HET LIDTEKEN Doe uzelf rieem niet HOOFDSCHOTEL niet tekort terwijl u slaapt, zomaar 'n matras neem 'n moderne Röntgen was Apeldoorner keuze uit spaarvormen met n NEDERLANDSCHE mD MIDDENSTANDSBANK kapokmatras ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag G april 1967 Nr. 19772 ADVERTENTIE r~ GRATIS BOEKJE Vraag per briefkaart gratis gezellig boekje "Rozegeur en Maneschijn*. Vol tips voor uw slaapkamer. Adresseer aan: Stichting Kapok-Bureau, Joh. Vermeerstraat 19, Amsterdam-Z. In de tijd dat de stralen nog X waren Nederland eert groot geleerde De ontdekker van de zogenaamde X-stralen. Wilhelm Conrad Röntgen, zal door de gemeente Apeldoorn ge- eerd worden met een straatnaam, een ex pc? it ie en een permanente, aan zijn leven en werken gewijde, afde ling in het gemeentemuseum te Apeldoorn. De tentoonstelling wordt van 29 aprl.» tot 31 oktober 1967 ge houden. De opening van deze expo sitie valt samen met het in de schouwburg Orpheus te houden con gres van de Nederlandse vereniging voor radiologie. Met de Crookes-buis Het was in november 1895, dat Wilhelm Conrad Röntgen, een terug getrokken bescheiden geleerde, tot verdriet van zijn echtgenote nog meer tijd in zijn laboratorium door bracht dan anders. De Wiirzburger hoogleraar in de natuurkunde hield zich reeds lang bezig met onderzoe kingen over kathodestralen, zoals o.a. Lenard en Hertz vóór hem hadden gedaan. Röntgen werkte daarbij met een elektrische stroom, die door een nagenoeg luchtledige buis, een zo genaamde Crookes-buis ging. Telkens weer kon hij toen een verschijnsel vaststellen, dat aan zijn voorgangers blijkbaar was ontgaan, namelijk het optreden van een don kere vlek op de kathode, steeds op de zelfde plaats. Bovendien had hij het lichtspectrum aan het violetge- kleiirde uiteinde van de buis bestu deerd nadat passage door fluoresce rende materialen had plaats gehad. Het was bij 't doen van deze laatste soort proeven, dat hij de voordien ge heel onbekende stralen ontdekte, die van zulk een revolutionaire beteke nis voor de geneeskunde en andere takken van wetenschap zou worden. Een scherm dat met de fluoresce rende stof barium-platina-cyanide- bestreken was en zich op enkele me ters afstand van de Crookes-buis be vond, ging helder licht uitzenden zo dra Röntgen een elektrische stroom door de buis leidde. Maar het vreemd ste door Röntgen waargenomen ver schijnsel moest toch nog komen. Ook de beenderen Toen de onderzoeker, bij pogingen om met bepaalde middelen het flu oresceren van het scherm te ver sterken, zijn hand over de luchtle dige buis heen en weer bewoog, aan schouwde hij tot zijn verbluftheid de vage omtrek van zijn hand op het scherm. De eerstvolgende stap was het herhalen van de proef, maar nu met een fotografische plaat in plaats van het scherm. Bij het ontwikkelen bleek er een foto te zijn gemaakt, die niet alleen de contouren, maar ook de beenderen van zijn hand ver toonde! Ook nu nog achtte de Beierse ge leerde het overbodig om zijn vreem de vondst bij gebrek aan een be tere term hield hij het maar op X- stralen in een of andere vorm te publiceren. De anders zo nuchtere en evenwichtige fysicus was door de wonderlijke vinding toch wel zo ge boeid, dat hij de buitenwereld met zijn alledaagse beslommeringen steeds meer ging vergeten. Schrobbering Op zekere dag, toen zijn echtge note tevergeefs wachtte op een com plimentje over een heerlijk diner dat zij speciaal voor hem had aan gericht, werd het haar toch te bar. Zij veegde hem geduch de mantel uit over zijn verregaande afwezig heid en naar het verhaal gaat - deze schrobbering bracht hem toen op gelukkige wijze naar de werke lijkheid terug. Geamuseerd nam Röntgen zijn vrouw mee naar zijn wefkverlrek en daar herhaalde hij voor zijn lief hebbende en verstandige wederhelft de proef, die de basis zou worden voor een van de