1 u r L L BOLLE - SUPERMARKT centrale verwarming N.V. KORPORAAL - Oud Beijerland i Drie ton voor bestrijding van perevuur ijn Wilhelmina gaat eerder dicht dan aanvankelijk plan was ONZE PUZZELRUBRIEK - /4 PoiTlpO preekt Hulpactie van het Rode Kruis in Vietnam Opening zelfbediening,szaak Bram Bolle te Oosterland Engeland - Rhodesië OOSTERLAND, 13-4. Het was woensdagavond voor Cent ra-kruide nier de heer Bram Bolle aan de Kerkstraat alhier een gi*ote dag. De geheel verbouwde winkel werd her opend na een grondige verandering dte hier een zelfbedieningszaak deen ontstaan en de winkel, voorhten groot 47 m~, bracht op niet minder dan 103 m- en in T-vorm veranderde. Burgemeester A. A. van Eeten opende door doorknipping van een lint de zaak, nadat hij eerst een speech had afgestoken. De burge meester prees de doorzettende geest van de heer Bolle die blijk heeft ge geven met de tijd mee te gaan. In allerlei branches, aldus de burge meester ziet men tegenwoordig ver groting en sanering en schaalvergro ting. Wie niet met de tijd weet mee te gaan komt achteraan. Namens het gemeentebestuur feliciteerde hij de heer en mevrouw Bolle hartelijk met deze buitengewone aanwinst waarop de gemeente trots kan zijn. Moge het u en uw gezin steeds goed blijven gaan in deze prachtzaak, aldus be sloot de burgemeester zijn toespraak. De heer Borgers, directeur van de Centra-combinatie memoreerde dat de heer Belle sinds 1937 in de zaak „zit" en er van heeft weten te ma ken wat het nu geworden is. De al lernieuwste inventaris, gepaard aan een alleszins overzichtelijke opstel ling van de waren nodigt tot kopen. Ook hij wenste de familie Bolle na mens de organisatie het allrebeste toe. Tot slot dankte de heer Bolle de aanwezigen voor de opkomst en in het bijzonder de burgemeester. Voor de goede samenwerking met b. en w. voor eh tijdens de verbou wing was spreker zeer erkentelijk. Ook veel dank aan de architect, te kenaars enz. van de Centra-organisa tie en niet het minst aan de heer Vroon en aan alle plaatselijke am bachtslieden die het werk tot volle tevredenheid uitvoerden. Na een tractatie werd aan de aanwezigen gelegenheid gegeven de zaak te be zichtigen. Een schat van 25 bloemstukken gaf aim het geheel een feestelijk ca chet. Het dorp Oosterland heeft nu twee zelfbedieningszaken die er we zen mogen. ADVERTENTIE Oók hier werd de uitgevoerd door Telefoon (01860) 26 97 *i i*I I*I LONDEN, 13-4. Premier Wilson van Engeland heeft donderdag in het Lagerhuis een nieuw beroep op Rhodesië gedaan om zijn rebellie te beëindigen. De weg terug is nog al tijd open, aldus Wilson en de leiders in Salisbury kunnen binnen een et maal aan hun verzet een einde ma ken als zij dat willèn. Amerikaanse zendeling moet Rhodesië verlaten zSALISBURY-Rh., 13-4. De Rhode- sische immigratie-autoriteiten heb ben meegedeeld dat een Amerikaan se zendeling, Neil Richards, binnen een week Rhodesië moet verlaten. De 31-jarige Richards heeft ongeveer drie jaar in Rhodesië gewoond. Hij is getrouwd en heeft twee zoons. Er is geen reden voor zijn uitwijzing op gegeven. Richards zelf weet het ook niet. Hij zegt weliswaar geen aan hanger van de Rhodesische regering te zijn, maar aan de andere kant nooit aan politiek gedaan te hebben. Verjonging van Russische militaire top MOSKOU, 