vla-flip maak 'n Invloed van Grevelingendam op oester- en mosselmilieu Woningen Oostenrijkse dorp en Kure gaan huur doen van 23- Konstantijn leidt kabinetszitting Kleine gezinnen in India gewenst een meisje verkoopster keuze uit spaarvormen met NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Zeer moderne zelfbedieningszaak Renesse Nieuwe aflevering Zeeuws Tijdschrift De lente maakt ook de Zierikzeese binnentuinen weer mooiMen staat ver baasd hoe ver de natuur, in de tuiote van deze tuinen aliveer op weg is naar de zomer. In een kader van gulle bloesems en reeds breed uitgelopen kas tanjeblad, staat de stadhuistoren fris te pronken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Gemeenteraad Westerschouwen ZIER1KZF.E 25-4. Deze week ver scheen een nieuwe aflevering van het Zeeuws Tijdschrift het tweede num. mer van de zeventiende jaargang. Dit nummer bevat c.m. een artikel van de hand van drs. A. C. Drink waard, een beschouwing ever de Zeeuwse visserij in de gebcorteperiude van het Nederlandse visserij-onderteek (III). Drs. Drinkwaard wijst er op dat de Grevelingendam over het algemeen enige verbetering van het cester- en mcssclmilieu aan de westzijde tot stand heeft gebracht maar een ver slechtering tot onbruikbaarheid aan de oostzijde. Het oppei water van de grote ri vieren moet thans namelijk de ver menging met het zoute Grevelingen- water entberen en heeft zodoende bij hoge afvoeren in bepaalde perioden vrij spel, om de mosselbezetting ten oosten van de dam onmogelijk te maken. De Grevelingen is cp weg een stilstaande zoute- of brakke- of misschien later zelfs een zoete plas te worden, als men er de financiën voor over heeft. De geruisloze uitgif te van mosselpercelen wordt daar c'an beëindigd met het sluiten van het Brouwerahavensegat. Zodra ech- tor ook het Volkerak zal zijn afgeslo ten, naar het zich laat aanzien slechts met schut- en zonder spuisluizen. zullen vooral de mosselkwekers van Bruinisse hun ocg kunnen laten val len op dat andere deel van het ge bied „op de grens der mogelijkhe den". dat weliswaar niet overal, maar toch op verschillende nader te bepalen plaatsen een uitwijkmoge lijkheid zal kunnen bieden, zolang hier zout water met enige toevoeging van polderwater heen en weer zal kunnen spoelen. Duidelijker gezegd, men zal in Krammer en Vclkerak opnieuw tot uitgifte van mosselpercelen kunnen kernen, waarvan de benutting in principe alle kans van slagen heeft. RENESSE, 24-4. In de achter ons liggende maanden hebben tal van middenstanders te Renesse de gele genheid te baat genomen om hun zaak te moderniseren en^of uit te breiden. Dank zij de gunstige weers gesteldheid voor de bouwnijverheid ziet het er naar uit dat zü allen vóór de seizoendrukte straks een aanvang neemt, op tijd klaar zullen zijn. Dat tot deze uitbreidingen moet worden overgegaan, vindt in de allereerste plaats wel zijn oorzaak in de nog steeds toenemende stroom van toe risten. In een nog maar kort tijds bestek is het aantal dat te Renesse zijn vakantie doorbrengt, verdub beld. Een wel ingrijpende verande ring onderging het winkelpand van de heer M J. Krijnse Lokker, dat in de afgelopen week werd heropend. Van deze zelfbedieningszaak werd de vloeroppervlakte uitgebreid met 60 m2, waardoor nu een totale opper vlakte van 160 m2 werd verkregen. Deze uitbreiding kon plaats vinden door verlenging naar achter van de voormalige winkel. Door de meer be schikbare ruimte werd het mogelijk een ruime entree te scheppen, waar door men bij het betreden alle gele genheid heeft zich volledig te oriën teren op de benodigde artikelen. Langs de wanden en in het midden zijn, gescheiden door ruime paden, bijzonder overzichtelijk voor de ad- spirant-kopers de waren tentoonge steld. De rekken waarop de artikelen zijn geplaatst, zijn geheel uit staal vervaardigd. Keurig afgeschilderd geeft het geheel een uitstekende en solide