hier moet een ITHO komen VENTILATOREN Vijf uur in de lucht boven Haamstede Verzoek oudercommissie aan gemeenteraad voor nieuwe school Flitsen uit het buitenland De politieke toestand in India Wat biedt de BEELDBUIS? Suriname komt onder feestspanning HET PORSELEINEN MASKER Wereldbevolkings vraagstuk voor vlugger opschieten vanaf: f 69. Groeiend leerlingental DONDERDAG 13 APRIL. Zweefvliegsurees HAAMSTEDE, 10-4. Op bijgaan de foto de twee hoogvliegers uit de V.Z.A.C. Links Tonny Prince, rechts Tonny de Bruine. Beide jongens resp. 18 en 17 jaar zijn geboortig uit Haamstede en bleven tijdens een vlucht meer dan 5 uren met hun zweel vliegtuig in de lucht. Op 15U0 meter hoogte hadden ze zeer te lijden van de kouds die zelfs zo hevig was «.Lit er ijsafzetting plaats had op d-:* vleugels. In lagere regionen vloog dit laagje er met flinke stukken ge lijk weer af. Verstijfd, hongerig en verkleumd kwamen ze weer terug naar de Haamsteedse vliegweide. In dien ze van te voren geweten hadden dat er een dusdanige thermiek heer ste dan hadden zij zich op deze re- cordpeging kunnen kleden en wat voedsel mee kunnen nemen. Beide jongelui zijn leerlingen van de Anth Fokkerschool in Den Haag. Inmiddels vemverde Tonny Prince in Rotterdam zijn eerste solovlucht op motorvliegtuigen. SPECIALE AANBIEDING: LEUK WOLLEN BRETEL BROEKJE EN FLEURIG GESTREEPTE TINO. VOOR LEEFTIJD lV2-4 JAAR. DEZE VOORDELIGE COMBINATIE REEDS v.a. 9,75. NED. I: In de vooravond allerlei bekende programma's, zoals Pipo de clown, het internationale jeugdjour naal de Verrekijker, van Gewest tol Gewest. Sport Midweeks en het nieuws. Daarna een NCRV-avond die begint met „Attentie". Het belang rijkste programma is een TV-spel. Een uit het Frans vertaald stuk, waaraan regisseur Gerard Rekers veel werk heeft gedaan. Hij heeft er zelfs een hele dag voor met een com pleet orkest in het Concertgebouw gefilmd. Het is nl. een stuk uit de muziekwereld. Hoofdpersoon is een pianiste die op het toppunt van haar roem staat. Ank van der Moer, Eric Schneider en Ko van Dijk spelen de hoofdrollen. Na dit stuk het tweede deel van de documentaire van Jan 65. Pi Tai hing de jonge keizer een grauwe pij om, die zijn schitterend gewaad geheel omhulde. Met gedempte stem deelde hij de laatste bevelen uit en even later verlieten de mannen achter elkaar het huis. Meng, de boodschapper, en de dikke waard, droe gen allebei een grote doos, tot de rand ge vuld met vuurwerk, dat Ai-am reeds gezien had. De jonge krijger had zich voor zijn vertrek in een iets gemakkelijker zittend gewaad gestoken, dat Pi Tai hem verstrekt had. Een wijde mantel onttrok zijn zwaard aan al te nieuwsgierige blikken. Zwijgend zochten de mannen hun weg door de stad. Meng ging voorop, de ande ren volgden telkens op kleine afstand om niet al te veel de aandacht te trekken. Na dat zij ruim een uur gewandeld hadden, bemerkte Aram dat zij in het oude ge deelte van de stad waren gekomen. De straten en stegen werden nauwer en boch tiger, de huizen armoediger. „Dit is de Steeg der Lachende Mandarijnen", fluis terde Pi Tai hem toe, toen ze een nauw en donker straatje insloegen. Een ogenblik later zagen ze de bood schapper in een van de lage huisjes bin nengaan. Eén voor één volgden zo hem en toen ze allen binnen waren, sloot de klui zenaar de deur en zei triomfantelijk: „Tot dusver is alles goed gegaan, vrienden! Over een klein uur zal de keizer hier langs ko men om zich ook aan het volk van de oude stad te laten zien. Welnu, hij zal het zien! Maar anders dan hij het zich voorgesteld had!" Onhoudbare toestand Intussen neemt het aantal leer lingen toe en er is dus alle reden tot. de bouw van een nieuwe school nog dit jaar. Nieuwe gezinnen ves tigen zich ter plaatse en het leer lingen-accres is dus verklaarbaar en zal zich - naar mening van de com- TEL AVIV. Een Oostenrijkse vrouw is in Tel Aviv tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, in ver band met een samenzwering om een 'spoorwegbrug in Zambia in de lucht te laten vliegen. NICOSIA. Tien Turkse Cyprioten zijn gewond geraakt bij een ge vecht met Grieks-cypriotische leden van de nationale garde bij de weg van Nicosia naar Limassol, aldus is uit V.N.