V.V.V.-administrateur werpt blik in toeristische toekomst STREEKNIEDWS IN DE GREEP VAN DE GRIEP? WITTE KRUIS Vliegramp in Iran WEL V.V.V. BL'RGIl-li AAMSTEDE HAAMSTEDE-BIIRGH, 17-4. De V.V.V. Burgh-Haamstede vergadert a.s. maandagavond te Burgh in hotel „Het wapen van Burgh" Helaas vait deze vergadering samen met de raadsvergadering. Op de agenda staat c.a. de rekening 1966 die een saldc toont van t 1972,57. Voor het eerst gaat het bestuur een Evene mentencommissie benoemen. Naast een uitgebreid jaarverslag gaf de ad ministrateur de heer VV. Bakker een visie cp de toekomst, waarin ook de doelstelling van het vijfjarenplan van de A.N.V.V. onder de loupe wordt genomen. Het aparaat in bin nen- en buitenland zal gestadig op gebouwd en uitgebreid worden zodat in 1971 het eindstadium bereikt kan worden. Daarom zal in al die jaren een steeds groter bedrag nodig zijn dat in 1971 de 14 miljoen gulden ge passeerd zal zijn, waarbij aangete kend dat 80 u/« hiervan voor het bui tenland is bestemd. Bij de V.V.V. Burgh-Haamstede wordt nu de vraag gesteld hoe daar cp aan te sluiten. Het is bewezen dat wij met onze Zeeuwse Delta zo niet in de gehele wereld, dan toch zeker in Europa in een unieke situatie verkeren. In twee uur n.l. zouden 5 miljoen mensen in de Westhoek kunnen zijn. mits er zeer goede verkeerswegen zouden zijn. Deze mensen wonen n.l. in een cirkel met 90 km middellijn rond het centrum van Zeeland. In. deze cirkel bevinden zich talrijke steden en deze bewoners daarvan zijn onze toekom stige klanten die onderverdeeld kun nen worden in dag- en weekend re creanten. Een V.V.V.-opgave wordt het nu deze mensen de juiste weg te wijzen door gerichte reclame aan au tobezitters met door V.V.V. uitgestip pelde routebeschrijvingen. Een auto mobilist heeft gaarne uitgewerkt ma teriaal als routebeschrijving op schoot. Overdreven propagandafcl- ders maken is niet rodig doch ons houden bij. de waarheid en de gast attenderen op de Deltawerken, de Zeeuwse wateren, de bruggen en het steden- en natuurschoon. Dit kan Schouwen-Duiveland niet alleen bereiken, maar het wordt uit voerbaar als het Prov. V.V.V. zijn schouders ermede onderzot. V.V.V. heeft het gevoel dat nog te veel aan dacht en geld wordt besteed aan het vertellen waarom men in het hoog seizoen naar Zeeland moet komen, en dat is volgens V.V.V.-begrippen fout. „Laten we toch het grote braak liggende terrein van de weekend-re creatie gaan ontginnen. Vergeet U niet dat weekend-gasten niet aan het seizoen gebonden zijn en denk voor al niet dat het begrip weekend te nauw gezien moet worden omdat men verbaasd staat hoeveel mensen er zo maar eens met een paar snip perdagen tussen uit knijpen. U leeft in een ideale cmgeving, het meren deel van deze 5 miljoen mensen leeft opgepakt in mensenpakhuizen in in dustriegebieden rond Rijn en Roer en snakken zc nu en dan naar frisse lucht die wij te bieden hebben', al dus de heer Bakker. Een andere groep toeristen brengt de vakantie door trekkend van de ene plaats raar de andere en die is niet te verwaarlozen. Het is tijd ook deze groep te gaan exploiteren. Daarbij aansluitend Wordt voor V. V.V. de aandacht gevestigd op het verlengen van de z.g. „Groene Kust"- route, die zijn oorsprong heeft in Scandinavië en langs Groningen via Afsluitdijk en door Amsterdam en Rotterdam naar Breda voert. „Wat Breda met een groene kust te ma ken heeft zal wel altijd een raadsel blijven". V.V.V. noemt het verbazing wekkend dat