f 19.75 2 Een naaimachine kopen, ongeacht welk merk en dui zend gulden in contanten ontvangen Koop vooral geen naaimachine Puntige uiteenzettingen over de gevolgen van de Mammoetwet SMÏLLEGANGE De bevolking van de Sow jet-Unie Gift van de Paus STREEKNIEUWS Fiat van NAVO-raad op Amerikaans plan inzake kernwapens Oir. Schoolvereniging Zierikzee ZIERIKZEE, 20-4. Ook op de jaarlijkse ledenvergadering van de Chr. Schoolvereniging, die donderdagavond in het Hervormd verenigingsgebouw vergaderde onder voorzitterschap van de heer J. W. van den Doel, is ver helderende voorlichting gegeven over de gevolgen van de Mammoutwet voor het onderwijs. Een globale schets werd getekend door de rector van het Chr. Lyceum te Goes, drs. K. de Jong, die met betrekking tot de komende ten uitvoerlegging van de wet sprak van een „ware omwenteling", zowel organi satorisch - technisch als didaktisch. „In de praktijk zal het zo zijn, dat men over tien jaar het onderwijs niet meer terug kent", aldus deze vakman, die de in de wet nagestreefde hang naar aanpassing van het onderwijs heel begrijpelijk vond. De II.B.S.-wet immers is nog van 1863 en sindsdien Is er heel wat veranderd. Aanpassing van het onderwijs aan de praktijk is nodig en in de beroe- penwereld ziet men een steeds, dui delijker specialisatie en dat kan alle maal niet meer met hetzelfde eind examen. Belangrijk in de M.W. is het be ginsel van de horizontale doorstro ming, waardoor een zo goed moge lijke aansluiting van de opleidingen wordt nagestreefd. Eén der oorzaken die verder tot de wet hebben geleid, is de verdergaande democratisering van het onderwijs. De leerlingen in. a.w. worden uit steec's meer bevol kingsgroepen gerecruteerd. Duidelijk uitgangspunt is dan ook: „Zoveel mogelijk kinderen met zo veel mogelijk kansen". Concreet be tekent dit eerst 'n zo breed mogelijke opleiding en daarna specialisering. Determinatie en selektie zijn verder de kenmerken van het toekomstig on derwijs in het kader van de M.W. De idee van een heterogene brug- klasse heeft men in de experimen tele praktijk al weer losgelaten, om te komen tot meer homogene brug klassen en zelfs daarin lopen toch al weer - met het oog op de later te volgen studieweg - scheidingslijnen. Met behulp van het tekenbord lichtte ADVERTENTIE V *2» En gewone onderjurk me vrouw, kunt u overal kopen. Maar stelt u hogere eisen, komt u dan onze kollektie uit le klas binnenen bui- tenlandse huizen eens zien en passen. U zult versteld staan en de prijzen zullen u meevallen. drs. De Jong hierna de komende mo gelijkheden toe, variërend van M.A. V.O. tot en met gymnasium, met het atheneum het V.W.O. (Voorbereidend wetenschappelijk Onderwijs) vor mend. Keuzemogelijkheid Belangrijk is bij de onderschei dende opleidingstypen de limitering van het aantal examenvakken en de keuzemogelijkheid, waardoor een zo groot mogelijke differentiatie wordt verkregen. Dit principe van keuze vakken is meer afgestemd op aanleg en belangstelling van het kind en vormt een goede aanloop op het ver der te volgen onderwijs. In de hogere klassen der voortgezette opleidingen gaat men groepen aantreffen, die „door elkaar" studeren, zodat het stringente, afgepaste klassensysteem niet meer precies terug te vinden is. Drs. De Jong zag door de grotere studievrijheid enkele interessante mogelijkheden voor het bijzonder onderwijs, hetgeen hij met enkele voorbeelden illustreerde (kennis van de vakbeweging en kennis van kerk muziek. Het