'«A. PRES. JOHNSON ROEPT OP TOT EEN „NIEUW AMERIKA" C.W. JONKER WAT UQT Vi BIL T e <-2> Latijns-Amerikaanse gemeenschappelijke markt in oprichting Overval in NewYork Vereniging voor Vergiftiging van vogels in Drenthe De Nederlandse bevolking in 1966 Slachtoffers spoorwegongeluk KAMERBREED „DE MAGNEET" BERUCHTE GRAFSCHENNER SLOEG OOK TOE IN ZEELAND De P.T.T. op de geboortedag ,22 ploegstoffen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14 april 1967 123ste jaargaug Nr. 19777 WAARIN OPGENOMfcN DE ZIERIKZEESCHE COURANT «EOAKME EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, iel. 01110-225:5, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677 Redakleur: M. J. Bij de Vaaie, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; ,,Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk In dit nummer: Oosterscheldebrug wordt Zeelandbritg" PUNTA DEL ESTE, 13-4. Presi dent Johnson heeft donderdag op de Interamerikaanse topconferentie in de Uruguayse badplaats Punte del Este een dringend beroep gedaan op alle Latijns-Amerikaanse landen, In samenwerking met de Verenigde Sta ten „de droom van een nieuw Ame rika" te verwezenlijken. Hij bepleitte een „rationeel ont wikkelingsprogramma'' en beloofde dat hij het Amerikaanse congres om „een belangrijke bijdrage" zal vra gen wanneer de Latijns-Amerikaanse landen besluiten samen te gaan in een gemeenschappelijke markt. Deze bijdrage zou de overgang naar eco nomische integratie helpen verge makkelijken. Plan Johnson ontvouwde een Ameri kaans hulpverleningsplan van zeven punten: 1. Amerikaanse financiële steun voor een toekomstige Latijns-Ame rikaanse gemeenschappelijke markt; 2. Vergroting van de steun voor de grote multinationale ontwikkelings projecten; 3. bestudering samen met andere industrielanden van de mogelijkheid van tijdelijke preferentiële tarieven voor alle ontwikkelingslanden; 4. hulp op het gebied van de land bouw; 5. hulp op het wetenschappelijke en technologische vlak; 6. steun op het gebied van de volks gezondheid; 7. kredieten voor de bouw van uni versiteiten. De Amerikaanse president ver klaarde dat er met de ontwikkeling van Latijns-Amerika haast geboden is. „Ik beloof hierbij plechtig zolang Man pleegde abortus en doodde kind BREDA, 13-4. De rijkspolitie in Breda heeft de 47-jarige in St. Wil- librord wonende Rotterdammer D. G. gearresteerd wegens het plegen van abortus. De man heeft toegegeven op twee de Paasdag abortus te hebben ge pleegd bij een 16-jarig meisje (zijn stiefdochter) met wie hij ontucht had gepleegd. Daarna heeft hij het le vend geboren kind in de tuin van zijn huis begraven. De man werd geholpen door zijn echtgenote, de 41-jarige weduwe D. van S. uit St. Willibrord, zij is niet gearresteerd omdat zij over twee maanden zelf een baby verwacht. De patholoog-anatoom dr. J. Zel- denrust heeft seotie op het opgegra ven lijkje verricht G. is in 1958 in Rotterdam al eens veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens het plegen van ontucht met zijn eigen dochter. ik aanblijf alles te zullen doen wat in mijn macht ligt om u hierbij te helpen", zo zei hij. Een zaak van de eerste orde was de vorming van een gemeenschappelijke markt. Hopelijk zou de economische integratie tegen 1985. een feit zijn. Johnson ver klaarde voorts dat hij de Ameri kaanse import-export-bank zal ver zoeken leningen te verstrekken voor de bouw van grondstations in La tijns-Amerika voor kunstmaanver bindingen. ADVERTENTIE In Holland staat een huis In de Westhoek staan veel huizen Voor die huizen ligt een tuin. Maakt die tuin gezellig, zodat U er van genieten