Flitsen uit de jeugd van Oranjeprinsjes en Oranjeprinsesjes Opruimactie ratten in Westerschouwen is van groot belang 0ok in het verleden STREEKNIEUWS flERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diosdas li april 1967 Nr. 19775 Bestrijding preventief opzetten KEN ESSE', 10-4. Zoals gemeld vond dezer dagen in het Dorpshuis een voorlichtingsbijeenkomst plaats over rattenbestrijding. Daarbij kwam duidelijk naar voren dat in de ge meente Westerschouwen heel wat ratten een verblijfplaats vinden, zender dat nu direct gesproken kan worden van een rattenplaag. De rat ten komen zeker niet - zoals wel eens ten onrechte wordt gedacht - alleen op boerderijen voor, maar overal waar „huisvesting" en voedsel geen problemen zijn: aan slootkan ten en bij rommelhoekjes van huizen en kampeerbedrüven. Vast staat wel dat de gevaren van de rat in de sa menleving worden onderschat. Een gezond ouderpaar ratten kan zo'n 250 nakomelingen ter wereld brengen en het spreekt vanzelf dat het voedselgebruik bij zulke grote aantallen belangrijk gaat worden. Ratten leven in een goed georgani seerd verband. Zijn twee ratten het „eens voor het 'leven" dan zoeken ze een plaats waar het goed eten en wonen is. Hef paar zet een bepaald stuk terrein af door er met uitwerp selen en urine een grens te leggen. Geen indringer zal het nog wagen Agendastukken raadsvergadering Brouwershaven BROUWERSHAVEN, 11-4. De raad der gemeente Brouwershaven komt cp maandag 17 april a.s. in openbare vergadering bijeen. De agenda ver meldt o.m. de vaststelling van een Gemeenschappelijke Regeling Lv.m. samenvoeging van de schoolartsen diensten Schouwen-Duiveland, Tho- len en Sint Philipsland met de schoolartscndienst in oostelijk Zuid- Beveland. Het orgaan van de Russische re gering, Isvestia, beschuldigt de Chi nese leiders ervan China naar hon gersnood en ellende te voeren. Werkzame man MADISON (Wisconsin), 10-4. Carl Swenson, een Amerikaan van Zweedse afkomst, is op 101-jarige leeftijd overleden na tot zijn honderdste verjaardag te hebben doorgewerkt. Toen hij 51 jaar was kwam hij in dienst van een firma die hem meedeelde dat hij te oud was om in aanmerking te komen voor opneming in het pensi oenfonds van het bedrijf. Hij kon blijven werken zolang hij wilde Swenson begon pas hal ve dagen te werken toen hij ,xnegentig was. In 49 jaar ver scheen hij slechts anderhalve dag niet op zijn werk. De verordening reinigingsrechten zal ook een wijziging moeten onder gaan daar volgens de begroting 1967 van deze dienst de gemeente per em mer f 20,- bij moet dragen. Thans wordt f 18.- per emmer geheven zo dat de gemeente er f 2,- per emmer bijlegt. Volgens een schrijven van de minister van binnenlandse zaken dient de gemeente, wil ze in aanmer king komen voor een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds de reinigingsrechten -te verhogen tot f 24 per emmer. B. en w. merken op dat gezien de financiële positie van onze gemeente zeer zeker aan deze eis zal moeten worden voldaan. Voor 1967 zal de verhoging f 2,- bedragen en per 1 januari 1968 nog eens f 2,- zo dat dan het streefbedrag van f 24 is bereikt. Vastgesteld zal moeten wor den een nieuwe bouwverordening en selzoenverblij venverordening; idem wijziging wachtgeldverordening. De vaststelling van de 15e wijzi ging der begroting 1967 behelst een post van f 5000 voor het doen instel len van een onderzoek naar de toe stand en de hoedanigheid van de Stadswaag te Brouwershaven door de architect de heer M. J. J. van Be- veren te Middelburg. Zoals bekend werd door de raad in 1964 in prin cipe besloten tot restauratie van „De Waag". Mogelijk komt er in het ge bouw een vestiging van een V.V.V. en Assurantiekantoor. In de vakature van de heer H. P. de Munck zal aan de o.l. schooi te Brouwershaven een hoofd worden benoemd. MARKTBERICHTEN Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 10-4. Op de Rot terdamse graanbeurs werden de vol gende prijzen genoteerd franco Rot terdam: groene erwten tot f 42,00 (42,00); schokkers tot f 41,50 (41,50; capucü- ners tot f 48,00 (48,00); bruine bonen - boerenschoon - tot f 70,00 (72,50). Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM. 10-4. Klei-aard- appelen voor het binnenland: Eigen heimers 40 mm opwaarts f 24,00-27,00 Bintjes 35-50 mm opwaarts f 24,00- 25,00; Bintjes 40 mm opwaarts f 24,00 -26,00; Furore 40 mm opwaarts f 23,00-24,50. Klei-aardappelen voor de export: Bintjes 35 mm opwaarts in twee maten f 25,00-26,00; Bintjes 45 mm opwaarts geen notering. Zand-aardappelen voor het bin- enland: zand-aardappelen geen no teringen. Zand-aardappelen voor de export: Bintjes - blank - 35 mm opwaarts geen notering. Voer-aardappelen f 2,00-5,25. Stemming: binnenland rustig; ex port kalm. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of au to. Voor 45 jaar... N1EUWERKERK. Gedurende en kele dagen kent men hier het genot van elektrische straatverlichting, zij het dan nog slechts met één enkele grote lamp over het midden van de straat. Z1ERIKZEE. Voor een uitverkoch te Concertzaal bracht het Amster dams Volkstoneel twee avonden achtereen het successtuk „De Jant jes". ZIERIKZEE. De onlangs opgerich te vereniging ter bestrijding van de tuberculose, telt reeds 340 leden. BURGH. In tegenwoordigheid van het college van b. en w. en de school commissie is de eindles gegeven aan de leerlingen van de cursus voor het vervolgonderwijs. NIEUWERKERK. In de ledenver gadering is het 75-jarig bestaan her dacht van het leesgezelschap Oefe- ning kweekt kunst". ZIERIKZEE. Een geldinzameling gehouden aan de R.H.B.S. ten behoe ve van de noodlijdenden in Rusland, heeft dertig gulden opgebracht. ZIERIKZEE. In hotel „Juliana" had onder leiding van luitenant-ko lonel Klontje een bespreking plaats over de militaire vóór-oefeningen. KERKWERVE. In het verslag van de Prov. Zeeuwsche Schoonheidsen Archeologische Vereeniging staat vermeld, dat de gemeente Kerkwer- ve bereid is voor gerooide bomen nieuwe te planten. ZIERIKZEE. De schietvereniging Prins Hendrik" organiseerde een nationale schietwedstrijd, ter herin nering aan het feit dat Zierikzee 350 jaar geleden de zijde koos van de Prins van Oranje. NOORDGOUWE. Het Toelagefonds voor werklieden hield een ledenver gadering waaruit een gunstige gang van aken in het afgelopen jaar blijkt. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Enkhuizen (vac. A. J. Visser) (toez.): G. Boogaard, Andijk- te Diemen (toez.): D. Dubbelman. Lijnden. Bedankt voor Arnhem (wijkgem. Z.): dr, L. G. Wagenaar, Leeuwar den. Ger Kerken Beroepen te Drachten (7e pred.pl.): L. J. Wolthuis, Woerden; te t' Harde- A. Heuzeveldt, legerpred. te Zeven (Dl.); te Sneek (vac. G. Clemens): J. Goldschmeding, Dussen; te Alblas- serdam: H. D. Bakker, Emmeloord; te Murmerwoude: P. v. Loo, Nieu- wolda. Aangenomen naar Geldrop: B. J. Aalbers, Dronten. Chr. Ger Kerken Tweetal te Deventer: D. Biesma Aalsmeer en H. W. Eerland, Amers foort. Bedankt voor Onstwedde: Th. Rui ters, Nijmegen. Ger. Gemeenten Tweetal te ScheveningenH. Rijk- sen, Gouda en G. Schipaan boord, Apeldoorn. Assemblee Wereldraad in 1968 in Zweden DRIEBERGEN, 10-4. In juli van het volgend jaar zal de Wereldraad van Kerken in Uppsala (Zweden) haar vierde assemblee houden onder het thema „Alles wordt nieuw" Een van de zes acties van deze conferente zal zich bezighouden met het onderwerp „Kerk en samenleving" dat ook al in juli 1966 op een conferentie in Ge- nève aan de orde kwam. Bijdragen voor de assemblee wor den verwacht van alle bij de We reldraad aangesloten kerkgenoot schappen, ook van de Nederlandse. Benoeming verzorgster van prinsessekind DEN HAAG, 11-4 Mej. E. L. Swel- lengrebel te Oosterhout is voor een jaar benoemd tot kinderverzorgster van het eerste "kind van het kroon prinselijk paar. Mej. Elisabeth Jaco- ba Sweliengrebel is geboren op 30 november 1937 te