mr DE ZIERIKZEESCHE COURANT LIBERIAANSE TANKER NA AANVARING IN BRAND KAMERBREED Twee Rotterdamse jongens mishandelden B-jarig knaapje gruwelijk „DE MAGNEET" j in Engeland rassendiscriminatie Plan voor tweede Suez-kanaal Twee kinderen bij brand omgekomen Invloed op het weer Het maanonderzoek WAT Alarmerende toestand in deelstaat Bihar Cycloon in Pakistan Technische problemen EEG-Iandbouwraa Rij ksbegrotingstekort blijkt 2,3 miljard gulden hoger ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 1 fï april 1067 123ste jaargang N'r. 19779 WAARIN OPOENOMtN 1797 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, poitbu* 1, lol. 01110-2255, na 18.00 uur: tal. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M J. 8ij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V Drukkerij v/h Lakenman 6, Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 ceni per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. Irt dit nummer: Schadelijke faktoren voor Sch.-iyiaad.se vogelstand ROTTERDAM, 17-4. Het ruim 33.000 brt. metende Liberiaanse tank schip Diane" (eigendom van „Global Tankers Inc." in Monrovia) is maan dagmorgen na een hevige aanvaring met een Duits vrachtschip van bijna 1000 ton in brand gevlogen. Twee van de 39 opvarenden van de Liberiaan worden vermist: men vreest dat ze in de vlammen zijn omgekomen of zijn verdronken. De aanvaring, die in zeer dichte mist plaatsvond, veroor zaakte forse schade aan beide sche pen. Do Diane" liep door een kort na het uitbreken van de brand ontstane explosie flinke schade op aan bak boord. Het tweede bij de aanvaring betrokken schip, de Duitse vracht- vaarder „Annelis Christophersen". kreeg -/.ware schade aan de steven. Het schip kon later op eigen kracht zijn reis naar Rotterdam vervolgen. Dooi de aanvaring brak ook brand uit aan boord vim het Duitse schip, maar de bemanningsleden slaagden er in kor te tijd in de vlammen onder controle ti- krijgen. Omstreeks zeven uur maandagavond meerde de „Annelis Christophersen" af in de Rotterdam^ se Waalhaven. Belangrijke reparatie- werkzaamheden zullen na het lossen van de lading looderts noodzakelijk. Op hetzelfde ogenblik dat de „Anne lis Christophersen" de Waalhaven binnenvoer hadden de bemannings leden van acht Nederlandse, Belgi sch en Duitse slepers en bergings vaartuigen, die op de eerste noodsei- inen \?an de «,D|ane"-marconist te hulp ivaren gekomen, de aanvanke lijk zware brand op het voorschip van de Liberiaan bijna helemaal on der de knie. In (le reddingsboten De brand en de daarop volgende explosie aan boord van het lege ADVERTENTIE tankschip, de Diane" had op het tijdstip van de aanvaring nog maar nauwelijks een van de Rotterdamse Europort-havens verlaten na daar een lading ruwe olie gelost te heb ben - het zich in 't begin zo gevaar lijk aanzien dat de kapitein besloot 28 van zijn bemanningsleden in de reddingboten te laten stappen. Om streeks half elf gleden de twee red dingsboten langs de huid van de al zwaar slagzij makende tanker om even later veilig op het bijzonder kalme water te belanden. Nog geen half uur daarna stonden de mannen van de „Diana" - Spanjaarden en Portugezen - op het dek van het Ne derlandse V.N.S.-schip „Steenkerk". dat zich maandagmorgen in de on middellijke omgeving van de plaats van de aanvaring had bevonden. Via drie touwladders had de bemanning van de „Steenkerk", onder de ver baasde belangstelling van negen „Steenkerk"-passagiers. de 28 man in snel tempo aan boord gekregen. Later slaagde men er zelfs ook nog in de twee reddingboten, waarin de schipbreukelingen de „Diane" had den verlaten, aan boord te takelen. Na deze geslaagde reddingsoperatie liet kapitein W. F. Rueb koers zet ten naar de bestemmingshaven Rot terdam. Maandagmiddag omstreeks vier uur leverde hij de geredden vei lig af bij de Eemhaven. ROTTERDAM, 17-4. Enkele Rot terdamse jongens in de leeftijd van 14 en 15 jaar hebben zaterdagmiddag, naar eerst thans bekend is geworden, de 