m m m L COUPON 1 J SI i J r r L 1 li r BI i i 1 u Fractieleiders regeringspartijen: Vertrouwen in het kabinet Hoe pakt U de koffer? ONZE PlIZZELRUBRIEK - fl v/ - HET PORSELEINEN MASKER RUIMTEVAART «1)3 voor alle B ZIEREKZEESCHE NIEUWSBODE Vrtfdag 21 april 1967 Nr. 19781 Drs. Den Lyl: Regeringsverklaring is een vaag stuk DEN HAAG. Dc fractieleiders van de regeringspartijen hebben in de Tweede Kamer hun vertrcuwen uitgesproken in het kabinet en pre mier De Jong. De kamer nam overi gens een afwachtende houding aan, terwijl oppositieleider drs. Den Uyl het kabinetsstandpunt inzake maat regelen tegen de werkloosheid „vol strekt onvoldoende' noemde. De heer Den Uyl had overigens meer kritiek: „het kabinet dat de heer De Jong ge formeerd heeft, draagt de sporen van de naargeestige voorgeschiedenis. In zijn personele bezetting speurt men op tal van posten vergeefs naar lo gica. De heer Witteveen van de uit de hand gelopen overheidsuitgaven van '64 en '65, nu als bezuinigings expert op financiën", aldus de heer Den Uyl. De heer Den Uyl noemde de rege ringsverklaring een vaag stuk. „Va ger dacht ik dan de regeringsver klaringen van voorafgaande kabinet ten, meer een formulering van be ginselen en inzichten dan beleids voornemens". De verklaring schuwt de gemeenplaatsen niet. Het kabinet is kennelijk door de heer Zijlstra in de startblokken gezet, zonder dat de banen van de lopers reeds voldoende waren uitgezet. De eerste taak van een regering dient thans te zijn het terugdringen van de werkloosheid. De heer Den Uyl zei verder van oordeel te zijn dat de economische toestand van ons land een actiever beleid ter vergroting van de werk gelegenheid mogelijk en dus geboden maakt dan waarvan het tussenkabi- net Zijlstra blijk heeft gegeven. En ook wat de regeringsverklaring ons op dit punt voorschotelt, achten wij volstrekt onvoldoende en blijk gevend van een fout inzicht in de aard van het probleem, aldus de so cialistische fractievoorzitter. Mr. H. A. F. M. O. van Mienlo, fractievoorzitter van de partij D '66, sprak o.a. over de gebeurtenissen in Amsterdam, waar - zo zei hij - een „nieuw seizoen is begonnen" en waar het stadsbeeld „honden met agen ten aan de lijn laat zien". Hij con cludeerde in dit verband o.a. dat er Aan het aardige puzzeltje van vo rige week, hebben - gelet op het aan tal inzendingen - weer heel wat le zers en lezeressen voldoening gehad. Wel ja, men puzzelt maar door, want buiten is het toch te koud, althans op zoek naar een aangenaam verblijf. Vandaar. De eerste prijs is ditmaal bestemd voor: mej. A. II. Heincu, Dc Jongestraat 47, Zierikzee. De tw.-iede prijs gaat naar: dc heer A. Rosenthal, Prinses Julianastraat 6 Rotterdam-26. De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. bij; 2. asperge; 7. en. uber; 10. nat; 11. val; 12. gre; 13. etalage; 16. agenda; 19. rad; 20. pa radijs; 22. als; 24. vedette; 26. straat 29. eel; 30. re; 32 aar; 33. tule; 35. isar; 37. nader; 39. on; 40. roet; 42. gids; 44. et; 45. reine; 47. open; 49. bede; 51. eis; 52. me; 53. roi; 54. eer ste; 57. rakelen; 61. nel; 62. eggerig; 64. roe; 66. katrol; 68. eminent; 71. nes; 72. een; 74. man; 75. mode; 76. rendier; 77. pi. Verticaal: 1. beer; 2. aal; 3. stapel; 4. evert; 5. ra; 6. glad; 7. urn; 8. be daard; 9. rJk.10 nadeel; 12. gestand 14. t.a.v.; 15. gat; 17. gijs; 18. ala; 21. aera; 23. starten; 25. deernis; 27. raasbol; 28. stormen; 31. erge; 34. une; 35. ie; 36. stom; 38. eed; 41 oes ters; 43. in; 46. Ierland; 48. pere; 50. eieren; 53. regime; 55. eek; 56. ego; 58. arend; 59. kim; 60. non; 63. glee; 65. etui; 67. tee; 69. nar; 70. om; 73. De nieuwe puzzel 1 V V 9 fO /s M /S So St SJ SS sa V J» '9 J/ JS JS JS Jó Jr VO VS <v #r vt fo f/ SS Si t* *9 So 6/ 4/ A 6<y Ai r 3 fi ¥4 So De nieuwe puzzel luidt als volgt: Hcrizcntaal: 1. vrucht; 4. stofmaat 6. kei; 10. luide schreeuw; 11. on