1 OPSPORING VERZOCHT DUIZENDEN GULDENS DEL0NING! DE ZIERIKZEESCHE COURANT ■n du nummer: De inzaai op Schouwen-Duiveland Begrafenis dr. Konrad Adenauer vindt a.s. dinsdag plaats KAMERBREED j „DE MAGNEET" i Het beleid Paniek in Engels dorp bij demonstraties Hongersnood in delen van India „Maankrabber" maakte zachte landing Zuid-Afrika bestelt Franse duikboten CHaEmi KIJK AAN DE BINNENKANT VAN IEDERE WIKKEL VAN CALIFORNIA SOEP-IN-BLIK. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 april 1967 123ste jaargang Nr. 19780 WAARIN OPGENOMEN REDAKriE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken II, Zierikzee, postbus 1, tal. 01110-2253, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag. Redakteur: M. i. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. DEURLOO O root staatsman ging heen Nagebootste ruinitevlucht BONN, 19-4. Oud-bondskanselier dr. Konrad Adenauer is woensdag op 91-jarige leeftijd overleden. In zijn woning in Rheondorf bij Bonn kwam hij de gevolgen van een griepaanval, gepaard gaande met bronchitis, niet meer te boven. De woordvoerder van de bondsdagfractie van de chris ten-democratische partij, dr. Eduard Ackermann, maakte de dood van de staatsman, die van 1949 tot 1963 de bondsrepubliek leidde, bekend. De dood trad om 13,21 uur in. Volgens dr. Ackermann is Adenauer rustig ontslapen. Op elf april kwamen de eerste be richten over de alarmerende ontwik keling van Adenauers gezondheids toestand. Sedert 13 april streed de oude staatsman in een zuurstoftent hardnekkig tegen de dood. Aille radio- en televisiestations in West-Duitsland hebben onmiddellijk hun lopende uitzendingen onderbro ken rvm het nieuws van het overlij den te geven. De West-Duitse radio-omroep zond ernstige muziek uit en herhaalde na korte tussenpozen het bericht: „Kon rad Adenauer is dood". In steden en dorpen van West- Duitsland werd de vlag halfstok ge hesen. Voor de krantengebouwen verdrongen zich vele mensen. Dinsdag a.s. zal in de Westduitse Bondsdag een rouwplechtigheid ge houden worden en wel des morgens, 's middags zal in de Dom van Keu len een rouwmis opgedragen worden. Na de mis wordt Adenauer in het familiegraf op het kerkhof in Rhoen- dorf bijgezet. Daar rusten reeds de twee echtgenoten van Adenauer. Delegaties De Westduitse regering is, naar de regeringswoordvoerder Karl Günthcr von Hase heeft gezegd, erop inge steld, dat buitenlandse regeringen ADVERTENTIE Voor 5 naar 5 5 j Wij hebben breedtes voor elke 5 kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80,3.90, 5 4.00, 4.57, 5.50 meter. I A. S. FLIKWEERT j 5 Nieuwerkerk - tel. (01114)265 5 5 Bruinisse - tel. (01113)470 5 5 5 Dynamietontploffing nabij Zweedse stad OSLO, 18-4. Bij een dynamiet ontploffing in de buurt van Ton- stad in zuid-Zeden zijn dinsdagmor gen vroeg twee arbeiders om het le ven gekomen en zes zwaar gewond. De ontploffing deed zich voor in een bergtunnel, die werd aangelegd in verband met de bouw van een wa terkrachtcentra le. Rood-China heeft 786,4 miljoen inwoners HONGKONG, 19-4. Communistisch China telt op het ogenblik meer dan 786,4 miljoen inwoners, aldus de Amerikaanse inlichtingendienst te Hongkong. Het Chinese vasteland telde bij de communistische overwinning in 1949 541.7 miljoen 'bewoners. Goud in de Sowjet-Unie MOSKOU, 19-4. Volgens een Rus sische geoloog, V. Pervago, zouden, als vcorlcpigc aanwijzingen juist blijken, de in dc bodem van ccntraal- Rusiand vermoede goudreserves cp zijn minst even rijk