weekend-systeem Tuinman Zoon DE ZIERIKZEESCHE COURANT GRONINGSE AARDGASRESERVE 50 MEER DAN RAMING Vice-president Humphrey in West-Berlijn Adelaarsplaag in Nieuw Zuid-Wales KAMERBREED „DE MAGNEET" Merapi werkt De Kennedyronde vast tapjjt commissie V.N.- verlaat Aden Er komt geen ruimte voor hogere lonen i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijtlug 7 april 1067 123ste jaargang Nr. 19773 WAARIN OPGENOMfcN 1797 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zie/ik zee, postbus 1, ieJ. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN FN ADVERTENTIES: Prijs per 3 moonden bij vooruitbetaling t 6,50/ per week SO cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer Gevaar voor kastanjes in Noordstraat te Haamstede? Voordeel uit de grond GRONINGEN, 6-4. De jongste ge gevens over de aardgasreserves in Groningen, die ongeveer vijftig pro cent groter zijn ais aanvankelijk aan genomen werd, zijn ontleend aan een nieuwe berekening van de geologi sche dienst De resultaten daarvan zijn neerge legd in een rapport, dat donderdag ter vertrouwelijke kennisneming is toegezonden aan de leden van de Tweede en Eerste Kamer. Het rapport heeft alleen betrek king op de aardgasreserves in het eoncessieveld „Groningen". De reser ves in Friesland, Drenthe en Noord- Holland hebben, in vergelijking met de laatstelijk daarover gedane mede delingen, geen wijziging ondergaan. Uit de nu verstrekte cijfers kan het volgende staatje worden opge maakt. De bewezen voorraad is het vo lume gas in m:j bij 1 atm. druk en 15 graden Celcius, waarvan geologi sche en mijnbouwtechnische gege vens aanduiden, buiten redelijke twijfel, dat het in de toekomst win baar is uit een gasreservoir, onder de nu bestaande economische en mijnbouwtechnische omstandigheden. Waarschijnlijke reserves zijn die reserves, die toegekend word en aan gebieden, waarvan het optreden van koolwaterstoffen nog niet is bewe zen, maar waarvan het waarschijn lijk is dat zij wel in de ondergrond voorkomen. Mogelijke reserves zijn die reser ves, die toegekend worden aan een gebied, waar het optreden van kool waterstoffen in de ondergrond niet bewezen is, noch waarschijnlijk, maar wel mogelijk is, gezien de omstan digheden die van de ondergrond van dit gebied bekend zijn. Concessie „Groningen": maart 1965: Bewezen 1106 miljard m:i Waarschijnlijk 407 miljard m:! Mogelijk 4,8 miljard m:! april 1967: 1650 miljard m:l 294,5 miljard m3 4.8 miljard mn bij depletie: 1904,3 miljard m:! 254,7 miljard rh:f 5,2 miljard m:1 ADVERTENTIE BERLIJN, 6-4. De Amerikaanse vice-president, Humphrey, is don derdagmiddag voor een kort bezoek in West-Berlijn aangekomen. Op het vliegveld werd hij verwelkomd door het stadsbestuur en de drie gealli eerde stadscommandanten. SYDNEY, 6-4. In de noordwest hoek van de Australische staat Nieuw Zuid-Wales zijn duizenden lammeren ten slachtoffer gevallen aan groepen adelaars. Schapenhouders in het gebied, die vorig jaar reeds zware verliezen ge leden hebben door de droogte, mel den dat het overlevingspercentage van de lammeren van 80 a 90 procent tot 25 procent is teruggebracht door de roofvogels. Bij één kuddehouder zou sinds kerstmis meer dan 600 lammeren verloren zijn gegaan. Een schapenhouder verklaarde ge tuige geweest te zijn van een aanval van een groep van 20 tot 25 arenden op een paard, dat in paniek raakte en tegen een boom opliep. Daarna viel het dier ten prooi aan de roof vogels. Bij hevige vechtpartijen tussen linkse en rechtse studenten in de Griekse