14-4. Westerse waarne mers in Moskou verwachten grote verschuivingen in de Russische mi litaire top, met als doel de vervang ing van de oude veldheren uit de tweede wereldoorlog door vijftigers met meer gevoel voor technologie en de noodzaak van burgerlijke controle op modern militair apparaat. Volgens sommige zegslieden doen in militaire kringen geruchten de ronde dat ruim 500 officieren bij de ze verjongingsactie betrokken zullen raken. Achtduizend arbeidsplaatsen komen te vervallen worden verkregen van vrijkomend mijnpersoneel naar nieuwe indu strieën, die tot ontwikkeling worden gebracht om vervangende werkgele genheid te scheppen". Ter uitvoering van dit beleid, dat erop gericht is de ontwikkelingen ook in hun sociale consequenties goed in de hand te houden, is het besluit genomen de mijn Wilhelmina reeds in 1969 uit produktie te nemen. Daartoe zal men al vanaf heden de produktie geleidelijk gaan verminde ren. Het lag aanvankelijk in de be doeling eerst in 1970 met de sluiting te beginnen. De fabriek voor eierbriketten en syntraciet, gelegen op het terrein van de mijn Wilhelmina, zal echter haar produktie normaal voortzetten. De op deze mijn aanwezige bezet ting van circa 3.300 personen zal ge leidelijk gaan afvloeien, waarbij de zelfde mogelijkheden ter beschikking staan als welke bij de sluiting van de mijn Maurits' werden toegepast, namelijk interne e.q. externe ver plaatsing - voor zover nodig na om scholing -, pensionering en over brugging tot pensioen". DEN HAAG, 14-4. De staatsmijnen hebben besloten de m|jn Wilhelmina eerder te sluiten dan aanvankelijk het plan was; voorts de antraciet- produktie in de m|jn Emma te ver- utinderen en de cokesfabriek Emma te sluiten. Door deze maatregelen komen 8.000 arbeidsplaatsen te ver vallen, evenveel als het geval was in het kader van de sluiting van de m|jn Maurits. Naar verwachting zullen 5.000 per soneelsleden moeten doorstromen naar nieuwe arbeidsplaatsen, terwijl de overige 3.000 personeelsleden af vloeien door het normale verloop bij pensionering en door overbrugging tot pensioen e.d. De president-directeur van de Staatsmijnen, drs. Rottier, zou de functionarissen van het bedrijf heden (vrijdag) op de hoogte stellen van de genomen besluiten. Communiqué De Staatsmijnen hebben dit heden morgen medegedeeld in een commu niqué. Hierin wordt het volgende ge zegd: „De hoofddirectie van de N.V. Ne derlandse Staatsmijnen heeft beslo ten de noodzakelijke verdere inkrim ping van de sector vaste brandstof fen zodanig te versnellen, dat een meer gelijkmatige doorstroming kan De puzzel van vorige week bleek weer „lekker in het hoofd" te liggen want er kwamen flink wat oplossin gen binnen, waarvan een groot per centage juist bleek te zijn. De eerste prijs is bestemd voor: de heer J. W. van Leeuwen, Haneweg 25, Schuddebeurs. De tweede prijs gaat naar: de heer H. Jonker, Schelpweg 19c Ellemeet (post Renesse) De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. log; 3. nar; 5. mon ster; 10. est; 12. ora; 13. oir; 14. it; 16 toko; 18. are; 19. oom; 21. öke; 23. oder; 25 mier; 26. merrie; 28. gnoe 30 ben; 32. sloe; 34. orde; 36. komma 39. klas; 41. aloe; 43. arme; 45. stom; 47. amen; 49. arie; 51. reeks; 54. edam; 56. emma; 58. min1; 60. last; 62. infaam; 65. ezel; 