v.v.v. College deed kwalijk boekje open over stedelijke vereniging klein-meubelen STREEKNIEUWS GROENLAND Gemeentebestuur en V.V.V. Het gemeentebestuur van Zierik zee heeft maandagmiddag naar het voor dergelijke zaken, vrij on gebruikelijke middel van een pers conferentie gegrepen, om een mo gelijkheid te krijgen allerlei - dui delijk omschreven - grieven tv spuien aan het adres van V.V.Y. en bovendien de/c vereniging een slag voor te zijn, daar er heden (diusdag)avond een algemene le denvergadering zal worden gehou den. De woordvoerder van de ge meente heeft er geen doekjes om gewonden. Er bestaat bij de ge meente een dik „V.V.V.-dossier' en daaruit is welig geciteerd. Men mag er ons werkelijk niet van verdenken, dat wij kritiekloos zouden slikken, wat ambtelijk en bestuurlijk over een zaak als de onderhavige wordt voorgeschoteld. Er zijn echter talrijke onmiskenba re tekenen en bewijzen, dat het V.V.V.-bestuur (of een deel ervan) een redelijke relatie met de ge meente eenvoudigweg niet heeft gewild, anders zou men niet zo verregaand slordig, onbeleefd en vreemd tegenover het gemeente bestuur zijn opgetreden. Dit is een kwalijke zaak, die nog een extra accent krijgt door het onbegrijpe lijke feit clat noch de gemeente, noch cle Provinciale V.V.V. voor de V.V.V.-vergadering van heden avond zijn uitgenodigd, terwijl ook de pers van tevoren werd medege deeld niet welkom te zijn. Zo iets loopt wel volmaakt de spuigaten uit. Los intussen van de hevige en frekwente kortsluitingen, die er tussen V.V.V. en gemeente zijn geweest, geloven wij dat ook een praktisch-technische oorzaak van het falen valt aan te wijzen. V.V.V.-werk is een uitermate tijdrovend werk en een akute be hoefte bestaat en zal bestaan aan een betaalde funktionaris, die het hele jaar door achter de zaken aan zit. Hij moet in de winter program meren en in de zomer uitvoeren. Zo'n kracht moet goed betaald. Wellicht zit die mogelijkheid er in, als er een goedgerichte propagan da onder de zakenlieden (en de burgerij) wordt gemaakt en de ver houding met de gemeente fluks wordt genormaliseerd, zodat van die zijde een stevige subsidie kan worden ontvangen. Dan zal het in de toekomst zonder twijfel beter gaan en komen én V.V.V. én de gemeente aan hun trekken. Na deze uitbarsting is Zierikzee eindelijk wel rijp voor ecu goede V.V.V.die zich intensief beraadt over de stormachtige ontwikkeling van het toerisme en daarop afge stemde maatregelen neemt en wer kelijk perspektief biedende initia tieven ontplooit. Als dat het resultaat gaat wor den is de akute botsing van dit moment wel een nare zaak, maar gloort er toch wat meer licht aan de kim. Al zal wel ieder het graag anders hebben gewild, een ..slaan de ruzie" is op een gegeven mo ment misschien toch nog beter dan mokkend de jaren doorgaan. ROME. Bij een vijftigtal fokkers in de omgeving vari Rome moeten 10.000 varkens worden afgemaakt omdat zij lijden aan varkenspest. UTRECHT. De politie heeft een paar duizend gulden gevonden in de slaapkamer van de 87-jarige heer G. van Piggelen uit Eist, die in de nacht van zaterdag op zondag is vennoord. ZIERIKZEE, 8-4. De Vereniging ter Bevcrdering van het Vreemdelin genverkeer te Zierikzee, houdt (heden) dinsdagavond een ledenvergadering. Hoewel de verhouding gemeentebestuur-V.V.V. in de loop der jaren tat van wrijvingspunten heeft gekend en nog kent, maar de belangstelling van de gemeente voor het werk der vereniging