8-jarige Jan Keert uit de Maas stad afschuwetijk mishandeld. Een uitgebreid onderzoek van de recherche kinderpolitie heeft uitge wezen dat Jan, terwijl hij zaterdag middag" in het Zuiderpark aan het spelen was. plotseling dooi- de jon gens werd aangegrepen en werd meegenomen naar een andere plek in het park. Daar bonden zij hel jongetje eerst met schoenveters aan een boom vast, waarna zij hom een plastic ballennet in de mond stop ten. Vervolgens hielden de jongens Jan een horloge voor en vertelden dat hij een tijdje later, om kwart over vijf. een pak slaag zou krijgen. Om precies kwart over vijf schoven zij trui en hemd van Jan omhoog en sloegen hem mei een touw van een boog op de blote rug. De hals en het gezicht van het jongetje werden daarna met brandnetels bewerkt. La ter maakten de jongens hun slacht offertje los en lieten hem naar huis gaan. Zwaar mishandeld met bloe- Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66. 3.75,3.80,3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIK WEERT Nicuwcrkerk - tel. (01114)265 Brulnisse - tel. (01113)470 DEN HAAG. 17-4. Een Israëlisch ingenieur heeft een plan ontworpen voor een kanaal tussen de Rode Zee en de Middellandse Zee, over Israë lisch grondgebied, dat een recht streekse concurrent van het Suezka- naal en de Verenigde Arabische Re publiek zou kunnen worden. WESTERBORK, 17-4. Bij een brand in een barak van het ambone- zenwoonoord „Schattenberg" bij Westerbork zijn maandagmiddag twee kinderen van het gezin Ruma- mcri cm het leven gekomen. Door de brand, die omstreeks drie uur uitbrak, brandde de woning ge heel uit. De overige negen leden van het vri.i grote gezin bleven gespaard. Omliggende woningen liepen aan zienlijke waterschade op. GENEVE, 17-4. Sowjetrussische geleerden hebben raketten en lucht- afioeergranaten gebruikt om warmer weer te veroorzaken en te voorko men dat de oogst door hagel wordt beschadigd, heeft de Sowjetrussische weerkundige E. K. Fedorov in een rapport aan het meteorologisch we reldcongres in Genève meegedeeld. Hij acht het heel goed uitvoerbaar, over een gebied van tienduizenden vierkante kilometers wolken te ver wijderen. Op een hoogte van ver scheidene kilometers werden chemi caliën in de wolken verspreid door raketten en granaten. De wolken brak endaardoor en bleven enige tijd verspreid, zei hij. Bij een bepaalde proef werd de temperatuur over een groot gebied acht graden hoger. An dere proeven, in een periode van vier jaar genomen, leidden ertoe dat de door hagel veroorzaakte schade in de behandelde gebieden drie tot vijf maal kleiner ivas dan in onbe schermde gebieden. I.ONDEN, 17-4. Blijkens een rap port van onderzoek, bekend onder de naam politieke en conomische plan vorming (PEP), heeft rassendiscrimi- nitie in Engeland thans behoorlijke afmetingen aangenomen en breidt het zich nog uit. Ir, het rapport worden talrijke ge vallen genc-emd van onheuse beje gening van niet-blanke immigran ten. die sinds het einde van de oor log Engeland zijn binnengestroomd. Do onderzoekers van. PEP hebben 976 immigranten ondervraagd uit West-Indië, India. Pakistan en Cy prus en 500 mensen die discriminatie tegenover deze immigranten zouden kunnen toepassen. Van genoemde im migranten zouden de ervaringen van d West-Indiërs het slechtst zijn. die van de Cyprioten het best. In het rapport wordt de veron derstelling bestreden, dat de discri minatie wel zal afzwakken naarma- Verhoging loodsgelden voor Schelde voorgesteld DEN HAAG, 17-4. Minister Luns heeft maandag de op 23 maart 1967 te Brussel ondertekende overeen komst tussen Nederland en België tot wijziging van de tarieven der loodsgelden voor de Schelde en haar mondingen aan de Staten Generaal toegezonden. De overeenkomst heeft blijkens de toelichtende nota ten doel de tarie ven van de loodsgelden op de Schel de met gemiddeld dertig procent te verhogen in twee etappes, nl. een van gemiddeld 15 procent op een nog nader vast te stellen tijdstip