stad Saloniki zijn donder dag 22 gewonden gevallen. President Johnson heeft donder dag cp een plechtigheid in het Witte Huis opnieuw alle eisen voor on voorwaardelijk stopzetten van het bombarderen van Noord-Vietnam verworpen. ADVERTENTIE De politie had uitgebreide veilig heidsmaatregelen genomen nadat woensdag een „samenzwering" van een groepje studenten was ontdekt, die een aanslag op Humphrey van plan zouden zijn geweest. Volgens hun advocaat ging het echter slechts om een betoging, waarbij rookbom men zouden worden gebruikt. Toen Humphrey donderdagavond bij het kasteel Charlottenburg aan kwam waar het stadsbestuur een re ceptie aanbood, stonden daar hon derden demonstranten met opschrif ten als „Johnson denk aan Neuren berg", „Vrede door napalm", „U.S. is S.S." en „Weg uit Vietnam" Pro- Amerikaanse betogers juichten hem toe. Groepjes voor- en tegenstanders raakten slaags, maar de sterke poli tiemacht bleef de toestand gemak kelijk meester. naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114) 265 Bruinisse - tel. (01113)470 WERELDGEZONDHEIDSDAG 1967 De hulpverlening aan de ontwikkelingslanden Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten LEIDEN, 6-4. „Het staat vast, dat ter bereiking van een zo hoog moge lijk peil van de volksgezondheid een zo hecht mogelijke samenwerking noodzakelijk is van medici, sociolo gen, economen, juristen en ingenieurs enz. De tijd dat het volksgezond heidsbeleid tot het uitsluitende do mein behoorde van artsen, apothe kers en chemici behoort tot het ver leden". Verliezen in Vietnam SAIGON, 6-4. Bij militaire acties in Zuid-Vietnam kwamen vorige .week 194 Amerikaanse militairen en 2.373 rebellen om het leven, aldus een Amerikaanse militaire woord voerder. De cijfers liggen lager dan de voorafgaande week waarin 274 Ame rikanen en 2.783 Vietcongleden om het leven kwamen - voor beide par tijen een record. Het aantal gewon den aan Amerikaanse zijde bedroeg vorige week 1.679 tegen 1.320 in de week daarvoor. Aan Zuidvietnamese zijde sneuvelden 211 militairen, 18 soldaten uit andere geallieerde lan den benevens 40 burgers werden ge dood Volgens het Amerikaans mili tair hoofdkwartier werd het aantal Amerikaanse militairen in Zuid- Vietnam vorige week met 9.000 ver hoogd tot 435.000. Het aantal Viet- congstrijders en Noordvietnamese militairen in het zuiden bleef vol gens de opgave gelijk: 287.000. Apeldoornse bevolking heet prinses Margriet en echtgenoot welkom APELDOORN, 6-4. Vertegenwoor digers van alle geledingen van de Apeldoornse burgerij, ruim 800, heb ben gisteravond in de schouwburg Orpheus prinses Margriet en mr. Pie- ter van Vollenhoven als nieuwe in woners van de gemeente Apeldoo/i welkom geheten. Het werd een ongedwongen wel kom. De ontvangst had plaats in de schouwburgzaal, waar burgemeester mr. A. L. de Tombe een welkomst woord sprak, nadat de Nederlandse trampolinekampioene, Emmy Bag- chus, het paar een boeket bloemen had aangeboden. Drie kinderen, te weten Hanneke van de Belt, dochter van een der Apeldoornse wethou ders, Joke van de Ham, dochter van de chef van het kabinet van de bur gemeester, en Harm Bartelo, leerling van de Prinses Margrietschool, bo den het cadeau van de bevolking aan, bestaande uit drie zilveren fles- seschalen. In de schouwburgzaal is daarna een luchtig programma uit gevoerd door een groot aantal Apel doornse ingezetenen, onder wie Henk Jansen en Simon van Galen, het Krik Krak-cabaret, Theo Bransz en Henny Veis. De feestelijke bijeenkomst werd gevolgd door een bezoek aan de Churohillzaal, waar de schilderijen tentoonstelling Kunst 1900 werd be zichtigd. Hotel op Curacao Overleden na spelletje voethal AMSTERDAM. 