indruk. Aan de achterzijde van „Ook al zal men zich als bij elk nieuw gebied aanvankelijk wat moe ten beheersen en de pjoduktiegren- zen leren kennen", aldus drs. Drink waard. In deze aflevering vervolgt mr. dr. A. J. J. M. Mes zijn artikelenreeks over de Vereniging van Burgemees ters en Secretarissen op Zuid- en Ncord-Beveland met een derde ge schrift „De jaren 1928 tot heden". „Velen vormen van, actieve en pas sieve recreatie steunen in belangrijke mate op financiële bijstand van rijk, provincie of gemeente. Alles wijst er op. dat deze overheidsbemoeienis met f'o recreatie in omvang zal toenemen. Het is daarbij noodzakelijk, dat alle betrokken overheidsinstanties duide lijke en weloverwogen beleidslijnen ATHENE, 24-4. Koning Konstan tijn van Griekenland zal binnenkort een zitting van het nieuwe Griekse kabinet presideren, zo heeft premier Konstantijn Kolias meegedeeld. Kolias legde zijn verklaring af voor de radio Hij zei dat de toestand in het land weer geheel normaal was. De jonge koning heeft sinds de mi litaire staatsgreep vrijdag werd uit gevoerd in het openbaar het zwijgen bewaard. China heeft de Indonesische zaak gelastigde in Peking, baron Soetabi- sostra, en de kanselier Soemarno tot ongewenst persoon verklaard. Zij moeten het land voor '29 april ver laten. de winkel is ruimte gereserveerd, waai* men niet in zelfbediening, vlees waren en drogisterij-artikelen kan bekomen. Zoals te doen gebruikelijk vallen ook de tabaksartikelen, die vóór in de winkel zijn geplaatst, niet onder de zelfbediening. Voor de vlotte afwerking, heeft men de beschikking over twee kas sa's, terwijl daarnaast nog gelegen heid is cm lege flesscen e.d. in te le veren. Op enige kleine onderdelen na is de gehele winkel voorzien van een nieuwe inventaris, zoals diep vries, koelkasten en toonbanken Doordat het woongedeelte in zyn geheel naar de eerste verdieping ge bracht werd, kon ook de naast de winkel gelegen ruimte worden benut. Geheel afgesloten van het winkel gedeelte (men kan dit door een aparte winkeldeur betreden) werd hier de verkoop van sterke drank gesitu eerd Op eenvoudige maar doeltref fende wijze is men er verder in ge slaagd hier een geheel aparte sfeer te scheppen. Zolder en balken heeft men in het zicht gelaten, terwijl de wanden bestaan uit gevoegd metsel werk. De oude voorgevel, welke ge heel moest worden gesloopt, werd met ijsselsteen in oude stijl uitge voerd. Verder werd het gehele pand voorzien van centrale verwarming. Al met al is deze geheel ver nieuwde zaak een aanwinst voor Re- nesse in het algemeen en voor de heer M. J. Krijnse Lokker in het bij zonder. Hoofdaannemer van het werk was de firma C. Prince te Haamste de. opstellen, die een referentiekader vermen voor afzonderlijke beslissin gen". Aldus luidt de aanhef van een studie van drs. C. de Schipper, soci aal-econoom van het E.T.I., getiteld ..Het recreatiebeleid van de over heid". Het „Zeeuws Prentenboek" van L. W. de Bree en M. P. de Bruin is dit maal geheel gewijd aan Brouwersha ven en fraai geïllustreerd met foto's, o.a. van de heer Jan de Nooüer Mz„ de laatste garnalenvisser van „Brouw". Zoals gebruikelijk zijn in dit num mer verder mededelingen opgenomen van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. In 66 stukken, die samen 93 ton wegen, is maandag in Turijn een complete Nubische tempel uit 1500 voor Christus in Turijn aangekomen. Bejaarde mail acht weken dood in leunstoel MIDDELBURG, 25-4. Maandag middag heeft de Middelburgse poli tie het lijk van de 81-jarige heer I. de Klerk in zijn woning aangetrof fen. De man moet al ongeveer acht weken geleden gestorven zijn. De heer de Klerk, die ongehuwd was, leefde nogal teruggetrokken en ont ving zelden of nooit bezoek. Familie leden die hem zo nu en dan bezoch ten troffen hem wel meer niet thuis aan. Wanneer dan de politie werd ingeschakeld, bleek de oude man bij familie