Strijd tegen „Zwarte zes" (verkeersfouten) ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 april 1967 Nr. 19772 Gering bezoek op ledenvergadering Verlichting gekomen in financiële moeilijkheden van afdeling Zierikzee Croene Kruis ZIERIKZEE, 5-4. De vereniging „Het Greene Kruis", afdeling Zierik zee hield dinsdagavond een leden vergadering in het „Huis van Nas sau". In zijn openingswoord kon de waarnemend voorzitter de heer H. Uyl, de voorzitter de heer J. J. v. d. Emle was door ziekte verhinderd, slechts een gering aantal leden ver welkomen. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer L. Dey, bleek dat er in het afgelopen jaar door de ver pleegsters 7483 huisbezoeken werden afgelegd, waarvan 5751 de wijkver pleging betrof. De wijkverpleegsters gaven 2441 dagelijkse en 926 weke lijkse wasbeurten en 2023 injecties zodat in totaal 5920 verplegingshan- delingen werden uitgevoerd. Voor het consultatiebureau werden 128 zuigelingen en kleuters opnieuw ingeschreven. Het totaal in zorgaan- tal zuigelingen en kleuters bedroeg 514 Van de hoogtezon werd 473 maal gebruik gemaakt en verplegingsarti- kelen werden 435 keer uitgeleend. Verschillende cursussen De zusters gaven weer verschillen de cursussen zoals huishoudelijke ziekenverzorging en verbandleer en zij assisteerden bij de gehouden moe der cursussen. Een en ander was voor de wnd. voorzitter aanleiding om de dames nogmaals te complimenteren voor het vele en goed uitgevoerde werk dat zij in het afgelopen jaar weer hadden verricht. In het verslagjaar ontviel de ver eniging twee werkende leden: de penningmeesteresse mej. M. J. A. Fermin en de heer J. v. d. Velde, lid van de kascoratrolecommissie. Zij werden in de vorige vergadering reeds 'herdacht. De heer A. J. Hen- drikse werd bereid gevonden in de kascontrolecommissie zitting te ne men, terwijl de heren J. Gelderblom en G. J. Dijkstra zich gezamenlijk met het penningmeesterschap belast ten. Deze heren hebben zich ook toe gelegd op de ledenwerving met het resultaat dat het ledental is .gestegen van 1450 op 1 januari 1966 tot 1528 leden per 31 december 1966 De con tributie werd verhoogd tot f 10 en de eenmalige inning betekende een kostenbesparende maatregel. De heren J. J. v. d. Ende en G. J. Dijkstra werden tot bestuurslid van de provinciale vereniging gekozen. De elektrische installaties in het wijkgebouw werden aan een grondi ge reparatie onderworpen. Men gaf opdracht om de wachtkamer in het oude gedeelte van het gebouw te mo derniseren waarmee aan het in de vorige vergadering naar voren geko men voorstel gehoor is gegeven. Batig saldo Het jaarverslag van de penning meester gaf een batig saldo van f 1.609,64 over 1966 aan. De begro ting van 1967 gaf een gunstig resul- ADVERTENTIE BALATRED TAPIFLEX vloerbedekking voor uw hal, trap en slaapkamer Vakkundig èn voordelig gelegd TUINMAN ZOON Zierikzee Openbare bekendmaking Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat op ad vies van de Districtsraad voor Schou- wen-Duiveland van het Landbouw schap besloten is de ophokperiode voor duiven voor 1967 vast te stellen voor het tijdvak van 5 april t/m 10 mei 1967. Tegen het doen uitvliegen van duiven na 18.00 uur bestaan geen bezwaren. Zierikzee, 4 april 1967. Burgemeester en wethouders voornoemd: D. W. KASTELEIN, burgemeester. R. VAN OMMEREN, secretaris. Wegwerker Verongelukt UTRECHT, 5-4. De 64-jarige vak- man-wegonderhoud van de Neder- ladnse