DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Optreden marine in Centraal Station eigenmachtig en fout" Weer maatregelen bepleit tegen het roken KAMERBREED „DE MAGNEET" Overval op bejaarde Rotterdamse vrouw Marinemensen contra nozems Prins Bernhard opent nieuw graanoverslagbedrijf in Botlek Zeven sportvissers met vlet van pier gered ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 april 196? 123ste jaargang Nr. 19772 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 «EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, poitbui 1, Sol. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN FN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per «reek 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer. EfficiëlltP Ül'llrflKg hij V VV - kotl t OOI' H (HIIII St PflP Verkluriuj» van burgemeester Van Hall AMSTERDAM, 5-4. „Het optre-j den van de marine dinsdagavond in' het centraal station was eigenmach tig en volkomen fout. Bij de burgerü - en dan denk ik niet alleen aan het centraal station - kweekt dit een ge voel van onbehagen. De politie zal streng optreden voor zover dit in haar macht ligt, het toezicht wordt verscherpt. Ik doe een beroep op de bevolking niet het recht in eigen hand te nemen, dat verzwaart de taak van het politiecorps en maakt de verwarring groter". Dit verklaarde burgemeester mr. G. van Hall, woensdagmiddag bij de aanvang van de raadszitting, nadat de fractievoorzitter van de PvdA, drs. Ed van Thijn er in een vraag op Had gewezen, dat volgens een woord voerder van do politie bekend was. clat een aantal marinemannen uit Den Heider op weg was naar Am sterdam om een aanval te doen op de jongeren in de hal van het cen traal station. Dit raadslid vroeg wel- ADVERTENTIE DOETINCHEM Woensdagmorgen is in Doetinchem het 7-jarige meisje E. R.- Schouten verongelukt. Het kind was met haar fiets tegen een bestelauto gereden. Zij is daarbij zo zwaar gewond, dat zij na aankomst in het ziekenhuis is overleden. rke maatregelen toen waren getrof fen en waarom niet tijdig was inge grepen. De voorzitters van de overi- ge fracties verklaarden stuk voor stuk in te stemmen met de vraag van de heer Van Thijn, waarbij het pro- voraadslid, de heer Schimmelpexj- ninck nader inging op de verhouding tussen de C.S.-gang en de provo's, mede ook naar aanleiding -van recen- telijke incidenten. Burgemeester Van Hall antwoord de nog, dat de hal van het C.S. geen publiek terrein is en dat de spoor wegrecherche er primair voor orde handhaving dient te zorgen, eventu eel met assistentie van de gemeen tepolitie. Gezien het feit, dat het hier ging om geüniformeerden, die naar Amsterdam onderweg waren, werd er cd gerekend dat de Koninklijke Marechaussee zou ingrijpen. Voor al le zekerheid hield Amsterdam een mobiele brigade van 15 man achter de hand. Uit de mededelingen van de burgemeester viel niet te conclu deren hoe het mogelijk is geweest, dat de vechtpartij niet kon worden voorkomen. De mobiele brigade heeft wel de vechtenden gescheiden. Mr. Van Hall erkende dat de politie het incident niet heeft kunnen voorko men. In kringen van de raad heerstp duidelijke entstemming over de gang van zaken, vooral ook omdat de poli tic tiidig op de hoop;te was gesteld van de op handen zijnde gebeurtenis sen. De directie der Nederlandse Spoor wegen heeft besloten met onmiddel lijke ingang de automaten in de hal van het centraal station in Amster dam - naar aanleiding van de be kende vechtpartij tussen marineper soneel en nozems - tot nader order te sluiten. Overwogen wordt of er een andere plaats voor te vinden is. Voorts zal des avonds de hal min of meer wor den afgesloten en alleen toegankelijk blijven voor treinreizigers en bona fide bezoekers. Personen, die geen zakelijke reden hebben om de hal te betreden komen er niet in.' Dit deel de het plaatsvervangend hoofd van de afdeling voorlichting der N.S., de heer A. Hoogezand, tijdens een pers conferentie op het hoofdbureau van politie in Amsterdam mede. Het zijn voorlopige maatregelen. Iedereen zal uit de hal geweerdworden, die er niets te maken heeft. In twijfelgeval len zal door het N.S.