Henk wil je een stuk kaas uit het vuistie s Van school af - Wat nu! te HAHG KMR RECHTS bij Duitse liberalen Flitsen uit de jeugd van Oranjeprinsjes en Oranjeprinsesjes ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 10 april 1967 Nr. 19774 Jeugd bij gemeenteraad Hot hoofd van de o.l.-school te El- lemeet, de heer B. A. Kievith maakt op de vrije woensdagmiddagen met „zijn kinderen" allerlei excursies. Eén er van gold deze week een be zoek aan de raadsvergadering van Middenschouwen. De jeugd moe9t een tekening maken en een opstel letje schrijven over hetgeen men te zien en te horen kreeg. De 6e klasser Rini de Graaf maak te er dit van: „De burgemeester heette iedereen hartelijk welkom. Qaairna werden de notulen van de vorige vergadering voorgelezen. Nu kwamen de ingekomen stukken aan de beurt. Dat ging over de Ha ringvlietbrug, de watervoorziening van Middenschouwen, en de opname van de waterstand om het halve jaar. De burgemeester en de raadsleden namen dit aan. Ik vind dit niet zo goed omdat de mensen dan ineens het geld van het water moeten beta len en als ze het eens in de maand doen valt het niet zo op. Ook wilde de burgemeester in plaats van acht, negen bejaardenwo ningen bouwen. Dit voorstel werd goedgekeurd. De Beatrixschool in Zierikzee had f 19.000,- te kort, om dat het Rijk niet alle kosten ver goedt. De gemeente Middenschouwen gaat nu f 2000,- gulden betalen. Ik vond het wel leuk en we kre gen nog limonade en een koekje". Het 5e klas meisje Connie v. d. Hoek schreef: „De mensen die er waren: Hoge- boom, Padmos, de burgemeester, Van Wijk, Hianse, Boot, Van Koeten, Boot en mevrouw Kloet. Eerst opende de burgemeester de vergadering met de woorden: „Mevrouw, mijne heren ik open deze vergadering". Toen hing hij de ambtsketen om zijn hals. En de vergadering was begonnen. Er waren veertien onderwerpen: o.a. huizen-voor bejaarden, land terugko pen en het woonwagenkamp. Ik vond het wel leuk maar het leukste vond ik het tekenen. Het duurde tot half vier voor de verga dering werd gesloten. Toen was er nog een gesloten vergadering. Toos is van school af. Tweemaal is zij blijven zitten en na de tweede klas mulo vond moeder het mooi ge noeg; het werd tijd, dat die meid wat ging verdienen. Toos is nu zes tien, zij zou wat graag in de huishou ding gaan, het liefst bij kinderen, maar vader en moeder hebben het hoog in de bol: Toos moet naar kan toor, bij voorkeur naar een bank en dan maar in Amsterdam in zo'n groot gebouw. Toos gaat naar kantoor. Zij krijgt een spoorabonnement en een nieuwe actetasZij vindt het allemaal wel gewichtig en thuis voelt ze zich niet minder. Tegenover de buurvrouwen pocht moeder over het kantoor van haar dochter en vader, die het nooit verder heeft weten te brengen, dan loopknecht bij een groot magazijn, maakt er al spoedig een gewoonte van om in gesprekken zo kwasi ter loops te gewagen van zijn-dochter- op-de-bank. Geen van beiden be merkt, dat anderen hen achter hun rug uitlachen om dit dikdoen. Teveel gevraagd Als Toos een poosje op kantoor is, blijkt, dat men om vooruit te komen toch minstens een einddiploma mulo dient te bezitten. Toos wordt naar de avondschool gestuurd. „Alla meid - dat kleine rukkie, je bent er immers bijna", vindt moeder, die zelf niet meer dan vier klassen van de lagere school heeft doorlopen. Toos krijgt treinvriendjes en vriendinnetjes en dat vindt ze best leuk, evenals die actetas en dat spoorabonnement, dat je als een vol leerd forens zo even achteloos aan de conducteur toont, maar het kantoor werk staat haar tegen. Zij kan er haar aandacht niet bij bepalen, het vergt een te veel aan inspanning van haar en des avonds kan zij de ener gie voor het schoolwerk niet opbren gen. Iedere avond gaat Toos veel te laat naar bed en zij krijgt wallen on der de ogen en een geelbleke gelaats kleur. Moeder moppert over een grote- dochter-waar-zij-geen-sikkepit-hulp aan-heeft