66. esse; 68. rko; 69. dra; 70. eer; 71. onze; 73? we; 75. ave; 77. ren; 78. ada; 80. romance; 81. tik; 82. pit. Verticaal1, lei; 2. ge; 3. nto; 4. rood; 5. maarn; 6. noemer; 7. si; 8. troebel; 9. ram; 11, ster; 15. toe; 17. koel; 20. ore; 22. krom; 24. egel; 26. mak; 27. isar; 29. oost; 31. nee; 33. oker; 35 .dame; 37. olm; 38. mand; 40. asem; .42. ook; 44. mama; 46. oran 47. alm; 48. eenzaam; 50. iets; 52. enak; 53. som; 55. alleen; 57. mien; 59. ier; 61. serre; 63. fred; 64. aow; 67. sont; 69. dar; 72. zak; 74. enit; 76. va; 79. ap. Verliezen in Vietnam SAIGON, 13-4. In de week van 2 tot 8 april zijn volgens een Ameri kaanse mededeling 1478 leden van de Vietcong gesneuveld, duizend minder dan een week tevoren. Ook het aantal Amerikaanse doden was lager: 177 tegen 194. Aan Zuidvietna- mese kant sneuvelden er in genoem de week 284, dat is 73 meer dan de week tevoren. DEN HAAG, 13-4. Het bestuur van het Produktschap vcor groenten en fruit heeft donderdag een bedrag van drie ten beschikbaar gesteld voor de perevuurbestrijding. De mi nister van landbouw is bereid een zelfde bedrag beschikbaar te stellen. Zoals bekend heeft de minister van landbouw bevolen, in de met de ge vaarlijke ziekte perevuur besmette boomgaarden op Noord- en Zuid-Be veland alle pere- en appelbomen te rooien, de zieke zowel als de ge zonde. Op de vier bekende besmet te bedrijven: drie in Wissenkerke op Noord-Beveland. een in Wolphaart- cijk op Zuid-Beveland, alsmede op enige belendende percelen, is dat in middels gebeurd. Ook een deel van de aan Wol- phaarlsdijk grenzende gemeente Kat- tendijke was bij de maatregel be trokken. Het bedrag van maximaal zes ton zal worden gebruikt voor schade vergoedingen aan de eigenaren; De eerste drie uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen in het gebied groot-Londen zijn een aanwij zing voor een grote conservatieve overwinning. Dranghekken voor kasteel Drakensteijn LAGE VUURSCHE, 13-4. Mare- chaussee, rijks- en gemeentepolitie mannen hebben met vereende krach ten dranghekken geplaatst voor de ingang van kasteel Drakensteijn in Lage Vuursche waai-door de Slotlaan volledig werd afgesloten. De op dracht werd omstreeks elf uur te lefonisch verstrekt door de comman dant van de marechaussee, na over leg met de chef van de gemeente politie in Baarn, die enige dagen ge leden reeds een stapel dranghekken op het parkeerterrein tegenover ho tel „De Kastanjehof" had laten depo neren. - Als motief voor deze afsluiting werd genoemd de in het weekeinde te verwachten grote drukte van au to's en mensen. De nieuwe puzzel T 6 r 9 /O /s /V /r /6 <y to i/ tl 13 /V fs ft V 30 3/ Jt J3 JS 36 ■*7 Vo V' VI </r 9* f7 ft "f S3 tv sr fó '7 ts> 43? óf dv Sr rj h- De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. insect; 2. groente; 7. Duits voorzetsel; 10. vochtig; 11. tuimeling; 12. meisjesnaam; 13. uit stalkast; 16. zakboekje; 19. wiel; 20. lusthof; 22. indien; 24. prima donna; 26. geplaveide weg tussen huizen; 29. drank; 30. zangnoot; 32. bloei- wijze; 33 soort stof; 35. zijrivier van de Donau; 37. dichterbij; 39. Frans onb. voornaamw.; 40. schoorsteen- zwart; 42. leidsman; 44. Frans voeg woord; 45. 