weekend-systeem DE ZIERIKZEESCHE COURANT O.E.S.O. legt accenten op kunstmest en betere zaairassen Machtsovername in Ghana? Minder handel van Rhodesië Oud SS-er veroordeeld Onthulling monument Auschwitz (Polen) Johnson terug in de VS. KAMERBREED „DE MAGNEET" Overstroming in Rusland Rus Gloukhov door Justitie uitgewezen Nederland moet zijn subsidies wijzigen Na beatconcert: Spoor van vernielingen in Haagse binnenstad en langs het strand Tulpenreceptie te Parijs MORRIS Klap voor Labour in Engeland Italië spant zich in voor de vrede L„™-| 8 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 17 april 1967 123ste jaargang Nr. 19778 WAARIN OPGENOMtN 1797 1889 4EDAKME EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-225$, na 18.00 uur: lel. 01110-21)8. Girorekening 137677 Redakteur: M J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N V Drukkerij v'h lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week >0 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag. dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (mai. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Nieuw kleedgebomv voor Tennisclub Zierikzee Hulp aan ontwikkelingslanden PARIJS, 15-4. De rUke landen van de wereld zijn het er zaterdag - de laatste dag van een vierdaagse con ferentie over de agrarische hulp die de leden-landen van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (O.E.S.O.) gezamenlijk aan onderontwikkelde landen heb ben verstrekt - over eens geworden dat er grote nadruk dient te worden gelegd op kunstmest, zaairassen met een grotere opbrengst en weten schappelijk onderzoek, om mede de voedselproblemen in landen van ABIDJAN, 17-4. In Ghana heeft een nieuwe militaire junta de macht overgenomen, zo is maandagmorgen in het buurland Ivoorkust van de Ghancse radio vernomen. Johnson gelast beëindiging staking SAN ANTONIO, 17-4. President Johnson heeft zondag zijn minister vén justitie opdracht gegeven een bevei tot beëindiging van een staking uit te vaardigen voor de werknemers bij een fabriek in Stratford, die de motoren vervaardigt voor T-35 hef- schriefvliegtuigen Deze worden voor de strijd in Vietnam gebruikt. De Amerikaanse president heeft bet recht bij arbeidsconflicten een afkoe lingsperiode van tachtig dagen te ge lasten, die gebr*uikt dient te worden om te onderhandelen. De staking be gon zaterdag. SALISBURY, 15-4. Blijkens van daag in Salisbury gepubliceerde offi ciële statistische cijfers is de waarde van de Rhodesische buitenlandse handel in 1966 - het eerste jaar van zelf uitgeroepen onafhankelijkheid - ten opzichte van 1965 met ruim 95 min. pond gedaald tot 188,9 min. pond. Volgens de gegevens, de eerste van deze aard, die in ruim vijftien maan den zijn gepubliceerd, had de Rhode sische handel met het buitenland in 1965 een waarde van 284,5 min. pond. BIELEFELD, 15-4. Vier voorma lige S.S.-officieren zijn vrijdag in Bielefeld veroordeeld tct vijf tot ne gen jaar gevangenisstraf. Zij waren verantwoordelijk voor de deportatie van 46.000 joden uit het Poolse ge bied Bialystok naar uitroeiingskam pen. De 58-jarige Lothar Heimbach, destijds commissaris van politie, werd tot negen jaar veroordeeld, Ri chard Dibus tot vijf jaar. de 58-jari- geWLlhelm Altenloh tot 8 jaar en Heinz Errelis tot zes en een half jaar. Tegen de twee voornaamste beklaag den was levenslang geëist. Het pro ces heeft langer dan een jaar ge duurd. 54 Westduitse banken hebben een week geleden besloten in de komen de tijd een instelling voor krediet verlening ten behoeve van de handel met Oost-Duitsland, „Interzonen- handelskreditanstalt" (I.K.A.), in het leven te roepen. Azië, Afrika en latüns-Amerika op te lossen. Uit conferentiekringen wordt ver nomen dat de ontwikkelingslanden de opbrengst van reeds in cultuur gebracht land moeten vergroten in plaats van nieuw land te nemen voor agrarische doeleinden. Daar zijn be tere werkwijzen, het uitzaaien van nieuwe tarwe- en rij strassen, meer kunstmest, meer bevloeiing en meer landbouwkrediet voor nodig. Hulp verstrekkende landen, i.e. de