-personeel naar het doel van het betreden der hal worden gevraagd. „Wij willen pro beren zonder bruut geweld orde op zaken te stellen', aldus de heer Hoo gezand. ADVERTENTIE MEPPEL, 5-4. Dr. L. Meinsma, directeur van de Stichting Landelijke Organisatie voor Kankerbestrijding en fervent strijder tegen het roken, heeft tijdens een kankervoorlich tingsbijeenkomst in Meppel voor nieuwe maatregelen gepleit om het roken zeveel mogelijk tegen te gaan. In zijn voordracht wees dr. Meins ma er opnieuw op, dat de sterfte aan longkanker en andere longaan doeningen, en vooral ook aan ziek ten van de kransslagaderen, bij man nen bijzonder hoog is in ons land. Het roken van sigaretten kan bij deze ziekten een belangrijke rol spelen. Daarom is het z.i. noodzakelijk ge worden, dat de overheid de door haar reeds sedert 1964 gefinancier de aktie niet roken, gericht op de jongeren, verder gaat ondersteunen, door' op korte termijn een aantal maatregelen te nemen. De maatregelen De maatregelen, die dr. Meinsma hiervoor bepleitte, zijn: het verbie den van iedere vorm van reclame voor sigaretten en shagtabalc in het openbaar, dus ook aan de buiten muren van winkels, waar deze pro- dukten verkocht mogen worden; een verplichte vermelding van de mededeling: „deze sigaretten zijn na- deling voor uw gezondheid" op pak jes sigaretten en een soortgelijke vermelding op pakjes shag-tabak, alsmede van het nicotine- en teerge halte; het aantal verkooppunten van de ze produkten geleidelijk inkrimpen, o.a. door nieuwe vergunningen niet meer te verstrekken; een verbod tot verkoop van siga retten en shag-tabak aan jongeren beneden de achttien jaar; een drastische verhoging van de accijns op deze produkten; een verbod tot roken in televisie uitzendingen; in openbare gebouwen, bioscopen en theaters en tijdens sportwedstrij den, die niet in de open lucht plaats vinden; een verbod tot verkoop van siga retten en shag-tabak door middel van verkoop-automaten. naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3-00. 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 MAASTRICHT. De gedeputeerde staten van Limburg hebben een pro- testschrijven gestuurd aan de minis ter van verkeer en waterstaat inzake de voorgenomen opheffing van het zogenaamde miljoenenlijntjc tussen Heerlen en Simpelveld. Hervormde predikanten willen meer steun aan ontwikkelingshulp UTRECHT, 5-4. De jaarlijkse ver gadering van de Hervormde Predi kantenvereniging te Utrecht heeft een motie aangenomen om ter kennis te brengen van de minister-presi dent. De motie dringt aan op „dras tische verhoging van de post voor ontwikkelingshulp met ingang van de eerstvolgende begroting, zich be wust dat de consequentie hiervan is verhoging van de belastingen". ROTTERDAM, 5-4. In haar wo ning aan de Meermanstraat in Rot terdam is woensdag de 90-jarige me vrouw A. C. Randoe overvallen en beroofd van een portefeuille met on geveer f 10.000. De dader is nog voortvluchtig. De vrouw heeft de AMSTERDAM, 4-4. Ongeveer 70 marinemensen, afkomstig uit Den Helder, hebben een rel verwekt in de hal van het Centraal Station in Amsterdam. De nozems, die daar da gelijks rondhangen, waren het object van hun actie. In een felle vechtpar tij hebben de