kunnen zijn als die yan Witwatersrand in Zuid-Afri- ka. Maar, zo zei Pervago verder in een vraaggesprek met een Russisch tijd schrift. de exploratie in het genoem de gebied bevindt zich nog steeds in het beginstadium. Er kan nog niets met zekerheid worden voorspeld. In de afgelopen jaren zijn volgens Pervago in de Sowjet-Unie vele an dere goudreserves ontdekt, zoals die bij Samarkand in centtaai-Azië, die de grootste v?n het land zou kunnen blijken. ..Wij kunnen thans met zekerheid ze/gen, dat centraal-Azië en Kazakh stan de rijkste vindplaatsen van goud in de Sowjet-Unie zijn. In het hele gebied zijn reserves ontdekt", aldus Pervago. delegaties zenden, waarvan de om vang in elk geval beperkt zal zijn. Von Hase heeft verder meegedeeld dat de kerkelijke rouwplechtighe- den vermoedelijk in de Dom van Keulen zullen plaatsvinden onder leiding van kardinaal-aartsbisschop Jcsef Frings. De plaats (en ook de datum) van de begrafenis is nog niet bekend. Od de bijzondere vergadering van de fractie van de C.D.U. en C.S.U. heeft fractieleider Rainer Barzel ge zegd, dat het moeilijkste ogenblik voor Adenauer het mislukken van de plannen voor een Europese vex*dedi- gingsgemeenschap is geweest. „Uren vail Arlington" Adenauers mooiste politieke ervarin gen daarentegen waren de uren van Arlington geweest (toen in 1953 bij het eerste bezoek van Adenauer aan de V.S. voor het eerst na de tweede wereldoorlog in Amerika het Duit se volkslied gespeeld werd) en de uren van Friedland (waar vele dui zenden Duitse krijgsgevangenen aan kwamen, die door tussenkomst van Adenauer, bij zijn bezoek aan Mos kou in 1955, vrijgelaten werden). Tot Adenauers mooiste ervaringen behoorden de plechtigheden bij het sluiten van het Frans-Duitse vriend schapsverdrag van 1962 in de ka thedraal van Reims en de ontmoeting in 1960 in New York met de toenma lige Israëlische premier David Ben Goerion - de tot dusver enige sa menkomst van een Westduitse en een Israëlische staatsman. Adenauers opvolger als bondskan selier en leider van de C.D.U., Lud- wig Erhard, was tijdens de herden kingsrede van von Barzel niet aan wezig. AMSTERDAM, 19-4. De Amster damse politierechter, mr. Ilomke de Waard, heeft bjj de behandeling van een zaak tegen een Vielnam-demon- strant er zjjn twyfel over uitgespro ken of door de Amsterdamse politie bü elke Vietnam-dcmonstratie het zelfde beleid wordt gevoerd. Wanneer de politie om haar move rende redenen een andere tactiek gaat volgen, door niet in principe ie der die „Johnson moordenaar" roept aan te houden, en deze kreet toch maar toe laat komt de zaak in een heel ander licht te staan, aldus mr. De Waard. Dan weten de demon stranten niet waar ze aan toe zijn. Nadrukkelijk zei hij niet te willen treden in het beleid van de politie. Ter zitting kwam mr. De Waard te rug op zijn aanvankelijke voornemen om zich door daartoe bevoegde poli- tie-functionarissen te 'laten voorlich ten over het beleid bij de demonstra ties. Twintig jaar clandestien stroom getapt DORDRECHT, 19-4. De Dordtse politie heeft de eigenaar van een aantal winkels aangehouden omdat hij op ingenieuze wijze zijn elektrici teitsmeter „zuinig" had laten draai en. Hij kreeg door dat kunstje normaal stroom maar zag zijn nota's wat meer naar zijn zin opgesteld, doordat de meter niet de verbruikte hoeveelheid registreerde. De politie wilde uit vrees voor navolging niet uit de doe ken doen hoe de man zenn bezuini ging had weten te realiseren. Wat wel aan het Licht kwam was dat hij op deze wijze het Dordtse bedrijf al sinds de oorlog, dus meer dan 20 jaar, had benadeeld. Hij zou waar waarschijnlijk nog lang mee zijn doorgegaan ails hij niet tengevolge van een tussentijdse controle tegen de lamp was gelopen. RADING. 