ploegstoffen DE ZIERIKZEESCHE COURANT FRANKRIJK SLUIT GRENZEN VOOR NEDERLANDS VEE Dit jaar weer een „Zeeland presenteert" Drie doden bij verkeersongeluk bij Muiden KAMERBREED j „DE MAGNEET" i De toestand in Tibet 8 8 8 8 s mr pe bilt Oliereserves in de wereld verkrijgbaar bij: Tuinman Zoon ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 10 april 1967 123st« jaargang Nr. 19774 WAARIN OPGENOMtN <EDAKfl£ EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2253, na 18.00 uur: tel 01110-2118. Girorekening 137677 Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N V Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Zierikzee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 een» per mm; „Succesjes" (max 4 regels) I 1,25 per stuk In dit nummer: Pastorale gesprekken te Zierikzee afgesloten Gevolg van moiid- en klauwzeer: DEN HAAG, 8-4 Frankrijk heeft opnieuw zijn grengen gesloten voor de invoer van vlees uit geheel Ne derland. Het motief daarvóór is dat zich in de laatste week van maart Amerika's republikeinen en Vietnam HARTFORD. 8-4, „Het is ondenk- baar dat de Verenigde Staten zich uit Vietnam terugtrekken. Onze mi litaire actie moet slagen". Dit heeft gouverneur George Romney van de staat Michigan, die genoemd is als mogelijke kandidaat van de republi keinse partij voor de presidentsver- keizingen van volgend jaar, vrijdag verklaard tijdens een banket in Hartford. Hij voegde er aan toe dat de Verenigde Staten hun militaire macht moeten gebruiken om „de stroom van mensen en materiaal uit Noord-Vietnam" tot stilstand te brengen. Het was de eerste maal dat Romney zo rechtstreeks positie koos in het Vietnamese conflict. Voedselvergiftiging SAIGON. 8-4. In het gebied van Ban Me Thoeot, 250 km. ten noord oosten van de Zuidvietnamese hoofd stad, zijn 23 leden van een stam na een feest gestorven, vermoedelijk tengevolge van voedselvergiftiging. Vijfenvijftig mensen werden ziek. weer een vijftiental gevallen van mond- en klauwzeer heeft voorge daan in Noord-Brabant en Drenthe. Voor de Franse grenspost te Ha- luin, aan de Belgisch-Franse grens, stond zaterdag rond het middaguur een rij Nederlandse vleesauto's die door de grenssluiting waren verrast. Een exporteur te Nijmegen vertelde het A.N.P. vrijdagavond te zijn ge waarschuwd door een Franse relatie. 'De Fransman vermoedde dat de grens zaterdagmiddag om zes uur dicht zou gaan, maar gaf er de raad bij voor alle zekerheid maar te re kenen op zaterdagmiddag drie uur. De Nijmeegse exporteur ging daarop met spoed twee wagens laden en was daarmee om half twee in de nacht van vrijdag op zaterdag klaar. Het duurde echter tot acht uur zaterdag morgen voor men bij Nispen de Ne derlandse grens kon passeren; pas op dat uur is die post open voor vracht vervoer. Toen de twee wagens met vlees ter waarde van f 35.000,aan boord omstreeks half twaalf zater dagmorgen te Haluin aankwamen, vonden zij daar de Franse grens reeds gesloten voor het Nederlandse vlees. Enige weken geleden had Frank rijk na een langdurige totale grens sluiting de invoer toegestaan van Nederlands vlees van dieren die niet afkomstig waren uit een besmette omgeving en die geslacht waren in een niet-besmette provincie. YERSEKE, 8-4. Voor het eerst sinds de strenge winter van 1962-63 aan de Zeeuwse oestercultuur prak tisch een einde maakte, zal het co mité „Zeeland presenteert" dit jaar te Yerseke weer een provinciale visserijmanifestatie organiseren on der de naam „Zeeland presenteert- Veenendaalse geste VEEN END A AL, 8-4. De ge- meerite Veenendaal zal aan el ke baby van Veenendaalse ouders, die op dezelfde dag ge boren wordt als de prinselijke baby een spaarbankboekje met f 100 schenken. Dit heeft de gemeenteraad van Veenendaal besloten op een suggestie van de C.H.