'koningin (Fr.); 47. niet gesloten; 49. gebed, verzoek; 51. ver langen; 52. pers. voornaamw.; 53. koning (Fr.); 54. bep rangtelwoord; 57. porren; 61. meisjesnaam; 62. wrang, zuur; 64. strafwerktuig; 66. hijswerktuig; 68. voortreffelijk; 71. plaats op Ameland; 72. lidwoord; 74. mens; 75. algemeen gevolgd gebruik 76. herkauwer; 77. onmeetbaar getal. Verticaal1. zoogdier; 2. vis; 3. opgetaste ihoop; 4 jongensnaam; 5. rondhout; 6. glibberig; 7. vaas; 8. rustig; 9. godsdienst (afk.); 10. scha de; 12. nakomen; 14. ter attentie van (afk,); 15. opening; 17. jongensnaam; 18. op de wijze van; 21. tijdperk; 23. vertrekken; 25. medelijden; 27. ru- moermaker; 28. hevig waaien; 31. barre; 34, lidwoord; 35. dubbelklank; 36. niet kunnende spreken; 38. ge lofte; 41. weekdieren; 43. voorzetsel; 46. land in Europa; 48. vader (Fr.); 50. kippenprodukt (mv.); 53. rege ringsstelsel; 55. eikenschors; 56. ik (Lat.); 58. vogel; 59. horizon; 60. kloosterzuster; 63. slijtageplek in stof 65. koker; 67. thee (Duits); 69. dwaas 70. voorzetsel; 73. voegwoord. waarschijnlijk zal men het echter niet geheel hoeven te gebruiken. Het Produktschap voor groenten en fruit, dat zijn drie ton op verzoek ven het Landbouwschap beschikbaar stelt, zal het geld via een heffing te rughalen bij het bedrijfsleven. Het wacht nog op een advies van het Landbouwschap over de manier waarep die heffing kan worden gere geld. Dat het Landbouwschap het niet zelf doet komt, doordat dit schap geen heffingen op produkten kent. m De Franse actrice Nicole Berger is donderdag in een ziekenhuis in Le Havre overleden, aan de gevolgen van een auto-ongeluk, KERKNIEUWS Contact tussen Wereld raad en humanisten DEN HAAG, 13-4. Donderdag- avond vond in Scheveningen een eerste officiële ontmoeting plaats tussen vertegenwoordigers van de Wereldraad van Kerken en van de International Humanist and Ethical Union. Van de zijde van de Wereld raad waren aanwezig de waarne mend secretaris-generaal; dominee Dominique Micheli (Engeland) en de Leidse theoloog prof. H. Berkhof. Namens de I.H.E.U. werd aan de bij eenkomst deelgenomen door prof. dr. J. P. van Praag, voorzitter van het Humanistisch Verbond Neder land. Tijdens de ontmoeting zal worden nagegaan of een gesprek tussen de Wereldraad van Kerken en de I.H. E.U mogelijk zal zijn. „De winter is vergangen" heet hel in een slecht vertaald liedje. Nu de wereld weer is uitgebot en begint te bloesemen aan alle kanten, mag men het zingen, maar na de winter 1963/19G4 heeft hel toch overtuigen der geklonken. Een lezer bezorgde ons deze prent van de „Zijpe" in het pakijs, een tui alweer ijskoude her innering. Toch wilden we uitgere kend met dit plaatje afscheid nemen van de winter als begrip, hopend op veel zon en warmte voor iedereen in het seizoen, dat langzamerhand zich duidelijk begint aan te kondi gen. ADVERTENTIE de kracht vaneen verkoudheid wmtm bij Vader, Moeder en Kind.