18-4. De Britse politie heeft stukken bouwland .afgesloten om een maniak te kunnen opsporen die twee meisjes van tien jaar ver moordde toen zij aan het spelen wa ren in een verlaten grintgroeve bij het dorp Beenham in Berkshire. In oktober van het vorig jaar werd hier in de buurt een 17-jarige kin derverzorgster gewurgd toen zij des avonds naar huis ging Men meent nu dat de moordenaar van de drie meisjes een en dezelfde persoon is. In het dorp, waar de twee meisjes woonden, staan'alle kinderen voort- duiend onder toezicht omdat de po litie er bang voor is dat de moorde naar neg eens zal toeslaan. Men heeft, een flink aantal rechercheurs ingeschakeld om de kinderen te be waken en de moordenaar op te spo ren. Diefstal uit schoolgebouw MAASTRICHT, 19-4. Een inbreker heeft in de nacht van dinsdag op woensdag 10.500 gulden buitgemaakt in het Henric van Veldeke college te Maastricht. De man moet via een in aanbouw zijnde vleugel de kamer van de rector zijn binnengedrongen. Daar forceerde hij een houten kast die met een stalen plaat was afge schermd. In deze kast lagen de eind- examenopgaven en een geldkistje met een inhoud van 10.500 gulden. De inbreker heeft het geldkistje opengebroken en het geld meegeno men. De examenopgaven heeft hij doorgesnuffeld. Tevens verdween uit de kast. een bedrag van duizend gulden dat in drie sigarenkistjes was geborgen. Brand eist acht doden SAO PAULO, 20-4. Bij een brand in de binnenstad van Sao Paulo zijn woensdag acht mensen omgekomen. Twintig anderen liepen verwondin gen. De meeste slachtoffers vielen onder arbeiders, die bezig waren de laatste hand aan het bouwsel te leg gen. De anderen zijn bankemployé's. ADVERTENTIE Anti-Chinese beroeringen op Oost-Java DJAKARTA, 19-4. In Sitoebondo en de nabijgelegen havenstad Pana- roekan op oost-Java hebben dezer dagen duizenden Indonesische jon geren, hoofdzakelijk leden van anti communistische actiegroepen, huizen en winkels van Chinezen en Indone siërs wier loyaliteit in twijfel wordt getrokken, geplunderd en in brand gestoken. Ook scooters, motors en fietsen verdwenen in het vuur. De eigenaars zelf was volgens Antara, geen haar gekrenkt, met uitzonde ring dan van een Chinese jongeman die werd afgeranseld nadat hij een actiefront-lid met een knuppel had aangevallen. Aanleiding tot de onlusten vorm den betogingen van de Chinezen te gen de regering. PATNA, 19-4. De regering van dc Indische deelstaat Bihar heeft be kendgemaakt. dat verscheidene ge bieden in dc staat tot hongersnood- gebieden zijn verklaard. De betrok ken streken beslaan een oppervlakte zo groot als Ceylon en tollen bijna 13 miljoen zielen. In deze streken is in twee jaar geen regen meer geval len. PH1LADFLPHJA. Na een nagebootste ruimt evluQht van .7.69 uur, 23 14 seconden staan deze studenten naast het controlepaneel van het r vaartcentrumvan hun school te Philadelphia. De vlucht maakte deel van de speciale ruimtevaartlessen die nu worden voortgezet met betere en meer wetenschappelijke uitrusting die het mogelijk moet maken „vluchten" met een lengte van 20 dagen uit te voeren. 