Verenigde Staten, Canada, Japan, Australië en elf Europese landen, hebben belangstelling voor de bena dering volgens het principe van het geïntegreerde of beperkte gebied. Dat wil zeggen dat, wanneer een gebied eenmaal is gekozen als het méést be lovende voor agrarische ontwikke ling, alle middelen op dat gebied die nen te worden geconcentreerd. Scholier pleegde aanrandingen RIDDERKERK, 17-4. Een 14-jarige Ridderkerkse scholier is door de po litie aangehouden omdat hij sinds en kele maanden drie aanrandingen en acht mishandelingen zou hebben ge pleegd. Zijn slachtoffers waren vrouwen en meisjes tussen de 14 en 77 jaar, die hij soms onzedelijk, soms agres sief benaderde. Een 42-jarige vrouw bij voorbeeld, sloeg hij enige tanden uit de mond. De jongen, die flink van postuur is, .maakte vooral een gedeelte van Slikkerveer onveilig. Hij zal binnen kort voor de officier van jusitie in Rotterdam worden geleid. WARSCHAU, 16-4. Meer dan honderdduizend belangstellenden, onder wie vertegenwoordigers uit 9 Europese landen, ztfn zc-ndag in de Poolse plaats Oswiecim (Auschwitz) getuige geweest van de onthulling van een monument voor de slachtof fers van de nazi's. Dit monument bestaat uit ver scheidene bouwsels en heeft de vorm vair een sarcofaag. Het staat «tussen de mines van de gaskamers van het concentratiekamp, waar vier miljoen mensen uit 23 Europese landen zijn gedood, aldus het Sowjetrussiscne persbureau Tass. De menigte werd toegesproken door de voormalige gevangenen nr. 62.933, nu de Poolse premier, Josef Cyrankiewicz. Cp de bijeenkomst werd een boodschap voor alle valke ren aangenomen, waarin onder meer wordt gezegd dat „het monument voor de slachtoffers van het nazisme in Oswiecim een waarschuwing voor de levenden zal zijn - laat men nooit vergeten wat oorlog betekent, wat fascisme is en hoe groot de tragedie SAN ANTONIO, Texas, 15-4. Pre sident Johnson is op zijn ranch in Texas aangekomen na in Punta del Este de inter-Amerikaanse topcon ferentie te hebben bijgewoond. Johnson zal enige dagen op de ranch blijven, alvorens naar het Wit te Huis terug te keren. Beat-lawaai in Warschau WARSCHAU. 15-4. De Poolse po litie heeft van de wapenstok en traangas gebruik moeten maken om duizenden wild geworden tieners uiteen te slaan, die, overigens tever geefs, het paleis voor cultuur in Warschau trachtten te bestormen om een glimp op te vangen van de Britse beat groep „The Rolling Stones" die daar een uitvoering ga ven. In de zaal was het een hels la- waaL is geweest van de miljoenen slacht offers van het fascisme". De Poolse regering heeft voorts al le slachtoffers van Auschwitz sym bolisch onderschelden met hei Gnin- wald-kruis eerste graad. Een boord met een basreliëf van deze hoge militaire Poolse orde en de tekst van het betrokken decreet werd aan de voet van het monument geplaatst. ADVERTENTIE Voor naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75,3.80,3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIK WEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 MOSKOU, 15-4. De oude Russi sche stad Ryazan, die ten zuidoosten van Moskou ligt, wordt door over stroming bedreigd. De rivier de Oka is buiten haar oevers getreden. Het water nadert het handelscentrum van de stad. De mensen uit de be dreigde wijken zijn geëvacueerd. Er zouden nog geen mensenlevens te betreuren zijn. In de oude Russische kronieken uit het jaar 1095 wordt al melding ge maakt van Ryazan. Nu is het een industriestad met rond 220.000 inwo ners. DEN HAAG, 16-4. De Rus Glouk hov die verdacht van spionage-acti viteit woensdag j.l. werd aangehou den, is uitgewezen. Op aanwijzing van de minister van justitie heeft de politie te Amsterdam zijn vergun ning tot verblijf in Nederland inge- Wens E.E.G.-commissie: BRUSSEL, 14-4. Nederland moet vóór 1 mei a.s. dc subsidies wijzi gen, die worden verleend aan onder nemingen die zachte tarwe, harde tarwe en haver verwerken tot wa- ADVERTENTIE Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten! ren die voor menselijke consumptie bestemd zijn. Het gaat hier om brood biscuits kindervoeding, dieetvoeding e.d. De E.E.G.