Oosterhout (Gl.). Zij bezocht de middelbare meisjes school te Arnhem en genoot haar verpleegstersopleiding in het diako- nessenhuis Bronovo te Den Haag. Mej. Sweliengrebel behaalde haar kraamdiploma in het Luthers dia- conessenhuis te Amsterdam. Na 2V2 jaar particulier kraamverpleegster te zijn geweest, heeft zij gedurende een jaar gewerkt in een kliniek te Lausanne in Zwitserland. deze grens te overschrijden want dat zou hem (haar) het leven kosten. Vast voedsel wordt opgeslagen en vluchtpaden worden aangelegd. Bij de bestrijding is dit van groot belang omdat de rat van nature bang is. Als het voedsel op een meter afstand van zijn verblijfplaats te halen is zal het dier er geen twee voor lopen. Intussen valt de schade van rat ten niet in hoofdzaak aan te merken in de voedselsector maar veel meer in verband te brengen met de ver spreiding van besmettelijke ziekten voor mens en dier. Ongeveer 47 voor de mens gevaarlijke ziekten kunnen door ratten worden overgebracht, o. a. de gevreesde ziekte van Weill en Para tyfus. Ook bij dierziekten speelt de rat een belangrijke rol (mond- en klauwzeer bijv.). Bestrijding van het ongedierte, zo bleek uit een lezing van een deskun dige, de heer Langveld, over dit on derwerp - behoeft geen probleem te betekenen. Het wordt echter wel een moeilijke zaak als niet alle betrokke nen meewerken. Als slechts n enke ling in 'n bepaalde omgeving niet meewerkt heeft de bestrijding al geen voldoende effect meer. Immers, zo dra de overblijvende rattenfamilie bemerkt dat er in de naaste omge ving voldoende levenskansen zijn dan komt de geboortemachine op volle toeren. Waargenomen is dat een ouderpaar veertien maal achter elkaar een nest jongen groot bracht, elke maand een nest. De jongen be schikken al na drie maanden over voortplantingsmogelij kheden. Medewerking gewenst De gemeente Westerschouwen zal slechts in een opinimactie kunnen slagen als alle inwoners meewerken. Enkele mensen van de „dienst ge meentewerken" zullen worden opge leid en de gemeente wordt in be paalde rayons ingedeeld. Reeds nu kan begonnen worden de bestrijding preventief op te zetten. Overbodige rommel zal moeten worden opge ruimd. Etensresten moeten in goed gesloten vaten - die niet stuk te kna gen zijn - worden bewaard tot de reinigingsdienst ze meeneemt. Voed- selkuipen op de bedrijven moeten goed afgesloten worden. Bij bouw werkzaamheden moet er op worden gelet dat er geen gemakkelijk voor ratten te betreden ruimten overblij ven (spouwmuren enz.). Natuurlijke vijanden van de rat (hermelijn en bunsing) kunnen geen uitkomst bie den, de bestrijding moet worden ge richt op de levensgewoonten. Een feilloos werkend vergif is cu marine, waaraan de rat pijnloos sterft. Uit het besprokene bleek dui delijk dat in de huidige welvarende samenleving een nieuw gevaar de kop op steekt door het nonchalant omspringen met etensresten zodat soms een ideale toestand voor rat ten geschapen wordt. (Slol). Ze vertellen niet alles, oude foto's. Ze vertellen wel van een gelukkig ouderpaar, koning Willem III en ko ningin Emma, van speelgoed le kust en te keur voor de kleine Wilhelmina van een ezeltje Grisette en een span Shetlandse pony's, van fijne kanten jurkjes en hoeden met bloemen. Ze laten niét zien hoe de jonge vorstin Emma haar dochtertje elke zondag verhalen uit de bijbel ver telt. Ze verklappen ook niets en nu stappen we over op een heel ander chapiter - van de torretjes die een ondeugend prinsesje in de zakken van haar Engelse gouvernante stopt, of van het plezier waarmee de kleine Wilhelmina - ze is dan al koningin! - bij een familiebezoek aan het kei zerlijk hof in Potsdam haar prinse lijke neefjes een parade afneemt in de speelkamer. Het is een parade zonder eind: de prinsjes trekken telkens opnieuw langs haar heen. Als dat het konin ginnetje na een tijd gaat vervelen, gaat ze zélf meemareheren. De gou vernante, miss Winter, moet intus sen briesen