VIJFTIG JAAR GELEDEN VIELEN BOMMEN OP ZIERIKZEE HET M OOIE BRUIDJE in de nacht van 29 op 30 april 1917 Tornado's maakten slachtoffers in de V.S. K.N.V.T.O.-toerwagenrallyc op 27 april ZIFJIIKZEESCFIE NIEUWSBODE Ma*ud»s 21 aprii issi Nr. ïmz (Door C. Poslma, archivaris van Zierikzee) (I) Aanstaande maandag zal het een halve eeuw geleden zijn, dat uit 5 5 een Engels vliegtuig bij vergissing bommen op Zierikzee werden ge- 5 5 worpen, waardoor drie burgers om het leven kwamen. Velen werden 5 gewond en grote materiële schade werd aangericht, j In het beeld van de tijd, waarin Wereldoorlog I verwoed werd ge- 5 voerd, was deze gebeurtenis een ramp en het is wellicht interessant 5 na een halve eeuw „de bomaanslag op Zierikzee", met behulp van het- 5 geen daarvan in archiefstukken en publikaties is vastgelegd, te recon- 5 5 strueren en tevens na te gaan wat door de overheid is ondernomen 5 om de dader te vinden en de geleden schade te herstellen. 5 In de nacht van zondag 29 op maandag 30 april 1917 schrok een groot deel van de bevolking van Zierikzee omstreeks half drie (zomertijd) wakker door een aantal zware ontploffingen, die elkaar met korte tussenpozen op volgden. Dra bleek, dat er zes bommen op de stad waren gevallen, waaraan viar in het zuidoostelijk deel, dat wordt begrensd door Oude en Nieuwe Haven, Molenstraat, St. Domusstraat en Korte Groendal. De bewoners van het pand St. Domusstraat 112 werden allen door één der bommen gedood. Een andere bom viel op een pakhuis in de Molenstraat, waarin brand ont stond, die echter spoedig door de brandweer kon worden geblust. Verder beschadigden bommen enige panden op de Oude Haven. Buiten de bebouwde kom kwamen bommen terecht bij de gasfabriek en op Malta. De laatste twee troffen geen doel en richtten slechts geringe schade aan. „Een verschrikkelijke nacht" De Zierikzeesche Nieuwsbode gaf in zijn nummer van maandag 30 april onder het hoofd „Een verschrikkelijke bange nacht" het eerste verslag van het gebeuren en een overzicht van de schade. Omtrent de nationaliteit van het vliegtuig werd geen enkele veronderstelling gemaakt. De verslaggever was bij het horen van de explosies naai- buiten gelopen. Hij noemde het bombardement „een laffe en snoode daad". Ook werd medegedeeld, dat de bomscherven waren verzameld. Het volgende nummer van de krant - van 2 mei - deelde o.m. mede, dat de schade op 100.000 gulden was geschat. Er waren ca. 40 woningen zwaar beschadigd en ca. 300 licht. Het aantal neergevallen bommen bedroeg zes. In de krant van 30 april was aanvankelijk medegedeeld, dat er vijf waren uitge worpen. Als algemene opinie w.erd intussen gegeven, dat de bommen door een Engelse vliegenier waren uitgegooid, die Zierikzee voor Zeebrugge had aangezien. De bomscherven waren inmiddels naar Den Haag voor onderzoek gezonden. De ramp In de nacht van 30 april naderde tussen kwart over twee en half drie een vliegtuig uit zuidelijke richting Zierikzee Het was mooi en voor het jaargetijde zacht weer. De militaire wacht aan het Hoofd hoorde een vlieg tuig en meldde dit per telefoon bij de commandant. Daarop werd geen order tot schieten gegeven. Even later vloog het vliegtuig boven de stad en liet zes bommen vallen. De bommen vielen achtereenvolgens op een pakhuis in de Molenstraat (oostzijde) in de slaapkamer van het huis St. Domusstraat 112, bewoond door de familie Leydekkers, in de tuin van Oude Haven 14, op Oude Haven 50, bij de gasfabriek -) en bij de Israëlitische begraafplaats in Malta. Het is mo gelijk, dat de piloot, komende uit het zuiden, het Havenkanaal heeft gevolgd en aan het einde daarvan boven de bebouwing in oostelijke richting is gaan vliegen. De plaatsen waar de eerste vijf bommen zijn neergekomen^ liggen in één lijn. Waarschgnljjk heeft de vliegenier bij het uitgooien van de vijfde bom, ter hoogte van de gasfabriek, bemerkt dat hij niet meer boven de bebouwde kom vloog en is toen weer in noordelijke richting gaan koersen. In