BIDAULT WIL NAAR HUIS Achter 't stuur 'n goede zonnebril! C. Bergmans U ZAG HET OP DE T.V. hedenavond Nederland 1 18.55 uur SAMPIETRIN1 zijn. Italiaanse arbeiders, die hun levenstaak vinden in het onderhouden en geregelde versieren van de Sint Pieter in Rome. Het woord Sampie- trini komt van San Pietro. In een rol AUTO-DROP vindt u op elke tabletverpakking een Interessant verhaal. Vraag naar AUTO-DROP Per rol 25 cent Kiest POLAROID - ZEISS - RODENSTOCK - BUCHMANN Aparte brilmonturen Verrekijkers vijf jaar garantie Brillen op advies van de oogarts vlug klaar! Vakopticicn Havenpark 1 - Zierikzee Telefoon 2029 Ter,overname aangeboden: een kolencoiivector en een potkacheltje J. GUICHELAAR, Beatrix- straat 2, Kerkvverve. BLIK DOOR HET WERELD I VENSTER Hardnekkige berichten doen in Frankrijk de ronde, dat binnen af zienbare tijd de terugkeer uit Bra zilië kan worden verwacht van de eerste, grootste en voornaamste te genstander van de huidige Franse president en wel van Georges Bi- dault, eens leider van de oppositie in het parlement en daarbuiten en één der leidinggevende figuren van de inmiddels gelikwideerde O.A.S. De aanleiding tot deze geruchten moet worden gezocht in een verzoek schrift van een aantal oude vrien den en politieke geestverwanten, dat in de aanvang van december 1966 bij president De Gaulle werd inge diend en waarin werd verzocht om aan Georges Bidault toe te staan om zich als ambteloos burger in zijn vaderland te mogen vestigen, met als schriftelijke belofte zich niet meer in te laten met de binnen- en buitenlandse politiek. Generaal De Gaulle nam nog geen beslissing. Reeds van 1963 vertoeft Georges Bidault in Rio de Janeiro waar hij aan de Guanabara-univer siteit als gewoon hoogleraar ge schiedenis doceert. In april 1963 ver leende de Braziliaanse regering aan Bidault het asyl, dat de laatste in vrijwel alle Europese landen was ge weigerd. Dikke vrienden Tijdens de tweede wereldoorlog verbleef Bidault, in zijn hoedanig heid van voorzitter van het Franse Verzetscomité, het overkoepelend orgaan der diverse Franse verzets organisaties, in Londen evenals ge neraal De Gaulle, toen nog kolonel en minister-president van de Fran se regering in ballingschap. Beiden waren toen dikke vrienden. In 1944, bij de bevrijding van Pa rijs marcheerden zij aan het hoofd van de Franse bevrijdingstroepen. Kort daarop werd De Gaulle minis ter-president en Bidault minister van buitenlandse zaken in de eerste Franse regering na de bevrijding Bidault vertoonde in die jaren een ongekende politieke activiteit, zo was hij onder meer één der mede-op richters van de katholieke volkspar tij in zijn land, de M.R.P. (Moeve- ment Répiblican Populaire). Twee maal in de loop van de tijd werd hij minister-president en tien keer minister of van buitenlandse zaken en of van defensie. Hij ontpopte zich. als een ware diplomaat en slag vaardig politicus, die overigens goed thuis bleek te zijn in het politieke labyrinth der grote politiek in die dagen. Dit kwam in de herfst van 1944 al overduidelijk aan het licht. Bidault verklaarde toen aan een ie der die het maar horen wilde, dat Frankrijk bij de a.s. nederlaag van nazi-Duitsland deze vijand géén ei sen zou stellen, Frankrijk had daar aan geen enkele behoefte, aldus Bi dault. Doch in maart 1947, eiste hij onder meer een scheiding van het Roer_ en Rijngebied van het overige Duitsland. Deze scheiding vond toen geen doorgang, doch wel kwam men Bidault tegemoet door de afschei ding van het Saargébied. Tegenstanders Toen de vierde Franse republiek in het voorjaar van 1958 en mede ten gevolge van de oorlog in Algerije ophield te bestaan en de vijfde re publiek onder leiding van generaal De Gaulle tot stand kwam, zag Bi dault in de generaal de redder van het Franse imperium. Inderdaad red de De Gaulle op dat moment in meer dan één opzicht Frankrijk, doch in geen geval het imperium. Dat laat ste nam Bidault niet. Zodoende ge raakte hij meer en meer in de op positie. De O.A.S. ontstond. Er volgden 'brutale aanslagen op het leven van de generaal. Niemand begreep toen hoe de tertoristen zo precies van De Gaulles doen en laten op de hoogte konden zijn. Legeronderdelen met hoge officieren aan het hoofd verzetten zich tegen het gezag. In Algerije werd openlijk gevochten en gemoord. Tenslotte ontdekte Parijs, dat minister Bidault