in Kamperland te zitten met wie hij nog wel contact had. Toen echter gistermiddag gemeentewerk lieden in verband met de ombouw op aardgas tevergeefs aanbelden, en de gewaarschuwde politie van de fa milie in Kamperland hoorde dat de heer I. de Klerk ook daar niet was, besloot de politie een ruit van de woning in te slaan. Hier trof men de bejaarde man dood in zijn leunstoel aan. Op grond van poststukken in de brievenbus die vanaf 13 februari dateerden, neemt de politie aan, dat de overleden man hier acht a tien weken moet hebben gezeten. Volgens de gemeente-arts W. W. Stevens is de heer de Klerk een natuurlijke dood gestorven. HYDERABAD, 24-4. Dr. Sripati Tsjandrasechar, de Indische minister van volksgezondheid en gezinszaken heeft een beroep gedaan op de jong gehuwden in India tenminste de eer ste twee jaar geen kinderen ter we reld te brengen. De minister is zelfs van mening, dat het eigenlijk onva derlandslievend is, als er gezinnen worden gevormd van meer dan drie kinderen. Hij zei een en ander in een toespraak tot jonge artsen. DODELIJKE ONGELUKKEN STREEFKERK. Het achtjarig jon- get je P. van Donk uit Streefkerk is bij het oversteken van de Dorps straat in zijn woonplaats door een vrachtauto aangereden en op slag gedood. DEN HAAG. In een ziekenhuis in Den Haag is de 65-jarige L. de Ko ning uit deze stad overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval, waarbij hij zondagochtend betrokken was. DEN HAAG. Tussen Rijswijk en Den Haag is het negenjarig jongetje B. G. L. Oostdam uit Den Haag door een sneltrein uit Amsterdam over reden. Het kind was op slag dood. HOOGEVEEN. Aan het Zuiderop- gaande te Hollandscheveld is de 10- jarige A. J. Krabbe aangereden door een auto. In het ziekenhuis te Hoo- geveen is hij aan zijn verwondingen overleden. TILBURG. Door onbekende oor zaak is de 30-jarige J, d'e Wit uit Tilburg zondagnacht op de Broek- havenseweg in zijn woonplaats met zijn bromfiets tegen een in een par keerhaven staande auto gebotst. De man is daarbij gevallen en kwam zo ongelukkig teredht tegen de trottoir band dat hij ter plaatse overleed'. (Foto1 Zierikzeesche Nieuwsbode). MARKTBERICHTEN Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM. 24-4. Klei-aardap- peien voor het binnenland: Eigen heimers 40 mm opwaarts f 25,00- 28,00; Bintjes 35-40 mm opwaarts f 23,00-24.00; Bintjes 40 mm op waarts f 25.00-26.00; Furore 40 mm opwaarts f 23,00-24,00. Klei-aardappelen voor de export: Bintjes 35 mm opwaarts in twee ma ter. f 24,00-25,00; Bintjes 45 mm op waarts geen notering. Zand-aardappelen voor het bin nenland: zand-aardappelen geen no tering. Zand-aardappelen voor de export: Bintjes - blank - 35 mm opwaarts geen notering. Voer-aardappelen f 2,00-5.50. Stemming: buitenland kalm, ex port zeer kalm. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie- lardappelen op wagon, schip of auto. PADVINDERSAKT1E „SCOUTING '67" De vorig jaar zo succesvol verlo pen luciferaktie van de Katholieke Verkenners (K.V.) en de Nederland se Padvinders (N.P.Vheeft een overweldigend succes gehad en zal nu een 2e aktieperiode ingaan, die zal eindigen op 15 juni a.s. Vorig jaar werden na de landelij ke start door de Koninklijk Commis saris, Z.K.H. Prins Bernhard, ruim 170.000 'houders verkocht. In de eer ste dagen van de 2e aktie-periode is nu het totaal aantal van 200.000 hou ders al bereikt. Met de aktie „Scouting '67" kunnen de deelnemende padvindersgroepen zich niet alleen extra fondsen ver werven, maar bovendien op een ori ginele wijze de aandacht vestigen op de vele facetten van het Spel van Verkennen in deze tijd. WESTERSCHOUWEN, 24-4. In de maandagavond gehouden raads vergadering, waarin de heer A, J. Goossens nog steeds door ziekte ont brak, heeft het college van b. en w. een voorstel gedaan om de leeg ge komen Oostenrijkse woningen in het Oostenrijks dorp en aan de Kure en dat zijn er momenteel