-fractie. Desertie bij de Vietcong WASHINGTON. 8-4. Het aantal leden van de Vietcong dat naai- de regeringszijde overloopt, is dit jaar tweemaal zo groot als het vorige jaar zo hebben Amerikaanse functiona rissen donderdagavond in Washin- ton gezegd. In de week van 18 toit 25 maart gaven zich 1187 Vietcong-le- den over onder het „Open armen"- programma van de regering. Het was de vijfde achtereenvolgende week dat meer dan 1000 opstandelingen deserteerden. Tot nog toe zijn dit jaar 9746 Viet- cong-soldaten overgelopen, tegen 20.242 in het gehele jaar 1966. Uit Vietcong-documenten zou voorts zijn gebleken dat de desertie veel groter is dan aan regeringszijde wordt aan genomen omdat veel opstandelingen terugkeren naar hun woongebieden feest". In het verleden werden deze feesten gehouden bij de opening van het oesterseizoen, begin september, Ditmaal heeft het feest plaats ter gelegenheid van de opening van het mr sselseizoen op 7 juli. Hoewel het programma nog niet geheel „rond" is, staat vast, dat er een vlootschouw zal worden gehou den, waaraan, door alle Zeeuwse vis sersvloten wordt deelgenomen. Iedereen zal aan boord van een der schepen dit evenement mee kun nen maken. ADVERTENTIE In de herfst van 1967, wordt het 900-jarig bestaan gevierd van de Wartburg bü:.Eis<tnaca, het wereldbekende slot, waar de hervormer Maarten Luther ~"1521-:33 hef Vienwe Tc<tnment vertaalde. Dc toenmalige eenheid van Duitsland, honderd vijftig jaar geleden, kwam hier tot stand. Naar aanlei ding van de 450ste herdenkingsdag van de reformatie, zullen officiële fees telijkheden worden gehouden. Gelijk bekend ligt de Wartburg in de Oost- zóne van Duitsland. De Amerikaanse marine Luchtgevechten tussen Israël en Syrië en Vietnam MUIDEN, 9-3. Bij een verkeers ongeluk op de rijksweg Amsterdam- Naarden nabij Muiden zijn zondag avond kort voor zeven uur drie per sonen om het leven gekomen en zou den volgens ooggetuigen tenminste drie personen gewond zijn geraakt, van wie er één zeer ernstig aan toe is. Ziekenauto's uit Weesp en Siemen zijn naar de plaats van het ongeluk onderweg. Het ongeluk gebeurde, toen een personenauto, komende uit de rich ting Amsterdam, op het punt waai de rijksweg overgaat van een twee- baansweg in een driebaans (nabij de kruitfabriek), frontaal in botsing kwam met een personenauto uit de richting Muiden. Een derde wagen reed óp de twee auto's in. Daarna schampteiv nog twee andore wagens de auto's, die bij de botsing betrok ken waren. Bij het ongeluk zijn de bestuurder van de auto uit de richting Amster dam en een naast deze bestuurder zittende vrouw om het leven geko men. Het derde slachtoffer, aan wie het ongeluk het leven kostte, was de bestuurder van de tweede tegemoet komende auto, die door de uit de richting Amsterdam komende perso nenwagen werd aangereden. ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke j kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80,3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. j A. S. FLIK WEERT Nieuwerkerk - tel. (01114) 265 Bruinisse - tel. (01113) 470 i WASHINGTON, 8-4. Het optreden van de Amerikaanse marine in Viet nam brengt de paraatheid van de V.S. in het gebied van de Atlantische oceaan in gevaar, zo heeft de onder- commisise uit de Senaat voor de mi litaire paraatheid in een rapport vast gesteld. Volgens dit rapport zijn een aan tal vliegtuigen van de zeven vlieg dekschepen in de Atlantische Oceaan naar zuidoost-Azië overgebracht, ter wijl ook 21 belangrijke schepen en ongeveer duizend onderofficieren van de Atlantische vloot nu bij Vietnam dienst doen. In totaal opereerden in oktober jl. 172 Amerikaanse oorlogs bodems in de Vietnamese wateren. Het ministerie van defensie ver klaarde naar aanleiding van dit rap port, dat men niet mocht spreken van onttrekken van strijdkrachten. Het ging - volgens het Pentagon - om „rouleren" waardoor de Atlan- tisceh vloot „onschatbare gevechtser varing" opdeed. De oude R.T.M.-locomotiefdie - ge lijk reeds vrijdag gemeld eigendom is geworden van het Spoormuseum. Deze tramtreinlocomotief dateert uit 1934 en is enig in zijn soort. TEL AVIV-DAMASCUS, 8-4. Het is vrijdag ten zuiden van het meer van Galilea tot zeer ernstige inciden ten tussen Israël en Syrië gekomen. De Israëliërs beweren bij drie luchtgevechten in totaal zes Syri sche straaljagers van het type Mdg-21 te hebben neergeschoten en spreken Syrische berichten tegen volgens wel ke integendeel 2 Israëlische Mirages zijn neergehaald. Het Syrische staatshoofd, Noereddin El-Atassi, heeft verklaard dat de strijd zal worden voortgezet, ..tot wij er zeker van zijn dat we Israël dubbel en dwars hebben terugbetaald". Volgens een militaire woordvoer der in Tel Aviv zijn er drie lucht gevechten geweest een in de ochtend waarbij twee Migs werden neerge schoten, een vier uur later waarbij een vijandelijk toestel werd neerge haald. en één een half uur later dat de Syriërs drie toestellen kostte. De ze laatste vliegtuigen waren neerge stort op Jordaans gebied, nabij de rivier de Jarmoek. Jordanië heeft intussen het neerstorten van een van deze toestellen bevestigd. De moeilijkheden waren begonnen in hel gebied van het dorp Haon. waai- volgens de Israëlische lezing dc Syriërs met zware mortieren en tanks het vuur openden op Israëli sche tractors, die een omstreden stuk grond in de gedemilitariseerde zone omploegden. Urenlang werd er over cn weer hevig geschoten - ook de Israëliërs zetten tanks en artil lerie in - en tenslotte hadden Isra ëlische - Mirage-straaljagers de Sy rische stellingen gebombardeerd. In tegensteöiliiing tot eerdere berichten hebben de Mirages niet boven Da mascus gevlogen. Wel klonk het ge dreun van het luchtdoelgeschut en waarschuwde de Syrische radio voor eventuele luchtaanvallen, maar het leven in de stad ging vrijwel nor maal door. El-Atassi brandmerkte Israël in een toespraak over de radio als de agressor. „Wij zullen niet kla gen', zei hij, „maar de agressie be antwoorden met de vernietiging van haar bases". ADVERTENTIE QUALITY FIRST MORRIS Dealer voor Schouwen-Duiveland: Oarage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 NEW DELIII, 8-4. Uit verklarin gen van Tibetaanse vluchtelingen en uit recente uitzendingen van radio- Lhasa kan worden afgeleid, dat dc anti-Maoïstische groep onder gene raal Sjang Koco Hoea het in Tibet weer voor het zeggen heeft, zo staat in het jongste mededelingenblad dat de verdreven Tibetaanse leider, de Dalai Lama, in New Delhi heeft uit gegeven. Eerder was gemeld, dat de gene raal door aanhangers van Mao was aangehouden en vernederd. Zelfs was bericht dat generaal Sjang om streeks 15 maart was terechtgesteld. Volgens nadere berichten zou de si tuatie nu geheel zijn gewijzigd en zou de generaal na een felle strijd door zijn militairen weer aan de macht zijn gebracht. In de procla maties tot het Tibetaanse volk wordt de laatste tijd niet meer gesproken over de Chinese regering of Mao Tse-Tceng, maar alleen van het „re gionale bevel van het volksbevrij dingsleger van Tibet", aldus het blad van de Dalai Lama. De Nederlandse confectie-industrie AMSTERDAM. 