domein voor de Vrouw Het nijverheidsonderwüs Aanvullend gaf de directrice van de Chr. Nijverheidsschool te Brui- nisse, mej. J. Quant, een inzicht in de talrijke mogelijkheden die deze soort van onderwijs gaat bieden en ten dele reeds biedt. Na de primaire opleiding krijgt de leerling toegang tot de „P" of „T"- groepen, respektievelijk afgestemd op de praktijk of de theorie. De theo retische opleiding leidt tot de Inas, leerlingen met bijzondere aanleg waarvan het kunnen brengen - na voortgezette studie - tot kinderver zorgster, kleuteronderwijs en zelfs lerares Nijverheidsonderwijs. „Het is bijzonder jammer als een meisje halverwege de opleiding blijft hangen", aldus de Bruse directrice, die uit de „P"-groep in het bijzonder aanstipte de mogelijkheden in de naaldvakken, costuumnaaister, cou peuse". Het hoofd van de Chr. U.L.O., de heer J. C. Spaans, tenslotte onder lijnde hoe feitelijk reeds thans een sterke gerichtheid plaats vindt op de praktijk. Hulpmiddelen daarbij zijn de zgn. conferenties bedrijfsleven. „Wij moeten af van de school als weegschaal de een zwaar genoeg, (de ander te licht) en gaan woekeren met de gedifferentieerde mogelijkhe den, die krachtens de M.W. worden geboden, vooral ook met de M.A.V.O. als basis in de technische richting (U.T.S.) en de M.E.A.O.-scholen (voor bedrijf en kantoor), aldus de heer Spaans. De sprekers ontvingen een dank woord van de voorzitter en beant woordden - na afhandeling van de huishoudelijke agenda - verschil lende vragen. PAROCHIEBERAAD ZIERIKZEE Causerie over „Sexualiteit en gezinsplanning" MOSKOU, 20-4. De Sowjet-Unie telde op 1 januari van dit jaar 234.401.000 inwoners. De kindersterf te nam vorig jaar af maar het sterf tecijfer bleef gelük aan 1965 met 7.3 per 1.000 inwoners. De gemiddelde leeftijd van de Rus sen is 70 jaar - 74 jaar voor vrouwen en 66 voor mannen. Deze feiten en andere staan vermeld in „USSR in cijfers 'in 1S66", een uitgave van de Centrale Raad voor de Statistiek, al dus het persbureau Tass. Er zijn thans in de Sowjet-Unie negen steden met meer dan een mil joen inwoners, tegen drie in 1959. De grootste drie, Moskou, Leningrad en Kiev, telden in het begin van dit jaar resp. 6.507.000, 3.706.000 en 1.417.000 inwoners. De grootste stad in Sibe rië, Novosibirsk, telt 1.064.000 inwo ners. Voorts zijn er 23 steden met meer dan een haLf miljoen inwo ners. VATICAANSTAD. 20-4. Paus Pau- lus heeft donderdag 10.000 dollar ge schonken voor het wereld-voedsel programma, in verband met zijn op roep voor intensievere strijd tegen honger, armoede en sociale onrecht vaardigheid in de wereld. Hij deed dit op een audiëntie voor leden van de commissie voor het V.N -wereld voedselprogramma. Twee kinderen gedood als gevolg van aanrijding TEIST, 21-4. Het driejarig jon getje Ad Roosen uit Zeist is van morgen in een ziekenhuis in Utrecht overleden aan de verwondingen die het gisteren opliep, toen het bij het oversteken van de Laan van Beek en Royen. door een personenauto werd aangereden. De tweejarige Jerfaas de Jong, met wie Adje Roosen de weg overstak, werd bij do aanrijding op slag gedood. ZIERIKZEE. 