spoorwegen, T. N. Logge, uit Ankeveen is bij een bedrijfsongeval op de stapelwerkplaats van de spoor wegen op het emplacement Crailo tussen Hilversum en Bussum om het leven gekomen. taat van f 600 te zien waarmee het verlies ad f 1707,58 tot f 1107,58 te rug gebracht zal kunnen worden. Met deze cijfers ziet men de finan ciële toekomst van het Groene Kruis met vertrouwen tegemoet. In voor bereiding is echter een verhoging van de afdracht aan de Provinciale Vereniging. De inkomsten van de hoogtezonbehandelingen dreigen ook weg te vallen daar verschillende ziekenfondsen de vergoeding hier voor in het vervolg niet meer zullen toekennen. Om de stijgende kosten wat op te kunnen vangen wil men zich nog meer gaan toeleggen op een intensieve ledenwerving. De verga dering besloot tot décharge van de penningmeester, op adyies van de kascontrolecommissie en de heer A. J. Hendrikse werd tot commissielid benoemd Rapport materialencommissie De heer G. J. Dijkstra werd als bestuurslid herkozen. De materialencommissie bracht verslag uit bij monde van de heer N. W. Flikweert, die zei het materi aal in prima verzorgde staat aange troffen te hebben. Bij de rondvraag werd geïnfor meerd naar de mogelijkheid om maatregelen te treffen om de op komst van de leden wat aan te moe digen. In het verleden heeft men wel pogingen daartoe aangewend door middel van lezingen e.d. doch altijd zonder resultaat. De voorzitter troostte zich met de gedachte hierin het vertrouwen in het bestuur be vestigd te zien. SPORTBERICHTEN VOETBAL K.N.V.B. Distriot Zuid I Zondagcompetitie Het programma voor a.s. zondag 9 april luidt: le klasse: Luctor I-Dreischor I (half 3, scheidsr. C. Klasen); Jong Ambon I-Renesse I (half 3, scheidsr J. Heikoop); Lewedorpse Boys I- Robur I; Patrijzen I-Groede I; Dom burg I-Koewacht I; Noormannen I- Hoofdplaait I. Res. le klasse: Zeeland Sport IV- Zierikzee II (kwart over 12, scheidsr. J. va nLuijck); Middelburg IV-Vo- gelwaarde II; RCS II-Vlissingen IV; Terneuzen Ill-Goes III; Oostburg II -Zeelandia II; Hontenisse II-Wal cheren II. 2e 'klasse B: SVOWK I-Domburg II (half 3, scheidsr. M. Krijger); Zon- nemaire I-Cortgene I (half 3, E. Tax scheidsr.); Renesse II-Kruiningen I (half 3, scheidsr. N. Speelman); Le wedorpse Boys II-DFS II (kwart over 12, scheidsr. H. Boeye); Luctor II-Kwadendamme II. 3e klasse D: Volharding I-Drei- schor II (half 3, scheidsr. G. van Bel- zen); Kwadendamme II-'sH. Ai-ends- kerke II. Zaterdagmiddagcompetitie Het programma voor a s. zaterdag 8 april luidt: le 'klasse: Bruse Boys I-Middel burg V (kwart over 4, scheidsr. Th. Sies); Bevelanders I-MEVO I (4.15 uur, scheidsr. D. v. d. Wekken); Beren I-Zaamslag I; Arnemuiden II- Wisserïkerke I; Spui I-Kats I. 2e klasse A: Duiveland I-Hein- kenszand I (3 uur, scheidsr. J. Tho- lenaar); Bruse Boys II-'s H. Arends- kerke I (half 3, scheidsr. D. Schip per); Kloetinge III-Brouwershaven I (kwart over 4, scheidsr. C. Wester weel); Yerseke II-Wolfaartsdijk II; Rillandia II-Colijnsplaatse Boys I. 3e klasse A: SKNWK II-MEVO II (kwart over 4, scheidsr. J. C. de Bilde)Brouwershaven III-Bruse Boys III (3 uur, scheidsr P. Schet- ters); DFS IV-Brouwershaven II (kwart over 4). J uniorencompetitie Groep B IX: WIK B I-Brouwers haven B I (half 3, scheidsr. R. v. d. Wateren); Renesse B I-DFS B II (2 uur, scheidsr. J. Verboom). Groep B X: Dreischor B I-Zierik- zee B II (half 3, scheidsr. M. Krijger) Negen studenten van de Cornell- universiteit