hoeverre hier sprake is geweest van het bombarderen van enig militair doel, havenwerken of burgerbevolkng, blijft verondersteld. Wel nomen we aan, dat het de piloot op dat ogenblik onbekend was, dat hij boven Nederland vloog. Door dit bombardement werden W .Leydekkers, zijn vrouw en een inwo nend neefje gedood Hun woonhuis in de St. Domusstraat 112 werd totaal verwoest en van de beide aangrenzende panden, respektievelijk bewoond door Jan Smit en de weduwe W. van Hekke-Loene, bleef slechts een gedeelte overeind staan. Jan (Pieter) Kloet bevrijdde het echtpaar Smit en hun doch ter, die op zolder waren' ingesloten. In het pakhuis in de Molenstraat en in een aangrenzende opslagplaats ontstond direct na de bominslag brand, het- gen de paniek in de dichtbevolkte buurt vergrootte 4). Gelukkig was de brandweer spoedig aanwezig en slaagde erin het vuur snel te blussen, waar door hier een grotere catastrofe kon worden voorkomen. Uit het pand Mo lenstraat 7, staande naast de pakhuizen, moesten de gezusters Douw 5) door enige militairen, hospitaalsoldaten van het garnizoen en leden van het Rode Kruis worden bevrijd. De oude vrouwen, die in hun pandje een snoep winkeltje hadden gevestigd, waren door het beklemd raken van de deur van hun woonkamer, waarin zij waarschijnlijk ook sliepen, ingesloten. Zij werden tenslotte door de scharenslijper Lambertus Rommers en de kapitein van de Zierikzeesche Stoomboot Van èlooten naar buiten gedragen. In een wo ning, die misschien ten zuiden van de pakhuizen stond en werd bewoond door het gezin Van den Berge-Botbijl, bestaande uit vader, moeder en negen kin deren, viel een zware balk dwars door het huis, echter zonder iemand te kwetsen. De derde bom kwam achter het huis Oude Haven 14 terecht, dat werd bewoond door notaris J. A. Biermasz Deze bom ontplofte in de tuin, sloeg daar een krater, beschadigde het dak en de achtergevel van dit paud, als mede de omliggende percelen. Meer schade werd echter aangericht door het exploderen van de vierde bom, die op de zolder van Oude Haven 50 terecht kwam. Dit huis werd bewoond door het gezin van mi*. H. Polvliet 7). Het dak en de zolder van dit pand, alsmede van het aangrenzende woonhuis (Oude Haven 52) van mr. S. R. Bakker s) werden zeer ernstig beschadigd. Een gedeelte van de dakbe timmering van het huis van mr. Polvliet zakte door een hoek van het pla fond van de slaapkamer van de kinderen, gelegen aan de achterzijde van de eerste etage en richtte daar grote schade in het interieur aan. De kinderen, die er lagen te slapen, kregen geen letsel, hetgeen een wonder mag heten als we de foto van de slaapkamer bekijken De overige twee bommen vielen en ontploften achtereenvolgens in het water bij de gasfabriek, waar de dienstwoning van de directeur H. H. Prakke werd beschadigd en bij de Israëlitische begraafplaats in Malta. Had de voor laatste bom de gashouder geraakt, die op dat ogenblik 1700 m:t gas inhield, dan was de schade niet te overzien geweest. CHICAGO, 22-4. Een aantal tor nados heeft vrijdag een spoor van vernieling door het Amerikaanse middenwesten getrokken en zeker zestig doden en vijfhonderd gewon den veroorzaakt 1. Zomertijd. De juiste tijd kon later worden opgegeven door het blijven stilstaan van klokken in huizen op de Oude Haven na het exploderen der bommen. 2. Grachtweg, hoek Scheepstimmerdijk. 3. Walterus Leydekkers, geb. Zierikzee 1868, gareelmaker, gehuwd met Cornelia Jacoba Hage, geb. Zierikzee 1869. Het echtpaar had zich in 1913 hier ter stede gevestigd na een verblijf in Transvaal. In huis woonde een neefje van de man, genaamd Gerardus Johannes Leydekkers, geb. Valkenswaard 1914. 4. De heer H. E. S. Sinck, chef van de afdeling Alg. Zaken ter gemeente secretarie van Zierikzee, wil ik hier danken voor de gegeven inlichtin gen uit de archieven van de burgerlijke,stand en de bevolking. 5. Jacomina Douw, geb. Zierikzee 1836, winkelierster, overlZierikzee 1934, ongehuwd, en Janna Douw, gebZierikzee 1843, naaister, overl. Zie rikzee 1935, weduwe van Adr. Ringelberg. 