De blunder van Brown Raad Westerschouwen boog zich over herziening Streekplan Gemeenteraad Westerschouwen over toestand o.l.-school te Renesse EEN NAAIMACHINE KOPEN EN DUIZEND CULDEN IN CONTANTEN ONTVANCEN STREEKNIEUWS PAARD I Afwijkende meningen van G.S. WESTERSCHOUWEN, 10-4. De raad heeft maandagavond stilgestaan b|j het voorontwerp herziening Streekplan Schouwen-Duiveland. G. S. zond een voorontwerp van de in voorbereiding zijnde herziening van het Streekplan Schouwen-Duiveland welke een gevolg is van het Kon. Besluit van 22 juli 1965 tot gedeelte lijke goedkeuring van genoemd streekplan. Voordat het ontwerp ter inzage wordt gelegd, werden de raadsleden in de gelegenheid gesteld om hun zienswijze kenbaar te ma ken. opdat bjj het definitieve ont werp hier rekening mee gehouden kan worden. Het voorontwerp omvat de volgen de herzieningen: a: herziening van de kaart: (toelich ting G.S.): 1. De strook tussen Laöne en Helle- weg voorzover gelegen aan de zee zijde van dte bebouwingsgrens is be stemd voor „agrarisch gebied zander bebouwing". Dit houdt een zekere richtlijn in dat geen bouw- of andere werken hier mogen worden uitge voerd die in de weg zouden kunnen staan voor een mogelijke later uit te voeren verzwaring der zeewering. G. S. hebben geen bezwaar tegen een voorlopige bestemming voor tijdelij ke bouwvergunningen. Conclusie b. en w.: Geen bezwaar, doch het meent wel dat de bebou wingsgrens gezien door Rijkswater staat noordelijker ligt. Toelichting G.S.: 2. Het terrein van het zwembad te Renesse is overeenkomstig het ver zoek van de Stichting Renesse be stemd tot recreatiebebouwing. G.S. tekenen hierbij aan dat in dit gebied een horecabedrijf en andere voorzie ningen ten behoeve van de recreatie toelaatbaar zijn, doch geen zomer woningen. Conclusie b. en w.: Tegen de ie- creatiebebouwing geen bezwaar, doch wel tegen het niet toelaten van zo- merwoninigenbouw. Toelichting G.S.: 3. In verband met de in het Kon. Besluit opgenomen overwegingen is het gebied aan de n.w.-zijde van de Hogezoom bestemd tot „agrarisch ge bied C." in. welk gebied de bouw van landhuizen op een buitenplaats van 2 ha mogelijk is gemaakt, met dien verstande da t een bouwperceel breed - te langs de weg van ten minste 150 meter in acht dient te worden geno men. Toelichting b. en w.: Het college stelt de raad voor om tegen de be stemming „agrarisch gebied C." be zwaar te maken omdat eerder de be stemming „agrarisch gebied B." was gegeven waarin een landhuis met Vz ha grond was toegestaan. De raad maakte op 27 januari 1962 bezwaar tegen de beperking tot 1 landhuis per Vz ha doch de raad deed geen ander voorstel. Aan het bezwaar werd toen door G.S. niet tegemoet gekomen met de motivering dat het zowel land schappelijk als planologisch onge wenst werd geacht dat langs de Ho gezoom oen dichte bebouwing zou komen, waardoor een van de aan trekkelijkste gebieden van Schou wen-Duiveland verloren zou gaan en waardoor Haamstede met Renesse met elkaar zouden worden verbonden Daarna berustte de raad in de agra rische bestemming B. Een aantal be langhebbenden ging echter wel in beroep en vroeg recreatiebebouwing. De Kroon besliste heel anders en ze onthield de goedkeuring voor de agrarisch gobied B.