23 min. tl l ruimte4 e deel uil PASADENA, 20-4. De Ameri kaanse „Maankrabber* heeft een zachte landing op de maan gemaakt. De „Verkenner 3" zette zich vanoch tend neer op het maangebied, dat Oceaan der Stormen wordt genoemd. De „Verkenner 3" landde op het vastgestelde tijdstip, donderdag om 01.04 uur Ned. tijd. De landingspro cedure verliep normaal. Het toestel is uitgerust met een televisiecamera, die opnamen moet maken van dc maanbodem, waarin een zich aan boord bevindende krabber zal wroe ten. Men hoopt hierdoor een duide lijk beeld te krijgen van de gesteld heid van de grond, waarop in de toe komst ruimtevaarders zullen landen. De eerste beelden worden binnen een uur na de landing verwacht. De maankrabber zal eerst over een twintigtal uren in werking treden. Vlak voordat de maanverkenner landde bedroeg zijn snelheid slechts zestien kilometer per uur. Kort na twee uur vannacht zijn de eerste beelden op aarde ontvan gen die de kort tevoren op de maan gelande Amerikaanse maanverken ner had uitgezonden. De eerste foto toont een afgeworpen onderdeel, dat op de maan terecht was gekomen voordat de verkenner daar landde. DEN HAAG. De tweede helft van de verlaging van de inkomstenbelas ting en de loonbelasting zal over eenkomstig een reeds door het kabi net Zijlstra genomen beslissing niet vóór 1 juli 1967 ingaan NANTES. 19-4. Zuid-Afrika heeft drie duikboten van de Daphne-klas- se in Frankrijk besteld. Vorige Week bracht minister van defensie Botna een bezoek aan Frankrijk. Hij ver klaarde toen voor de pers, dat Zuid- Afrika duikboten nodig heeft in ver band met de verdediging van het zeegebied rond de Kaap. die gere geld is in het akkoord van Simons- stad met Engeland. Diolen regenjas mei raglam mouwen en hoog le sluiten kraag. 89.- Dit nummer bestaat uit 12 pagina's jccoocoocccccocccogcoccoco I 8 0 De muizen lopen niet in de S WAT ÏEQT Tijdelijk buien Verwachting tot vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met vooral morgen buien; matige tot krachtige wind, aanvankelijk tussen west en zuid, morgen later draaiend naar richtingen tussen west en noord; in het algemeen iets lagere tempera turen. 21 april. Zon op 5.32, onder 19.47. Maan op 15.37, onder 4.45. Volle maan: 24 april te 13.03. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 21 april 0.13 v.m. 12.55 n.m. BROUWERSHAVEN 21 april 0.15 v.m. 12.40 n.m. Doodtij: 20 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Een omvangrijk gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van het zeegebied ten noorden van de Azoren via Frankrijk en dc Alpen tot boven de Balkan. Langs de noordflank ervan is een aktieve de pressie, in diepte toenemend, ten noorden van Schotland langs, naar zuid-Scandinavië getrokken. Een bij behorend koufront passeerde van ochtend vroeg ons land, maar regen van betekenis heeft dit niet gebrachl Inmiddels is ten zuiden van IJsland een volgende depressie tot ontwik keling gekomen. Deze zal zich over Schotland naar de Nooi'dzee ver plaatsen en morgen dicht langs ons land trekken, hetgeen met veel be wolking en buien gepaard zal gaan. Achter deze storing zal met weste lijke winden opnieuw koude polaire lucht west-Europa binnenstromen Naar alle waarschijnlijkheid zal premier Harold Wilson op 9 mei of ficieel aankondigen dat Engeland om toetreding tot de E.E.G. verzoekt, al dus het Britse blad „Financial Times" In Athene hebben woensdag on geveer 600 bafkkerswinkels hun deu ren gesloten teneinde de regering te dwingen tot verhoging van dc sub sidies op het brood ADVERTENTIE 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1