durend Ls gebleken, kreeg het ge meentebestuur vcor deze belangrijke vergadering geen uitnodiging. Men zou dit laatste blijk van een negatieve opstelling van V.V.V. tegenover de gemeente de druppel kunnen noemen, die de emmer deed overlopen. Reke ning houdend met de mogelijkheid dat - gezien de slechte verhoudingen - ter vergadering bepaalde zaken, in een verkeerd of éénzijdig licht worden gesteld, heeft het gemeentebestuur maandagmiddag een persconferentie belegd, waarop bij monde van de secretaris, de heer R. van Ommeren, het deen en laten van V.V.V. in het kader van verhouding met de gemeente, uit de doeken is gedaan. De eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat niet de gemeente, maar V.V.V. zelf oorzaak is geweest van een zeer vergaande vertroebeling oner verhouding, die juist goed zou moeten zijn in een tijd van toenemend toerisme. Uitdrukkelijk stelde de secretaris - sprekend namens b. en vv. - voorop, dat de gemeente deze stap heeft ge- r '.men op grond van een positieve instelling van de gemeente jegens V. V.V. „Het gemeentebestuur wil niets liever dan een goede V.V.V. en is aan die voorwaarde voldaan dim is de ge meente nog altijd bereid het V.V.V.- wrk financieel belangrijk te subsi diëren. Het gemeentebestuur is zelfs bereid hiervoor offers te brengen. „We hebben echter de verwachting dat V.V.V. de roüen wei weer zal omdraaien en in dit opzicht is ook een veeg teken, dat n.b. de provin ciale V.V.V. voor de vergadering van dinsdagavond niet is uitgenodigd", aldus de gemeentelijke zegsman. Een wanverhouding Er is sprake van een zekere wan verhouding tussen het gemeentebe stuur en het bestuur van V.V.V. Het is een verhouding, die in de loop der jaren zo is gegroeid en zij heeft thans grote vormen aangenomen. Herin nerd werd aan het feit dat destijds de gemeenteraad besloot tot verla ging van het subsidie aan V.V.V. Na dien kwam een V.V.V.-subsidie op de bcgrr.'.ingsraming zelfs niet meer vcor. Do grootste grief van de ge- mcento is. dat het aan alle kanten hapert aan een goed contact met V. V.V. Het bestuur van die vereniging weigert de gemeente op een passende wijze te benaderen en weigert bo vendien stelselmatig inlichtingen te verstrekken, hoewel daarnaar van gemeentezijde herhaaldelijk is ge vraagd. Belangrijke subsidies In de jaren '62, '63 en '64 werd het V.V.V.-werk nog behoorlijk gesubsi dieerd. De subsidie was gelijk aan het totaal der contributies. De ge meente nam dus de helft van de V. V.V.-lasten op zich. In 1961 bedroeg het subsidiebedrag f 1600,- per jaar. In maart '62 werd dit teruggebracht tet f 1000,-. V.V.V. vroeg f 2900,- en besloten werd tenslotte een subsidie van f 1600,- te handhaven en f 1300,- te g-yven als renteloos voorschot. Zo wel subsidie als renteloos voorschot zijn verstrekt in-heC bewust© jaar 1962. In '63 en '64 bedroeg het sub sidie f 2600,-. bedragen die ook aan V.V.V. zijn uitbetaald. In de begeleidingsnota begroting 1965 spraken b. en w. hun ernstige verontrusting uit over de gang van zaken bfj V.V.V., suggererend dat de ADVERTENTIE zoals: bijzetmeubels mimisets haardbankjes kapstokken enz. grote keus bij TUINMAN ZOON ZIERIKZEE subsidiegelden eventueel beter voor andere doeleinden zouden kunnen worden aangewend. Onderhoud met b. en w. Na publikatie van de opmerkingen in de begeleidingsnota gemeentebe groting 1965 inzake V.V.V., verzocht het bestuur der vereniging om een onderhoud met b. en w. Dit onder houd werd toegestaan en was uitge schreven tegen 3 februari, maar op 28 januari van dit jaar zond het V.V. V.