brandbare stof; 14. oevergewas; 16. water in Friesland; 17. deel van het hoofd; 18. voorzetsel; 19. zangnoot; 20. jongensnaam; 21. dierenverblijf; 23. geogr. aanduiding (afk.); 25. ge rieflijk, ruim; 28. prater; 30. oosterse titel; 32. en omgekeerd (afk.); 34. als eerder (afk.); 35- onbehaarde; 37. defensie; 42. onmeetbaar getal; 44. zangstem; 45. hetzelfde (afk.); 46. water in Friesland; 47. dwaas; 48. rang in het leger (afk.); 49. buiten gewone prestatie; 53. land in Azië; 55. de oudere (afk.); 56. bekende mo torraces (aflk.); 58. mannelijk zoog dier; 59. inwendige van een vertrek; 63. prettig gebruik; 65, jongensnaam 66. melkklier; 68. voegwoord; 70. landbouwwerktuig; 71. Frans voeg woord; 73. verlangen; 75. titel (afk.); 76. jongensnaam; 78. talmen; 80. bij belse naam; 81. vereist; 82. sportterm 83. soort palm. Verticaal: 1. jongensnaam; 2. stof maat; 3. tentoonstellingsgebouw le A'dam; 4. getij; 5. jongensnaam; 6. heilige; 7. plaatsbepaling; 8. vogel- produkt; 9. deel v. d. hals; 10. gebaar; 12. beschaving veinzer; 13. waterlei dingskanaal; 15. ambtsbekleding- 17. gereed; 19. pl. in de N.O.-polder; 22. jongensnaam; 24. verdriet; 26. dieren geluid; 27. onb. hoeveelheid; 29. ser vice; 31. gegrepen; 33. toejuiching; 36. naaml. vennootschap (Duitse afk.); 38 verlaagde toon; 39. plaats in Gelderland; 40. klein beetje; 41. Europeaan; 43. titel (afk.); 44. wel willende lezer (Lat. afk.); 47. op dit moment; 49. familielid; 50. soort hond; 51. land in Europa; 52. meis jesnaam; 54. deel v.d. romp; 57. kleur 58. vogel; 60. Engelse ontkenning; 61. plan; 62. ihet Romeins imperium (afk.); 64. vogel; 67. paradijs; 69. kloosterzuster; 72. deel v.e. boom; 74. meisjesnaam; 77. en omgekeerd (afk.); 78. gewicht (afk.); 79. soort onderwijs; 80. Frans lidwoord. sprake is van een ongewijzigde men taliteit gezien de uitlating „schor riemorrie" van burgemeester Van Hall. Mr. Van Mierlo uitte kritiek op de kabinetsformatie, waarbij hij er op wees dat ook de verantwoorde lijkheid daarvoor ligt bij de P.v.d.A„ die zich z.i. niet voortijdig buiten spel had mogen laten zetten. Nadrukkelijk wees mr. Van Mier lo op het stuk van de stijging dei- overheidsuitgaven de Zijlstra-norm als enige factor af. Behoeftenschema en financiële mogelijkheden zijn hier bepalend. Hij vroeg een initiatief van de regering om, met niet bij het conflict in Vietnam betrokken lan den, aan te dringen op terug trekking van alle vreemde troepen uit Viet nam en op stopzetting van de Ame rikaanse bombardementen op Noord- Vietnam. Drs. W. K. N. Schmelzer (KVP) concludeerde, dat het program van het kabinet-De Jong zich ertoe leent om, bij goede uitvoering, ons volk sterk aan te spreken. Het beleid van het kabinet is z.i. sober en realistisch en geeft blijk van een positieve ach tergrond. Het biedt, naar zijn mening, een visie op de toekomst. De regerings verklaring noemde hij een evenwich tig stuk. „Deze regering zou je een opge dirkte VVD kunnen noemen. Met harde hand worden de mijnen geslo ten, Van Heek in Twente krijgt tien miljoen, de arbeiders een krokodille- traan". Dit zei CPN-fractievoorzit ter M. Bakker in zijn beschouwing over de regeringsverklaring, welke hij als een stuk van vaagheden be titeld.-?. „Wij vinden in deze regeringsver klaring een evenwichtige benadering van de individuele burger in de he dendaagse samenleving, de individu die op verschillende manieren in ver drukking komt", aldus mr. Toxopeus de liberale fractievoorzitter. „De kiezer van 1967 heeft niet ge kozen tussen het alternatief, socialis me of liberalisme, zoals van de kant van de P.v.d.A. en de V.V.D. in de verkiezingstijd zo dikwijls aan de kiezer is voorgehouden. Men heeft zich die keus niet laten opdringen". Dit zei CHU-fractievoorzitter J. T. Mellema, die uitvoerig inging op de kabinetsformatie. De fractievoorzit ter van de Boerenpartij, Koekoek, zei