achter deze re bellen stond en hun aanvoerder was. De bewindsman werd van alle func ties ontheven verklaard terwijl zijn politieke onschendbaarheid werd op geheven en er tegen hem, op last van het Franse staatshoofd persoon lijk, een bevel tot inhechtenisneming werd uitgevaardigd. Georges Bidault moest vluchten, eerst naar Engeland waar men hem als ongewenste vreemdeling uit wees, toen naar Zwitserland en ver volgens naar Italië en ook in deze landen stelde m.cn op de aanwezig heid van de gewezen minister en oppositieleider geen prijs. Ten einde raad vertrok Bidault, voorzien van valse papieren, naar West-Duitsland, waar hij in een klein hotel in Steine- bach in Opper-Beieren, een terug getrokken leven leidde. In maart 1963 werd hij daar tijdens een routine controle door Westduitse recher cheurs ontdekt. Hij werd uitgewe zen op last van de toenmalige bonds kanselier dr. Konrad Adenauer. Via Portugal vertrok hij naar Brazilië waar de regering hem politiek asyl verleende en een leerstoel aanbood aan de universiteit in Rio de Janei ro. Thans wil Georges Bidault terug naar Europa, naar Frankrijk, naar Parijs. Hij heeft last van heimwee. Het wachten is echter op president De Gaulle, die in een terugkeer van Bidault het laatste' woord heeft. UTRECHT. De ,9-jarige Maria Jansen uit Helmond is maandag op een niet meer 'in gebruik zijnde over weg .in Helmond door een motorpost trein, die onderweg was van Den Haag naar Venlo, gegrepen en op slag gedood. GEMEENTE BRUINISSE Burgerlijke stand en loop der bevolking over de maand maart Geboren: 5 maart: Petrus Mathias Cornelis, zoon van Mathias Comelis de Koster en Maria Johanna Men- heere; 7 maart: Jan, zoon van Steven de Waal en Gesina Louisa Bout; 9 maart: Willem Johannes, zoon van Marinus Jobse en Jannigje Anthonia Langerak; 9 maart: Adriaantje, doch ter van Jacob de Ronde en Christina Maatje Hoek; 17 maart: Anna Doro- tehe Adriana Helena, dochter van Johannes de Jonge en Maria Pieter nella Olree; 24 maart: Iene Adriaan tje, dochter van Cornelis Marinus Faasse en Lena Trijntje Boender. Overleden: 6 maart: Dingena Jo hanna Padmos, 72 jaar, weduwe van Marinus van Popering; 11 maart: Marinus Bakker, 83 jaar, weduwnaar van Neeltje Hanse; 30 maart: Jan de Ronde, 57 jaar, echtgenoot van Ma ria Kostense. Gehuwd: 23 maart: Hendrik Schik- ker, 25 jaar en Matty Pieternella Jonker, 22 jaar; 31 maart: Johannes Padmos, 27 jaar en Johanna de Ko ning, 22 jaar. Ingekomen: Maria KJaassen uit Valburg; Pieternella Hoefkens (echt genote D. Coppoolse) uit Veere. Vertrokken: Adriaan Jumelet naar Barendrech/t; Pieter van den Broeke en gezin naar Kortgsne. SPORTBERICHTEN Pupillencompetitie op Schouweii-Duiveland Dit seizoen wordt voor het eerst op Schouwen-Duiveland door de KN. V.B. afd. Zeeland een pupillencom petitie georganiseerd. Ook in voor gaande jaren is dit geprobeerd, doch toen was er te weinig belangstelling voor. Aan deze competitie mogen deelnemen spelers die de leeftijd van 10 jaar hébben bereikt, zij die 11 jaar zijn en diegenen die na 1 sep tember 1966 12 jaar geworden zijn en nog niet in B-juniorenwedstrijden zijn uitgekomen. De speeltijd per wedstrijd be draagt 2 x 20 minuten. Voor deze competitie gaven zich op: Bruse Boys C I, Burgh C I, ME- VO C I, Zierikzee C I en Zierikzee C II. De compebitie vangt reeds a.s. za terdag 8-4-1967 aan met de wedstrij den: Burgh C I-Bruse Boys C I (14 uur) MEVO C I-Zierikzee C II (14 uur). Brouwershaven II-SKNWK 0-6 Door hun laatse wedstrijd in een overwinning om te zetten hebben de NieuwePkerkers hun kansen op de kampioenstitel weten te behouden. Het weer meespelen van Rinus Heij- boer op de midvoorpla'ats betekende voor de blauw-zwarte aanvals linie ongetwijfeld een versterking. Gezien de resultaten welke de reserves van Brouwershaven in hun laatste wed strijden hadden weten te boeken had SKNWK deze wedstrijd met eni ge vrees tegemoet gezien. Naar ma te de wedstrijd evenwel vorderde bleek deze vrees geheel ongegrond te zijn 'daar de bezoekers overwe gend het beste van het spel hadden. Rinus Heijboer zorgde met twee treffers voor een 2-0 voorsprong waarna Albert de Winter en Peter de Vlieger de ruststand op 0-4 brach ten. Ook na de hervatting bleef SKNWK het heft in handen houden. Albert 'de Winter en Chris de Braai wisten idoelman v.d Schelde nog ie der eenmaal te passeren