en vader moppert over de eeuwige ruzies en Toos zwijgt. Bleek en verbeten doet zij haar werk, trei terend waar zij maar kan. ADVERTENTIE VOEDZAAM MAE iff 3 w M M ■a E S «a 3 O tó H M W H *3 5 M M «9 tn e N S» a w w w M A whvw wvvzaaoA u* Ouders, geeft acht! Ouders geeft acht, dat u zich niet laat misleiden door eigen ijdelheid en zucht naar vertoon! Bega niet de fout, dat u van uw kinderen ver langt, dat zij zullen volbrengen in het leven, waartoe u niet bij machte bent gebleken. Het is een vaak voor komend verschijnsel, dat oudere menen, dat als hun kinderen, er maar in slagen de idealen te bereiken die zij zichzelf lang geleden hebben ge steld, dat dan iedereen blij en ge lukkig kan zijn. Niets daarvan! Kinderen hebben het recht er hun eigen persoonlijke idealen op na te houden en te trach ten die na te streven en te verwe zenlijken. Evenmin als kinderen graag in de ouderwetse en versleten kleren van hun ouders rondlopen, evenmin zien zij zich graag de oude versleten idealen, die de hunne niet zijn, opgedrongen. Ook het zacht moedigste en volgzaamste kind ver zet zich hiertegen, omdat alles in hen in opstand komt tegen het gedwon gen worden in een niet zelf gekozen richting. Ieder kind heeft het recht op een eigen leven enop het begaan van zijn eigen fouten en dwalingenMeer dan door succes leert de jonge mens door zijn falen en het is een grove onbillijkheid hem dat te beletten, welke ook de motieven zijn, die daar voor worden aangevoerd. Dat „bestwil" Zij die onbewust hun kind gebrui ken als instrument ter bevrediging van de eigen ijdelheden, hebben doorgaans de mond vol over „best wil". Het ware „bestwil" is aan te horen wat de wensen van het kind zijn, en als volwassene daarnaar te handelen om deze ambities in goede banen te leiden. Dat is „bestwil''. Natuurlijk moeten we de kinderen maar niet laten dobberen, wij hebben de ver antwoording over hen en dienen hen te leiden, maar niet ten bate van eigen ijdelheid, tegen de wil en mo gelijkheden van het kind in. Jonge mensen dwingen om tegen hun zin en aanleg een beroep te aanvaarden, is weinig minder dan misdadig. Wan neer de grimmige nood dwingt, dan is het al erg genoeg, dat men soms een dergelijk besluit moet nemen, bijvoorbeeld een kind dat graag leert en daartoe bekwaam is, van school te halen, maar nimmer mag dit of het omgekeerde gebeuren uit ego isme o f ijdelheid. Laten we niet ver geten, dat vooral voor jongens het beroep dat zij aanvaarden, veelal een keuze voor het leven is. Hiermee zullen ze de kost moeten verdienen en elke dag van hun leven van vroeg tot laat worden geconfronteerd. De beroepskeuze is een zaak van KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Balk (Fr.): P. Land weer, Nigtevecht; te Bodegraven: L. Blok, Ridderkerk. Aangenomen naar Winterswijk (toez.): K. G. de Noord, Blijham. Ger, Kerken Beroepen te Hoofddorp: G. Manen- schijn, Broeksterwoude, die geen verdere beroepen meer in overwe ging kan nemen. Bedankt voor IJsselmoo.de: G. H. Borgers, Nijverdal. Evong. Luth. Kerk Beroepbaar: mevr. M. Mostcrl- Schcndelaar, 's-Hertogcnbosch, het allergrootste belang om een mens gelukkig te kunnen maken. Laat daarom als het even mogelijk is, een beroepswens bij jonge mensen in vervulling gaan, ook al strookt die wens niet met de onze! Een eerlijk en openhartig gesprek tussen het kind en de ouders dient aan een besluit vooraf te gaan. Kan een kind of wil een kind'niet verder studeren, dan moet het de kans krij gen een eenvoudig beroep te kiezen naar eigen wens. Wel mag op voor- en nadelen geattendeerd worden, maar blijft de wens, dan is het ver standig dit te laten gebeuren. Want wanneer een kind in een eenvoudig beroep met plezier werkt, kan het daarin veel bereiken en een belang rijke schakel in de maatschappij zijn. Dat was met Toos het geval. Was zij in de huishouding bij een gezin met kinderen gekomen, dan zou zij ongetwijfeld een