ongeveer 10 opnieuw tijdelijk permanent te gaan verhuren voor een prijs van f 23,- per week. Het college was van ge dachte dat er door de ratiobouw veel meer woningen leeg zouden komen, dcoh momenteel bestaat weer al een wachtlijst van woningzoekenden. Het college gaf als motivering der huurprijs de volgende financiële ver klaring: Bij een enderhoudsnorm van f 400 per jaar (inbegrepen vervanging ko zijnen enz.) moeten de woningen in het Zeebad Nieuw Haamstede (z.g. Oostenrijks dorp) per jaar aan huur opbrengen f 1320 (Totale lasten f 90482,28). Voer de Kure f 700 (To tale lasten f 14636,51(. Bij hantering van bovenstaande huurbedragen zou de opbrengst zijn 69 x f 1320 is f 91080, 21 x f 700 is f 14700, 80 wo ningen f 105780 De gemiddelde huur prijs moet dus f 23 per week zijn. De heer Dal'ebout vroeg of we dan niet in conflict komen met de huur- commissie hetgeen de voorzitter te gensprak omdat het nu zomerwonin gen zijn die daar niet onder vallen. De heer Hendrikse vond 't in kon- sekwent voor hen die twee jaar ge leden in deze woningen begonnen. Hij was van mening dat dit niet de juiste weg was om de exploitatie rond te krijgen. De voorzitter zeids hierop dat ergens een punt achter deze Oostenrijkers moet gezet. Men kan niet verder gaan om onder de kostprijs te verhuren. „We zien geen andore mogelijkheid", was het slot woord van de voorzitter. Toch vroeg de heer Hendrikse nog of alle wo ningen als zomerwoningen bestemd worden; de voorzitter antwoordde dat dit in etappes zal geschieden. Bovendien is iedereen vrij om er in te gaan wonen. „Toch maar een moeilijk geval" zei de heer Hendrik se. Het verschil in de totale lasten' zit hem in het verschil in grond prijs. Dit zei de voorzitter n.a.v. een vraag van de heer Steur. Wethouder v. d. Klooster voegde er nog aan toe dat het merendeel dezer huurders hun woningen zelf exploiteren zo dat deze f 23,- niet te hoog is. Met deze prijs gin'g de raad accoord. In deze raadsvergadering vond verder een bespreking plaats van de cntwerp-lijst van beschermde arche ologische monumenten. In de ge meente bevinden zioh een vijftal ob jecten die archeologisch van grote waarde zijn en stammen uit het Neo- liticum. Dit zijn de Carolinische burcht te Burgh (het Hoge Burgh), het terrein van het vroegere klooster Leliëndale ADVERTENTIE 'W//////W//////////////////////, Op zeer korte termijn zoeken wij dat opgeleid wil worden tot Gezellige werkkring J J Vijfdaagse werkweek S w Goede beloning s 3 s Sint Domusstraal 58 Zierikzee te Burgh, hel gehele Westeren Ban- duingebied, de hoeve Kraaijest'ein, en het terrein rondom het slot Moer- mond. Binnen twee maanden kan de raad hierin wijzigingen aanbrengen en deze de betrokken minister ken baar maken. .Publiekrechtelijk ziet het college geen bezwaar, doch van bepaalde kleine stukjes is de ge meente eigenares. En dan kan het wel eens moeilijk worden om wijzi gingen in de bestaande toestand te brengen. B en w. deden dan ook het voor stel om in publiekrechtelijke zin geen bezwaar te zien, doch in1 privaatrech telijke samenhang zou het goed zijn dat de betrokken autoriteiten hier heen kwamen om de situatie eens op te nemen. De heer Steur vond het niet juist dat af en toe ten koste van de agra riërs in dergelijke gronden, zoals destijds in Brabers, gewroet wordt zonder een vergoeding. De heer Hen drikse zag moeilijkheden met de aan leg van de derde fase Zuid weg, doch de voorzitter ken hem geruststellen. De raad ging akkoord met het voor stel. Recreatie-controle-ambtenaar Een heel belangrijk punt kwam opnieuw ter sprake, n.l. recreatie- controle-ambtenaar. Reeds eerder had b. en w. getracht om iemand voor het seizoen aan te trekken, doch men zag toen meer heil in het poli- tie-apparaat. Nu kwam het college met het voorstel om een controle ambtenaar-recreatie in vaste dienst te benoemen. Deze persoon zou het administratieve werk