-bestemming om dat landhuizen op een Vi ha nog een te intensieve bebouwing tot stand zou brengen, hetgeen uit landschap pelijk oogpunt niet kan worden toe gelaten. Niet eenvoudig Conclusie b. en w.: Uit het boven staande blijkt overduidelijk dat het niet eenvoudig zal zijn om voor dit gebied een bestemming met meer mogelijkheden te vei krijgen. Het col- loge acht het wenselijk dat bij de al gehele herziening van het Streekplan aan het onderhavige gebied een re creatieve bestemming zal worden ge geven, of de bestemming landelijk woongebied. Het college stelt dan ook voor om bezwaar te maken tegen de bestemming agrarisch gebied C. en aan G.S. te verzoeken het gebied te bestemmen tot „agrarisch gebied A." omdat er geen enkele reden is om de percelen gelegen ten noorden van de Hogezoom een bestemming te geven met minder mogelijkheden dan die ten zuiden van de Hogezoom. Daar bij kan verwezen worden naar de voor-ontwerpen van het Streekplan waarbij cok aan beide zijden van de Hogezoom een gelijke bestemming was gegeven. Toelichting G.S.: 4. Van de gelegenheid tot herziening van het Streekplan is gebruik ge maakt voor het opnemen van een nieuwe ontsluitingsweg naar het strand ten noorden van Haamstede, welke weg nog in de plaats komt van de ontsluitingsweg naar het strand bij de vuurtoren, die bij de vaststelling van het Streekplan door Provinciale Staten is komen te ver vallen. Tegelijk is aangegeven een nieuw voetpad door de duinen teneinde het strand hier intensiever te ontsluiten. Conclusie b. en w.: Deze herziening is in overeenstemming met de wen sen van b. en w. Toelichting G.S.: 5. Een kleine correctie is aange bracht bij Nieuw Haamstede waar een gebied aangewezen voor bosge bied nu voor recreatiebebouwing is aangewezen. Conclusie b. en w.: Akkoord. B. Herziening van de voorschriften. Een aantal artikelen van de Streek planvoorschriften dienen te worden herzien en b. en w. stellen voor om artikel 9 van de voorschriften te ver vangen door 9a, 9b en 9c. Al deze ar tikelen hebben betrekking op de be bouwingsvoorschriften van „agra risch gebied" en „agrarisch gebied B.". Het nieuwe artikel 9a geeft al leen de voorschriften t.a.v. de be stemming „agrarisch, gebied A." welke bestemming komt in de plaats van de bestemming „Agrarisch ge bied". Het nieuwe artikel 9b geeft slechts voorschriften t.a.v. de be stemming „agrarisch gebied B.". In dit artikel wordt bepaald dat op bui tenplaatsen met een oppervlakte van tenminste l/z ha een landhuis mag worden gebouwd. Daarbij wordt dan de voorwaarde gesteld dat de breed te van het perceel langs de weg ten minste 75 meter is. Artikel 9c heeft betrekking op „agrarisch gebied C.". Hierin wordt bepaald dat op buiten plaatsen met een oppervlakte van tenminste 2 ha een landhuis gebouwd mag worden met een perceelbreedte langs de weg van 150 meter. Hierin zit geen mogelijkheid voor de bouw van horecabedrijven zoals mogelijk in „agrarisch gebied A.". Conclusie b. en w.: Artikel 9a. De uitbreidingsplannen in hoofdzaak van de voormalige gemeenten Burgh en Renesse kennen ook de bouw van landhuizen, zender breedtenoeming van het perceel langs de weg. Bij de wijziging van het Streekplan nu, worden derhalve minder mogelijkhe den gegeven en daarom zou b en w. willen voorstellen dat de voorge schreven minimum breedte langs de weg zal worden aanvaard als zijnde een aanwijzing als bedoeld in artikel 37 lid 3 van de Wet op de ruimtelijke ordening, dit i.v.m. eventuele schade vergoedingen. Artikel 9b. De hierin verbonden voorwaarde van 75 meter perceels breedte aan de weg, op een buiten plaats van Va ha acht het college van b. en w. onnodig en ongewenst. Door het opnemen van deze bepaling in de streekplanvoorschriften wordt het ontwerpen van een bestemmingsplan bemoeilijkt en onnodig beïnvloed. Artikel 9c: Door b. en w. is voor gesteld bezwaar te maken tegen de bestemming „agrarisch gebied C.", welke in hat ontwerp is gegeven aan het gebied ten noorden van de Hoge zoom. Aangezien artikel 9c alleen voorschriften geeft t.a.v. het „agra risch gebied C." en deze bestemming elders in het plan niet voorkomt, achten b. en w. het goed dit artikel te laten vervallen. Met r.l deze voorstellen waarin de voorzitter nog eens duidelijk de ver schillen tussen agrarisch gebied B. en A. duidelijk maakte (A. heeft veel meer mogelijkheden dan het starre B.