6. Jan Anthonie Biermasz, geb. Heerde (Gld.) 1875, notaris, overl. Zierik zee 1945, gehuwd met Sophia Maria Hermanna Kramer, geb. Rotterdam 1879, overl. Zierikzee 1952. 7. Mr. Hendrik Polvliet, geb. Utrecht 1874, advocaat en procureur, vertr. nr. Willemstad (Curaqao) 1923, gehuwd met Hendrika Margaretha Wes- seling, geb. Delft 1879. 8. Mr. Sicco Roelof Bakker, geb. 's-Gravenhage 1872, kantonrechter, overl. Zierikzee 1939. Ongehuwd. 9. Volgens een ónderschrift bij een afbeelding van dit vernielde vertrek op een prentbriefkaart was de bom in de kamer gevallen. Dit vond ik nergens bevestigdIn het nader in de tekst te noemen iveekblad „Het Leven Geïllustreerd" van 8 mei 1917, blz. 622, is een afbeelding van de zolder van het huis van mr. Polvliet afgedrukt, waarop de balk zicht baar is, waarbij de bom ontplofte. Wel vermeldt de Zierikzeesche Nieuwsbode van 2 mei 1917, dat bomscherven door een bed waren heen geslagen en daarna een gat in de vloer hadden gemaakt. Waarschijnlijk stond dit bed op zolder en sliep daarin een gedienstige. Bovendien was een bedje, waarin een kind had geslapen, geheel verwrongen: Flitsen uit het buitenland SINGAPORE. Enkele honderden Peking-gezinde Chinezen hebben voor de ambassade van China in Djakarta een betoging gehouden Zij protesteerden hiermee tegen de be handeling van een landgenoot door de Indonesische politie, die in een ziekenhuis is overleden. HANOI. Het Noordvietnamese persbureau meldt, dat donderdag vijf Amerikaanse vliegtuigen boven Haiphong zijn neergeschoten „tijdens luchtaanvallen op woonwijken en in dustriële installaties van de stad". WASHINGTON. Ongeveer zesdvii- zend studenten aan de Rooms-katho- lieke universiteit van Washington zijn in staking gegaan uit protest te gen het ontslag van een jonge pries ter-professor die het niet eens is met het standpunt van zijn kerk inzake geboorteregeling. LONDEN. In het Britse blad „Gu- ardian'' is een advertentie van een gehele pagina opgenomen met de namen van ongeveer 2200 personen uit vier landen die een beroep op de Britse regering doen zich los te ma ken van de Amerikaanse Vietnam - politiek. BRUSSEL. Uit cijfers van het Bu reau voor de statistiek van de Euro pese gemeenschappen blijkt dat de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) in het afgelopen jaar voor 29,4 miljard dollar heeft ingevoerd tegen 28,6 miljard in 1965. Het tekort op de handelsbalans verminderde verleden jaar met 166 miljoen dollar tot 1323 miljoen dollar. NICOSIA. De eerste berichten over de militaire staatsgreep in Grie kenland hebben op Cyprus grote on rust veroorzaakt. GENEVE. De territoriale on schendbaarheid van het volkenbond paleis te Geneve werd tijdelijk op geheven om de plaatselijke brand weer in de gelegenheid te stellen om het begin van brand in het sous- terrain van het gebouw te ondrdruk- ken. PEKING. Naar schatting een miljoen mensen trokken vrijdag met vlaggen, spandoeken en portretten van Mao door de straten van Pe king om de vorming van een revolu tionair gemeentelijk bestuurscomitó te vieren. HANOI. Het Noordvietnamese ministerie van buitenlandse zaken heeft bekendgemaakt, dat bij de don derdag door de Amerikaanse lucht macht uitgevoerde aanvallen op Hai phong meer dan honderd burgers zijn gedood of gewond. Talloze huizen en gebouwen wer den vernield. Hel zwaarst getroffen zijn de staten Michigan en Illinois, waar de cyclonen heftig tekeer gin gen. Zeventien mensen, voor het meren deel middelbare scholieren, verloren het leven in Belvedère, ten noord westen van Chicago. Aan de zuid zijde van Chicago, in Oaklawn, wer den twee en dertig doden en honder den gewonden geteld. Hier kwam een vijfjarig kind om het leven toen het voor een rijdende auto werd gewor pen en een man werd gedood toen een hoogspanningskabel op straat te recht kwam. Ooklawn is tot ramp gebied verklaard. Hulpploegen zoe ken tussen de resten van huizen en auto's naar slachtoffers. DEN HAAG. Duizenden vrije Zuid Molukkers hebben zaterdag in Den Haag herdacht dat zeventien jaar ge leden de onafhankelijke en soeverei ne republiek Zuid-Molukken werd geproclameerd. Foor 60 juar.... ZIERIKZEE. De jongste vergade ring van de afdeling Zierikzee van de Volksbond tegen Drankmisbruik was zeer schaars bezocht.