kunt! Bloemisterij en tuincentrum Hogezoom 20 Haamstede Telefoon (01115) 383 Ontvoerders aangehouden MUNCHEN, 13-4. Het Nederlandse paar (de 25-jarige Rudi Ronney- Tomey en de 26-jarige Theresia Mul ders). dat wegens ontvoering van een vierjarig meisje( het onechte dochtertje van Theresia Mulders) werd gezocht, is donderdagavond in München aangehouden. De politie heeft meegedeeld dat het kind in veiligheid is De man en de vrouw hadden op 20 maart in Waddinxveen het meisje, dat bij pleegouders on dergebracht was, ontvoerd. Het paar ontvoerde voorts maandag een hotel houdster uit Jülich in Rijnland- Westfalen. Aanval De eerste directe aanval op de Verenigde Staten kwam donderdag van Ecuadors president Arosemena, die Washington verweet miljarden dollars te besteden aan de verdedi ging van de democratie in Vietnam maar de Latijns-Amerikaanse buur landen te verwaarlozen. „Dit blijft voor ons verbazingwekkend", zo zei hij. De Amerikanen vechten in het verre Vietnam terwijl „aan hun ei gen grens en voor hun eigen deur volken protesteren in landen wier democratische grondvesten trillen van het marcheren van guerrilla strijders.waarin de ellende niet alleen het lichaam maar ook de geest aantast". Johnson, twee plaatsen van Arosemena af, klapte na diens toe spraak niet met de anderen mee. Langharigen mogen niet in zivembad GENEVE, 13-4. De gemeenteraad, van Genève heeft besloten langhari- gen de toegang te verbieden tot een nieuw zwembad in de stad. Jonge lieden, die hun haren tot de schou ders laten groeien, demonstratief hun kleding verwaarlozen en een smerige aanblik bieden" mogen er niet zwemmen. Een gemeenteraads lid was het met deze maatregel niet eens. Hij vond dat men dan net zo goed de toegang tot het zwembad kon verbieden aan mensen, die een baard hebben, kaal zijn of te dik. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's «ccooccccccccccccoccoccc Tijd gewonnen Is winst gesponnen NEW YORK. Ma Si Tson, een van China's grootste componisten en violis ten is met zijn vrouw en twee kinderen uit zijn land gevlucht en heeft asiel in de V.S. gevraagd. Op de voorgrond Ma Si Tson, verder v.l.n.r.: Cecelia Ma Si Hon, een broer bij wie de familie ondgrdak heeft gekregen, Julon en Mary Wong. PUNTA DEL ESTE, 14-3. De staatshoofden van Latijns-Amerika, verenigd op de topconferentie van Punta del Este, hebben donderdag avond verklaard een gemeenschappe lijke latijns-Amerikaanse markt op te zullen richten. NEW YORK. 13-4. Donderdag ochtend hebben vier gewapende bandieten een overval gepleegd op de zwaarbewaakte pier van de f. scheepvaartmaatschappij „United States Line" in het West Side dis trict van New York. Zij maakten 620.000 dollar (f 2,2 miljoen) aan reischeques (American Express Tra vellers cheques) buit. Deze reische ques zouden naar Duitsland worden verscheept. ASSEN, 13-4. Evenals een jaar geleden zjjn ook nu weer veel vogels in Drenthe het slachtoffer geworden van vergiftigd zaaigraan. In de staatsbossen bij Gasselte zijn al hon derden zieke of dode vogels aange troffen en het einde van de vogel sterfte is er nog niet in zicht. In de boswachter^ Gieten heeft men ruim tweehonderd vergiftigde vogels ge vonden, waaronder zeventig vinken. Half maart, de tijd van de inzaai, werden de eerste sterfgevallen al ge meld. Behalve vinken behoren ook duiven en roofvogels tot de slachtof fers. De vergiftiging van vogels in het DEN HAAG, 13-4. Eind 1966 telde de bevolking van ons land 12.534.795 zielen, cf 157.601 meer dan op 1 januari 1966, zo blijkt uit cjjfers van het C.B.S. In de Icop van 1966 werden bijna 240.000 levend geborenen gere gistreerd