zijn woensdagochtend om het leven gekomen door een brand in een tehuis bij de Campus1. Vragen over de kabinetsformatie DEN HAAG, 5-4. De heer den Uyl, fractievoorzitter van de Tweede Ka merfractie voor de P.v.d.A., heeft schriftelijk aan de minister-president gevraagd of deze bereid is, alle do cumenten, die gewisseld zijn in de achtereenvolgende fasen van de ka binetsformatie aan de- Kamer over te leggen, zodat zij onderwerp van beraadslaging kunnen uitmaken bij het debat over de regeringsverkla ring. Koningin Juliana als klein meisje op de arm van haar moeder wijlen koningin Wilhelmina. De koninklijke baby van 1938 groeide op tot een stralende prinses, naar wie thans veler gedachten uitgaan. III Kanonnen, sirenes, klokken op geboortedag 6 Daverende kanonnen, sirenes en klokgebeier vormden in de ochtend van 31 januari 1938 in heel Nederland het startschot voor een uittocht naar Soestdijk. Wie geen sirenes, klokken of kanonnen in de buurt had, was wel op de hoogte gesteld door de omroeper van de N.C.R.V., die om tien uur de morgenwijding onderbrak voor de mededeling dat er een prinsesje was ge boren. Om kwart voor tien moest de weg langs het pa leis al voor het verkeer worden afgeslóten. De agenten, die de handen vol hadden aan de en thousiaste automobilisten en die bovendien ook nog de nieuwsgierigheid van enkele „onweten den" moesten bevredigen, volstonden met „Prin ses, doorrijden" VEEL ORANJE ledereen tooide zich met oranje, overal werden de vlaggen uitgestoken en haalde men de al klaarliggende versieringen tevoorschijn. Om met één van de kranten uit die dagen te spreken: „Het oranje bloesemde aan de gevels". Om elf uur arriveerde op paleis Soestdijk het eerste bloemstuk, afkomstig van de oranjevere niging Baarn. Op het Baarnse station hingen de reizigers uit de ramen. Zij werden door opge togen „inboorlingen" op de hoogte gesteld van het nieuws. De scholen stroomden leeg en voor zover de dienst dat toeliet kreeg ook het paleis personeel vrij. Door de straten van Baarn trokken drie trompet- schallende herauten in middeleeuwse kledij. Zij lazen op alle hoeken en pleinen de volgende oorkonde voor: „Aan de burgerij van Baarn wordt wordt hierbij kond gedaan dat ons heden op pa leis Soestdijk een prinses is geboren. Dat het Gode moge behagen dat zij groeie en bloeit tot vreugde van haar prinselijke ouders en tot heil van het vaderland. Lang leve het prinselijk paar". VLIEGTUIGEN Van Ypenburg stegen drie vliegtuigen van de vrijwillige organisatie van sportvliegers op voor het verspreiden van strooibiljetten met de tekst: „Vivat Oranje, de vlag in top, d' oranjezon stijgt stralend op". In de loop van de dag groeiden de stromen auto's die koers zetten naar Soestdijk. Er waren er zelfs bij uit het buitenland, zo meldden de kranten. In de grote steden stond het openbare leven stil. Kantoor- en winkelpersoneel dacht niet meer aan werken maar hing uit de ramen of ging feest vieren op straat. De directie van twee Utrechtse bioscopen - „City" en „Flora" - gaf alle bezoe kers een in een metalen doosje -verpakte beschuit met oranje muisjes mee. In een cafétaria paste men zich ook al snel aan bij de situatie. Het menu vermeldde plotseling oranjegebak voor 10 cent, orangeijs voor 22V2 cent en oranjesalade ook voor 22V2 cent. Zodra het nieuws Nederlands-lndië bereikt, was ook daar het enthousiasme groot. Een correspon dent schreef later: „De vraag rees of Nederland en