-bestuur een schrijven aan elk dei- gemeenteraadsleden, waarin de V.V. V.-aktivitelten werden opgesomd. Men „vergat" evenwel het college van b. en w. een dergelijke brief te sturen, hoewel vaak genoeg om in lichtingen was gevraagd. In de op somming zaten intussen ook ver schillende zaken, die b. en w. V.V.V. hadden toegeschoven, terwijl men suggereerde dat het hier eigen akti- viteiten betrof. Het eind van het lied is geweest dat de raad een subsidie toestond, echter onder een zeer duidelijk om schreven voorbehoud, dat tegenover de gelden ook adequate prestaties zouden staan. Deze subsidie is echter niet meer uitbetaald aan V.V.V. omdat het be stuur der vereniging volhardde in de kwalijke weg van het negeren van het gemeentebestuur. Allerlei grieven De gemeente had geen inspraak bij het oostellen van vouwbladen en/of boekjes, hoewel m dit opzicht er wel bepaalde wensen bij de gemeente leefden. Brieven die de gemeente deed uitgaan aan V.V.V. bleven on beantwoord. Nimmer werd enige re kening en verantwoording van de bestede gelden gedaan, ook niet in de subsidie jaren. Een merkwaardig licht viel op de gang van zaken bij b. en w„ toen verschillende bestuurs- 'ïêdéit,-' tijdens de'skMensftreking met b.én-' w.'din gé h vérnamen, waar van zij totaal' niét op dë hoogte ble- ken te zijn. V.V.V. trouwens is een vereniging: dié' reeds sihds 3 april 4964 'zb'rïdër secretaliè kit. Dë'ganleente'had'griêlfen toen de V.V.V.-voorzitter in een raddouitzen- ding zich negatief over Zierikzee uit liet. Een protest werd gestuurd, maar er kwam geen reactie. Personeel van het gemeentemuseum zat enkele zon dagen op post, om omvangrijke ge zelschappen „op te vangen". V.V.V. vond het niet nodig het museum in WESTHOEK, 4-4. Nog een kleine week en dan wordt verwacht dat de- eerste fruitbomen weer in bloei staan. De vroege pruimen zijn nu al zover gekomen, de pereknopjes staan los en hier en daar is 't tere wH al heel goed zichtbaar.'Met wat mooi weer zullen de peren zaterdag en zondag in volle bloei staan. De appels laten nog wat op zich wach ten, maar langer dan veertien dagen zal dat niet duren. Er zit weer volop knop aan de fruitbomen. Alleen wat vroege perenrassen blijven wat de bloemen betreft beneden de ver wachtingen. Dat wil overigens nog niet zeggen dat de oogst daarom minder zal zijn. Vast sta at intussen dat de Westhoek over enige weken weer de beschikking zal hebben over fraaie witte bloesemgaarden. ((Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). het kijkprogramma van de dag up te nemen en zond ook geen enkel be richt, zodat de mannen tevergeefs hun tijd opofferden. In 1966 prijkte nog een symbolisch subsidiebedrag van f 10,- aan V.V.V. cp de gemeentebegroting. Vcor 1967 trouwens cck. En dit bedrag is dan inderdaad symbool voor de bereid heid van de gemeente het V.V.V.