men tot nu toe nog niet op het idee gekomen is deze route via de Grevelingendam en de Zee- landbrug naar Antwerpen te leiden. Dooddoener was de Van Brienen- oordbrug, die een te lastig obstakel in de route zou zijn. Grevelingendam en Zeelandbrug liggen ver van de Westhoek doch V.V.V. heiligt de stel regel: Als het regent in Zierikzee drupt het in de Westhoek. Mogelijk dat de Prov. V.V.V. zich eens achter deze Kustroute-plannen kan zetten. Hameren op zelfde aambeeld Als het A.N.V.V. zo vervolgde de heer Bakker, in de toekomst 80 g van de haar ten dienste staande mid delen wil gaan gebruiken om buiten landse propaganda te voeren, dan is het in 1967 nodig dat wij op dit aam beeld gaan hameien. We menen dat het nu tijd wordt om aandacht te gaan besteden aan de hiervoor aan gesneden problemen. De V.V.V.-visie besluit met een uitspraak van het A. N.V.V. als onderdeel van het vijfja renplan. waar V.V.V. Burgh-Haam stede zich volledig achterschaart: „Niet alleen de economische beteke nis van het toerisme moet onze aan dacht hebben. Er is meer! Een suc cesvolle vakantie is een aangename kennismaking met het land waarin die werd doorgebracht. Zij schept dei-halve grotere bekendheid met een beter begrip voor het land en zijn volk". ZIERIKZEE Vreugde beleven is vreugde geven (Ingezonden). Men schrijft ons: In het komende jaar, 1968, bestaat het Koninklijk Ne derlands Gymnastiek Verbond (KN. G.V.) 100 jaar. Dat dit eeuwfeest bij de ruim 200.000 aangesloten gymnas ten reden tot feestvreugde geeft is vanzelfsprekend. Daarnaast is evenwel de gedachte opgekomen dat zovoien, kinderen zowel als volwassenen, geen deel aan cieze vreugde kunnen hebben doordat zij zich door de een of ou dere lichamelijke handicap niet bij een gymnastiekvereniging kunnen aansluiten. De gezinde sportbeoefenaren in het K.N.G.V. willen nu langdurige zieken, spastische kinderen, blinden, reumapatiënten en eenzamen een verrassing bereiden onder het motto „Vreugde beleven is vreugde geven". Vanzelfspt kend dient het resul taat vm deze actie een Koninklijk Verbond waardig te zijn. Alle aange sloten gymnastiekverenigingen zijn ingeschakeld om een zodanig resul taat mogelijk te maken. Hoewel het de S.V. DeLtasport door de aan haar toegewezen orga nisatie van de grote kringdag van de Zeeuws-Brabantse turnkring op 20 mei aanstaande beslist niet aan grote hoeveelheden werk ontbreekt, heeft hr t bestuur gemeend, zich niet aan medewerking aan deze bijzonder sympathieke actie te mogen onttrek ken. De jeugdleden zullen deze week hun familie, buren en kennissen be zoeken om deze een prilckaart voor te houden, waarin voor 5, 10 of 25 cent lean worden geprikt. Het bestuur van de afdeling gym nastiek meent er de aandacht op te mesten vestigen, dat: a. een blinde- geleidehcnd ca. f 4.400,- kost; b. een rolstoel f 500,-; c. een reis met 70 patiënten met de Henri Dun ant" per patiënt f 50,-. De actie- wordt gaarne aanbevolen. S.V. Deltasport, afd. gymnastiek H. M. v. d. Post, voorzitter. Filmavond N.C.R.(eis)V. Op vrijdagavond 21 april a.s. hoopt de Ned. «Chr. Reis Vereniging om 8 uur in het Ned. Herv. Verenigings gebouw. 