en 101.000 overledenen, hetgeen een geboorte-overschot van 139.000 heeft opgeleverd. Voorts bracht de buitenlandse migratie 82.000 gevestigden en 62.000 vertrokkenen, dus een vestigingssaldo van 20.000. De totale bevolkingsaanwas in 1966 (158.000) is achtergebleven bjj die in 1965 (165.000) en ook bjj die in 1964 (170.000). In deze jaren is het vestigingssaldo van de buitenlandse migratie (in 1964, 1965 en 1966 resp. 14.000, 19.000 en 20.000) groter geworden. Dt betekent dus, dat de natuurlijke groei (in 1964, 1965 en 1966 resp. 157.000, 147.000 en 139.000) nog sterker is verminderd dan de reeds vermelde totale groei. Dit is ten dele veroorzaakt door een wat hogere strefte, doch overwegend door een geringer aantal levendgeborenen (in 1964, 1965 en 1966 resp. 251.000, 245.000 en 240.000). Ock de verhoudingscijfers per 1.000 inwoners laten zien, dat de leep van de bevolking in de laatste jaren voornamelijk is bepaald door dc teruggang van het geboortecijfer (in 1964, 1965 en 1966 resp. 20,7, 19,9 en 19,2 per 1.000 inwoners). Bij enderscheiding van de geborenen in eerst- en latergeborenen blijkt het aantal eerstgeborenen, zowel absoluut als per 1.000 inwo ners, nog te zijn toegenomen, terwijl het aantal latergeborenen in beiderlei opzicht is afgenomen. Dc, ?n vergelijking met dc schommelingen van het aantal latergc- torenen per 1.000 inwoners in dc jaren 1960 tot en met 1964, opmer kelijk grete teruggang in 1965 t.o.v. 1964 (13,0 promille tegen 13,8 promille) en het cpnieuw aanmerkelijk lagere cijfer voor 1966 (12,1 procent) wijst volgens het C.B.S. op een toenemende planning bij dc verdere gezinsuitbreiding. Bij het stijgende aantal eerstgeborenen dient volgens het C.B.S. verband gezocht met het eveneens nog steeds toenemend aantal nieu we huwelijken (in 1964, 1965 cn 1966 resp. 103.000, 109.000 en 112.000). Terwijl in het begin van dc zestiger jaren de toeneming van het aantal huwelijken en het aantal eerstgeborenen vrijwel parallel is vtrlcpcn, is na 1963 van een geleidelijk groter wordende marge tussen beide aantallen sprake geweest. voorjaar os een verschijnsel dat in hoofdzaak tot Drenthe beperkt blijft. Men teelt daar op de lichte akker gronden zomergranen, die in het voorjaar gezaaid worden. Het zaad is veelal ontsmet met giftige ont smettingsmiddelen als Aldrin, Diel- driin en Heptachloor. Watervogels Een heel ander geval van vogel vergiftiging heeft zich voorgedaan in Viainen. Daar werden een dag of veertien geleden veel dode watervo gels: eenden, futen e.d., aangetroffen langs de Kleine Lek, een stroompje van driehonderd meter lang dat evenwijdig aan de grote Lek door de uiterwaarden gaaf. De rijkspolitie, door een vogelwachter gewaar schuwd, vond niet alleen vijftig a zestig dode vogels, maar ook grote hoeveelheden graan en erwten dde daar uitgestrooid was. Een onderzoek door het gerechtelijk laboratorium in Den Haag bevestigde het vermoeden dat dit veer vergiftigd was, en wel met Parathion. ADVERTENTIE openbaar onderwijs i.o. DEN HAAG, 13-4 De besturen van de Vereniging Volksonderwijs en van de Nederlandse Ouderraad voor het openbaar onderwijs willen een fusie aangaan, omdat afzonder lijk bestaan en optreden van twee organisaties, die de bloei van het openbaar onderwijs voorstaan, niet langer gewenst zijn. De algemene vergaderingen van beide instellingen zal worden voorgesteld samen te gaan en een nieuwe organisatie op te richten: de vereniging voor open baar onderwijs, Reeds jarenlang bestond er een samenwerking tussen beide instel lingen. Het belang van het onderwijs eist een goed gecoördineerde en ge centraliseerde