- werk weer belangrijk te gaan steu nen, als de verhoudingen ten minste genormaliseerd zijn. „Bij ons zal V.V.V. altijd een open deur vinden vcor het verlenen van subsidie, maar dan moet er wel een anders denkend en handelend en ak- fciever bestuur van deze stedelijke vereniging uit de bus kernen", zo be sloot de secretaris zijn toelichting op de persconferentie, speciaal belegd om deze cri de coeur te doen horen en V.V.V. vóór te zijn met een niet onmogelijk geachte scheve voorstel ling van zaken over de vex-houding der gemeente in de loop dei* jaren. BURGH Kijkavond Het onderwijzend pei-soneel der o. 1. school te Burgh stelt de ouders op a.s. woensdagavond in de gelegenheid om de vorderingen van hun kindei-en te komen bekijken. IVESTERSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Het college van b. en w. heeft de raad voor a.s. maandagavond te 19.30 uur vcor een openbai*e vergadering bijeengeroepen. Een betrekkelijk kleine agenda vraagt de aandacht o.a. een voorstel tot aanleg van een parkeei-terrein aan de Oude Mool- weg te Renesse. De gevraagde Inco- ret-subsidie is afgewezen, omdat de ze plaats te kort bij de kern. Rehesse ligt en niet de functie van strand- ontsluiting kan vervullen. B. en w. willen trachten het parkeerterrein te realiseren met A.C.W.-subsidie waar toe een rapport is opgemaakt door de Ned. Heide Mij. Na gereedkoming zal het ongeveer aan 80 auto's een staanplaats bieden benevens 10 au tobussen. Een ander voorstel behelst het in vaste dienst te benoemen van de hoer L. Wandel als gemeentewerk man. Verder twee besprekingen waarbij de eerste gaat over de o.ntwerplijst natuurgebieden Zeeland en de twee de over een ontwerp wijziging Streekplan Schouwen-Duiveland. BRUINISSE Mosselschip kreeg opknapper Vele mosselschepen waren '.in- hun betere dagen beurtschepen in de partikuliere.binnenvaart. Zo.ook het motorschip „Janneke Adriana". waarmee de tegenwoordige eigenaar de heer A. L. van Kooten persoonlijk nog als binnenvaartschipper heeft gevaren. In en na d'e tweede wereld oorlog werd kans gezien over te schakelen naar het mosselkwekers - bedrijf en 'kwam er Bi-u 38 op het schip te staan. Het oude schip was echt wel aan een grondige reparatie toe, toen enkele maanden geleden het plan rijpte niet alleen een goede reparatie te laten uitvoeren, maar dan tevens maar een verbouwing te laten ondergaan. Op de scheepswerf van de fa. van Duivendijk te Brui- nisse werd het schip bijna tot op de kiel toe gesloopt om het van nieuwe boorden te voorzien of, zoals dat in vaktaal heet, te laten opboeien. Daarnaast kreeg het vaartuig een nieuwe voorsteven of kop en >door een en ander is schipper van Kooten weer in het bezit van een prima schip, Mosselkotter Bru 68 maakte proefvaart In het Ztfpe bij Bruinisse had de zeer geslaagde proefvaart plaats met de mosselkotter Bru 68, van de fir ma Gebrs. Okkerse Jz. Dit schip werd door de firma L. Padmes en Zoon te Bruinisse voor zien van een nieuwe Kromhout scheepsdieselimotor van het type 8 T.S. 117 met een vermogen van 150 pk bij 1600 omw. per min„ compleet rrJet een Twin Disc, hydraulische keerkoppeling, van het type MG 508 reductie 3.39 1. Tevens werd een Kuyl en Rotting huis lenspomp aan boord geplaatst met een capaciteit van 40 ton per uur. De elektrische installatie werd aangelegd dooi de firma J. Huibeis en Zn. te Bruinisse. Op de scheeps werf D. van Duivendijk en Zonen werd de fundering voor de motor ge legd en andere nodige voorzieningen aangebi-acht. Tijdrede S.G.P. Ds. Zwijnen burg, Chr. Ger. pi^edi- kant te Goudex-ak. zal donderdag 6 april een tijdrede houden in de kex'k der Gex\ Gemeente, uitgaande van de S.G.P. Gevaarlijk spel Wie zou denken dat explosieven, die meer dan 22 jaar in het water hebben gelegen, wel niet meer ge vaarlijk zouden zijn, kan lering trek ken uit wat zaterdagnamiddag te Bruinisse gebeurde. Daar was men weer eens aan het zoeken gegaan op het slik (de