0*OC VIJFTIG JAAR GELEDEN VIELEN BOMMEN OP ZIERIKZEE Nog slechts enkele dagen een naaimachine kopen, ongeacht welk merk en dui zend gulden in contanten ontvangen Koop vooral geen naaimachine fi Të/denka? Marathon I In de nacht van 29 op 30 april 1917 Vereniging voor Onderwatersport organiseert Pinksterkamp te Dreischor Amerikanen liepen in Vietcong-hinderlaag da's goede lichaamsbeweging Wat biedt de BEELDBUIS? menko i SMILLEGANGE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ditisdag 25 april 1967 Nr. 19783 ADVERTENTIE Verslag van de eerste fase ui) (Door C. Postma, archivaris van Zierikzee) Uit een artikel van de hand van. ds. J. Gouverneur, dat niet lang na het bombardement door hem werd geschreven voor het jaarboekje „Onesimus", weten we nog enige bijzonderheden van de eerste fase van de ramp lü). Ds. Gouverneur woonde Oude Haven 34. Hij schrok wakker door de eerste ex plosie. Deze was van de bom die op het pakhuis in de Molenstraat viel. Onmiddellijk daarna volgden twee explosies en braken de ruiten van zijn slaapkamer, terwijl een deel van het dak van het aangrenzende huis op het balkon van zijn studeerkamer viei. Volgens hem was op dat ogenblik dui delijk „het helsch zoeklicht" van het vliegtuig te zien en het ronken van de motor, „benevens 't fluiten der bommen" te horen. Bij het vallen van de volgende bom braken honderden ruiten in de omtrek van de pastorie. Gelij kertijd weerklonk het angst geschreeuw van de buurtbewoners en van de opvarenden in de Belgische vissersschuiten, die in de Oude Haven lagen gemeerd. Volgens het boekje duurde „het bommenstrooien" 8 a 10 minuten, waarin zes „knallen" werden gehoord u). Na zijn huisgenoten wat tot rust te hebben gebracht, liep ds. Gouverneur de Oude Haven op en ging naar het huis van mr, H. Potvliet (Oude Haven 50), dat een voltreffer had gekregen en waar een hoop puin voor de gevel op straat lag. HU tref daar mevrouw Polvliet-Wesseling geheel overstuur alleen In de huiskamer aan. In haar overspannenheid dacht zij, dat de gehele bevolking van Zierikzee was gedood, behaLve zij. Dit is te verklaren aan de hand van het feit, dat haar man en kinderen op dat ogenblik nog niet tevoorschijn waren gekomen. Weer buiten gekomen, hield een vrouw ds. Gouverneur aan en vertelde hem, dat op het erf van haar huis een dode lag. Het bleek later W. Leydek- kers te zijn. Verder vroeg zij hem de politie te waarschuwen. Toen de domi nee even later door de Pottebakkersstraat liep, die werd verlicht door de brandende pakhuizen in de Molenstraat, zag hij om de hoek van de St. Do- musstraat het lijk van de vrouw van Leydekkers op straat liggen iU). Tot zover de eerste impressies van de ramp uit het verslag van ds. J. Gouverneur. Hulp en bijstand door de plaatselijke overheid direct na de ramp. Van enige vorm van luchtbescherming was hier ter stede in de periode waarin de bommen vielen geen sprake. Toen na het bombardement de brand weer was uitgerukt om de brand in de Molenstraat te blussen, spoedden de burgemeester en de commissaris van politie zich bij het horen van, de brand klok van het stadhuis direct naar het rampgebied. Beide autoriteiten bleven ter plaatse tot 4 of 5 uur in de morgen. De tijdige en langdurige aanwezigheid van het hoofd van het gemeente bestuur mr. A. J. F. Fokker ,:1) werd in de Zierikzeesche Nieuwsbode van 4 mei uitdrukkelijk gememoreerd, omdat iemand, die „krachtens zijn be