-bron vernomen. PNOMPENH. Zondag zijn in Cam bodja vijf Russische migs, twee tran sportvliegtuigen, acht batterijen luchtdoelgeschut, een radar-installa tie en elf vrachtwagens aangekomen. PEKING. De Chinese partijleider Mao Tse-Toeng heeft het drie mil joen sterke bevrijdingsleger verbo den van de wapens gebruik te ma ken tegen anti-maoisten en massale arrestaties te verrichten. MOSKOU. Kolonel Youri Gagarin, die zes jaar geleden de eerste ruim- tevlucht uitvoerde, heeft in het tijd schrift „Ogenek" nieuwe bemande ruimtevluchten aangekondigd, zon der evenwel data te noemen. RIO DE JANEIRO. De voormalige' Braziliaanse president Juscelino Kubitschek, die het land van 1956 tot 1961 bestuurd heeft, is uit bal lingschap in Rio aangekomen. Aan genomen wordt dat hij de autori teiten heeft moeten beloven zich te onthouden van politieke activiteiten. SAIGON. Elf Vietnamezen, van wie tien burgers, zijn om het leven gekomen en veertien anderen raak ten gewond, toen de autobus, waar in zij zaten, ongeveer dertig kilome ter ten noorden van Saigon op een mijn van de Vietcong reed. BRUSSEL. Willy Brandt, de Duit se minister van buitenlandse zaken, heeft maandag in de E.E.G.-minister raad in Brussel met klem betoogd, dat de Kennedy-ronde moet slagen, LONDEN. Het „Defence and Aid Fund International", dat bijstand verleent aan slachtoffers van de apartheid, heeft van 7 tot 9 april in Londen zijn derde jaarlijkse con ferentie gehouden onder voorzitter schap van kanunnik L. J. Collins. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Militaire wacht in R.V.D.-centrum in Lage Vuursche LAGE VUURSCHE, 8-4. In Lage Vuursche houdt sinds vrijdagavond acht uur een majoor van de staf in specteur-generaal de wacht bij de hot-line", de rechtstreekse tele foonverbinding tussen kasteel Dra- kensteyn en het kantoortje dat de R.V.D. in hotel „De Kastanjehof" heeft ingericht. Zodra het bericht van de geboorte van een prins of prinses in de R.V.D.-suite binnen komt geeft de majoor ook al via een direkte telefoonverbinding het sein aan de saluutbatterij in Huis ter Heide om zich in ceremonieel te nue te hullen en naar Soestdijk te vertrekken voor het lossen van 51 of 101 kanonschoten. Hij waarschuwt bovendien een centraal knooppunt in Utrecht dat het bericht doorgeeft aan de saluutbatterijen in Den Haag, Den Helder .Paramaribo en Willem stad. De militaire wacht in „De Kas tanjehof' is dag en nacht paraat. De majoors worden om de twaalf uur afgelost. Tot nu toe bivakkeerden zij in een tent in de tuin van Draken- steyn. Het was de bedoeling dat zij daar direkt vanuit het kasteeltje zouden worden gealarmeerd. Maar ,h,ogerhand" vond deze regeling ken nelijk niet helemaal waterdicht HAARLEM. Zowel in Haarlem als in Lisse heeft men door het gooien van stenen door etalageruiten van juweliers in de vorige nacht gouden en zilveren voorwerpen gestolen. - AMSTERDAM. Zaterdagmiddag, zaterdagavond laat en zondagmorgen tot vroeg in de ochtend is het onrus tig geweest in de Amsterdamse bin nenstad, al bleven ernstige inciden ten uit. Voorstellen van Amerikaanse priester PITTSBURG, 10-4. Een niet her nieuwbaar mandaat voor de paus van tien jaa*- en een ambtstermijn van acht jaar voor de bisschoppen* aldus suggesties die de Amerikaan se R.K. priester Joseph O'Donoghue op een bijeenkemst van de „Ameri kaanse Katholieke Nationale Raad" heeft gedaan. De bedoeling hiervan zou zijn om jongere personen voor het pausschap in aanmerking te kunnen doen ko men en bovendien het ideaal van de oude kerk te doen herleven toen elke hoogwaardigheidsbekleder de goed keuring van de geestelijkheid