-gebied ondanks dat het ook een 2 ha limiet als oppervlakte heeft) kon de raad zich verenigen. In de gisteren gehouden gemeente raadsvergadering kwam uitvoerig de toestand van de o.l.-school te Renes se ter sprake, dit in verband met de brief van de oudercommissie aan de raad. Burgemeester Everwijn zei door deze 'brief onaangenaam getrof fen te zijn geweest. „Deze brief wil zoveel zeggen dat wij en vorige col lege's nooit geen stappen tot verbe tering zouden hebben gedaan maar we deden altijd wat we konden doen", aldus burgemeester Everwijn, die vervolgens een opsomming gaf van alle pogingen door het college van b. en vv. aangewend om een nieuwe school te 'krijgen. Op 19 mei 1961 werd een brief tot de inspecteur gericht met het verzoek om maatre gelen te nemen voor een nieuwe school. Dat verzoek werd herhaald op 26 oktober 1962. gevolgd door een schrijven op 26 april 1963. Toen werd bericht ontvangen dat het nog jaren kon duren. Op 29 juni 1964 ging op nieuw een schrijven de deur uit met vermelding van de kosten voor alge hele verbetering van het gebouw, een bedrag groot f 75.000. Op 19 ok tober '64 wen* een gemeentelijk schrijven waarin de kosten werden begroot op f 85.000 en het verzoek om de bovenzaal van het Dorpshuis te mogen benutten voor het onder wijs. Öp 31 jan. 1966 volgde het ver zoek voor een systeembouw-school zonder bouwvolume-verplichting, n.-wr ook systeembouw valt onder de bouwvolumeregeling. Op 7 de cember werd opnieuw urgentie ge vraagd voor 1967 om een vierklas- sige school te mogen bouwen en ten slotte nog een brief waarin nog eens duidelijk alle gebreken werden ver meld. Op al die brieven werd nega tief gereageerd. Het hoogst noodza kelijke dat in de laatste jai*en aarl het gebouw werd gedaan vergde een bedrag van f 14 527. Indien echter voor '67 of '68 nog geen urgentie verkregen wordt zal de gemeente ge dwongen worden over te gaan tot het huren van een school, als dit ten minste financieel haalbaar is. De burgemeester herhaalde zijn spijt over de -brief van de oudercommis sie. Op een vraag van de heer Hen- drikse deelde de voorzitter mee dat op de betreffende ouderavond de ■beide wethouders verhinderd waren; de voorzitter bezocht zelf twee Hotelhoudster ontvoerd DUSSELDORF, 10-4. Een Neder lands paar heelt maandag een 25-ja rige landgenote, die hctelhoudster te Jülich in Noordrun-Westfalen is, ontvoerd teen het zonder te betalen van het hotel wilde wegrijden. Bü Neuss wist de hotelhoudster uit de auto te springen en de politie te waarschuwen. Het paai* had zaterdag met een vierjarig meisje onder een valse naam in het hotel zijn intrek geno men. De volgende dag kreeg de ho telhoudster te horen, dat het paar maandagochtend geld van de bank zou halen om de rekening van 80 mark te betalen. Toen de hotelhoud ster echter zag dat de gasten met medeneming van hun bagage wilden vertrekken, kwam zij toegelopen. Zij werd plotseling in de auto getrokken die snel wegreed in de richting Düs- saldcrf, waarbij de vrouw haar met een pistool hedreigde. Toen de auto voor een verkeerslicht moest stoppen, zag de hotelhoudster kans te vluch ten en hulp te vragen aan een an dere automobilist. Het Nederlandse paar was