DUIZENDEN GULDENS DEL0NING! Britse regering trekt haar troepen op ordelijke wijze terug KIJK AAN DE BINNENKANT VAN IEDERE WIKKEL VAN CALIFORNIA SOEP-IN-BLIK. ploegstoffen Naar betere verhoudingen met Oost-Duitsland? Spoorwegstaking bedreigt de Ver. Staten Strijd tegen olie van „Torrey Canyon" Tyfus bedreigt Zwitserse stad Amerika en China De Kennedyronde KAMERBREED I „DE MAGNEET" De memoires van Stalin's dochter Belasting ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 11 april 1067 I23sle jaargang Nr. 19775 WAARIN OPGENOMfcN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lol. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlooan, Zierikzee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bi) vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 een' per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk In dit nummer: Raad Westerschouwen over herziening Streekplan Lagerhuis over Adei LONDEN, 10-4. De Britse rege ring is vastbesloten op ordelijke w(jze haar strijdkrachten uit Aden terug te trekken en zo spoedig mo gelijk onafhankelijkheid te verlenen aan Zuid-Arabië. Dit heeft de Britse minister van buitenlandse zaken. Brown, maandagmiddag in het La gerhuis verklaard in een debat naar aanleiding van de gebeurtenissen in Aden. De minister wees de beschuldigin gen van de V.N.-commissie van de hancl, dat de Britse autoriteiten haar bij haar onderzoek in Aden /ouden hebben gehinderd. Zoals bekend was de commisise, bestaande uit verte genwoordigers van Venezuela, Mali en Afghanistan, naar Aden gegaan om te onderzoeken op welke wijze Zuid-Arabië langs vreedzame weg de onafhankelijkheid kan krijgen, welke Engeland voor 1968 heeft toegezegd. Vrijdagochtend vertrok de commissie echter voortijdig uit Aden, waar zich tijdens haar korte verblijf talrijke gewelddaden hadden voorgedaan. Eén van de grieven der commissie was, dat de autoriteiten van de Fe deratie Zuid-Arabië haar geen toe stemming hadden verleend om zich via radio en televisie tot de bevol king te richten. ADVERTENTIE Minister Brown zei hierover, dat de federale overheid in Aden er be zwaar tegen had, dat de V.N.-com- missie niet met haar, doch alleen met de Britse autoriteiten te maken wilde hebben. Overigens zei Brown te hopen, dat de V.N.-commissie gehoor zal geven aan de uitnodiging om naar Londen te komen. Op een persconferentie in Genève, waar de commissie op het ogenblik verblijft, verklaarde de Venezolaanse voorzitter Guerrero maandagmiddag, dat zijn collega's en hij overwogen naar Engeland te gaan, maar nog niet een definitief besluit hadden genomen. De voorzitter van de V.N.-commis sie ontkende dat hij boos en over haast uit Aden was weggegaan. „On ze missie is nog niet afgelopen. Eén fase is ongelukkig verlopen, maar wij zijn verantwoordelijke mensen en weten dat wij alle mogelijkheden die ons geboden worden, moeten onder zoeken". De Venezolaanse afgevaardigde herhaalde, dat zijn commisise „niet alle medewerking in Aden had ge kregen die mocht worden venvacht". „Er was voor ons een programma pp- gesteld, alsof men met tegenzin onze misise had geaccepteerd". Met name beklaagde de voorzitter zich over een gebrek aan belangstelling van de zijde van de Britse hoge commissa ris. De missie was weggegaan, om dat de omstandigheden „elke con structieve arbeid onmogelijk maak ten". ADVERTENTIE verkrijgbaar bij: Dealer voor Schouwen-Duiveland Tuinman Zn. Zierikzee