trekking in ambtsverhouding tot de burgemeester stond" had gezegd, dat hij was weggebleven. Gezien ook de belangstelling en het medeleven, dat de heer Fokker in het verdere verloop der gebeurtenissen toonde, staat vast, dat hier slechts sprake was van het wei-pen van een smet op het gedrag van de eerste burger van Zierikzee l4) Teneinde de daklozen en gewonden direct onderdak te kunnen verschaffen, werden in het politiebureau en in het schoolgebouw aan het Kerkhof ZZ enige lokalen ontruimd. Ook had de biu-gemeester briefjes afgegeven, waarop voor rekening van het Burgerlijk Armbestuur goederen en levensmiddelen konden worden afgehaald. Zierikzee na de ramp in de publiciteit Maandagmorgen - 30 april - kwamen de commissaris van de koningin en de schout bij nacht van Zeeland met de spoorboot te Zierikzee aan. In KI de avonduren arriveerde ook de afgevaardigde van het stemdistriet mi*. R. J. H. Patijn i:'), die zich in de komende maanden intensief met de zaak zou bezighouden. Tevens werden deze dag telegrammen ontvangen van koningin Wilhelmina en koningin-moeder Emma. De ramp trok veel journalisten, persfotografen en vreemdelingen naar de stad. De krant van 7 mei meldde zelfs, dat er een film van de ramp was gemaakt, die reeds in Amsterdam en Arnhem was getoond. Enige onder nemende drukkers en boekverkopers brachten series prentbriefkaarten van de ramp in de handel. Reportage „Het Leven" „Het Leven" gaf in zijn nummer van 8 mei een uitvoerige fotoreportage van het rampgebied. De onderschriften geven iets weer van de sensatielust van de lezers van dit geïllustreerde weekblad. Speciaal werd de aandacht gevestigd op de Iedikantjes waarin de kinderen van het echtpaar Polvliet- Wesseling hadden liggen slapen Door twee van deze bedjes waren stukken ijzer gevlogen, terwijl de kindex*en eruit werden geslingerd. Slechts een twee- jai*ig meisje zou „een paar onbeduidende schrammen" hebben gekregen. De gezusters Douw waren, volgens „Het Leven", onder de puinhopen vandaan gehaald. Er is zelfs een foto waarop de commandant van Schouwen-Dui- veland, de eerste luitenant J. P. Louwers - te hei-kennen aan een kruisje boven zijn kepi - poseert met enige militairen voor de geruïneex-de snoep winkel van de zusters in de Molenstraat. Uiteraard ontbreekt ook de foto van de vex-nielde woning van het gezin Leydekkers niet. De pox-tretten van de slachtoffers zijn ei-bij geplaatst. Enige vrouwen uit de buurt hebben gefigui-eerd als bui-en „die ternauwernood aan den dood ontsnapten (en die) zoeken in de puinhopen naar wat er eventueel nog van hun bezitting te redden mocht zijn". De ramp wordt in dit blad „het bommen-onheil" genoemd. Jan Smit, bewoner van St. Domusstraat 114. een belendend pand van het verwoeste huis van Leydekkers, is met de pijp in de hand tussen het puin gefotografeerd. Volgens het cndei-schrift vertelt hij de mannen van „Het Leven" op dat moment „hoe hij 's nachts onder de balken vandaan gekropen is". Bijzonder sterk geënsceneerd is een opname van het vei-woesto huisje van deze Jan Smit waarvoor steunend op een stok Elizabeth de Jonge, alias Betje Does, poseert. Het Fi-anse tijdschrift „La Victorie" gaf een geheel vei-minkt verslag van de aanval, waarbij ook Middelburg was betrokken geweest! 