19-4. In het kader van het Pavcehieberaad, sprak deze week te Zierikzee pater J. M. Roof, van het Diosecaan Instituut voor Hu welijk en Gezin te Breda, ever het onderwerp: „Sexualiteit en gezins planning". Gelet cp de diskussiemo- gclijkheid na de causerie, kan men de bijeenkomst beschouwen als on derdeel van de „pastorale gesprek ken", zoals deze in de afgelopen win ter - gelijk gemeld - hier ter stede plaats vonden. Pater Roof ging uit van een drietal punten, t.w. de verandering dn het huwelijksontwerp; de verandering in het mensbeeld en de verandering in het gezinsontvverp. Na het concilie en het verschijnen van de nieuwe catechismus is het be grijpelijk dat wijzigingen in de sexu aliteit en huwelijkslevenbenadering, zich voordoen, met name in hot ka der van £le voorlichting over deze onderwerpen. Vroeger werd in R.K.-kringen het huwelijk te exclusief gezien als een voortpiantingsinstituut, maar deze visie is doorbroken. Het huwelijk is veel meer het „eigen ontwerp van twee mensen", dat samen wordt ge maakt en opgebouwd. Derhalve is het ook een veranderlijk ontwerp en kent niet het statisch karakter van. een „instituut". Elke twee partners gever er een andere - n.l. hun eigen - inhoud aan. Dit hangt samen met het gewijzig de mensbeeld. Vroeger werden schei ding gemaakt tussen lichaam (het aardse en zondige) en de ziel, die uitsluitend op de eeuwigheid diende gericht. De sexualiteit had hierbij in hoofd zaak een biologische wetmatigheid. Bij de benadering van het gewij zigde gezinsontwerp, speelt de oude opvatting - als door de kerk bij de praktische beleving erkende - nog door. M.a.w. de traditionele leer, die alleen de periodieke onthouding de creteert. Daarnaast heeft de kerkelij ke goedkeuring ook zijn personalis tische tendens gekregen, in de vorm van het fiat op voorbehoedsmiddelen. Tenslotte wordt gesteld dat de me thode om te komen itot verantwoorde gezinsplanning er niet meer toe doet, met uitzondering evenwel van abor tus en sterilisatie. Diskussie Bij de diskussie kwam het gezag van Rome. ten aanzien van het be handelde onderwerp ter sprake, de kwestie van de geboorten en de over bevolking en de sexualiteit buiten het huwelijk en in meer algemene Scheepvaartberichten Abida. 20-4 te Singapore. Gaasterland, pass, 19-4 Casquets naar Amsterdam. Kryptos, 21-4 te Mena Al Ahmadi. Skadi, 19-4 thv. Lissabon naar Li verpool. President Johnson zal zich in geen enkele andere Europese hoofd stad ophouden wanneer hij naar Bonn gaat, aldus is door het Witte Huis bekendgemaakt. zin. Mede tot het deelnemen aan de diskussie was aanwezig dokter S. E. Wustmann te Ovezande, die o.m. wees op het toenemend aantal ge slachtsziekten, een facet dat ernsti ge aandacht verdient en een waar schuwing inhoudt tegen al te vrije sexuelo verhoudingen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE voordat u inlichtingen heeft ingewonnen bij het Pfaff Naaimachinehuis W. Rikken N.V., Kortemeestraat 17, Bergen op Zoom, tel. (01640) 58 78. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nederhemert: J. van Vliet, Ouddorp (Z.H.); .te St. Philips- land (toez): D. B. v. Lokhorst, Eem- nes-Buiten; te Schoonebeek (toez.); J. Dof, godsdienstleraar Hervormde Kweekschool te Assen. Bedankt voor Westbroek: J. Vroeg- indeweij, Goudswaard. Ger. Kerken Beroepen te Eindhoven (vac. dr. W. v. d. Zwaan): C. Klapwijk, stud, pred. 