vooroever oostelijk van de industx'iehaven), waar in l945-'46 een paar gezoden landingsboten door drijvende bokken aan de grond waren gezet, waarna deze werden gesloopt. Met de voorraad granaten is toen nogal slordig omgesprongen Er verdwenen er een aantal in de slikbodem van de vooroever en ze lagen daar en liggen daar nog, tot iemand ze komt oprapen. Er zijn jongens dié dit wel eens doen en dun de inhoud van kogels en grana ten in het vuur brengen. Met een luide knal vilegt de zaak dan in de lucht. Dikwijls is al tegen het ge vaar gewaarschuwd. Heini Grochal werd bij dit spelletje zaterdagmid dag gewond aan gezicht (vleeswond onder het oog), ax*m en en benen. Nu liep het nog betrekkelijk goed af, de volgende ontploffing kan doden ten gevolge hébben. Gevonden voorwerpen Op het bureau van de gixxepscom- mandant der x-ijkspolitie te Bruinis se zijn nadere inlichtingen te beko men over de volgende in de maand maart 1967 gevonden voorwerpen te Bruinisse: 'een kindei'wantje, een ijzeren i'oeiboot, een dameshorloge met "zwart leren bandje. Proces-verbaal wegens vernielingen Het kantoortje van de havenmees ter op de vissei'shaven te Bruinisse is voor de jeugd dikwijls een ge bouwtje, waarop men wil beproeven hoe sterk men wel 'is. Zo weid ach- tei'eenvolgens (lang geleden al) de regenpijp gesloopt, enige weken ge leden een gat in de deur van het magazijn gebroken en ten slotte was ook het hek aan de beurt, dat er rond is geplaatst en dat de oude Bruin is- senaars gelegenheid geeft, op de daar geplaatste bank te zitten zonnen ter wijl men dan een mooi gezicht heeft op Zijpe en Krammer. Nu het hek gesloopt is, lopen deze mensen kans duizelig te worden en naar beneden te vallen. Tegen een viertal „stoere knapen" heeft de politie wegens ver nieling proces verbaal opgemaakt. Inbraak in consumptie-tent De eigenaar van de verversingen in de consumptietent op het sport veld té Bruinisse constateerde zater- <lag dat er was ingebroken en dat chocoladerepen en flesjes limonade waren ontvreemd. Het mocht de po litie gelukken, een zevental jongens, die daarbij betrokken waren, op te sporen. Stelleboersweel geen vuilnisstortplaats meer Stelleboersweel was eeuwen lang een langs de Noorddijk gelegen diep viswater, overblijfsel van een dijk doorbraak in vroeger jaren aan de noordzijde van de polder Bruinisse. Na de oorlog werd de weg i*echt ge trokken, dwars door de weel heen, er werd' een gedeelte gedempt, een ander deel werd nog open gelaten en diende als vuilstortplaats Deze raakte vol en de gemeente Bruinisse besteedde egalisatie van het vuil en afdekking met een 'laag klei aan, zo dat de voormalige vuilstortplaats thans een geheel vormt met het om liggende bouwland. Er zijn echter mensen die voort schijnen te gaan met het storten van vuil ter plaatse, iets wat uiteraard niet geoorloofd is. Tot lerares koken aan de Chr. Nijverheidsschool voor meisjes te Bruinisse is benoemd met ingang van 4 april mej. M. Klaassen uit Valburg. Scheepvaartberichten Ganymedes, 4-3 te Callao. Gulf Swede, 3-4 van Escravos naar St. Vincent Korenia, 4-4 iten anker Danang. Abida, 5-4 te Singapore verwacht. ZIERIKZEE Lampionoptocht voor de schooljeugd bij de geboorte van het prinsenkind Naar ons van de zijde van de Zie- rïkzeese Oranjevereniging (Z.O.V.) wc-rdt medegedeeld zal aan alle leer lingen van de lagere schelen s avonds cm acht uur cp de avond van de ge boorte van het prinsenkind een lam pion