marinemensen de hal en omgeving van het Centraal Sta tion „schoongeveegd". Bij deze vecht partij is een jongeman dusdanig ge wond geraakt door een steekwapen, dat hij in het Binnengasthuis moest worden opgenomen. Politie, spoor wegrecherche en marechaussee zijn hierbij opgetreden en konden na korte tijd rond negen uur aan deze rel een eind maken. Ook werd de militaire politie ingeschakeld. politie een vaag signalement van de overvaller kunnen verschaffen. Hoe wel de overval met enig geweld ge paard ging werd de vrouw niet noe menswaardig gewond. Na de overval heeft het nog een uur geduurd voor de politie op de hoogte werd gesteld van hetgeen zich aan de Meermanstraat had af gespeeld. Daar de vrouw slecht ter been is duurde het namelijk geruime, tijd voordat zij er in slaagde buren van het gebeurde op de hoogte te brengen. Mevrouw Randoe heeft de over valler beschi'even als een ongeveer 40-jarige man, 1.75 meter lang en bruine ogen. Volgens de vrouw droeg de overvaller een blauw costuum met een ruit. Hij had een rode tas bij zich. Autorijles duurder DEN HAAG, 5-4. De minister van economische zaken heeft, naar de commissie van overleg autorijscho len meedeelt, haar laten weten, dat in het kader van het prijsbeleid geen bezwaar bestaat de op 31 december 1966 geldende tarieven voor het ge ven van autorijlessen thans met f 0,50 per lesuur te verhogen. Opening in liet teken van de toekomst ROTTERDAM, 5-4. Prins Bern hard heeft woensdagmorgen in het Botlekgebied in Rotterdam een nieuw graanoverslagbedrijf geopend, dat Rotterdams positie als grootste Europese aanvoerhaven van granen en andere elevatorgoederen moet verstevigen. Rotterdam neemt ruim 9 miljoen voor zijn rekening van de 22 miljeen die Bremen, Hamburg, Amsterdam, Antwerpen, Londen en Rotterdam gezamenlijk overslaan. ADVERTENTIE Het nieuwe bedrijf - dat ruim 45 miljoen gulden heeft gekost - be hoort tot de modernste ter wereld, heeft een capaciteit van 60.000 ton voor opslag, en is bereikbaar voor schepen tot 80.000 ton dwt. Het over slag- en opslagbedrijf, dat eigendom is van de Graan Elevator Maat schappij en de Graansilo Maatschap pij - kan per etmaal 24.000 ton graan overslaan. De vestiging in de Botlek is ook bestemd voor zaden, peul vruchten en veevoeders. De opening stond ook reeds in het teken van de toekomst. Burgemees ter Thomassen van Rotterdam 'zei dat als het aantal schepen met 75.000 ton dwt of kleiner gering blijft, dat elevatoren in Europoort op stroom een deel van het graan kunnen los sen. De schepen kunnen daarna op: varen naar de Botlek. Indien de opmars echter voortgaat, dan moet het oog voor een volgend nieuw be drijf op Europoort worden gericht. Eerste studies tussen 't havenbedrijf en de Graan Elevator Maatschappij zijn reeds enige tijd gaande. Het ge bruik van grote schepen zal volgens burgemeester Thomassen éen gun stig effect hebben voor de consu ment: grote schepen werken arbeids besparend en bevorderen daardoor het laag houden van de kosten van levensonderhoud. Ook directeur mr. G. M. Bierman van de Graan Elevator Maatschappij N.V. sprak over de schepen van de toekomst. De vaargeul voor- Hoek van Holland zal misschien ook het gebruik van bulkcarriers van de ma ximale tonnage - 200.000 ton dwt. - stimuleren. Het zou z.i. een revolutie in de gehele graanhandel en graan- aanvoer betekenen. Dichterbij ligt naar de mening van de heer Bier man de kans dat de olietankers van rond 200.000 ton over enkele jaren die van 100.000 ton uit de olievaarc en in de graanvaart zullen dringen Voor de graanoverslag zal dit, aldus mr. Bierman „de minste welkome" ontwikkeling zijn. De tanker is voor de graanoverslag ongunstig van bouw en