'te Groningen; te Diever: R. Pluim, Oosterend (Fr.). Bedankt voor Emmen-Angerslo: L. J. Wolthuis, Woerden; voor Dieren (3e pred pi.) en voor Uithoorn (2e pred.pl.): E. Haverkamp, Leiden; voor Veendam: G. Manënschijn, Broeksterwoude. Congres over godsdienstige opvoeding van het kind AMSTERDAM, 20-4. Ter gelegen- heid van het 50-jarig bestaan van de vereniging voor godsdienstige opvoe ding (Westhill) wordt voor de eerste keer in ons land een wetenschappe lijk congres gehouden met als the ma: de godsdienstige opvoeding van het kind in de wereld van nu. Vijf protestantse en katholieke deskun digen uit binnen- en buitenland zul len hierover voordrachten houden op het congres dat van 18-20 mei in de Hildebrandzaal te Haarlem wordt gehouden. Herv. Gemeenten Dreischor en Noordgouwe Zowel in het HerVoHnd Kerkblad van deze week als in de Predikbeur- tenlijst elders in dit nummer zijn de aanvangstijden van de kerkdiensten voor zondag te Noordgouwe en Drei schor in verband met een foute op gave verkeerd aangegeven. De dien sten moeten namelijk zijn als volgt. Noordgouwe: half tien; Dreischor: 11 uur. Met deze mededeling vervallen dus andere opgaven. SPORTBERICHTEN VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I 4e klasse G: Het programma voor a.s. zondag 23 april luidt: DIVO-DFS Selectiewedstrijd te Vlissingen Op zondag 23 april a.s. zal een se lectiewedstrijd worden gespeeld tus sen twee elftallen van zondag afde lingsspelers op het veld van de ver eniging „Walcheren" te Vlissingen. Aanvang 13.30 uur. De Techn. Com missie van de KNVB afdeling Zee land heeft hiervoor twee elftallen sa mengesteld met in het A-elftal o.a. J. v. d. Vaate (Renesse. In het B-elf tal treffen we o.a. aan A. Jonjter, D. Bezuijen en A. Goossens. allen even eens Renesse-spelers. Beide reser ves voor beide elftallen zijn opge steld Th. Ragas (Renesse) en S, de Vlieger (Dreischor). Brabantse-Nooidwesthoek Beurs Op 25 april a.s. opent te Steen bergen de Brabantse Noord-West hoe kbeurs op het Floraplein. Op de ze beurs, ondergebracht in demon teerbare hallen met een oppervlak te van plm. 2.500 m-., worden meer dan 1100 verschillende artikelen ge toond en gedemonstreerd. Voor een amusementsprogramma is de mede werking toegezegd van Gert en Her- mien Timmerman, de Zangeres Zon der Naam. het Trio Hellenique en de beroemde Engelse zanger Dave Berry ZIERIKZEE Vergadering N.C.V.B. De afdeling Zierikzee van de N.C. V.B. vergaderde woensdagavond in het Hervromd Verenigingsgebouw. Nadat gezongen was Ps. 98 1 en 2, ging de presidente mevr. D. B. Ver- heule-Hartemink, voor in gebed. Zij las vervolgens Handelingen 1:1-9 en hield hierop aansluitend een me ditatie. In het bijzonder verwelkom de de presidente de spreekster van deze avond, mevrouw Marijs-Visser uit Den Haag. Er werden enkele mededelingen gedaan ,o.a. -inzake de te houden Pro vinciale Landdag op 23 mei te Zie rikzee, waarvoor zich al 1850 dames hebben opgegeven. De spreekster, mevrouw Marijs, hield vervolgens een boekbespreking over de 'boeken „Engel met épn vleu gel" en „Niet met goed fatsoen" van Aart Romijn. Na een korte levens beschrijving van de auteur gegeven te hebben, besprak mevrouw Marijs vóór de pauze „Engel met één vleu gel" en erna „Niet met goed fatsoen" boeken, die onderling totaal ver schillend zijn, maar beide levens echt en-de erin voorkomende perso nen alleszins acceptabel. Zij gaf tot slot haar eigen oordeel over deze ro mans en vond het eerste boek te goed om er kritiek aan toe te voegen. Van het tweede boek noemde zij een wat zwak geschreven gedeelte, maar bei de werken kon ze van harte aanbe velen. De presidente dankte mevrouw Marijs voor het gebodene. Zij dankte ook de organiste en kon meedelen, dat er deze avond een nieuw lid kon worden ingeschreven, terwijl ook door verhuizing een nieuw lid voor Zierikzee kon worden geboekt. De volgende vergadering zal D.V. wor