en steigeren (zij is dooi de prinsjes ingedeeld bij de cava lerie) Maar dat was in Duitsland. Thuis, op hel paleis Noordeinde, is de hof etiquette streng. Echte, gewone vriendinnetjes, die een weerwooi-d hebben en terugplagen, heeft Wil helmina niet of nauwelijks gekend. Later, als zij eenmaal regerend vorstin is, echtgenote van prins Hen drik en moeder van de kleine Juli ana, probeert koningin Wilhelmina juist dat aan haar dochtertje te ge ven wat zijzelf in haar jeugd heeft gemist: de gewone omgang met ge wone kinderen. Dansende haasjes En zo krijgt de jonge Juliana haar lessen in rekenen en Nedei-landse taal, in aardrijkskunde en geschie denis niet als privé-leerling, maar in klasseverband - zij het dan ten paleize Ze heeft, samen met andere kinderen, zangles van Catharina van Rennes en het intense plezier in die lessen kunnen wij nóg navoelen in een versje dat door prinses Juliana als achtjarig meisje is gemaakt: Nu gaan wij vrolijk dansen. Wij dansen poot aan poot, ja, ja! Wij zijn de haasjes uit de bossen, De kleine haasjes uit de bossen, En snoepen 'n hazelnoot. Tralala, la la la la ra la, O kijk eens hoe wij dansen! Tralala, la la la la ra la, Wij dansen poot aan poot! Catharina van Rennes zette het versje op muziek en het is in de der tiger jaren dikwijls voor de radio ge zongen door het kinderkoor van Ja cob Hamel. Oranje muisjes Misschien heeft prinses Juliana het versje van de dansende haasjes nog wel eens vóórgelezen aan de kleine Beatrix, het prinsesje dat zo'n lawine van vreugde over ons volk heeft opgeroepen in 1938, het jaar van haar geboorte. Weet u het neg? Mensen die elkaar cm de hals vlogen, vlaggen uit, sjer pen om, saluutschoten en beierende kickken. Beschuiten met oranje muisjes, repetitieblaadjes in de prul- iebak, vrijaf van school, zingen en springen. Een dochter voor prinses Juliana en prins Bernhard, een kleindochter voor koningin Wilhelmina, een kin derstemmetje op Soestdijk, was dat soms geen reden om feest te vieren? Het Loo, Soestdijk, paleis Noord einde, Huis ten Bosch - in vele ko ninklijke paleizen hebben kinder stemmetjes geklonken in de loop van de laatste tweehonderd jaar. En nu wacht er een wieg op Drakesteyn W. E. Oranje-van Rij. Het prinsesje Beatrix in de armen van haar trotse grootmoeder, koningin Wilhelmina. FINANCIËN EN ECONOMIE Unilever in 1966 ROTTERDAM. 10-4. Uit het ver slag over 1966 van Unilever (N.V. en Limited samen) blijkt, in aansluiting, op hetgeen op 28 februari jl. werd gepubliceerd, dat de omzet met bijna 3 procent is gestegen tot f 24.243 miljoen. De verkopen aan derden zijn met f 725 miljoen, of ongeveer 4 procent toegenomen tot f 19189 miljoen. De verkopen in de groep „andere levensmiddelen" zijn weder om aanzienlijk gestegen. De groei van de totale omzet is grotendeels 'hieraan te danken. Ook de verkoop van toiletartikelen is sterk toegeno men; die van de overige artikelen- groepen vertoonde een bescheiden groei of bleef op hetzelfde peil als in 1965. Groene Kruis-afdeling Kerkwerve vijftig jaar In het Verenigingsgebouw te Kerk werve werd de algemene ledenver gadering gehouden van de Groene Kruis-afdeling. Op deze vergadering werd het vijftigjarig bestaan van de afdeling herdacht en het bestuur had op grond daarvan een grotere be langstelling verwacht; 33 personen woonden deze vergadering bij. Het Groene Kruis-bestuur had ove rigens gemeend van het jubileum weinig ophef te moeten maken, te meer daar in 1966 een zeer geslaagde bazar werd gehouden, waaraan veel tijd en werkkracht is besteed. Ter vergadering werd het vijftigjarig'be staan gememoreerd door de voorzit ter, de heer K. A. van Langeraad. Verder werd een bestuursverkiezing gehouden. De heer P. Boot werd her- kozen en de heer G. Zonneveld, die niet herkiesbaar was, werd opge volgd door de heer J. Rentemeester. In de kascommissie werd gekozen de heer A. Lemsom en de heer St. Bij de Vaate. Uitgeloot werden 