grootste veroverin gen in de strijd die de mens sedert de aanvang der beschaving tegen ve lerlei ziekten voert. Het heeft daarna nog jaren geduurd voordat de natuurkundigen gingen begrijpen wat het wezen der door Röntgen ontdekte stralen is. Tegenwoordig weet men dat ze af komstig zijn uit het inwendige van atomen, in tegenstelling tot stralings verschijnselen als licht en ivarmte, die van de buitenzijde van het atoom uitgaan. Röntgenstralen zijn in zover met licht en warmte en ook met een gedeelte van de radiumstralen ver want, dat ze berusten op elektromag netische trillingen, die onderling al leen verschillen in golflengte en frekwentie. Ultra korte golf De trillingen van rood licht bij voorbeeld hebben een twee maal zo grote golflengte als die van blauw licht; de naar Röntgen genoemde stralen hebben echter een golflengte die tienduizend maal kleiner is dan de kleinste golflengte van zichtbare lichtstralen. Het röntgenonderzoek berust er op, dat voorwerpen, die in de gang der stralen worden geplaatst, zich als schaduwbeelden op een fluoresce rende scherm, of fotografische plaat aftekenen. Röntgenstralen bezitten een groot doordringingsvermogener zijn maar weinig stoffen waardoor ze volko men worden tegengehouden. Wel worden röntgenstralen bij het passé, ren van verschillende stoffen „ver zwakt'' en al naar de aard der stof fen is deze verzwakking groot of klein. Het doordringingsvermogen van röntgenstralen is dus niet voor alle materialen en voor alle iveef- sels en organen van het lichaam éven sterk. Zodoende krijgt men op doorlich- tingsscherm en fotografische plaat gedifferentieerde schaduwbeelden te zien. Hiervan wordt gebruik gemaakt voor de meest uiteenlopende doel einden in techniek, industrie en ge neeskunde. Er is geen beter en sneller middel om te controleren of alle onderde len van een radiobuis goed zijn ge monteerd, of er zich in dozen bon bons of andere fijne versnaperingen geen ongerechtigheden bevinden, of bij het lassen van metalen de ge maakte hechtingen deugdelijk zijn, of zich onder de verflaag van een schilderij nog een ander schilder stuk bevindt, e.d. De toepassingen in de geneeskun de zijn van tweeërlei aard, name lijk diagnostisch en therapeutisch. Tot de diagnostiek behoort niet al leen het overbekende periodiek mas sale onderzoek van de borstorganen, maar ook het opsporen van gezwel len, van maagzweren, van galen nierstenen, het onderzoeken van een fractuur in het beenderstelsel en nog veel meerBij doorlichting en röntgenfotografie van het lichaam is het soms nodig een krachtiger con trastwerking op te wekken dan van nture aanwezig is. Bariumpap Zo maakt men de vorm van maag en darmen zichtbaar door de pa- ADVERTENTIE VLEES 'Smakelijk eten'tip no. 17 van chef-kok HENRI EKSTEEN: VLEESWARENSCHOTEL Doe eens wat anders met vlees waren. Maak een vleeswaren- schotel! Rangschik op een platte schaal gelardeerde kalfslever, ham, rosbief, fricandeau, ossetong en cervelaatworst. Garneren met au gurk en een schijfje tomaat. Ser- veren met ravigotesaus, aardappel- sla en knolsetderijsla. KostelijkI PubIMa van Voorlichtingsbureau Vlata, Vleeswaren en Vleeaconserven ttënt vóór het röntgenonderzoek ba rium bevattende pap te laten slik ken barium laat zeer weinig rönt genstralen door en geeft dus een duidelijke schaduw). Vertakkingen van de luchtpijpen, alsook de ruim te van het wervelkanaal rondom het ruggemerg maakt men zichtbaar door er vooraf lipiodol, een jodiumhou- dende stof, in te brengen, die even eens veel schaduw geeft. Zyn er zwellingen, afsluitingen of insnoeringen in de genoemde holten aanwezig, dan kunnen deze een wij ziging in het kunstmatig te voor schijn geroepen contrastbeeld mee brengen. In de holten die zich in de hersenen bevinden, wordt soms lucht ingebracht, wat eveneens een ver sterkte contrastwerking verwekt, in dit