't Vrije te Zierikzee, weer haar geheel nieuw boeiende kleu renfilmprogramma te vertonen on der het motto „Van Rijnvaart tot Kr om vaart". Op deze avond kan het publiek voor de vakantie in 1967 worden ingelicht over jeugdreizen, privéreizen, gemengde groepsreizen, reizen voor 65-jarigen en ouderen, reizen voor alleenstaanden (zonder reisgenoot) en kampeerreizen. Verder vindt gratis uitreiking plaats van het meer dan 600 reizen tellende Reisplan 1967, waarvan het lezen alleen al een belevenis is. Ver toond zullen worden kleurenfilms over Duitsland (Rijnbootreis), Oos tenrijk (Tirol), Zwitserland (Vier- walöstatter en Thunersee), Frankrijk (Parijs) en Turkije (Istanboel, Anka ra). Gemeente-avond Ger. Kerk In het verenigingsgebouw aan de St. Domus9traat, wordt woensdag 19 april a.s. de jaarlijkse gemeente avond gehouden van de Gerefor meerde Kerk. Ouile wel Eén der oude wellen van het vroegere Westenschouwen, die zijn bloot gekó- men bij een recente sirandontzanding aan dit deel van de Schouiven-Duive- landse kust. In één der wellen werden onlangs een kogelpot, een kan en een kookpot uit de l'le eeuw aangetroffen. Nadien hebben nog veten gezocht, maar zonder resultaat. (Foto: Zierikzcesche Nieuwsbode). Handtekeningenactie loopt goed Ons wordt verzocht om nog eens de aandacht te willen vestigen op de handtekeningen-actie die gevoerd wordt om te trachten bij de N.V. Ze- gam te bereiken dat 1. de m:{-prijs voor de gehele provincie uniform zal zijn, ongeacht het geleverde soort gas; 2. spoedige aansluiting van Schouwen-Duiveland op het aard- gasnet tot stand komt; 3. de wijze van betaling door de gebruikers her zien wordt. Zoals eerder gemeld wordt deze handtekeningenactie georganiseerd door de afdeling Zierikzee van de Partij van de Arbeid. De actie loopt tot nu toe uitstekend; slechts twee personen voelden er niet voor hun handtekening te plaatsen. SCHARENDIJKE De hier gehouden collecte voor de SIMAVI bracht f 334,50 op. HAAMSTEDE Koekoek meldde zich Van de heer Jac. Blom, camping „Bloms Hoeve'1 kregen we een tele foontje dat hij maandag de koekoek had gehoord. BURGH Reddingboot voer uit Na de scheepsbotsing nabij het lichtschip Goeree waarbij de Liberi aanse tanker Diane in brand vloog werd ook de in Burghslui9 gestatio neerde reddingboot President Jan Leis te hulp geroepen. Om 10 uur verliet schipper Schot met zijn man nen de thuishaven. Omstreeks 19.15 uur keerde de President Jan Leis te rug in de haven van Burgh sluis en schipper Schot Icon heet van de naald zijn belevenissen over de tanker ver tellen. De Jan Leis draaide de gehe le dag stand by rond de Diane doch werd tegen de avond afgelost door de Koningin Wilhelmina uit Stellen dam. Er zaten nog steeds 9 man aan boord en het was niet uitgesloten dat deze er plotseling af zouden moeten. Het voorschip brandde hevig nadat het Ln de voormiddag aan stuurboord was aangevaren door de Duitse coaster en aan bakboord had toen de ontploffing plaats. De vellen hingen erbij, vertelde schipper Schot alsof het een wondje aan zijn hand bete kende, vellen van 7 en 8 meter en daar deze zich onder water doorzet ten was het moeilijk voor de slepers en bergingsvaartuigen om de eigen lijke vuurhaard te bestrijden. Aan de kant van. de explosie was de huid over een lengte van 25 meter open gescheurd. Het voordek was één gloeiende plaat waarop het bluswa ter af en toe als een stoomwolk om hoog schoot. Olie had schipper Schot niet ge zien. Gelukkig maar want we kun nen ons de ramp niet voor ogen stel-, len indien deze 33.000 ton tanker vol geweest was en dezelfde weg was opgegaan als de Torrey Canyon. RENESSE Herdenking verzetsstrijders Evenals vorige jaren zullen ook dit jaar te Renesse de verzetsstrij ders worden herdacht. Vanwege het gemeentebestuur van Brouwershaven zal