6-4. In het Wilhel- minagasthuis in Amsterdam is de 33-jarige metaalbewerker Zoubir Habib overleden, die eergisteren na het spelen van een partijtje voetbal met zijn collega's tijdens de schaft- pauze onwel was geworden en op straat gevallen. In ernstige toestand werd hij naar het ziekenhuis ver voerd, waar men een barst in de schedel en een hersenbloeding bij hem constateerde. DJAKARTA, 6-4. De vulkaan Me rapi op midden-Java is tot uitbars ting gekomen, zo meldt het Indone sische persbureau Antara. Sinds maandag is de lavastroom vie.r kilo meter langs de bergflanken omlaag gekropen. De laatste uitbarsting van de Merapi had zich een jaar geleden voorgedaan. De Marokkaanse politie heeft in het gebied van Tanger zeven hande laars in verdovende middelen gear resteerd, onder wie een Nederlandse. -- "Ut- WILLEMSTAD (Curacao). Een luchtfoto van Hazeleger's Flamboya Beach Hotel, dat officieel geopend is. Rechts op de foto het hoofdgebouw met links daarvan de drie vleugels van het kampeercomplex. In het midden de open plek, waar eens het casino gebouwd zal worden; uiterst links de plaats waar nog een kamercomplex zal komen. In totaal krijgt het hotel 139 kamers. Amsterdamse lyceïstes verblijven voor studieweek in het Mr. de Roos-huis Aldus zei drs. J. H. W. Hoogwater, directeurigeneraal voor internationa le zaken van het ministerie van so ciale zaken en volksgezondheid, in een rede welke hij vandaag te Leiden uitsprak voor de Vereniging voor Internationale Rechtsorde ter gele genheid van de Wereldgezondheids- dag 1967. In dit verband zei de heer Hoog water. dat de hulpverlening aan ont wikkelingslanden ver Lost meet wor den van de „charitatieve klank", die neg in het hulpverleningsbaieid doorklinkt. De ontwikkelingslanden hebben een recht op hulp, zo stelde hij met nadruk en het is nonsens, het ont wikkelingsbeleid te beschouwen al's een jachtterrein van idealisten en ir realisten. Drs. Hoogwater trok een vergelijking met de ontwikkeling in ons land. waar niet langer van een sociaal beleid, maar van een sociaal recht wordt gesproken. Internationaal gezien ligt de zaak niet anders, meende hii daar anders het gevaar ontstaat dat het wel vaartsverschil tussen de ontwikkel de en onderontwikkelde landen steeds groter zou worden. GENEVE. 6-4. Als onderdeel van de onderhandelingen over verlagin gen van invoerrechten in het kader van de algemene overeenkomst voor tarieven en handel (GATT), de zoge naamde Kennedyronde, hebben de ontwikkelingslanden donderdag in Genève een gezamenlijke lijst van produkten ingediend waarvoor zij van de industrielanden bijzondere handelsconcessies hopen te verkrij gen. De tax-iefonderhandelingen moe ten zoals bekend eind deze maand voltooid zijn. Er zal dan vier jaar gediscussieerd zijn over een algeme ne verlaging van de invoerreèhten op industrieprodukten van vijftig procent, met een zo klein mogelijk aantal uitzonderingen, en liberalisa tie van de internationale handel in landbouwprodukten MAASBRACHT. De 50-jarige ta xichauffeur Sef Smeets uit Maas- bracht is in zijn auto bont en blauw geslagen door twee schippers, die hij de hele nacht had moeten be geleiden voor een plezierrit van Stevensweer naar Maaseik in Belgie. NOORDGOUWE, 6-4. Deze week vertoeft in het mr de Roos-huis te Ncordgóuwe een groep Amsterdamse .meisjeJ, 'derde kSas-leerlingen van