na het lezen van de regerings verklaring nog wel hoop, maar niet zo veel verwachtingen te koesteren. De AR-fractievoorzitter, mr. Bies heuvel. gaf te kennen dat de rege ringsverklaring ook bij zijn fraktie ncgal wat vragen oproept. ,,Ik laat ze echter achterwege omdat hier sprake is van een beginselverklaring" Wel wilde hij de aard vernemen van de hoofdlijnen van het beknopt re geringsprogramma. De ARP-fractie maakt zich erstige zorgen over de werkloosheid. Uitvoerig besprak de oud-minister van landbouw de buitenlandse para raaf in de regeringsverklaring Hij c isInteerde een zekere ontspanning 'n de houding tot de Sowjet-Unie, maar een groeiend isolement van China. „Het westen kan niet vol staan met het leggen van een ring Vein staal rond dat land", aldus de heer Biesheuvel, die voorts voor uit breidt? van de ontwikkelingshulp nleitte, desnoods ten koste van een r 'Tl extra-belasting Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 22 en zondag 23 april Dokter W. Bontkes, Zierikzee, te). (01110) 2280, neemt waar voor de artsen Van Hoorn en Van der Waarden. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede, tel. (01115) 280, neemt waai voor de artsen Simons en Terpstra. Dokter K. vah Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter L. J. v. <L Zande, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zuster A. K. Werkman, Kerkwerve, tel. (01110) 2309, neemt waar voor de zusters Steutel en Van Beveren. DIERENARTS Dierenarts T. van Roon, Zierikzee, tel. (01110) 2180, neemt waar voor dierenarts Kalkman. De weekeindedienst vangt aan op za terdagmorgen om lien uur. Uw garderobe kan zonder valse plooien overkomen Ervaren reizigers en reizigsters hebben niet veel moeite met de „pro. blemen" van wat er in de koffer moet. Zij hebben in de regel een vast lijstje waar ze mee werken. Zo'n lijstje bespaart veel-onnodig gepie ker en heen en weer geloop, en is zeker ook van veel waarde bij het inpakken van alle dingen als we on ze hotelkamer weer gaan verlaten. De kans iets te vergeten is ook dan kleiner. Ja, een goed opgesteld vakantie lijstje is eigenlijk al het halve werk van koffers pakken. Praktisch pak ken is een kunst, die bij elke reis weer een hoofdrol speelt. Zo'n va kantielijstje is óf door jarenlange reiservaring ontstaan, óf we begin nen er al weken van te voren noti ties voor te maken. Alles wat ons voor de reisuitrusting te binnen schiet, schrijven we dadelijk op en op deze manier wordt het „verge ten" inderdaad tot een minimum be perkt. De aardige ketting, het naai gerei en de onmisbare zaklantaarn blijven zo immers in onze gedach ten? Het is belangrijk dat we niets vergeten, maar we moeten aan de andere kant natuurlijk ook niet te veel meenemen. Een kunst Tegen de tijd dat we op reis gaan, maken we van alle notities een lijst. Wie dan schrikt van de, vele dingen, die er op staan, vraagt zich met zorg af hóé hij alles ingepakt krijgt. Maar niet alleen die vraag is belangrijk, ook het feit hóé we alles in de koffer doen is van belang. We beseffen al gauw, dat koffers pakken een kunst op zichzelf is. Wat moet er eerst in en wat moet daar boven op? Wat stoppen we in de koffer en wat in de reistas? Wie dit van te voren niet goed overdenkt en bijvoorbeeld alle zware dingen aan één kant in de koffer pakt, komt tot de ontdekking, dat de koffer bij het dragen naar één kant zwaarder, en dus scheef, hangt, en dat hij hier door veel moeilijker te vervoeren is. Als alles klaar ligt wat we mee willen nemen, gaan we dus eerst sor teren. Hebben we dat gedaan, dan bekijken we alles apart. Enkele tips Een plooirok halen we op de plaats van bestemming ongekreukt en „vol maakt" uit de koffer, als we bij het inpakken de plooien vlak bij de Het verschil tussen welvarend en arm GENEVE, 20-4. In een rapport over 1966 zegt de directëur- generaal van de wereldge