samenwerking, waar bij een deskundig bureau onmisbaar is. NEURENBERG, 13-4. In Beieren zijn donderdag één spoorwegarbei der om het leven gekomen en twaalf gewond, doordat op het baan va a Schwandorf-Neurenberg een werk- trein in volle vaart inreed op een machine waarmee reparaties aan de rails werden verricht. Enige gewon den zijn er ernstig aan toe. Het besluit hiertoe is vastgelegd in de gemeenschappelijke verklaring vain de Amerikaanse presidenten, die vandaag ondertekend zal worden. Donderdagavond werd ook een ge zamenlijke beslissing op militair ter rein genomen. De staatshoofden ver klaarden na afloop van het overleg dat besloten was de niet onmisbare militaire uitgaven te schrappen, met verzekering van de nationale veilig heid. Ook zal gezamenlijk warden ge tracht de buitenlandse handel op te voeren. Volgens Amerikaanse zegslieden moet de gemeenschappelijke markt tegen 1985 in werking treden. Presi dent .Johnson zal volgens hen in een begeleidende nota zijn volledige steun verklaren aan „dit veelbelo vende la tij ns-Amerikaanse initiatief" ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00. 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinissc - tel. (01113) 470 Plaatselijk wolkenvelden Verwachting tot zaterdagavond: Plaatselijk wolkenvelden, vooral in de nacht en ochtend; overdag voor al in het binnenland ook opklarin gen; matige, aan de kust af en toe krachtige wind tussen noordoost en noord; dezelfde of iets lagere tem peraturen. 15 april. Zon op 5.45, onder 19.36. Maan op 7.59, onder 1.07. 16 april. Zon op 5.43, onder 19.38. Maan op 8.48, onder 2.11. 17 april. Zon op -5.41, onder 19.40. Maan op 9.53, onder 3.02. Eerste kwartier: 17 april te 21.48. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 april 614 v.m. 18.31 n.m. 16 april 6.48 v.m. 19.08 n.m. 17 april 7.35 v.m. 20.00 n.m. BROUWERSHAVEN: 15 april 6.02 v.m. 18.24 n.m. 16 april 6.38 v.m. 19.04 n.m. 17 april 7.26 v.m. 20.00 n.m. Doodtij: 20 april. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 14-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Nog steeds vormt een langge rekte zone van hoge luchtdruk, die zich uitstrekt van do Azoren via dc Britse eilanden cn Scandinavië tot boven west Rusland een barrière voor depressies, die van de oceaan naar het oosten koersen. Zij zijn ge dwongen via IJsland naar de noor delijke IJszee uit te wijken. Aan de oostkant van hel langgerekte hoge- drukgebied zijn de luchtdrukver- schillen toegenomen, zodat er. in onze omgeving meer wind kwam. De aan gevoerde lucht is ook iels droger, waardoor het weer schraal is ge worden. In het komende etmaal zal de wind uit richtingen tussen noord en noordoost waaien. Dit houdt in dat uitgestrekte mistvelden, die zich boven Denemarken en de Noordzee bevinden, naar onze omgeving geen bewegen. Overdag zullen deze mist velden overgaan in lage bewolking, die verder landinwaarts gedeeltelijk zal oplossen. In het zuiden van het Land is de kans op zonnige perioden dan ook het grootst. DEN HAAG, 13-4. De P.T.T. heeft voor de diensten op de dag van de blijde gebeurtenis op Drakensteyn de vclgcnde regeling getroffen. Heeft de bekendmaking van de ge boorte tussen middernacht en 12.00 uur plaats, dan vervalt dc tweede bestelling, behalve op vrijdag. Vindt dc bekendmaking na 12.00 uur plaats, dan wordt de tweede be stelling normaal uitgevoerd. De opcnstellingsuren van de loket ten in dc pcstkantcren ondergaan geen wijziging. Wel kan het aantal geopende loketten aangepast worden aan een eventueel verminderd ver keer. Het postvervoer functionnccrt nor maal, evenals dc telegraaf- cn