en de gelovigen behoefde om zijn functie uit te oefenen. O'Donoghue, schrijver van het boek „De kerk en de verkiezingen", is voorts voorstander van invoering van een „representatieve democratie" in1 de kerk waarbij geestelijkheid en gelovigen allen deel zouden krijgen in het nemen van beslissingen. RENESSE, 8-4. In samenwerking met de Oudercommissie van de o.L- school heeft een nieuw ingestelde commissie zich tot de raad der ge meente gewend, met het oog op de deplorabele toestand waarin het schoolgebouw zich bevindt. Bü ver nieuwing werd hierop de aandacht gevestigd, op de onlangs gehouden ouderavond. De huidige brief Ls een schriftelijke onderstreping van de needkreet, die teen werd geuit. In het schrijven wordt opgemerkt, dat de school dateert uit de eerste wereldoorlog. De school is hier niet meer op zijn plaats. Hij ontsiert in hoge mate het dorpsplein, waarop zich juist het toerisme concentreert in de zomermaanden. Bovendien ver keert het gebouw in een allerslecht ste staat, waarvan een indringende beschrijving wordt gegeven. Nog on langs werd een leerling gewond door een stuk kalk, dat van het plafond omlaag viel. De atmosfeer in de school - met name de gang - is sterk verontreinigd door de toiletten, die ernstige gebreken vertonen. In een lokaaltje voor opberging van leer middelen kijkt men door de muur gaten naar buiten. Een geschikte betegelde en omheinde speelplaats ontbreekt, zodat de kinderen op straat spelen, met alle daaraan ver bonden risïko's. ADVERTENTIE NIEUW DELHI, 10-4. President Sarvapalli Radhakrisjnan van In dia heeft zondagavond bekendge maakt dat hij zich niet herkiesbaar stelt voor een nieuwe ambtstermijn. Recente cntwikkelingen in samen hang met de twee hoogste posten in het land hadden hem naar z\jn zeg gen zeer onaangenaam getroffen en hem in zijn besluit tot aftreden ge sterkt. De 78-jarige president weidde hier niet verder over uit. Zijn ambtstermijn en die van de vice-president, dr. Zakir Hoesain, lo pen op 12 mei af. Op 6 mei zullen verkiezingen voor de twee ambten worden gehouden, tenzij er unanieme overeenstemming over de 'kandida ten bestaat. De president en vice- president worden gekozen door een kiescollege, bestaande uit leden van het nationale parlement en de staats- parlementen. De regerende congres partij beschikt daarin met 52 pro cent van de stemmen over een krap pe meerderheid. Onmiddellijk nadat de president zijn aftreden had aangekondigd be legde de congrespartij een bijeen komst voor maandag (gisteren) om kandidaten voor de twee openval lende ambten aan te wijzen. Nog .geen week geleden stelden de op positiepartijen gezamenlijk opper rechter Soebha Rao kandidaat voor het presidentschap. De premier, me vrouw Gandhi, schijnt veel te voe len voor 'dr. Hoesain als president, maar een aantal partijleden betwij felt of hij het met succes tegen de oppositiekandidaat kan opnemen vanwege het feit dat hij Mohamme daan is. President Radhakrisjnan had in januari al laten doorschemeren dat hij er niet veel zin in had om aan WOENSDAG 12 APRIL. NED. I: De serie „Mijn naam is Mona" loopt vandaag ten einde. Het duo Mona en Mike McCluskey be leeft zijn laatste avontuur. De tijd tot acht uur wordt hierna gevuld door een Polygoon filmpje over de vorderingen bij de bouw van de 1J- tunnel in Amsterdam, een teken filmpje en een stukje Socutera-lief- dadigheid over de TBC-bestrijding. Na het journaal tien minuten poli tieke zendtijd voor de PSP en een speelfilm. „The Unforgiven" (de On ver zo enlij ken) is een spannende wes tern over mensen, die hartstochte lijk reageren, die liefde en wraak kennen als hun belangrijkste gevoe lens. Het is een rolprent van maar liefst twee uur, waarvoor regisseur John Huston een daverende rolbe zetting vond. Zo zien we Burt Lan caster, Audrey Hepburn, Audie Mur phie, Charles Bickford en Lilian Gish. Nog een kwartiertje muziek na afloop. De Australische