en ver volgens een van gemiddeld 15 pro cent van de huidige loodsgeldtarie ven met ingang van 1 januari 1968. Het voorstel tot deze verhogingen, waarover met België volledige over eenstemming werd bereikt, is van Nederland uitgegaan. Prof. Zijlstra president Nederlandsche Bank DEN HAAG, 17-4. Bij KB. van 14 april '67 nr. 3 is op voordracht van de minister van financiën, mi nister Witteveen, in overeenstem ming met het gevoelen van de mi nisterraad, prof. dr. J. Zijlstra met ingang van 1 mei benoemd tot pre sident van de Nederlandsche Bank N.V. Zoals bekend, werd prof. Zijlstra reeds op 20 september van het vo rig jaar. op voordracht van minis ter Vondeling, mat ingang van de zelfde datum (l mei '67), benoemd tot opvolger van de huidige president van de bank, dr. M. W. Holtrop, die in de loop van dit jaar de pensioen gerechtigds leeftijd zal bereiken. dende striemen op de rug en ver wondingen aan hoofd en hals kwam Jan even later bij zijn ouderlijk huis. De vader waarschuwde onmiddellijk de o.-l Li ie, die daarna een uitgebreid onderzoek ep touw zette. Dit on derzoek zal leiden tot do arrestatie van 2 jongens, een van 14 en een van 15 jaar. het is mogelijk dal de recherche van de kinderpolitie nog een of meerdere arrestaties in deze zaak zal verrichten. Moord op Westduitse taxichauffeur berecht BIELEFELD, 17-4. De 19-jarige Britse korporaal Leslie Michael Grantham is maandag door een Brit se krijgsraad in Bielefeld (Nedersak- sen wegens moord op de 30-jarige taxichauffeur Felix Reese uit Osna- brück, tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. De moord vond plaats op 4 december van het vorige .jaar. Grantham kan volgens het Engelse te een tweede generatie immigranten meer ingeburgerd raakt. Het ziet er zelfs naar uit, aldus het rapport, dat de niet-blanke immigranten in En geland zelfs tegen sterkere discri minatie zullen moeten optornen naarmate hun kunnen en kundighe den en hun ambities toenemen. Doodstraf geëist tegen O U Soekarno's paleiswachten SINGAPORE, 17-4. In Djakarta is maandag de doodstraf geëist tegen drie voormalige paleiswachten van Soekarno, wegens poging tot ontvoe ring van en moord op generaal Na- soetion toen de communisten in 1965 een staatsgreep pleegden. ADVERTENTIE Babylijkje gevonden HEERLEN, 17-4. Langs de auto weg Heerlen-Ncerbroek onder de ge meente Wijnandsrade is een baby- lijkje gevonden in een kartonnen doos die met louw was dichtgesnoerd Een man uit Hoensbroek die konij- nenvoer aan het zoeken was deed de vondst. Gerechtsarts dr. J. Holman waarbij is komen vast te staan dat de baby een meisje, waarschijnlijk dood is geboren. De „Karei Doorman" vaart weer ROTTERDAM. 17-4. Hel vlieg- tuigmoederschip „Karei Doorman" heeft maandag na een revisie van ruim een jaar weer het zeegat geko zen voor een proefvaart op de Noordzee. Op de Vcrolme-werf te Rozenburg heeft de „Karei Doorman" zijn vermoedelijk laatste vierjaarlijk se onderhoudsbeurt gehad, Verder is er een omvangrijke reparatie aan de ketel verricht en zijn de bemannin- genverblijven gemoderniseerd. Het is de bedoeling dat de „Karei Door man" op de Noordzee gedurende en kele dagen zal worden beproefd. NEW DELHI. 17-4. Als gevolg van het voedseltekort waaraan de Ncord- ïndische staten Oettar Pradesj en Bihar door langdurige droogte lijden, trekken duizenden stamleden naai de steden en dorpen. De autoritei ten daar moeten aan hen wel kos teloos voedsel verstrekken, omdat de dammen niet aan zware handenar beid gewend zijn en zij dus niet in geschakeld kunnen worden in werk verschaffingsprojecten die zijn op gezet cm de mensen geld te laten verdienen voor voedselaankopen. De genen die aan genoemde projecten werken, vragen nu ook om kosteloze rantsoenen. Vooral in Bihar is de toestand alar merend. Volgens de eerste minister Mahamaja Prasad Simha worden veertig miljoen door een tekort aan voedsel en water bedreigd. Er zijn 10G.000 vrijwilligers werkzaam in noodkeukens, waar dagelijks een half Produktiebeperking in particuliere mijnen HEERLEN. 