8-4. Van de jaar lijkse uitvoer van de produkten van de Nederlandse confectie-industrie Ier waarde van 280 miljoen gulden gaatca. 95 pet. naar west-Europa, waarin west-Duitsland en België tot de „thuismarkt" horen. Met haar 65.000 werknemers levert de confec tie-industrie met een jaarproduktie ter waarde van ca. 1.8 miljard gul den (dat is 3,2 pel. van de iotale in dustriële produktie) een belangrijk aandeel in onze economie.. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's iCOCCOCOCOCOCOCOCCOCOOCOCO X Verpissen is menselijk O O Maar niet wenselijk.' N WAT Minder wind Verwachting tot dinsdagavond: Tijdelijk opklaringen, maar plaatse lijk ook enkele buien met kans op onweer; in de nacht en ochtend hier en daar mist; matige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtingen; weinig verandering in temperatuur, 11 april. Zon op 5.54, onder 19.30. Maan op 6.28. onder 21.27. Nieuwe maan: 9 april le 23.20. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 11 april 4.23 v.m. 16.43 n.m. BROUWERSHAVEN: 11 april 4.08 v.m. 16.20 n.m. Springtij: 12 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die vanochtend ten noorden van Bordeaux lag, ver plaatst zich langzaam in noordelijke richting, terwijl een langgerekte gor del van hogedrukgebieden zich uit strekt van noord-Rusland via het zeegebied tussen Schotland en IJs land naar de Azoren. Het bij de de pressie behorende warmtefront, dat zich vanmorgen boven het midden van ons land bevond, trekt, vooraf gegaan door een regengebied. naar het noorden. Achter het front neemt de wind snel in kracht af tot matig of zwak, maar zal in hoofdzaak uit oostelijke richtingen blijven waaien. De lucht, waarin onze omgeving zich dan zal bevinden, is vrij vochtig en enigszins onstabiel van opbouw. Morgen zal er dan ook een veran derlijke bewolking zijn, met plaatse lijk een bui en in de vroege ochtend hier en daar mist. In het tempera- tuurverloop komt weinig verande ring, de temperaturen zullen onge veer normaal zijn voor de tijd van het jaar HAMBURG. 8-4. Blijkens een door Esso in Hamburg gepubliceerd sta tisch overzicht over 1966 zijn de aangetoonde oliereserves over de ge hele wereld vcrig jaar met 4,7 mil jard ton toegenomen tot 52,8 miljard ton. In '66 steeg het wereldverbruik ten opzichte van '65 met 8,6 procent lot 1,6 miljard ton. Volgens Esso namen de aangetoon de reserves in Libië het krachtigst toe. Aen het einde van het jaar wa ren in dit land reserves van samen 2.6 miljard ton aangetoond. In '65 bedroegen de aangetoonde reserves in Libië 1.3 miljard ton, In de V.S. steeg de olieproduktie lot 410 miljoen ton. m de Sowjet- Un'.c lel 265 miljoen ton, maar de pre. "'uktie in hot op deze twee na grootste olieproducerende land ter wereld. Venezuela, daalde van 181 tot 176 miljoen Ion. Cp de vierde pl-ats kwam Saoedi-Ai-abië met 117 miljoen ton. gevolgd door Koeweit (114 miljoen ton) en Iran (105 mil joen ton). ADVERTENTIE Woninginrichters - Mol 19 Telefoon (01110)-2887 - Zierikzee Dealer voor Schouwen-Duivoland

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1