11. Het waren ongetwijfeld harde knallen! Dr. A. van der Hoeven, huisarts te Zierikzee en in 1917 tevens officier van gezondheid bij het garnizoen alhier, sprak in 1925 over „vijf zware slagen als kanonschoten in dien nacht". A. van der Hoeven. Geschiedenis van de mobilisatie te Zierikzee, aug. 1914-nov. 1918, Zierikzee, z.j. (1925). 12. We veronderstellen, dat ds. Gouverneur van de Oude Haven 50 terug liep langs zijn eigen huis naar de Potteb akker straat, die de Oude Haven met de St. Domusstraat en het Karsteil verbindt. Dr. A. van der Hoe ven geeft in zijn Geschiedenis van de Mobilisatie te Zierikzee op blz. 12 de indruk, dat ook het stoffelijk overschot van een inwonend neefje van Leydekkers door het vallen van de bom buiten het huis terecht was gekomen. 13. Abraham Jacobus Frederik Fokker, heer van Crayestein en Rengers- kerke, geb. Zierikzee 5 aug. 1857, burgemeester van Zierikzee 1916-1929, lid van de Eerste Kamer der St.-Gen., voorzitter van het Bestuur der Visserijen op de Oosterschelde en de Zeeuwse stromen en van hel Wa terschap Schouwen, overlZierikzee 6 maart 1929. 14. Voorzover de burgemeester, die op het Havenpark woonde, de brandklok van het stadhuis niet heeft gehoord, zal hij wel door iemand zijn gewekt. 15. Mr. Rudolf Johan Hendrik Patijn, geb. 1863 en overl. 1956, was o.m. lid van de Tweede Kamer der St.-Gen. ZIERIKZEE, 24-4. Blijkens me dedelingen in het maandorgaan „De Kikvors" van de Ned. Vereniging voor Onderwatersport „Baracuda", zal Schcuwen-Duiveland in de ko mende maanden weer volop betrok ken werden in de vele activiteiten van deze vereniging. Overigens wa ren de beoefenaars van de onderwa tersport reeds met de Paasdagen ac tief in deze omgeving. Als uitgangs punt van deze dagen met volop slecht weer diende toen camping „Vierban nen" te Ouwerkerk. Gp 23 en 24 april, het afgelopen weekeinde dus. kwamen de duikers opnieuw bijeen ep de Vierbannen voor een groepleidersweekeinde. Dit weekeinde was bedoeld als voorbe reiding op het Pinksterkamp dat op 13, 14 en 15 mei gehouden zal wor den te Dreischor. Op 11 juni, zo meldt het programma verder trekken de „Baracuda"-leden naax- Box-ren- damme bij Zierikzee, op 9 juli naar Dreischor en Flaauwers, 6 augustus Schelphoek, 20 augustus Zuidbout, 3 september Hoek van Bommenee en 17 september Flaauwers. Pinksterkamp Het Pinksterkamp te Dreischor is voor „Baracuda" een jaarlijks terug kerend evenement waarbij gekam peerd wordt in tenten die worden opgeslagen op het gemeentelijk sport- tei-rein. Overigens neemt gedurende deze kampdagen hotel „De Drie Schapen" een centrale plaats in, want daar wordt om te beginnen za terdagochtend 13 mei het Pinkster kamp officieel geopend. In verband met het feit dat de burgemeester van Brouwershaven hiervoor ver hinderd is zal het openingswoord ge sproken worden door de voorzitter van de Ned. Ondex'watersport Bond, de heer H. F. van der Meulen. Be halve ds opening worden in „De Drie Schapen" gehouden: de feestavonden op zaterdag en zondag, bestaande ó.a. uit een filmprogramma en een geza menlijke maaltijd. Voor dit kamp zijn alle Nederlandse sportduikers uitge nodigd, terwijl ook enkele Belgische clubs zullen deelnemen. SAIGON, 24-4. Veertig km ten zuiden van Da Nang zijn Ameri kaanse mariniers in een hinderlaag gelopen, zo is zondag van Ameri kaanse zijde in Saigon meegedeeld. 