worden uitgereikt. Plaats van uitreiking: de Beurs cp het Haven plein. Er zullen geen lampionnen werden verstrekt aan de leden van de gymnastiekvereniging Rust Roest en Bclla-Spcrt. Z\] zullen via hun vereniging een lampion verkrijgen op de gebruikelijke verzamelplaatsen. Do schooljeugd blijft na de uit reiking cp het Havenpleiti en daar heen begeven zich ook (in vereni gingsverband) de gymnastiekvereni gingen. Er wordt vervo-Lgens een op tocht geformeerd welke omstreeks kwart over acht, half negen afmar cheert. Rust Roest en Delta-Sport gaan op „eigen gelegenheid" door de stad, de schooljeugd stelt zich op achter de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" voor de volgende route: Havenpl'ain - Mol - Schuithaven - L. Nobelstraat - St. Amthowisdam - Watermolen - Hoffeirplein - Zeven getijstraat - Marisstraat - H. J. Doe- lemanplein - Slabberswerf - Lam- mermarkt - Varremarkt - Kerkplein N.Z. - Meelstraat - Dam - Appel markt - Havenplein. Route Delta-Sport: Havenplein - Havenpark - Oude Haven Z.Z. - Nw. Haven - Nw. Boogerdsti*aat - St. Do- musstraat - St. Janstraat - Krepel- straat - Breestx-aat - Hoofdpooi*t- straat - Ravenstraat - Regenboog straat - Weststraat - Kerkplein Z.Z. - Poststraat - Appelmarkt - Haven- plein. Route Rust Roest: Havenplein - 't Vrijpoortje - 't Vrije - Jannewek- ken - Schuui'beque Boeyestraat - Mulockstraat - Kaersemakerstraat - De Huybertstraat - De Brauwstraat - Kante liaan - Caustraat - De Jonge- straat - Pleviersti-aat - Scheepstim- merdijk - Oude Haven - Havenpark - Havonplein. Hot bestuur van de Z.O.V. heeft bij. gelegenheid van de a.s. geboorte van een oranje-delg nog enkele plan nen in petto waarover echter nog geen mededelingen mogen worden gedaan om het karakter van verras sing te bewaren. Onderzoek naar jaehtongevul LUNTEREN. 4-4 Vrijdag werd lij- dens een jachtongeval op de Gouds- berg in Luntex-en de jachtopziener R. uii Barnevcld door een schot in het been getroffen. Gisteren is hij ge opereerd, waarbij hei been tot onder de knie moest worden geamputeerd. De politie, die bij geruchte van dit ongeval had vernomen, stelt een on derzoek in naar de juiste toedracht. Glazenwasser van ladder gevallen DEN HAAG. 3-4. De 25-jarige glazenwasser J. Nccfs uit Den Haag heeft maandagmiddag tijdens het ra men wassen zijn evenwicht verloren. De- man viel van vijf meter hoogte en kwam terecht op het trottoir. Bij aankomst, in het ziekenhuis Zuidwal bleek hij te zijn overleden. Twee slachtoffers bij verkeersongeluk ROTTERDAM, 3-4. In Rotterdam zijn maandagmiddag de 22-jarige kantoorbediende P. Harmsen en zijn vexloofde, de 22-jarige F. van den Bex-g door een vrachtauto oveiTeden en kort na dit ongeluk in het Dijk- zigtziekenhuis overleden. Zij reden op een bromfiets en een fiets op de G. J. de Jonghweg, waar de vracht wagen vooi*zien van aanhanger hen passeerde. Door tot dusver niet op gehelderde oox-zaak zijn zij onder het rechterachiterwi&l van de aanhanger terecht gekomen. Ontslag aan stationschefs UTRECHT, 3-4. De Nedexdandse Spooiwegen nemen op het ogenblik in het rayon Eindhoven een proef met een nieuwe organisatie van de exploitatie, waarbij het station als kleinste eenheid op exploitatie-ge bied verdwijnt. Deze kleinste eenheid wordt nu hel rayon. Dit heeft ondër meer tot ge volg dat de functie van stationschef op de stations die van het rayon deel uitmaken, komt te vervallen. De hcofd-stationschef van Eindhoven is als rayonchef de centi-ale figuur in deze nieuwe organisatie-vorm. De Cubaanse V.N.