geval doordat die licht de rönt genstralen, in tegenstelling met de omgevende weefsels, vrijwel geheel doorlaat. In de therapie Wat de behandeling van ziekten met röntgenstralen betreftdeze be rust op de eigenschap dat röntgen stralen levend weefsel kunnen be schadigen of zelfs doden, een invloed die een 50 jaar geleden een aantal argeloze onderzoekers helaas aan den lijve moesten ondervinden. Langzamerhand heeft men geleerd de destructieve invloed precies te beperken tot de weefsels die men tot verdwijning wil brengen. De ge zonde gedeelten van het lichaam worden dan tegen bestraling be schermd door afdekking met platen van lood. Waarom nu die bijzondere aan dacht voor Wilhelm Conrad Röntgen in Apeldoorn? Dat is omdat deze ge leerde aldaar heeft gewoond van 1848 tot 1862. Zijn vader had in Apeldoorn een lakenhandel in de Hoofdstraat, die in die dagen nog de Dorpsstraat heette. Hel gezin Rönt gen was ten tijde van de trans- Pruisische oorlog uit Duitsland naar Nederland gekomen. Op de tentoonstelling zal de be tekenis van Röntgens ontdekking zo wel voor de medische loetenschap als voor de techniek worden belicht. Het reeds bestaande Röntgenmuseum te Gennep (gemeente Remscheid) heeft alle medewerking aan het Apeldoomse initiatief toegezegd. dr. ALFREDA BRIEDé. 7 i.ï VISSERIJBERICHTEN zj Mosselaaiivoêr loopt ten einde Vorige week mocht het aan het MosseLkantoor (onderdeel van het Produktschap voor Visserijproduk- ten) nog gelukken de aanvoer van mosselen zodanig te regelen, dat nog enigszins aan de vraag kon worden voldaan, maar deze week zal dit ze ker niet meer gaan. Uit Bruinisse vertrok maandag morgen nog slechts één vaartuig (Bru 2) naar de Waddenzee, omdat er geen verder aanbod meer was. Ook van de Grevelingen is er geen aanbod meer, de mosselkwekers gaan hun percelen klaar maken voor de mosselzaadvisserij die 25 april be gint. Tot 12 april kunnen nog mos selen worden geleverd, tot 17 april mag de handel nog verzenden. Maar de export gaat uit als het bekende nachtpitje, wegens gebrek aan aan voer .Ondertussen komen berichten, dat de olie van de „Torrey Canyon" ook de mossel- en oesterbanken voor de kust van Bretagne bedreigt. Dit zou betekenen dat op de Parijse markt ook de Franse mossel tijdelijk zou moeten verdwijnen. GEMEENTE DUIVELAND Burgerlijke Stand en loop der bevolking over maart Geboren: 1. Marinus Jacobus, z. van G. Lindhout en J. C. Polderman, Nieuwerkerk; 4. Willem Nicolaas, z. van J. Hage en M. P. Pankow, Ouwerkerk; 17. Marinus Adriaan, z. van W. de Bruine en M. A. v. d. Bos, Oosterland; 17. Klazina Huberta, d. van H. W. Kesteloo en A. J. Heijboer, Nieuwerkerk; 22. Neeltje Jacoba, d. van M. C. Dekker en J. J. Louwerse, Nieuwerkerk; 26. Joost Leendert, z. van J, B. Manni en P. C. Bakker, Ouwerkerk; 6. Pieter Anthonie, z. van W. Flikweert en E Jonker, Nieuwerkerk. Overleden: 4. Adriana v. d. Berg, 53 jr. (Zierikzee); 9. Martina Stout- jesdtfk, 87 jr., wed. van M. v. d. Linde (Nieuwerkerk); 24. Hendrikus Kornelis Fondse, 66 jr., echtg. van K. Verhoek (Ouwerkerk). Gehuwd; 31. Bernard Herman van Engen, 22 jr. fs-Gravenhage) en Pie- ternella Kuijper, 21 jr (Ouwerkerk). Ingekomen: 1. J. W. Snoeck en gez. van Rotterdam naar Sirjansland; 5. C. v. td. Wekken, van Middenschou- wen naar Nieuwerkerk; 6. W. F. G. J. Zalm engez. van Westerschouwen naar Nieuwerkerk; 14. T. P. v. d. Vlisft en gez van Vlissingen naar Nieuwerkerk; 16. A. v. d. Wekken en gez. van Brouwershaven naar Sir jansland. Vertrokken; 3. J .P. van Dijk, van Oosterland naar Bergen op Zoom; 8. M. Verton, van Oosterland naar Zie rikzee; 29. G. P. N. Kuijper, van Ouwerkerk naar Amsterdam; 17. A. P. v. d Werf, van Ouwerkerk naar Middenschouwen; 30. C. v. d. Wek ken, van Nieuwerkerk naar Zuid- Beijerland. Burgerlijke stand Zierikzee Geboren. 