- slechts één lid was tegenwoordig. ZIERIKZEE. De Commissaris der Koningin bezocht de gemeenten Ouwerkerk, NicuwerkerkOoster- land en Bruinisse. ZIERIKZEE. Tegen een leurder met crayon-portretten is proces-ver- baal opgemaakt wegens het in het openbaar houden van toespraken die strijden met de goede zeden. ZIERIKZEE. Het gezelschap Jean Klein gaf voor de kinderen een voor stelling waarvoor bv de inwoners van Zierikzee gecollecteerd was. VIANE. De bakens in het Kceten zullen weldra worden vervangen door het leggen van een zwarte en een rode ton RENESSE. Als een hoge zeldzaam heid kan gemeld worden dat hier 2 nestjes met 5 kievitseieren gevonden werden. Normaliter legt de kievit er hoogstens vier. ZIER1KZÉE. De gymnastiekver eniging „Rust Roest'' hield haar jaar lijkse onderlinge wedstrijden BRUINISSE. De oestercampagne is voor dit seizoen weer geëindigd. Het is voor de kwekers een erg slecht seizoen geweest, ZIERIKZEEIn de tuin van de so ciëteit „Concordia" is een bloemen tentoonstelling ingericht. ZIERIKZEE. Ter gelegenheid van het afscheid van de heer A. Cappon als hoofd van de politie is deze in een plechtigheid op het stadhuis een fraai gouden remontoir horloge aangebo den. Voor de vrouw keur voor bepaalde bloemen. En de bloemist wil, vóór hij raad geeft, ze ker graag weten of zij lang is of jiList klein van stuk. Nu, er is keus genoegBeeldige or chideeën, bijvoorbeeld witte falaen- opsis met bruinige cypripedium ge combineerd. Heel snoezig is een boe ket van caltleya, wit met lila van kleur, in combinatie met stephanoUs. Een compositie Veel bruidjes zullen verrukt zijn van een samenspel van lila fersia's en roze anjers. Een en ander zal juist weer blij zijn met tulpen of zo'n romantisch boeket van. lelietjes der dalen. Dan zijn er altijd, ook nog de sierlijke, ouderwetse biedermeier boeketjes met kanten ruche. Al die boeketten zijn juweeltjes van bloem sierkunst-, elke boekei weer opnieuw is een compositie. Met uiterste zorg worden ze samengesteld vaak moeten de vele, tere bloempjes, die met elkaar die prachtige boeket vormen, stuk voor stuk op ijzerdraad worden gezet. Een werkje dat uren vergt en dat zeer zorgvuldig moet worden uitgevoerd. De bruidegom bestelt tegelijker- lijd de boeketjes van de bruidsmeis jes, de corsages voor zijn bruid en alle andere aanwezige dames en dan voor zichzelf en de genodigde heren de boutonnières. De boeketjes van de bruidsmeisjes in harmonie met. het boeket van de bruid, als bouton- nière meestal een witte anjer. Maar de hoofdzaak is het bruidsboeket, symbool van alles wat pril en lief lijk is. Het stoffelijk overschot van dr. Konrad Adenauer is zondagavond van Bonn overgebracht naar Keulen, de stad waar de voormalige bonds kanselier 16 jaar burgemeester is ge weest. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoogblokland: D. B. v. Lokhorst, Eemnes-Buiten. Bedankt voor de benoeming tot pred. v.h. Acad. ziekenhuis v.d. Vrije Universiteit: E. Ruitenberg. Rotter dam-Kralingen. Ger. Kerken Bedankt voor Den Helder: J. Nie- rop, Nijkcrk. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Vlaardingen: M. v. Dooren, Axel. Ger. Gemeenten Beroepen te RolUrdam-Zuidwvjk 1». Blok, Dhikslafid. Niet de onschuld Wit is in bruidskleuren symboliek uitgedrukt immers de kleur van on schuld en reinheid. Dit slaat echter uitsluitend op de witte bruidsjapon. De Italiaanse maagden kozen de wit te oranjebloesem helemaal niet om hun kleur, maar heel eenvoudig om de heerlijke geur. 