Indië zich wel ooit op een moment nauwer aaneengesloten en verbonden hebben gevoeld". TALRIJKE REACTIES Uit alle delen van de wereld kwamen de reacties binnen. Alle Europese, vorstenhuizen, waaraan de geboorte telegrafisch was gemeld, antwoordden in de loop van de dag met gelukwensen. Konin gin Wilhelmina en het prinselijk paar kregen ook een telegram van de Duitse Führer en rijkskanse lier Adolf Hitler. In Arosa, waaröde Nederlandse skikampioen schappen aan de gang waren, werd de 31ste januari eveneens een feestdag. Op de ijsbaan werd het nieuws per luidspreker bekendgemaakt en met een oorverdovend gejuich en een spon taan Wilhelmus begroet. Vele hotels hingen de rood-wit-blauwe vlag uit en zetten ook vlaggetjes neer op de tafels van hun Nederlandse gasten. Op 1 februari was er nieuwe reden tot opwinding. Alle speculaties over de naamgeving bleken fout te zijn geweest: het prinsesje zou Beatrix worden genoemd. Dat bleek, toen prins Bernhard zijn dochter vol trots op een crèmekleurig kussen toonde aan de ambtenaar van de burgerlijke stand, Baarns burgemeester jhr. mr. G. C. J. van Reenen. Dit gebeurde in aanwezigheid van dr. H. Colijn, minister van staat en minister van alge mene zaken, en jhr. F. Beelaerts van Blokland, minister van staat en vice-president van de Raad van State. De baby gaf geen kik tijdens de korte plechtigheid. Lakeien schonken een kopje kan deel volgens oud gebruik. Burgemeester Van Reenen beschreef de baby na afloop aan de wachtende journalisten als „een flink kind, 52 cm lang, zeven pond, blauwe ogen, blond haar". Het duurde nog een paar dagen voordat de bui tenwereld een foto van het prinsesje te zien kreeg. De eerste foto die aan de binnen- en buitenlandse pers beschikbaar werd gesteld, was door prins Bernhard zelf gemaakt. Nadrukkelijk was bepaald, dat hij niet voor reclamedoeleinden mocht worden gebruikt DE MAN VAN DE GEBOORTE-AKTE Sinds juni van het vorig jaar is de man die de geboorte-akte van prinses Beatrix verzorgde, de heer J. J. P. Renes, gepensioneerd. Tientallen jaren lang is hij ambtenaar van de burgerlijke stand in Baarn geweest. Behalve de akte van de kroonprinses maakte hij ook de akten op bij de geboorte van prinses Irene en prinses Christina. Sinds een aantal maanden geniet hij in zijn vrien delijk huisje in het landelijke Eemnes van een welverdiende rust. Hij weet zich nog heel goed die 31ste januari van het Jaar 1938 te herinneren. Samen met de toenmalige eerste burger van Baarn, jhr. mr. C. J. van Reenen, reed hij 's mid dags in een automobiel naar het paleis Soestdijk. De burgervader in het ambtskostuum van de ambtenaar der burgerlijke stand, dat wil zeggen met sabel en steek, maar zonder de keten die bij het burgemeesterambtskostuum hoorde. De heer Renes droeg bij die gelegenheid het stem mige jacquet, uiteraard met hoge hoed. Dat pak had hij voor deze bijzondere gebeurtenis speciaal laten maken bij een Domstedelijke coupeur. Het was een degelijk pak: de heer Renes kan zich er tot op de dag van vandaag nog in vertonen. Het kostuum kostte hem destijds zegge en schrijve vijf-en-twintig gulden! In de dagen die aan de 31ste januari vooraf gingen, had hij in overleg met zijn collega's in Amsterdam en Den Haag, dat waren respektieve- lijk mr. dr. Versteeg en heer Wesseling, de ge boorte-akte in concept klaargemaakt. Men was er namelijk niet zeker van waar de geboorte zou plaatsvinden. In de akte ontbraken alleen nog de