28 mrt. Theodoor Hen drik Urban, z. van Cornelis Adrianus Berrevoets en Johanna Helena Ver- kaart (Zierikzee); 30 mrt. Janna Adriana Suzanna, d. van Teunis van Zalm en Adriana Elisabeth van Ham (Westerschouwen); 2 april Helene Suzanne, d. van Wubbo Bontkes en Suzanna Maria Polderman (Zierik zee); i april Johannes Jacobus, z. van Dapid van den Berg en Jacomi- na Catharina Capelle (Bruinisse). Gehuwd. 28 mrt. Carl Bernard Jo- han van Klooster, 28 jr. (Utrecht) en Dirkje Goudriaan, 22 jr. (Zierikzee); 31 mrt. Nicolaas de Waal, 26 jr., (Oostflakkee) en Cornelia, van Wes- tenbrugge, 21 jr. (Zierikzee). Overleden. 26 mrt. Marinus Adri aan Vis, 68 jr., geh. geweest met Kornelia Hoekman (Zierikzee); 3 april Maria Boot, 78 jr. (Midden- schouwen) Cassius Clay, de wereldkampioen in het zwaargewicht, zal op 25 april drie dagen voor hij in militaire dienst moet. zijn wereldtitel verdedigen te gen Flloyd Patterson. Voor 25 jaar.... OOSTERLAND. De ijsvereniging „Winterleven" herdacht in haar jaar vergadering het 25-jarig bestaan der vereniging. BRUINISSE. Op de vergadering van de afdeling Bruinisse van het Groene Kruis waren niet minder dan 144 leden aanwezig. RENESSE. Bij de heer S. werden maar liefst 8 kippen door een hond doodgebeten, hetgeen in deze tijden een belangrijk verlies voor de eige naar betekent. ZIERIKZEE (Adv.). Op uw gort bon kunnen wij leveren: gort, gort- mout gewoon, gortmout vlugkokend, gemengd meel en kindermeel. ZIERIKZEE. Voor een volle zaal gaf de Christelijkè Zangvereniging' „De Lof stem'' in de grote zaal,van de Korenbeurseen zdngiLitvoering. ZIERIKZEE (Adv.). Wij hebben ontvangen aanneemen trouwhoe- den. Voor strohoeden zijn geen tex tielpunten nodig. HAAMSTEDE. Voor de vacante betrekking van hoofdonderwijzer der openbare lagere school hebbëfi zich 14 sollicitanten aangemeld, ZIERIKZEE. Tengevolge van de buitengewone omstandigheden wordt de laatste jaren geen jacht gemaakt op zeehonden waardoor men deze dieren in steeds groter wordende kudden op de zandplaten in de Zeeuwse stromen ziet liggen. BROUWERSHAVEN. Met ingang van 7 mei e.k. is de heer C. Gast op nieuw tot burgemeester dezer ge meente benoemd RENESSE. Verschillende jongelui hebben het plan opgevat een dam vereniging op te richten. De postzegels passen zo op het eerste gezicht niet erg goed in dit vrolijke vakantie-achtige rijtje van: zomer, zon, zand, zegels, zwemmen en zonnebaden. Maar velen weten gelukkig dat de Zo- merpostzegels wel degelijk iets te maken hebben met het warme en blije seizoenImmers, het geld dat de Zomerpostzegelaktie jaarlijks opbrengt zorgt voor een straaltje zonneschijn op plaatsen waar die zon anders niet zou komen. De tweede dinsdag van april - de He is Zomerzegeltjesdag. Vanaf die dag komen de door gra ficus Auke de Vries getekende „strandvondsten" in roulatie, p het strand zijn ze overigens niet te vinden wel op het postkantoor in de omgeving of het plaatselijk comité. Tussen haakjes: bij het versturen van vakantiepost kunnen de strandvondstengoede diensten bewijzen. ADVERTENTIE 4% tot6% De bank waar u zich thuis voelt! Feuilleton door Maartje Zeldenrijk Map dacht aan haar spaarbank boekje, diep verborgen tussen het linnengoed in de slaapkamerkast, waarop ze iedere maand een belang rijk bedrag bijstortte Wat had ze voor zichzelf nodig? Ze kwam toch niets te kort? Zelfs Wieg was ervan onkundig, dat ze in korte tijd al zo'n mooi bedrag bij elkaar gespaard had Wieg had alleen maar belangstelling voor haar, als hij thuis was. De rest interesseerde hem niet. Dus schudde ze haar hoofd. „Hou den jullie het voorlopig maar, jon gens, ik heb het gelukkig niet nodig en jullie kunnen het goed gebrui ken." Cor, de oudste van de broers, zuchtte opgelucht. „Dat scheelt ge weldig, Map. Alie moest haar deel hebben, die kan het in haar gezin best gebruiken. En voor Annie moes ten we het op de Bank vastzetten, omdat