-commissie heeft dit ver klaard in een beschikking, die is af gekondigd in het officiële publika- tieblad van de Europese Gemeen schappen van 12 april. De E.E.G.-commissie stelt dat Ne derland zulke subsidies, die de prij zen drukken, niet toekent voor soort gelijke produkten die uit andere E. E.G.-landen worden ingevoerd. Ze vervalsen derhalve de concurrentie en beïnvloeden de invoer uit de an dere E.E.G.-landen. Volgens de be schikking zal de Nederlandse rege ring deze subsidiepolitieek zodanig moeten wijzigen, dat de prijzen er rviet meer door worden beïnvloed, of gelijkwaardige subsidies moeten toe kennen voor soortgelijke produkten als die uit andere E.E.G.-landen in Nederland worden ingevoerd. DEN HAAG, 16-4. Beatfans heb ben na afloop van het optreden van de Engelse groep „The Rolling Stones" in Den Haag een spoor van vernielingen door de Haagse binnen stad en langs het strand getrokken. Er werd voor duizenden guldens schade aangericht. De politie arres teerde achttien jongelui die zich o.m. ook aan diefstal en inbraken schul dig maakten. In de voornacht meldden zich op het politiebureau twee zeventienja rige meisjes uit Den Helder, die ver telden het kaartje voor de terugreis per trein te hebben verloren. Bij hen voegden zich een 19-jarige spuiter en een 15-jarige schollier, bedden uit Hoogeveendie de trein hadden ge mist. Op het strand bivakeerden ettelij ke tientallen jongelui in paviljoens, uit de aangiften, die zondag binnen stroomden bleek, dat deuren en ko zijnen en planken waren losgemaakt en opgestookt, soms in een kachel in een strandtent, ook wel op het strand in de open lucht Werd daarmee de kilte van de nacht te lijf gegaan, de jongelui verdreven honger en dorst door dranken en etenswaren weg te ADVERTENTIE trokken en tot zijn uitzetting beslo ten. Aldus een mededeling van het ministerie van justitie. Een en ander is de heer Gloukhov meegedeeld. Daar is aan toegevoegd dat hij het land per eerste gelegen heid moet verlaten. De reden voor de uitwijzing is, dat is gebleken - mede uit het verhoor door de officier van justitie te 's-Gra- venhage en de rijksrecherche - dét betrokkene gevaar oplevert voor de nationale veiligheid. Deze beslissing in het kader van het vreemdelingenbeleid zijn geno men na overleg met de offcier van justitie te 's-Gravenhage. De heer Gloukhov is na afloop van de termijn van inverzekeringstelling, op vrije voeten gesteld, aldus de mededeling. PARIJS, 15-4. In de Nederlandse ambassade in Parijs hebben de Ne derlandse ambassadeur en barones Bentinck een receptie gegeven ter gelegenheid van het traditionele tul- penfeest. Onder de ongeveer acht honderd genodigden bevonden zich bijna alle hoofden van diplomatieke missies in Parijs, de ambassadeurs bij internationale organisaties en een zeer groot aantal figuren uit de we reld der politiek, kunsten en letteren QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Durveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 LONDEN, 15-4. De Britse Labour- partjj heeft b\j de verkiezingen voor de gemeenteraad van groot-Londen een verpletterende nederlaag gele den. De conservatieven behaalden hier in voor het eerst sinds drie en twin tig jaar een meerderheid, en wel een die aan duidelijkheid niets te wen sen overlaat. Er vielen 82 zetels aan hen toe tegen 18 aan de socialisten. De oude raad telde 64 Labour-men- sen en 36 conservatieven. De stem- menverschuiving in vergelijking met de gemeenteraadsverkiezingen van 1964 was 119 procent. De opkomst van de kiezers was echter niet groter en bedroeg nauwelijks meer dan 40 procent. Jaarbeurs van Brussel BRUSSEL, 16-4. De 40e jaarbeurs van Brussel is zaterdag geopend in tegenwoordigheid van minister-pre sident Vandenboeynants en vele bin nen- en buitenlandse autoriteiten. Op deze jubileumbeurs zijn twintig landen officieel vertegenwoordigd. nemen. De politie arresteerde later op het strand een 17-jarig meisje zonder beroep uit Maastricht, en nog zeven jongens in