Telefoon 2887 Opperman mishandelde zijn vierjarig dochtertje DEN HAAG, 10-4. De 32-jarige opperman P. J. B. uit Den Haag is gearresteerd, nadat hij zijn vierjarig dochtertje zo zwaar had getuchtigd, dat het kind het bewustzijn verloor. Het 'kind is acht uur lang buiten kennis gebleven. De toestand van het meisje is nog ernstig en het is nog steeds niet buiten levensgevaar. Het kind is opgenomen in het Zuidwal- ziekenhuis. Wat het precies man keert weten de artsen nog niet. Zij vermoeden, dat het kind het bewust zijn heeft verloren als gevolg van letsel aan het hoofd. De kleuter heeft over het hele lichaam blauwe plek ken en de artsen vermoeden daarom, dat het al meer van dergelijke af straffingen heeft ondervonden. Ruimteschepen krijgen nieuw ontsnappingsluik KAAR KENNEDY, 10-4. Functio narissen van het Amerikaanse bu reau voor lucht- en ruimtevaart heb ben meegedeeld dat het ontwerpen van een nieuw ontsnappingsluik in ruimtevaartuigen thans goed vordert Het nieuwe luik moet in twee a vier seconden open gaan. Tot dusver kon dit niet binnen de 1 xk minuut. Het nieuwe ontwerp houdt verband met het ongeluk in januari waarbij drie Amerikaanse ruimtevaarders bij een brand in een ruimtevaartuig tijdens een proef op de grond omkwamen. Zij moeten binnen 20 seconden de dood gevonden hebben. BONN, 10-4. Leidende kingen van de Westduitse regeringspax-tijen C.D, U.-C.S.U. en S.P D. hebben een ini tiatief in de zin met betrekking tot het op 17 april beginnende zevende congres van de Oostduitse commu nistische eenheidspartij (S.E.D.) in oost-Berlijn. Naar maandag in Bonn van sociaal-democratische zijde ver nomen werd, is op het ogenblik over leg gaande over de inhoud van een brief aan de S.E.D.-afgevaardigden, waarin voorstellen voor een ontspan- Romney favoriet voor het Witte Huis WASHINGTON, 10-4. Als er nu verkiezingen zouden worden gehou den zou gouverneur George Romney van Michigan tot president gekozen worden en niet Lyndon Johnson. Tot deze conclusie, gepubliceerd in de Washington Post, is het bu- reau-Louis Harris gekomen na een onderzoek van de publieke opinie. Johnsons nederlaag zou niet in de eerste plaats te wijten zijn aan de oorlog in Vietnam, maar aan de manier waarop hij de binnenlandse economie heeft aangepakt. Johnson zou slechts 47 pet. van het aantal stemmen krijgen en Romney 53 pet. Gouverneur Romney is de man die de meeste kans maakt om in 1968 door de republikeinen kandidaat ge steld te worden voor het pï'esident- schap. De dienstplicht in de Verenigde Staten WASHINGTON, 10-3. In juni zul- len 19.800 mannen in de V.S. onder de wapenen komen tegen 18.000 in mei. Zij zullen allen bij de grond troepen ingedeeld worden. Het maandgemiddelde van de opgeroepe- nen voor de eerste helft van dit jaar bedraagt ongeveer 14.600. hetgeen ongeveer de helft is van dat voor de eerste helft van 1966. ning in de betrekkingen tussen de twee Duitslanden zullen worden ge daan. Bijzonderheden daarover zijn niet bekend. Het initiatief gaat volgens be trouwbare inlichtingen van de soci aal-democraten uit, wier plaatsver vangende voorzitter Herbert Wehner al eind voorjaar 1966 krachtig voor een sprekersuitwisseling met de S.E. D. gepleit had. Dit plan liep destijds stuk op bezwaren van de S.ED. Wachten op het kind LAGE VUURSCHE, 10-4. Er waart deze dagen een patriar chale figuur rond kasteel Dra- kensteyn. Hij gaat schuil ach ter een enorme baard, op