den gehouden op 21 juni a.s., waarop dokter A. J. v. d. Hoorn uit Zierik zee zal spreken over „Waarheid of leugen aan het ziekbed". De mei- vërgadering vervalt in verband met de Landdag. Nadat nog gezongen was Gez. 130 1 eindigde mevrouw Marijs deze goede avond met dank gebed. Bouwmaterialen in brand geraakt Gisteren (donderdag)middag werd de Zierikzeese brandweer gealar meerd in verband met een brandje dat was ontstaan in een hoeveelheid bouwmaterialen bestaande uit dak platen, z.g. stroplaten, die waren op geslagen onder een afdak in de tuin, grenzende aan de St. Domusstraat, van Supermarkt Quist. De brand weer was zoals gewoonlijk weer snel aanwezig en slaagde er in met twee hoge..rukstralen de vlammen snel te doven. De dakplaten zijn echter voor gebruik ongeschikt geworden. Het materiaal was op deze plaats opge slagen in verband met bouwwerk zaamheden en eigendom van de fa. Van Aken. Aangenomen wordt dat de brand is ontstaan in een rommel en afvalhoek welke hier aanwezig was en ei- bestaan vermoedens dat het vuur door enige jongens werd aangestoken. De brandweer stond onder leiding van de heer J. Quant. Bromfiets verleende geen voorrang Gisteren (donderdag middag om streeks kwart voor één kwam de bromfietsberijder H. G. uit Dreischor op de hoek Mulockstraat-Caustraat in botsing met een vrachtauto, be stuurd door M. de J. De bestuurder van de bromfiets reed over de Mu- lockstraat en wilde linksaf de Cau- straat inrijden maar verzuimde voor rang te verlenen aan de van rechts komende vrachtauto. De bromfiets kwam toen in botsing met de laad bak van de vrachtwagen. De berij- d.T kwam ten val. Dokter Bontkes verleende eerste hulp en vervoerde d;. onfortuinlijke G. met o.a. een ge broken arm naar het Rode Kruiszie- kenhuis. Stand Kon. Zeelandia N.V. op oost-Gelderse Bakkrsdag Naar de Bakkers Bondscourant verneemt zal de Kon. Zeelandia Zie rikzee met een stand aanwezig zijn op de Oost-Gelderse Bakkersdag in de markthal te Didam. Binnen de stand van dit Zierikzeese bedrijf zal men weer kunnen kennismaken met de resultaten welke met Zeeland.a- orodukten kunnen worden bereikt. Een groot assortiment brood en ban ket zal er geëtaleerd worden, waar bij het accent zal liggen bij de pro- dukten voor broodverbetering. HAAMSTEDE N.C.V.B. vergadering Onder leiding van mevrouw Den Boer-Steenland werd een vergade ring gehouden van de N.C.V.B., die op de gebruikelijke wijze werd ge opend, waarna de presidente medi teerde n.a.v. het gelezen Schriftge deelte: Joh. 5:1-18. Over het onder werp: „Gezondheid en ziekte" sprak hierna de heer Schuitman te Hal steren, die zijn gehoor nader bracht tot doel en werk van de Stichting Vrederuste te Bergen op Zoom. Het gespx-oken woord werd toege licht met dia's De avond werd be sloten met het zingen van het „Dank, dankt nu allen God'' en gebed dooi de heer Schuitman. De volgende bij eenkomst werd bepaald op dinsdag 20 juni. Dan komt een spreker met het onderwerp: „Barthimëus". NIEUWERKERK Botsing tussen bromfiets en personenauto Woensdag om 17.30 uur had op de hoek Weststraat-Stolpweg een aan- j-ijding plaats tussen een bromfiets en een personenauto. Bromfietser M. J. ten H. uit Zierikzee kwam uit de Weststraat en wilde de Stolpweg oversteken. Hij zag de uit de richting Dreischor komende auto te laat en verleende geen voorrang. De be stuurder van de personenauto J. C. P. uit Zonnemaire remde krachtig, maar kon een aanrijding niet voor komen. De bromfiets werd met de