hiertoe op woens dag 3 mei as. de s namiddags te 2.30 uur een krans worden gelegd aan de voet van het monument aldaar. DREISCHOR Ruim 20 woningen leeg In Dreischor doet zich momenteel een merkwaardig feit voor. Terwijl in praktisch geheel Nederland nog met een flink huizentekort zit te kampen, staan er in Dreischor ruim 20 woningen leeg. Het betreft hier zowel huur- als koopwoningen, waar praktisch geen gegadigden voor zijn le vinden. Na het gereedkomen van de 20 ratiobouwwoningen aan de Heshuijzenstraat zijn hier.ook enke le gemeentewoningen bij gekomen. Verwacht mag worden dat deze cate gorie huizen wel weer spoedig be woond zullen worden. Daarnaast blijven dan toch nog een flink aan tal zg. koopwoningen leeg slaan, waaronder enkele panden aan Zee- lands best -bewaarde Ring. Hervormde gemeente-avond Naar wij vernemen zal op donder dag 27 april aanstaande in de win- terkerk een gemeente-avond worden gehouden, uitgaande van de Neder landse Hervormde Kerk ter plaatse Op deze avond zullen dia's worden vertoond over „Het beloofde land". „Crescendo" bracht een serenade aan bruidspaar Ter gelegenheid van het huwelijk van een tweetal leden van de harmo nie „Crescendo" brachten de muzi kanten vrijdagavond een serenade aan het bruidspaar Van dei* Linde- Waasdorp- Korfbalvereniging start met competitie Voor de korfbalvereniging „NOAD" alhier begint de competitie dit sei zoen op zaterdag 22 april a.s. NOAD I begint op die datum met con thuis wedstrijd legen Velocitas I uit Se- rooskèrke, welke wedstrijd om 6 uur n.m. begint. Naast het eerste twaalf tal neemt NOAD verder nog deel aan de competitie met een reserve twaalftal, een adspirantenteam et, een achttal in de pupiUencompctitie. zodat de blauw-witten ook dit jaar weer een flinke groep korfballer» la ten meedraaien. Vrouwenvereniging „Dcrcas" weer op reis De Hervormde vrouwenvereniging Dorcas' 'alhier zal dit jaar weel een uitstapje gaan maken. Ditmaal hebben de dames als reisdoel een bezoek aan Zeeuws-Vlaanderen op hun programma gezet. Ook Noord en Zuid-Beveland zullen met een bezoek worden vereerd. Als datum is vastgesteld dinsdag 23 mei a.s. Tiavalje nog niet in restauratie De eeuwenoude tra val je aan de Ring te Dreischor, welke al vele ja ren niet meer bij de dorpssmid in gebruik is, zal niet op korte termijn kunnen worden gerestaureerd. Deze oude hoefstal voor paarden werd en kele jaren geleden aangekocht door de oudheidkundige vereniging „Stad en Lande van Schouwen-Duiveland" voor een bedrag van f 150. Architect M. J. J. van Beveren te Middelburg heeft een restauratieplan voor de hoefstal opgemaakt. Gezien het feit. dat de kosten van het werk zoals de ze zijn begroot de financiële midde len van „Stad en Lande" ver te bo ven gaan, zullen de plannen voor deze restauratie voorlopig in de ijs kast gaan Inmiddels is de Rijks dienst voor de Monumentenzorg zo bereidwillig geweest om enige nut tige aanwijzingen te verstrekken voor een eenvoudige restauratie van de travalje. Mogelijk dat een vakbe kwame "timmerman de restauratie in de naaste toekomst zal kunnen ver zorgen. Door het vertrek van de heer G. Rozemond uit Dreischor staat nu ook de oude dorpssmidse leeg en is in eigendom overgegaan naar de heer M. J. Goudzwaard, welke ech ter neg geen bestemming aan dit monument heeft weten te geven. OOSTERLAND Stoplicht Rampaaitsedijk Van lezerszijde maakt men ons op merkzaam cp het stoplicht bij de Rampaartscdük, waarvan het ritme van het de