deelgenomen hebben ei- 92 examen gedaan. In to taal kon men bij deze examens 50 Ipunten Iverwerven. Voor het ver krijgen van het diploma moest men minimaal 35 punten behalen. Vier deelnemers slaagden er in het diplo ma met lof (50-49 pnt.) te behalen, t.w. mevr. Bouman-Kristelijn, mevr. Padmos-Toledo en de heien J. K. Dalebout en C. J. v. d. Hoek, allen te Renesse. Van het te Renesse ge houden examen slaagden verder: M. R. Geluk, mevr. J. Lemsom-Daane, A. Bodbijl, J. Zwiers, mevr. W. Kris- telijn-Foeken, A. W. Dam, mevr. L. M. Dorreman-de Vrieze, mevr. A. C. v. Klooster-Sonsbeek, S. v. d. Hoek, C. J. v. d. Panne. J. M. Rademaker, mevr. L. M. Kooman-v. d. Hoek, mevr. J. v. d. Maas-v. d. Klooster, N. Beije jr., O. v. d. Hoek, M. Figee, mevr. P. A. de Glopper-Driessen. mevr. W. J. v. d. Hoek-Blom, J. v. Tiggele. Te Kerkwerve slaagden: C. L. v. d. Wekken, J. Boot, C. Bij de Vaate, J. A. Hart, A. R. Jonker, J. v. d. Berg, M. v. Damme, J. Verton, W. v. d. Linde, W. C. v. d. Bosse, mevr. E. J. P. v. d. Hoek-Beije, mevr. W. Franc- ks-v. Nes. St. v. d. Hoek, O. Vierge ver, J. v. Damme, mevr. P. C. Bij de Vaate-Flikweert en W. Roskam. Van het te Schai-endijke gehouden examen slaagden: W. J. Verjaal, M. Haze, J. B. Dalebout, N. v. d. Linde, A. de Jonge, Mar. v, d. Weele, B. de Jonge, A. W. Kloet, M. C. Kwaak, J. T. Dalebout, C. P. v. d. Weele, C. A. G. v. Nes, G. v. d. Schelde en W. J. Boot-Flikweert. Te Serooskerke slaagden voor het examen: H. A. Geluk, mevr. C. Kop- penhol-Smallegange, C. Jonker, J. C. Hanse, G. J. Stouten. D. J. de Rijke, mevr. K. J. M. Jonker-van Es, J. v. d. Male, P. de Rijke, C. Bevelander, P. T. Jonker. Burgemeester S. Francke zei het een hachelijke zaak te vinden in het bijzijn van' zoveel vei-keersdeskundi- gen raadgevingen te gaan uitspreken. Hij sprak er zijn blijdschap over uit dat de afdeling Schouwen in het af gelopen jaar veel werk heeft verzet en bijzonder actief is geweest. Bij zonder belangrijk vond hij het dat Prins Claus stelt centrale in werking DEN HAAG, 26-4. Prins Claus zal 24 mei de centrale velsen 2 van het provinciaal electriciteitsbedrijf van Noordholland in de Noorderlaan te Velsen Noord officieel in bedrijf stel len. Hierbij zal dan tevens het feit herdacht worden 'dat het P.E.N. op 1 januari 1967 50 jaar bestond. Kind in hoop zand gestikt GRONINGEN. 27-4. De achtjarige Aaldrik A. J. M. Stuut uit Gronin gen is bij de Middenlaan te Gronin gen, waar momenteel een nieuw via duct wordt gebouwd, tijdens het spe len in een hoop zand geraakt en ge stikt. Toen zijn vi'iendje hem miste, waarschuwde deze de heer Stuur, die eerst geruime tijd de omgeving af zocht. Later waai'schuwde hij de po litie, die langdurige nasporingen deed onder meer met inschakeling van een speurhond Men is uiteindelijk gaan spitten in de zandhoop en daar werd vannacht het stoffelijk over schot van het kind aangetroffen. Om behoud Flevoland-vogels DEN HAAG, 27-4. Het hoofdbe- stuur van de „Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Diex-en" in Den Haag heeft een telegram ge richt aan de minister van verkeer en waterstaat van de volgende in houd: „Het hoofdbestuur van de „Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren protesteert fel tegen het verbranden van vele duizenden hec taren riet in Oostelijk Flevoland. Aangenomen moet worden, dat vele duizenden vogels hiervan het slacht offer worden. Onze vereniging is er in het geheel niet van overtuigd, dat deze branden niet ieder jaar uiterlijk vóór 1 maart kunnen zijn beëindigd." Vliegtuig neergestort NANTUCKET, 26-4. Een Constel lation van de Amerikaanse lucht macht die als radarvliegtuig werd gebruikt, is ter hoogte van het ei land Nantucket voor de kust van Massachusetts brandend in zee ge stort. Toen het toestel op het water neerkwam, ontplofte het. Eén van de zestien inzittenden werd opgepikt en in een ziekenhuis opgenomen. De andere bemanningsleden zouden om het leven zijn gekomen. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 29 en zondag 30 april Dokter C. M. van Hoorn, Zierikzee, tel. (01110) 2080, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van der Waarden. Dokter H. J. Simons, Renesse, tel. (01116) 280, neemt waar voor de artsen Stenger en Tex-pstra. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114) 280, neemt waar voor dokter Van Leeuwen. Dokter L. J. v. d, Zande, Nieuwer kerk, tel. (01114) 388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zuster W. Steutel, Haamstede, tel. (01115) 226, neemt waar voor de zusters Van Beveren en Werkman. DIERENARTS Dierenarts W. A. M. Kalkman, Re nesse, tel. (01116) 310, neemt waar voor dierenarts T. van Roon. De weekeindedienst vangt aan op za terdagmorgen om tien uur. ieder jaar de gelegenheid wordt ge boden door middel van een cursus nieuwe kennis .op te doen. Verheugend was het dat zo velen dit jaar de moeite hebbeu genomen om deze cursus te velgen waarmee zü getoond hebben verantwoordelijk heid te bezitten. De burgemeester sprak de hoop xxit dat zij aan deze cursussen pret tige hexünaeringen zullen bewaren en profijt zullen weten te trekken uit de opgedane kennis. De Rijksixxlitie bracht hij dank voor de medewer king, welke door haar hiex-bij werd verleend. Een te meer hebben zij hierbij getoond niet tegenover, maar naast de bevolking te staan. Hij sprak de wens uit dat men met hetzelfde enthousiasme zal blijven doorgaan. Namens de cursisten te Renesse bood de heer S. v. d- Hoek aan de docent de heer J. Lindhout een platenbon aan. Na de rondvraag, waarin nog een aantal actuele problemen aan de orde werden gesteld, en een dank woord door de secretaris aan de mal de gevers werd de vergadering beslo ten met het vertonen van een aantal kleurendia's, betrekking hebbend op de gedragingen van de bestuurders van landbouwwerktuigen. Hierin werd duidelijk de aandacht gevestigd op veel vooi-komende fouten welke hiexmee worden gemaakt. OVERDENKING In de Bijbel wordt de gelovige mens gekarakteriseerd als iemand die onderweg is. Het volk van Isra ël beleeft zijn geloof in God het meest Intens als het geen vaste woonplaats heeft, als het trekt dooi de woestijn of leeft in ballingschap. Het leven van Christus wordt, door Lucas beschreven in de vorm van een reisverhaal en ook in de Han delingen zijn de apostelen steeds op reis om de Boodschap de vex-kondi- gen. Naast het thema van het op-weg- zijn komt in de Bijbel van aanvang af de waai'de van de gastvx-ijheid sterk naar vox*en. Zoals in alle ou de culturen en godsdiensten neemt de gast een heel bijzondex-e plaats- in. Ook de onverwachte gast wordt met de 'gX'ootst mogelijke eerbied en dienstbetoon ontvangen; het norma le leven wordt even stilgelegd en iedereen spant zich in de bezoeker een zo aangenaam mogelijk verblijf te verschaffen. De gastvrijheid wordt vaa'k religieus geduid: God zelf wordt in de bijbel getekend als de Gastheer bij uitstek. In onze westerse wereld is veel verloren gegaan van die oorspron kelijke gastvrijheid. Bij het