«*« Nederlandse speelfilm afgekeurd DEN HAAG, 13-4. De centrale commissie voor de filmkeuring heeft de Nederlandse speelfilm „Ongewijde Aarde" van Jef van der Heyden te Hoorn ontoelaatbaar geacht voor het Nedei-landse bisccoppubliek. D:/_ film van de in Hoorn wonende Jef van der Heyden, die over twee we ken iru première zou gaan, mag van de keuringscommissie niet in roula tie worden gebracht. Dit is de eerste maal dat een Nederlandse hoofd- so oei film door de keuring wordt af gewezen. Volgens filmkeuringscom missie zou niet genoeg piëteit be tracht zijn ten opzichte van overle denen. Volgens de maker is de ruim an derhalf uur durende film juist uit piëteitsoverwegingen gemaakt. SAIGON, 13-4. De eerste fase van de drie maanden geleden door het internationale Rode Kruis in Vietnam begonnen hulpactie is ge ëindigd. De tweede is al ingegaan, aldus een donderdag door de Rode- kruisliga in Saigon gepubliceerd communiqué. Men heeft o.a. 22.000 melltrantsoenen en 11.000 vitamine tabletten verstrekt aan gezamenlijk 23.200 kinderen. In totaal waren 4792 Bronzen vaatwerk opgebaggerd uit Maas NIJMEGEN, J3-4. Naar het A.N.P. van het rijksmuseum G. M. Kam in Nijmegen verneemt zijn uit de Maas bij Sambeek twee stukken bronzen vaatwerk opgebaggerd. Vooral interessant, is een bronzen casserole waarvan de pan de gewo ne, hier vrij lage, vorm heeftDe steel eindigt waaiervormig en is daar halpemaanvormig uitgesnedenhet geen zeer uitzonderlijk is. Onder de ze uitsnijding op de steel drie in een driehoek geplaatste ronde gaatjes. Het onderste gaatje heeft nog een in gegraveerde groef met cirkel in de lengterichting van de steel Het stuk is in het midden van de eer- steeeuw te dateren. Het andere stuk is een bronzen ke tel met verticaal opstaande driehoe kige, doorboorde oren, verder onge veer half bolvormig. Hij behoort tot de grote groep van de z.g. vestland- ketels en vertegenwoordigt de laat ste fase in de ontwikkeling ervan. De vondst is waarschijnlijk in de 5e en 6e eeuw na Chr. te dateren. Het mu seum Kapi bezat van deze laatste vorm nog geen exemplaar. Beide stukken zijn hier dus zeer welkom. gezinnen door de met steun van in ternationale ploegen optredende plaatselijke Rodekruiscomité's gehol pen. De actie speelde zich grotendeels af in de Mekongdelta en de provin cie Kontoem in het centrale hoog land. Met het oog op de slechte ver bindingen in de delta wil de Liga een vloot van varende Rodekruis- pr-rien stichten. Het eerste schip, een zes meter lange, witbeschilderde sampan voorzien van het Rodekruis- embleem, is al in de vaart. Koppel zwaluwen BURGH, 13-4 .Met het zach te weer zaten we als 't ware te wachten op het telefoontje: „zwaluwen". Donderdagmid dag was het zo ver. Fruitkwe ker G. de Glopper die een schuur met zwaluw-recreatie mogelijkheden bezit aan de Hogeweg naar Westenschou- wen, bracht de telefonische mare dat twee zwaluwen die zelfde donderdagmorgen in de schuur waren gedoken en di rect begonnen aan de inspec tie van de nesten van vorig jaar. Mogelijk dat er nog iets bruikbaars bij ivas voor het tehuis van 1967. Met inspanning nu gewacht op de koekoek. Goed luiste ren is de boodschap, want de Turkse tortel zit er met haar geluid heel kort naast en dat heeft al tot abuizen geleid. In tussen: één zwaluw maakt geen zomer en zelfs twee ook nietmaar toch AFSTAND HOUDEN IS NOODZAKELIJK Nu wordt de wereld mooi. Niet alleen in Nederland, maar overal. Vooral ook in het zuiden van Europa. Maar er zijn slechts weinig vakantiegangers, die er van kunnen genieten. Waarom eigenlijk? Zou hel wel zo dom zijn in april/mei de kostbare weekjes „op te nemen". We zien U en onszelf daar al onder bloeiende vruchtbomen in zuidelijker bergstreken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4