lichtseinen regelende re lais, vaak oorzaak is van lange files, wachtende auto's. Hot is met het weekeinde voorge komen dat van de richting Zijpe slechts twee of drie auto's passeer den, terwijl aan de andere zijde een file stond lot aan de plaats, waar het motel wordt gebouwd te Nieuwer- kerk. Men vraagt zich af of een dergelijk stoplicht niet aan de omstandigheden kan worden aangepast. Voor reizi gers die - na een dag Schouwen-Dui veland - het schiereiland willen ver laten, krijgt het verkeer een effekt dat in de verte herinneringen op roept aan de vroegere wachttijden bij de pent. Misschien - zo vraagt men zich af - is er iets aan te doen, want lang wachten is zelden te rijmen met de gastvrijheid, waarmede men toe risten zo graag tegemoet treedt. BRUINISSE Veerponten hadden het druk Het mooie weer van zondag heeft blijkbaar velen geanimeerd een be zoek aan Schouwen-Duiveland te brengen. Twee veerponten waren zondagmiddag te Zijpe nodig om re gelmatig dienst te doen, om de stroom auto's af en aan te voeren en ondanks dat was men niet in staat te voorkomen, dat aan weerszijden van het veer een lange file ontstond van wachtende auto's. Optreden van muziekgezelschappen Behalve het mosselfeest op 15 juli en de wielerronde van Bru op 12 augustus staan nogal wat andere toe ristische evenementen op het V.V.V.- programma, onder meer een interna tionale viswedstrijd in juni. Door hët muziekgezelschap zijn tal van, be kende muziekgezelschappen uit ge nodigd om 's zaterdagsavonds con certen te geven, zoals „Kunst en Eer" (Zierikzee), en de muziekver enigingen van Kloetinge en Goede reede, gezelschappen die bekend zijn in muziekminnend Nederland om hun uitzonderlijke muzikale presta- tes. „Nu Met Hope" neemt deel aan défilé Soestdijk De muziekvereniging „Nu met Ho pe" te Bruinisse zal deelnemen aan het 'défilé van verenigingen voor het paleis te Soestdijk op maandag 1 mei, ter gelegenheid van de vei*jaar- dag van H.M. de Koningin op 30 april. Het gehele gezelschap, dus ook de drumband zal die dag naar Soest dijk trekken, ook de echtgenoten van de leden zullen dit evenement mee maken „Nu met Hope" is het enige gezelschap van het eiland dat deze eer te beurt valt. Het schijnt de be doeling te zijn, dat het gezelschap te Soestdijk, Soest en Baarn, ook nog een korte serenade zal geven. Indien mogelijk voor zover de tijd betreft, zal het gezelschap eveneens neg een bezoek brengen aan de Keukenhof. Verwarring rond niet-doorgaan van muziekconcours Op de zaterdag te Goes gehouden vergadering van de afd. Zeeland van de Koninklijke Zeeuwse Federatie van Muziekverenigingen heeft de voorzitter van de Bruinisser muziek vereniging „Nu met Hope", de heer J. van der Have, zich ernstig mis noegd uitgelaten over het niet door gaan van het muziekconcours te Bruinisse op tweede Pinksterdag. De muziekverenigingen van Ooster- land en Nieuwerkerk hadden, aldus de heer van der Have, van de lande lijk secretaris van de Federatie be richt ontvangen, dat het concours niet door kon gaan en trokken daar op hun deelneming in. Maar latei- kreeg Bruinisse zelf bericht, dat weer wél een concours mocht wor den gehouden, maar toen waren er geen deelnemers genoeg meer. Men kwam niet uit de verwarrende situ atie, want de gemeente-secretaris ontkende, toen hij ter plaatse dooi de voorzitter van de provinciale af deling werd opgebeld, een brief als door de heer van der Have bedoeld, te hebben geschreven. De voorzitter de heer