waarmee zij de eindstand op 0-6 brachten. ZSC-MEVO II 3-0 Met 'de wind in de rug had ZSC gedurende de eerste speelhelfl het beste van het spel. Zoals in zove le wedstrijden in dit seizoen bleek de achterhoede van de rood-witten het beste deel van het team te zijn. Voor dc openings treffer was zelfs de hulp van een van de Mcvo achter spelers nodig die het leder langs doelman Ravia in eigen doel schoot (1-0). Cor Hillebrand bracht hierna de stand op 2-0 waarmee ook de rust aanbrak. Na 'de 'hervatting was Me- vo in het veld geenszins de min dere, maar in hun voorhoede ont brak het aan de nodige stuw kracht om spil Dorreman en doelman de Vrieze ernstig te kunnen veront rusten. Met een schot dat via het been van een van de Mevo achter spelers in het doel verdween bracht Piet Hillebrand de eindstand op 3-0. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De directie van de Holland Amerika Lijn deelt imede, dat tengevolge van de vermindering van het aantal ligdagen van haar schepen aan haar etablissement te Rotterdam, de werkzaamheden in het werkgebouw en in de zogenaamde buitendiensten zodanig zijn afgeno men, dat het personeelsbestand in deze bedrijfsonderdelen in de loop van dit jaar zal moeten worden te ruggebracht. MAASLAND. In Maasland is een driejarig meisje door een melkwagen overreden, toen zij bij het spelen plotseling de weg overstak. Het meis je, een dochtertje van de familie Korpershoek, is kort na aankomst in een ziekenhuis in Vlaardingen overleden. ZAANDAM. Besprekingen over de werkgelegenheid in de Zaandamse haven hebben ertoe geleid dat over eenstemming is bereikt tussen werk gever en vakbond over de afvloei ing van veertig werknemers. ROLDE. Op de verkeersweg Rolde -Grollo in Drente, is de 24-jarige T. Lessen met zijn personenauto tegen een boom gebotst. Dc jongeman was op slag dood. RHENEN. Voor de ogen van drie broertjes is de tweejarige Bertus van Dijk uit Rhenen door het water van de Rijn verzwolgen. De kinderen waren aan het spelen op de veer- stoep van het voormalige veer Rhe- nen-Kesteren. Bertus is daarbij uit gegleden en te water geraakt. Zijn lichaam is snel met de stroom ver dwenen. OUDEGA. Een felle brand heeft de kapitale boerderij van de heer K. de Boer te Oudegu, dicht bij Drachten in de as gelegd. Vijftig stuks vee, waaronder twintig melk koeien zijn in de vlammen omgeko men. AMSTERDAM. In het afgelopen weekeinde zijn tot tweemaal toe in Amsterdam brandkastkrakers - met succes - actief geweest. In een kan toor aan 'de De Ruyterkade werd een brandkast opengebrand en 13 duizend gulden gestolen, in een kan toor aan 'de Ouderkerkerdijk ge beurde hetzelfde en werd f 5950 ge stolen. UTRECHT. Zonder enige feeste lijk vertoon is de vakbeurs „Het Kind" in de Juliana hal en de Mer- wedehal van de Jaarbeurs geopend. De beurs duurt tot en met 6 april. Deze enige Nederlandse beurs voor de baby-, kleuter- en kinderbranche wordt voor de vijfde maal gehouden. RAVESTEIN. De 53-jarige J. H. Hendriks uit Herpen is om het leven gekomen «bij een verkeersongeluk. Hij stak per bromfiets onder Rave- stein de weg Den Bosch-Nijmegen over en werd toen gegrepen door een personentrein. UTRECHT. Een jarige burgemees ter jhr. mr, C .J. A. de Ranitz van Utrecht heeft een groep van 50 jon gelui uit India ontvangen, die een toernee maken door Europa. De groep staat onder leiding van Raj- mohan Ghandi, een kleinzoon van de grote Mahatma Gandhi. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Brak'el: J. C. Stelwa gen te Zwijndrecht; te Sneek (vak. W. J. van der Waal, jeugdpredikants- plaats, toez.): Chr. Mondt te Wapser- veen; te St. Johannesga: H. van Dijk te Tweede Exloërmond; te Nijkerk (noodgemeente)C. J. Roosa te Wan- neperveen. Aangenomen naai' IJmuiden-west (toez.): J. M. D. v. d. Berg te Leiden. Geref. Kerken Beroepen te VolLenhove-St. Jans klooster: P. van Loo te Nieuwolda; te Den Helder (vale. G. de Zeeuw): J. Schelhaas te Leeuwarden-Huizum; te Dieren (vak. R. Strijker): C. Ha verkamp te Leiden. Geref. Genieenten Beroepen te H. I. Ambacht: G. Schipaanboord te Apeldoorn. Bedankt voor Rilland-Bath: L. Huisman te Vlaardingen; voor Rot terdam-IJsselmonde: H. Rijksen te Gouda. Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen te Alblasserdam en te Rijssen: F. Mallan te Veenendaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 6