het Amsterdamse Meisjeslyceum. Zo wel de leerlingen van de H.B.S. als van de gymnasiale-afdeling hebben in het fraaie huis een zeer gewaar-;' deerde pied terre gevonden. Onder leiding van een drietal le raressen, hebben ze heel wat aan prettige dingen mogen doen, maar ook hard achter allerlei zaken aan moeten sjouwen, want het is de be doeling van deze week een zo hoog mogelijk rendement oplevert. Trips in de omgeving, bezoeken aan Brou wershaven en Zierikzee, verkeers tellingen, het maken van tekenin gen, het interviewer. van vex-schil- lende pei'sonen en stx-aks de vei'wer- ADVERTENTIE rijk-heerlijk veerkrachtig-duurzaam ook in de tint die bij uu meubelen past ZIERIKZEE Vraagt ons prijsopgaaf! king van al het matex-iaal, behoori to-t de taak, waarmede de leerlingen in deze studieweek zijn belast. Overigens w.eet- men uitex'uard op uitstekende wijze ontspanning en in spanning te combinex-en. Talrijke indrukken uit deze streek rij kei gaan de meisjes zatex'dag weer naar Amsterdam, waar het wellicht wal minder rustig is dan op Schouwen- Duiveland in de vx-oege lente. Don- dei-dagavond draaide voor de dames in de ontspanningszaal de dia-serie: „Zierikzee in kleur". Burgemeester mi". J. P. Boex-sma gaf blijk van zijn belangstelling. De befaamde kolommenschrijver „Cassandra" van de Daily MiiTor is op 57-jarige leeftijd overleden. DEN HAAG. De minister van landbouw en vissex-ij beschikt niet over gegevens waaruit de juiste om vang zou blijken van het aantal vee houders, dat stoffen met oesti-ogene wei-king aan slachtdieren toedient. Vietcong bevrijdde gevangenen SAIGON, 7-4. Vietcong- en Nooi'd- Vietnamese soldaten hebben bij de aanval op de provinciale hoofdstad Quang Tri ten noorden van Hoe-E de toegang tot de gevangenis gefor ceei-d en meer dan 300 gevangenen, ónder wie veel Vietcong-functiona- rissen, bevi-ijd, dit is vrijdag in Sai gon in militaire kringen gezegd. Tachtig Zuidvietnamese en zeven Amei'ikaanse militairen sneuvelden bij de overval op de stad terwijl aan de zijde van de opstandelingen ze ker 47 doden vielen. DEN HAAG. Tussen het gemeente museum en het in aanbouw zijnde Nederlands congresgebouw in Den Haag zal een hotel Garni verrijzen met 300 kamers en 12 suites, waarin 600 gasten 'kunnen logeren. Met de bouw ervan wordt het komende na jaar begonnen. Drie nieuwe ziekenhuizen voor Vietnam WASHINGTON, 6-4. De V.S. gaan drie nieuwe ziekenhuizen in Zuid- Vietnam oprichten met minstens 600 bedden, voor behandeling van hel steeds gi-oter wordende aantal bur gers met oorlogswonden. Het minis terie van buitenlandse zaken zei dat deze ziekenhuizen, militaix-e veldhos pitalen, zo spoedig mogelijk bij Da Nang, Quang Ngai en Qui Nhon zul len worden geplaatst. Pi'esident Johnson heeft vorige week bericht ontvangen dat per jaar 30.000 burgers gewond raken, waar van een derde door artillei'ie en luchtacies van de Amerikanen. In het congx-es wordt hier steeds meer kritiek op geleverd Senator Edwax'd Kennedy zou er bij de regering op aangedx-ongen hebben hier iets aan te doen. ADEN, 7-4. De uit dine man be staande commissie van onderzoek van de Vei-enigde Naties heeft van daag (vrijdag) Aden vex-laten omdat zij naar haar zeggen niet die samen werking heeft ondervonden die zij van Engeland mocht verwachten. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's «cooccccoocccccocccccccco 0 S Denken is goed. nadenken is Koud en bewolkt Verwachting tot zatex-dagavond Half tot zwaar bewolkt met nu cn dan buien in de vox-m van regen, ha gel of natte sneeuw; matige, aan de kust vrij kx-achtige wind uit richtin gen tussen noox-d en oost; koud weer. 8 api'il. Zon op 6.01,a onder 19.24. Maan op 5.56, onder 17.54. 