46 Amerikanen zijn gesneuveld en 105 werden gewond. Aan de kant van de Vietcong sneuvelden 96 mensen. Verwoeste en verbrande huizen in de Molenstraat. BAARN. Zodra op „Drakensteyn" een prinsje of prinsesje wordt gebo ren, zal in Baarn de tentooxistelling „Hondei'dvijflig jaar ox-anjejeugd" worden geopend. ADVERTENTIE voordat u inlichtingen heeft ingewonnen bij het Pfaff Naaimachinehuis W. Rikken N.V., Kortemeestraat 17, Bergen op Zoom, tel. (01640) 58 78. WOENSDAG 26 APRIL. NED. 1: Na Pipo en het journaal de tweede aflevering van „Vakantie in Lipiza", de Joegoslavische serie over het meisje Julka dar bif haar oom logeert. Het agrarisch journaal en e^n Socuterafilmpje over de Hartstichting vullen de tijd tot acht uur. Na het journaal eerst tien minu ten met D '66 en vervolgens een speelfilm en wel „Geen tijd voor tra nen" („Forunat"), een Franse come- die met de bekende komiek Bourvil en met Michèle Morgan, Gaby Mor- ley. Rosy Varte en Freddy Bilis. Bourvil speelt de rol van een een zame zonderling, die tijdelijk moet doorgaan voor de echtgenoot van een voor de Duitsers gevluchte dokters vrouw. De film duurt bijna twee uur. Na afloop nog een kort natuur- filmpje over marmotten, die hoog in de Alpen hun winterslaap houden NED. II: De KRO begint het twee de net-programma met een uitzen ding van de gedanste hitparade Waauwgepresenteerd door Theo Stokkink en met de bekende mede werkenden. „Leven aan de zelfkant" is een documentaire van de Austra lische televisie over het leven in de achterbuurten van Sidney. „Hazel", de bazige huishoudster, is ook weer paraat. George Baxter heeft een as sistent nodig. Hazel weet wel iemand maar er zijn meer gegadigden. Het programma wordt afgesloten met een reportage over het werk van de Vlaamse schilder Rogier van der Weyden, die vijfhonderd jaar gele den leefde. Na het laatste journaal nog een Teleac-uitzending met de herhaling van de elfde les uit de cursus „De detailist als ondernemer" met als ondenverp: verbouwing in de winkel. DONDERDAG 27 APRIL. NED. I: Tussen zeven en acht uur het internationaal jeugdjournaal „De Verrekijker", van Gewest tot Gewest en Mensen in de SportNa het jour naal een TROS programma: „Een beetje lente in huis". In het Circus theater in Scheveningen wordt van avond Miss Holland gekozen Gast vrouw Karin van Wamelen ontvangt ook nog enkele artiesten. De jury wordt gevormd door Toni Boltini, Adèle Bloemendaal, Rita Reys, Geza Frid en Pim van Meeuwen. Daarna de VARA met „Koning Klant", waarin de consument nu eens niet wordt „opgelicht" maar voorgelicht. Vervolgens het Peleton Anderson, een unieke reportage van de strijd in Vietnam. De Franse televisie zond een cameraploeg naar het strijdto neel en cineast Pierre Schöndorfer heeft zich met mannenmoed van zijn taak gekweten. Na het journaal gaan we nog even naar Montreux waar de Gouden Roos wordt betwist. Hoe zal het de Nederlandse inzending, de Dorus show, vergaan zijnHelemaal aan het slot van de avond Teleac over Automatisering NED. II: „Geen beter leven dan het buitenleven" vormt de start van het NCRV programma. Het wordt opgevolgd door de Nederlandse be werking van een Franse serie geti teld „Jong-leren". Een aantal vaders, moeders en kinderen gaan van ge dachten wisselen over alledaagse ge beurtenissen in de familiekring. Ver volgens de tioeede aflevering van de serie „Van nul uur een tot midder nacht". Hoofdpersoon is de Interpol- detective Mark Lissen, die tijdens een vakantie allerlei vreemde dingen beleeft. Na het journaal een kerke lijke uitzending. In de reeks „Dich terbij'' vandaag ats onderwerp: De Duivel. WOENSDAG 2G APRIL. NED. 1: 17.00 Kinderprogramma; 18.45 Pipo; 18.50 Journaal; 18.55 Ster 19.00 Vakantie in Lipiza; 19.25 Int. agrarisch nieuws; 19.51 Soculera; 19.56 Ster; 20.00 Journaal. 