moeten doen op recreatiegebied en een zeker con tact gaan voeren tussen gemeente en kampeerbedrijven. Over het salaris, zoals de heer Padmos vroeg, is nog niets bekend. Doch de ambtenaar zal wel uit de leges kampeerbedrijven betaald moeten worden. Dc voorzitter voegde cr nog aan toe dat de politie blijft controleren, doch kan dit absoluut niet alleen. Bovendien is het contact tussen kam peerbedrijven en gemeente bjj'zonder belangrijk. De heer Hendrikse juichte het voorstel toe voor een sociaal verant woorde recreatie. De persoon zou te vens iets voor de jeugd kunnen doen meende de heer Hogerhuis. Een bui tengewoon moeilijk vak, opperde de heer Steur. De leges zouden omhoog moeten meende de heer Kloosterman en dat beaamde de voorzitter. Toch wilde de heer Steur een lans breken voor de kampeerbedrijven, die vol- Scheepvaartberichten Koratia, 24-4 van Mild naar Singa pore. Korenia, 24-4 vaai Pladju naar Sin gapore. LANDBOUW EN VEETEELT Preiniekeu ringen slieren en vrouwelijk fokvee '67 In mei en juni worden in Zeeland weer de jaarlijkse premiekeuringen voor stieren en vrouwelijk fokvee gehouden. De keuringen worden ge organiseerd door de Provinciale Commissie er Bevordering van Rijks wege van de Veefokkerij in Zeeland. Op Schouwen-Duiveland vinden de keuringen plaats op vrijdag 26 mei en wel te Oosterland (aanvang 10 uur) en 'te Kerkwerve (aanvang 14 uur). De indeling in rubrieken volgens welke de dieren worden gekeurd wordt bepaald door de jury De voor bereiding is in handen van plaatse lijke regelingscommissies. De vee houders worden opgewekt tot deel name aan cn ccn bezoek aan dc keu ringen. gens hem het zeer zwaar hebben. De voorzitter verwees naar het betref fende E.T.I.-rapport dat weergeeft of er nog ruimte 'is voor verhoging der leges. De raad ging akkoord mei het voorstel. HENGELO. In de ouderdom van 88 jaar is in Hengelo overleden ir. C. T. Stork, oud-directeur van de konink lijke machinefabriek Gebr. Stork en Co. N V. De overledene was kamer heer in buitengewone dienst van H. M. de Koningin en werd in 1956 be noemd tot Ridder in de Nederlandse Leeuw. Brand op provoboot AMSTERDAM, 25-4. Vanochtend omstreeks half tien is brand uitge broken op de provoboot in de Korte Prinsengracht in. Amsterdam. De in boedel, voor zover van inboedel spra ke kan zijn, werd door het vuur ver woest. De stalen provoboot zelf bleef intact. De brand ontstond toen een jongen in de boot een kachel wilde aansteken en uitgleed over een plas olie. die onmiddellijk vlam vatte. Het personeel van de twee uitgerukte brandweerwagens slaagde er binnen een kwartier in het vuur te blussen. Geen van de in de boot aanwezige prevos liep letsel op. Visser verdronken LEEUWARDEN, 25-4. De 16-ja rige garaalenvisser Joude van dei- Werf uit Harlingen is maandagavond tijdens het vissen overboord gesla gen en verdronken in de Waddenzee. Bij Terschilling stootte de kotter aan dc grond. Toen men het anker wiilde uitzetten sloeg het ankertouw om de benen van Van der werf, waardoor deze overboord viel. Hij verdween meteen in de golven. KERKNIEUWS Oud Ger. Gemeente OOSTERLAND. Donderdag 27 april: ds. J. van Prooien, Grafhorst (7 uur). Ned. Herv. Kerk Beroepen te Arnhem (wijkgem. Zuid): W. v. Bruggen te Gorinchem. Bedankt voor Oost-zaan (toez.): G. G. S. v. Hoogstraten te Hogezand. Bedankt voor Brakel: J. C. Stel wagen te Zwijndrecht. Geref. Kerken Beroepen te Zuidland-Abbenbroek Y. Stienstra te Castricum. Bedankt voor Lemmer: G. J. Ter- laak te Krimpen aan de IJssel. Aangenomen naar Rotterdam- Lombardijen: M. Meijering te Edam, die bedankte voor Rotterdam-Hoog vliet (H. Riezebos). Gcref. Gemeenten Bedankt voor H. I. Ambacht: G. Schipaanboord te Apeldoorn; voor Ridderkerk: A. Vergunst te Rotter dam-C. ADVERTENTIE i ADVERTENTIE 4% «6% De bank waar u zich thuis voelt! Klaar voor seizoen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4