tele^ loondienst. Graven gesehonden te Goes en Middelburg WEERT, 13-4. In de vorige nacht heeft de graf schenner ver buiten zijn normale gebied (Brabant en Lim burg) toegeslagen in Zeeland in de plaatsen Middelburg en Goes. In to taal werden zestig graven geschon den en beklad. Hiermee is het aan tal gevallen op 42 gekomen met een gemiddelde van tachtig graven per keer. Bij het onderzoek dat gaande is werkt de politie van Goes nauw sa men met de Brabantse, Limburgse en Middelburgse politie. Behalve de leuzen op de zerken bleken in Middelburg ook een tien tal grafzerken omgetrokken te zijn. Het speciale erehof voor overleden verzetstrijders in Midelburg was ook ADVERTENTIE verkrijgbaar bij: Dealer voor Schouwen-Duiveland Tuinman Zn. Zierikzee Telefoon 2887 geheel beklad. Naar de politie van Goes nog meedeelde was de dader (daders?) kennnelijk niet zo erg goed thuis op de Goese begraafplaats. Een speciaal hoekje achterin de begraaf plaats, waar uitsluitend Joden be graven liggen en dat als zodanig dui delijk te herkennen is, is geheel on geschonden gebleven. Vermoedelijk heeft de grafschenner het dan ook niet op speciale graven gemunt ge had. Drieduizend geschonden graven Schennis van graven ten getale van ruim drieduizend stuks, waaron der zestig verminkte kindergrafjes, valt niet meer te rubriceren onder baldadigheid. Dat is ook de mening van de officier van justitie in Maas- tuoht, mr. W. Moors, de zich nog vóór de recente berichten in Geleen op de hoogte moest stellen van de enige lijd geleden daar geconstateer de gevallen. De leiding van het inmiddels in ternationaal geworden onderzoek be-* rust sinds 1 oktober van het vorige jaar bü de korpschef van de gemeen tepolitie van Weert, mr. Th. van Os- ta. Hij is daarmee belast door de procureur -generaal bij hel gerechts hof in Den Bosch. Vanuit Den Haag is nog geen specia le druk uitgeoefend op het onder zoek naar het onrustbarend aantal grafschennissen, maar wel heeft men alle medewerking Verleend. Zo is van justitiële zijde het grafolotgisch on derzoek geleid, waarbij is komen vast te staan, dat althans het schrij ven op dc grafstenen door één per soon gebeurd moet zijn. Afschuwelijke opschriften Aanvankelijk bestonden de teksten uit eerbetoon aan Satan met op schriften als „Satan onze god" on „Hoi! aan onze satan". Deze teksten vertonen do laatste dagen echter meer variatie. Zo zijn in Kerkrade en Valkenswaard nieuwe opschriften verschenen als ..Hitler is onze man" en „Weg met Wiescnthal". Men neemt aan. dat de recente grote actie om Wiescnthal te steunen tot dit laatste heeft geleid. Ook in Middelburg cn Goes werden voor de hear Wiesenthal beledigende teksten aangetroffen. De dader werkt nog steeds met viltstift, maar gebruikt sinds twee dagen nu ook de kleuren rood en blauw. De meer pure ob sceniteiten komen niet zozeer op de graven voor, als wel op altaren en Mariabeelden in de kerken, waarin hij oi^ereerl. Nederlandse dader Naar het onderzoek heeft uitge wezen is de vermoedelijke Neder landse dader dezelfde die opereert in Belgic cn West-DuiIsland. Men sluit nu /e!fs dc mogelijkheid nie* uit. dal h l vandalisme op het kerk hof van Hastings in En galand van 12 december 1966 een weekenduitstapje is gov.-est van de Nederlandse graf- sehciv-.er. Gewoonlijk pleegt hij na melijk zijn daden op doordeweekse dagen, terwijl dc grafschennis in En geland in een weekend gebeurde. Voordien was hij in België gesigna leerd, vanwaar hij kan zijn overge stoken. Men heeft nu besloten om ook met*dc Engelse politie te gaan samenwerken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1