toene men van het vreemdelingenverkeer hebben bepaalde instanties zoals ho- reca-bedrijven de taak van de gast vrijheid -overgenomen. Op Schouwen-Duiveland verkeren wij echter in de zomermaanden in de situatie dat het aantal gasten eens zo groot is als het aantal vaste bewoners. Daarom raken wij hier al len steeds meer betrokken bij het toerisme en delen wij in de taak de gasten ook wei-kelijk gastvrij te ontvangen. Gezien in het licht van de bijbelse Boodschap is het be paald niet christelijk de vakantie gangers die onze streek bezoeken te beschouwen als ongewenste vreem delingen of hen te maken tot objekt van zakelijk winstbejag. Voor hen is de tijd dat. zij' hier verblijven vaak de meest belangi*ijke tijd van het hele jaar. Het zijn weken waax-- naar zij met heel hun gezin lange tijd hebben uitgezien en waarover zij nadien nog lang zullen napx-a- ten. Als christen-zijn betekent dienst- baai--zijn aan de andei-, dan mogen wij dit zeker in verband brengen met het toei-isme en de gastvi-ij hei d. Dan zullen wij bereid moeten zijn onze i*ust en vrijheid met onze gas ten te delen. Het is een gezamenlijke opdx-acht dat ivij ons inspannen opdat zij zich kunnen ontspannen. Wij moeten ruimte en leefklimaat scheppen of dit zo goed mogelijk vei'delen. Het toerisme schept vele nieuwe situaties, waai-in wij door service en dienstbetoon het chris tendom nieuwe gestalte .kunnen ge ven. Tevens krijgen wij zo de -kans in een respéktvol onderling contact onze eigen horizon te verruimen en kennis te maken met de levensstijl en de ideeën van de ander. Zo mag het toerisme werkelijk een paspoox*t voor de vx-ede genoemd wox-den en wordt zowel gast als gastheer er een ander mens doox\ Dan wordt het voor beiden re-ox-èatie, d.i. her-schep ping J. COMMISSARIS. Kapelaan. 75. De soldaten hadden ïxiet lang werk. Krakend bezweek de deur onder de dreu nende slagen. Enkele mannen hadden toort sen bij zich, die een spookachtig flakkex-end licht verspreidden. Maar het zwaard in de vuist stormde Aram naar binnen. „Geeft u over!" brulde hij. „Het huis is omsingeld!" Hol galmde zijn stem door het huis. Doch hij hoox'de nog geen teken van leven. Waar zouden zij Tong gevangen houden? vroeg hij zich af. Misschien wel in de kelder. Maar één van hen moest toch steeds de wacht bij hom houden! Die moest zeker het rumoer gehoord hebben! Waaxom was er dan ste=ds geen enkel teken van leven in het huisje? Schreeuwend en tiex-end verspreidden de soldaten zich. In het kleine vertrekje aan de sti'aatzijde was niemand. In een hoek lagen nog de lege dozen, waaxin ze het vuux-werk vervoex-d hadden. Aram wilde naar de kelder, doch een enkele blik was voldoende voor hem om zich ex-van te over tuigen dat zich ook daar niemand bevond. Hij rende de gang door, naar de slaapver trekken, die achterin wax*en. Ook hier geen spoor van enig levend wezen. Zouden Pi Tui en de anderen bijtijds govlucht. zijn? Maar dat was nauwelijks mogelijk. Ze wa x-en binnen enkele minuten in huis geweest en er was niets wat op een ovex-haast ver- tx*ek wees. Aram stormde als eex-stc de wankele trap op, naar de zoldex-vex-dieping. De andex-cn zaten hem vlak op de hielen. „Waar zijn die kex-els"? schx-eeuwden er een paax\ Een haastige blik over het zoldertje had Aram reeds geleex-d dat er niemand was. Het huis was volkomen leeg en verlaten! En er waren ook geen spox-en die wezen op een ovex-haaste vlucht. Aram stond voor een raadsel! i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 9