zijn omvangrijke grijze haardos -ust een vale vuile schippers pet. Daaronder beweegt zich Rinus Bouwmeester (61) voort. Hij is vorige week dinsdag uit Maastricht vertrokken en he lemaal te voet naar Draken- steyn gekomen. Hij arriveerde er in het weekeinde. Rinus heeft de laatste jaren van zijn enerverend leven zwervend doorgebracht. Hij heeft zich vooral in het zuiden opgehou den. Een paar onderscheidin gen van carnavalsverenigin gen illustreren dat. Waarom is hij naar Lage Vuursche geko men? Zijn antwoord is duide lijk: „Zo iets maak je maar eenmaal in je leven mee en daar wil ik bij zijn al duurt het nog drie weken voor het kind komt, ik blijf net zo lang tot dat het er is". ST. BRIEUC, 10-4. De Franse ma rine is maandag begonnen met de operatie Orsec, de bestrijding van de naar de Franse kust gedreven olie uit de Torrey Canyon. De harde wind van de afgelopen dagen had een deel van de olie naar Bretagne ge stuwd waar grote oester- en mossel- banken zijn. De Franse marine strooit een poe der met vulkanische as over de olie en vanaf het land wordt zaagsel ge bruikt om 'de olie te doen klonteren, waarna de massa gemakkelijk opge schept kan worden Men hoopt op deze wijze te verhinderen dat oesters en mosselen worden aangetast. ZURICH, 10-4. De Zwitserse stad Baden (14.000 inwoners), niet ver van Zürich gelegen, wordt bedreigd door tyfus. Sinds enige tijd komt in een industriewijk van de stad grote vogelsterfte voor. In de kadavers zijn tyfusverwekkende salmonella bacteriën aangetroffen. De bevolking is gewaarschuwd de dode dieren niet aan te raken. Men vermoedt dat de vogels besmet water hebben ge dronken. OOST-BERLIJN, 10-4. De ambas sadeurs van China en de Verenigde Staten hebben in Warschau de ver zekering gegeven dat hun landen el kaar niet zouden aanvallen, zo meldt het gezaghebbende Oostduitse blad „Einheit", het theoretische maand blad van de Oostduitse socialistische eenheids (communistische) party. In een artikel over wat wox'dt ge noemd Amerikaanse politiek die ge richt is op het drijven van een wig tussen de Sowjet-Unie en andere so cialistische landen in hun betx*ek- kingen met Nooi'd-Vietnam, schrijft „Einheit" dat de Russische hulpleve- i-anties aan Noox'd-Vietnam in China ernstig worden belemmerd, tex*wijl de Chinese en Amerikaanse ambas sadeurs elkaar in Warschau hadden verzekerd dat hun landen elkaar niet zouden aanvallen. BRUSSEL, 10-4. In Brussel is maandagavond de eerste dag van de E E.G.-ministerraad, die voorname lijk is gewijd aan de slotfase van de Kennedy-ronde, in een sfeer van op timisme geëindigd. De Belgische E.E.G.-commissaris Jean Rey, die namens de gemeen schap in Genève onderhandelt, heeft de ministers een rapport over de stand van zaken uitgebracht, waarin hij de verwachting uitspreekt dat men voor 30 april a.s. tot een ak koord za! kunnen komen. WASHINGTON, 10-4. President Jchnson heeft hel Amerikaanse con gres gevraagd akkoord te gaan met het besluit dat hem het recht geeft de staking, die met ingang van don- dei-dag 95 prccent van het spoorweg verkeer xn de V.S. dreigt stil te leg gen, nog 20 dagen uit te stellen. Johnson heeft er de nadruk op ge legd, dat deze staking zeer ernstige ..gevolgen voor de Amerikaanse eco nomie zou hebben en bovendien de vei'scheping van wapens en munitie naar Vietnam in gevaai' zou brengen. Eind januari werd al een eei'ste uit stel van 60 dagen vei'ki'egen door in stelling van een presidentiële com- ADVERTENTIE J naar 5 Wij hebben breedtes voor elke 5 kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. 