Ocke. zeide de zaak verder bij het hoofdbestuur te zullen be handelen, wanneer door de heer van der Have de bedoelde brieven zou den worden overgelegd. Wonderlijk plaatsje 'SV> t Een merel heeft onmiddellijk onder de rook van Zierikzee een wonder lijk plaatsje gevonden om een nest te bouwen. Het is vastgehecht op de kruk van een autoportier. Gelukkig wordt de wagen niei regelmatig ge bruikt, zodat er een mooie kans bestaat dat de in het nest gedeponeerde eitjes worden uitgebroed .Moeder merel zorgde voor vijf stuks. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Politie zoekt munitie De verwondingen, opgelopen door de 11-jarige H. Grochal, die in het ziekenhuis te Rotterdam moest wor den opgenomen, nadat hij in een vuurtje kruit uit granaten had laten ontploffen, is voor de politie te Brui nisse aanleiding geweest, ten huize van verschillende andere jongens huiszoekingen te verrichten. Het ver zamelen van op de vooroever in het slik te Bruinisse gevonden munitie schijnt voor sommige knapen een hobby te zijn geworden. Herv. Kerkkoor zong in ziekenhuis Zaterdag gaf het Hervromd Kerk koor uit Bruinisse, onder leiding van de heer J. van den Berge, een uit voering in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Particuliere auto's, daar voor welwillend ter beschikking ge steld, brachten het koor ter bestem der plaalse, waarna in totaal een tiental liederen ten gehore werd ge bracht. Aan een vijftal patiënten uit Bruinisse wend een fruitmandje uit gereikt. Vergadering N.C.V.B. De afdeling Bruinisse van de Ned. Chr. Vrouwenbond zal op 20 april haar maandelijkse vergadering hoe den in het Ned, H'erv Verenigings gebouw. Op dezé avond zal een ver tegenwoordiger van de Kwatta-fa- bnieken te Breda voorlichting geven over de produkten die door deze fa briek worden geproduceerd. Baldadigheid bij de haven De laatste tijd proberen jongeren nabij de Bruse haven op zaterdag avond voor wat opwinding te zor gen. Tot één van de activiteiten waar weinig waardering voor kan worden opgebracht behoorde het opendraai en van een vat smeerolie. De inhoud vloeide over de straat en van een dijkje af naar beneden de rijweg op. Uiteraard betekende dit voor de eigenaar van het vat een flinke scha depost. ZIERIKZEE Reisje Oratoriumkoor Op zaterdag 10 juni a.s. maakt de reisclub van de Zierikzeese Orato riumvereniging een tripje naar Bra bant. O.m. zal een bezoek worden ge_ bracht aan „Eurostrand" in de Kem pen. Winter 1962-1963 In het vrij dagnummer publiceer den wij een herinneringsplaatje van de in het pakijs zwoegende „Zijpe" in de „harre winter van 1964". Een- lezer attendeerde ons er op, dat het de winter 1962-1963 is geweest. Wij buigen deemoedig het hoofd; de man heeft gelijk. Ons enig excuus: de tijd gaat ook zo snel. KERKWERVE Vergadering N.C.V.B.-afdeling Op woensdag 19 april as. wordt een vergadering gehouden van de N. C.V.B. Het woord zal worden ge voerd door de heer J. Hertgers, die zal spreken over „De gevaren van en de omgang met bestrijdingsmidde len", een onderwerp dat de belang stelling zeker waard is, gezien het feit dait wei ieder, hetzij direct, het zij indirect met bestrijdingsmiddelen heeft te maken. Afscheid ds. Zonneveld van bejaardensociëteit Vorige week werd in de wekeiijk- se bijeenkomst van de bejaardenso ciëteit te Kerkwerve afscheid geno men van de herv. predikant ds. G. Zonneveld, die voor de laatste maal als voorzitter aanwezig was. In de vier jaar dat ds Zonnevele1 als