gitarist John Williams speelt klassieke muziek NED. II: De AVRO zorgt voor hel programma op het tweede net. Leden van de Nederlandse Opera Stichting voeren de moderne opera „Het Medi. um'f op van de Amerikaanse compo nist Gian Carlo Menotti. In „Het Medium" voert hij een pseudo-waar- zegster ten tonele, die handig ge bruik maakt van de fantasie van haar klanten en zichzelf, totdat ze op zeker moment zo in de ban van haar werk raakt, dat ze werkelijk geesten denkt te zien. Vervolgens een BBC- documentaire „Schaduw op de Wol ken". Harry Hastings reconstrueert hierin de geschiedenis van de lucht schepen. Tot slot nog een herhaling van Teleac: de negende les van de cursus de Detaillist als Ondernemer. missie in de toekomst handhaven. Reeds thans is de school duidelijk te klein en een klas moet worden ondergebracht in een lokaliteit van het dorpshuis, die daarvoor echter volkomen ongeschikt is. Deze situa tie duurt thans al twee jaar. De commissie doet - gelet op deze onhoudbare toestand - een dringend beroep op de raad om nog dit jaar over te gaan tot de bouw van een nieuwe school. Een eerder soortgelijk reeds door de raad genomen besluit dateert al van veertien jaar terug Maar de uitvoering is er nooit van gekomen. Men dacht toen aan een vier-klas- sige school. Opgemerkt wordt tenslotte - ge let op de grote belangen die op het spel staan - dat financiële redenen geen hinderpaal mogen zijn om te komen tot de bouw van een nieuwe school, die Renesse zeer dringend no dig heeft. Een afschrift van de brief is verzonden aan het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, aan de inspekteur, de schoolraad en aan alle raadsleden. name's hoofdstad worden gehoord, of een radionieuwsbericht rondom de komende gebeurtenis op Draken- steyn wordt verkeerd beluisterd dat dan als een vuurtje om zich heen grijpt, of de telefoons bij het A.NP. en de regeringsvoorlichtingsdienst staan in een oogwenk roodgloeiend. Met de grootste belangstelling wordt dan door hoog en laag geïn formeerd „of er al iets bekend is". Men is merkbaar teleurgesteld bij het negatieve antwoord. De spanning steeg ten top toen de troepenmacht deze week een kleine repetitie hield, en de opleggers met de saluutbatte rijen van het Prins Bernhardkampe- ment naar het eeuwen oude fort Zeelandia aan de brede Suriname ri vier reden. Dit militaire tafereel was blijkbaar al voldoende om een storm loop op de plaatselijke winkels te ontketenen, die dan ook binnen de kortst mogelijke tijd hun beschuit en muisjes hadden uitverkocht. Maar helaas voor deze kopers, het was nog niet zo verde Surinaamse ka binetsformatie vraagt uiteraard al le aandacht, doch de bevolking in geheel Suriname leeft mee met de heugelijke gebeurtenis bij haar „Prinses Glimlach". ADVERTENTIE te blijven hij leverde in een toe spraak op de dag van de republiek nogal wat kritiek op binnenlandse toestanden - maar na de recente al gemene verkiezingen, die de congres partij zware klappen bezorgden, za gen vele congresleden in hem nog de enige kandiaat die op algemene steun kon rekenen. van Hillo over de verborgen verlei ders in de reclame. Na het laatste journaal nog een herhaling van de zevende Teleacles over automatise ring. NED. II: Het VARA programma start met een aflevering van „Coro nation Street". Kletspraatjes bedrei gen het geluk van twee jonge paar tjes in de straat. Vervolgens musi ceert het Amsterdamse zigeuneror kest „Kabani" een half uurtje. Vijf- en-twintig minuten „Achter het Nieuws" en dan de tweede buiten landse serie nl. „Mogul". Ondertitel „De Vuurdoop". Alex Stuart en Jane Webb zijn toevallig in de buurt van een nieuwe boorinstallatie als daar brand uitbreekt. Na het journaal nog een RKK programma, de laatste af levering van „Verklaar U nader", getiteld „De Mantel van de Hemel". WOENSDAG 12 APRIL. NED. I: 17.00 Kinderprogramma; 18.45 Pipo; 18.50 Journaal; 18.55 Ster 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Het muzikale varken; 19.51 Socutera 19.56 Ster- 20.00 JJournaal; 20.16 Ster; 20.20 Politieke partijen; 20.30 De onverzoenlijken; 22.30 John Wil liams; 22.45 Journaal. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 Ster; 20.05 Het medium; 21.00 Een scha duw op de wolken21.55 Eine kleine Nachtmusik; 22.10 Ster; 22.15 Jour naal; 22.30 Teleac. DONDERDAG 13 APRIL. NED. I: 18.45 Pipo; 18.50 Journaal; 18.55 Ster; 19.00 De verrekijker; 19.10 Van gewest tot gewest19.30 Men sen in de sport; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster20.20 Attentie; 20.45 Het derde pianoconcert; 22.10 De Brainstormers; 22.55 Journaal; 23.00 Teleac. NED. II: 20.00 Nieuws- 20.01 Ster; 20.05 Coronation street; 20.30 Zigeu- nermuziek; 20.55 Achter het nieuws; .2120 Mogul; 22.10 Sier; 22.15 Jour naal; 22.30 Verklaar U nader. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 10-4. Op de Utrechtse paardenmarkt werden 405 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 1210 tot f 1675; werkpaarden f 1180 tot f 1560; oude paarden f 900 tot f 1525; 3-jarige paarden f 825 tot f 1160; 2-jarige paarden f 730 tot f 900; veulens f 310 tot f 640; hitten f 725 tot f 950. Slaohtpaarden per kg. geslacht ge wicht van f 2,70 tot f 3,20; jonge slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht van f 3,20 tot f 4,10. De handel was kalm. Oranjetocht naar Baarn geboortedag prinsenkind BA'ARN, 10-4. De Baarnse Oranje vereniging en de Christelijke Oran jevereniging Baarn zullen zo spoedig mogelijk na de officiële bekendma king van de geboorte van een prin senkind de Nederlandse bevolking via radio en televisie uitnodigen zich per auto, trein, fiets of andere ver voermiddelen naar Baarn te begeven met als doei het tekenen van de feli- eitatieregisters in het gemeentehuis van Baarn. Deze Oranjetocht, die identiek is aan de stertochten bij de geboorte van de prinsessen Beatrix, Irene en Christina, kost de deelne mers f 1,50, deelnemende auto's kun nen zich herkenbaar maken door oranjelint aan de voorzijde te beves tigen. Deelnemers aan deze tocht ontvangen een aandenken. Verzetswerk 111 Biesboscli voor televisie EINDHOVEN, 10-4. De televisie- documentaire „Grensrechters in de Biesbosch" die zaterdag 29 april dooi de N.C.R V. zal worden vertoond, heeft in de kantine van het „Peter Zuid-kamp" bij Eindhoven zijn voor première beleefd. In deze documentaire heeft regis seur Jan van Hillo een beeld willen geven van het verzetswerk dat voor al in het laatste halfjaar van de tweede wereldoorlog in de Biesbosch is verricht. Hij heeft, door het werk van twee 'der gefussilleerden, Kome- lds Pieter van de Sande en Arie van Driel, in het bezonder te belichten, de gevallenen eer willen betuigen. SANTIAGO, 10-4. De permanente Britse afgevaardigde bij de Verenig de Naties, lord Caradon, heeft zon dag bij de opening van de achtste conferentie van de internationale gezinsplanning in Santiago (Chili) opgeroepen tot een intensieve aan pak van het wereldbevolkingsvraag stuk in het jaar van de rechten van de mens, 1968. Er dreigde een ramp van onvoorstelbare omvang. Geen van de problemen waarmee de mens heid ite maken had was belangrijker en urgenter dan dat van de bevol kingsaanwas. „Als wij de grote vraagstukken van armoede, honger, onontwikkeldheid en ziekte trachten aan 'te pakken Scheepvaartberichten Esso Den Haag, 8-4 te Rastanura. Goer'ee, 7-4 van Assab naar Japan. Katsedijk, 9-4 van Rotterdam naar Hamburg. Relletia, 9-4 te Sundsvall. Kenia, 10-4 te Balboa. PARAMARIBO, 10-4. Momenteel is er in Suriname nog maar weinig te bemerken van de feestelijkheden, die straks zullen plaats vinden ter gelegenheid van de geboorte van de nieuwe oranjetelg. Maar de militaire Kapel kan dezer dagen geen stap buiten het kampe ment doen, er kan geen knal in Suri- ADVERTENTIE I 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 8