intussen gevlucht. Grote afvloei personeel bij Bendien (textiel) ALMELO, 10-4. In de kemende maanden zullen 400 a 450 personeels leden van Bendien's Confectiefabrie ken N.V. moeten afvloeien. De directie heeft het kader en de ondernemingsraad daarover inge licht. De ontslagen zullen in alle vier de bedrijven van Bendien vallen. De fabriek heeft vestigingen in Almelo, Emmen, Nijmegen en Rome. Na de sanering zullen bij Bendien in to taal nog ongeveer 900 mannen en vrouwen werken. Van bedrijfssluitin gen zal geen sprake zijn. De direc tie van Bendien, streeft ernaar de sa nering in de zomermaanden door te voeren. ADVERTENTIE Enquête over naaimachines trekt sterk de aandacht Zierikzee, 11 april. Zeven vragen beantwoorden.en duizend gulden in contanten ontvan gen! Het klinkt sprookjesachtig, maar het is werkelijkheid. Pfaffde grootste naaimachinefabriek van Europa, is doende in Zeeland een enquête te houden bij iedereen die van plan is zich een nieuwe naai machine aan te schaffen. Voor de deelneemsters aan deze (schriftelijke) enquête heeft Pfaff een aantal belo- BT.ÏK DOOR HET WERELD I VENSTER ouderavonden. De voorzitter van de oudercommissie te Renesse wist dat de burgemeester tot de pauze zou kunnen blijven dus hij 'had daar het programma op af kunnen stemmen. Volgens het raadslid de heer Hoo- gerhuis lag de oorzaak van de brief in. de kwestie die bij de rondvraag ter sprake kwam. De voorzitter merkte nog cp dat er in Zeeland nog slechtere scholen zijn en dat dit de oorzaak is van het uitblijven van de bouwvergunning. Modernisering „Times" LONDEN, 11-4 Het dagblad Times heeft vandaag een nieuwe gedaante verwisseling ondergaan. Als onderdeel van de modernise ringscampagne van het 181 jaar oude blad zal voortaan een dagelijks sup plement met nieuws uit de zakenwe reld verschijnen. „Business News" - vandaag 12 pagina's - zal volgens ingewijden al leen al dit jaar 4 miljoen gulden kos ten, en moet beschouwd worden als eep aanval op de suprematie op dit terrein van de „Financial Times". De Britse minister van buitenlandse zaken is een man wiens grote ver diensten bij tijd en wijle overscha duwd worden door zijn forse blun ders, die er vooral uit bestaan dat hij op het verkeerde moment zijn mond open doet voor precies de ver keerde opmerking. Zo ook nu weer. Hij heeft met groepen van de Labour-fractie in het Lagerhuis besprekingen gevoerd over de Britse toetreding tot de EE. G.. een procedure die zeer noodza kelijk is omdat in de gelederen van die partij sterke groepen nog altijd afwijzend staan tegen deze idee. Trouwens premier Wilson is ook pas* een late bekeerling voor toetrediiig waarschijnlijk omdat hij daarin de enige manier ziet om Engeland eco nomisch voor verval te behoeden. Op zijn bijeenkomst heeft Brown gezegd dat de Gaulle de macht niet meer had om opnieuw een veto uit te spreken dat Londen de weg naar het continent verspert. Dat is een opmerking die zonder meer al niet verstandig is. Men moet tegen de Gaulle niet zeggen dat hij iets niet durft of kan, want hij zal alles op alles zetten om te bewijzen dat men hem weer heeft onderschat. Maar die psychologische misser is niet het ergst in Browns uitlating. Er komt bij dat hij op dit moment juist op een ander front actief be hoort te'zijn om te voorkomen dat Engeland weer de deur naar de Euromarkt in het gezicht gesmeten krijgt. Economisch belang Tekenend was dat de Gaulle een betrekkelijk lage ambtenaar naar de vergadering van de Westeuropese Unie in Rome stuurde om daar te verklaren dat de problemen van Brits lidmaatschap der E.E.G. zo groot waren dat er