17-4. De directie van de Oranje-Nassaumijnen heeft mee gedeeld dat de regering met de par ticuliere mijnen overlegt om tot een produktiebeperking te komen van 15 tot 20 procent. Een beslissing is nog niet genomen. Het is de bedoeling dat de Oranje- Nassaumijnen 3 en 4 en de mijnen Laura en Julia worden geïntegreerd. De Laura en de Julia zijn boven gronds al bijna geheel geïntegreerd. CAPE KENNEDY, 17-4. De Ver. Staten hebben maandagmorgen vroeg met succes vanaf Cape Kennedy een onbemand ruimtevaartuig in de rich ting van de maan gelanceerd, dat uitgerust is met een graafapparaat, waarmee men wil nagaan of het maanoppervlak het gewicht van een bemande ruimtecabine zal kunnen dragen. Om 8.05 uur Ned. tijd ging de machtige draagraket van het type „Atlas-Agena" de lucht in. Ongeveer veertig minuten later scheidde de 280 kg wegende ruimtecabine - die de naam van „Surveyor 3" heeft gekre gen - zich van de laatste rakettrap. Alles scheen normaal te verlopen. Als de vlucht volgens plan ver loopt, moet de „Surveyor 3" om streeks 65 uur na de lancering in de „Oceaan der stormen" op de maan landen, op circa 110 km van de rand van krater Landsberg. Het vaartuig is drie meter lang en moet op de maan op drie poten komen te staan. Bijbelvaste soep LAGE VUURSCHE. 17-4. Prin ses Beatrix heeft van een Utrechtse student een blikje linzensoep gekregen. Dit om de kwestie van het eerstge boorterecht op eeil bevredi gende wijze te regelen voor het geval zij een tweeling krijgt. Zoals bekend verkocht de zoon van aartsvader Isaak, Ezau zijn eerstgeboorterecht aan zijn tweelingbroer Jacob voor een schotel linzemnoes. De 19-jarige student in de me dicijnen H. Corbeij uit Breda, trof het, dat de heer Bleeker van de veiligheidsdienst van hel koninklijk huis, die het ge schenk in ontvangst nam, een bijzonder bijbelvast man bleek zodat hij het doel van zijn mis sie niet al te uitvoerig uiteen hoefde te zetten. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's >MO0CCCCCO50CCCOSCO5CO5CC. Veel tijd en werk is gewonnen o Als men vrotfg is begonnen. S <5 a PE bilt SOESTD1JK. H M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben maandag op paleis Soesldijk Slien Kaiser, Cees Verkerk en Ard Schenk ontvangen. Op de foto zien we v.l.n.r. Slien Kaiser, H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard, Cees Verkerk en Ard Schenk. Honger in India miljoen mensen te eten krijgen. In een door de droogte getroffen gebied van de Indiase staat Oettar Pradesj zijn twee kinderen omgeko men en twee gewond toen zij onder de voet werden gelopen tijdens een uitdeling van gratis voedsel. Duizend kilometer „lopen" op handen REGENSBURG. 17-4. Een jonge hotelhouder uil Saai. bij Regensburg", wil een afstand van meer dan 1000 km. op zijn handen (in plaats van te voet) afleggen. Zijn doel is Rome, waar hij Hofmeier denkt door de paus in audiëntie ontvangen te zul len worden. Deze oud-onderofficier van de Bundeswehr, die 1.55 meet, schat Ro me in drie maanden te kunnen be reiken. Hofmeier, die reeds ëen we reldrecord handenlopen op zijn naam heeft staan met de afstand Regens burg-München (130 km.), heeft twin tig paar handschoenen speciaal voor zijn tocht naar Rome laten maken. Hij wordt begeleid door een groep van zes man, die hem deels zullen controleren, deels verzorgen. Wanneer Ludwig Hofmeier zijn tocht volbrengt, zal hij een beloning van 100.000 mark, die door enkele Westduitse ondernemingen is uitge loofd, in ontvangst kunnen nemen. De afgelopen drie maanden zijn in Oost-Pakistan 398 mensen aan cholera en pokken gestorven, zo is maandag officieel megedeeld. KARATSJI. 