gewaardeerde kracht zijn geweest, die zelf geluk kig was met haar werk. h President de Gaulle heeft een nieuwe regering goedgekeurd, die wordt geleid door premier Pompidou en waarin Couve de Murville aan blijft als minister van buitenlandse zaken. Voor 30 jaar.. BRUINISSE. Tengevolge van de abnormale hoge waterstand van de rivieren stroomt er meer zoet water dan gewoonlijk door de Grevélïngen naar zee. Het zoutgehalte is zo sterk verminderd dat oesters en mosselen er aan sterven. ZIERIKZEE (Adv.). Ford, lever baar met 60 en 80 p.k. motor. Prijzen vanaf f 1750. Ford Y en Ford Junior vanaf f 1280. BROUWERSHAVEN. De drie ge reformeerde jeugdverenigingen hiel den een propaganda-avond in de overvolle lokalen achter de Geref. Kerk. ZIERIKZEE. De Kon. Ned. Mid denstandsbond, afd. Zierikzee, richt te een verzoekschrift tot de direc teur-generaal van de P.T.T. waarin een beroep werd gedaan ter verkrij ging van een betere loketbediening aan het postkantoor te Zierikzee. HAAMSTEDE. Bij de jaarvergade ring van de Coöp. Boerenleenbank waren 183 leden aanwezig. HAAMSTEDE. De K.L.M. heeft haar diensten op Haamstede weer hervat. Het ochtendtoestel vertrekt om 8.10 uur, de middagdienst om 16.10 naar Waalhaven en Schiphol. ZIERIKZEE. „Het Groene Kruis hield een ledenvergadering waarbij slechts 26 personen aanwezig waren hetgeen de voorzitter, dr. C. J. M. Boogerd, zei te betreuren. HAAMSTEDE. In de matige be zochte V.V.V.-vergadering is ver zochtom zoveel mogelijk bordjes „Verboden Toegang" op te ruimen waardoor een grotere vrijheid voor de zomergasten verkregen zal wor den. ZIERIKZEE. In de openbare school had de eindles plaats van de cursus naaien en verstellen. Een twintigtal vrouwen uit de werkende stand be zocht deze cursus die uit12 lessen bestond. DRE1SCHOR. Op tweede Paasdag gaf de plaatselijke mondharmonica vereniging „Kunst na Arbeid" een uitvoering. MARKTBERICHTEN De Eierveilingen BARNEVELD. 7-4. Coöperatieve Veluwse eierveiling Ede. Aanvoer 936.416 stuks, handel vlot. Prijzen: eieren van 52-53 gram f 9.18-9,28; van 56-57 gram f 10,25- 10,63; van 60-61 gram f 11.11-11,80; van 64-65 gram f 11,81-12,40. Eierveiling Barneveld. Aanvoer 622.609 stuks, handel redelijk. Prijzen: eieren van 42-50 gram f 7,28-8,68; van 52-58 gram f 9,30- 11,31; van 60-66 gram f 11,71-12,52; van 66-72 gram f 12,53-13,67. Eiermarkt Barneveld Aanvoer ca. 2.100.000 stuks, handel redelijk. Prijzen: eieren van 45-50 gram f 7,75-8,75, 'kg.-prijs f 1,72-1,75; van 51-58 gram f 9,00-11,30, kg.-prijs f 1,77-1,95; van 59-65 gram f 11,70- 12,50, kg.-prijs f 1,98-1,92. LAND- EN TUINBOUW Laiidpaeliters verontrust APELDOORN, 8-4. De te hoge koopprijzen van landbouwgronden en de te hoge rentevoet waartegen hypotheken op landbouwgrond kun nen worden verkregen hebben de bond van landpachters en hypotheek -boeren in Nederland, een organisa tie met ca. tienduizend leden die in vrijwel alle streken van ons land af delingen heeft, ertoe gebracht aan de kabinetsformateur, de leden van bei de Kamers der Staten-Generaal, als mede aan de verschillende land bouworganisaties en het Landbouw- theekboeren wordt gewezen en waar in op de 'huidige moeilijke omstan digheden voor pachters en hypo- theekboeren wordtgewezen en waar in tevens maatregelen van het nieuw te vormen kabinet worden gevraagd om weer tot een vorm van prijsbe- heersing van landbouwgronden te komen. BLIK DOOR HET WEREIJD I VENSTER Honderdvijftigjarige afgevaardigde BAKOE, 6-4. De 150-jarige herder Sjirin Gasanov uit het dorp Tsjeriken in de Sowjet- republiek Azerbeidsjan is ge kozen als plaatsvervangend lid van de plaatselijke Sowjet, waar hij nu de permanente commissie voor de landbouw leidt. Gasanov wordt als een deskundige beschouwd op het gebied van het schapen fokken Reeds meer dan honderd jaar heeft hij met kudden schapen over de hellingen van de Kau- kasus getrokken. Vrijwel alle herders in het district zijn