nog zeer lange studie nodig zou zijn. Weliswaar doet de Gaulle zeer vriendelijk tegen de Engelsen op allerlei gebied - zoals koninklijke bezoeken enz. maar daaruit blijkt meer een verlangen naar vriendschap tussen buren dan een welkom in de economische club. Daar heeft de Franse president ook reden voor. Juist nu begint het een beetje moeizaam te gaan in het be drijfsleven en bovendien komen de vakbonden geruggesteunè door de linkse verkiezingssuccessen met looneisen. De werkloosheid begint ook al wat flinker te stijgen dan aan genaam is. Dat zijn alles bij elkaar geen omstandigheden waaronder de industrie of de werknemers blij kun nen zijn als de douayebarrière, die nu Britse produkten van de markt houdt, wordt geslecht. Het heeft er de schijn van dat de Gaulle deze overwegingen ook zijn partners onder de neus wil drukken. En die moeten er gevoelig voor zijn, omdat het bij hen economisch ook niet zo florissant gaat. De Gaulle ZIERIKZEE Ir. J. H. Verhey overleden Zeer verlaat bereikte ons het be richt over het verscheiden van ir. J. H. Verhey, de man die naam maakte op Schouwen-Duiveland in het rampjaar 1953. Ir. Verhey was één van de topmannen van Rijkswater staat, die zich speciaal heeft bezig gehouden met de dichting van het Schelphoekgat. Deze succesvolle ope ratie mag gerust op zijn naam wor den geschreven. Eerder en nadien ook nog diende hij zijn. land bij de Centrale Rijnvaart commissie te Straatsburg. Ir. Verhey leeft in de herinnering voort als een typische doe-man. die zijn mensen met en thousiasme wist te bezielen en ook in riskante situaties de moed niet liet zakken. Mede aan zijn werk is de toenmalige snelde drooglegging van Schouwen-Duiveland te danken ge weest. Hij overleed te Amsterdam in de leeftijd van 67 jaar. Oriënterende besprekingen festiviteiten Koninginnedag Ten stadhuize vond gisteren (maan dagavond een oriënterende bespre king plaats tussen Zierikzeese Oran jevereniging en een aantal medewer kers uit de burgerij in verband met de op Koninginnedag te organiseren feestmiddag voor de jeugd. Bij afwe zigheid van de voorzitter van de Z. O.V., de heer E. P. J. Krips, stond de goed bezochte bijeenkomst onder lei ding van de hoer C. Linders, voor zitter van de spel commissie. De be spreking werd bijgewoond door bur gemeester D. W. Kastelein cn het bestuur van de afdeling Zierikzee van het Verbond voor Veilig Ver kout De te houden feestmiddag komt geheel te slaan in het teken van „veilig verkeer". De plannen worden nirigen gereserveerd, w.o. contante bedragen van duizend gulden en vijf honderd gulden. De enquête draagt een algemeen ka rakter. De actie geldt dus niet alleen voor koopsters van Pfaff-machines. Geen wonder, dat deze enquête zo snel populair werd! Men dient zich om inlichtingen en formulier te wenden tot een Phaff- naaimachinehuis. Men moet dit doen vóór men zich een nieuwe naaima chine van welk merk dan ook, aan schaft. De enquête loopt nog maar tol het eind van deze maand. Men mag leze ressen, die aan een nieuwe naaima chine toe zijn, dan ook sterk aan raden zo spoedig mogelijk nog de kans te benutten om een klinkend bedrag in handen te krijgen. weel ook wel dat zijn naam er in de E.E.G. niet op vooruit gaat als hij weer plompverloren nee zegt. En al zal hem dat uiteindelijk niet weer houden, het laat hem wel streven naar een andere oplossing. Als de zes samen zulke voorwaarden stellen aan Londen dat Wilson zelf wel voor de eer moet bedanken, dan heeft hij zijn doel bereikt zonder dat men er hem verwijten van kan maken. Als Brown ergens tegen vechten moet, dan is het tegen deze