't Was het parfum van de plant, die ze zo waardeerden. Maar door dit. misverstand is het gekomen, dat honderden jaren lang de Europese bruid geen kleurige boe ket op haar trouwdag kreeg, terwijl een bruidsboeket in kleuren juist zo snoezig kan zijn. Bovendien is het leuk juist weer eens iets anders te hebben. Met allerlei soorten bloemen kun nen inderdaad de meest verrassende combinaties gemaakt worden. De vorm van de boeketten verandert niet veel, hoewel hij zo hier en daar iets speelser wordt. Grootte en vorm hangen in hoofdzaak af van de soort bloemen, die verwerkt worden. Op 27 april a.s. organiseert de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging van Transport-Ondernemingen, in welke vereniging een deel van de toerwagenondcrncmers zich verenigd heeft, voor de dertiende maal haar Tocrwagen-Rallye. Het tweejaarlijkse toeristische eve nement geeft ditmaal een aantal aan looproutes uit verschillende delen van het land te zien. die allen naar Harderwijk leiden. Vandaar voert dun oen gemeenschappelijke route naar Barneveld, waar een aantal spe ciale proeven de uiteindelijke win naars zal moeten uitwijzen Zoals bij vorige gelegenheden zul len de bussen ook nu weer bezet worden met een aantal gasten van de ondernemers en de K.N.V.T.O., die de aanlooproutes hun rol mee zullen spelen bij de strijd om de eer ste plaats in de Rallye. Tussen Har derwijk en Barneveld zal in het bij zonder de dubbele chauffeursbezcl- ting van iedere bus aan de tand wor den gevoeld. In totaal hebben ruim dertig toer- wagens voor dè rallye ingeschreven, zodat geconstateerd kan worden dat de interesse van de ondernemers nog onverminderd is. De K.N.V.T.O. organiseert de Toer- wagen Rallye om te wijzen op de mogelijkheden van het toerisme per toerwagen, waarbij vooral de nadruk wordt gelegd op punten als comfort, goede chauffeurs en veiligheid. Daarnaast ziet men de rallye als een stimulans voor de ondernemin gen op het terrein van de training van chauffeurs, goede verzorging en presentatie van het materiaal ole. Openbare bekendmaking Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend dat op woensdag 26 april a.s. alle gemeente lijke bureau's, met uitzondering van het bureau voor de burgerlijke stand (alléén voor de middag) GESLOTEN zullen zijn. Zierikzee, 24 april 1967. Burgemeester en wethouders voornoemd. D. W. KASTELEIN, burgemeester. 15. VAN OMMEREN, secretaris. Passend bU de bruid De bruidegom bestelt hel bruids boeket en het bruidje verwacht, dat haar bruidegom feilloos kiest wat het beste bij haar past. Maar dat kan wel eens moeilijk zijn, zélfs voor de man met srnaak. De bruidegom kan daarom het beste overleggen met de bloemist als hij zijn keus gaal bepa len. Er is ook zoveel 1 vaar hij aan denken moet! Neem in de eerste plaats maar de stijl, de kleur en het materiaal van de bruidsjapon, waar rekening mee gehouden moet worden. Zijn bruid zal hem haar japon niet laten zien. maar misschien kan hij proberen een staaltje van de stof te bemachtigen'.' Verder zijn de kleur van haar en ogen van de bruid erg belangrijk en niet tv vergeten haar smaak en voor „Wat is ze mooi!" Een oprecht ge meende uitroep van velen, die een bruiloft bijwonen of toevallig een bruidje uit de kerk of het gemeente huis zien komen. Zo'n stralende lentebruid is ont roerd, geen wonder, want ze is ge lukkig en geluk-maakt mooiIn tule, broderie, kant of satijn is zij die dag een sprookjesprinses. Maar ook in een heel eenvoudig toiletje, dat juist door zijn eenvoud misschien zo aan trekkelijk staat, is zij stralend. Het traditionele geschenk van hem aan haar op die mooie dag in hun leven, de hulde van de bruidegom aan zijn stralende bruid, is het bruidsboeket. Wist u dat de mode van bruidsboeketten uit Italië komt? En omdat de Italiaanse jonge vrou wen de voorkeur gaven aan een boe ket van witte oranjebloesem, breidd.e zich in heel Europa het gebruik uit om alle bruidjes sneeuwwitte bruids boeketten in de hand te drukken. Het liefst witte anjers of witte rozen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3