voor zitter optrad is de belangstelling voor de sociëteit aardig gegroeid zo dat op deze afscheidsmiddag 38 be jaarden aanwezig waren. Namens de bejaarden bood de heer L. Hagesteijn de scheidende predikant een koperen paraplu-standaard aan. Mevrouw Post-Oossc overhandigde ds. Zonne veld een koperen bloembak, opge maakt met bloemen en plantjes. Een dankwoord sprak ds. Westerink, die ds. Zoneveld als voorzitter opvolgt. Cp 25 april a.s. wordt de trouwe bezoekers van de sociëteit als afslui ting van het seizoen oen gezellige middag aangeboden in de vorm van een uitstapje, dat om half twee be gint bij het verenigingsgebouw. Scheepvaartberichteii Ganymedes, 17-4 van Antofagasta naar Talcahuano. Korenia, 17-4 van Nhatrang naar Pladju. Koratia, 18-4 ten anker Quinhon. Mississippilloyd, pass. 17-4 Socotra naar Mombasa. Skadi, 18-4 dwars Malaga naar Li verpool. ADVERTENTIE poeders helpen u eruit! TEHERAN, 18-4. Een vliegtuig van de Iraanse luchtmacht met 23 inzit tenden is door de bliksem getroffen en ontploft. Alle inzittenden kwamen hierby am het leven, aldus een mede deling van de Iraanse strijdkrachten. HENGELO. Nog voor het eind van dit jaar zal het Nederlands Eco nomisch Instituut te Rotterdam een rapport uitbrengen over de industrië le toekomst van Twente. Enfin, feitelijk kent u het verhaal al. De speelse wind en de dito stroom hebben aan het strand van Westen- schouwen een deel van de zandlaag weggeblazen c.q. gespoeld. Komt daar een stuk 14e eeuwse aardbodem bloot en cïe amateur-archeologen en de oudheidminnaars spitsen de oren en ze gaan graven en zoeken. Wie weet. Het is bekend dat historische dienstmaagden- soms wel eens wat te diep voorover bogen bij het water putten of al te vrolijk waren en dan ontglipte een waterkan aan hun han- den. Zo is menig baardmannetje o.f Jacoba-kannetje in goede slaat bewaard gebleven tot op de huidige dag. Er zijn geen gegevens bekend over de 14e eeuwse dienstmaagden, maar wie weet, wie weet. Velen zijn strandwaarts getogen op zoek naar oude wellen. Hele stukken derrie werden uitgeplozen alsof hel klom pen gouderts waren. Êen eenling heeft in een oude wel geluk gehad, met enkele potten en een waterkan; zuivere en fraaie spullen, waar zo'n zoeker danig mee in zijn nopjes is. Maar voor de rest (dit even voor dat u ook naar de schop grijpt), is de oogst schraal. Er zijn wat beenderen gevonden, maar die bleken van dier lijke afkomst en dan menen sommige optimisten dat er op enkele brokken derrie 14e eeuwse grassprietjes zit ten. Wie daar vreugde aan kan be leven, is een gelukkig mens, maar men zal moeten toegeven, het is maar simpeltjes. Overigens steekt er ook „gevaar"' in een al te grote ar cheologische ijver. Dat heeft een noeste spitter ondervonden, die meende een nog niet beroerde wel le hebben gevonden. Hij groef als een bezetene, maar zat na enkele uren midclen in dc konsekwenties van een seplic-tank, die in 1966 iverd aangelegd, voor een inmiddels ver plaatste strandtent. Aan de ingang van zo'n (ank ziet het ongeschoolde oog niet ineens een tijdsverschil van eeuwen af. Vandaar. Men kan natuurlijk over deze vergissing enkele opmerkingen ma ken, maar wellicht is het ivelgcvoeg- lijker het toch niet te doen. Volstaan wij met de mededeling, dat de (goe de) man geen kruiken heeft gevon den. Hij is trouwens snel een beetje verderop met de spade aan het werk gegaan. Hij moest wel. schiereilandman.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2