ontwikkeling. Opmerkingen maken die de Gaulle alleen maar kunnen prikkelen, zijn op dit moment een blunder. Luchtslag Wat zich tussen Israël en Syrië afspeelde is te hevig dan dat men hier kan volstaan met de term inci dent. Het was een regelrechte slag met artillerie en vliegtuigen. Daarbij kwamen voor het eerst Israëlische Mirages zo diep Syrië binnen dat ze boven Damascus opereerden. En bo vendien met groot succes: vijf neer geschoten Migs mag niet veel lijken, maar het betekent een verschrikke lijke slag voor de Syrische lucht macht. Intussen verandert deze uitslag nauwelijks iets aan de toestand. Van uit hun gunstige berg stelling en die uitzien over de Jordaanvallei, blijven de Syriërs bij tijd en wijle schieten en het is logisch dat de Israëli's daarop reageren. Wanneer radio Damascus deze in feite nogal desas treus verlopen slag bovendien voor stelt als een groot succes, dan houdt dit de animo onder de Syrische mi litairen er in om door te gaan met dergelijke beschietingen. Waarna iedere volgende slag wel weer een beetje heftiger wordt. Dat onder deze omstandigheden ooit rust kan komen aan de grens van Israël wordt steeds moeilijker om te geloven. daarvoor thans verder uitgewerkt. Binnenkort volgen hierover nadere uitvoerige mededelingen. Ten- verga dering bestond veel enthousiasme om het komende feest voor de jeugd tot een succes te maken. Evenals vorig jaar zal de stad op de eerste mei in zes wijken worden verdeeld; in ver band met de uitbreiding wordt Mal ta dit jaar in tweeën gesplitst. Ge hoopt wordt dat in de verschillende wijken op de nodige medewerking zal kunnen worden gerekend. De feestmiddag zal verder wijksgewijs op te houden werkvergaderingen de finitief gestalte worden gegeven. Nutsbezoek opera De departementen Brouwershaven, Haamstede, Noord-Beveland en Zie rikzee. organiseren een trip naar Antwerpen, ter bijwoning van voor stelling van de Kon. Vlaamsche Ope ra. De trip vindt plaats op zaterdag 22 april a.s. Dan zal de opera Car- men van George Bizet worden uitge voerd. Ook niet-leden van de Nuts- departementen kunnen - zij het te gen een iets verhoogde prijs - deel nemen aan deze culturele excursie. Botsing tussen leswagen en autobus Gisteren (maandagmorgen om streeks half negen vond op de hoek Caustraat-Mulockstraat alhier een aanrijding plaats tussen een diénst- autobus van de fa. Van O. en een DAF-personenauto, een leswagen van de fa. de W„ die onder toezicht bestuurd werd door J. W. van L. Uit het politie-onderzoek is gebleken dat de leswagen gc'en voorrang ver leend had aan de bus. De DAF werd zwaar beschadigd terwijl de schade aan de bus vrijwel nihil was. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Bedrijfspand vernieuwd Op vrijdag 14 april a.s. vindt de heropening plaats van het vernieuw de bedrijfspand Appelmarkt 4 waar in gevestigd Deurloo's mexibelhandel „Intermeubel". Opening clubgebouw Tennisclub Op zaterdag 15 april a.s. vindt de officiële opening plaats van het nieuwe clubgebouw van de Lawn Tennis Club te Zierikzee. Ter gele genheid hiervan wordt een onderling openingstoemooi gehouden, waarin gemengd dubbel zal worden gespeeld De wedstrijden beginnen onmiddel lijk na de opening van het nieuwe gebouw, waarmede de outillage van de tennisbanen c.q. het gemeentelijk sportpark zijn completering heeft gevonden. De heer P. Zoomers, onderwij zer aan de R.K.