beperkt de keuze van ap paratuur tot pneumatiek. DEURLOO ZIERIKZEE. HAVENPLEIH 11. TEL. 01110-3800 mooier moderner beter ROTTERDAM, 5-4. Zeven sport vissers uit Rotterdam zijn woensdag middag omstreeks half zes door de reddingvlet „Willem Goudriaan" van de Noorderpier in Hoek van Holland gehaald, nadat zjj zes uur vastge klampt hadden gezeten aan een ba ken. Ontslag voor 1700 man bij textielfabriek NEEDIC, 5-4. Bij Van Heek en Co. Koninklijke Textielfabrieken N.V. zal 1700 man personeel worden ont slagen. Voor 1000 van hen zal hel ontslag cp korte termijn worden verleend. De ontslagen vallen hoofdzakelijk in Enschedé, en verder 700 perso neelsleden van het bedrijf te Neede. De vissers waren omstreeks half twaalf verrast door het plotseling ra zend snel opkomende water, waar door voor hen in enkele minuten tijds de weg terug was afgesneden. Een van de door de „Willem Goudri aan" geredde vissers was er ernstig aan toe. In. het Groene Kruis-gebouw in Hoek van Holland moest hij door een aris behandeld worden. De zeven mannen waren tot op het bot ver kleumd en drijfnat door de enorme watermassa die zij gedurende de zes uren waarin zij volkomen geïsoleerd waren, over hadden gekregen. Vier voormalige leden van de ver boden communistische partij in In donesië zijn door een woedende me nigte in noordoost-Celebes doodge slagen, zo meldt het persbureau An- tara. DEN HAAG. De leden van hel nieu we kabinet zijn woensdagochtend op paleis Hicis ten Bosch beëdigd. V.l.n. r. de ministers Lardinois, Veringa, de Block, Witteveen, Roolvink (ge deeltelijk zichtbaar), Polak, de Jong, Udink, Beernink, Schut en den Toom Dit nummer beslaat uit 14 pagina's «cooccoooosccosccososccco 't Is van de oude man Dat men wijsheid leren kan. scoscosoococcoscccccccooo: BUIEN Verwachting tot vrijdagavond: Half lot zwaar bewolkt met enkele regen-, hagel- of natte sneeuwbuien: matige, af en toe krachtige noord oostelijke wind; aanhoudend koud. 7 april. Zon op 6.03, onder 19.23. Maan op 5.46, onder 16.45. Nieuwe maan: 9 april te 23.20. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 7 april 2.07 v.m. 14.40 n.m. BROUWERSHAVEN 7 april 2.04 v.m. 1421 n.m. Springtij: 12 npVil. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-4. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht trok een depressie van het noordelijk deel van de Noordzee naar ons land en was vanochtend boven het IJssel- meer aangekomen. Hierdoor werd langs de kust van Holland en Zee land noordwesterstorm veroorzaakt met windstoten van ruim honderd kilometer per uur. Deze depressie verplaatst zich verder in de richting van de Alpen. Een hogedrukgebied ten westen van de Britse eilanden breidt, zich nu uit over het zeegebied ten noorden van Schotland. Tenge volge van deze ontwikkelingen draait de wind boven onze omgeving naar noordoost en neemt hierbij geleide lijk in kracht af. De aangevoerde lucht is koud en enigszins onstabiel van opbouw, zodat er morgen enkele regen- of natte sneeuwbuien zullen vallen. Het weer blijft nogal guur. ROTTERDAM. Bij een gasontplof fing aan boord van de Walvisjager III van het ingenieursbureau Heero ma uit Den Haag zijn* woensdag twee ijzerwerkers gewond geraakt. DEN HAAG. Z.K.H. Prins Claus is in de loop van woensdagochtend, na een kort verblijf in de kliniek van prof. Nuboer te Utrecht, thuis gekomen en maakt het uitstekend. GENEVE. Tijdens een poging een vogel te redden die in een zonne scherm beklemd zat is een 54-jarige politiecommissaris in Geneve uit een raam op de zesde etage van het hoofdbureau van politie op straat ge vallen. Hij overleed op weg naar een ziekenhuis. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1