17-4. In oost-Pakistan heeft zondag een cycloon gewoed, die aan honderd mensen het leven heeft gekost en ongeveer duizend dakloos heeft gemaakt in drie dorpen bij de monding van de Ganges, enige hon derden kilometers ten zuiden van Dacca, in de omgeving van Madipur. Het getroffen gebied was maandag nog niet bereikbaar. Gevreesd wordt dat er nog meer slachtoffers zijn. Plaatselijk nachtvorsl Verwachting tot woensdagavond: In de nacht en ochtend opklaringen met plaatselijk nachtvorst; morgen in de loop van de dag toenemende bewolking met later mogelijk regen; overwegend matige wind, krimpend van noordwest naar zuidwest; de zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 19 april. Zon op 5.36, onder 19.43. Maan op 12.38, onder 4.08. 20 april. Zon op 5.34, onder 19.45. Maan op 14.07, onder 4.29. Volle maan: 24 april te 13.03. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 19 april 10.01 v.m. 22.44 n.m. 20 april 11.38 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN 19 april 9.55 v.m. 22.49 n.m. 20 april 11.28 v.m. n.m. Doodtij; 20 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 17-4. Hel K N.M.I. deelt mede: Achter een depressie, die van midden Noorwegen naar de omge ving van Leningrad trok, stroomde in de afgelopen nacht met noordwes telijke winden koudere en onstabiele lucht ons land binnen. Boven het noorden van de Noordzee. Denemar ken en zuid-Zweden stond een harde lot stormachtige wind, maar in onze omgeving was de windsnelheid be langrijk minder. In de onstabiele lucht ontwikkelden zich stapelwol ken. waaruit plaatselijk enkele re gen- en hagelbuien vielen. In hel komende etmaal zal een sto ring van het zeegebied ten zuidwes ten van IJsland naar de Noordzee trekken. Op de nadering hiervan neemt later de kans op regen toe In de komende nacht zal in het binnen land plaatselijk nachtvorst voorko men. terwijl morgen overdag de tem peraturen ongeveer dezelfde zullen zijn als vandaag. ROTTERDAM. De N.V. Koninklij ke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. deel uitmakend van de Rijn-Schelde groep, heeft van V.O. Sudoimport te Moskou een opdracht ontvangen voor de bouw van vier visverwerkingskoelschepen. In een derde bulletin is maandag meegedeeld dat de toestand van oud bondskanselier Adenauer nog steeds ernstig is „wegens de verzwakte al gemene conditie van de patiënt en de toestand van zijn longen". BRUSSEL, 17-4. De ministers van landbouw van de E.E.G. hebben maandag in Brussel een akkoord be reikt over een aantal technische pro blemen van de overgangsregeling in de graansector, ter voorbereiding van de volledige gemeenschappelijke markt die volgend jaar juli ingaat. De ministers hebben besloten hot graanjaar jaarlijks op 1 augustus te laten beginnen. Voorts is een „bewaarvergoeding" voor gerst en mais voorzien in de vorm van acht verhogingen van de drempelprijs, naarmate het seizoen vordert, van 0-75 dollar per Ion voor gerst en zes van 0.93 dollar per ton voor mais. Cck is een regeling getroffen voor vergoedingen ten behoeve van de noordelijke maisgebieden. waar de ogst aanzienlijk later valt dan 1 au gustus. De ministers hebben tenslotte een overgangsregeling opgezet voor bloem t.b.v. Duitsland en Italië, die voorziet in voortzetting van de hef fing gedurende twee maanden na 1 juli a.s„ en eventueel gedurende nog een derde maand, zij het dan slechts vcor vijftig procent. DEN HAAG. 18-4. Ten gevolge van sterk gestegen uitgaven en ver minderde ontvahgstcn bedraagt het tekort op de begroting 1967 niet 1.176 miljoen gulden, maar 2,319 miljoen, aldus blijkt uit een nota die de mi nister van financiën het parlement heeft voorgelegd. Vooropstellend dal het huidige be grotingsbeeld nog tal van onzeker heden bevat komt de minister tot de conclusie dat de uitgaven die op do oorspronkelijk ingediende begroting cp 20.152 miljoen gulden werden ge raamd. 963 miljoen hoger zullen zijn en 21.115 zullen bedragen. De ont vangsten daarentegen zullen 180 rnli- joen laser zijn dan oorspronkelijk werd voorzien en 18.796 gulden in plaats van 18.976 miljoen bedragen. De belastingontvangsten zullen in totaal 74 miljoen minder bedragen dan oorspronkelijk geraamd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1