-parochiale school alhier, is met ingang van 1 augustus benoemd tot hoofd van een nieuwe 9-klassige school te Schiedam. BURGH Totowinst Bij de laatste sporttoto was een deelnemer uit Burgh die 12 goede uitslagen voorspelde. Hij valt daar mede in de tweede prijs-reeks. WESTERSCHOUWEN Goedkeuring G.S. Politieverordening In de gehouden raadsvergadering heeft burgemeester Everwijn mede gedeeld dat Ged. Staten hun goed keuring hebben verleend aan de po liticverordening en dat betekent dat het hebben van een kampeergele genheid zonder vergunning voort aan strafbaar is. Het is dus verbo den om zonder toestemming voor re creatieve doeleinden ingerichte ap paratuur, bijv. caravans, in de ge meente Westerschouwen te hebben, uitgezonderd de officieel erkende terreinen. KERKWERVE Honden achter schapen Op zondagavond werd de landbou wer M. D uit Schendersweg te Dui- vendijke door enkele buren gealar meerd dat twee 'herdershonden ach ter zijn schapen liepen. Gezamenlijk heeft men de honden kunnen ver jagen. In dit geval waren nog geen slachtoffers onder de schapen ge vallen. Het was de tweede keer in korte tijd dat deze landbouwer be zoek kreeg van honden. De eerste keer gebeurde dit in de nacht en een schaap is toen in een sloot ge jaagd en verdronken. De politie heeft een onderzoek ingesteld en de eigenaars der honden op kunnen sporen. De laatste tijd komt het dik wijls voor dat loslopende honden in schaapskudden terecht komen, met alle gevolgen van dien. Er zijn nog steeds mensen die wel een hond willen hebben en deze maar vrij rond te laten lopen. Het jachtgevoel bij een hond is steeds aanwezig en zodra een schaap gaat lopen, gaat in vele gevallen de hond er achter aan. Vooral op plaatsen waar schapen in de nabijheid lopen, moet men zijn hond niet los laten lopen miaar vast houden aan een lijn. BRUINISSE Tijdrede S.G.P. Voor een goed bezet kerkgebouw hield ds. Zwanenburg, Chr. Geref. predikant te Gouderak een tijdrede namens de afdeling Bruinisse van de Staatk. Geref. Partij. De vergadering werd geopend door de heer W. van Gilst, met het lezen van Josaja 62. Ds. Zwijnenburg nam daarna als uitgangspunt Jesaja 62 vers 2, „En de heidenen zullen Uw gerechtigheid zien, en alle koningen Uw heerlijkheid en gij zult met een nieuwen naam genoemd worden, welke des Heeren mond uitdrukke lijk noemen zal". Ds. Zwanenburg ging in zijn tijd rede uit van de volgende punten: Aan Sion geschonken weldaden, de omschrijving daarvan, de aanschrij ving daarvan en de verkrijging daar van. Nadat hij deze tekst had ver klaard, paste hij een en ander toe, op het tegenwoordige tijdsgewricht, behandelde de Nederlandse politiek en de samenleving, om tol dc conclu sie te komen, dat het Nederlandse volk. daarvan wel ver is afgeweken. Vooral de jeugd kiest andere wegen, dan die welke in de Schrift zijn uit gestippeld, Na de verandering die nodig is te hebben aangegeven, eindigde spreker zijn met aandacht gevolgde boeiend uitgesproken rede. Concours gaat niet door Verschillende oorzaken hebben er toe geleid, dat juist op het nippertje het muziekecncours, dat op Twecle Pinksterdag te Bruinisse gehouden zou worden, geen doorgang kan vin den. Wel zal een muziekconcours wor den gehouden te Kapelle op Zuid- Beveland. De concurrentie van deze plaats is een der oorzaken dat het met veel animo opgezette plan niet tol zijn doel kon geraken. Maar uit stel betekent gaan afstel. Is Tweede Pinksterdag anno 1967 niet meer een dag waarop de leden van muziek verenigingen graag met hun gezel schap mee willen, een andere tijd en een andere gelegenheid zal worden gezocht cm dit uitgestelde concours toch nog te kunnen houden. Bouw Chr. Nijverheidschool Door het hoofdbestuur van de Zeeuwse C.B.T.B. werd besloten een geldlening aan te gaan bij de Coöp. Boerenleenbank Bruinisse tot aan koop