5 A. S. FLIKWEERT Nieuwer kerk - tel. (01114)265 Bruinissc - (el, (01113)470 NEW YORK. 10-4. Het Amerikaan se weekblad Newsweek beweert in zijn rubriek „Pei'iscope" dat het 'tijd schrift Life Stalin's dochter Svetlana Allelouyeva heeft aangeboden elk bod op haar memoires te ovei-treffen. Het Duitse blad „Der Stern" zou de in Zwitserland vei-blijvende Svetlana reeds 250.000 dollar voor haar me moires hebben, geboden. Svetlana heeft verklaard dat haar memoires het liefst in een Ameri kaans blad gedrukt wil zijn, maar een beslissing hierover uit te stellen tot na de regeling van haar verblijfs status. Volgens diplomatieke zegslie den wil zij zich nog steeds in de Ver. Staten vestigen, aldus Newsweek. „Muistronauten" vermist SYDNEY, 10-4. Vier leerlingen van een middeibai'e school in Sydney hebben eer. beloning van drie rijks- daaldex's uitgeloofd voor het opspo- x'en van twee vermiste „muistronau ten". Zij „lanceex'den" woensdag twee muizen in een „ruimtecabine", die aan een met gas gevulde ballon hing. Volgens bei'ekeningen van het „grondstation" zal de ballon op een hoogte van ongeveer zevenduizend meter klappen. De „muisti'onauten" zouden vervolgens per valscherm naar de aarde terugkeren cn in de buurt van Newcastle, 160 kilometer van Sydney verwijderd, terecht ko men. Een woordvoerder van de ruimtevaart-enthousiasten verklaar de maandag echter, dat de ïriuizen spoorloos verdwenen zijn en dat men zich ongerust begint te maken. missie van onderzoek. Deze termijn loopt woensdag om middernacht af. Sinds oktober wordt er tot nu toe zonder succes orxdei'handeld tussen de vakbonden van spoox'wegperso- xieel en de spoorwegmaatschappijen. op lijdende werktuigen (Ingezonden) De EVO wordt de laatste tijd over stroomd met telefoontjes en brieven over naheffingsaanslagen motorrij tuigenbelasting en de daarin begre pen forse boetes. Ze zijn een gevolg van het incidentele gebruik dat zo genaamde zelfrijdende werktuigen van de openbare weg maken als ze verplaatst moeten worden. Dan is voor deze werktuigen - zo als draglines, laadschoppen, mobiele kranen, industx'ietrekkers e.d. - mo- torrij tuigenbela-stimg verschuldigd. Dat schijnen niet alle gebruikers van deze zelfrijdende werktuigen zich te realiseren, hetgeen voor een belangrijk deel het gevolg is van. de zeer ixigewikkelde wetgeving in ver band met het gebx'uik van deze bij zondere voertuigen. De rijdende werktuigen dragen geen kentekenplaat en worden dus niet dooi- middel van fotograferende ambtenaren gecontroleerd, zoals dat met de motorrijtuigen die wél een kentekenplaat voeren sinds 1 oktober 1966 het geval is. Door de invoering van de fotografische controle zijn nu belastingambtenaren beschikbaar ge komen, die kennelijk speciaal erop letten of de gebruikers van zelfrij dende werktuigen belasting hebben betaald. Dat blijkt in menig geval niet gebeurd te zijn. Daar-uit vloeien dan naheffingen voort, die meestal over een heel jaar worden berekend, vex'hoogd met een boete van 50 pet. tot een maximum van f 500.