35 obli gaties van renteloze voorschotten en wel 10 van f 10,en 25 van f 25,—. OUWERKERK Aan de Chr. Middelbare Land bouwschool te Middelburg werd het diploma behaald door de heer C. J. van Damme te Ouwerkerk. KERKWERVE Aan de Chr. Middelbare Land bouwschool te Middelburg werd het diploma behaald door de heer C. B. den Boer te Kerkwerve. SPORTBERICHTEN VOETBAL Dreischor B I-Zierikzcc B II 7-0 Dreischor moest het zonder Ad. v d. Linde stellen, die op de zieken lijst stond. Dreischor was al vanaf het begin sterker, maar het eerste doelpunt liet toch nog een kwartier op zich wachten. Toen maakte Johan van der Linde er 1-0 van en vijf mi nuten later was het Overweel, die de stand op 2-0 bracht. Johan van der" Linde zorgde voor een 3-0 rust stand. Hoewel de gasten na de rust wel wal beter voor ide dag kwamen, was het weer Dreischor dat scoorde door Johan van der Linde (4-0). Doelman van der Have van de rood zwarten kreeg het af en toe zwaar te verduren cn Hans Geelhoed maak te er 5-0 van. Vijf minuten voor het einde slaagde Johan van der Linde er in om het. halve dozijn vol te( ma ken (6-0). Zierikzee wist daar Vrij wel niets tegenover te stellen en Hans Geelhoed bracht de eindstand op 7-0. Het was de laatste competi tiewedstrijd van de blauw-witten. GEMEENTE WESTERSCHOUWEN Burgerlijke Stand en loop der bevolking over maart Gehuwd: 10. Johannes Ger rit Soe- ters, 25 jr. en Janna Dina van der Pol, 19 jr. (Willeskop-Haamstede). Overleden: 9. Maria Pimmelaar, 89 jr., wed. van W. Kristalijn (Haam stede) Ingekomen: 10. C. A. A. Rijstcnbil uit. 's-Gravenhage (Renesse); 10. P. A. M. van Zutphen uit Nijmegen (Renesse); 13. mevr. J. Hessels-Haus- mann en dochter uit Rotterdam (Noordwelle)10. E. Bouw en echtg. uit. Bergschenhoe'k (Serooskerke); 21. mej. J. C. M. Braam uit Domburg (Haamstede); 23 J. B. van den Brul en echtg. uit Rotterdam (Renesse). Vertrokken: 1. mej. T. M. H. Heij- ens (Haamstede) naar Zierikzee: 1. mej. M. C. Slager (Haamstede) naar Soest; 1. mej. J. C. van der Sluys (Haamstede) naar Heemstede: 6. A. C. Kreijfelt (Haamstede) naar Utrecht; 6. W F. G. J. van Zalm en gezin (Haamstede) naar Duiveland; 6. A. van Dongen (Burgh) naar Rot terdam; 10. mevr. J. D. Soeters-van der Pol (Haamstede) naar Willeskop; 21. mej. A. C. van den Berg (Haam stede) naar Arnhem; 21. C. Hielkema en gezin (Renesse) naar Andijk; 30. L. J. Beije (Renesse) naar Arnhem. Aantal inwoners per 1 april 1967: 4092. Door zware regenval zijn ver scheidene dorpen in de Dolomieten ondergelopen. In de provincie Udine staal een hoofdweg onder water en zijn wegen door grondverschuivin gen geblokkeerd. In Italiaans Zuid- Tirol zijn enkel» dorpen geïsoleerd. De zesde generatie van ons Konings huis: vier prinsessen op de grote vijver achter het paleis Soestdijk (1953). h Bij Song Son verloren de Ame rikanen zaterdag 18 doden, 28 mili tairen werden gewond. De aanval lende compagnie Vietcong-strijders telde 23 doden. President Johnson van de V.S. zal van 11 tot 14 april in Punta del Este dezelfde auto gebruiken waarin pre sident. Kennedy cp 22 november 1963 werd vermoord. Zuster stond uier af ZEIST, 10-4. Kerngezond en volkomen hersteld na de ope ratie die zij in Boston heeft on dergaan, waar zij een van haar nieren afstond aan haar ern stig zieke zuster, de 35-jarige mevrouw Martha de Kroon- Van Engelen, is de 39-jarige zr. Marcaria in de woning van haar ouders te Zeist terugge keerd. Zij is vier maanden in de Ver. Staten geweest. Zr. Marcaria, in Zeist beter be kend als de oudste dochter van echtpaar J. G. van Engelen, vertrok 10 december van het vorig jaar overhaast naar Amerika, omdat haar zuster door een ziekte aan beide nie ren in levensgevaar verkeerde. Zr. Marcaria had zich bereid verklaard een ran haar nieren af tc staan aan haar zuster, die ruim vijf jaar geleden met haar gezin naar de Ver. Sta len emigreerde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3