leerling van hem geweest. De oude man is goed gezond en slaapt altyd buiten. De West duit se liberale partij is niet zo belangrijk dat haar congres sen daardoor veel aandacht waard zijn. In de nadagen van Erhard heb ben Mende en de zijnen zich dusda nig onmogelijk gemaakt als coalitie partner dat de twee groten, C.D.U. en S.P.D., elkaar wel moesten vin den. Zelf z\jn ze in politiek uitziekt ongeveer zo uitgerangeerd als de Britse liberalen dat al zo lang zijn. Toch is zo'n vergelijking niet hele maal juist, ivant in Engeland staat tegenover de labourregering de krachtige oppositie van de conserva tieven, een situatie die bij iedere verkiezing omgedraaid kan worden. De oppositie in Duitsland echter moet nu bestfan uit vrijwel uitslui tend deze zwakke ploeg van F.D.P.- ers, zonder veel invloed, zonder veel hoop ooit weer wat groter te worden. En vaar nu ook blijkt: zonder veel ideeën. Dat kan niet al te veel v>erbazen, want Mendes grote kracht was dat hij met veel opportunisme zoveel mogelijk garen wist te spinnen bij zijn coalities met de C.D.U.vooral toen die het handjevol F.D.P.-stem men in de bondsdag niet kon missen. Dat is handigheid, maar geen poli tiek. Vervolgens heeft de F.D.P. de grote klappen gekregen die onge veer samenvielen met de opkomst van de neo-nazistische N.P D. en dat heeft kennelijk tot paniek en ver scheuring geleid. Vc or uitzien Er zijn wel ideeën geuit in de F. D.P., onder meer een nogal radicale hang naar beter en meer contact met oost-Duitsland en eventueel zelfs een erkenning van de Oder-Neissegrens. Kortom: een duidelijk streven om vanuit 1967 naar 1980 te kijken in plaats van naar 1890. Deze vooral jongeren in de partij hebben op het partijcongres geen schijn van kans gekregen. Merk waardigerwijs kregen zij nog de grootste steun van twee buitenstaan ders, de uitgever van het grote opi nieblad Der Spiegel Augstein, en de hoofdredacteur van het ook veel en radicaal opiniërende grootste fami lieblad Stern, Henri Nannen. Twee lieden die door hun machtige spreek buis bepaald niet te verwaarlozen zijn. Ook. die zijn nu door het partij bestuur te vijand gemaakt. Weinig kans Een hang naar het rechtsradicalis- me en een opwarming van het natio nalisme zelfs hier en daar al weer wat huilerig medelijden met zichzelf als natie, dat was de opvallendste toon op dit partijcongres. Veel kansen maakt de zwaar aan geslagen Freie Demokratische Partei Duitsland niet zeker niet als men naar de stemmenpercentages kijkt. Maar het is de taak van een opposi tie om voor een alternatief van het regeringsbeleid te zorgen. Als wat Mende en de zijnen nu gaan bieden dat alternatief moet zijn, dan ver sterkt dat alleen maar de opinie der genen die niet zo erg veel vertrou wen hebben in de mogelijkheden voor een democratie in Duitsland. Voor men hieraan echter al te zwaar gaat tillen, moet men echter wel even rondkijken in andere Euro pese landen: daar zijn er ook heel wat itt een politieke malaisetyd. Dat kon wel eens een Europese epidemie wezen. De New York Times meent te weten, dat de V.S. overwegen voor het eerst sinds de oprichting van de NAVO achttien jaar geleden een aanzienlijk deel van hun strijd krachten in west-Duitsland terug te trekken. De grootste filatelistische gebeurte nis ooit in Nederland gehouden, „Amphilex 67", opent op 11 mei a.s. zijn poorten in de RAI. De tentoon stelling staat onder beschermheer schap van prins Bemhard. Er zal een speciale serie postzegels worden uit gegeven, die alleen verkrijgbaar is tegen inlevering van een entreebiljet De nominale waarde bedraagt 1,20 (3 waarden van resp. 20, 25 en 75 cent). In de RAI worden ruim 4200 kaders van tenminste 1 rri-, opge steld. Achter glas zijn de fraaiste collecties postzegels te zien. Ook in het verleden (ii). Het speelgoed van Anna Paulowna Behailve met kanonnetjes wordt er op Soestdijk in die tijd ook met pop pen en dieren gespeeld. Sophie