20.16 Ster 20.20 Politieke partijen20.30 Geen tijd voor tranen; 22.25 Marmotten in de Alpen; 22.40 Jouraat. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 Ster; 20.05 Waauw; 20.35 Leven aan de zelfkant; 21.15 Hazel; 21.40 Rogier van der Weyden; 22.10 Ster; 22.15 Journaal; 22.30 Teleac. DONDERDAG 27 APRIL. NED. I: 18.45 Pipo; 18.50 Journaal; 18.55 Ster; 19.00 De verrekijker; 19.10 Van gewest tot gewest. 19.30 Mensen in de sport; 19.56 Ster; 20.00 Journaal 20.16 Ster; 20.20 Een beetje lente in huis; 21.20 Koningin Klant; 21.50 Het peleton Anderson; 22.40 Journaal; 22.45 Montreux23.00 Teleac. NED. 11: 10.00 Nieuws; 20.01 Ster; 20.05 Geen beter leven dan buiten leven; 20.35 Jong-leren; 21.45 Van nul uur één tot middernacht; 22.10 Ster; 22.15 Journaal; 22.30 Dichterbij ADVERTENTIE Machtig, zo'n jack. Sportief, modieus. De sterke stof is en creëerde het model. PEKING. Enkele honderden rode Gardisten hebben maandag betoogd voor de Indonesische ambassade in Peking. Zij blokkeerden de nauwe straat waaraan de ambassade ligt, zodat niemand er in of uit kon DJAKARTA. Mevrouw Sdhiff, echtgenote van de Nederlandse am bassadeur in Indonesië heeft in Ban doeng een Nederlandse bibliotheek geopend. De tweede In Indonesië. LAND- EN TUINBOUW Demonstratie grondbewerking voor aardappelen ZIERIKZEE, 24-4. De Federatie van Verenigingen voor Bedrijfsvoor lichting van het Landbouwcentrum Zeeland organiseert op donderdag 27 april a.s. te Kcrtgcne een demonstra tie grondbewerking voor aardappe len. De organisatie vindt plaats in samenwerking met de Rijksland- bouwvooriichtingsdienst op de Zeeuwse Eilanden. Op het gebied van de grondbewer king in het algemeen en voor aar dappelen in het bijzonder, zijn de laatste jaren talrijke nieuwe werk tuigen ontwikkeld. De praktijk toont hiervoor zeer veel belangstelling en terecht. Zo kan bijvoorbeeld met eggen die door de aftakas worden aange dreven veelal in één bewerking een uitstekende verkx'uimeling tot een behoorlijke diepte worden bereikt. Reden waarom deze machines voor al interessant zijn voor het poot- klaar maken van aardappelland. Verder zijn er een aantal zg. kombi- natiewerktuigen ontwikkeld. Deze hebben - in vex'gelijking met gewone eggen - eveneens tot doel om het aantal werkgangen te verminderen. De capaciteit van deze combinatie- werktuigen is dikwijls vrij hoog om dat met een relatief hoge slnelheid kan worden gex-eden. Het doel van de demonstratie is om al deze en andex'e belangwekken de werktuigen en machines bijeen te brengen en onder soortgelijke om standigheden te laten werken. Op het programma staan: kombinatiewerk- tuigen, aangedreven eggen, hulpmid dellijn aan pootmachines en trekkers, gx'ondbewerking en poten in één werkgang, werktuigen voor rijenbe- werking. De toelichting tijdens de demon stratie zal worden vex-zox*gd door de heer J. T. Andringa, specialist voor landbouwwerktuigen en arbeids vraagstukken te Goes. ADVERTENTIE «x-x* Een gewone onderjurk me- vrouw, kunt u overal kopen. Maar stelt u hogere eisen, komt u dan onze kollektie uit le klas binnenen bui tenlandse huizen eens zien en passen. U zult vèrsteld staan en de prijzen zullen u meevallen. liet domein voor de Vrouw X X

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3