zondheidsorganisatie, de Bra ziliaan dr. Mercello Candau, dat de kloof in welvaart tus sen de welvarende en arme landen zich verbreedt en dat rijkere landen vaak niet be reid zijn mede te werken aan een oplossing. Volgens dr. Candau zien de arme landen zich nog steeds gesteld tegen over grote bedreigingen. In Afrika bijvoorbeeld neemt de ondervoeding toe, vooral in de groeiende stedenIn Afrika staan verder 270 miljoen men sen bloot aan malaria. In India en Turkije is er gebrek aan mensen die de strijd kunnen aanbinden tegen de malaria. De polio blijft toemnen in tropische en sub-tropische landen. Daarentegen is deze ziekte op een ongekend laag peil teruggebracht in Europa en nagenoeg verdwenen in Amerika, Australië en Nieuw- Zeeland. Wat de gele koorts aangaat, bestaat er dringende behoefte aan vaccinatie van kinderen in westr Afrika. De cholera is een voortdurende bedreiging in Irak, in landen aan de Middellandse zee, in zuidoost-Azië in het Stille- oceaangebied. De enige ziekte die, zowel in rijke als arme landen moeilijkheden oplevert is de geslachtsziekte, vooral onder jonge mensen. Volgens het rapport is er in de ont wikkelde landen globaal een arts op elke duizend mensen tegen een op 50.000 in vele de len van Afrika en Azië. 71. Tsjeng keek verbaasd op en een ogen blik was zijn onderzoekende blik strak op de jonge keizer gericht. Doch deze was reeds in zijn onverschillige houding terug gevallen en even later dreunde Tsjengs stem verder: „Verzoek om ontheffing van belasting Inmiddels meldde Aram zich. begeleid door een dienaar van de keizer, bij de ka pitein van de wacht. Deze nam hem onder zoekend op en Aram voelde zich reeds on behagelijk te moede. Doch nadat de die naar had verklaard, dat deze man speciaal door de keizer was aangenomen, stelde de kapitein geen verdere vragen, doch gaf Aram aan een der onderaanvoerders over, die hem van wapens en een uitrusting voorzag. Voor de tweede maal vermomd als een keizerlijke soldaat begaf hij zich naar het wachtlokaal, waar hij reeds zulke spannende ogenblikken had meegemaakt. Nauwelijks had hij zich een plaatsje op een der banken gezocht, toen een onderaan voerder binnenkwam en riep: „Allen aan treden voor de avondronde en het sluiten der hekken!" Aram, die nog niet eens gelegenheid ge had had een woord met zijn tijdelijke mak kers te wisselen, schaarde zich in het gelid en even later marcheerde de kleine troep over het plein voor het paleis. De laatste bezoekers van de audiëntie schuifelden naar buiten. Direct zouden de hekken ge sloten worden, zoals altijd 's avonds ge schiedde. Aram liet zijn blikken over het plein dwalen en plotseling was hij een en al aandacht. In de verte zag hij een ge stalte, gehuld in een wijde mantel, haastig het plein oversteken en zich naar een van de zij-ingangen van het paleis spoeden, waarin hij het volgende moment verdwe nen was. Peinzend keek Aram hem na, want hoewel hij de haastige bezoeker slechts een kort ogenblik gezien had, had hij duidelijk hol wrede gelaat van Wang herkend! zoom even met u'ae spelden vastzet ten. Schoenen stoppen we paarsgewijs in plastic zakken. In de eerste plaats is dit fris met het oog op de andere bagage en in de tweede plaats zijn de schoenen overzichtelijk opgebor gen. Ondoorzichtige schoenzakjes noodzaken ons immers om net zo lang zakjes open te maken tot we de juiste schoenen gevonden hebben. Colbertjasjes worden onder revers met vloeipapier „opgevuld", zodat de revers niet kreuken. Op de plaats waar het jasje dubbel gevouwen wordt, leggen we een dikke rol vloei papier, dan komen er ge enscherpe vouwen. Plissérokken of -jurkjes doen we in een oude kous en leggen ze dan als een worst boven op het andere goed. Het ondergoed onder in de koffer dekken we met een handdoek af vóór we er truien, jurken en een mantel op leggen. Zonder kreuken Mantels, jurken en lange broeken