voornamen. De getuigen waren bekend: dr. Colijn en de vice-president van de Raad van State, mr. Beelaerts van Blokland. De geboorte akte werd inderdaad in hun aanwezigheid gepas seerd. UITZONDERLIJKE FORMALITEIT Deze uitzonderlijke formaliteit nam overigens niet zo heel veel tijd in beslag. Prins Bernhard liet het pasgeboren prinsesje zelf zien aan de beide ambtenaren der burgerlijke stand en de getuigen. En ook dit geschiedde volgens de voorschriften. De ambtenaar van de burgerlijke stand heeft na melijk het recht om bij iedere aangifte het kind persoonlijk in ogenschouw te nemen. In de prak tijk van het dagelijks leven komt dat niet voor: alleen bij bijzondere gebeurtenissen als de ge boorte van een prinsenkind. De heer Renes weet zich nog heel goed te her inneren dat hij nadat de aangifte een feit was, samen met de burgemeester nog wat kandeel heeft gedronken voor hij het paleis weer verliet. Deze drank, die in deze tijd nog nauwelijks meer bekend is, bestond uit warme wijn met melk, suiker en eierdooier en kaneel. De heer Renes kwam de laatste keer in het nieuws bij de ondertrouw van prinses Beatrix en prins Claus. Ook toen maakte hij de akte op. Terugslag varkensmarkt Charme als hulpmiddel UTRECHT, 5-4. De week na Pasen heeft een terugslag op de varkens- markt te' zien gegeven. Deze week liggen de noteringen op f 2,68, zeven cent lager dan de week daarvoor. De onderdelenprijzen zijn eveneens ge daald. Op de openbare vergadering van het Produktschap voor Vee en Vlees in Utrecht deelde de voorzitter van het schap mr. F. G. van Dijk, mee dat de totale positie van de varkens- markt op het ogenblik niet sterk is. TERNEUZEN. Woensdagmiddag heeft de Terneuzense gemeentepoli tie de 52-jarige belastingconsulent L. S. aangehouden. Hij wordt ervan verdacht verduistering te hebben ge pleegd ten nadele van een in Ter- neuzen gevestigde stichting. UTRECHT, 5-4. Afstand houden, invoegen, slippen, inhalen, steppen en te langzaam rijden zjjn de zes „zwarte" fouten die samen het kern thema vormen van de actie „zwarte zes" 1967. De actie is officieel van start gegaan tijdens een bijeenkomst in het wegrestaurant aan de auto snelweg Amsterdam-Utrecht in de buurt van de Domstad. Een geheel nieuw element in deze voorlichtingsactie zijn zes lieftallige meisjes, 3 „zwarte zesjes" (of zusjes) geheten, die in drie groene sport auto's spoedig een bekende verschij ning op de snelwegen zullen worden. Hun taak zal bestaan uit het uitde len van brochures aan automobilis ten in motels en wegrestaurants. Deze actie, die een vervolg is op de in 1964 gehouden „zwarte zes", is in nauw overleg tussen de centrale politie verkeerscommissie, het open baar ministerie en het Verbond voor Veilig Verkeer tot stand gekomen. Een werkgroep van vertegenwoordi gers van rijkspolitie, gemeentepoli tie en het Verbond heeft een om vangrijk voorlichtingsprogramma opgesteld, waarmee in totaal f 75.000 gemoeid is. Scheepvaartbericliten Kel'letia, 4-4 te Gotenburg. Aagtekerk, 5-4 te Rotterdam. ROTTERDAM. Bij een verkeers ongeluk op het Groenedaal in Rot terdam is woensdag de 75-jarige me vrouw P. W. J. Thonïssen-de Hair uit Rhoon om het leven gekomen. ADVERTENTIE OVERGORDIJNEN VITRAGES zowel per meter als kant en klaar genaaid TUINMAN ZOON ADVERTENTIE Sportieve aktieve /mensen hebben graag King bij de hand f Want King pepermunt geeft in 'n wip nieuwe frisse energie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2