ze nog minderjarig is. Boven dien moesten we een flink bedrag aan sucessierechten betalen. En wij laten het natuurlijk ook zitten. Fijn, Map, dank je wel. Je krijgt er ren te van, hoor, daar zal ik voor zor gen. Nee, daar sta ik op. En als je het door omstandigheden eens no dig mocht hebben, dan krijg je het zo gauw mogelijk." Terwijl ze naar huis fietste, dacht ze: Wat zou ik met al dat geld moe ten doen? Ik heb tooh genoeg? En vader krijg ik er niet mee terug. Ge lukkig heb ik mijn man, ik ben ge zond en een leuk huisje. Wat wil ik nog meer? Langzaam sleet het verdriet. De eerste mei was Wiechert weer on verwacht thuis, ditmaal voor drie dagen. En opnieuw beleefden ze el kanders grote liefde, waardoor hel gemis van haar vader op de ach tergrond kwam. Alleen het feit, dat ze op de onuitgesproken vraag van Wiechert iedere keer haar hoofd moest schudden, dreigde een obces- sie te worden, al lachte de man de zorgen van zijn vrouw weg. „Trek je er niets van aan, mijn godinnetje, dat heeft bovendien geen haast. Nu kun je doen en laten, wat je wilt. Als er eenmaal zo'n handenbindertje in huis is, moet je een groot deel van de vrijheid, die je nu nog hebt, prijs geven." Maar dat kon haar allemaal niets schelen. „Verlang jij er dan niet naar?" vroeg ze verwijtend?" Hij zat in de keuken aan de ta fel te roken en dacht even na. „Als ik nee zeg, ben je natuurlijk kwaad. Ik ken je," begon hij voorzichtig. Maar „nee" is het niet. Alleen, ik ben in dat opzicht wat flegmatischer. Gemakkerlijker misschien. Komt het vind ik het geweldig. Iets van jou en mij, van ons samen.... dat lijkt me een wonder, he? Maar komt het voorlopig niet, welaan, wat geeft dat? We zijn nog jong! Geen zorgen, meid. Doch toen ze hem in juli afhaalde in Rotterdam voor drie weken ver lof en ze met een triest gezicht al leen maar zei: „Nog steeds niets, Wieg," dacht hij er in de wagen naar huis over na. En toen hij haar 's- avonds in zijn armen hield en ze haar leed hierover uitsnikte, zei hij: „We gaan samen van de week naar een dokter. Nee, niet hier in de stad. Ik zoek wel een specialist op. In Amsterdam bijvoorbeeld En la ten we ons onderzoeken. Dan komen we misschien meer te weten." Waarmee Map zich troostte en harts tochtelijk blij haar armen om zijn hals strengelde. Een paar dagen voor stuurman Lakeman weer naar zijn schip te rug moest, wisten beiden, dat er geen enkele afwijking was gecon stateerd. Een kwestie van geduld en als mevrouw het volgend jaar om deze tijd niet in verwachting was, moest ze nog maar eens terugkomen. Met deze min of meer schrale troost moest het echtpaar Lakeman het doen. Begin augustus bracht Map hem weer naar Rotterdam en omdat ze er toch was, maakte ze van de ge legenheid gebruik om even bij Rinie aan te wippen. Haar man was na zijn laatste reis overgegaan op een ander schip en Map wist, dat hij op dit moment ergens in de buurt van Japan moest zitten. Tot haar verwondering zag ze een man in de grote salon zitten. Rinie stelde hem voor; „Meneer Jakobs, een employé van de rederij. Wij hier, in Rotterdam en omgeving hoe ven niet naar het postkantoor te gaan. Ons brengen ze het geld thuis" Map knikte begrijpend. Ze kreeg kotlie met een gebakje, werd in het gesprek betrokken en vond de man niet bepaald sympathiek. In een spiegel bemerkte ze, dat Jakobs haar zat te bekijken, als hij zich onbe spied waande. Na een half uur voel de Map een zekere spanning en re aliseerde ze zich: Ik ben op dit ogenblik niet welkom. Dus bedankte ze voor het tweede kopje en zei, dat ze nodig naar huis moest. Rinie hield haar niet tegen; het afscheid was even hartelijk als altijd: „Meid. kom es gauw weer, maar dan 's mid dags. Gaan we samen gezellig win kelen Doeg! Rijd voorzichtig, meid. het is zo druk op de weg tegen- wooi'dig. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 8