passen meestal niet in de volle leng te in de koffer. Ook mouwen moeten meestal over het kledingstuk naar elkaar toe worden gevouwen. Een goede raad, die een beetje ongeloof waardig klinkt is nu de volgende: we leggen al de kledingstukken die lan ger en breder zijn dan de opper vlakte van de koffer, in hun gehele lengte en breedte op elkaarNetjes, zodat ze zonder kreukjes gestapeld z\jn en dus zó, dat alles wat te lang of te breed is over de kofferranden hangt. Daar boven op nu leggen we een keurig opgevouwen duster van zacht materiaal, bijvoorbeeld een ge watteerde nylon duster. De kunst is nu alles zó om deze duster heen te slaan, dat er geen valse kreuken en scherpe vouwen ontstaan. Hebben we dit helemaal goed en zorgvuldig gedaan, dan zullen we de op deze manier ingepakte kledingstukken op de plaats van bestemming keurig en zonder kreuken uit de koffer kunnen halen. Wie met overleg pakt, bedenkt vóór het weggaan zeker ook dat schoon, keurig opgevouwen zaken minder plaats innemen dan vuil, in elkaar gepropt goed. Hij bedenkt eveneens dat er bij het teruggaan ook nog ruimte moet zijn voor sou venirs en cadeautjes. Betty Teeling. Deense prijs dr. W. A. Visser 't Hooft KOPENHAGE. 20-4. De neder- landse theoloog en voormalige secre tarisgeneraal van de Wereldraad van Kerken dr. W. A Visser 'l Hooft, heeft woensdag in Kopenhagen de „Sonningprijs" 1967 in ontvangst genomen. Hij kreeg deze prijs, waar aan een bedrag is verbonden van 125.000 Deense kr. (ruim 68.000 gul den), wegens zijn verdiensten voor de Europese cultuur. Het geld komt uit een fonds, ge sticht door de in 1937 overleden Deense journalist C. J. Sonning, die zich een groot vermogen verwierf met de handel in onroerende goederen. Auto-ongeluk door onachtzaamheid DUSSELDORF, 20-4. De greep van een Nederlandse vrachtautochauf feur naar zijn pakje lucifers heeft op de autoweg Leverkusen-Kamen- milnster diens 28-jarige bijrijder het leven gekost. Toen de 30-jarige chauffeur uit Zwijndrecht (zijn naam is niet bekendgemaakt door de politie) een sigaret wilde aansteken, gleed het luciferdoosje uit zijn vin gers. Hij bukte zich om het op te rapen en in die korte spanne tijds vloog zijn wagen op een vrachtauto die voor hem reed. De bijrijder kwam daarbij om het leven. De chauffeur zelf kwam met de schrik vrij. Een vliegenoorlog ROME, 20-4. In Rome zijn per vliegtuig vier miljoen ge steriliseerde fruitvliegen aan gekomen, die zullen worden ingezet in de strijd legen hun soortgenoten op het eiland Ca pri die daar hele fruitkweke- rijen hebben verwoest. De vliegen kwamen uit Israël waar zij door kernbestraling onvruchtbaar zijn gemaakt. Ze zullen geverfd worden en daar na op Capri losgelaten worden. Daar zullen ze paren - de eit jes zullen niet uitkomen en met de inheemse bevolking om voedsel vechten. Men hoopt nu maar dat het resultaat van dit alles een hanteerbaar aan tal vliegen zal zijn. ADVERTENTIE K. ÜUWWMB S -.SU.-.: .WS.. PLUS ZONWERING INEEN Schep zélf het ideale klimaat in uw huis. Met Verosol: gor- dijnen volgens een isolatie-principe uit de ruimtevaart. Geen j zonwering meer nodig: de zilverkleurige reflectiekant van uw Verosol-gordijnen houdt 's zomers hinderlijke hitte bui- ten. 's Winters houdt Verosol uw kachelwarmte vast. Dus: besparing op stookkosten! Zend vandaag nog de coupon in. U krijgt dan een uitvoerige brochure met alle inlichtingen. Plus een staaltje van deze revolutionaire gordijnen. Inzenden aan Verolme Internationaal N.V., Carel van Bylandtlaan 2, Den Haag NAAM: ADRES: PLAATS: wenst vrijblijvend alle inlichtingen over VEROSOL Verkrijgbaar ie Oosterland: „Duivelands Meubelhuis", St Joostdijk 56, tel. (01114) 213; toonkamer Bruinisse: G Bal, Poststraa*, telefoon (01113) 513 te Zierikzee: Woninginrichting Deurloo, Appelmarkt 4, tel (01110) 2825

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 9