-. Invoerverbod van Italiaans vlees DEN HAAG, 10-4. Volgens een woordvoerder van het ministerie van landbouw valt te verwachten dat Nederland cp zeer kerte termijn een soorgeljjke maatregel ten aanzien van de vleesinvoer uit Italië zal ne men als West-Duitsland heeft ge daan. Zoals beiücht heeft de bondsx-epu- bliek ter wering van de Afrikaaxise vax'kenspest zijn gx-enzen voor het Italiaanse vlees gesloten. Nederland heeft geen belangrijke vleesinvoer uit Italië, maar er komen uit dat land toch geregeld kleine tot zeer kleine hoeveelheden sal'amie, spek en dergelijke binnen. Wegens het exo tische karakter van de Afx-ikaanse vax'kenspest wordt overwogen deze invoer stop le zetten. Minister Lar- dinois. die in Brussel is voor de E. E.G.-mimsterx'aadsvei'gadering. moet echter nog beslissen. Stichting „Nederland vredesland" DEN HAAG 10-4. Als gevolg van het optreden van de Haagse oud- journalist J. J. L. van Zuylen in Willem Duys' televisieprogx-amma „Voor de vuist weg" varf 17 maart jl„ in welk progi'amma hij de idee lanceex'de om van Nederland een vredesarsenaal te maken en tevens om adhaesiebetuigingen vroeg, is nu opgericht dc stichting „Nederland Vredesland". Deze ongewone snapshot maakte een fotograaf, die gedurende de eerste warme lentedagen met zijn camera door Hamburgs dierentuin slenterde. „Antje" en „Nickelmann", twee jon ge walrussendie ongeveer een jaar geleden op de leeftijd van negen maanden hun vaderland in de Noor delijke IJszee met een ruim roisbas- sin verwisselden, zijn, zoals de foto laat zien, niet alleen aan hun nieu we omgeving gewend, maar houden ook van elkaar. Reeds voor hel ont bijt, dat int levertraan, kalk en vita minen bestaat, omhelzen ze elkaar. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ^SCOOSOCOOSCCCOSCOSCCCCGO S Ieder einde is een begin K 0 MCCCCCOÖOSCOCCOOCOÖOÖCCK Plaatselijk enige regen Verwachting tot woensdagavond "Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige regen en in de nacht en ochtend hier en daar mist; aanvan kelijk weinig verandering in tempe ratuur met zwakke tot matige wind uit zuidelijke lichting, later mogelijk naar noordelijke richtingen di'aaiende wind met, in hoofdzaak in de kust- pi'ovincies, daling van tempei'atuui'. 12 april. Zon op 5.52, onder 19.31. Maan op 6.41. onder 22.41. 13 april. Zon op 5.49, onder 19.33. Maan op 6.59, onder 23.55. Nieuwe maan: 9 apiil te 23.20. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 12 april 13 april 4.50 v.m. 5.16 v.m. 17.09 n.m. 17.34 n.m. BROUWERSHAVEN: 12 april 4.35 v.m. 16.49 n.m. 13 april 5.02 v.m. 17.17 n.m. Springtij: 12 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Ten oosten van Brest bevindt zich vanochtend een depressie, die maar weinig van plaats verandert en geleidelijk opvult. In Bretagne veroorzaakte dit druksysteem vrij veel regen. Een andere neerslagzone strekte zich uit van Denemarken naar z.uid-Engeland. Dit hangt sa men met een front, dat ons gisteren passeerde en dat nu ten noorden van ons land vrijwel lot stilstand is ge komen. Wij bevinden ons nu in vrij vochtige cn enigszins onstabiele lucht, die met zuidelijke winden langs de oostflank van de depressie naar onze omgeving gevoerd wordt. Hierin kunnen enkele buien voorko men. terwijl ook geïsoleerd onweer kan optreden. Het is echter niet uil gesloten. dal, onder invloed van drukstijging boven de Britse eilan den, noordelijke winden het front weer in onze richting zullen ver plaatsen. Vooral voor het hoorden van het land moet daarom voor mor gen met een temperatuurdaling re kening worden gehouden. Het weer behoudt een wisselvallig karakter.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1