9 april. Zon op 5.58, onder 19.26. Maan op 6.06, onder 19.04. 10 april Zon op 5.56. onder 19.28. Maan op 6.16, onder 20.14. Nieuwe maan: 9 april te 23.20. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 8 april 2.47 v.m. 15.17 n.m. 9 april 3.21 v.m. 15.47 n.m. 10 apiil 3.52 v.m. 16.16 n.m. BROUWERSHAVEN: 8 april 2.40 v.m. 14.55 n.m. 9 april 3.10 v.m. 15.24 n.m. 10 april 3.38 v.m. 15.52 n.m. Springtij: 12 april, HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-4. Het K.N.M.I deeit mede: Een depx-essie, die zich van ochtend boven Miden-Duitsland be vond. vult geleideJijk op. terwijl zich boven Spanje een ander lage drukgebied handhaaft. Tegelijker- ti.i.d breidt een hogedrukgebied ten oosten van IJsland zich uit over het nooi'delijke deel van Noorwe gen. Hierdoor wordt met noord oostelijke winden koude lucht naar onze omgeving geveerd. Ook mor gen zullen wij ons in deze lucht bevinden. Er zal vrij veel bewol king zijn met nu en dan regen of natte sneeuw, afgewisseld door en kele opklaringen. In het tempera tuur verloop komt weinig verande ring. De positie van het RIVON DEN HAAG, 6-4. De financiering van het Rijksinstituut voor Veldbio- logisch Ondei'zoek ten behoeve van het Natuurbehoud (RIVON) zal naai de mening van de inmiddels afgetx-e- den bewindslieden Biesheuvel en naar die van mejuffrouw Klompé ten laste van de begx-oting van C.R M. te blijven. De omvang ervan zal afhangen van de budgetaire moge lijkheden, aldus het antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid van der Goes van Naters (P.v.d.A.). De heer Biesheuvel tekent bij zijn antwoord nog aan, dat er kend moet worden, dat de aanzien lijke uitbi-eiding van de werkzaam heden van het instituut, die in de loop van zijn thans tienjarige be staan heeft plaatsgevonden, de laat ste tijd tot een sterke overbelasting heeft geleid. Niet alleen de veixlere materële uitbouw van de onderha vige instelling, maar voox-al ook de uitbreiding van de pex-soneelsbezet- ting is daai'óm thans in studie. De Poolse px-esident Edward Ochab is dondex-dag voor een offi cieel bezoek in Italië aangekomen. Mening vice-voorzitter N.V.V.: UTRECHT, 6-4. De vice-voorzit ter van het N.V.V., de heer A. de Boon, gelooft dat er ondanks de ken tering in de conjunctuur in het twee de halfjaar niet meer ruimte zal ko men voor meer loon. De ruimte zal moeten worden be nut voor de bestrijding van de werk loosheid, zo zei de heer De Boon vanochtend op een vex'gadering van de vakgroep zuivelbewerkers van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond in Utx-echt. De heer De Boon is van oordeel dat de besteding van de grotere ruimte, die in de economie is ont slaan, moet worden bezien in samen hang mot de wex-kgelegenheid. On danks de gunstig lijkende x-ecenle wei-klcosheidscijfex-s. neemt de werk loosheid volgens de heer De Boon juist toe in de px-obleemgebiedcn. Hij was dan ook minder optimistisch ge stemd. De ontwikkeling van de werkloosheid noopt tot verdex\gaande maatregelen. Het overlegorgaan van de drie vakcentrales zal zich daar over op korte termijn beraden en zijn standpunt aan de regering kenbaar maken. Het zal volgens de heer Do Boon waarschijnlijk neerkomen op het beschikbaar stellen van meer geld voor de bestrijding vt\n de werkloosheid. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1