van het terrein, bestemd voor da bouw van een nieuwe Chr. Nij verheidsschool voor meisjes te Brui nisse. Dit terrein is door de gemeente Bruinisse al enige jaren gereserveerd voor deze bouw en ligt aan de Dorps weg, tussen de woningen van de he ren C. Kok en C. A. Hanse. KERKNIEUWS Dr. C. Bezemer naar Scheveningen ZIERIKZEE, 11-4. Dr. C. Beze- mer, Hervcrmd predikant te Hat- tem, heeft het op hem uitgebrachte beroep naar Scheveningen aangeno men, Dr. C. Bezemer werd op 6 maart te Katwijk aan Zee geboren. Hij werd in 1953 kandidaat en dien de achtereenvolgens de gemeenten van Kerkdriel (N.B.), Zierikzee (van 1957-1962) en Hattem. Dr. Bezemer promoveerde op 11 mei 1966 tot doctor in de theologie bij Pref. Bakhuizen van den Brink te Leiden, cp het proefschrift; „Het Christelijk geweten bij Alexandre Vinet". Een dezer dagen verscheen bij Uit geverij Kok, Kampen een boekwerk je van zijn hand getiteld „Dit geloof ik", waarin een toelichting wordt ge geven op de Geloofsbelijdenis. Het is o.m. bedoeld voor gesprekskringen. Di*. Bezemer is lid van het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen en van het Kerkhistorisch Gezelschap. In het Zeeuws Tijdschrift publiceerde hij een artikel over de vroegere Mid delburgse predikant Jean de Labe die. Sinds Multatuli's „de weg is weg", is er al heel wat weg geweest. Een paard misschien, hoewel dit zeer on waarschijnlijk is. Een paard leent zich voor training en dan is het een gehoorzaam beestje. Het loopt niet zo maar weg van de baas. Maar wat is een paard in deze tijd. Het dier past beter in de halve meter foto's, die een Zierikzeese amateurfotograaf zo vlijtig aan het maken is van oude stadsgezichten. Een adembenemend werk, dat de diepste roerselen van een historische ziel treft. Op een wat vergeelde prentbriefkaart staan wat poppetjesZe schijnen bijkans tot leven te komen onder het tover appa raat van die man. Even wachten nog en daar is bv. de Nobelstraat anno 1913, met „alles d'r op en d'r an". Een complete sensatie, waarin dan wel een wachtend paard zou passen. Een paard dat niet wegloopt. Waar om heeft men die goede dieren toch afgedankt? We vertolken de gevoelens van een gehaaste man te Oosterland. die (nee, niet meer dat paard), maar met de auto er snel vandoor moest. Hij had in huis nog wat te beredderen, maar startte alvast zijn wagen. Toen ging hij weer naar binnen. Even la ter viel het geluid van de stationair draaiende motor uit en de man dacht „die is stilgevallen". Toen hij klaar was met zijn voorbereidingen stapte hü naar buiten en ontdekte dal de auto weg was. Alleen in de verte aan het einde van de straat zag hij zijn vehikel ivegschuiven. Een hol lend paard kan men nog „Ho" ach terop roe,pen, maar met een auto ligt dat even moeilijker. De man be dacht zich intussen niet en holde de auto achterna. Hij rende en hij ivon. Hij verwachtte een spookchauffeur te zien, maar de rijdende auto ivas leeg. Een laatste sprong bracht hem langszij het open raampje en hij kon het voertuig tot stilstand brengen, nog juist voordat het brokken ging maken. Sindsdicns kijkt de man toch met andere ogen tegen een auto aan. Hel gebeurt wel niet vaak, maar blijk baar kan zo'n ding zo maar gaan rijden. Vandaar onze affektie voor het paard, dat mits goed (maar mild) gedrild luistert naar zijn baas en er niet vandoor gaat op ongewenste momenten. En ook, omdat een paard zo past in hel kader van oude foto's, die men hier komt laten zien, ver scherpt en vergroot, ja, zo duidelijk bijna of ze gisteren zijn gemaakt SCHIEREILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2