voorzijde van de auto gegrepen, waarbij de berijder werd weggeslin gerd. Mede door het dragen van een valhelm werd hij slechts licht ge wond. Dr. L. v. d. Zande vex-leende eerste hulp Beide voertuigen wer den vrij ernstig beschadigd.. BRUINISSE Eerste pas! woningbouw De woningbouw (20 premiewonin gen) ging te Bruinisse donderdag middag snel van start, omdat de hei- ersfirma Advocaat uit Sliedrecht een ploeg vakmensen heeft gestuurd, die met een heistelling weet om te gaan. De eerste paal, van de 220 die de grond in moeten, werd echter ge slagen door de heer B. de Groot, ge meentesecretaris van Bruinisse, die op zijn eigen wijze eveneens hét haast ongelofelijke heeft gedaan om deze woningbouw te doen starten. De Chr. Bouwstichting voor Schou- wen-Duiveland, geesteskind van het C.N.V. (voorzitter de heer S. Over- beeke) heeft dit gewaardeerd en daarom verrichtte de "heer de Groot dit voor hem wel wat ongewone werk, gehelmd en witgejast, zij het •dan dat hij werd bijgestaan door een vaikman. Het geluid van de heima chine is nu weer dagelijks in Brui nisse te horen. De samenstelling van PARIJS, 20-4. - De permanente NAVO-raad heeft donderdag in Pa rijs zijn goedkeuring gehecht aan het Amerikaanse plan om volgende maand op de ontwapeningsconferen tie in Genève samen met de Sowjet- Unie een ontwerpverdrag inzake een verbod op de verspreiding van kern wapens ter tafel te, brengen, zo heb ben NAVO-kringen meegedeeld. Dubbel herdenken ADVERTENTIE OVERHEMDEN Bel-0-tast U Mjveail ieibuijkend de grondslagen in de Van Hertsbee- kestraat, waar de firma Deurloo een complex van zes woningen zal bou wen, bleek tegen te vallen. Na een tamelijk ondiep zittende vaste laag, bleek men in een minder vaste sub stantie te belanden, maar het bleek wel dat op -andere wijze de palen toch muurvast kwamen te zitten. Ar chitect van de bijzonder fraai inge deelde woningen is de heer Nelissen, opzichter de heer Boumna. Wasberen geruild voor kangoeroes SCHIPHOL, 21-4. Zaterdagmiddag worden na een halve wereldreis in een DC-S van de Canadian Pacific Airlines twee netjes in kisten ver pakte jonge kangoeroes op Schiphol verwacht. De dieren zijn afkomstig uit de Nieuw-Zeelandse hoofdstad Wellingion en zijn bestemd voor Artis in Amsterdam. „We hadden een stel rode reuzen kangoeroes", aldus een zegsman van Artis, maar het mannetje is enige tijd geleden gestorven. Nu hebben we met de dierentuin van Welling ton een ruiltje met gesloten beurs gemaakt: wij hebben hun vier was- beertjes en' een panter gestuurd en er gaan straks nog wat eenden weg. In ruil daarvoor krijgen wij een jong stel kangoeroeseen voskoesoe (bui deldier) en twee kea's, een soort pa pegaaien, die vorige week al zijn ge arriveerd". De in Artis overgebleven kangoe roe-weduwebehoeft niet bang te zijn dat ze zal overschieten nu de nieu we kangoeroeman vergezeld wordt door een eigen vrouwtje, want kan goeroes zijn niet monogaam"aldus deelt Artis ter geruststelling mede. Een 16-jarige Oostduitser is er in de afgelopen nacht in geslaagd de Amerikaanse sector van Westberlijn te bereiken ondanks een kogehvond in zijn dij. V.N.