de leeftijd van 15 tot en met 20 jaar. die uit Rotter dam. Haarlem, Amsterdam en Sit- tard bleken te komen. Zij trokken o. m. struiken en bomen omver. In de binnenstad werden drie jor^ gens aangehouden, die een bromfiets hadden gestolen. Het waren een 15- en een 17-jarige bijrijder uit Amster dam en een 17-jarige monteur uit Utrecht. Uit bouwketen in de omgeving van de Houtrusthallen werden 's nachts drie jongens opgepikt, die er hadden ingebroken om de nacht door te kun nen brengen. Dit trio kwam uit Die penveen, Brummen er Deventer. MILAAN, 16-4. De Italiaanse mi nister van buitenlandse zaken, Amintore Fanfani, heeft zondag in een toespraak op een congres van dagbladdirecteuren uit de E.E G.- landen gezegd dat de Italiaanse in spanning voor vrede in Vietnam dichter bij een positief resultaat is dan" alle andere inspanningen uit het verleden. Hij weigerde echter bijzonderheden te verstrekken. De 17-jarige prins Giulio Urffo Delia Scalette uit Bologna, een neef van prinses Paola van Luik, is in een ziekenhuis in Padua overleden. De jonge prins had op 26 maart ernstige verwondingen op gelopen te Cortina d'Empezzo, waar hij tegen een boom langs een ski-baan botste. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-4. Het K.N.M.I. deelt mede: In het weekeinde trok een de pressie van het zeegebied ten zuiden van Groenland over IJsland naar de kust van midden-Noorwegen en ver volgt zijn koers in zuidoostelijke rich ting. Achter deze depressie ontwik kelde zich boven Groenland een ge bied van hoge barometerstanden, dat verbinding kreeg met het hogedruk- gebied tussen de Azoren en Ierland. Tussen deze beide druksystemen stroomt thans met krachtige tot stormachtige winden koude lucht uit de poolstreken over Jan Mayen en IJsland naar het zuiden. Zo vroor het op IJsland vannacht nog 10 gra den, terwijl in Schotland de tempe ratuur plus 8 graden was. Een tem pera tuui*verschil dus van 18 graden. Tengevolge van deze ontwikkeling zal de wind in ons land naar noord west ruimen en in kracht toenemen, aan de kust tot hard of mogelijk stormachtig. Aangezien de lucht, die in het komende etmaal aangevoerd wordt, onstabiel van opbouw is, zul len er ook plaatselijk enkele regen- of hagelbuien vallen. Het wordt koud en guur weer voor de tijd van het jaar. Zaterdagmorgen werd het nieuwe clubgebouw van de Lawn Tennisclub Zierikzee officieel geopend door loco-burgemeester mr. K. A. Keu- ing. Voor de plechtigheid bekeken de talrijke genodigden het exteri eur van het nieuwe gebouw, dat voor de accomodatie van de tennis sport een belangrijke aanwinst be tekent. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Dit nummer beslaat uil 6 pagina's JCCOGOSCOCOCCOCOCCOOCOCOCO v Zo acht en mint u iedereen. h S0O5CCO0SO5O0CO55OSCOCOCO5 Vrij koud Verwachting tot dinsdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele regen- of hagelbuien; matige tot krachtige en aan de kust krach tige tot harde wind tussen west en noordwest; vrij koud. 18 apriil. Zon op 5.39, onder 19.42. Maan op 11.12, onder 3.41. Eerste kwartier: 17 april te 21.48. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 18 april 8.41 v.m. 21.10 n.m. BROUWERSHAVEN 18 april 8.33 v.m. 21.13 n.m. Doodtij: 20 april. Wrak kotter „Maartje" gevonden DEN HELDER, 15-4. Duikers van het werkvaartuig „Hydra" van de Kon. Marine hebben het wrak van de op 23 februari tijdens hevig stor- weer vergane Urker vissersbotter „Maartje". UK 223, met zekerheid geïdentificeerd. De duikers hebben een naambord van het vaartuig aan de oppervlakte gebracht. Het Ocstduitse communistische partijblad Noucs Dcutschland heeft dc voorstellen van de Westduitse re gering en de socialistische partij, de betrekkingen tussen beide Duitslan- den te verbeteren, grotendeels ver werpen. Minstens 37 mensen zijn omgeko men en tientallen moskeeën, huizen en regeringsgebouwen werden ver nield bij een aardbeving dinsdag in Zuid-Celcbes, zo meldt het blad van de strijdkrachten. Duizenden mensen werden geëvacueerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1