heet h'et zusje van de drie Oranjeprinsjes en dikwijls zal de kleindochter van de koning van haar boerderijtje op Soestdijk zijn thuisgekomen met pik zwarte handjes Maar soms ook speelt ze als een prinsesje uit een sprookje met zil veren speelgoed: een zilveren liam- petkannetje en een waskommietje, zilveren inktpotjes in zakformaat en zilveren poppepotloodjes, waarmee haar Russische moeder als klein meisje eens heeft gespeeld. Later staan d)ie zilveren diinigsigheidjes in de grote kast met pappen van het prinsesje Wilhelmima, en wie zal zeg gen waar ze nu zijn? Misschien wel op Drakesteyn Een kroonprins met een boekentas De kinderen van de prins van Oranje wonen met hun ouders afwis selend dn Noord- en Zuid-Nederland. Maar die heerlijke tijd van spelen en ravotten op Soestdijk en Tervueren duurt maar kort. Er warden studie boeken opgeslagen, er wordt paard- gereden en met valken gejaagd, en één jonge prins, Hendrik, grijipt naar kompas en sextant. Dertien jaar is hij dan, een kleine jongen op een groot schip, die zeewind proeft en zijn moeder tóoh wel mist. Het leven aan boord van een fregat is zo an ders dan aan het hof.' Tweeëntwintig jaar is de oudste broer, de latere koning Willem III, als hij trouwt met een Wurtembergse prinses, zijn nichtje Sophie. Ander half jaar later houdt hij als kroon prins zijn eerste kind ten doop - een zoon - in de Klooster kei-k in Den Haag. Behalve koning Willem II, de trotse grootvader, is ook de over grootvader van het prinsje in de kerk: koning Willem Frederik, die kort tevoren is afgetreden. Vier ge neraties van Oranje-Nassau. En dan zien, zo omstreeks 1848, de Hagenaars de kleine erfprins Willem zómaar over straat lopen met een boekentas, op weg van het paleis aan het Plein naar de Kneuterdijk. Hij gaat naar school, precies zoals an dere jongens van zijn leeftijd. Later bezoekt hij een kostschool in Voor scholen en tenslotte gaat hij stude ren in Leiden, waar sinds prins Mau- rits al zoveel Oranjes hun opleiding hebben voltooid. Maar koning zal deze prins Wil lem «iet worden, evenmin als zijn jongere broers, Maurits en Alexan der. De dood neemt hen weg, Mau rits al jong, Willem en Alexander op volwassen leeftijd, vóór zij tot het koningschap geroepen worden. Rouw kenmerkt in deze jaren het hof d'er Oran.ies. Scheepjes in bad Eén lichtpunt is er: in de kamers van het paleis Noordeimde en op het Loo zwerft opnieuw kinderspeelgoed rond. Een klein meisje in een wit jurkje draaft er door de gangen en gaat steevast elke middag een uur tje spelen bij haar vader. Soms mag ze papieren scheepjes laten varen in zijn grote zinken bad met kranen voor warm en koud waterIn het park van het Loo bakt ze zandtaart jes of ze speelt in het chalet je dat haar vader, de koning, voor haar heeft laten bouwen. En vooi-al speelt ze met poppen. Jongenspoppen, meisjespoppen, ba bypoppen. Stoute poppen en lieve popppen. Waar ze ook naar toe gaat, altijd zitten er wel een of meer pop pen naast haar op de rijtuigbank. Ze beleven alles méé wat het jonge printsesje zélf beleeft. Wilhelmina Helena Pauline Maria heet ze, en heel Nederland heeft de kleine, parmantige dochter van ko ning Willem III en zijn tweede echt genote, koningin Emma, in het hart gesloten. Dat bewijzen de vele foto kaarten die nu nóg van het prinsesje in omloop zijn. Ze vertellen niet alles, die foto's. Ze vertellen van een oude vader, van een lieve jonge moeder, van speel goed te kust en te keur, van een ezel tje Grisette en een span Shetlandse pony's, van fijne kanten jurkjes en hoeden met bloemen. Op 18 oktober 1S80 werden de cerste foto's gemaakt van het kleine prinsesje Wilhelmina, samen met haar jonge moeder, koningin Emma. Foto gerepro duceerd naar een oude afdruk. Het negatief is, met veel ander fotomateriaal van hel Koninklijk Iluiè, in de oorlog door de Duitsers vernietigd). t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3