-secretaris-generaal Ge Thant is donderdag van zijn veis door Azië tei-uggekeerd in New York. UTRECHT. De rechtbank ip Utrecht heeft twee Marokkaanse gastarbeiders wegens het aanraken van twee meisjes uit Den Bosch elk veroordeeld tot een gevangenisstraf Van twee jaar en zes maanden. De weg naar overeenstemming bin nen de NAVO was de dag' tevoren al geëffend toen de Westduitse regering liet weten dat ze zich niet zou ver zetten tegen voortzetting van het Amerikaans-Russische overleg over het ontwerp-akk'oord, al wilde ze wel nadere besprekingen in NAVO- en Euratom-verband over de tekst van het ontwerp. KERKWERVE. Heden (vrijdag) viert het echtpaar L. Hagesteijn-Rotle te Kerkwerve het 45-jarig huwelijksfeest. Vreugde en dankbaarheid derhalve voor het bruidspaar, dat hel vandaag stellig .niet aan belangstelling zal ontbreken. Een extra bijzonderheid bij dit huwelijksfeest, vormt het feit dat de heer Hagesteijn gedurende een kwart eeuw agent is geweest voor onze krant, de Zierikzeesche Nieuwsbode. Met een ijver en een akkuratesse, die wel eens in een apart kadertje mogen worden gezet, heeft hij steeds de belangen van de krant ter plaatse en toijde omgeving, behartigd. Als agent heeft hij vele en verlcrlei contacten met dc abonnees onderhouden en de directie van de drukkerij v.h. Lakenman Ochtman, de administratie en uiteindelijk ook de redaktie, scharen zich in de rij van hen, die hem - en uiteraard zijn echtgenote ivillen feliciteren met dit dubbel herdenken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ADVIES Het provinciaal bestuur heeft ge meend ons „aller Oosterscheldebrug" voortaan Zeelandbrugte moeten noemen. Van ons mag liet, maar laat niemand denken dat de geografische begripsverwarring daarmede ook maar iets geringer zal worden. Daar- voor liggen de misverstanden te diep, hetgeen we kunnen illustreren met het trieste relaas van een Amster damse monteurdie te Zierikzee een dringend karweitje moest verrichten. „H'm Zierikzeemoet deze hoofd stedelijke vernufteling hebben ge bromd, „da's een eind weg, ik ga maar vroeg op reis". Dat deed hij ook, na eerst, advies te hebben inge wonnen van een lokettiste van het Centraal Station. Een keurig kind, naar we aannemen, maar met enkele zwakke plekjes in haar keientje van ditmaal, aardrijkskundige kennis. U reist per trein naar Zevenber gen en vandaar met de bus naar Zie rikzee", heeft het lieve kind gezegd en dat heeft een rekenkundige reeks van strubbelingen ten gevolge gehad, waaraan de monteur nu nog met een lichte duizeling terug denkt. De man wilde naar Zevenbergen gaan, maar hij stoelde in een sneltrein en die reed door tot Roosendaal. De con- dukteur maakte hem daarop attent. Man arriveert ie Roosendaal en moet twee uur wachten op een slop- trein naar ZevenbergenEindelijk in deze gelukbrengende plaats, vraagt hij naar de bus naar Zierikzee. Alle Zcvenbergse monden open van ver- bijslering. „Een bus naar Zierikzee" ha, ha't men, alsof hij een puntige guitigheid verkoopt. Enfin, de man komt er achter. Hij reist terug naar Roosendaal, maar mist de bus naar Zierikzee, want als het verkeers- satertje eenmaal zit te schateren, dan weet hij van geen op houden. Man- wacht twee uur, pikt de bus naar Zierikzee cn arriveertop van de ze nuwen en de ellende tegen de avond in deze goede stad, met de snaakse uitroep: „da's ook een mooi spul om hier te komen". En 't is toch zo gemakkelijk. Bij voorbeeld met de trein naar Goes („Welk eiland meneer?") en dan de bus nemen via de Zeelandbrug. Maar als men ontdekt wat er met. het groe ne hout van Amsterdamse informa- triccs geschiedt hoe zal het zijn met het dorre? Het zal nog wel vaak Ze venbergen worden. Overigens een goede plaatsdie we hoog achten maar niet van dromen. SCHIEREILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2