-afgevaardigde Nicholas Rodriguez is maandag licht gewond toen hij een postpakketje opende dat een bom bleek te bevat ten. DRIESSEN. Maandagmiddag is de driejarige Antje Trijntje Krol in Driessen (Fr.) achter haar bal aan de straat opgerend en aangereden door een vx-achtauto. Het kind werd zwaar gewond vervoerd naar het ziekenhuis in Dokkum, waar het bij aankomst bleek te zijn oveiTeden. Het kind, dat woonde in Emmeloord, logeerde bij haar grootouders in Driessen. Een brand, die tijdens een poolstorm uitbrak, heeft in een Ame rikaanse basis in Thule (Groenland) een schade van naar. schatting tien miljoen gulden aangericht Terwijl Nederland op dat moment nog helemaal geen kabinet had en Zierikzee zij het nog enigermate onbewust gebukt ging onder de V.V.V .-problematiek, hebben wij ons roekeloos en ongedwongen overge geven aan Groenland, waarover een deksels veel toetende meneer is ko men praten. Voor ons voortaan altijd Groenland, ook al is er ginds sinds de tijd. van de „whalers" (walvis vaarders) wei zo het een en ander veranderd. Vroeger (mogelijk is het onzerzijds nog lagere schoolwijsheid) schoten de mannen en vrouwen naakt in hun zeehondenpak en woonden ze, zonder comfort, maar redelijk gelukkig en zonder Europe se ziekten in hun iglo's van sneeuw en ijs. Maar dat is veranderd. Ze hebben gewonekleren aan en ze wonen in „gewone'* huizen. Men komt ginds ook niet meer per wal visvaarder. Dat gaat per S.A.S.- vliegtuig, met boven in de lucht een drankje en een toastje, alsof men op weg is naar een gesoigneerde stad. Beneden biedt de aanblik echter nog veel echts, met witte hoog optore- nende ijsblokken die in onwerkelijk aandoend blauw water drijven. En helder dat het er is. Men maakt foto's van objecten, die veertig kilo meter verwijderd zijn. De enkele Nederlander die hier verzeild raakt, houdt zich wel koest. Vroeger was dat anders, want ook de Nederlandse walvisvaarders zijn weinig zachtzin nig met de Eskimo's omgesprongen. Roven, schenden, branden, plunde ren en zoveel mogelijk spullen mee naar huis nemen. Wat hebben we toch een in-zuiver verleden. Intussen krijgt men de schrik van zijn leven, als er een Groenlandse krant op tafel komt. Meestal zijn dat Deense kranten ,maar met speciale Groenlandrubrieken. In de Groen landse taal dus. Voor het gemak hebben we een paar woorden opge schreven. De ergste was: „ugpernar- sinekarsinaungikaluarpok"maar er zijn nog wel andere. Deze twee bij voorbeeld: „nuanarutigingsgarsima- 'vara*' en ajonarlorsiutigrininasa- galuarpork" Bij het zien van de Groenlandse plaatsjes is een (voorlopig) niet te stillen verlangen naar dit land ge groeid. Mooi van kleur, met nog gave (humaan) zeehonden en vogels vangende mensen en als enige boom soort, de kruipwilg, die het na vijf tig jaar worstelen wel tot een flinke meter brengt. Wat een land. Als tegenwicht echter de diepe dankbaarheid over hel feit niet „bij" een Groenlandse krant te zitten, want die woorden weet U. Het Kel tisch uit Wales is er niets bij en dat is gegarandeerd ook een Koeterwaals waar long en stembanden van out siders op brekenOverigens... ver langen en dankbaarheid zijn nog niet zulke slechte zaken, die een mens aan een lezing kan overhouden. Ze zijn enorm essentieel voor het leven op doze vreemde worcld. schiereilandman. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2